Back To Top
Neneme Atina’nın Yunanistan’ın başkenti olduğunu söylemeyin...

Neneme Atina’nın Yunanistan’ın başkenti olduğunu söylemeyin...

 - Son Güncelleme: 08.06.2019 Cumartesi 09:18
- A +

 

8 Temmuz 2016 günü Sözcü gazetesi “Bunları mı Türk vatandaşı yapacağız?” manşetiyle çıkmıştı. “Bunlar”dan kasıt tabii ki Suriyeli göçmenlerdi.

Halbuki gazeteyi çıkaran Akbay ailesi de tıpkı Suriyeli göçmenler gibi, savaşlar yüzünden Tikveş’ten kaçıp Mudanya’ya yerleşmiş bir göçmen ailesiydi.

Gazetecilikte 50. yılını dolduran gazete yazarlarından Uğur Dündar, Silivri’nin Akören köyündendi. Köy Balkan Savaşları ve sonrasında Bulgaristan’dan göç eden Gacal ve Pomakların yaşadığı bir köydü. Pomaklar da uzun yıllar kendi dillerini konuşmuşlardı.

Bu manşetin hemen üstünde yazısı duyurulan Emin Çölaşan’ın dedeleri Girit göçmeniydi. Bir röportajında “Babaannesi ve halalarının aralarında Rumca konuştuklarını” anlatmıştı. Gazetenin en popüler yazarı Yılmaz Özdil’in anneannesi de mübadelede Girit’ten gelip, Antep’e yerleştirilmişti.

Türkçe bilmeyen, Giritçe dilini konuşan Giritliler bu yüzden uzun yıllar “yarım gâvur” diye anılmış, onlarla evlilik yapılmamış, milliyetçi çevreler Türkçe konuşamayan Giritlilerin Türkiye’ye muhacir olarak yerleştirilmesini eleştirmişti.

Hatta Nihal Atsız, 1933’te öğrencileriyle birlikte gittiği Çanakkale’de Türkçe konuşamayan Girit göçmenleri ile karşılaşınca “Türk, Türk olarak kalmalıdır. Çingenenin çingene kalacağı gibi. Afrika’nın ortasından kapkara bir zenciyi al; üç yaşında Türkiye’ye getir, Türkçeyi mükemmelen öğrensin… Başka dil bilmesin ve ben Türk’üm desin… Bu Türk müdür?” demişti.

100 yıl önce Selanik, Girit, Tikveş’le Halep arasında bir fark yoktu. Müslüman Pomaklar, Makedonlar, Giritliler neyse Halepli Araplar da oydu.

Ama 100 yıl sonra o göçmenlerin çocuklarının çıkardığı bir gazete, yine savaş yüzünden kaçarak ülkemize sığınmış insanlara düşmanlık etmekte bir tutarsızlık görmemişti.

Daha önce üzerine bir yazı da yazdığım bu manşeti tekrar hatırlatan geçen hafta sosyal medyada çok tartışılan bazı tweetler oldu.  

Tweetleri internet trolleri, isimsiz hesaplar yazsaydı belki bu ülkedeki ağır havaya, üslup ve tartışma kültürüne verilip çok da üzerinde durulmayabilirdi.

Ama bunları yazanlar ülkenin karar mercilerinde bulunan insanlardı.

Mesela İstanbul Ticaret Borsası Başkanı olan önemli bir işadamı şöyle yazdı:

“SÜLEYMAN Soyluyu protesto eden guruba bakın tamamı EKREM gibi müslüman gözüken Pontuslar.”

Bu tweetin bana Sözcü’nün manşetini hatırlatmasının sebebi ise başkanın tanıdık soyadı oldu; Kopuz.

Google’layınca ismin bana nereden tanıdık geldiğini anladım.

Başkan bey bizim karşı köydendi.

Rize merkeze bağlı Gündoğdu beldesinin en büyük köyü Veliköy’den.

Burası aynı zamanda benim annemin babasının da köyü.  

Rahmetli dedem gibi başkan bey de Veliköylülerin en bildiği işi yapıyordu; kasaplık, kavurmacılık.

Tabii kurduğu başarılı et ürünleri işletmesine artık kasaplık denemez.

“Veliköylü” deyince hala tuhaf geliyor.

Çünkü bizim orada kimse Veliköylü demez. Oranın adı Velâ’dır.  

1913’de yer isimleri Türkçeleştirilmeye başlayıncaya kadar da resmi adı Velâ’ymış.

Yeni neslin dili alıştı mı bilemiyorum ama benim neslim için bile orası hep Velâ oldu.

Bir köy için epeyce büyük ve kalabalık olan Velâ’nın adının neden Veliköy yapıldığını bilmiyorum ama muhtemelen köye bu adın verilmesinin sebebi köyden yetişmiş en veli zat olan, Mekke kadısı, Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye Heyeti üyesi, hala günümüz Türkçesinde baskısı yapılan Haccın Sırları kitabının yazarı Yunus Vehbi Efendi olabilir. O da ismin değiştiği 1913’de vefat etmiş.

Kayıtlarda doğum yeri olan Velâ’nın adı, Vilâ olarak geçiyor.

Biraz milliyetçi hassasiyetlerle vaziyeti kurtarmak için alternatif hikayeler uydurulsa Vilâ’dan Velâ’ya dönüşen kelime Yunanca ve mekan, yer anlamına geliyor. Googlelayınca Yunanistan’da da aynı adı taşıyan yerleşim yerlerini bulmak mümkün.

Yine de Velâ adı, Türkçe olduğunu iddia etmeye daha müsait.

Ama hemen karşıdaki bizim köyün adı isteyene de bu imkanı vermiyor: Kuzandonoz.

1913’de bulunan Taşlık Köyü adı hala resmi kullanım dışında tutmuş değil.

Sevan Nişanyan’ın büyük bir emek ürünü olan yer adları sözlüğüne göre bu ad Konstantinos’dan geliyor.  Ama Yunanca olduğuna şüphe olmayan kelimenin kökeni konusunda sözlük de tam emin değil.

Ama hem Velâ’nın hem de Kuzandonoz’un bağlı olduğu Gündoğdu beldesinin eski ve hala kullanılan adı olan Fetekoz’un anlamı kesin. Fetekoz, Yunanca ‘Theotókos’dan geliyor ve  “Meryem Ana” demek.

https://nisanyanmap.com/?y=fetekoz&t=rize&lv=1

Yine de yolunuz bir gün Fetekoz’a düşerse, denize bakan meşhur kahvehanelerinden birine girip, “buranın adının anlamı Meryem Ana’ymış” gibi bir muhabbet açarsanız, misafir olduğunuz için belki size bir çay ısmarlanır ama yine de ısrar etmemenizde fayda var.

Ben bu anlama geldiğini ancak 30’lu yaşlarda öğrendim.

Kapı komşumuz, beş vakit namazını camide kılan, Kopuz soyadlı hacı amcanın da aslında Kopuz ailesi tarafından evlat edinmiş bir Ermeni yetimi olduğunu öğrendiğimde de epey şaşırmıştım. Oğlu Rize’de iktidardayken ANAP’ın il başkanlığını yapmıştı ve bu bilgiyi kimse aleyhlerine siyaseten kullanmamıştı.  

Babamın babaannesi yani nenem ise sırtında sepetle gidip alışveriş yaptığı Atina’nın aynı zamanda Yunanistan’ın başkentinin adı olduğunu hiç öğrenemeden vefat etti.

Çünkü onun için Atina, (bugünkü Pazar ilçesi), Mapavri’den (bugünkü Çayeli. Lazca “rahipler” demek) sonra gidilip öteberi alınan bir yerdi.

Aslında nenem Kuzandonoz’a da Kaloxraf’dan gelin gelmiş. Kaloxraf’ın tam okunuşunu Türkçe yazmak da zor.

X harfini görünce yurtdışı zannetmeyin, bir kaç dağ ve tepenin arkasındaki komşu ilçe Güneysu’nun dağ köylerinden Kiremit Köyü’nden.

Güneysu’nun eski adının Potomya olduğunu ise artık herkes biliyor. Potomya’nın “ırmak yurdu” anlamında Rumca bir ad olduğunu da. Muhtemelen ABD’deki meşhur Potamac nehrinin kökeni de aynı kelime.

Google’a Potomya yazdığınızda karşınıza Erdoğan’ın kökeni üzerine ulusalcı, ırkçı bir külliyat çıkıyor.

Bir de Erdoğan’ın 2009’da, açılım yıllarında Norşin gibi Kürtçe yer adlarının iade edilmesini eleştiren MHP lideri Bahçeli’ye, kökeni üzerinden yapılan ırkçı saldırılara aldırış etmeden Potomya’dan verdiği özgüvenli cevap:

“Çıkmış ne diyor? MHP liderinin söylediğine bak. Sayın Bahçeli önce kendine bir gel. Ben inanıyorum ki MHP'deki kardeşlerim onun bu konuşmalarından rahatsız. 'Yarın artık Güneysu demezsin, Potomya dersin' diyor. Bırak, benim burada yaşayan vatandaşım yeri geldiği zaman Güneysu yeri geldiği zaman Potomya der. Niye rahatsız oluyorsun?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinin köyü Dumankaya ya da eski adıyla Pilihoz.

Bu köyle nenemin köyü olan Kaloxraf’ın arasından Alakoz deresi geçiyor.

Köylerin etrafına dizildiği dağın adı ise Ayane Dağı.

Çocukluğumda Rize’de meşhur bir kahvehane adı olarak aklımda kalmış Ayane adı da meğer Yunanca Ágia Anna’dan yani Hz. Meryem’in annesi Azize Anna’dan geliyormuş.

Ayane Dağı’na bakan bir diğer köy de Singaz.

Yeni adıyla Tepebaşı.

Singaz da komşu Pilihoz gibi siyasetçiler yetiştirmiş. Örneğin AK Parti eski İstanbul milletvekili Metin Külünk bu köyden.

Ama “Makarios heykeli diken İmamoğlu Kommenoslar'ın yiğit! evladıymış. Büyük Oyuna dikkat! Kommenos nedir bilir misiniz? 1081-1185 arası Bizans İmparatorluğu'nu yöneten hanedandır. Büyük Türk Milleti oyunu görüyor musunuz?” tweetinden, tarihçiliğinin siyasetçiliği kadar iyi olmadığını anlıyoruz.

Çünkü ille de İmamoğlu 1000 yıl önceki Kommenos hanedanlığının evladı ilan edilecekse, bunu hanedanlığın Bizans’ı yönettikleri zamanlara değil, 1204’de İstanbul’u Latinler istila edince, kaçıp yerleştikleri Trabzon’da kurdukları ve 1461’e kadar hüküm sürmüş Trabzon Rum İmparatorluğu zamanlarına dayandırmak daha işlevsel bir komploculuk olurdu.

Ama mevzu 250 yıl hüküm sürmüş, bütün bu yer adlarının geldiği Trabzon Rum İmparatorluğu’na bağlanırsa, sadece İmamoğlu’nun memleketi Akçaabat (Trikomia) değil, halen hükümette bulunan dört bakanın memleketleri olan Dernekpazarı (Mardadas), Of (Ophios)  Potomya, Vela, Fetekoz, Singaz, Ayane Dağı da bu komploculuğun altında kalabilirdi.

Hatta, büyük lafların ucu, 23 Haziran İstanbul belediye seçimleri için “Topal Osman Ağa’nın Kurtuluş Savaşı döneminde Pontuslulara karşı, bu bölgeyi Pontuslulaştırmak isteyenlere karşı verdiği mücadelenin bir benzeri şu anda yine biz torunları tarafından bu mücadelenin verilmesiyle karşı karşıyayız” diyen eski bakan Nurettin Canikli’nin memleketi Giresun’un, Mindeval ve Kuvato adlı iki nahiyenin birleşmesinden oluşmuş, 1890’larda Müslüman ve Rum Ortodoks nüfuslarını eşit olduğu Alucra ilçesine de ulaşırdı.

(Bu arada Topal Osman sadece Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in katili değil, soruşturma sonunda cinayeti işlettirdiği tespit edilince Mustafa Kemal Paşa’nın yakalanması talimatı üzerine adamlarıyla Çankaya Köşkü’nü basmış, Muhafız Tabur Komutanı İsmail Hakkı Bey’in emrindeki resmi askeri birliklerle Çankaya’nın ortasında Papaz’ın Bağı’nda çatışmaya girip bir askeri şehit etmiş bir çete lideridir.)

Pontusluluğun ucunu ise daha uzaklara uzatmak mümkün. Mesela “Bir Yunan'ın İstanbul'a başkan olmasıyla ekonomi düzelmez” tweeti atmış İçişleri Bakan Yardımcı’nın memleketi olan Sinop Boyabat’a.

Çünkü Yunanca’da Pontus bir ırk ve millet adı değil, bir coğrafyanın adı. Yunanca’da, Karadeniz’e “Efksinos Pontos” deniyor ve burada doğmuş insanlardan da “Pontikos” yani “Pontuslu” diye bahsediliyor.

Örneğin, ortada bir Pontus devletinin hatta Ayasofya’nın olmadığı zamanlarda yaşamış Heraklides’den bile Pontuslu Heraklides diye bahsedilmesinin sebebi Karadeniz Ereğlisi doğumlu olması...

Yunan gazetesi Ethnos da Ekrem İmamoğlu için “Pontuslu” başlığını atarken bunu kastetmişti.

Yani bu yazıda ismi geçen herkes ve yazının yazarı için de bir Yunan gazetesinin kullanabileceği bir sıfat Pontusluluk.

Tabii bunu bir Yunan gazetesi kullanabilir ama orijinal isimleri Yunanca olan bu köylerde, ilçelerde doğmuş, hala yaşayan birine, “Pontuslu” dememeniz yine de sağlığınız açısından tavsiye edilir.

Irkçılık yüzünden değil, yoksa bütün o isimler inatla yaşamaya devam etmezdi.

Mesela nenem hayatta olsaydı ve ona Atina’nın aynı zamanda Yunanistan’ın başkentinin de adı olduğunu  söyleseydiniz, bildiği küçük dünyasına ters bu bilgi karşısında epey şaşırır, üstüne ağzınızdan bir de Rum kelimesini kaçırırsanız muhtemelen sırtınızda bir ğarçi kırardı.

Üzerinden imparatorluklar geçmiş, sürekli göçler almış, zengin bir medeniyetin üzerine kurulmuş bir ülkede etnik köken avcılığı da toplumun sağlığına zararlıdır.  

Kazdığınız o ırkçı tünelin ucu evinizin önüne de çıkabilir.

Bunun siyaseten de pek işlevsel olduğu söylenemez.

Potomyalılık, etnik kökeni hakkından bestseller olmuş onca ırkçı kitap Erdoğan’a bir zarar veremedi. Bu etnik köken avcılığına tenezzül etmiş siyasetçilerden Canan Arıtman’ı en son CHP’nin ümitsiz bir İzmir Belediye Başkan aday adayı olarak gördük. 7 Haziran miting meydanlarındaki “Zerdüşt” lafının Kürtleri nasıl rencide ettiği de malum.

Bir belediye seçimi uğruna edilen “Pontus”lu laflar da emin olun Karadenizlilerde aynı hisleri uyandırıyor.

Fetekoz’a bağlı Kuzandonoz köyünün sakinlerini, Ayane dağına bakan Potomyalıları, Velalıları, Akçaabatlıları, Ofluları daha fazla üzmeyin...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Halil Akıncı 09 Haziran 2019 18:34
Türkler Romalılar gibi emperyal bir millet(Rene Grousset)oldukları için etnik kökene pek önem vermezler,diğer milletler/kabilelere mensup işlerine yarayan insanları kabulde beis görmezlerdi.Tek koşulları bu insanların Türklerin dillerini ve kültürlerini benimsemeleri idi.Nitekim Manas destanından başlayarak Türk destanlarını incelediğimizde Asıl Kahraman’ın Türk onun yardımcısının da genellikle düşman kabileden olduğunu görürüz.Eğer bugün ileri gideceğimize Almanlaşarak saf kan arayacaksak Tarihte Türk Büyüğü olarak iftiharla kabul ettiğimiz birçok kişiliği başkalarına kaptırırız.
H.K. 08 Haziran 2019 23:50
Kaç nesildir Türkçe konuşmakta olup, kaç nesildir müslüman doğmuş olduktan sonra etnisite tartışmak son derece yersiz. Buna sebep olan, oydan başka bir şey düşünmeyen siyasetçiler neye hizmet ettiklerini sanıyorlar?
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 23:09
Yıllar evvel Kayseri’den Ankara’ya şehirler arası otobüsle yolculuk ederken hemen önümde bir bilmiş amca! Yanındaki genç öğrenciye şu andaki Cumhurbaşkanımızın Karadenizli, Karadenizlilerin de aslında Rum olduğunu anlatıyordu; adamın cehaletine ve cesaretine şaşırıp kalmıştım, üzülmüştüm. Lütfen dünün mağduru olan bir lideri ve partisini özellikle çevresi daha fazla yıpratmasın!!! Hele ki aynı suni sebeplerle...
Sayın Oğur Yunanistanda Türkçe yer adlarından kaç yerleşim yeri kalmış, kaç osmanlı eseri ayakta kalmış bu konuda engin bilgilerinizden faydalanmak istiyoruz.Osmanlının 100 yıl önce terk ettiği topraklardan türkççe isimlerin tamamı silinmiş olup ağzınıza da alamazsınız.Atinada cuma namazı kılacak bir cami bulamazsınız, Her medeniyet fethettiği toprağa ismini vermesi gayet tabidir. Anadoluda bizans öncesi belde ismi kalmamış olup bizimde belde isimlerinin tamamını türkçeleştirmemiz gayet tabidir.
İbrahim Erdoğan 08 Haziran 2019 22:06
Yıldıray kardeş, Makaleniz hep olduğu gibi bir ders kıvamında... Bir insanlık dersi... Ellerine sağlık diliyorum...
Yavuz Karahan 08 Haziran 2019 21:13
Wallahi gercekten aydınlık dolu bir yazı. Sayın yazar; sanırım bu arada dün Mudanya’da masum Suriyeli mültecilere sahil yasağı getiren Kırım Tatar kökenli CHP'li Belediye Başkanı Hayri TÜRKYILMAZ'ı da makalenizde saydıgınız muhacir kökenli tutarsız ırkçı isimler listesine ekleyebiliriz
Hadi her sey bi tarafa da, M.Kemal pasanin izni ve onayi olmadan nefes dahi almayan Topal Osman icin: ''Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in katili değil, soruşturma sonunda cinayeti işlettirdiği tespit edilince ...'' iftirasi atmak niye? yazik
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 20:10
Bu ulkenin guzel insanlari daha iyi yonetilmeyi hakediyor
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 22:28
0
Simdi bunu hangi mantikla begenmiyorsun acaba? Bu ulkenin insanlari mi guzel degil, yoksa daha iyi yonetimi hak etmiyorlar mi?
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 13:19
0
ikisi de
Muharrem Kurt 08 Haziran 2019 19:06
Yıldıray Bey, araştırma cehdinize hayraım ve takdır ederim ki ihtiyacınız da yok. Bir istirhâmım olacak zat-ı alinizden Pontus öncesi o coğrafyada kimler vardı? Her şeyi neden Antık Yunan'da bırakıyorsunuz? Ki burada Antık Yunan'a kadar da gitmediniz. KARAR yöneticilerine bir sitemimi de iletmek isterim; ben gazeteyı matbu olarak okuyan bir okurum ve ne yazık ki yazının matbu olarak yarısını okudum. Hayırlı çalışmalar dilerim.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 18:55
Şeref duyduğumuz Osmanlınin hanedanında Türk asıllı annemiz yok. Gelmişsiniz hala ırkçı yorumlar yazıp provokasyon yapıyorsunuz. Allah siz şey etsin inşallah....
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:55
0
boş konuşuyorsun. sosyal medyada yarım yamalak öğrendiğin tırı vırılarla burada yer işgal etme.
Her zaman ki gibi çok iyi yazıyorsun dostum. Seni Allah rızası için bir dost gibi çok seviyorum.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 17:40
Sevgili YILDIRAY BEY her zaman sevdiğim ve takdir ettiği bir yazarsınız. Yazılarınızı zevkle okuyorum. Bu yazınızda da bazı tarihi hatalar olmakla birlikte zevkle okudum. LAZLAR TRABZONA miladi 7 yüzyıldan sonra kafkasyadan inerek yerleşmeye başlamıştır. Rumlaşmış pontlarla bir ilgisi yoktur. Ancak bu olayların müsebbibi kimlerdir bilmiyorum. Birde intetnette İMAM OĞLUNUN KARADENİZİ pontus haritası içinde gösteren resmin önünde sırıtarak poz verdiğini gördüm sizce kınamak gerekmezmi.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 17:30
Kirklı yașları devirdim artık mantıklı düșünebiliyorum imamoğlu dahil bütün siyasetçiler vicdanlı ve ahlaklı olsun yeter bizim sorunumuz din yada ırk değil kesinlikle ahlak ahlak
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 17:04
Bu daha rumlara ait kısım...bir de zorla müslüman olmaya itilen ermeniler var karadeniz dağlarında....
KARAR OKURU ahs 08 Haziran 2019 16:36
Müthiş bir yazı. Bir Karamanlı olarak çok beğendim. Elinize sağlık.
Karar okuru 08 Haziran 2019 15:48
Sayin Ogur tebrik ederim... Bu kadar guzel ifade edilebilir acikca ve anlasilir sekilde. Gecen gun bir arkadas gurubunda konu baska bir bolge ile ilgili bu noktaya geldi, iyi yetismis diyebilecegimiz bir guruba durumu izah etmeye calistim. Icinde bulunduklari cehalet karsisinda hayretler icinde kaldim. Konu ile ilgili yeterince nesriyat yok maalesef ve Asil mesele bunlarin acikca konusulabilecegi ozgurluk ortami yok.Bu konulari aciklamaya calisirken arkasindan sikilan bir kursunla oldurulen Hirant Dink i burada anamadan gecemeyecegim. Nur icinde yatsin
—Ya Resulullah, dedi, öyle ise ne yapayım aramıza ırk ayrımcılığı sokmak isteyen bu fitne adamına? Efendimiz bu soruya, pek kullanmadığı ağır bir azarlama cümlesiyle cevap verdi. Ne dedi biliyor musunuz? —Da’hü ilennar!.. Bırak o ırkçı adamı, cehenneme kadar yolu var! Evet, ırkçılık yapan adamın cehenneme kadar yolu vardı. Demek ki ırkçılık yapan adamın yolu nihayet cehenneme kadar gider. Nitekim sözünü ettiğimiz ırkçı adamın yolu da oraya çıkmış,
O sadece sonradan meydana gelen dil farkından ibarettir. Arap’ın Arap olmayanlardan üstünlüğü yoktur. Üstünlük, Allah’a iman ve itaaettedir. Bunu herkes böyle bilmeli, aranıza ırk ayrımcılığı sokmamalısınız. Gariptir ki, bu hutbeyi dinleyenlerin hemen hepsi de Arap’tılar. Hiçbiri, Arap’ın öteki ırklardan üstün olduğunu düşünmedi. Fazla olarak, Arap’ın üstün olduğunu ileri sürmek isteyen adamın yakasına sarılarak oraya getiren Muaz bin Cebel de Arap’tı ve ve halen eli Arap’ın üstünlüğünü iddia eden adamın yakasındaydı.
—Ya Resulullah, demiş bu adam için ne buyurursunuz? Biz Araplar oturmuş Arap olmayanlarla sohbet ediyorduk, gelip aramıza ırkçılık fitnesini soktu. İranlı Selman’ı, Rum’dan gelen Suheyb’i, Habeşistan’dan gelen Bilal’ı aşağılayarak Araplarla sohbete layık olmadıklarını, iddia etti... Resullulah’ın (sas) yüzünde seyrek görülen öfkelenme işaretleri görüldü. Hemen kalkıp minberine çıkarak şöyle açıklamada bulundu. —Ey insanlar! Sizin Rabb’iniz birdir. Babanız, ananız da birdir. Araplık ne ananızda vardır ne de babanızda.
Nasıl oluyor da Arap olmayan bu ırklar Araplarla eşit şekilde oturup sohbete kabul edilebiliyorlar? Bu ayrılıkçı sözler, orada bulunan Muaz bin Cebel’in hiddetlenmesine sebep olmuş, hemen oturduğu yerden kalkan Muaz, ayrılıkçı adamın yakasına yapışarak, ‘Seni Resulullah’ın huzuruna götüreceğim, bu söylediklerinin doğruluğunu ona soracağım. Ondan sonra seninle hesaplaşacağız... İslam’da böyle bir ırkı yüceltip ötekini aşağılamak var mı?’ diyerek adamı alıp doğruca Efendimiz’in mescidine götürmüş ve..
İmam-ı Malik Hazretleri’nin Muvatta’sından öğrendiğimize göre, Kays bin Mutata adında bir Arap, Medine’de sahabelerin oturduğu yere gelmiş, Evs ile Hazreç kabilelerine mensup Arapların başka ırktan insanlarla oturup eşit şekilde sohbet ettiklerini görünce bir hayli kızmış, kızgınlığını da şu sözleriyle oradakilere aksettirmişti: —Evs İle Hazreç Resulullah’a hizmet eden Araplardır. Ama şu Habeşli Bilal, şu Rum memleketinden gelme Suheyb, şu da Farslı Selman!.. Bunlar Arap değiller ki!
TEZAT 08 Haziran 2019 14:48
"Sırça köşkte oturuyorsanız komşunun camına taş atmayınız." diyor sayın yazar.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 14:10
buranin yerlileri hititlerdi. hepimiz hititliyiz o zaman zihniyete bak bende hattusilli oluyum ozaman
Anatolyan 08 Haziran 2019 16:19
1
Genetik araştırmalar senin ağırlıklı olarak Hititlerin torunu olduğunu söylüyor zaten. Ne var bunda?
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 16:35
0
bu hititliler, lidyalılar, likyalılar, rumlar, ermeniler, yahudiler, etiler, buharlaşmadılar. Anadoluya gelen türkler ne kadar atamızsa, bunlar da o kadar atamız. aslını inkar etmen sana birşey kazandırmaz.
Anatolyana Cevap 08 Haziran 2019 16:32
4
@Anatolyan Hangi genetik araştırma söylüyormuş bunu? Paylaşın da bilelim. Türkiye'de Türk yok safsatasını savunan uyduruk araştırmalarla gelmeyin ama. Bilimsel metodla yapılmış bir araştırmayla gelin. TR'de kaç kişinin kökeni Hititlere daynıyormuş?
anatolyan 16.19 a 08 Haziran 2019 21:05
3
anatolyan sapitma, carpitma! genetik aratirmalarda o kadar benzerlik herkesde var
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 23:44
1
Yorumunuzdan cehalet akıyor. Hititler milattan önce 2000'lerde Anadoluya gelmişler milattan önce 1200'lü yıllara kadar hüküm sürmüşler. Sizin atalarınız onlar. Benim ve Türkiyenin milyonlarca Türk nüfusunun dedeleri olan Türkler ise milattan sonra 1000'li yılların başlarından itibaren Anadolu'ya göç etmişlerdir. Soyumuz sopumuz belli elhamdülillah.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 14:04
Kaleminize sağlık kardeşim,
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 14:01
ulkenin her yerinden kulturel zenginlik akiyor.. ama sagci solcu suncu buncu yobazlar hicbir zaman anlayamayacak... bir tarihci olarak turk rum arap kürt hitit helen.... kokenli yer isimlerini niye degistiriyorlar hic anlamadim
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 13:37
Oğur, sendeki gayret Kılıçtaroğlu'nda yok...
Karar okuru 08 Haziran 2019 15:51
0
Dogru, Sayin Ogur cehaleti yok etmek icin bayagi caba harciyor ama o kadar derine kazimislar ki bayagi zorlaniyor.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 19:34
2
En büyük cehalet Tanrıyı bilememektir. Oğur'un burada mollalık yaptığını sanmıyorum.
Yavuz Karahan 08 Haziran 2019 21:42
2
Dersim-doğumlu Kılıçdaroğlu kemalist/Atatürkçü ırkçı Balkan muhacir CHP yöneticisi arkadaşlarının korkusundan "Ben Tunceli'li değil, aslen Akşehirliyim" gibi hikayeler uydurup Alevi ve Kürt kimliğini inkar etmesi yetmiyormuş gibi Dersim katliamı'nda akrabalarını öldüren CHP'ye bugün liderlik biridir
Karar okuru 09 Haziran 2019 00:16
0
KARAR OKURU 19:34 Tanriya nereden geldik anlayamadim... Dininizi bilmiyorum ama, muslumansaniz ilk ayeti bilmemeniz olmaz… OKU
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 13:12
Atina radyosundan cızırtı geliyor...
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 20:13
1
Gercekler biraz aci degil mi
Onemli olan safindir 08 Haziran 2019 13:08
Pontus veya Karadenizin Turklerden onceki etnik yapisi Rum/Roma veya Yunan/Grek filan degil. Grekler, Ege'den kalkip geldiklerinde O halk zaten orada yasiyorlardi. Greklerin egemenliginde yasamis olmalari onlari Grek yapmaz. Tipki, Roma egemenliginde yadayan Greklerin Romalilasmadigi gibi. Hristiyanligin yayilmaya baslamasiyla da Aziz, Meryem vs Hristiyan isimler verilmistir. 'Anadolu' da Grek/Yunanca, Turkcesi: 'Dogan güneşin topragı' degil mi. Önemli olan, esas olan hangi safta durdufun, kiminle yurudugun,m kime hizmet ettigindir!
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 19:40
1
Çok güzel bir tespit. Ekrem İmamoğlu'nun Rum kökenli bir Türkiyeli olması bir ayıp değildir. Onun kendisini nasıl hissettiği ve Yunanlıların ona bakış açısı mühimdir.
Karar okuru 08 Haziran 2019 23:46
0
Onemli olan nedir biliyormusunuz, acik her fikre goruse saygili bir birey olabilip insanlarin savasmadan, huzurla bu Dunya da yasamasini savunmaktir... Hizmet insana edilir, saf tum insanlarla beraber tutulur ve tum insanlar beraber yurur…
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:59
Aynen dediğiniz gibi yapalım. 10 farklı dil konuşalım. Kesin 4. Sanayi devrimini yakalarız. Gözün Cumhuriyet düşmanlığından kararmış gitmiş. Bunun bir tek sebebi var anla tabi işine gelirse bir büyük ulusun bir ortak ülküye yönelmesi gayesi. Bir Giritli olarak bir Türk olmaktan elbette gocunmuyorum. Türk Milleti bilimde sanatta sanayide gelişmesi için elimden geleni de yapıyorum. Madem ırk kavramı önemli değil sizin için niye takılıyorsunuz buna. Cumhuriyet bir ulus yaratarak ırkçılık yapmadı fakir bir toplumdan bir Aziz Sancar çıkardı.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 19:20
3
Aziz Sancar ABDde egitim gormeseydi bilim insani olamaz, Nobel kazanamazdi. Cumhuriyet 2 temel ustune kuruldu: Laiklik ve Asimilasyon. Gayrimuslum vatandaslar tum vatandaslik haklari verilmeyerek, tehdit edilerek, mallari gasp edilerek, pogroma surgune maruz birakilarak goce zorlandi. Musluman halklar da anadil egitimleri yasaklanarak asimile edilmeye calisildi. Devlet zoru ile asimilasyon Irkciliktan baska birsey degildir.
Homezeli 09 Haziran 2019 13:54
0
Azınlıkları yok sayıp asimile etmekle bilimsel gelişme arasında en ufak bir korelasyon yok. Aziz sancar’ı da oraya getiren, bir göçmen devletinde türk kimliğiyle kabul görüp çalışma fırsatı bulmasıdır. 1920 model totaliter modernleşme yorumları 2.dünya savaşından sonra tüm dünyada tarihe gömüldü.
Sayın Oğur, Vip Musakka Rum olabilir. Bunun hiç önemi yok. Önemli olan Yunanlıların ona bayılması... Bu gün Karadeniz'de Rum kökenli Müslüman kardeşlerimiz biz Türklerden daha dindar. Yunanlılar onlarla neden övünmüyor...
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 18:49
2
Alay et sen. Allah da sizinle alay ettirecek inşallah.
Siradan Insan Antrikot Turk olabilir 09 Haziran 2019 00:02
2
…rum kokenli musluman kardeslerin ve sen katiksiz Turk… Allah akil fikir versin sana katiksiz Turk az dindar kardesim... Bunun tek bir tedavisi var cehaleti vucuddan arindiran yazilar. Bu yaziyi okuyarak ufak bir doz almis oldun, okumaya devam edin sayin Ogur u, Ilber Hoca yi ve diger aydinlari...
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 11:17
1
00.02, Karadeniz'de ana dili Rumca olup ana dili Türkçe olanlardan çok daha dindar Müslümanlar var. Bunlar tarihe de Müslümanca bakarlar ve Türklerin Müslüman tarihini sahiplenirler. Bu durum Türk kelimesi jönleşmeden önceki iklimin eseridir.
Kaffkameli 08 Haziran 2019 12:37
Haftanın yazısı. Kaleminize sağlık. Ğarçi konusunda ben de neneniz gibi düşünüyorum:))
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:05
Hey Karadenizli kardeş kendini nasıl hissediyorsun? Biz Kürtlere yıllarca Ermeni dönmesi dendi. Bak şimdi sıra size geldi. Rum dönmesi. Bu ülkenin eski ve yeni eğemenlerinin hep baş vurdukları bir taktiktir iftira ve ötekileştirme.
Hakem! 08 Haziran 2019 17:49
3
Ülke birliği ve bütünlüğü esastır. Etnisite suni bir şey ve abartılmaması gereken bir teferruattır. Yahu ya maymun oğluyuz ya da ademoğluyuz. Bir bütün olamamışsak değeri mi var şuyuz buyuz? İçinde bulunduğumuz topluma aidiyet ve faydalı işler yaparak gelişmekle yükümlüyüz. Bunu dünyevi bir görev olarak alırken bir de Allaha kulluk bilinciyle yaşayabiliyorsan en güzeli bu. Hiçbir ülke etnik bölünmeye sıcak bakmaz, çok ürkütücü bir şey bu kürt kardeşim!
KARAR OKURU nusret 08 Haziran 2019 11:33
Allah senden razı olsun...
Çerkez Ethem 08 Haziran 2019 11:31
Harika bir yazı olmuş. Umarım yazınız kolpa milliyetçi söylemleriyle en az 100 yıldır bu toprakların insanını bölen, birbirlerine düşman eden, cahil/karanlık zihniyetleri aydınlatır ve BELKİ en azından bu sahtekarları, kendilerinin tarihlerini, geçmişlerini soruşturmaya, araştırmaya teşvik eder. Belki anlarlar Türkistandan göçüp bu topraklara gelmiş gerçek türkler haricinde, çogumuz 100-150 yıl geriye gitsek her türlü değişik etnik kavimlerden oluşan bir toplum olduğumuz ortaya çıkar! Bırakalım/Dinlemiyelim BOŞ etnik/ırk çağrıları yapanların toplumu daha çok bölmesini
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 19:34
8
11.31, Kolpa yalakalık yapma...
Bahtsiz Oguz 08 Haziran 2019 11:07
Selçuk dedem ahh.. Osman dedem ahh. İnsan vardigi yeri şöyle bir duzenler, çevre temizligi yspar demi! Tipki Yenidunya-abd'de kesilen 40 milyon yerli Kizilderili gibi. Avustralya da kesilip temizlenen 20 milyon yerli gibi. Bugun bu kadar teroristle, sayisiz kriptoyla ugrasmak zorunda kalinmazdi demi. Balkanlar hala püri pakTurk yurdu olurdu. Son 200 yildir Oguz'a soykirim uygulanmamis, Oguz'un beli kirilmamis, kollari bacaklari kesilmemis, Kansu'dan Tuna boylarina parca parca birbirinden habersiz perisan halde olmazdi demi..
Gercekle yanlışı birbirine sarmalayip vakıa imis gibi ortaya atmak ancak çok özel yetenekli iblislerin isidir. Yer isimleri baska seydir, sizin, bir baskasinin size atfettigi kimligi (Rum) kabullenmeniz, itiraz etmemeniz cok başka şeydir! Turkiyede her yerin eski ismi vardir ama uzerinde yasayanlar cok BÜYÜK ORANDA Oguz Hanin cocuklaridir! Siz her hangi bir Oguz Boy'u ferdine, Rum' derseniz, o Oguz size boyunu soyunu siralayiverir ve aninda cok sert itiraz gorursunuz! Hic bir Oguz boyu Rumlugu veya bir baska ırk olarak anilmayi ASLA kabul etmez. Sesiz kalanlar!?
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 11:39
4
Türkiye, Türklerin ana vatanı değil. Bizden önce binlerce yıl onlarca millete ve devlete yurt olmuş bir coğrafya. Biz sonradan geldik. Bugünkü sınırlar itibariyle önemli bir kısmına da çok çok sonra egemen olduk. Bu toprağı sıksan şühedadan önce yetmiş iki buçuk milletten insan fışkırır. Yerleşim yerlerinin, dağların, ovaların ismi değiştirilmekle tarih ve halkın belleği yok olmuyor. İşi kendi doğallığına bırakırsanız, "Kürdistan" demeyi mecliste yasaklayıp, Diyarbakır’da söylemek gibi, ahlaki sorun da yaşamazsınız.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:44
4
Oguz'un cocuklari asla ve kat'a irkcilik yapmamistir. Öncesi bir tarafa, gecmis son bin yil buna şahittir. Lakin, Oguz adina irkcilik yapan, aslı Girit'li, Mora'li, Makedon, Odesa, Kırım'lı vs parazitler öz be öz Oguz cocuklarina dahi Turkculuk sattılar, satiyorlar
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 15:50
3
Bilimsellik kılıfıyla bu pazara çıkıp fitnecilik yapanlar var. İnternet bu fitnecilerin çamuruyla kirlendi. Ne yazıkki çamurun izi kalıyor
Karar okuru 08 Haziran 2019 15:57
3
Bu yazidan hic birsey anlamamissiniz... Turkiye de yasayanlar buyuk olcude Oguz Boy’u soyundan geliyor demeniz bunun boyle oldugunu gostermez. Bu bir devlet propagandasi gibi duruyor. Sayin Ogur un bahsettigi bolgede sizin o bahsettiginiz soydan pek yoktur. Insanlarin soyuyla ugrasmayin... Guzel yazmissiniz Ogur “kazdiginiz tunel kapinizin onune cikabilir.”
İbrahim DİRİ 08 Haziran 2019 16:11
1
Oğuz cocuğu, yerli rum,ermeni,süryaniyle evlenince,kız alıp verince ve bunu bin yıl sürdürünce çıkan sonuç ne oluyor.
Anatolyan 08 Haziran 2019 16:12
2
1) John Snow ne kadar gerçek ise Oğuz Han da o kadar gerçek. 2) Bütün genetik çalışmalar gösteriyor ki Anatolyanlar, ağırlıklı Anatolya kökenli, çevre bölgelerden gelen göçmenlerin genleri de var.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 18:47
3
Oğuz boyundan değilsin bir kere. İnsan olmak için illa bir boya mensup olmak da gerekmez. Kıt zeka işi bunlar. Yeni Zelanda başbakanının ingiliz kanı taşıması insanlığına zarar vermiş mi. Hayır. Ama kafatası boyu mensupları şeytana yardım etmeye devam ediyorsunuz.
okur 08 Haziran 2019 10:34
Bir kac yil önce bir Gazete haberi: karadenize mevsimlik isci olarak giden ve kendi aralarinda ana dilerini konusanlari icin kafalarina silah dayayan köylülerin haberi. Hemde poz vermislerdi. (Demeki fotografmakinasi getirecek ve poz verecek zazalari varmis) MUHABIRIN biri bunu haber yapmisti YAYINCININ biride yayinlamisti. Karadenizli entelijiyansindan GIK cikmamisti. Merak ettigim acaba o poz verenler haberi yapan ve yayinlayanlar vede GIK demeyenler simdi kendilerini nasil his ediyorlar? Irkciligi iliklerinde degilse bile tenlerinde nasil his ediyorlar?????
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 11:28
0
imla ve yazim hatalarindan dolayi özür dilerin. "poz verecek zazalari varmis" degil "Zamanlari varmis" " ana dilerini konustuklari icin" seklinde düzeltirseniz sevinirim.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 10:26
Kim, ne diyordu, Sezai Temelli için, hatırlayın: bu Kürt filanda değil haaaa!!. Veya kategorik olarak CHP veya başka bir partiyi "bunların dinle imanla alakası yok, zerdüşt bunlar" veya "afedersiniz, hakkımda Ermeni filan dediler" vs...Bu tür ırkçı ve dini kışkırtmalar, kutuplaştırmalar, düşmanlaştırmalar, birilerinin de size "bunlar Türk filan değil haaa, bunlar dine ve dindara çok zarar veriyorlar, bunları dini imanı para, bunlar ülkeyi iç savaşa götürecekler" deme hakkını verir. Maalesef devlet gibi birşey var ama devlet akl-ı selimi tamamen kaybolmuş durumda.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 10:22
Bakınız sayın yazar mesele pontuscu montuscu degil bilimum gavurun terörist sevici alcaklarin yahudi nin abd nin yunan in bizim pontuslu rum kazandı demesi sürekli yalan söylemesi etnos gazetesi nin muhabiri nu davet etmesi ve tanımıyorum demesi ve ayasofya nin önünde puz vermesi anladinuzmi
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 18:48
3
Gavur diyen dilini esek arisi soksun. Kufur etmeden yorum yazamiyor musun?
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 10:12
Herkesin şevkini kıran ve neş'esini kaçıran ve ağrazlar ve taraftarlıklar hissini uyandıran ve sebeb-i tefrika olan ırkçılık.. Hakikatı çok güzel ifade etmişsiniz. Teşekkürler
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 09:42
Müthiş bir yazı. Bir potomyalı olarak çok beğendim. Elinize sağlık.
KARAR OKURU ahs 08 Haziran 2019 16:32
0
Yorumunuzu kopyaladım yorumum olarak yapıştırdım. Hakkınızı helal edin :)
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 09:27
Valla insanlari ayristirarak nereye kadar
Türkiye, Türklerin ana vatanı değil. Binlerce yıl onlarca millete ve devlete yurt olmuş bir coğrafya. Biz sonradan geldik. Bugünkü sınırlar itibariyle önemli bir kısmına da çok çok sonra egemen olduk. Bu toprağı sıksan şühedadan önce yetmiş iki buçuk milletten insan fışkırır. Yerleşim yerlerinin, dağların, ovaların ismi değiştirilmekle tarih ve halkın belleği yok olmuyor. İşi kendi doğallığına bırakırsanız ahlaki sorun yaşamazsınız; "Kürdistan" demeyi mecliste yasaklayıp, Diyarbakır’da söylemek gibi.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 08:59
Dağılan imparatorluk halkları ve mübadillerle Suriyelileri nasıl kıyaslıyorsunuz? Orta asyadakilerde gelsin bütün ortadoğu gelsin o zaman.
karar 08 Haziran 2019 12:20
2
93 harbi ve mübadele ile gelen muhacirleri/macırları kendilerine tanınan özel isimleri dışında göçmen genel ifadesi altında toplamanız kusura bakmayın ama en azuından yersiz bir tutum.biz bu şekildeki tanımlamayı ne geçmişte ne şimdi asla kabul etmedik.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:29
2
Avrupa karpuz gibi seçerek alırken bizimkiler niye toptan gel gel yaptı? Nasıl olsa yakında Şam'da cuma namazı kılacağız, o zaman hepsi ülkesine geri döner hesapladılar herhalde.
hep karar da okur 08 Haziran 2019 08:42
çok çok güzeldi... çok aydılatıcı...tebrikler.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 08:37
Kusura bakmayın yazar yazınız gereksiz yere o kadar uzun ki
Karar okuru 08 Haziran 2019 16:08
2
Karar Okuru… Sizin rumuzla celismis biraz yorum… Okunacak fazla KÖSE yazari yok etrafda bugunlerde, ne guzel yaziyor sayin Ogur… Bende hic bitmese diye tek okuyorum…
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 18:45
1
Okuma aliskanligi olmayan nesiller yetistiriliyor bu ulkede. Vatandaslarin buyuk cogunlugu roman okumaz. Gazetelerin mansetlerini okur gerisini okumaz. Bir bucuk sayfalik bir yaziyi okursa beyin travmasi gecirir. iste size bir ornek: "...yaziniz gereksiz yere o kadar uzun ki"...Hangi cumlesi gereksiz bu yazinin? Bu konu hakkinda bin sayfalik kitap yazilabilir.
yener 08 Haziran 2019 07:48
Ben Ardahanlıyım bizim orada da Gürcüce Ermenice köy adları çok yaygındı, bizden öceki kuşak dahil bu adlar yüksünmeden kullanılırdı,ne olduysa 1970 lerden sonraki dönemde yaygınlaşan "Milliyetçilk" ırkçılk ve nefret söylemiyle toplumda yer etmeye başladı, dindarçevreler de de "kafirlik" nefret söylemiyle de taçlandırıldı..Elinize sağlık bilgi ve vicdan duyarlılığı dolu yazınızdan dolayı...
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 07:29
Irkçıların geçmişine bi bakılsa hepsinin şüpheli bi geçmişi vardır.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 07:21
Tarihimize biraz daha vakif olabilmemize vesile oldun. Tesekkurler kardesim.
Evet 08 Haziran 2019 07:16
Meşhur vezir Sokullu Mehmet Paşa'nın bir Rum devşirmesi olduğunu lisede okuduk aynı Sokullu Osmanlı donanması yakılıp yok edildiği zaman sakalımızın kesildiğini daha da gür bir şekilde çıkacağını söylediğinde bir Rum olarak mi yoksa bir Osmanlı olarak mı meseleyi izah etmiştir
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 06:09
"biz ıslah edicileriz derler,bilakis onlar ifsad edicilerin,ayrımcıların ta kendileridirler velâkin bunun şuurunda değildirler!" ne desen boş,çünkü yapıp ettiklerinin potamyalıdan onay aldığını görüyorlar.ona rağmen mümkün mü yoksa?
Karar okuru İsmail 08 Haziran 2019 04:13
Pontus sahilde yaşayan halkmış,pontus pontus duyduk ve alıştık ve rumca öğreneceğiz,umarım pontusluluk camiye gitmemize engel oluşturmaz ?
H.K. 08 Haziran 2019 04:11
Herkesin etnik ipliği pazara çıkarılsa kimbilir neler çıkar!Ülkede 1 nolu ırkçı/milliyetçi denilen 1 insan DNA testi yaptırsa kimbilir ne büyük sürprizler çıkar! Oysa ademoğlu olmak yeter.Türkiye’de etnisite farklarından ziyade DiN’imiz İslamiyete aidiyette&ülke bütünlüğünde birleşmek yeter.Gerisi teferruat.İslamiyet neden önemlidir?Allah’ı evrensel ölçülerde hakkıyla tanımlayan din bu dindir.Irkçılık yok! Hiçbir etnisitenin bir diğeri üzerinde üstünlüğü yok.Gerisi aidiyet duyduğun bu toplumda Allah rızası için faydalı iş çıkarmak..
KararSIZ 08 Haziran 2019 03:17
Bu Geniş çaplı bilgilendirme için teşekkürler, Merak ettiğim iki nokta var,Karadenizli olan İmamoğlu için Karadenizli anlamında "PONTUSLU" ifadesini kullanan Yunan gazetelerinden herhangi birisi yine Karadenizli olan Erdoğan için hiç bu ifadeyi kullanmışmı? kullanmadığını öngörerk devam ediyorum, İmamoğlundan önce bir tane bile Günümüzde yaşayan Türk kökenli Karadenizli'den "PONTUSLU" diye bahsetmişlermi? bunun da cevabı Hayır ise İmamoğlu neden çok basit bir şekilde benim Pontus ile alakam yok deyip bu yakıştırmayı açıkça reddetmekten çekiniyor.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 03:11
İmparatorluk bakiyesi bir toplumun içinde bu denli marjinal bir ırkçılığın ortaya çıkması akıl alır gibi değil. Üstelik bu ırkçılığın, Osmanlı mirasına talip olduğunu iddia eden insanlar arasından çıkması tam bir hezeyan.
Çerkez Ethem 08 Haziran 2019 02:40
Harika bir yazı olmuş. Umarım yazınız kolpa milliyetçi söylemleriyle en az 100 yıldır bu toprakların insanını bölen, birbirlerine düşman eden, cahil/karanlık zihniyetleri aydınlatır ve BELKİ en azından bu sahtekarları, kendilerinin tarihlerini, geçmişlerini soruşturmaya, araştırmaya teşvik eder. Belki anlarlar Türkistandan göçüp bu topraklara gelmiş gerçek türkler haricinde, çogumuz 100-150 yıl geriye gitsek her türlü değişik etnik kavimlerden oluşan bir toplum olduğumuz ortaya çıkar! Bırakalım/Dinlemiyelim BOŞ etnik/ırk çağrıları yapanların toplumu daha çok bölmesini
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 02:25
Bu Irkci propagandanin AK Partiye faydasi oldu bile. Propaganda baslamadan once anketlerde Imamoglu 2-3 puanla ondeydi. Simdi tarafsiz olarak bilinen ORC sirketinin son yaptigi ankete gore Binali Yildirim %0.3 ile one gecmis. Binali Yildirim %47, Imamoglu %46.7, kararsizlar %5 civarinda...Bu ulkede Irkcilik karli bir istir; hep de oyle olmustur. Kemalist vesayet rejiminin Irkci nesiller yetistirmek icin dizayn ettigi egitim sistemi cok basarili olmustu. Bugun de AK Parti, CHP ve MHPye oy verenlerin arasinda Irkcilarin orani buyuktur.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 01:40
BİZİM ÜZÜLDÜĞÜMÜZ O DEĞİL SAYIN YAZAR HEMŞEHRİÇİLİK. HEM AK PARTİ HEM CHP DEN İSTANBUL'DAKİ 39 İLÇE BELEDİYESİNDEN NASIL OLURDA 24 TANESİ SİZİN ORALI OLUR. BUDA BİZİ ÜZÜYOR.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN