Back To Top
Muhammed Mursi aynası

Muhammed Mursi aynası

 - Son Güncelleme: 19.06.2019 Çarşamba 10:16
- A +

Mısır’ı koruyalım. Kazandığımız devrimi koruyalım. Alın terimizle ve şehiterimizin kanıyla iki  buçuk sene içinde kazandığımız devrimi koruyalım. Benimle olanlar ve bana karşı olanlar, sakın devrimi bizden geri almasınlar. Hangi bahaneyle olursa olsun. Bahaneler çok. Devrimi nasıl koruyabiliriz? 25 Ocak devriminin hedeflerine ulaşması, hakkı ve hukukumuzu korunmanın bedeli olarak canımla sizlerin ve bütün çocuklarımızın hayatını korumak istiyorum. Bizden sonrakilere gelecek erkek evlatlarımızı, kızlarımızı korumak istiyorum. Çocuklarına anlatacaklar. “Sizin ecdadınız adamdılar” diyecekler. Hiçbir zaman haksızlığa boyun eğmeyin. Sakın aldanıp tuzaklara düşmeyin. Haktan ve hukuktan vazgeçmeyin.” Mursi’nin darbeden kısa süre önceki son konuşmasından cümleler.

***

Bölgenin diktatörlerine karşı demokrasi ve seçim talebiyle gelişen yasemin kokulu Arap Baharı Kahire sokaklarına 25 Ocak 2011’de ulaşmıştı. Hüsnü Mübarek gitmiş ülke ilk kez seçim yapmıştı. Seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı Mursi’ye uygar dünya ve iç sistem bir yıl dayanabildi. Darbenin üzerinden altı yıl geçti ve Suriye cehennemi insanlara Mısır’daki kıyımı neredeyse unutturdu. İhvan-ı Müslimin ağır sömürge şartlarına karşı ahlaki bir güç olarak ortaya çıkmıştı. 1882’de İngilizler tarafından işgal edilen 1922’de görece biçimde bağımsızlığına kavuşan Mısır aslında kolonyal tasalluttan hiç kurtulamadı.  

Darbenin akabinde yazmıştım. Muhammed Mursi iyi eğitimli iyi niyetli, halkı tarafından seçilmiş bir Mısırlı olarak iktidarı farklı eğilimlerden insanlarla paylaşmak istedi ama bu ona güç katar endişesiyle uzattığı el havada kaldı. Aslında birçok deneyim bize Batılı yönetimlerin İslam’ı güzel temsil eden, sivil süreçlerden gelen insanlardan hoşlanmadıklarını gösteriyor. Halkın teveccühünü kazanan, silahla işi olmayıp ilimle sevgiyle yürüyen fakat emperyalizme de geçit vermek istemeyen Müslüman profili istenmiyor. Batı’daki etkin mahfillerin kendi kültür ve medeniyetleri için bu insanları silahlı örgütlerden daha büyük tehdit olarak görmekten vazgeçmeleri gerekir. İnsanların birbirinden alıp verecekleri, ortaklaşacakları değerlerin önünü kapatmak ağır bir vebal. Mısır’da seçimi demokrasiyi benimsemiş Batı’yı kategorik olarak reddetmeyen, hiçbir komplekse kapılmadan yeri geldiğinde Batılı normları da kendine katan, eşit insanlar olarak göz hizasından diyalog kurabilen, insanlığın bütün tecrübesinden yararlanmayı bilen Müslüman liderler, topluluklar, Batı için eli kanlı örgütlerden neden daha tekinsiz? Çünkü bu, İslam demokrasiyle bağdaşır mı, Müslümanlar insan haklarına riayet eder mi, başkalarına hayat hakkı tanır mı gibi tartışmalarla insanlığı oyalamalarına en büyük engel. Seçimle gelmiş bir kişinin bir yıl içinde devrilmesinin, zamanın ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin “Ordu Mısır’da demokrasiyi rayına oturtmaya çalışıyor” sözünün başka ne açıklaması olabilir?     

***

Ebu Gureyb, Guantanamo gibi tecrübelerin ardından Batı’nın demokrasi algısındaki ikiyüzlülük, entelektüel çoraklık ve insaniyetten uzaklık Mısır’da bir kez daha su yüzüne çıkmış, parlak evrenselci boyalar bir kez daha dökülmüştü. Batı’nın Ortadoğu’daki müttefikleri neden sadece ordular ve tiranlar? Körfezde neden sadece Şii-Sünni çatışmasını, ‘şeyhlikler’i, gerici, kadın düşmanı despotları destekliyorlar? Darbeden hemen sonraki kamuoyu yoklamalarında Mursi’ye destek yüzde 69’lara çıkmıştı Mısır’da. Tahrir Meydanı’ndaki despotizme de Mursi’ye de karşı olan farklı muhalifler de iyi sınav vermiş ve darbeye boyun eğmeyi reddetmişlerdi. Rabiatül Adeviyye Meydanı’ndaki binlerce insanın sivil silahsız onurlu direnişi insanlığın şeref vesikaları arasında.

Arkadaşlarıyla birlikte daha 22 yaşında bir öğretmen iken sömürge idaresinden kurtulup tam bağımsızlığa kavuşma mücadelesi veren Hasan el-Benna bunun ancak yeni bir ruhla olacağını savunuyordu. Bu da ancak İslam’ı doğru anlayan, hak ve adalet duygusu gelişmiş bir neslin yetişmesiyle mümkündü. Evlerde toplanıp tefsir kelam, kitap dergi gazete okuyan bir hareket. Son derece iyi eğitimli fedakâr barışçıl üyeleri, zalim yönetimlerin baskısı ve işkencesi altındayken bile silaha başvurmadılar. Garaudy’nin dediği gibi hayatla uyumlu çalıştılar ve insanın tekâmülü için emek verdiler. Adeviyye’deki duruş bu gelenek yüzünden çok sağlamdı.

Batılı müttefikler Cezayir’de, Filistin’de, Tunus’ta olduğu gibi burada da sandık konulunca dindar insanların seçilmesinden hayal kırıklığına uğruyorlar. ‘Her şey sandık değil’ sözü seçimlerde katılımın çok düşük olduğu ve seçilenlerin de yüzde 30’larla iktidara geldiği kimi Avrupa ülkeleri için telaffuz edilmiyor. Alınan oylar oralarda geçersiz ve yetersiz görülmüyor ama sıra Müslümanlara gelince sandık itibarsızlaşıyor. Tabii ki katılımcı çoğulcu daha iyi temsilin yaşandığı ileri demokrasi talepleri bütün dünya için çok kıymetli, fakat mesele standartların değişken olması. Mursi’nin şehadeti kalplerimizi paramparça etti. Fakat üzülüp sonra anısını tarihin dipsiz kuyusuna yollarsak vasiyetine ihanet etmiş oluruz. Üzerine titrediği devrim, inancımıza yaslanarak, kendi birikimimize insanlığın ortak deneyimini katarak, eşitliğin adaletin hakkaniyetin yolunu açmaktan ve bireyin temel haklarını teslim etmekten başka bir şey değil. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 20 Haziran 2019 17:10
Hanımefendi ne Devrimi Seçimle gelmişsin yarın da değişir Halk Etli tencereye bakar, bakarız, bakarlar Bakın etrafiniza Kaç Ailede (her şartta. !) Şuur, Sarsılmaz Aile Şuuru vardir..çıkarlara bulanmışiz. .Sevgili Peygamberimiz Resulluk vazifesi ile Yıllarca Uğraştı Devrim için (Toplum Şuuru )..Yemedi, İçmedi, Giymedi Dünya Nimetlerinden asgari ölçüde faydalandilar. .Kaç Tane böyle Liderimiz (biraz benzeyen ) var. Caddelerde müzik, biraz çay, kahve at,tut seçim kazandım (Devrim Yaptik) çok komik oluyoruz. :))
A.A. 19 Haziran 2019 17:34
İyi eğitimli, iyi niyetli dediğiniz adamın iktidarında, adam ölmüş karısının cesedi soğumadan bilmemne yapabilir diye karar çıkarmaya çalıştılar. Mursi'nin %51 katılım oranı olan seçimde sekülerlerden de az oy alarak seçildiğinden ve sekülerler parçalanmış oldukları için iktidara gelebildiğinden de bahsetseydiniz keşke. İslamcı olunca bu tür şeyler söylenemiyor sanırım. Seküler iktidarların 80 yıl önceki kusurlarını sabah akşam dillendirenlere de laf edilmiyor.
karar okuru 19 Haziran 2019 16:47
Dünya Müslümanlarının en büyük eksikliği istişare mekanizmasının olmamasıdır. Dünyada sözü dinlenen İslam büyükleri toplanıp İslami nassların ışığında günün şartlarıyla değerlendirmeler yapmalıdır. Sonra alınan kararlar dünyanın her tarafında uygulamaya konulmalı, yanlış anlayışlara fırsat verilmemeli, herkesin kafasına göre bir İslam olmamalıdır. Şimdi; "Kime göre, hangi İslam?" soruları sorulmakta ve hiçbir neticeye ulaşılamamaktadır. Bu da gerçek İslam alimlerinin sorumluluğundadır.
karar okuru 19 Haziran 2019 14:25
Bütün batı dünyasının aynı kefeye konması yanlıştır. Medeni olanlarının yanında başkalarını yok etmek isteyenlerde vardır. 10 yıl önce ülkemizi dünyanın parlayan yıldızı olarak anlatan, fasıllar açan aynı Avrupa değil miydi? Şimdiki durum için kendimizi de sorgulamak gerekmez mi?
Karar Okuru 19 Haziran 2019 13:36
Seçimle geleni de darbe ile gelenide aynıdır ortadoğunun. Tek adam oynarlar ve hep kaybederler ama halk daha çok kaybeder. Darbeci Sisi ye reddiye darbeci Beşir’e eyvallah. Orta doğunun halkları başlarındaki belaların kendi kusurundan olduğunu anlayıncaya kadar bu sürer. İnsanlarda gerçeklaeri değil ezik ruhlarının ağlamalarına kulak verir. Allah Mursiye rahmet eylesin biz ortadoğululara akıl ihsan etsin
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 10:15
Budur sayın yazar, aynen budur. Son birkaç yıldır Avrupa ülkelerinde yeniden hortlayan, kendisini saklama gereği dahi duymadan Müslüman azılıklara kin kusan yabancı düşmanı gurupların toplumun göbeğinde yer bulması da aynı ruh halinin ürünüdür. Sisi'yi ve diğer Ortadoğu dedpotlarını kutsarken, Erdoğan'a diktatör diyen zihniyet de budur. Bu düzenbaz zihniyetin insanlığa verebileceği hiçbir olumlu şey yoktur.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 19:05
0
Guzel kardesim, siz once Musluman ulkelerde yasayan gayrimuslum azinliklarin durumuna bakin ve Avrupa'da yasayan musluman azinliklarin durumu ile mukayese edin. Uzaga da gitmeye gerek yok. Bugun Turkiye nufusunun binde biri oraninda gayrimuslum vatandasimiz kalmis. 50 bin Ermeni, 15 bin Musevi, 2 bin Rum vatandasimiz var, 82 milyonun icinde. 1927de 12 milyon nufusumuzun icinde 500 bin civarinda gayrimuslum vatandasimiz vardi. Ne oldu bu insanlara? Bir de Bati Avrupa ulkelerine bakin. Milyonlarca musluman vatandaslari var, sayilari giderek de artiyor. Neden?
Muammer AYDIN 19 Haziran 2019 09:58
Güzel ablam... Doğru sözlü ablam... Dertli ablam... Allah eksikliğini vermesin.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 07:04
Hatta sağ yelpazede olan gazeteler AK Partiye savaş açmış.Yeni Asya ve Milli Gazete sadece iki örnek.Anadolu'da yaşayan bu müslüman millet CHP ziyniyetinden çok çekti ve halende çekiyor.Sorun tek İmamoğlu olsa bu seferde o seçilsin ne olacak dersiniz?Ama öyle değil.Gazetenizdeki bir hanımefendi yazar,bir makalesinde tek parti dönemini bir tarafa koyalım diyor.Olur mu?CHP tek parti döneminin hesabını verdi mi?Hayır.Ya 28 Şubat dönemindeki CHP zihniyeti
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 08:31
4
Niye üzerinden 80 yıl geçmiş tek parti dönemi hala hatırlatılmak isteniyor da hala içinde yaşadığımız parti devleti dönemi hiç sorun edilmiyor?
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 12:30
7
sen niye 80 yıl önce olmuş bitmiş işlerle yüzleşmeye yanaşmıyorsun? çünkü hala aynı zihniyettesin. yapılanların doğru olduğunu düşünüyorsun.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 17:06
0
80 yıl önceki durumlarla chp yüzleşsin tamam akp de 20 yıl la yüzleşecekmi
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 02:55
Makul ve masum olmak en büyük suç oluyor. Neden? Güç bunu istiyor,burdan besleniyor. Rabbim makamını cennet eylesin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN