Back To Top
Allah’ı, Peygamber’i rüyada görmek

Allah’ı, Peygamber’i rüyada görmek

- A +

Ben çok fazla rüyamda Peygamber’i, Allah’ı ve Kabe’yi görürüm.”

Tövbe estağfirullah!

Televizyon ekranında bunu söylüyor adam.

TRT’de programa çağrıldığına göre bir vasfı vardır.

Bakıyorum. Bir üniversitede Doçent Doktormuş. Tarih, tarih felsefesi, şehircilik gibi konularla ilgiliymiş. Kitaplar yazmış, tezler yönetmiş, dersler vermiş.

Demek ki sadece ‘üfürük’çüler değil, titri olan, isminin önünde doçent, doktor, profesör gibi unvanları olan ilim adamları da uçuşa geçebiliyor.

Neyse, bırakalım bu lafları söyleyen zatı.

Çünkü münferiden, ukaladan sayılan birinin ben şunları, şunları gördüm demesi çok büyük bir sorun değil.

Asıl büyük sorun, piyasanın böyle şeylere müsait olması.

“Allah’ı görmek” “Peygamber’i görmek” gibi şeylerin, fiilin sahibine piyasada ilave bir alan açması.

Veya cemiyet olarak iddia sahibinin bu iddiadan fayda umabileceği bir zeminde bulunmamız.

(Aynı zemin, bir üniversite rektörüne ‘inovasyon’ yaptırdı. Adam, Cumhurbaşkanı’na itaati dini terimlerle, Farz ve Haram mefhumlarıyla açıklama ihtiyacı hissetti.)

Görmese ne olur rüyasında Allah’ı? Veya Peygamber’i?

Eğer varsa, ilmine halel mi gelir? Kürsüsünü mü elinden alırlar? Hocalıktan mı atarlar?

Allah’ı veya Peygamber’i rüyada görmek, insanın CV’sinde yer alabilir mi?

Bürokraside terfi sebebi midir? Derecen, kademen, katsayın artar mı?

Allah veya Peygamber, iş başvurusunda referans olarak gösterilir mi? Gösterilse bir işe yarar mı?

Yarıyor zahir!

Ki insanlar buna ihtiyaç duyuyorlar!

Yazıya girerken, istiğfar etme ihtiyacı hissettim.

Çünkü korkunç şeyler bunlar.

Allahu Teala, rüyada da uyanıkken de görülemez.

Artık şeytan mı, kendi kuruntuların mı, rüyanda bir şey gösterebilir sana.

Fakat, aklın başındaysa, kafayı üşütmediysen, gördüğün şeyin Allahu Teala olamayacağını bilirsin.

O’nu hiçbir şeyin ihata edemeyeceğini bilirsin.

Peygamberimiz’in rüyada görülebileceğine dair kuvvetli bir görüş var.

Ama görsen bile, bunu pazarlayabilir misin?

Bunu alışverişte, münakaşada, münazarada, insanlar üzerinde nüfuz kurmada kullanabilir misin?

Herhangi bir maksatla üçüncü, dördüncü, beşinci şahıslara karşı öne sürebilir misin?

Peygamber’i rüyada görmenin şu dediğim yerlerde kullanılıp kullanılamayacağını hocalar tartışsın.

Ama birisi böyle iddialarla sahaya çıksa... Rüyada Peygamber’i görmesini bir görüşü ispat için, bir işi görmek için, gelip önüme sürse...

Onun bir pazarlamacı olduğunu düşünürüm.

Dini literatürde Peygamberimiz’i rüyada görmekle ilgili sayısız menakıp bulabilirsiniz.

Sadece bizim dini literatürümüzde değil.

Hristiyanlıkta da İsa Aleyhisselam’ı görüp ondan talimatlar almakla ilgili ‘vizyon’ kıssaları var.

Başka dinlerde de mutlaka vardır.

Çünkü bir kolaylık.

Bir görüşü kendin iddia edemiyorsun.

Kitapta da doğru dürüst delil bulamıyorsun.

‘İsa’yı gördüm, bana şöyle şöyle dedi’ diyorsun, insanların sana daha kolay inanmasını sağlıyorsun.

Veya benzer bir şeyi ‘Peygamberimiz’i gördüm’ diyerek yapıyorsun.

(Yakın geçmişte hep birlikte tanık olduğumuz gibi, Peygamberimiz’in ‘twitleri ikiye katlayın’ dediğini ileri sürüyorsun.)

İlim sahipleri beni mazur görsünler.

Bir tez ortaya atmıyorum, fetva falan da vermiyorum.

Şu memlekette meskun bir fert olarak hissiyatımı paylaşıyorum.

Peygamberimiz’i rüyada görmek güzel bir şeydir.

Fakat bu, o kimsenin kişisel tecrübesidir.

Sır gibidir. Hatta sırdır.

Üçüncü şahıslara karşı, herhangi bir maksatla, herhangi bir maslahatla ileri sürülmez.

Hele kitapta yeri olmayan, Kitap’la çelişen bir fikre, bir fiile, bir siyasete insanları ikna etmek için asla kullanılamaz.

Kullanırsan ne olur?

Kullanırsan, ‘kullanmış’ olursun.

Kimi kullanmış olursun?

Söylemeye dilim varmıyor.

Herhalde anlaşılmıştır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 15:27
Bu tür şeyleri bir zamanlar cemaat sık sık yapıyordu şimdi bazı kesimler bu mirası devralmış gözüküyor.islam hukukunda bu tür şeyler hüccet değildir...
KARAR OKURU 06 Kasım 2018 20:21
NORMALDİR ABİ. ORTAÇAĞDA PAPAZLARDA CENNETE BİLET SATIYORMUŞ. ADAMIN BİRİ DE ÇIKIP CEHENNEMİ SATIN ALMIŞ. KAPISINA KİLİT VURMUŞ. KİMSE BİLET ALMAMIŞ. PAPA DA VATİKANA KAÇMIŞ.
Rüyada her şey görülebilir ama görülen şey hakikattir anlamına gelmez. Rüyalar, herkese, hele hele ulu orta bir yerde anlatılmaz. Profesörün hatası budur. Yoksa kimse gördüğü rüyadan dolayı suçlanamaz.
İslam'ın rüya konusundaki duruşu net: Rüya ile amel olunmaz. Bu genel kanaat seküler düşünceye kurban edildi. Daha doğrusu sekülerleşme sürecinde İslam'ın gerçek kaynakları yasaklanıp merdiven altı şarlatanların önü açıldı. Gelinen arızalı durumun faturasını da İslam'a yüklenmeye çalışanlar var. Ayıptır, yazıktır, günahtır... Söz konusu Profesör de, Fetö gibi millete rüyalarımla amel edin demiyor.
İnsiyator... 06 Kasım 2018 11:52
RÜYA elbette MUBESSIRAT'tir. .Ehline Malumdur. !..fakat sosyal hayatta Hukuk geçerlidir. Reklam taktiği müşteri ikna aracı olarak kullanmak çok komiktir. :)))..çok belli ediyorlar bu yobazlar (cereburm) olmayan naserifler. !...cahil, cuhelada sazan gibi atlar böyle magazinsel, illuzyon konular oldumu. !!..neyaparsan yap bazıları vazgeçmez TOTEMINDEN. .:)))..Yüce İSLAM DİNİ bunlardan,illuzyonlarindan münezzehtir. .!
KARAR OKURU 06 Kasım 2018 09:24
Teşekkür ederim, Cehaleti diploma köreltmiyor demekki,yada strateji yapılıyor bilerek veya bilmiyerek. Yorumunuza katıldığımı belirtme ihtiyacı hissettim,rüyamda görmesemde...
Kül Tigin Kenetçi 06 Kasım 2018 08:31
Biraz araştırmak lazım diye düşünüyorum.Sakın, Epifiz Bezi(kozalaksı beze)'nin düzensiz salgılanması ve kişinin beyninin fazla DMT (dimethyltryptamine) hormonu üretimine maruz kalması tüm bu algı ve düşünme bozukluklarının bir nedeni olmasın? Ne dersiniz?
ramazan gün... 05 Kasım 2018 21:11
netekim ben beğendim, ilgi ve alaka gösterdim, esirgemeyip takdir de ettim.. ispatı, sonuna kadar seyrettim.. hatta unutmamak için bizim emreye mail attım. yusuf ziyanın bahsettiği bu 'adem' ile ikisini 'birbirine vurup' bir iki kelam edecektim ki, o benden önce davranmış; neticede bu işten para kazanan o:) rüya işleri.. girmiyim abi.. çıkacak 'vitaminsizin biri' asabımı bozacak, bişey söylicem 'tevilsiz' olacak, zaten adımız mekanın 'desturunu bozan'a çıkmış!.. sonra uyandım!..
ramazan gün... 05 Kasım 2018 20:55
bu adamı da içeren bir şeyler söyleyecektim geçenlerde kaldı.. trtde (aynı trt) insanlık hali diye bir programa takıldım; hayrettin kara isimli rüyalar konusunda yeni bir yaklaşımı olduğunu anlatan (anlattığından 'oracıkta' anlayabildiğim kadarıyla 'bi bakılması' zaruri olan) ayrıca adabını, 'temkinini' (ki GERÇEK bir bilim adamında bu ne kadar önemli bir bilseniz) beğendiğim bir psikiyatrist(miş).. karşısında iki kişi; birinin adı kemal, diğeri denizli çal'lı.. BİLDİKLERİNİ hissettiriyorlar fakat 'artizlik' yapmadıkları için, 'pop kafaya' sık
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 18:15
Rüyada görmek kalp ile ruh iledir. Selefi vehhabi tayfası gibi hemen kestirip atanlar olmaz diyenler imamı Azamın Rabbini defalarca gördüm sözünü de alaya mı alacaksınız . yüzlerce sene medreseleede okutulan şerh ül akaide bakın bakalım ümmetin en büyük âlimlerinden taftazani mı bu konuda ne diyor.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 14:06
Ülkenin geldigi hale bak. Her şey magazin olmuş. Birileri birilerini istediği gibi yönlendiriyor. Oysa çok farklı dertlerimiz var. Eşitsizlik, haksızlık ve hukuksuzluk. Bunları çözmeden bu tip gereksiz başlıklarla bizi oyalıyorlar. Hep birilerinin hesabına çalışıyor. Bu hayat bitecek. İnanan hem buraya hem ahirete bir şeyler bırakmalı. İnanmayan ise bu dünyaya. Birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu ancak herkesi yönetime katmakla, özgürlük ve hoşgörü ile olabilecek bir şeydir.
karar okuru 05 Kasım 2018 14:05
birakin bu hurafeleri ,Allahin bizden istedikleri,emirleri somut ve makul emirlerdir.ornegin muslumanlar amerikan-israil-suud seytan ucgenine karsi tepki gostermelidir.hac ve umre ziyaretleri mekke medine isgalden kurtulana kadar boykot edilmelidir.
ramazan gün... 05 Kasım 2018 13:54
arabada giderken aklıma düştü sonra.. şu kadar islami literaya sahip, 'sıkı cümleleri' sevip bilen bana göre dahi, inanılmaz 'yükseklikten' bir cümle idi bu; herşeyin her kelamın özeti gibi, besmele gibi.. kendime sordum; şu kadar okudun, hiç babanın sıkça tekrarladığı ALLAH BÜYÜKTÜRden daha ala cümle gördün mü?. arkadaşım, 'geri dönmüş salik' gibi, biz ise?.. 'allah büyük'!.. inşallah erdoğan dediği gibi ilgilenir, inşallah beyazıt isimli o 'çocuklar' şifa bulur. dur bi arayayım arkadaşımı!..
ramazan gün... 05 Kasım 2018 13:36
peki ya çocuğa?. öyle ise, sen ayakta duracaksın; sen duramazsan ben ikiniz için duracağım! dolayısı ile senden ricam, güçlü ol ki, ben bütün cehdimi çocuğa verebileyim!'. gibi bir şeyler söylemiş.. 'sıkı laflar'; bu arkadaş biraz acaibdir böyle.. dahası var, çevresinden bu durumla ilgili mesela mevki makam sahibi olanlar, GİRİLMESİ İMKANSIZ OLAN, istanbulda (anlattığı kadarıyla) 2 otistik eğitim merkezinden 'imtiyaz' için yardımcı olacaklarını söylemişler.. ne yapmış?. ne yaparsınız?. teşekkür etmiş, tekrar, tekrar, tekrar, tekrar, tekrar, tekra
ramazan gün... 05 Kasım 2018 13:29
bey 'içiçeliğimiz' sebebiyle ayrıca şahitim ki, eşinin 'yeise' kapıldığı zamanlarda dahi, belki çok daha büyük bir 'efkar yükünü' taşımasına rağmen 'moral'i, 'gerçekliği reddetmeyen bir uslup'la yükseltmeyi biliyor. bana anlattığı: bu bizim çocuğumuz, kendimiz için depresyona girme lüksümüz yok. şöyle düşün, kahretsem, her akşam rakıya vursam hem kaçış olur ve hem de 'çevremiz' açısından, 'ne içli adammış, evladının durumuna kahretti de.. diye 'şık' ve takdir toplayan bir 'pozisyon' tutabilirim. bunun 'bize' faydası olabilir..
Abdullah birisi 06 Kasım 2018 07:36
0
Sayın ramazan gün sizi anlamak için çabalarkene devrelerim yandı...değişik bir tarz...bir kaç ilacı bir anda icince nasil bağırsak floramiz bozulur ya çok kitap okumak ve cok kitabi yazmakda kafa floramizi bozuyor..dikkat dikkat dikkat attenzion...
ramazan gün... 05 Kasım 2018 13:18
işyerindeyim, çalışıyorum. yan odada açık tvden erdoğanın sesi: 'OTİZM EYLEM PLANINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUM'!. hiç 'gündemimde' değilken bu 'sese' yöneldim ve yazmak ihtiyacı hissettim.. nasıl söyleyelim?. 'şöyle' mesela: bir arkadaşım var, 'atipik otizm' teşhisi konmuş bir çocuğu var. 7-8 yaşlarında. ben dahil çevresindeki herkes 'bu arkadaşın' çocuğuna nasıl bir 'meyil' sahibi olduğuna bizzat 'şahit'!. 3 yaşından beri, işini gücünü, parasını buraya aktarmanın yanında.. hayallerini ve/veya önüne çıkan imkanları dahi erteleyebiliyor.
ramazan gün... 05 Kasım 2018 18:33
0
ya niye kesiyorsun arkadaş, gitmiş güzelim kürsüdeki hatip değil, dinleyiciler arasındaki 'fevri' olma yöntemi denemem:)
KARAR OKURU 06 Kasım 2018 08:05
0
kardeş ne anlatıyorsun sen? 5-6 adet yorumunu ardı ardına sıralamışsın..
ramazan gün... 06 Kasım 2018 09:54
0
kesiyolar ondan bozuluyo, bende onu diyorum ya.. yani demek istiyom ki, 'senin otistik bi çocuğun var mı? iyi.. olmasın inşallah.. ama arkadaşımın var ve bunun hikayesini, sadece bunun değil rejim biçimi ne olursa olsun, fert-toplum-devlet ilişkisini kurmanın en sağlıklı yolu 'kişiselleşmiş hikayelerden' geçer. bak 'amcalar' hep demokratlar ama, 'en yeni demokrasi' teorisinin vardığı noktada buralarda ve 'haberleri' yok; sadece 'ezberleri' var!..
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 12:11
Yusuf abi sapkınlık parayla değil malumunuz,elbetteki rabbımız kalp gözüyle görülebiliyormuş.imam-ı gazali hz leri rabbımızı gönül gözüyle görmüş ve bizde doğrudur diye inanıyoruz.ihya başka türlü nasıl yazılırdı manevi aleme dalmadan,fakat şimdikilerin yaptığı sadece ve sadece dein tüccarlığı,bahse konu olan şahıs fakültesinden ihale alamamış anlaşılan birde böylesini deniyeyim demiş sanki.bu kafalar milleti dinden imandan edecek üstelik milletin televizyonunda yapılıyor.tuz koktu diyeceğiz lakin o dahi yetersiz kalıyor.muhabbetle ŞAMDAN
Abdullah hasan 05 Kasım 2018 11:36
demekki pazarda ederi (?) varki kişi bu olayı pazara sürmüş
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 13:54
6
Pazarda her şeyin bir ederi vardır. Senin bütün değerlerin "pazar"lık mıdır?
ismail duman 05 Kasım 2018 10:52
Madem şeytanlı meytanlı yorumlar yazılar var naçizane bende iki satır attırayım.Hac mevsimi şeytan taşlanıyor ya bir gözü kör bir ayağı aksak bir hacı adayı da veriyor taşı şeytana..Şeytan bir anda ortaya çıkıyor ve be adam seni bu hale ben mi getirdim niye beni taşlıyorsun git başka yeri taşla..
ati 05 Kasım 2018 10:05
çok haklısınız sayın yazar. ben rüyamda peygamberimizin cenazesine katıldım. ve rüyamda bunu kimse ile paylaşmamam gerektiği telkin edildi. bir hafta dayabildim. sonra babaanneme anlattım. keşke anlatmasaydın dedi. o gece babam kalp krizi geçirdi ve vefat etti.
metin p. 05 Kasım 2018 09:57
Bir kere Allahı rüyada görmek ne akla ne tecrübeye ve ne de ilme muvafıktır.Bunu söyleyenler yalan oğlu yalandır.Oğul george push ben tanrıyı rüyamda görüyorum demişti de bir Avrupalı yetkili ona şu cevabı vermişti:Senin gördüğün şeytandır.ahmet bin hanbel hakkında bile Allahı rüyasında görüyor iftirasında bulundular.Halbuki imam ahmet böyle bir şey söylememişti.Peygamberi rüyada gördüğünü iddia edenler de yalan söylüyor.Çünkü peygamberimiz s.a.v. rüya hakkındaki o hadisi onu gören sahabilere söylemişti.Tarihsel olan hadisler de mevcuttur.
ismail duman 05 Kasım 2018 15:40
3
Kesinlikle yalan söylemiyorum inanın bir kez de ben gördüm ama konusunu hatırlayamıyorum, ilginç olan ise ateist olmam.Ne dersiniz bilemem..
KARAR OKURU 06 Kasım 2018 00:08
0
Neyi gördün?
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 09:42
Eğer programı izlemiş olsaydınız hocamızın kastettiğinin farklı bir durum olduğunu farkederdiniz... Hocam kutsal emanetler ,Kabe ile ilgili çalışmalar yaptığında insanın ne ile ugrasirsa rüyasında onu göreceğine itafen bu şekilde laf arasında ağzından attı.Suret halinde görüyorum demedi ki... İnsanlar neden bunu bu kadar büyüttü anlayamadım.Hocamız zaten egosu yüksek bir insan olduğu bilinirde bu kadar da taşlamaya gerek yok. Velev ki bu ülkede sivil (sosyal) ölüme terkedilmiş binlerce insan varken neden insanların rüyaları açıklamalar
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 10:32
0
rüyaların gerçekle hiç bir ilgisi yoktur. rüyasını anlatması abestir..
KARAR OKURU 06 Kasım 2018 09:31
0
Bir,gördü madem ulu orta söylenmez. İki,gördükleri ağaç bina vs değil ,bu saydıklarını gördüğünü söyleyen samimi insanlar önlerine saygılarını belirtmek için sav, c.c gibi sıfatları kullanır.
Takipci 05 Kasım 2018 09:39
Rahmetli Osman Bolukbasi dermis ki: En karli ticaret Din ticaretidir.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 11:44
0
vergisi de yok
Ben 05 Kasım 2018 09:34
Din satanların rağbet gördüğü bir ortamdayız. Sorgulamaya dayalı eğitim olmadıkça da daha böyleleri çok rağbet görmeye devam eder. Eleştirin, sorgulayın, her söylenene inanmayın. Çok okuyun ve kendi fikrinizi edinin. Her karizmatik görünen, ağzı laf yapan, güzel konuşuyor görünen adama aldanmayın.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 09:18
“Tarihçi olarak sürekli Peygamber, Beytullah üzerine çalışmalarım sebebiyle, gündemim sebebiyle rüyamdada sık sık onları görüyorum” demeye getiriyor. Allahı ise bu çerçevede söyleyerek rüyasında O nunla ilgili bir hissiyattan bahsediyor. Kaldı ki spiker düzeltince reddetmiyor. konuşurken yanlış birşey dersek muhatap düzeltir, teyiden onun üzerinden devam ederiz. Konuşmayı, bağlamı ve bağlam içinde söylemeye gerek görülmeyen kelimeleri yok varsayıp anlamlandırmak doğru olmasa gerek.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 10:33
0
bize ne adamın rüyasından.. rüyaların bir hükmü yoktur..görse ne.. görmese ne.. fetöde bol bol rüyasında peygamberimizi görüyordu..
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 10:53
3
Neyi toparlamaya çalışıyorsun kardeş?Etrafımızda o kadar çok ki bu zevattan..
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 09:15
Münferit olan... Ben rüya görüyor olmak isterdim. Hani şu yaşadıklarımız bir kabuşmuş, uyanacakmışız gibi. TRT gibi her yanımız çürümüş. Rektörü öyle, sözde sanatçısı öyle. ALLAHla, peygamberle, kitapla kandırıyorlar. Biri durmadan yalan söyler, biri üstünü kapatır. Siyaset ayaklar altında
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 07:28
Doçent birisi, belki sahasında iyidir ,ama yanlış şu ;peygamber ve Kâbe rüyada görülür fakat allah haşa ...Dini konularda maalesef cahiliz.
Salih 05 Kasım 2018 07:05
Hacının biri hac esnasında şeytan taşlarken nazikce taslamis. Bu adamın rüyasına şeytan girer. Herkes hırçın bir şekilde beni taşlarken sen merhametli bir şekilde beni taşladın. Ben de sana borcumu ödeyeyim. Uçsuz bucaksız bir çölde hazine göstermiş bu senin. Adam kızmış şeytana yine yaptın yapacağını madem böyle birşey yapacaktın. Evden kap kacak getirirdik. Şeytan sen hazineyi toparla üzerine bir işaret koy der. Dediğini yapar lakin işaret yok Derki seytan o zaman abdestini yap der. Tam bu arada hacının hanımı bağırır. Kalk hacı sabah na
Salih 05 Kasım 2018 12:27
0
Kalk hacı kalk sabah namazını kacirdik birde yatağa pislemissin der.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 01:14
Sayın Cömert, bir taraftan "... münferiden, ukaladan sayılan birinin ben şunları, şunları gördüm demesi çok büyük bir sorun değil." diyorsunuz, diğer taraftan bunu sorun yapan bir makale yazıyorsunuz...
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 03:38
0
Ah ah munferiden ... Sorun degil ama önemli bir unvanla önemli bir mecrada ve dahasi bu söylemden dunyevi bir karsilik bulma hevesinin durumunun ortaya cikmis olmasi sorun diyor ve demek istiyor
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 10:57
0
Bir işin medyada yapılması müneferiden olmasını değiştirmez ki.
avam adam, 05 Kasım 2018 00:43
güzel abicim , yorgan kısa gelip tabiki dönerken sağa sola açılıyo falan bi yerler herhalde. maşallah peygamber , kabe ,ermiş falan görüyolarda, kimsenin Azraili , cehennemi ne gördüğü yok , hep işleri garanti, palavraspor idmanyurdu bu işler, ama olan bu ülkenin yıllarına oluyo be,yazık günah.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 16:26
0
Medya kamusal bir alandir
KARAR OKURU 06 Kasım 2018 12:45
0
16:26, Galiba yanlış yere yorum yapmışsın. Adliye de kurumsal alandır ama ferdi suç işlenmesine mani değildir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN