Back To Top
Yapmayın, tarih sizi affetmez!

Yapmayın, tarih sizi affetmez!

 - Son Güncelleme: 10.04.2019 Çarşamba 14:54
- A +

Herşeyi baştan alalım.

Aslında bütün mesele basitti: 8.548.585 geçerli oyun kullanıldığı ülkenin en büyük şehrinde seçim başa baş bitmişti. Fakat bunu kabul etmek kolay olmadı.

31 Mart gecesi İstanbul’da sandıkların artık yüzde 98.8’i açılmıştı. Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki fark Yıldırım lehine bindelik oranlara kadar düşmüştü.

Fark gittikçe kapanırken saat: 23.20’de Anadolu Ajansı medyaya veri transferini kesiverdi.

23.25’de Binali Yıldırım, kameraların karşısına geçti ve seçimi kazandıklarını açıkladı. O sırada fark Yıldırım lehine 3870’di.

Ardından sabaha karşı 04.39’da bu kez AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak kameraların önüne çıktı ve yine seçimi kazandıklarını açıkladı. Fark hala 3870’di. Anadolu Ajansı hala veri geçmiyordu.

1 Nisan sabahı saat 10.35’de bu kez kameraların karşısına YSK Başkanı Sadi Güven çıktı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği veri 11 saattir Yıldırım lehine 3870 farkta donmuştu.

YSK başkanı Güven, maddi hatalar yüzünden itiraz olan 84 sandık dışında sonucu açıkladı. Ekrem İmamoğlu  4.159.650, Binali Yıldırım 4.131.761 oy almıştı. Fark İmamoğlu lehine 27.844’tü.

1 Nisan günü bu 84 sandığın da sisteme yüklenmesinden sonra İmamoğlu lehine fark önce 24.408, ardından 24.057 oldu. Seçimin YSK tarafından açıklanan ilk resmi sonucu bu.

Ardından hem AK Parti hem de CHP’nin yaptığı yeni maddi hata itirazları da YSK sistemine eklendi ve aradaki fark yine İmamoğlu lehine 20.388 oldu.

Daha sonraki açıklamalardan öğrendiğimize göre ilk açıklanan 27.844’ten oy farkının 20.388’e düşmesinin sebebi maddi hatalar yüzünden AK Parti’ye 11.109, CHP’ye de 4000’e yakın oyun eklenmesi oldu.

Maddi hata deyince, kaydırmalar, matematik hatalarından bahsediliyor. 8.5 milyon oyun elle sayılıp, tasnif edildiği bir seçimde 15 bin oy yani binde 2’lik hata oranı insan yapımı bir iş için yüksek değil. Her seçimde benzer hatalar yapılıyor ve düzeltiliyor.

Fakat 1 Nisan akşamı önce internette, 2 Nisan gününden itibaren de iktidara yakın medyada, zaten o ana kadar YSK sisteminde düzeltilmiş, kaydırmaların, yanlış hesaplamaların olduğu birleştirme tutanakları, seçimde hile, şaibe olduğunun delili olarak dolaşıma sokuldu.

Bu tutanaklar delil gösterilerek “Sandıkta darbe” manşetleri atıldı.

İlk defa böyle yanlış tutanaklar görenler için şüphe çekici bir “delil”di bu.

Fakat her seçim görünen bu maddi hatalar, farkın az olduğu seçimlerde önem kazanıyor ve gündeme geliyor.

Sadece Google’da yapılacak bir aramada pek çok seçimden buna örnek bulmak mümkün.

Örneğin 2009 Adana Belediye Başkanlığı seçimlerinde tutanaklardaki kaydırma bir itiraz nedeni olmuştu. MHP’li Aytaç Durak’ın 2166 oy gibi küçük bir farkla kazandığı seçimde onu izleyen AK Parti ve CHP, seçim kuruluna itiraz etmiş, itirazlar sonucunda AK Parti’nin 600 oyunun SP ve BTP’ye yazıldığı, MHP’nin bazı oylarının ANAP’a ve CHP’nin bazı oylarının da yine kaydırmayla HAKPAR’a yazıldığı ortaya çıkmıştı. Düzeltmeler yapıldı ama fark kapanmadı ve Aytaç Durak belediye başkanı seçildi.

2014 Yerel seçimlerinde de pek çok ilde tutanaklarda insan hatası oy kaydırmalar tespit edildi. Örneğin İstanbul Kağıthane’de CHP’nin 3500 oyunun AK Parti’ye kaydırıldığı saptandı ve hata düzeltildi. Ankara seçiminde Melih Gökçek’le yarışan Mansur Yavaş da bazı tutanaklara itiraz attı ve CHP’ye giden ama başka partiye yazılan oylar düzeltildi.

En son 24 Haziran 2018 seçimlerinde Türkiye genelinde 250 sandıkta 14 bine yakın oyun kaydırma sonucunda sisteme yanlış girdiği tespit edilmişti.

İstanbul seçimlerinde bu maddi hataların eklenmesinden sonraki fark ise hala İmamoğlu lehine 20.388’di.

Bu arada AK Parti, medyasındaki haberlerden farklı olarak sadece maddi hataların düzeltilmesi için itirazlarda bulundu, resmi itirazlarında bu maddi hatalarda bir şaibe, hile, organize iş olduğunu iddia etmedi.

Zaten 8.5 milyon oyun kullanıldığı bir seçimde, risk alıp oy hırsızlığı şebekesi kuranların sadece 15 bin oyla yetinmesi, hırsızlığın aynı zarfa konan ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis seçimlerinde değil, sadece büyükşehir seçiminde yaşanması akla mantığa aykırı bir iddiaydı.

Fakat maddi hataların düzeltilmesi de farkı kapatmayınca bu kez AK Parti ikinci aşamaya geçti. Geçersiz oyların yeniden sayılması için ilçe seçim kurullarına başvurdu.

Az farkla biten seçimlerde alttan gelen partilerin başvurduğu bir hukuki hak bu.

Fakat YSK’nın mevzuatına göre partiler, seçimin ardından ancak sandıkta, sandık kurulu tarafından oyların geçersiz olup olmadığına karar verirken itiraz şerhi düştükleri oyların yeniden sayımı için itiraz edebiliyorlardı. Ama bu kez YSK içtihadını genişletti. İlçe sayıları sürekli itirazlarla arttı. Sonunda İstanbul’un bütün ilçelerinde geçersiz oyların yeniden sayımına, dört ilçe de ise bütün oyların yeniden sayımına karar verildi.

Halbuki ortada diğer seçimlerle karşılaştırıldığında olağanüstü denecek bir geçersiz oy sayısı bulunmamaktaydı.

2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da geçersiz oy sayısı yüzde 4.3’le 422.667 iken, 2019 yerel seçimlerinde geçersiz oy sayısı yüzde 3.6 ile 319. 558 olmuştu.

Bir hafta boyunca zaten seçim günü bütün partilerin temsilcilerinin olduğu sandık kurulu kararıyla geçersiz kabul edilmiş oylar yeniden değerlendirildi. Sayımlarda her iki partinin de geçersiz sayılan bazı oyları geçerli hale geldi.

En sık rastlanan geçersizden geçerliye döndürülen oy tipi, AK Parti logosundaki ampule vurulduğu için, sandık sayımında fark edilmemiş oylardı. Geçersiz oyları geçerli hale getirmekte daha istekli ve ısrarlı olan AK Parti’ye eklenen oy sayısı CHP’den fazla oldu. Fakat bu da farkı kapatmaya yetmedi. Dün akşam itibarıyla neredeyse tamamı biten geçersiz oy sayımında oy farkı İmamoğlu lehine hala 14.594’tü.

Geçersiz oyların sayımıyla da farkın kapanmayacağı ortaya çıkınca AK Parti bu kez, İstanbul’daki bütün oyların yeniden sayımını istedi. Hatta bunu isterken “oyların henüz yüzde 5’i sayıldı, yüzde 95’i sayılsa bu fark kapanır” gibi bir gerekçe ileri sürüldü.

Halbuki geçerli oyların yeniden sayımında, oyların geçersiz yapılarak düşme ihtimali, yükselme ihtimalinden daha yüksek.

Nitekim YSK, AK Parti’nin bu başvurusunu reddetti. Ama İstanbul’un farklı ilçelerindeki önce 51 daha sonra da 57 sandıkta oyların yeniden sayımına karar verdi. Bir nevi oylar yeniden sayılırsa sonuç etkilenir mi sondajıydı bu.

Fakat dün akşam itibarıyla 51’inin sayımı tamamlanan bu sandıklarda da değişen oylar da çok cüzi kaldı. İmamoğlu farkı 16 oy daha açmış oldu.

Bütün oyların yeniden sayımdan da sonuç çıkmayacağını anlayan AK Parti bu kez son kartını açtı ve seçimin iptal edilip, yenilenmesini istedi. 

Buna gerekçe olarak da bir haftadır yüksek sesle bahsetmedikleri Büyükçekmece’de yaşanan seçmen taşınması olayını gösterdiler.

Halbuki olay Ocak 2019’da yaşanmış, 18 Ocak’ta bu olayda dahli olan görevli tutuklanmış, tutuklanan kişinin hukuk dışı olarak seçmen yaptığı 354 kişinin kaydı da partilerin itirazları sonucunda dondurulmuştu. Yani bu kişiler seçmen olamamıştı. 31 Ocak’a kadar asılı kalan seçmen listeleri de itirazların ardından resmileşmişti.

Zaten rakamlar da Büyükçekmece’de seçmen sayısında fahiş bir artışa işaret etmemekteydi. 2018 seçimlerinde 172. 351 kayıtlı seçmenin olduğu ilçede, 2019 yerel seçimlerinde 174.661 kayıtlı seçmen vardı. Bu seçmenlerden 760’ı ilk kez oy kullanacak seçmenlerdi. Zaten ilçede CHP’li belediye başkanı da 4200 farkla seçilmişti. 

Ayrıca bu konuda AK Parti’nin itirazı 2 Nisan’da ilçe, 4 Nisan’da da il seçim kurulu tarafından “seçimin iptalini gerektiren bir neden mevcut olmadığı için” reddedilmişti.

Fakat bütün bunlara rağmen dün seçimin iptali propagandası resmen başladı.

Önce Devlet Bahçeli, ardından Süleyman Soylu “halkın vicdanının rahatlaması” için yeniden seçim yapılması gerektiğini söylediler.

Halbuki halkın vicdanını ölçmek için zaten bir hafta önce milyonlarca insan sandık başına gitti ve oy verdi.

Hatta tek başına İstanbul’da Ekrem İmamoğlu (4.170.511), bütün Türkiye’de Devlet Bahçeli’nin MHP’sine verilen oydan (3.394.366) daha fazlasını aldı.

Zaten pek çoğunu bir haftadır takip ettiğiniz bu ayrıntılı döküm de, YSK’nın kararı öncesi tarihe bir not düşmek için yazıldı.

Maddi hatayla fark kapanmayınca, geçersiz oyları saydırmak, oradan da fark kapanmayınca, bütün oyları saydırmaya çalışmak, onun da derde deva olmadığı anlaşınca seçimi iptal ettirmek için kapanmış bir meseleyi deşmeyi Türkçe’de güzel bir atasözü karşılıyor: Müflis tüccar eski defterleri karıştırırmış...

Ama tarih bu kadar kibar da davranmayabilir.

Çünkü Türkiye’de her şey unutulur ama seçimlere düşürülen gölge, milli iradeyi beğenmeme, hazımsızlık unutulmaz.

Çünkü bu sadece siyasi değil, ahlaki bir mesele olarak hafızalara kazınır.

O yüzden bugün hala 1946 seçimlerini konuşuyoruz. Yarın birileri de 2019 seçimlerini konuşurlar.

17 yılda hakkıyla 14 seçim kazanmış bir parti tarihe böyle geçmemeli.

Türkiye’de muhalefet yıllardır yenilmeyi bile beceremedi. Beceremedikçe yenilmeye devam etti. “Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır” diye yola çıkmış bir parti, yenilmesini de bilmeli.

O yenilgilerin, iktidar değişimlerinin telafisi olur ama milli iradenin kararına ayak sürtme görüntüsünün telafisi olmaz.

Bunun izleri sadece bugün siyaset yapanların şahsi tarihlerine işlenmez, dindar muhafazakar nesillerin de ileride üzerlerinde bir yük olarak kalır.

İslam dünyasına demokrasi modeli olmuş, pek çok taklidi, benzeri kurulmuş bir parti, ilk yenilgi sınavında bir şehirde iktidarı teslim etmemeye direnerek, bundan sonra İslam dünyasındaki bütün muhafazakar, İslamcı partilere de şüpheyle bakılmasına neden olur.

46 seçimlerindeki hazımsızlık bir daha yaşanmasın diye kurulan, darbe yıllarında bile adil seçimler yapan, iktidarları darbecilerin istemediği partilere teslim etmiş YSK da 69 yıllık temiz tarihine leke sürmemeli.

14 Mayıs 1950’nin kıymetini bilenler, bir ay sonra 69 yaşına girecek Türkiye’nin demokrasi tecrübesine halel getirmemeli.

Belki bugün seçmenlerinizin bir kısmını ikna edebilirsiniz, ama tarih sizi asla affetmez.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 17:39
Yazar doğru söylemiş. Biz "muhtar bile olamaz" hazımsızlığını unutmadık mesela.
önce adalet 12 Nisan 2019 22:13
Ankara,İstanbul Büyükşehir Belediyesinden maaşlı trol ordusu kurup gazetelerin yazarlarına ve okuyucuların yorumlarına yorum yapmak bile başlıca bir ahlaksızlık bir vicdansızlık değilmi.. satılmayan gazeteleri belediye bütçesinden alıp trende vapurda otobüste kahvelerde bile dağıtma bir adaletsizlik değilmi.
Mustafa Cihan 12 Nisan 2019 12:05
Sayın Yıldıray Bey, "affeder" tarih "affeder." O tarih neleri affetmedi ki. Tehdit etmenin farklı yolu olarak kullanılan bu "tarih affetmez." sözü komik artık. Affetmeyecek bir tarihi mi düşüneceğiz. Rabbimiz ne der buna? Tarih kim ki: Gelecekten bugünü yargılayan bir heyula. 1789'da "ne olduğunu bilirim" de "ne hissedildiğini" nasıl bilirim. Kralcı diye giyotine çekilenler ne dedi acaba? "Yapmayın tarih sizi affetmez mi?" dedi.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 04:57
Süper
Sinan ŞEN 11 Nisan 2019 13:33
"Hatta tek başına İstanbul’da Ekrem İmamoğlu (4.170.511), bütün Türkiye’de Devlet Bahçeli’nin MHP’sine verilen oydan (3.394.366) daha fazlasını aldı." Bu cümleniz yanlış.Ekrem İmamoğlu kim oluyor ? Kaç yıllık siyasi geçmişi var ? Liderlik vasıflarına sahipmi ? Hemen CHP'nin Genel Başkanı yakıştırması yapıldı !!! Yavaş gel ....Oraya seni koysalardı sende aynı oyu alırdın ! Evet kaybetmeyi kabul etmekde çok önemli.Tekrar seçim gibi bi karar alınması bence Ak Partinin sonunun başlangıcı olur.İnşaallah öyle bir hataya düşmezler.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 13:26
Ak parti artık yenilgiyi kabul etsin bu kadarida pes yani
OKUR 11 Nisan 2019 12:41
Yıldıray Bey farkın 13binlere kadar inmesini nasıl açıklıyorsunuz. Normal mi hep bir partinin oylarının geçersiz sayılması
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 14:33
1
Yahu adam anlatmış işte, AK Parti amblemindeki yuvarlak ampul dolayısı ile kafa karışıklığı ve pusuladaki doğru yer yerine ampule mühür basma yaygın bir yanlış. Kaldı ki bu oyların da geçersiz sayılmaya devam etmesi lazımdı ne kadar adayın niyetinin AK Parti olduğu belli de olsa.
OKUR 11 Nisan 2019 18:49
2
Peki hep Ak partililer mi yapıyormuş bunu
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 05:11
Sizin yazi cok naif geldi bana, bence bundan cok otesinin farkindasiniz.. ama bu da tarihe bir not dusmek olmus..
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 03:26
Yıldıray Bey, Tüm sandıklar açıldıktan sonra Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım arasındaki oy farkı, yazdığınız gibi 27,844 değil, 21,462 idi.
Dursun ERDEM 11 Nisan 2019 00:19
Ülkemizin milletimizin bu sağduyu ya çok ama çok fazla ihiyacının olduğu bir dönemden geçiyoruz. İnşaallah aklıselim galip gelir . teşekkürler yazara
Karar Okuru 10 Nisan 2019 21:37
Ülke demokrasinin sonuna geldi. Demokratik olgunluğa erişmiş bir sosyal düzeye gelinceye kadar düşük kaliteli, mafyatik yapılı G. Amerika ülkeleri ile otokratik baas rejimlerindeki ortadoğu ülkelerindeki gibi bir kalitede yaşayacağız. Öyle bir seviyeye ulaşana kadar toplum ayakta kalır mı? Çok şüpheli
No Comment+++++Kein kommentar+++ Yorum Yok++
Bak hele sen 10 Nisan 2019 19:03
Il genel meclisine giden oylarda neden akp den ses yok cogunlugu aldi ondanmi.yahu biraksinlar bu yaygarayi ayiptir rezil oldular gittikce batiyorlar hani meshur beka ne oldu bittimi.sogandan haberleri varmi bunlari n tuzu kuru nasil geceleri uyuyorlar vallahi pes.
Raci Hocaoğlu 10 Nisan 2019 18:53
Yazarı kutlarım.Olayı gayet objektif, dört dörtlük akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmiş.YSK tarafsız yargı kurumu olarak baskılara direnemez ve seçimin yenilenmesi kararı verirse, 1971 den beri oy kullanan ve bir kere bile CHP ye oy vermeyen beni, bu yenilenen seçimde adalet duygum nedeniyle CHP ye oy vermeye mecbur ederlerse, TARİHTEN önce ben, AKP yönetimini affetmeyeceğim.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 18:49
Bencede secımler hak arama degıl hamı onaylamak ışın olur
Adalet 10 Nisan 2019 18:25
Ne desek boş.Demokrasi 1 oyla bile olsa kazanmak demektir..
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 18:12
Trumpın seçildiği seçimde 3 eyalette oyların yeniden sayıldığından neden bu medya hiç bahsetmez.Yine Amerikada oy farkı %1 ve altıysa otomatikman yeniden sayıldığından neden hiç bahsedilmez.Tarafsızca yazdım abanmayın
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 00:15
3
Gel gelelim biz amerika değiliz. Bizim kanunlarımız amerika kanunları değil. Bizim kanunlarımız 1 oyla da olsa kazanan kazanandır diyor. Sizinki tarafsızlık değil kendinize çıkış arıyorsunuz. Gönlünüzü rahatlatmaya çalışıyorsunuz.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 05:22
0
Yasal yollarin hepsine abandilar, yasalari defalarca ezdiler.. tatmin olmadiysaniz ABDde yasamayi tercih etmenize saygi duyarim.
Saftirik 10 Nisan 2019 17:17
Mehter marşı ritmi ile de olsa 150 yıldır iyi kötü birikmiş bir demokrasi kültürü var. heba etmeyin. altında hepimiz kalırız. yerine geri koymak da çok uzun sürer.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:51
Sayin Cumhurbaskani Istanbul seciminin bir tarafina kendini koydu ve sanirim ilk defa kaybetti ve bir acemiye, en cok koyan durum bu gibi
Adanalı 10 Nisan 2019 16:33
A)İstanbul'daki kavganın nedenini acikliyorum 1- önder imam-hatip ortaokulu derneğine 13 milyon 2- Türkiye maarif vakfına 4,3 milyon,ilim yayma vakfına 9,3 milyon aktaran BŞB bu paraları aktaramayacak.
Adalet Yakın 10 Nisan 2019 16:10
Fazla da sevinmemek lazım. İstanbul’u kaybederlerse biz yerel yönetimleri güçlendirelim derken tüm güç merkezde toplanacak. Belediyelerden tüm yatırım, ihale, imar vs yetkisi alınacak. Mahallenizle ilgili tüm kararları Beştepe’de mahallenize hiç gelmemiş bir memur verecek. Geriye doğru ilerliyoruz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:10
Oylamanın yeniden yapılmasının demokrasiye ne gibi bir zararı olabilir onu anlayamadım. Sonuç olarak istenen şey oylamanın tekrarı belediye başkanlığına el koymak değil. Bu bağlamda bu şekilde abartmak gereksiz tatava olmuş.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:28
54
Neden yenilensin peki?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:30
36
OYLAMANIN YENİDEN YAPILMASINI GEÇELİM ,OYLARIN YENİDEN SAYILMASININ NE MAHZURU VAR..AZDAN AZ,ÇOKTAN ÇOK GİDERMİŞ..HER İKİ ADAYDA AYNI MİKTARDA OY ALDIĞINA GÖRE ; 1 NİSANDA 28000 OLAN OY FARKI ,GEÇERLİ OYLARIN YÜZDE BEŞİ VE 300 000 KADAR GEÇERSİZ OYUN YENİDEN SAYILMASIYLA 14 000 LERE DÜŞMÜŞSE...SAYIM HATALARININ HEP AK PARTİ ALEYHİNE YAPILDIĞINI GÖSTERMİYORMU..BU DURUM ŞAİBE İDDALARINI GÜÇLENDİRİYOR..BIRAKSINLAR YENİDEN SAYILSIN ..SONRA ADAMINIZ BİR OYLA BİLE KAZANMIŞSA BAŞKAN OLSUN..
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:41
24
O zaman yüzde 1 fark olan her yerde yenilensin
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:47
14
Bu kadar basit degil bu konu, cok saf bir yaklasim sergilemeyim lutfen
İnsaf,vicdan, adalet? 10 Nisan 2019 17:18
2
Her kaybeden seçim yenilensin diyebilir mi? Böyle saçmalık olur mu? Hukuki bir gerekçen olması lazım. O gerekçe YOK. Büyükçekmece olayı aylar önce olmuş, konu usulüne uygun kapanmış, zaten ölçek olarak da etkili olacak bir ölçekte değil. E niye tekrarlıyoruz o zaman seçimi?
Okur 10 Nisan 2019 17:37
11
Neden yenilensin? Neden bunca para, zaman, emek verilsin yeniden seçime? AKP yine kaybederse, ne olacak? Ta AKP kazanıncaya kadar kaç kez yenilensin?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 17:39
0
2007 de, CHP seçimi kazanana kadar seçimler tekrarlansin diye dalga geçenlerin haline bakın.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 18:34
4
Siz tatmin olana kadar seçim yapılsın o zaman hazretleri.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 18:55
2
Secım dedığın halkı olur ve hak ada olur
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 05:40
1
Yasa ve ahlak disi oldugundan.. gelismemis bir tutturma oldugundan.. daha kotusu toplumun iradesini aslinda yok saymanin bir yolunu arama anlamina geldiginden ve tam da buna sebep olabileceginden..
Vatandaş 11 Nisan 2019 14:18
0
Seçim yenilenince aynı sonuç çıkarsa sonuçlarına katlanabilecek misin?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 00:10
0
NEDEN yenilensin ? neden yeniden sayılsın kardeşim ? hangi seçimde oldu bu ? geçici sonuçlar açıklanır ( ysk ve aa tarafından tabii ki) mazbata verilir, ondan sonra itiraz mekanizması çalışır, usule uygun olmayan bişey varsa yeniden sayım ya da yeniden seçim gündeme gelir. 15 - 20 bin fark varken mazbata vermemek olur mu kardeşim? muz cumhuriyeti mi burası ? saçmalamayı bırakın artık, saçmaladıkça batıyorsunuz
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 15:38
Hiçbirinin yatacak yeri yok. 3 oyla 'kazanılan' seçime itiraz reddetmiş kişi ve kurumlar bunlar. Allah müstahakkınızı versin !
Özgür Dinç 10 Nisan 2019 15:17
sen neden bu kadar panikledin????
Okur 10 Nisan 2019 17:43
1
Demiş ya: “Çünkü Türkiye’de her şey unutulur ama seçimlere düşürülen gölge, milli iradeyi beğenmeme, hazımsızlık unutulmaz. Çünkü bu sadece siyasi değil, ahlaki bir mesele olarak hafızalara kazınır.”
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 17:48
6
Panikleyen sizsiniz galiba. Hazım sorunu yaşıyorsunuz. Milli irade, sandık diyenler şimdi milli iradeye uymamak için her türlü dalavere yi cevirmekte beis görmüyor
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 17:49
3
panikleyen kim belli oluyor
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 05:43
2
Sana panik gelen bana naif gelmisti..
Faruk 10 Nisan 2019 14:42
Tebrikler tarihe ışık tutan bir yazı
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:42
Değerli dostlar, AKP ve Erdoğan sizlere ve bizlere vaadettikleri çizgiden ve amaçtan savruldu gitti. Uyarıları da dinlemyorlar. Dost sözüne terörist muamelesi yapmaktan gocunmyorlar. Hak, hukuk, adalet, liyakat dedikçe hırçınlaşıyor ve tepki veriyorlar. En acısı da bu. Kocaman bir hayal kırıklığı hissi içerisindeyiz. Umarım daha ileri gitmezler...
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 05:44
4
Kontrol edilmezse, daha yeni basliyorlar..
Ahmet 10 Nisan 2019 14:15
Eğer İstanbul'da seçim yenilenirse CHP en az 300 bin oy farkıyla alır. Seçimden önce CHP nin hile iddiasında bulunacağını söyledik durduk hep. "En sağlam seçim sistemi bizde, hile olmaz, seçimi kaybedince hile var diye ortalıkta ağlak ağlak dolaşmayın" dedik. Cumhurbaşkanı etrafındaki yalaka pelikan takımından kurtulmadikca işimiz zor. Bazi medya, pelikan, il yönetimi gibi damat ekiplerinin Binali Yıldırımı ezip siyasi mevta yapmak için böyle davrandığı söyleniyor. Bu güne kadar kim sivrildi ve Berat beye rakip gördülerse pelikancilar tarafından trenden
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:44
tarihte Isparta devleti vardi, hirsizlik yetenek, caldirmak enayilikti... bu ahlaki yozlasma helakine sebep oldu... kem alat ile kemalat, saibeli secimle demokrasi olmaz
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:14
istanbul seçimi tekrarlansın. ekremoğlu farkla gelir. hadi tekrarlayın. şu iki haftadır yaptığınız rezillik sandığa nasıl yansıyacak hep beraber görelim. varmı o yürek
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 15:03
37
EKREMOĞLU DEĞİL EKREM İMAMOĞLU Önce adamın adını doğru yaz ondan sonra yorum yaz! Hadi tekrar seçim yapmışken referandum ve genel seçimi de tekrar yapalım! Siz de var mı böyle bir yürek? Chp ve muhalefet ilk kez sandıklara sahip çıktı ve sonuç ortaya çıktı!
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 15:46
15
arkadaşım ismini düzeltmeye odaklanacağına ne yazdığını bir anlayıp öyle bir yorum yapsaydın keşke. adam belliki muhalif. imamoğlu daha farklı kazanır demiş neyine itiraz ediyorsun. şu okuma ve anlama üzerine çok çalışmamız lazım. her iki tarafta iletişim sıfır
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 17:11
5
13:14 ve 15:46, eksik ve yanlış anlamadan dolayı özür dilerim.Yanlışımı görüp düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Tekrar okuyunca 15:46'ın dediğini doğrulamakla birlikte tekrar seçimin sadece İstanbulla sınırlı kanamasında başta 2017 referandumu ve 24 Haziran seçimini de kapsaması gerektiği kanaatindeyim.
15.03 yorumcu arkadaşa, 10 Nisan 2019 17:15
5
13.14 yorumcunun yazdıklarının neresini anlamadın be arkadaşım. yorumcu ne diyor, sen neler anlıyorsun . yanlış anlamalıyım diye özel bir çaba içindemisin… sakin, biraz sakin, dahaa sakin.. fikirleriniz aynı.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:16
arkadaşın biri demiş bnlar Allahtan korkmuyor tarihtenmi korkucaklar aynen öyle. bunların tek korkusu tapındıkları koltuklarını kaybetmeleri. ama işte korkunun ecele faydası yok
safi 10 Nisan 2019 12:57
benim anlayamadığım Ankara'nın kaybedildiğini kabul ediyorlar da niçin İstanbul'u kabul etmiyor yada edemiyorlar Ankara'nın bozkır, İstanbul'un içinden su geçiyor oluşunun bu işte bir etkisi var mı bu meselenin su götürür tarafını bilen biri bize anlatabilir mi
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:16
44
çünkü ankarayı kaybedeceklerini biliyorlardı. yavaşı azledip tutuklayacaklardı. ama istanbul süpriz oldu ve tüm planları bozuldu. ankarayı bırakıp istanbulun peşine düştüler. pilav bulgur hesabı
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:20
20
Ankarada fark kapanacak gibi degil
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:29
61
İstanbul onun aşkıydı.. ve elinden aldılar.. en kötüsü de ne biliyor musun kardeş: bunun azmettiricisi de Selahattin Demirtaş'tır... onun için kabullenmek istemiyor...
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:59
31
Istanbul Turkiye' de verilen vergilerin yarisini veriyor. Tam bir rant ve ganiment sehir belediyeye coreklenenler icin, cemaatlar, insaat sirketleri, vakiflar, gazeteler ye babam ye...
İSMAİL DUMAN 10 Nisan 2019 15:08
20
safi çok fenasın!!!
Cem 12 Nisan 2019 01:30
0
13.29 Yanlış düşünüyorsun. Erdoğan, 21 Ekim 2017 günü yaptığı bir konuşmada ''Aşkım'' dediği İstanbul'a ihanet ettiğini itiraf etmişti. İstanbul da bu yerel seçimde ihanetin bedelini ödetti. Erdoğan bunu hazmedemiyor. Ayrıca safi kardeş, ülkede rantın en büyüğü İstanbul'da ve 25 yıldır kazanılan rantın kesilmesi, AKP'nin hayat damarlarından birinin kesilmesiyle eşdeğer.
Karar okuru 10 Nisan 2019 12:57
Namuslu, imanlı ve fazilet sahibi kişinin en büyük gücü dürüstlüğüdür. Dürüstlük gerçeğe sadakat ile ölçülür. Sayın yazar işte bu sadakat ile yaşatılan kaosu özetlemiş. Onun olayların gelişim süreci ile ilgili olarak sunduğu bu tabloya itiraz etmiyorsanız, bu kaosu yaratanlara da zerrece saygı ve güven duyamazsınız. Eğer itirazınız varsa,neye itiraz ettiğinizi delilleriyle sunmaya mecbursunuz. Din, ahlak ve hukuk bunu gerektirir. "Adil düzen" sloganına ne oldu ey Müslümanlar? Vicdanlar çürüdü mü?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:51
ülke batmış yemişim belediyenizi. verin binaliye lanet olsun. tüküreyim sizin seçiminize.
Okur 10 Nisan 2019 18:03
3
Mesele artık Binali Yıldırım mı İmamoğlu mu meselesi değil; halk iradesini seçimlerle ifade edebileceğine bundan böyle güvenebilir mi meselesi, memleket meselesi...
MG 10 Nisan 2019 12:29
Seçim sonuçlarının halk tarafından kabul görmesi bahanesi ile oyların yeniden sayımının talep edilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Bu kimseler, son yerel seçimde Melih Gökçek- Mansur Yavaş- Efkan Ala- YSK- Çankaya Belediyesi beşgeninden ne sonuç çıktığını iyi bilirler. Onu bile kabul eden halkımız bu sonuçları yadırgamaz çok daha kolay benimser. Saygılar ...
Tatar Ramazan 10 Nisan 2019 12:28
31 Mart seçimleri, bir yıl önce yapılan Başkanlık Sisteminin çöktüğünün ispatıdır.
zuhurat 10 Nisan 2019 12:17
zuhurat.net
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:16
Devam edecek olursak bu üç adayın aldığı oyların toplamına 300 bin oy fark kadar yakın oy almış imamoğlu. Diyeceğim bahçeli ile imamoğlu nu kıyasa sokmanız hata olur. 3 ü 1 arada ile kıyaslayın siz imamın oğlunu. Selamlar.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:16
Senin bu yazında deginmediğin konuda şu fıkra aklıma geldi Nasrettin hocanın meşur fıkrasında dediği gibi. Yahu tamam kabahatin tümü benim mi? Hırsızın hiç mi suçu yok. Azda olsa aklı ve izanı olan insan bu seçimde aleni bir şaibe ususüzlük olduğu gördükten sonra seçimlerin yenilenmesi gerektiğini düşünür. Gelelim imamoğlunun istanbul da aldıgı 4.171.000 oy sayısına bu oyların 1,5 milyona yakını hdp nin oyu olduğunu söylemek lazım. 24 haziran c.başkanlığı seçimlerinde istanbul geneli adayların aldığı oylara bakarsak M. İnce nin 3.3
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:52
9
bazı vatandaşların oyları geçersiz mi olmalı
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:04
Her seçimde oy kullanmadım ama kullandığımda 2002den beri akpartiye veriyorum. Bu seçimdede oy kullanmadım ama İstanbulda seçim tekrarlanırsa ekrem İmamoğluna veririm.
Okur 10 Nisan 2019 18:09
1
Bu görüşte olan başka AKP seçmenleri de var anlaşılan. Adalet duygusunun zedelenmesi AKP için en büyük kayıp olur- dilerim zamanında farkederler!
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 11:58
Seçimi bile becerememek...? Köprülere , alt-üst geçitlere nasıl güvenip geçeceğiz...?
E.K 10 Nisan 2019 11:57
Onemli olan Akp'nin secim kazanmasi. Tarihe nasil not dusuleceginin ne onemi var? Iktidar partisi aslinda hal-i hazirda secime saibe dusurdu bile. Kaybedenin mizikciligiyla, ulkenin imajinada zarar veriyor. Ama bunun nen onemi var? Yeterki hirstan gozu donmus bu insanlar iktidarda olsun...!
melih akyol 10 Nisan 2019 11:45
meslek hayatınızdaki TÜM YAZILARIN LİSTE BAŞINA geçecek bir yazı .....bu süreç ancak bu kadar net ve sade anlatılabilirdi......elinize yüreğinize sağlık ....hala sizin gibi köşe yazarlarımız var ...çok şükür
Mavi 10 Nisan 2019 11:22
İnsanoğlu çabuk unutuyor, şu son bir hafta öyle garip şeyler yaşandı ki;biri bir diğerini unutturarak içinde yaşayarak normalleşiyor, Sıcak su ve kurbağa deneyi gibi. Süreci hatırlatan yazınızı okuyunca insan irkiliyor harbiden bunları bir hafta da yaşadık biz yaşadık ve bunlar zamanla normalleşiyor,aslında korkunç bir durum
mizan 10 Nisan 2019 11:18
Türkçe’de güzel bir atasözü karşılıyor: Müflis tüccar eski defterleri karıştırırmış.. demişsiniz sn yazar. Peki şu hal bize şöyle bir netice vermiyor mu ? İstanbul'da oylar sayıldıkça seçimin neticesini değiştirecek yöne doğru bir temaülle karşılaşıyoruz. Öyleyse hem adalet olsun hem de millet mutmain olsun istiyorsak; reylerin tamamı yeniden sayılır olur biter ve herkes neticeyi kabul etmeye mecbur olur hem de gönlü hoş olur. Olmaz mı?
Adalet Yakın 10 Nisan 2019 12:18
40
Hayır kardeşim. Adam yazmış işte, tarafgirliğiniz öyle büyük ki körlüğe yol açıyor. YSK sondaj yöntemiyle test yapmış ve bir daha oylar sayıldığında İmamoğlu 16 oy öne geçmiş. Beğenseniz de beğenmeseniz de kaybettiniz İstanbul’u. Bu seçimi tekrarlansa da sonuç değişmeyecek. Oturup nerede hata yaptık diye düşünseniz daha faydalı olur.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:33
48
Maç senin sahanda, Maç kadrolarını sen onayladın, Hakemleri sen belirledin, Kaleyi sen seçtin, Topa sen başladın, Federasyon sende, Düdük bile sende Ama KAYBETTİN... gokhan ozbek boyle anlatmis. vijdanlarimizaciyor artik.
Okur 10 Nisan 2019 18:15
5
Yazıyı tekrar okuyun. Tüm itirazlar yapılmış, itiraz süresi dolup seçmen listeleri kesinleşmiş; sandık başında itirazlar yapılmış; hepsi değil ama AKP´nin kaybettiği her yerde kontrol edilip düzeltilmiş. Sonra bugüne kadar hiç görülmemiş bir şekilde yeni kurallar getiriliyor, seçim sonucu reddediliyor. Yeni bir seçimde aynı şeyin olmayacağı ne malum?
karar okuru 10 Nisan 2019 11:14
Demokratik bir ülkede Büyükçekmecede yapılanlar yapılmaz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yalnış yapmaktadır.İnsanlar tedirgin edilmektedir.Süleyman Soylu böyle yapmakla hem YSK kurumunu zora sokmaktadır hemde demokrasiye hiç yakışmayan işler yapmaktadır.Bundan biran önce vazgeçmelidir.Bunuda demokrasi adına dünya bizi izlerken yapmalı.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:57
12
yüz yıldır aynı goygoy. demokrsi var demokrasi var. her türlü haksızlık hırsızllık yolszuluk yapılıyor hemde her dönemde ama demokrasi var. olmasın kardeşim o zaman. demokrasiniz batsın. benjamin doğru söylemiş kuzu kurt benzetmesi yaparken. putlaştırdığınız demokrais adı altında her halt yeniyor. yeter artık yeter.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 11:15
trafik kurallari can guvenligi secim hukuku secim guvenligi icindir... bu hukuki sureci ve haklari kendisi farkli yerlerde kullanip, baskasina Istanbulda kullanma demek, sabirsizca ve vtehdit diliyle ysk hakimlerini baski altina almakla;, medyayi, ABD yi, Dugini ve isbirlikcini kullanmakla islenen suc mesru olmaz! secimin tekrari kendine guvenen herkes icin en dogrusudur
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 10:56
YSK nın vereceği karar, Türkiye için kırılma noktası olacak.Ülkenin ve Demokrasinin kaderini belirleyecek...Yerel seçim de kaybettiği İstanbul'u vermemek için,hukuku kendisine oyuncak yapan AKP, Genel seçim de iktidarını kaybetse, iç savaş çıkartır...Bu gidişatın önünü kesmek,bugün YSK nın,hukuku ötelemeden vereceği kararla mümkün olabilir.Yoksa,yarınlarda; ne partiler, ne de YSK nın olmayacağı, AKP nin tutum ve davranışların dan belli oldu.
Karar Okuru 10 Nisan 2019 10:55
Burası orta-doğu, orta-doğuda orta-doğulular yaşar, orta-doğulular böyle yaşar. Düşük kaliteli bir hayat yaşarız. Kaçan kaçar, bir kısmı kaçarken denizlerde ölür, bir kısmı büyük büyük laf eder. Aklı ve imkanı olan zate bir daha uğramaz. Kalanda çile çeker, burası orta-doğu bulanıktır burada hayat
ali 10 Nisan 2019 10:30
haklı..... çünkü ilerde bir gün mitinglerde bu akapa var ya bu akapa kazanamayınca seçimi yeniletti ama seçmen ona tarihi bir ders verdiii... diyerek önceki ve sonraki sayıları anlatılabilir Böylece de "bu cehapa varya" biter (mi dersiniz) kabul edin seçmen hala olmadığı bilmediği okumadığı yılların ekmek karnesini 75 kişilik sınıflarını mazotla silinen otobüslerini açık oy gizli sayımını konuşmakta... Tırnakları ile kazanılan başarıyı bir istanbul a sorgulatmak sanırım çok tehlikeli...
Sayın Yazar, Türkiye'de seçim sonucu en yüksek oy alan parti o seçimi kazanmış olarak kabul edilir ve Ak Parti son seçim dahil girdiği tüm seçimleri (14 değil 15 seçim)açık ara farkla kazanmıştır, bu seçimin Ak Partinin ilk seçim yenilgisi olduğu tespitiniz yanlış. Ak PArtililer süreç içerisinde bazı hatalar yapmış iseler de farkın bu kadar yakın olduğu bir seçimde hukuki yollardan ve sıralı olarak maddi hata-geçersiz oy-tüm oylar ve seçimin yenilenmesi taleplerinde bulunabilir Ak Partinin hukuki haklarını kullanmasını eleştirmeniz anlaşılabilir
Karar Okuru 10 Nisan 2019 10:17
Baskanlik sistemi referandumu yeniden yapilsin, ben vatandas olarak iktidarin referandumda hile yaptigini dusunuyorum. Ulke bu ysk ile yol alamaz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 22:17
7
Ysk maalesef taraflı
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 10:10
Yıldıray Bey sizin gibi kronoloji ve rakamlarla analiz yapan ve okuyucusunu aydınlatan başka bir gazeteci evet tek bir gazeteci neden Akşam, Star, Milliyet, Türkiye, Sabah gibi diğer gazetelerde yok? Vallahi elinize, emeğinize sağlık. Bir dua ettim size anlatamam. "Devlet Bahçeli'nin Türkiye'de aldığı tüm oylar İmamoğlu'nun İstanbul'da aldığı oya ulaşamıyor" ifadeniz de kapak olmuş valla ne deyim. Ciltli kapak yani. Bahçeli dün bir de çıkmış seçim yenilensin falan diyor. Gülemedim be...Yaz Yıldıray bey yaz. Lazım bunlara.
Karar okuru 10 Nisan 2019 11:30
32
Bir şeyi anlayamadım. Neden Sayın İmamoğlu'nun aldığı oyu sadece tek başına onun oyuymuş gibi kabul ediyorsunuz. Bildiğim kadarıyla Sayın İmamoğlu HDP, SP destekli Millet ittifakı adayı idi. 4 milyon küsür oyu nasıl tek başına Sayın İmamoğlu'nun oyu gibi gösteriyorsunuz?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:20
50
11.30'a Saadet Partisi İstanbul'da Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi seçime ittifak yapmadan girdi ve %1,2 oranında oy aldı. 24 Haziranda aldığı oy oranı (%1,3) gerçekler gün gibi ortadayken sen hala duyduğuna inanıyor ve onun üzerinden yorum yapıyorsan söylenileni ayet kabul ediyor söyleyeni de ...
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:07
55
iftiralarınız yüzünden kaybettinşz ama hala devam ediyorsunuz. saadet kimseyle ittifak yapmadı. chp ise iyi partiyle yaptı. hee hdpliler vermiş olabilir. buna ittifak diyorsanız eğer doğudada hdpliler akpye verdi .en büyük ittifakı akp yapmış o zaman. hoş hdpyi meclise sokan da akpeydi ya. neyse . o kadarını sizin hafıza kaldırmaz
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 10:01
Yazinizizda analiz eden gazeteci havasi takindiginiz çok net anlasiliyor. Yazilarinizin anlasilmayan tarafi neden olaylarin gelisimini aktarirken AKP lehine olan kisimlarda laflariniz hizlaniyor, diliniz bocaliyor, bir karambol olusuyor sözlerinizde ve sanki bunlari söylerken masanin altinda bir baskasinin elini tuttugunuzu hissediyoruz?
Nursen Öztürk 10 Nisan 2019 12:09
43
Siz hissediyorsunuz. Biz öyle bir şey hissetmedik. Hatta İmamoğlu adına derin bir mağduriyet hissediyoruz bir haftadır olup bitenlerden...
Okur 10 Nisan 2019 17:56
2
Bu “birileri söyletiyor”, “birilerinin eli” lafları da artık fazlasıyla kabak tadı verdi! Yani Türkiye´de hiç mi kendi başına düşünen, karar veren insan yok da her farklı fikri “birileri” söyletmiş oluyor? Kim bu “birileri”? O “birilerini” söyleten “başka birileri” olmalı; onları da söyleten “daha başka birileri”. Madem böyle “birileri” hep herkesi oynatıyor, söyleyin kim bu böyle herkesi istediği zaman istediği gibi oynatabilecek kadar büyük güç ve nasıl oynatıyor, söyletiyor!
adalet 10 Nisan 2019 09:41
diline sağlık gerçekten on numara bir yazı olmuş...ama pelikancılar kabul etmiyor...buda sonun başlangıcı...
Karar okuru 10 Nisan 2019 09:32
AKP tabanında, bu partiye "tarikat" gibi bağlananlar var mı? Eğer varsa, felaket burada. AKP bir siyasi parti ama bu tür insanlar için, parti kutsal, lider kutsal oluyor. Böyle olunca, karşılarındaki her şey düşman ve savaştalar. "Savaş ise hiledir". Yani, hile, haksızlık, hukuksuzluk vs onların gözünde "düşmana" karşı olduğunda sorun değildir. Halbuki, "düşmana" karşı bile adaletli olmayı emreden bir dine inanırlar. Kutuplaşmanın böylesi esas tehlikedir. "Kocam belediyede memur, biz onlara hizmet edemeyiz" diye çığlık atan kadını hatırlayınız!!!
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 22:20
16
Camide siyaset ve kadının çığlıkları tam bir skandal. Tarikat tabi ki. Hak hukuk hiç bir şey tanımıyor.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:36
Bizim gibi unutkan, dün dediğini unutup bugün başka bir şeye yönelen, karşı çıkan, kabul eden bir toplumun hafızası olduğun için teşekkür ederim. Sayende "dün"ümüz aydınlanıyor. Kimse karartamıyor. Varol...
Kasım 10 Nisan 2019 09:21
Herhangi bir projesi, vizyonu olmasada, İstanbul’da 5 yıl miras yedilik yapıp en az 15 yıl kaybettirecek olsa bile adam seçimi kazanmış. Bırakın başlasın görevine. Belkide CHP zihniyeti (değişmez ama) değişmiştir. Bakalım nasıl olacak. Adamı siz reklam ettiniz. Köşk’te kabul etti cumhurbaşkanı ve o kabulde ne konuşulduğu muamma! Zaten Erdoğan itiraz etmek bile istemiyor benim kanaatime göre. Kendi altınızı oymayın yeter! Bırakın başlasın adam görevine. Seçim tekrarlanırsa o kadar büyük fark olacak ki korkarım iktidarınız bile sorgulanır hale gel
Adalet Yakın 10 Nisan 2019 12:27
10
Ağzına sağlık Kasım. Resmen feri geçmiş CHP’yi dirilttiler. Adamı elleriyle yıldız yaptılar. Parayla yapamazsın bu reklamı.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:21
cikmissin yenmis, cikmissin yenmis, cikmissin 10 kez yerel secimde ve istanbul genelinde yine basarili olmus % 52,2 oy almis ve yine yenmis... bu kisirdonguyu degistirmenin yolu secimlerde yoksuzluk, usulsuzluk olmamali... ayni seyleri yaparak farkli sonuc alinamaz kendini , zihniyetini degistirmelisin... sn yazar:)
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:13
Giresun'da 10 yaşında bir kız çocuğunun öldüğü kazaya karışan partilisini kurtarmak için seferber olanların tarihin haklarında ne yazacağını umursadıklarını pek sanmıyorum.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:32
55
En başta Giresunluların da pek umursamadıkları görülüyor.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 17:14
7
Aktroller işbaşında. En makul yorumları bile kırmızıyla doldurmuşlar.
Murat 10 Nisan 2019 09:10
Bir insan bu kadar güzel özetler teşekkürler. Muhafazakar kesime hitap edipte yalan yanlış yazmak yerine birilerini pohpohlamak yerine hakikati yazan yazarların bir arada olduğu KARAR gazetesini tebrik ederim.
İbrahim Halil 10 Nisan 2019 09:02
Hay canına kurban olayım.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:59
Tarihe not bir yazı olmuş Yıldıray bey. Kaleminize sağlık.
külyutmaz 10 Nisan 2019 08:59
Fetö savcıları "hayatın olağan akışına aykırı" diye bir delil türü icat etti ve güya fetöyü temizleyen bu iktidarın öz yargısı işine gelince bu komikliği devraldı.Kafan öyle çalışınca "ters gittiğini hissettik bir daha sayalım" da dersin yüzün kızarmadan.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:51
Ak Partiye oy veren kardeşim öncelikle bu sürece sizin dur demeniz gerekir. Eğer İstanbul'da seçim yenilenirse ülkemizde milli irade yerine tek adam rejimin geldiği kesinleşecek ve buradan geri dönüş olmayacak. Milli iradeyi tek adam rejimine dönüştürmede ortak olan sizler bunun hesabını ne çocuklarınıza ne torunlarınıza ne de tarihe veremezsiniz. Demokrasimizin seviyesi Ortadoğu devletleri seviyesine düşerken hak, hukuk tanımayan yalan ve iftiralarla ilerleyen düzene daha ne kadar ortak olmayı düşünüyorsunuz?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 10:45
22
kendi sokagini temizlemekle , mesela kaset operasyonu ve abd ye angaje politik tavirla yuzlesmekle baslamalisin işe chp li kardesim;)
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:46
51
Hiç bir zaman CHP'li olmadım. Çünkü statükoyu destekleyen bir partiye oy vermem. Milli görüş geleneğinden geliyorum. Son 4-5 yıla kadar Ak Partiyi destekledim. Ak Parti çizgisinden saptı ve hızla ülkeyi felaket sürüklüyor. Sürecin sonunda ihale saf dindarların üzerine kalacak. Birkaç seçimdir SP oy veriyorum. Eğer Ak Partinin bu noktaya geleceğini bilsem hayatta oy vermezdim. CHP gerçek Sosyal Demokrat parti olursa hiç çekinmeden oy veririm.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:27
4
eski camlar bardak, eski m.gorusculer statukoya strepne ve muttefik oldu, aralarinda farkin olmadigindan haberiniz olmamis ki soylem/yorum/güc birligi bunu gosteriyor zaten
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 15:57
8
Hakkımda suizan yaptın ben sana adam gibi cevap verdim. İstanbul seçim sonuçları ve yaşanan süreç Statükonun kim olduğunu açıkça gösteriyor. Ak Partiye muhtemelen sonradan eklemlenen sizin gibilerin Milli Görüş değerlerini anlamasını zaten beklemiyorum! Aslında sizin gibi hak yoldan sapmış insanlara cevap yazmakta kelime israfı..!
Okur 10 Nisan 2019 18:27
4
10:45 Seçim güvenliği memleketin tüm sokaklarının sorunudur. “Sizin sokak” demeniz bile meselenin önemini kavramadığınızı gösteriyor. Sandıktan çıkan da artık sorgulanıyorsa, neden sandığa gidilsin? “Yok, sandık değil, bizimkileri isterim” diyorsanız, ilerde de sizinkilerin hep sizin istediklerini yapacağından nasıl emin olabiliyorsunuz?
Fevzi 10 Nisan 2019 08:41
Gerçekleri ortaya koyarak, güzel saptama ve isteklerle bitirilmiş yazı. Umarız YSK, kara bir leke gibi ülkenin üstüne düşecek bir karar vermez. Zira, bu leke ülkenin ve bu iktidarın peşini asla bırakmayacak. Olan ülkeye olacak. Menfaat çeteleri, ülkeyi uçuruma sürüklemiş olacaklar.
orhan 10 Nisan 2019 12:25
18
bop eşbaşkanı, ıraktaki abd askerlerine dua eden vatandaş boyle dedi::))
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:35
Saat 10 gibi kaybettiklerini öğrendiler sabaha kadar tombala oynamadılar hatalı girişler yapılarak hukuki gerekçe yaratarak hem suçlu hemde güçlüler.Görev sürelerini uzattıkları YSK memurlarının insafına kaldı.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:16
Bence Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte İstanbulda tekrar seçim yapalım. Sayın Cumhurbaşkanı hem İstanbul adayı hem de Cumhurbaşkanı adayı olsun. Nasıl olsa İstanbul Türkiye demek.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:16
Istanbul’u vermemek icin bu yapiliyorsa, 4 yil sonraki genel secimlerde ne yapilir, artik surekli Ak Parti. Muhalefet sadece secim icin var, kazanmak icin degil
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:14
Ben bir sosyalist olarak hiç bir seçimde oy kullanmadım. Seçim yenilensin, İmamoğlu için sandıkta görev, kampanya çalışması, kapı kapı gezmek de dahil her türlü desteği vereceğim.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:12
Yaw bunlar Allah tan korkmuyor, tarihten nasıl korksunlar...
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:03
Yıldıray bey iktidar adına tarih sizi affetmez uyarın iktidarı korumak adına olmadığını biliyoruz hiç sevmediğiniz vede nefret ettiğinizi de yazılarından biliyorum imam oglu gibi mazbata da mazbata demenden bir acelecilik var korkun maddi hatalar olsada İstanbul'un eldegistirmesini istemen yoksa adalet falan umurunda olamaz kendini attığın mahallede yemedin me çaban her yazının ana konusudaur artık 11 nolu zatlarla terk ettiğin trene bilemeyeceğim bildiğinden zamanın enkisa si an da bile hükumete Erdoğana lisanin tüm pustluklariya saldirmanin biz farkındayız
Okur 10 Nisan 2019 11:13
40
Hacı hadi devletinin bilgisayarını kapat işine bak.
KARAR OKURU ahs 10 Nisan 2019 07:54
Ne diyim Yıldıray Bey, hep duacınızım. Sizi okudukça geleceğe daha ümitle bakıyorum.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 07:53
Yazınız baştan sona tamamen doğruları içeriyor. Anlaşılan o ki muhalefet partileri ve özellikle İmamoğlu'nun sandığa ve oylara layıkıyla sahip çıkmış olması, İmamoğlu'nun yaptığı bütün açıklamaların belgeye dayalı doğru olması, Binali Yıldırım'ınve Akp'nin yaptığı "kazandım" dediği açıklamalar ve itirazların gerçekten uzak olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu seçimlerin hem İstanbul seçmeni hem de tüm Türkiye'deki vatandaşlar nezdinde kazananı Ekrem İmamoğludur. Milletin sandık iradesine müdahale demokrasiye müdahaledir.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:46
30
yolsuzluk ve usulsuzlukle milletin iradesinin calinmasi demokrasinin irzina gecilmesidir
Yüksel dinçer 10 Nisan 2019 07:46
evet aynen böyle oldu yazdıklarınızın bir fazlası veya iksiği yok ama gel gelelim iktidar yanlısı gazeteler ve akp sözcülerine. siz haklı olarak ortaya koyduğunuz bütün rakamları ve gelişmeleri tek tek anlatsanız'da adamlar ikna olmuyor 17 senenin verdiği hazımsızlık verilen ilaçlar'da fayda etmiyor sonumuz hayırlı olur umarım
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 07:14
Zaten icraatları ve evrildiği durum akp nin artık Türkiye'de daha ılımlı baktığı müslüman muhafazakar siyasetçilere artık o tevazuu göstermeyebilir çünkü sen İsmet paşanın chpsinden ne fark ortaya koyuyorsun sormazlar mı adama
HACI MURAT 10 Nisan 2019 07:13
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Yalova seçimi iptal edidi,başka bir tarihte yeniden yapıldı.Bunu,tarihin affedip etmediğine dair Yıldıray Oğur herhangi bir bilgi vermemiş yazısında. İstanbul seçimi 1946 ile değil,olsa olsa 2014 Yalova seçimleri ile kıyaslanabilir. Çünkü İstanbul'daki fark,küçük yerleşim birimlerindeki 8-10 oy farkına tekabül eder. Gözlerden ırak tutulan,görmezden gelinen nokta bu.
Karar Okuru 10 Nisan 2019 08:44
31
Kanuni bir gerekçe yaratamayan AKP nin itirazları mızıkçı hiçbiri ciddi dayanak olmadı. Vicdan boş laf Nitekim CB de bugün 1 oy dedi. Mızrak çuvala sığmaz. Kimseyi inandıramazlar. Bunun ağır ama çok ağır sonuçları olur. Kimse sisteme güvenmez. Bu konuda çok istekliler, soru göze alırlarsa ne olur. O Zaman görürüz ama telafisi olmaz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:05
19
Eksik söylenen doğru doğru değildir. 2014 yılı Yalova seçimlerini ilk açıklanan verilere göre 1 oy farkla Ak Parti kazandı. CHP bir sandıkta maddi hata tespit etti(153 oy) ve itirazda bulundu. Sonrasında Ak Parti'de itirazda bulundu oylar yeninden sayıldı ve seçimi CHP 6 oy farkla kazandı. Hukuken CHP seçimi kazanmış olmasına rağmen hukuksuzca seçim tekrar edildi. İstanbul'da yaşanan durumun Yalova ile hiçbir benzer yanı yoktur.
evin 10 Nisan 2019 06:50
cumhuriyet tarihinde ilk defa kaybettiği seçimleri tanımayan bir zihniyetle karşı karşıyayız. keşke laik cumhuriyetin değerini anlamak için bu kadar zor sınavlar yaşamasaydık...
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:17
15
Biz hicbir zaman Laik bir cumhuriyet olamadik kardesim. Laik devlet sadece dini devlet islerinden ayiran devlet demek degildir. Ayni zamanda BUTUN VATANDASLARINA AYNI MESAFEDE DURAN bir devlettir Laik devlet. Bizimki Laik degil SEKULER bir devletti. Kemalist ideolojiden baska bir siyasi goruse nefes aldirmayan, temeli Irkcilik ve asimilasyon ustune kurulmus, yargi sistemini de bu ideolojiyi zorla kabul ettirmek icin halka karsi silah olarak kullanan bir devletimiz vardi. Bugun icine dustugumuz kabusun da sorumlusu o sistemdir. Demokrasiye, insan haklarina saygili bir hukuk devleti kurmadilar.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:06
1
08:17 Sn. Okur. Herşeyden önce laiklik sekülerlikten daha katıdır. Örnek vermek gerekirse Fransa'da laik anlayış, İngiltere'de sekülerizm benimsenmiştir. Kullandığınız kavramların anlamını bilmeden yaptığınız analizin de bu sebeple geçerli tarafı yoktur.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:07
5
akpli değlim ama durumdan vazife çıkarmayın. imamhatiplerde okulumuzn bahçesinde joplanırken çok iyi anladık laikliğinizin değerini. maval okumayın bize. sizdinde akpden bir farkınız yok. aynısının larcivertisiniz
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 15:53
3
siz niye erdoğana muhalifsiniz ben onu anlamadım. adam laikliğin teminatıyım diyor. hatta sizin en laik liderinizin bile yapmadığını yapıp mısıra libya ya gidip laiklik tavsiye etmedimi? üstüne zinayı yasallaştırdı. lbgtyi yasallaştırdı. daha ne istiyorsunuz? biz muhalifiz müslüman olrak da siz niye muhalifsiniz? yolsuzluksa akp ilk yolsuz parti değil. neler neler gördük. bidaha bulamazsınız böyle adam. chp yapamazdı bunları
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 17:15
1
13:06...Laik ve sekuler devlet farkini netten okumanizi tavsiye ederim. Tekrar yazayim. Laik, sadece dinle devleti ayirmak degildir. Laik devlette esit vatandaslik vardir. Din, Irk, dil, siyasi gorus, cinsiyet farki gozetmeksizin tum vatandaslara esit mesafede duran bir devlet. insanlarin yasam tarzina karismayan bir devlet. Basortusunu yasaklayan bir devlete Laik devlet denmez mesela.
Omer Gokus 10 Nisan 2019 06:21
Agzina saglik.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 06:16
İstanbul için bu kadar direndiklerine göre ya saklamak istedikleri, ortaya çıkmasından korktukları bir şeyler var ya da il yöneticileri kendilerini kurtarmak için iftiraya sarıldı.
Sayin Ogur tebrikler… COK guzel ozetlemissiniz…
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 03:52
Akp kazanana kadar seçim istiyoruz. Başka yolu yok.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 03:00
Umurlarında mı sanki
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 01:23
Yıldıray bey ilk kez gerçeği eğip bükmeye çalışırken gördüm sizi. Evet CHP kazandı. Evet mazbata verilmeli. Fakat insan hatası ak parti için nasıl 11 bin oluyor da CHP için 4 bin oluyor. Ve bu durum 24 Haziran Türkiye genelindeki kadar İstanbul’da olabiliyor. Bunu sırf tezinize destek için görmezden gelmeniz fazlasıyla bir gazeteci olarak angaje olduğunuzu gösteriyor. Tüm yazıda mantıklı ve tutarlı doneleriniz varken bu şüpheli noktayı bunlar arasına koymanızın izahı yok. Güvenerek okuyordum ama artık güvenmemektense okumayacağım.
Yüksel dinçer 10 Nisan 2019 07:55
72
dostum akp seçmeni mührü çemberin içine basmayı bilmiyor gidip ampule basarsan olacağı bu daha oy kullanmasını bilmiyorlar
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 07:58
61
Fanatiklik gözleri böyle kör ediyor...Siyah beyaz oy pusulasındaki AKP logosu üzerine basılan tercih mührü çok dikkat edilmeyince görülmüyor...Bu sebeple AKP lehine 11 bin oluyor...Esasen sayın yazarda bu durumu belirtmiş fakat görmek istemiyorsun muhterem....
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:01
26
Yandas medyayi okuyun.
abc 10 Nisan 2019 09:09
48
akp seçmeni için logoyu çemberin içine yapmak lazım...nasıl fikir? Şaka bir yana dikkat edince görülüyor. CHP logosu çok koyu olduğu için zor dikkat çekiyor. akp logosunda mührü basınca ampülün etrafı daire içine alınmış şekli ortaya çıkıyor.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:17
41
Siz Ak Parti fanatikleri uzun süre önce gerçeklikten koptuğunuz için gerçekler size yalan, yalanlar ise gerçek olarak görünüyor. Tabi ki malum yerden servis edilmesi kaydıyla.
Denge 10 Nisan 2019 10:07
43
Ak Parti seçmeninin ortalamada CHP'ye göre daha az eğitimli olduğu araştırmalarla ortaya çıkmış durumda. Ak Parti ilkokul mezunu ve eğitimsizlerden çok daha fazla oy alıyor. Dolayısıyla hatalı ve geçersiz oy kullananlar arasında Ak Parti seçmeninin daha fazla bulunması da bu sebeple mantıklı.
Alikemal 10 Nisan 2019 01:14
Bende cumhurbaskanligi seciminin yenilenmesini istiyorum ,birde burdan yakalim
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 01:05
Tarih bunlari elbette ki yazar ama iktidarin zerre kadar umurunda degil bu Sayin yazar. 10 sene sonrasini dusunecek halleri yok. Istanbul'da 25 senelik eski dosyalar acilacak. Cogu imha edilirse bile bircok ihaleye odenen miktarlar, bu ihaleleri alanlarin kimler oldugu ve Istanbul Belediyesinin astronomik borcunun nedenleri gizlenemez. Tarihin yazacaklarindan cok daha buyuk bir sorun bu onlar icin.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 01:04
Bu çağrı AKP'ye ise çok geç, çok faydasız, sizin açınızdan tarihe not düşmek için bir fırsat o kadar. Eğer YSK üyelerine sesleniyorsanız, bu ülkede vicdan sahibi, meslek etiğinden haberdar bir hakim kalmış mı, onu da çok yakında öğreneceğiz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 01:01
o koca iskender ki tuhaf matlar yapardı mat oldu olağan biçimde (İ. Çiçek)
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 00:58
Yıldıray Bey, yazınızın içeriğini CHP’den zaten dinliyoruz. Aradaki farkın yarı oranında düşmesini neden küçümsüyorsunuz. Batıda aynı durumda büyük ihtimalle sayım yenilenir ve sizler de “ne demokratik bir yaklaşım” diye övgüler düzersiniz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 07:20
82
Referandum da yenilensin fark çok azdi.
Habele-Hubele 10 Nisan 2019 09:19
27
Geçersiz oylar şerh düşülmemiş ise sayılmaz. Sayıldı, sayılmasına rağmen fark ortada. Aynı durumu Balıkesirde göremedik. Seçimden seçime ve itirazcıdan itirazcıya kural değişmez. Şimdi de sahte seçmen konusuna bel bağladılar. Ancak sayılar ortada. Türk demokrasisi can çekişiyor.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 00:55
Maalesef siyasal islamcılar için ne tarih, ne demokrasi, ne adalet ve üzülerek söylüyorum ki artık ne de islam ahlakı önemli. Varsa yoksa beka, memleketin bekası değil, kendi bekaları.
Ali baba 10 Nisan 2019 09:10
35
Islamcilar için, Ne bekasi ,Varsa yoksa, para,para,para,,,
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:08
18
Onlar için önce ahlak öldü.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 00:50
Bahçeli, Soylu ve vicdan...TC tarihinin en büyük ironisi.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 00:47
Çok doğru bir analiz olmuş. Resmen hak gaspı yapılmaya çalışılıyor. Sonucu kabullenemiyorlar çünkü belediyenin bütçesini yağmalıyorlardı. Korkuları yolsuzluklarının ortaya çıkması.
Has Parti 10 Nisan 2019 00:28
Bence Akparti elitleri yani yönetici sınıfı, Erdoğan'ın sırtından para, koltuk, şan, şöhret kazanıyor. O partide en çok sömürülen parti genel başkanı.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:56
33
Hala bu kadar iyi niyetli vatandaşlarımız olduğunu bilmek güzel. Yeni havalimanında şu an işleyen tek restoranın sahibi kim? Eczanenin sahibi kim?
Emine Ünal 10 Nisan 2019 00:25
Doğal olan, insanın doğru olması,dürüst olmasıdır.Ama artık bu durum günümüzde meziyet halini aldı. Yazının doğruluğundan dolayı yazarı kutluyorum. Doğruyu söyleme cesaretini de elbette..
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 00:15
Gercekten bu bir "sandik darbesi", ama iktidarin yandas medyasi ve kurumlariyla milli iradeye karsi duzenledigi bir darbe!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN