Back To Top
Yüzü olan Suriyeliler

Yüzü olan Suriyeliler

 - Son Güncelleme: 31.07.2019 Çarşamba 11:23
- A +

İstanbul’daki bir şiir festivalinde Suriyeli genç şair ‘bana kimse mülteci demesin, ben ülkemdeyim, Bilad-ı Şam’ın evladıyım’ derken hakikatin ta kendisini dile getiriyordu. Yeri geldiğinde 1916’da Rusya, Britanya ve Fransa arasında gizlice yapılan Sykes-Picot Anlaşması’nı, Ortadoğu’yu nasıl bölüp paylaştıklarını zikrediyoruz. Cetvelle çizilmiş sınırlar bizi bağlamaz, zihnimizdeki özgürlüğümüzü elimizden alan sınırları kaldıralım diyoruz. Suriye savaşındaki politikalar tartışılıyor, yeterince aklı selim davranılmadığına dair eleştiriler de yükseldi, iyi de kaderi hakkında müdahil olamayan, ülkesindeki korkunç vesayet savaşlarının bedelini ödemek durumunda kalan büyük bir halka sırtımızı mı dönseydik?    

Göçleri tetikleyen birçok unsur var. Ekonomik fırsatlar, hastalıklar, eğitim imkanları, iklim koşulları, akrabalık yoluyla toplu yer değiştirmeler gibi birçok gönüllü göç sebebinden biri değildi onlarınki. En temel hak olan yaşam haklarına kavuşmak için planlı programlı arzulu olmadan canhıraş kaçıştı. Bu insanlara savaşın en korkunç günlerinde Urfa, Hatay, Osmaniye kamplarında şahit olmuş biri olarak söyleyebilirim ki hangi ülkeye giriş yaptıklarının bile bilincinde olamayacak kadar yorgun bitkin perişan insanlarla karşılaşmıştım. Bu noktada göçten değil sığınmadan, ilticadan söz edilebilir. Mahmut Kaya’nın Türkiye’deki Suriyeliler İç içe Geçişler ve Karşılaşmalar kitabındaki (2017) saha araştırmasında gelenlerin, aynı zamanda akrabalık bağlarına yaslanarak geldikleri de gösterilmiş.

Kaya’nın araştırmasında teyit ettiği gibi dört milyona yaklaşan mültecinin önemli bir kısmının Türkiye’yi tercih etmesinin sebebi sadece coğrafi yakınlık değil. Tarihsel kültürel ve dini bağlar varlığını güçlü bir devamlılıkla sürdürüyor. “Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin gibi Suriye ile sınır komşusu olan şehirlerde yaşayan Arap, Kürt, Türkmen aşiret ve ailelerinin yakın akrabaları Halep idlib Kobani Rakka Kamışlı Haseke gibi yerlerde ikamet etmekte ve halen ortak bir hafızayı paylaşmaktalar.” (s. 23) Bu iller aynı zamanda İstanbul’dan sonra göçün en yoğun olduğu şehirler. Sonuçta milyonlarca Osmanlı bakiyesi göçmen mülteci nasıl buraya gelip yerleştiyse şimdi de aynı bakiyeden olan Suriyeliler geliyor. Osmanlı Devleti’nin çoğulcu ve çok uluslu yapısı içinde yakın tarihlere kadar Türkiye ve Suriye diye iki ayrı devlet yoktu, ta ki I. Dünya Savaşı koşullarında Fransa ve İngiltere bölgeyi paylaşıp küçük manda yönetimleri kurana kadar. Halklar aşiretler ortadan ikiye bölündü. Kaya’nın kitabından birkaç örnek. Berazi aşiretine mensup Kobani’de eczacılık yapan 61 yaşındaki Halil: “Benim dedem Türkiye’de ilk mecliste mebus idi. Daha sonra Suriye sınırı bölününce biz öbür tarafta kaldık, dedem Suriye’deki mecliste mebus oldu.” Rakka’da öğretmenlik yapan Halil ise: “Akçakale Tel Abyad sınır bölgesinde yaklaşık 4 bir kişilik aşiretimiz var. Adı Saramde, iki ülke arasında sınır çekilince aşiretin bir kısmı Suriye’de bir kısmı Türkiye’de kaldı.” Tel Abyad’da avukatlık yapan Türkmen Ekrem bey ise Urfa’da akrabalarının bulunduğunu, aradaki gidip gelmeleri, hediyeleşmeleri anlatmış. Tabii her şey gülbahçesi değil, rejimin ateşiyle yaralanıp Türkiye’deki akrabalarının yanına gelen, hiç yardım göremeyen, telefonlarımıza çıkmadılar bile diyenler de var.  

Bu ülkeye milyonlarca insan göçle geldi. Mübadele yılları, 93 Harbi, Balkan Savaşları’nda gelenler, Orta Asya’dan Kırım’dan Kafkaslardan göçenler... Saymakla bitmez. II. Dünya savaşına girmesek de 20. yüzyılda İslam coğrafyasının ateşe atılmasını önleyemedik. Afganistan Irak Suriye Yemen hala kaynamakta. Bizzat canlı yayında şahit olduğumuz kıyametle Anadolu’ya gelen Suriyelilerin, “göçedenlerin yüzde altmışı kalır” teori ve deneyimi gereğince en az iki milyonu burada kalıp yerleşecek bu çok açık. Irkçılığa, yabancı düşmanlığına, bize yapılmasını istemediğimizi başkalarına yapmaya bir an önce son vermeli ve eşit insanca yaşamanın yolları bulunmalı. Meslek sahibi insanlar bir an önce işini icra edebilmeli ki yaşamları normalleşsin. Türkçe öğrenen, çalışıp ekonomiye katkı veren, geleceklerini burada gören gençlerin canlarını kurtarmak için nasıl emek verildi, bir irade ortaya konulduysa, onurlarını korumak, kimlik ve kişiliklerine, müstakil varoluşlarına saygı duyulmasını sağlamak ta hayati önemde bir vecibe. Gücü elinde bulunduran iktidar, kararlı ve tutarlı politikalar üretmeli, sarfedilen her kelimenin nelere yol açabileceğinin bilincinde olmalı.  

Bütün ayrımcılıkların hammaddesi olan “küme şeklinde algılama” burada da devrede ve biz savaş acısı yaşamış felaketzedelerin haklarında çok şey bildiğimizi sanıyor ve ileri geri konuşup duruyoruz. Metalik ve ruhsuz “Suriyeliler” şemsiyesiyle kapattığımız hakikatin içinde insanlar var. Kimselere benzemeyen biricik varlıklarıyla, kayıpları, acıları, doğum günleri, hayal kırıklıkları, düşleri, yüzleri, güzel gözleri, sonsuz kelimeleri, yarım kalan eğitimleri, geride bıraktıkları evleri sokakları dostları ve şehirleriyle, birden işlevsiz hale gelmiş şahane dilleriyle insanlar. Hepsi mükemmel mi peki, elbette hayır, tıpkı bizim gibiler, yüce gönüllüsü, fırsatçısı, zengini, yoksulu, yoldan çıkanı, tutunmak için emeğiyle varolanı, sabırlısı, öfkelisi… Bizim gibi.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 13:16
Muhteşem Yıldız hanımefendi’ye ve Mahmut Kaya beyfendiye teşekkür ediyorum
Hakkı Söyler 31 Temmuz 2019 18:27
Şunu net anlasınlar Suriyeli İstemiyoruz.
Ali 31 Temmuz 2019 16:54
Yok yol du, yok yurt tu diye ODTÜ ye ait olan o güzel ağaçların canına okuduk. Karadeniz' i hes lere boğarak, yeşil yol diyerek yeşili ağaçları doğal su yollarını mahvettik.Sonra egenin oksijen deposu kaz dağlarına göz diktik. Altın aramak için 7 Türkiye büyüklüğüne ormanı olan Kanadalı şirket o güzelim kaz dağlarının bir kısmını çöle çevirdi. daha böyle onlarca örnek var. Sahi biz bu ülkeden ne istiyoruz. Suyu, Gölü,ağacı olmayan çöl ülkesine mi dönüşmek istiyoruz. Sahi biz orta asyadan niye göç etmiştik.Hal böyle iken niçin Mülteciler gelsin kalsın diye yırtınıyoruz.
Bir okuyucu 31 Temmuz 2019 15:01
İngiliz arkadaşım Suriye'nin Tartus şehrinde tatil yaptı Temmuz 2019'da. Bodrum kadar iyi, bütün sahil şehirlerinde oteller full, baklavalar sizinkinden daha güzel diyor. Bizde de güneydoğuda güvenlik problemi varken Antalya'da İzmir'de bir sorun yoktu.
Türk oğlu ! 31 Temmuz 2019 14:22
Bu ülke Sıriye'lileri sürekli çiftleşip tavşan gibi üresinler diye almadı.Bizim çocuklarımız parasızlıktan evlenemiyorken, 25 yaşındaki Suriyelinin 5 tane çocuğu var.Madem savaş var bu nasıl savaşsa bayramda koşa koşa Suriye'ye gidip geliyorlar. Anlayın artık bu insanlar buraya bedava yaşamak ve doğurarak Türkiye'yi işgal etmek için geldi.Haydin o zaman size bir teklifim var.Burda kalmak isteyen Suriye'lileri kısırlaştıralım.Kısırlaşmak istemeyenide karga tulumba gönderelim,varmısınız.Hemen insanlıık diye hönkürmeyin.Madem savaştan kaçmış garibansa onlarca çocuk doğuramaz.Ohhekmekeldensugölden
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:42
2
Akrabaları ile bayramlaşmaya gidiyorlar. Akrabaları neden gelmiyor buraya acaba?
hakan 31 Temmuz 2019 13:48
Sizinle bir millet de olunmaz beraberde yaşanmaz canına okudunuz ülkenin be batsın ensarınız da muhaciriniz de ümmetiniz de yetti be.. ne bela insanmışısınız.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 14:55
2
Bunlar iflah olmaz. Anketler Türkiye'nin %79u bu işe karşı diyor, oradan bile bir mesaj aldıkları yok. Suriyeli ecnebiler tabi ki savaştan zarar görmesin, bize sığınsın, Birleşmiş Milletler de öyle diyor, geçici göçmen sığınma kampına, şehirlere değil. Sonra Suriye ile otur konuş, kuzeyi harici hiç bir yerinde güvenlik sorunu yok, gönder memleketlerine.
Yavuzcan 31 Temmuz 2019 13:32
Kim ne derse desin Suriyeliler, Çerkezler kadar, Boşnaklar kadar, lazlar kadar, Arnavutlar kadar, Kürt’ler kadar, makadonlar kadar, tatarlılar kadar, Özbekler kadar, Azeriler kadar bu ülkede hakları vardır. Parçala böl ve etkisiz hale getir polikası neticesinde Anadolu’dan koparılan Suriye daha çok değil 100 sene önce aynı duyguları aynı hedefleri paylaşıyorduk. Kesinlikle bizim düşmanımız, süriye halkı değil Esat rejimidir, bizim düşmanımız araplar değil Arapların başına bela olan insanlık duşmanı diktatör lerdir.
N. B. 31 Temmuz 2019 14:36
3
Ne duygusu kardeşim Onlarda vatan mefhumu yoktur Çıkar rasyosu vardır Pastoral idil şiiri yazın
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 14:43
1
Asıl düşman ABD ve İsrail'in atına binip, bu şer güçleri Ortadoğu'da durduran İran ve Suriye'ye vurandır. Suriyeli'nin bu ülkede ne hakkı var? 100 sene önce ayrılmışız, onlar kendi devletini kurmuş biz kendi devletimizi. Bu neyin kafası? Emin ol size en çok İsrail ve ABD minnettar. Sizlerin sayesinde Suriye'yi boşalttılar, PKK devletini kuruyorlar. Yarın bu yüzden vereceğimiz tüm şehirlerin vebali sizlerin üzerinde olacak.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 15:56
2
Esad nereden düşmanımız oldu?Esassan kaçan yok emperyal güçlerin yıl açtığı iç savaştan kaçan var.oda bitti.Suriyeli istemiyoruz.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:28
1
4 milyon ecnebi mülteciyi neden sığınmacı kamplarında tutmadık?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 17:54
2
Araplar tabi ki düşmanımız değil, hiç bir ırk düşmanımız değil. Ama bu kapıları açalım isteyen Türk vatandaşı olsun anlamına gelmez.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:31
Eskiden gümrük kapısı yok, pasaport yok, şimdi sınırlar var, uluslararası göçmen hukuku ve kuralları var, yüzlerce yıl öncesinin göçleriyle karşılaştırılmaz. Suriye'ye atom bombası atılmadı, topyekün savaşta değil, kuzeyi dışındaki tüm bölgeleri güvenli, Esad bayram namazını Şam'da kıldı, sahil kentlerinde turizm tam gaz. Suriye'de halen 18 milyon insan yaşıyor, onların suçu ne, onları da alalım o zaman, hazır pişmiş aş var bizde. Hem bizdeki Suriyeli Araplar akrabalarını ziyaret için ülkelerine gitmekten kurtulurlar.
murat 31 Temmuz 2019 11:37
Yıldız hanım yazdıklarınızı okuyan ve size değer veren biri olarak bir şey söylemek istiyorum: Yabancı uyruklulara bile kıymet verip onların hakkını hukukunu dillendiriyorsunuz da, haksız yere KHK larla işinden gücünden olanlarla ilgili neden yazmıyorsunuz ki..biz de insanız... feryatları duyun lütfen. daha kaç bayramı kalbi yaralı geçireceğiz
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 17:05
4
Ecnebi hayranlığı var. Ecnebi olsun yeter, kapıları açarlar 4 milyona.
Kemal Nakıs 31 Temmuz 2019 09:14
19.yy Ermeniler ile mukatele ile geçti. 20.yy Kürt sorunu ile, korkarım 21. yy suriyeliler ile... Dilim varmıyor söylemeye ama bir gerçek ve emareleri çoktan görülmeye başladı. Bu bir ensar-muhacir meselesi değildir. Bir milletin varlık ve geleceği meselesidir. Milleti bu badireye ve bataklığa sürükleyenlerin yatacak yeri yoktur. Ve hala meydanlardalar, yönetimdeler bu da milletimizin gafleti neylersin...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:33
1
Sen Kürtleri ermenleri suryelileri birimi tutuyon türk boyları ve kurtler Anadolu'da sırt sırta kol kolayken hiç bı millet yanlarında destek yoktu, emperyaller guclenince aralarına soktuğu sorun kardes olduklarını değiştiremez,iki tarafta Atatürk cumhuriyetini iclerine sindirdikce bağları güçlenir
Yavuzcan 31 Temmuz 2019 13:42
3
Arap düşmanlığı kim ve kimler tarafından yapılıyor? Bunun cevabı esasında çok kolaydır. Biliyorum gerçekleri yazsam yorum yayınlanmıycak. Ama ben yinede kimseye hakeret ve iftira atmadan yazayım. Yavuz sultan Selim’e kim ihanet ettiyse onlardır. Evet yavuza ihanet edenler bügün Arap düşmanlığı yapmaktadırlar hata ülkemizdeki bütün belaların müsebbi onları göstermektedirler. Bu konuda baya başarılar. Ermenilerle iç içe olmuş Osmanlı’ya hiç bir katkısı olmayanlar arapları suçlanamaz. Tarihi çarpıtarak sanki bütün Araplar ihanet etmiş gibi bütün Arapları suçlayan bu ülkede en büyük ihaneti y
karar okuru ben 31 Temmuz 2019 09:03
elinizi vicdanınıza koyup yazmışsınız. Ben de katılıyorum. Onlar, tıpkı çerkez ler gibi, balkan göçmenleri gibi, kırım göçmenleri gibi bize geldiler ve artık burada yaşayacaklar ister yüzde altmış ister yüzde kırk. Bir an evvel şöven dilini bırakıp çare aramalıyız.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:02
2
Istemiyoruz.Derhal suriyeye.Cok istiyenlerin yanına hemen 1 aile Suriyeli versinler
Kemal Nakıs 31 Temmuz 2019 14:53
3
Ermeniler ve kürtler Anadolu insanı... 1000lerce yıl yan yana yaşadık. Kız aldık verdik. Dinler kültürler içi içe geçti. Ama bir dış el devreye girdi ve bu coğrafyayı toz duman etti. Suriyeliler (tarihi arap ile karıştırmayın) ile şurada 10 yıldır iç içeyiz ve tahrike kışkırtılmaya müsaitler. Allah göstermesin bir örgüt devreye girerse şehirlerimizin halep bağdat herat kabil şehirlerinden farkı kalmaz. Ceremesini yine toplum olarak biz çekeriz.
Yok efendim cetvelle bölündüydü, pergelle çizildiydi ... Bunlar yüz sene önceydi. Dünyanın en uzun süre yaşayan devleti Bizans nerede ? Bizans'ın topraklarında kaç devlet var şimdilerde ? Sorun sınırların cetvelle bölünmüşlüğünden önce bizim işimiz neydi Şam'da, Bağdat'ta, Kahire’de, Yemen’de sorusu. Anadolu'da Suriyelilerin, Suriye'de de Türkiyelilerin hiç bir hakkı yok. Bir arada yaşayamayız. Bu arkadaşlar misafir ve gi-de-cek-ler.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:59
3
Senin mantığına göre tüm Türkler de Tanrı dağına, Ötüken vb dönmeli. Anadolu bizansti ve tüm,Ermeni, keldani,pontus,vb.irklar tekrar Anadolu'ya gelmeli.Ne çarpık bir zihniyet.Ayni oksijeni tüketiyoruz Suriyelilere düşmanlık yapacak diye otukene geri dönmeye Anadolu'yu Türklerden önceki sahiplerine vermeye razı.Allah ıslah etsin.Ne zaman böyle olduk ya.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:28
Hanımefendi iyi toplum mühendisliği yapıyorsunuz yüzde 60 i kalacak fikrine insanları alıştırmaya çalışıyorsunuz ama insanlar bu bahsettiğiniz durumdan rahatsız herkes yerinde güzel Suriyeli Suriye’de Afgan afganistanda bunu unutmayalım kaldiki bu insanların kültürleri de dillerinde bizimle ayni değil siz hiç bit apartmanda yangın merdivenin yıkandığını gordunuzmu ben gördüm ve görüyorum sebebi genel temizlik değil insan diskisi
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 17:02
3
Karar yazarları milleti alıştırmak için değil, tahrik etmek için dönüp dolaşıp bu konuyu yazıyor. Ümmet karşıtı cepheyi kışkırtıp, ümmeti daha sıkı birbirine bağlayacaklar akılları sıra, %10'u aşmaz.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 07:49
ANT OLSUN Kİ YA 2023 DE GİDENE OY VERECEZ YADA MİLLET OLARAK KENDİ ELLERİMİZLE GÖNDERECEZ!!!! VATANDAŞLA BU KADAR DALGA GEÇMEYİN YETER ARTIK!!!
Karar Okuru 31 Temmuz 2019 07:35
Aman ensar-muhacir diyelim ve bekleyelim. Nasılsa geleceğimizi tayin iradesi yok. Ama ekonomik gerçekler hükmünü sürecek. Lübnan iç savaşı yoğun bir filistinli göçünü takiben başlamış on yıllarca sürmüştü.
Tr 31 31 Temmuz 2019 07:30
Ekonomik kriz artıkca Suriyelilere olan nefrette artıyor sanırsam.Insanlar kendi işlerinin ellerinden alındıklarını düşünüyor.Tam bir ensar olamadı toplum.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 05:42
O Suriye'linin ülkesinde olduğunu kabul ediyorsan, onun ülkesinde kurulmakta olan PKK devletini kabul etmiş oluyorsun. Zaten bu göç bunun için planlandı. Bölge boşaltılacak, yeni devlet kurulacak. Erbakan'ın yıllar önce söylediği "Suriye vuruluyorsa asıl hedef Türkiye'dir." sözü gerçekleşiyor. Siz hâlâ ümmetçilik oynayın. Tam ABD ve İsrail'in istediğini yapıyorsunuz. Halbuki Suriyelilerin kalmasına herkes karşı çıkmalı.
Yörük efe 31 Temmuz 2019 01:00
Hakkaten sıktınız ama. Karar yazarları sürekli Sureyili güzellemeleriniz yüzünden, insanlara ölsün bütün Suriyeliler dedirteceksiniz. Yeter yahu yeter defolup gitsinler.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 23:26
0
Sıkıldıysan okuma. Karar yazarı kendi görüşünü yazacak. Sen git başka şey oku. İçin ferahlasın.
Amma romantik ve epik hikaye yazarısınız Balad da yazsaydınız atfen Bu " Ensar" eklemliliği Türk'lüğün sonu olacak
Karar Okuru 31 Temmuz 2019 00:54
Araplar ve Türkler aynı millet ailesinden değildir. Bu sadece dini yakınlığı esas almak yanlış olur. Falanca filancanın osmanlı döneminde çizdiği sınırlar söz konusu ise yunanlılar da bu ülke vatandaşı, sırplar da ama din gözlüğü olmadan hiçbir şey görmeyenler niyeyse pek bir akraba yapıyor bizi. Sağlık diliyorum. Araplar birbiri ile anlaşamıyorki bizimle anlaşsın
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:18
1
Türkler be Kürtler aynı millet mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN