Back To Top
Neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz?

Neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz?

 - Son Güncelleme: 21.03.2018 Çarşamba 11:58
- A +

Bir arkadaşım anlatmıştı, evlatları dağılıp giden annesinin en büyük eğlencesi, mutluluğu çarşıdaki camiye gidip öğlen namazı kılmak, avlusunda biraz oturup dinlenmekmiş. Sonra yakınlardaki çay ocağında bir simit eşliğinde çayını içiyor ikindiyi de kılıp eve dönüyormuş. Bu güzellik geniş yürekli bir Akdeniz şehrimizde cereyan ediyor. Camilere gidip de böylesine hüsnü kabul görmek, kalbi kırılmadan oradan ayrılmak her kadın için söz konusu değil elbette. Genel ahval oldukça örseleyici. Güzelim tezyin sanatlarının resmini çekerken haddinizi ve yerinizi bildiren görevliden tutun, avizenin altında azıcık yürümek isteseniz yüz kızartıcı suç işlemişsiniz gibi söylenenlere, kadın mahfilinde namazın kabul olmadı demek için bekleyen teyzelere kadar nice oylumlu incitme. Ağlamaklı olup kendinizi dışarı atmadan bir namazı huşuyla tamamlayabilirseniz ne alâ.

***

Geçen hafta Fatih Camii’nde bir eylem oldu. Arife Gümüş’ün başına geleni dinleyelim önce:

“Neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz? Bugün bu soruyu Fatih Camii’nin imamı sordu. Akşam namazını kadın mahfilinde kılıp namaz bitince aşağıya indik bir arkadaşımla. Kapıya yakın bir direğe yaslandık azıcık moda girip tefekkür etmek camiyi seyretmek maksadımız. Büyük camiilerde erkeklerin namaz alanının ardında ahşap bariyerlerin olduğu alanlar vardır o alanında dışındayız haddimizi de biliyoruz yani. Biz otururken iki hanım daha geldi yanımıza oturdu. Oturdu dediysem yerleşmeden güvenlik geldi. Bayanlar şikayet var buradan kalkın arkaya oturun kadınların yeri orası. Camilerden çok kovulduğum için namaz kılmıyoruz zaten oturuyoruz dedim. Zaten sütuna yapışmışız arkadaşımla yanyana bile oturmuyoruz üstelik erkeklerin alanında oturmuyoruz. Derken caminin imamı geldi… Erkekler şikayetçi oluyor buradan kalkın. Dedim hocam namaz kılmıyoruz turistlerin geçebileceği bir yerde oturuyoruz… Burası erkeklerin namaz kılma alanı değil. Ama imam öyle bi bağırıyor ki dayanamadım bu nasıl bir üsluptur ben de ilahiyatçıyım dedim. Demez olaydım. Peygamberim desem ne olacakmış. Üsküdar’dan geldim biraz oturup gideceğim. Fark etmez biz Almanya’dan geleni almıyoruz dedi. O his nasıl bir şey anlatamam. Hırsızlık yaparken suçüstü yakalansam belki öyle hissederdim. İmam bağırmaya devam ediyor “Neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz”. Derken direğin arkasındaki amca selam verip “Ne uzatıyorsunuz” diye bağırınca orada ağlamamak için kalkıp çıktım… Ben bunları affedemem çok üzgünüm çok!”

Bunun üzerine uzun süredir “Kadınlar Camilerde” çalışmasını yürüten bir gurup duyarlı kadın, arkadaşlarının kovulduğu yere gelip hep birlikte namaz kıldılar. Cemaat ilgilenmedi bile. Herkes işinde gücünde ibadetindeydi. İnsanlar mümin kardeşlerinin otuz metre arkalarında o güzel kubbenin altında namaz kılmalarını doğallıkla karşıladılar. Bu durumlardan rahatsız olanlar ve çocuklarımıza işlemeli ahşap mihrapları avizeleri çinileri hasılı kültür ve medeniyetimizi tanıtırken düşmanca bakanlar bir avuç insan. Kadını cahiliye dönemindeki gibi ikinci sınıf ve fitne unsuru telakki etmekten kurtulamayan zihinler. Allahın evine koşanlara insan ve mümin kardeşi gözüyle bakamayan gürültücü, merhametten, insaniyetten yoksun azınlık.

Nitekim caminin diğer bir imamı Bünyamin bey, olayın muhatabından ve diğer kadınlardan meslektaşı adına özür diledi ve kadınların camide toplanmalarının öneminden bahisle, sorunlara birlikte çözüm bulmayı önerdi. Allah kendisinden razı olsun.

***

‘Kadınlar Camilerde’ mottosuyla bir araya gelen, daha güzel bir İslam dünyası için emek veren genç kadınların çağrısıyla bitirelim:

Kadınların camilerdeki konumunu iyileştirmeyi dert edinen bir grup kadın olarak Ekim 2017’de “Kadınlar Camilerde” kampanyasını başlattık. O zamandan beri camilerde buluşuyor ve neler yapabileceğimizi tartışıyoruz.

Şimdiye kadarki tartışmalarımızda camilerdeki kadın yerlerinin küçük ve eşitsiz olmasından, engellilerin ve yaşlı kadınların camilere erişimindeki kısıtlılıklara, abdesthanelerin yetersizliği ya da kirliliğinden, kadınların kendilerini camilere ait hissedememesine kadar birçok meseleye değindik.

Henüz bir araya gelemediğimiz kadınların da bu konuda benzer veya farklı dertleri olduğunu biliyoruz. Bir araya gelirsek bu dertleri paylaşabileceğimize, azaltabileceğimize ve çözüme kavuşturabileceğimize inanıyoruz. Gelin, bu çabayı birlikte büyütelim!

Kadınlar Camilerde olarak, her hafta cuma günleri saat 18.30’da Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nde gerçekleştirdiğimiz buluşmalara sizleri de bekliyoruz. Buluşmalarımızdan ve diğer etkinliklerimizden haberdar olmak ve bizimle iletişime geçmek için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
metin 05 Nisan 2018 08:50
Yıldız hanım emin ol ki o bir avuç olan adamlar iltisaklı birer fetö zihniyetlidir.O adamların münafık olduklarını anlamak için allame ibni hacer olmak şart değildir.İşte KURANIN ayeti:Allahın mescitlerinde ibadet edilmesini engelleyen ve onun harabesi için çalışandan daha zalim kim vardır.(bu ayet müşrikler hakkında inmiştir.)
Muammer AYDIN 04 Nisan 2018 13:09
İnsan omadan müslüman olma hastalığının, garabetinin rütin bakış açılarından biri. Üzücü elbette. Peygamberimizden, uygulamasından, Kur'an'ın bir arada nasıl olunabilir, ibadet edilebilir, yaşanabilir mesajlarından habersiz, şeyhler, mukallitler, dindar olmayan dinciler, üfürükçüler! Hepsi hayatı zindan ediyor insana, insanlığa. Aradan çekilseler Allah'ta buluşacak, sorunsuz nefes alacağız ama nerdeee? Hac'da, Umre'de, hatta İran'da Mescidleri kadın-erkek nasıl kullanıyorlar bir bakmalılar. Rabbim, sonumuzu hayr eyle, çıkart aramızdan bu üfürükçül
KARAR OKURU 27 Mart 2018 14:56
Evlerinizde oturun ayetini delil eden kardeşim, Hz. Aişe, Hz. Hatice ayete muhalif mi davranmış. Ulen cahilliginize Kur'an'ı alet etmeyin bari...
KARAR OKURU 28 Mart 2018 16:47
0
ayetten delil mi olurmuş canım! hakkaten cahil bunlar yaa. sen bize sabır bunlarda akıl ver ya Rabbi. iki cümle öğrenen başımıza müçtehit kesiliyor.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 17:02
0
hz. hatice döneminde o ayet henüz inmemişti çok bilmiş kardeşim. hz. aişenin cemel vakası gibi olağan üstü bi durum haricinde muahlif bir tutumu yoktur. kaldıki bunun pişmanlığıyla vefaat etmiştir. sen ayetten delil alma tabi. laiklikten al demokrasiden al. işinize gelmeyen ayetleride güncelleyin gitsin
KARAR OKURU 27 Mart 2018 14:53
Tüm camiler baş hizasında ortadan, mihrap odak olacak şekilde bolunmeli. Camiye cahil erkek geleceğine arif kadın gelsin.
Delidumrul 26 Mart 2018 13:21
Bir camiyi turist gibi gezmeye kimse engel olamaz, edebinle namazını kılana da kimse karışamaz. Lakin, kadın hakları ayakları ile, belki de "meșhur" olmak için namaz vakti cami içinde imama efelenmek inançlı bir müslüman kadının yapacağı șey değildir. Olsa olsa bilerek veya bilmeyerek ülkede kaos ortamı yaratmak isteyen malum çevrelere çalışmak olur.
KARAR OKURU 26 Mart 2018 17:56
1
Yakında kimi laik- ateist emanze camilerde boy gösterirse șașmam
Karar okuru 23 Mart 2018 13:06
Yorumları okuyunca buz kestim. Biz kime laf anlatmaya çalışıyoruzki? Ellerinden gelse kadınları evlere kapatsalar da kurtulsalar. Ama evet İslam kadına bir çok haklar getirmişti değil mi? O hakları uygulayacak olanlar sizlerseniz eyvahlar olsun biz kadınların haline!!
KARAR OKURU 23 Mart 2018 19:44
0
Kadın haklarını, hayvan hakları gibi savunulacak bir şey sanırsan, buz da kesersin taş da kesilirsin... Kadın ya da erkeğin hakları birbirinden bağımsız konuşulamaz. Bu bir ünsiyet meselesidir. Hak ya da haksızlık meselesi değil. Kadın vardır erkeği bir liman olarak görmek ister. Kadın vardır bir maraba gibi erkeğinin her işini elinde tutmak ister. Erkek vardır; limandır, erkek vardır marabalık işine gelir. Kadınlık sadece cinsel bir farklılık değil, bir karakterdir.
KARAR OKURU 24 Mart 2018 05:55
3
"Evlerinizde oturun, eski cahiliye adetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın." (ahzap 33) söyleyin resinizede bu ayetide bi zahmet güncellesin
Erdal GENÇ 22 Mart 2018 10:07
İlahiyatçı olduğunuzu dile getirmişsiniz. 2012 yılının Eylül ay'larında Bursa Osmangazi Merinos Nikah Salonunda bir nikah kıydım. Vaize bir hanımın kızı evleniyordu. Nikah'da Kur'an-ı Kerim'den ve Peygamber Efendimizin (sav) evlilikle ilgili hadislerinden bahsettim. Nikahdan sonra bir bayan yanıma geldi. Ben ilahiyat fakültesinde öğretim görevlisiyim, ne biçim nikah kıydın orası evrensel bir yerdir, orada Allah'dan ve Peygamberden bahsedemezsiniz, orası vaaz kürsüsü değildir dedi..Mehmet Şevket Eygi'nin dediği gibi; İslamcı feministler, laik feministlerden da
İsmail Berber 21 Mart 2018 23:32
şikayeti dile getirenleri ve sizin yazınızdaki tespitlere bir kısmına katılmakla beraber Bursa Ulucamide kadınlar kendi yerlerini aşıp içimize kadar gelmeleri yan yana kılacak kadar duruma gelmelerinden bizi anlayın,bizim camide de kadın ve engeller için sorunlar bulunmaktadır,şikayetimiz dernek tarafından değerlendirilmemektedir.
Mustazaf 21 Mart 2018 18:21
Geleneğimizde olan bazı şeyler yanlış olabilir ancak batı temelli kadıncıl hareketleri dinin merkezine sokmak ne kadar doğru?
KARAR OKURU 21 Mart 2018 18:15
Allah Rasûlü: "Kadının odasında kıldığı namazı, evinde kıldığı namazından daha iyidir. Odasının gizli bir köşesinde kıldığı namazı da odasında kıldığı namazından daha iyidir." (Beyhakî, es-Sünenü`l-kübrâ NI/131.) buyurmuştur. Yani ne kadar çok sakınırsa o kadar iyi olur demektir. Bu konuda farzlarla nafileler arasında fark yoktur. Yani teravihe gitmeleri de hoş değildir. Yalnız bazı Islâm alimleri, giriş çıkış kapıları ayrı olduktan sonra özellikle yaşlı kadınların camiye gitmelerinde sakınca olmamalıdır, demişlerdir. Ancak gitmeler
KARAR OKURU 21 Mart 2018 18:14
Yakın da kadınlar erkeklere imamlık yapmak isterlerse şaşırmam.Hanefi mezhebine göre kadınların camide namaz kılmasının sakıncaları vardır.
Birol 21 Mart 2018 18:12
Kadınların namazı cemaatle kılmak için camilere gitmeleri hoş bir davranış değildir. Halbuki bu, erkekler için kuvvetli bir sünnettir. Kadınların camiye gitmelerinde iki sakınca vardır: a) Fitneye sebep olmaları yani, kem göz ve kem düşüncelere konu olmaları, b) Allah`ın "evlerinizde oturun!" (Ahzâb (33) 33.) emrine ters düşmeleri.
Birol 21 Mart 2018 18:00
Bence de siz neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz.Mahremiyete dikkat edilmediği zaman,kadınların camide namaz kılmaları caiz değildir.
Denizci Alperen 21 Mart 2018 17:48
Karar gazetesi yorumlarımızın sonları kırpılıyor lütfen programcılarınıza söyleyiniz son 15 - 20 kelime çıkmıyor buna bir çözüm bulsunlar
Halit Ok 21 Mart 2018 17:13
Allah hidayet versin.Dine saldıranlara malzeme taşımaya devam.
z'den 21 Mart 2018 16:18
sayın yazar durumu birde cami imamından dinlemek isteriz....
KARAR OKURU 21 Mart 2018 15:16
"erkeğin camide namazı 27 derece evde 1 derece. kadının camide namazı 1 derece evde 27 derece" niye acaba diye düşündünüzmü hiç? hani peygamber sözü ya bir iki dakikanızı ayırıp tefekkür etmeye değmezmi?
KARAR OKURU 21 Mart 2018 17:34
5
Sene olmuş 2018.Kadınlar hayatın her alanında varlar.O günkü koşullarla bugünü kıyaslamayın.O devirde kadınlar belki evden çıkmasa dert değildi ama şimdi farklı.Her şeye de olumsuz bakmayalım.Hastaneye eşimizi götürdüğümüzde bayan doktor aramıyor muyuz yani? Devrin koşullarını iyi analiz etmek lazım.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 19:15
0
17:34, Sene 2018 olmuş da ne olmuş... 2018'de seni yaratan Tanrı ile Kur'an'ı gönderen Tanrı, aynı Tanrı değil midir?
Birol 21 Mart 2018 20:27
0
Kadınlar mahremiyet e dikkat etmek kaydıyla hayatın her alanında görev alabilirler.Dikkat edemezlerse caiz olmaz.Erkek içinde geçerlidir.Ancak İslamda kadına ev geçindirme görevi verilmemiştir.2018 değil 2100 de olsa haramlar helal olmaz.Bir erkeğin bir kadınla tokalaşması, zaruretsiz konuşması, görünmeyen bir yerde yalnız kalmaları haramdır.
KARAR OKURU 22 Mart 2018 01:24
0
doğru Allah hesap edemedi senenin 2018e kadar geleceğini. 2000de falan biter diye hesap ettiyse demekki. yoksa son peygamber dmezdi bi tane dah gönderirdi size. hatta öyle bir peygamberde kesmez sene olmuş 2018 her eve bir peygamber gönderirdi. la havle vela kuvvete illa billah
Uçan yelden sakınılan "mühür gözlü" kadınlardan, cami sütununda imamla cebelleşen kadınlara...
KARAR OKURU 27 Mart 2018 14:59
1
Az bile yapmış, o imamı biraz okumaya gonderek... babasının dini mi?
KARAR OKURU 21 Mart 2018 14:20
Bir erkek olarak empati kuruyorum. Kesinlikle, kadınlar haklı. Bırakın huşu içinde namaz kılmayı turistler kadar bile dolaşma imkanınız olmadığını biliyorum. Modern ile geleneği bir araya getirerek çözüm üretmeliyiz. Maalesef, konu dönüp dolaşıp "erkek kadından üstündür" bakışına geliyor. Bu bakış okumuş okumamış fark etmez kadınların bir çoğunda da var.
Birol 21 Mart 2018 18:02
2
Asla erkek kadın dan üstün değildir.Allah katında üstünlük takvâdadır. Mahremiyet olmazsa,geriye din diye bir şey kalmaz.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 18:09
1
Bir erkek olarak ben de senin kafayla bir empati kurayım dedim ama nafile. Olmuyor. Bu işin erkek üstünlüğü ile ne alakası var. Asr-ı Saadet denince, akıllarına sadece, kadınların mescitte düşürdükleri hayız bezi gelen eblehlerle empati kurulmuyor...
Gkhn 25 Mart 2018 11:59
0
Bir erkek olarak empati kurmak yerinr din ne diyor dinin hükmü ne? Buna göre konuşursanız daha mantıklı bir iş yapmış oluruzsunuz. İslam akıl değil, nakil dinidir. Her akla göre değişmiyor hükümleri
KARAR OKURU 21 Mart 2018 13:14
Cami kapılarında zebaniler: Sultanahmet kapısında giriş çıkışı tanzim eden bir görevli arap bir aileye yavaş çıkıyorlar diye çok ağır ifadelerle hakaret etti hepsi şaşkınlıktan sapsarı oldular. Yavuzselim camiinde ikindiyi kıldık oğullarımla, ben ayakkabımı bağlarken cemaatten biri 10 yaşındaki oğluma bir daha kısa pantolonla camiye gelmemesini ihtar ediyordu,çocuk utancından kıpkırmızı oldu. Bir kısım cemaat ve bir kısım görevliler eli ile camiler lümpenleştiriliyor ve erkek olduğunu zanneden bazı soytarılar da hanımlara sataşıyor.Bir ülk
Denizci Alperen 21 Mart 2018 12:21
Efendimizin zamanında kadınlar hep camilerdeydi hatta emzikli çocuklarıyla beraber sabah namazlarına gelirlerdi diye okuduk , çocuk ağlayınca efendimiz namazı kısa keserdi diye okuduk ya bu okuduklarımız yalan yada şu an uygulanmakta olan cari dini anlayış , ben efendimizin zamanında okuduklarımız gibi olmasını isterdim. Kendisi de bir çanakkale şehidinin kızı olan Salihat-ı nisvan babannem " evladım erkek ağaca çıksa papucu yerde kalmaz amma kız evlatlarınızı okutun " derdi maşallah hicablı hanımefendiler her yerdeler , erkekler olarak dinimizi iyi anla
KARAR OKURU 21 Mart 2018 11:55
"Serbest" olmayan Müslüman kadınlar...
KARAR OKURU 21 Mart 2018 11:33
Çok harika bir tespit güncelleme camiden başlamalı. Cemil Paslı
KARAR OKURU 21 Mart 2018 10:58
Erkekten sakınmamayı camiye taşıma gayreti... Tiksinti verici...
Karar Okuru 21 Mart 2018 16:05
5
Senin yorumun kadar tiksinti verici olamaz
KARAR OKURU 21 Mart 2018 19:38
0
16:05, Cami sütununa yaslanarak, imamla cebelleşen kadından bahsediyorum... Ben de saygı uyandırmıyor.
Ehli tarik 21 Mart 2018 10:00
Islami feminizm hızla yayılıyor. Allah sonumuzu hayreylesin
Cami cemaati ve imamların has müminlerden olacağı varsayımıyla bu tür vak'aları analiz ederseniz yanılırsınız. En nihayetinde imamlar(Değerli hocalarımız istisna) devlet memuru iken ve yaşlılığında caminin yolunu bulmuş ihtiyarlar söz konusu iken bu tür vakalar olmaya devam edecektir. Mümin bilincine sahip olunamayan bir toplum yapısı içerisinde her şey taklidi ve birilerinin sözleriyle yürüyorsa,hayatının bir yerinde Yüce Yaradan bana ne diyor diye açıp kuran okunmuyorsa bu olaylar daha çok gerçekleşebilecektir.
Ümit A. 21 Mart 2018 08:35
Boşuna millet deist,ateist ve agnostik olmuyor.Herkesin kafasında farklı bir İslam var.Ve kesinlikle herkes haklı.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 12:17
7
Gavurluğun haklı gerekçesi olmaz...
Birol 21 Mart 2018 17:55
4
Ümit A. senin dediğin,papaza kızıp oruç bozmaya benzer.İmanı zayıfsa imanı yok olur.Ahirette de cehenneme odun olur.Kimse kimseye bir şey yapamaz.Ne yaparsa kendine yapar.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 08:20
Kadını camiiye sokmayan kafa benim din kardeşim olamaz kimse kusura bakmasın.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 15:13
3
kadını camiye sokmamak başka bişey haremlik selamlık uygulması başka birşey. Allahın evinde bile Allahın emrini uygulamayacaksan daha nerde uygulayacaksın
cevat karakalem 21 Mart 2018 00:23
Fatih Camii'nin imai cok yanlis yapmis. Nedir bu ofke ve kizginlik. Gleeneklere,teamulleri uyulmasi gerektigi kannatindeyim ama yapilan iste bunlara aykiri bir durum yok, hele ki bu tip tepkiye gerektirecek bir sey hic yok. Uari yapilmasi gerektiren bir durum olsa bile bunun uygun bir uslupla ve kirmadan yapilmasi gerekir.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 13:48
1
İmam cami.i babasının malı zannetmis
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN