Back To Top
Algının operasyonu

Algının operasyonu

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 08:47
- A +

Balıkesir’deyiz. 1977 seçimleri bitmiş, Diriliş Derneği’nde neticeleri bekliyoruz.

Eskiden uzun sürerdi seçim. Köylerdeki sayımların haberi ertesi güne bile sarkardı.

Gece kaçtı bilmiyorum. Bir arkadaş, muhtemelen devrin ağabeylerinden biri, bir sonuç açıkladı.

Konya’nın köylerinden birinin sayım sonucu. Rakamları unuttum şimdi. Milli Selamet Partisi Adalet Partisi’ni, CHP’yi ikiye üçe katlıyor. Diyelim ki, MSP 235, AP 87, CHP 21.

Bize ulaşan ilk sonuç bunun gibi bir şeydi.

Salonda bir alkış koptuğunu hatırlıyorum.

Sonra tabii fena halde ezildik o seçimde. MSP’nin milletvekili sayısı yarı yarıya düştü.

Ne değişir ki, önce senin partinin önde olduğunu haber verirsen?

Algı oluşturursun.

Oluşturursun da iki saat sonra ne yapacaksın oluşturduğun algıyı?

Turşusunu mu kuracaksın?

Algı turşusu... Hiç duymamıştım!

Birazdan bütün spekülasyonlar bitecek, kilimin altına teptiğin bütün çöp, gübür ortaya dökülecek.

Bir maharetin varsa seçimden önce göstereceksin, oylar sandığa girince, - eğer cinler, periler işe karışmamışsa- aşağı yukarı girdiği gibi çıkar. Ha sağdan saymışsın ha soldan.

Binali Bey 31 Mart akşamı muhtemelen kendisine verilmiş sahih olmayan rakamlara istinaden çıktı, ben kazandım dedi.

Sonra rakamlar durdu.

Rakamlar nasıl dursun kendi kendine?

Anadolu Ajansı durduruldu. Fakat rakamlar arka planda yürümeye devam etti.

Yıldırım’ın açıklamasından bir süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı balkon konuşmasında sonuçları teyit eden bir hava vardı.

Satır aralarında İstanbul’un ve Ankara’nın kaybedildiği okunabiliyordu.

Belediye meclislerinde çoğunluğun AK Parti’de olduğunu söylüyordu Cumhurbaşkanı. Üzgün görünüyordu. Siz böyle istediniz der gibiydi.

İletişim başkanlığı bir açıklama yapma ihtiyacı hissetti.

Özetle, ‘Cumhurbaşkanımız’ın konuşmasında, Binali Yıldırım’ın açıklamalarıyla çelişkili bir durum yoktur’ diyordu iletişim başkanlığı.

Yani?

Yani Cumhurbaşkanı’nın sözlerini İstanbul’un kaybedildiğine yormayın. Binali Yıldırım’ın ‘biz kazandık’ açıklaması hala geçerlidir.

Derken, seçimde ipi Ekrem İmamoğlu’nun göğüslediği anlaşıldı.

29 bin civarında bir fark vardı arada.

Sonra, bazı yanlış tutulmuş, Binali Yıldırım’ın oylarını ‘sıfır’a kadar indirmiş sandık tutanakları ortaya çıktı.

Bunlar hesaptan düşüldü. 20 binin altına düştü fark.

Sonra itirazlar, sayımlar, sayımlar...

13 bine kadar indi.

Neyse, sıkıntılı bir süreçten sonra mazbatayı verdiler İmamoğlu’na.

Sonra tuhaflığı şimdi daha iyi anlaşılan hummalı bir çalışma başladı.

Seçimin iptal edilmesi gerekiyordu. Oylar çalınmıştı. Bilmiyorduk nasıl çalınmıştı, ama bilmediğimiz bu şey son derece kesindi.

Evvela İl Başkanı, sonra genel başkan yardımcısı milletin önüne çıkarak oyların çalındığına dair senaryolar anlattılar.

Bence bu süreç, vatandaşta, murat edilenin tam tersi bir algı oluşturdu.

Bu adamlar çıkıp çıkıp bir şeyler söylüyorlar ama, söylediklerine kendileri de inanmıyorlar. İnansalar, anlatabilirler, anlatamıyorlar.

Halkta oluşan algı, buydu.

Bir nevi ‘geri tepmeli’ algı.

Sandığa bu algı yansıdı.

Yani, bu kez algı yaptı operasyonu...

Bugünlerde, sağda solda “Seçimin iptal edilmesi doğru değildi” kabilinden sözler işitiyorum.

Ben karşı çıktım, ben şöyle dedim, ben böyle dedim.

Ne zaman dedin? Kime dedin?

Kendime dedim. İçimden söyledim.

İçinden söyledin çünkü dışından söylesen ‘hain’ damgası yiyecektin.

Öyle bir hava oluştu ki, seçimin yenilmesinin vacip olduğuna kalp ile inanıp dil ile ikrar etmeyen dinden çıkacak!

Bu havayı oluşturan mekanizmanın seçim sonuçlarında rolü büyüktür.

Seçimden çıkarılması gereken derslerden biri şudur:

Türkiye’nin, eleştiri yapanın, farklı fikir beyan edenin, yanlışa yanlış diyenin, doğruya doğru diyenin ‘hain’ ilan edilmediği sağlıklı, medeni bir düşünce ortamına ihtiyacı var.

Aksi takdirde kendi oluşturduğun algıyı sandıktan çıkınca tanıyamazsın.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 20:40
orta yazılara yandan tezahüratlar.. ne hoş okuyucularsınız siz öyle yaw!
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:15
İlk defa eleştirel bir yazınızı okuyorum yusuf bey. "Doğruları söylesen hain ilan edileceksin, içinden söylüyorsun." derken başta kendinizi kast ediyorsunuz sanırım.
tarık 26 Haziran 2019 14:17
Bir yönetim istiyorum adil,şeffaf, sözünün sahibi,dili yumuşak çokmu istedim olmaz şeymi bunlar
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:33
İktidar bütün medyasını tasfiye edip sadece en muhalif gazeteye kulak verse bile daha kârlı çıkarmış. O ne hakaretler, büyüklenmeler, biz hata yapmayız, seçmen yapar tarzı büyüklenmeler, Reise laf söyleyen çarpılır türü dalkavukluklar, saf halkımız nasıl kandırıldı analizleri. Bu şahısların hepsini bir araya toplasan şöyle adam gibi bir kasaba gazetesi bile çıkaramazsın.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:28
Sayın yazar sizde biliyorsunuz ki Anayasal kurumların (iktidar gücü ile) tarafsızlıkları rafa kaldırıldı. Bağımsız yargı da olmayınca bürokrat siyasilerin emrine girdi ve onlardan gelecek emri bekliyor. Siyasi iktidar AA'nın 31 Mart 'ta yaptığı rezaletin soruşturmasını yapıp, gereğini yerine getirseydi, ikinci rezalete tevessül edilmezdi.
Şahin 26 Haziran 2019 15:18
0
İktidar neden AA'nın yaptığını araştırsın? Emiri kendileri verdi
E.K 26 Haziran 2019 12:16
"Türkiye’nin, eleştiri yapanın, farklı fikir beyan edenin, yanlışa yanlış diyenin, doğruya doğru diyenin ‘hain’ ilan edilmediği sağlıklı, medeni bir düşünce ortamına ihtiyacı var." Diyor sn yazar..Can-i gonulden katiliyoruz...Ancak, bununda mevcut Akp lider kadrosu ile ve hatta Akp ile mumkun olamayacagini dusunuyoruz...Din odakli hic bir siyasi hareket yukaridaki arzularin gerceklesmesini saglayamaz..Yasanmis ornegi yok..Bilen varsa yazsin...! Haiki merkez saga ihtiyac var..Akp merkez sagi temsil etme donanimina sahip degil..
karar okuru 26 Haziran 2019 11:25
Tarihtende ders almıyorlarki bu arkadaşlar.Biliyorsun tarihteki propagandalarından propagandacıların yarattığı algılardan sonra ne durumlara düştüğünüdemi okumadınız.Hadi onu geçtik halk arasında yalancı çobanının hikayesinidemi duymadınız.Nereye kadar ve sonra neden olsunki böyle şeyler sonu varki.Atalarımızın sözünüdemi unuttunuz siz.Yalancının mumu yatsıya kadar yanar diye.Yatsı neden denmiş peki bunudamı düşünmediniz.Yatsı son namaz kafanı biraz sonra yastığa koyacan Allah(cc) ile başbaşa kalacan demek istiyor atalarımız.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:55
Tüm bunlar insanların gözü önünde oldu ve çoğunluk aynı şeyleri anladı.Bunlar algı operasyonu değil.Normal bir vatandaş algı operasyonuna maruz kaldığını anlamaz bile.Örnek verecek olursak BBC Türkçe de okuduğu masum bir yazıdan sonra içerisinde Türkiyede demokrasi BİTMİŞTİR hükmü geçmemesine rağmen bu şekilde düşünüyorsanız algınızla oynanmış demektir.DW de yayınlanan bir video yu izlediğinizde bahsi geçmese bile Türkiyede faili meçhul cinayetler ARTMIŞTIR yargısına varıyorsanız bu bir algı operasyonudur.Buna benzer bol miktarda hikaye dolaşıma girmişti zamanlama manidar dı...
ben bir sevda kuşuyam 26 Haziran 2019 09:23
Gören duyan da seçim öncesi pek eleştirel yazılar yazdığınızı sanır sayın Cömert. Referandumdan bu yana aldığınız tavırlarla denilebilir ki bu son seçimin kaybedenlerinden biri de sizsiniz. Sizi '3 HAYIR'la Follo'nun Kahvesi'ne uğurluyoruz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 06:24
Medeni düşünce ortamının oluşması için eleştirilerin makul ve mantıklı olması lazım. Sizin eleştirilerinize destek görüntüsü veren şebeke yorumlarını okuyunca o medeni ortamın olamayacağı kanaatine varıyorum. Daha açık yazıp '' miş" gibi yapanları dışlamalısınız.
hasan 26 Haziran 2019 03:06
Erol olcok un kiymetini anladilar mi acaba bence damattan sonra bu halkin sosyolojisini cozemeyen sosyoloji prof u iletisim baskanini hemen gorevden almali bu adam sacma sapan iletisim mantigiyla ak partiyi ve reisi mahvedecek...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:13
3
Bu partiyi "reis" mahvetti arkadaşım. Başka suçlu arayarak kendinizi kandırırsınız.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:23
1
Gidişlerine sebep olacaksa kalsın görevde...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:15
2
Gerek Cumhurbaşkanlığı seçimi gerekse 31 mart öncesi yayınlanan CHP reklamlarını tekrar izleyin.Öyle reklamlar vardı ki sanırsınız ki yakininizdaki tüm yatırımlar chp tarafından yapılmış.Reklamın başında ya da sonunda chp logosu olmasa akp reklamı sanırsınız.işte bu algıdır.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 02:47
O akşam Binali Yıldırımın açıklaması aynen şu şekilde seçimi kazandık fark üçbinsekizyüzyetmiş Allah aşkına seçimi kazanan bir aday böyle bir açıklama yapar da çekip evine gider mi 65 yaşındaki adamı bile ne hale getirdiler bundan sonra da bu şekilde devam ettikleri müddetçe kendi kendilerini madara etmekten başka bir şey yapmazlar
KaRAR OKURu 26 Haziran 2019 02:11
Çok haklısın Yusuf bey. Bu algı süreçleri ile insanların adalet duygularını bitirdiler, gençlerin umutlarını törpülediler. Mesela ibadet, ticaret, ihanet diye ölçeklendirdikleri bir oluşumun tamamına terörist muamelesi yaptılar. Esas suçluları bırakıp masum-gariban ibadet tabakasını soruşturmadan-yargılamadan görevlerinden aldılar, tutukladılar. Hala komisyon ve mahkemeleri görülmüyor. Suçları söylenmiyor. Öylece ortada sürünsünler, acı çeksinler isteniyor. Bunun vebali bile iktidar sahiplerine dünya ahiret yeter.
karar 26 Haziran 2019 01:02
şu trol meselesi kesin olarak çözülmeli.bütün ortamı kaosa sokuyor.su yolunu buluyor sonunda ama zaman,emek,düşünceler heba oluyor.başkalarıında vardır ama özellikle akp bu trol işini kesin olarak bitirmelidir.arkasına aldığı rejim ve güçleriyle düşünce ortamına şiddetli ve ahlak yoksunu baskılar oluşturuyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:45
2
A haberi kapatip trollere yol verirse akp nin oylari yuzde 20 lere iner..bu kadar yolsuzluk ve haksizliklara ragmen bu kadar oy alabilmelerini bunlara borclular..o yuzden onlari gozden cikartabileceklerini sanmiyorum..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:18
Algilarimiz bozuldu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN