Back To Top
Atatürk Havalimanı’nı yıkmayın

Atatürk Havalimanı’nı yıkmayın

 - Son Güncelleme: 30.10.2019 Çarşamba 07:09
- A +

Deprem bitti değil mi? Araya Barış Pınarı operasyonu girdi, Silivri’deki 5,9’luk depremin açığa çıkardığı endişe geri planda kaldı.

Hepimiz, kafamızın içindeki savunma ve belayı üzerimizden savuşturma mekanizmalarını çalıştırdık, içimizdeki endişeyi makul, taşınabilir mesafede tuttuk.

“Bizim mahallenin zemini sağlam. Buraların eskisi bir komşu söyledi. Kaya varmış altımızda.”

“Zaten bu küçük depremler depremin enerjisini alıyor. Korktuğumuz deprem gitgide küçülüyor. Belki 7 bile olmayacak.”

“Bizim ev 99 depreminden sonra yapılmış.”

“Benim deprem çantam hazır, içinde el feneri bile var. Çantamı da başucuma koydum.”

Ya da savuşturma modellerinin en yaygını, en kullanışlısı.

“Nasibimizde varsa, kurtulamayız, en sağlam yerde bile ölürüz.”

Hayatı yaşanılır kılmak için faydalıdır bu savunma modelleri.

Kork, kork, kork, nereye kadar?

Biraz teselli et kendini, biraz it, kendinden uzaklaştır depremin şiddetini.

Ne kadar ömrün varsa, o kadarını biraz daha çekilir kıl.

Ama bil ki, bu savuşturma mekanizmalarının çoğu deprem yokken işe yarar.

Deprem olduğu anda geçersizdir.

Ne yapabiliriz?

Devletin bugünden yarına büyük bir işe girişeceği yok.

Geçenlerde bir programda karşılaştık Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la.

Silivri’deki depremden birkaç gün sonraydı.

“Belki vaktimiz vardır” dedim, “Belki birkaç yıl içinde bir şeyler yapılabilir, depremi daha az kayıpla atlatmamız için.”

“Çalışıyoruz” dedi.

“Biraz daha gerçekçi, hatta zorlayıcı uygulamalar yapılamaz mı, konutları sağlamlaştırmak, gerekirse yenilemek için.”

“Mevcut şartlarda elimizden geleni yapıyoruz” dedi, “Ama zorlayamayız.”

İnsanlar, yüz metrekarelik konuta karşılık mesela iki yüz metrekare yeni ve sağlam konut istiyor.

Yani bir verip iki-üç almak istiyor.

Böyle bir aç gözlülükle kim baş edebilir?

Bütün bunlar, devletin de, vatandaşın da deprem gerçeğiyle yüzleşmekten kaçındığını gösteriyor.

Geçenlerde Prof. Dr. Cenk Yaltırak’la uzunca bir sohbet etme fırsatı bulduk.

Cenk Hoca, deprem gerçeğinin çok farkında. Günlük hayatını depreme göre ayarlamış. Evini bile depreme göre seçmiş. Bu yüzden ev kirası da yüksekmiş. Başka tedbirleri de var ama ayrıntıya girmeyeyim.

Aradım kendisini. Bizimle konuştuğu mevzulara dair bir makalesi olup olmadığını sordum.

Bilgi Üniversitesi’nden Mehmet Ali Tuğtan ile birlikte kaleme aldıkları bir makalenin linkini gönderdi.

Aranırsa bulunur, researchegate.net’te yayınlanmış.

“Beklenen Doğu Marmara Depremi”ni uluslararası güvenlik açısından irdelemişler.

Türkiye’nin 20. Yüzyılın ikinci yarısındaki ekonomik gelişmesini ‘jeofiziğin kanunlarına göre’ değil piyasa güçlerinin taleplerine göre şekillendirildiğini söylüyorlar.

“Böylece Marmara bölgesi Türk ekonomisinin kalbi oldu. Türkiye nüfusunun yüzde 24’ü burada yaşıyor. Bütün banka hesaplarının yüzde 49’u burada, ulusal bütçenin yüzde 59’u buradan sağlanıyor, gayrısafi milli hasılanın yüzde 40’ını bu bölge üretiyor. Marmara Bölgesindeki sınai donanımın maddi değeri 600 milyar dolar.”

Tahminler, sanayi odalarının verilerine istinaden 2010 yılında yapılmış. Yani bu rakamlar 8 yıldır belki ikiye katlandı.

Beklenen -artık beklenen diyoruz- Doğu Marmara depreminde en iyimser tahminlere göre 200 bin insan ölebilir. Kötümser tahmin 1 milyon ölü. 2,5 milyon kişi yaralanabilir. Maddi zarar 270 milyar dolara ulaşabilir.

Bunun nasıl bir yıkım olduğunu tahayyül edebiliyor musunuz?

Cenk Hoca, bir ara, Marmara depremi için “Asıl beka sorunu bu” demişti.

Görünen o ki, deprem olmadan ciddi bir adım, telaşlı, acil bir adım atmayacağız.

Teyakkuza kapalıyız.

Peki daha küçük şeyler yapamaz mıyız? Hiç olmazsa deprem sonrası için?

Şu, Cenk Yaltırak’ın önerisi.

“Atatürk Havalimanı”nın zemini sağlam” diyor Yaltırak, “Pistlerin altında 20 metre kalınlığında kireçtaşı tabakası var. Amerikalılar önermişti o bölgeyi.”

“Denize de yakın. Büyük barınma yerleri, hastaneler, gıda tevziatı için hangarlar yapılabilir. Dışarıdan yapılacak yardımlar hava ve deniz yoluyla oraya gelebilir.”

“Pistleri kırmasınlar. Bir deprem anında kullanılmaya en müsait yer orası.”

Bana da çok makul geldi.

Devletin içinde kulak veren olur mu?

Bir düşünseler, onlar için de bir kolaylık.

Düşünürler mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 00:04
Sayın Yazar; Deprem olmadan üç gün önce tesadüfen önüme kim geldiyse bu konuyu yazdım. Ayrıca size de bu konuya değindiğiniz için teşekkür etmek isterim. Erzincan Depreminde kurtarma faaliyetlerine katılmış bir olarak şunu demek isterim. Özellikle Fransız sistemini inceledim ve o dönemde yöneticilerle paylaştık. ama çok ilgi görmedi. Durum şu Fransa da Nimes diye bir şehir var, bu bölge deprem bölgesi bütün askeri, itfaiye, polis sistemi depreme göre dizayn edilmiş. Örnek İstihkam Taburu depreme dayanıklı barakalarda kalıyor. Sebebi zayiat vermeden kurtarmaya katılabilmek.
Sevgili Yazarımız... Atatürk Havalimanı yıkımı İstanbul'un yıkımıdır.Deprem dahil, başımıza gelebilecek her türlü belanın savuşturulması bu alan sayesinde aşılabilir.Bu emektar havaalanına yazık edilmemeli.Sizler dahil, bu konuda uyarıda bulunanların uyarılarını devlet erkanı dinlemelidir.Sadece bu havalimanı değil,devletimizin elinde ne varsa hepsi, bütün mevcutlar korunmalıdır.Hele ki,yeni bir"İstiklal Savaşı"verdiğimizin ifade edildiği bu günlerde,devletin her neyi varsa muhafaza edilmeli.Sizler de bu konunun takipçisi olmalısınız.Selam ve saygılarımla...
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 19:30
Erdogan, Mustafa Yeneroglu'nu AK Partiden kovdu. Dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlar.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 18:09
Ama birkaç muteahhitin servetini katlamsı lazım. Belirli yerlere bağış/rüşvet akması lazım. İnsanin ne önemi var ki...
hamza akyol 30 Ekim 2019 17:48
bu konuyu işlemeye devam edin lütfen. hem bir yığın insanın yaşamı açısından, hem de ülkenin ekonomik değeri açısından önemli.
KARAR OKURU ramo 30 Ekim 2019 17:34
peki ya rant ne olacak? rant önemli
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 16:09
Çok doğru, deprem için gerekli düzenleme yapılarak hiç olmazsa ona dokunulmamalı. Gerekirse kampanya başlatılmalı.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 12:13
Yeni havaalanı henüz kış görmedi. Allah sonunu hayreylesin.
Sinan 30 Ekim 2019 11:34
Bu İstanbulluları anlamak zor. Putin çıksa dese "Önümüzdeki 20 yıl içinde İstanbul'a bir nükleer bomba atacağız, ama tam tarihi söyleyemem", yine de İstanbul'da oturmaya devam ederler. Aslında bir 'Deprem Sonrası İstanbul' filmi yapılsa belki millet uyanır. İyi hasılat da yapar.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 13:40
0
Depremin gerçekliğini hissetmiyorlar. Gerçekten deprem olacağına emin değiller. Olsa da piyango bana vurmaz diyorlar. Böyle diyen her 20 kişiden biri ölecek. Diğerleri de travma yaşayacak. İstanbul zaten İstanbul olmaktan çıkacak. Kalanlar kaldıklarına pişman olacaklar.
Köroğlu 30 Ekim 2019 11:20
Deli olmayın. İstanbul'dan taşının. TÜSİAD! Bu işe siz öncü olmalısınız! Şirketlerinizi, fabrikalarınızı, depolarınızı İstanbul'dan taşıyın. Ankara'ya, İzmir'e, Kayseri'ye, Antep'e gidin. İstanbul'a özel üniversite ve özel okul açılmasına izin vermesin devlet. Var olanların taşınması için de arazi ve vergi teşviki sağlasın.
Köroğlu 30 Ekim 2019 12:05
0
Çokuluslu firmalar. Esas siz taşının. Siz taşınırsanız diğerleri de hareketlenir. İstanbul çok pahalı ve lojistik sorunları var. İzmir ve Ankara daha makul şehirler. Maliyeti daha düşük, hayat standardı daha yüksek. Alışkanlıklarınızı kırın. Mantıklı olun.
Köroğlu 30 Ekim 2019 12:06
0
İstanbul'daki devlet üniversiteleri Bursa'ya, Edirne'ye, Gelibolu'ya taşınsın.
Köroğlu 30 Ekim 2019 13:45
0
Medyacılar! İstanbul'dan taşının. Ankara var, İzmir var, Mersin var. Yusuf Hoca başla dürtüklemeye çevrendekileri, boş durma.
Efedamat 30 Ekim 2019 11:19
Düşünmek mi dediniz.düşünülen sadece kupon arazi mal mülk beton düşünülmeden ise insanın sadece 2.5 m2 bir çukura gömüleceği. Acı olan bu durumu ağızları açıldığında kuran ayet din iman konusunda mangalda kül bırakmayanların kulak ardı etmesi. Hesap gününe inananlar böyle hareket edebilirmi.
bozeren 30 Ekim 2019 10:46
kellim kellim la yenfa!. tepedekiler gösterişli cilalı işlere merak sarmışlar. halkın sözünü dinleyen yok. Allah acısın halimize.
engineer 30 Ekim 2019 10:29
16 devlet kurmuş yıkmış, bir havalimanının adı mı olur, devletin temeline dinamit konuyor, suriyede kürt devleti temeli atılıyor, 21.asır Türk asrı değil kürt asrı oluyor, özal ırak kürdistanını kurdu, bür de suriye kürdistanını, siz ise bir havaalanının peşine düşmüşsünüz, oysa yangın daha büyük.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 07:51
0
Yani bu meseleler mühim degil! ? Allah akil fikir versin!? Tam siyasetçi mantigi!
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 10:17
Hayır. Orası müteahhitlere lazım. Adamlar işsiz mi kalsın? AVMler, rezidanslar, siteler. Hem hep beraber dua edersek deprem de olmaz inşallah.
Takipci 30 Ekim 2019 10:09
Sn Yazar, lütfen kendinizi üzmeyiniz, karar çoktan verilmiştir. Dunya capinda buyuk muteahhidlerimiz var, onlar herseyin iyisini yapar, ne yaparsa en iyisini yapar...
Krr okr 30 Ekim 2019 09:39
İstanbul havalimani insati 22 milyar euro' ya ihale edildi. Rant olarak 1 milyar eurocuk alsan, Atatürk havalimanindan da bir o kadar gelse oooof of. Siz hainsiniz deyip cemaatçilerin bütün şirketlerini ganimet olarak zimmetine gecirsen, milli fabrikaları, askeri arazileri bi güzel Arap akrabalarına peşkeş çeksen senin sırtın yere gelir mi. Benimki gelmez...
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 08:50
hocam boşuna çırpınmayın, yeşilköydeki cillop gibi arazinin (kupon arazinin) rantından vazgeçemezler. yeni havalanı falan bütün planlar yeşilköyün rantı üzerine yapıldı. bir de altı kireç taşı, sağlam zemin. depreme dayanıklı evler, ne satar. ufff ballı kaymak.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 11:30
0
Büyük İstanbul Depremi'nden sonra o 'depreme dayanıklı evler'de oturanların da hallerini göreceğiz. Evlerini bugünkü değerinin kat be kat altında satmak zorunda kalıp hayatlarının geri kalanını başka bir şehirde travma içinde geçirecekler. O depremden sonra bildiğimiz şekli ile İstanbul bitecek.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 11:33
0
Etiler'de The Walking Dead manzaralı ultra lüks daire. 30.000 TL. 20 yıla kadar taksit ile!
Krr 30 Ekim 2019 08:12
Replik1 "Alacaksınız çoluğunuzu çocuğunuzu gideceksiniz millet bahçesine orada onlarla çimlerin üzerinde yatip yuvarlanacaksiniz". Replik2 " Gideceksin millet kiraathanesine, orada çay kek bedava olacak, belki yanında tatar böreği de olacak, daha ne istiyonuz". "Kek için Erdoğan" diyenler neredesiniz.
evin 30 Ekim 2019 07:33
sırf yandaş şirketler para kazansın diye güzelim havalimanını kapattılar. her açıdan mükemmel bir havalimanının kapatılması gerçekten inanılmaz...
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 12:39
0
Bir ilave pist ile nice yillar hizmet verilecek bir kamu hazinesi idi. Onca yatirim gözünün yasina bakilmadan kenara itildi. AVM niteliginde, ulasimi, ićinde dolasimi zulum olan bir yer yapildi. Hem de sehir üstünden uçuslar yapilacak sekilde. Herkes Sabiha'ya gidiyor! Insallah, onu da yikma plani yoktur. Atatürk Hava Limani en azindan yurt ićine hizmet vermeye devam etmeliydi. inanilmaz bir kayip! Göz yasartici bir durum! Siyasi kararlar, rantsal kararlar. Kamu yarari yok!
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 07:14
Orası bahçe olmayacak mıydı? Çevresindeki yerleşim merkezlerine iki kat ekstra çıkma hakkı verilecek diye dedikodular var.. Kulak asmıyorum, ama büyüklerimizin birşeyler yaptıklarını bilmek isterdim. Sayın bakanımızın dediği gibi zorlama olmasın.. Olmasın ama birşeyler yaptıklarını da bilelim.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 02:01
Seninkileri orayı çoktan göze kestirimler dır sn yazar.inşallah park veya dediğin gibi olur....
Ali Desidero 30 Ekim 2019 01:58
DONDURMAM GAYMAK filminde DONDURMA MOTORUNU yitirmiş dondurmacı var. Akşamdan sabaha kadar kafayı çeker, sabah namazına giden komşusu bunu Gel Ülen namaz kıl Allah'a yalvar, takma kafanı diye camiye götürür. Neyse adamcağız kılar namazı, tespih sonra dua faslına öyle bir içten yalvarırki Allah'a!Cuşu huruşa varmış, MOTORUM MOTORUM diye bağırarak yalvarıyor. Bizim MÜTECAHİT ler de, HEP BETON, İNŞAAT YA ALLAH DİYE YALVARDILAR!Talan etmedik orman, yayla, şehir, kirletmedik çevre, dere, su bırakmadılar. Cengiz Han masum kalır.Ağacı kesiyor,yerine devasa beton saksı içinde ağaç dikiyor. Ya!
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 01:15
Milletin ucuza kullanabildiği hem de şehir merkezine çok yakın bir konumdaki devasa havaalanını yıkıp milleti dağ başındaki uzak mesafedeki yere paralı yoldan göndermek ve pahalı ulaşıma mahkum kılmak millet düşmanlığı ve yandaş müteahhit seviciliğidir.... "Milletin cebinden para çıkmayacak!" yalanıyla bizlere koca koca yalanlar söyleyerek bu projeleri yapıp, ülke ekonomisini döviz bazlı geçiş garantileriyle yüksek borçlara mahkum siyasetçiler sizleri kınıyorum...
Krr 30 Ekim 2019 01:07
""Atatürk" adını değiştirelim, yıkmayalım. Allerjimiz var. Her yerdeki Atatürk Stadyumlarını yıktık, bak ikitellidekini de çalıştırmıyoruz zaten. Atatürk kültür merkezlerini de devre dışı bıraktık. Yoksa niye yıkalım oraları canım, aslında ballı rant kapısı ama..." yani Yusuf bey, mevzu başka, mevzu kin meselesi biraz da akçeli meseleler. Yoksa deprem adamın umurunda değil. Olsa idi yirmi yıldır yan gelip yatmazdı usta'mız. Ne bileyim en azından toplanma alanlarını talan etmezdi, değil mi. İhaneti cabası...
Has Parti 30 Ekim 2019 00:57
Bugün açıklanan rakamlara göre yeni havalimanını bir yılda 41 milyon yolcu kullanmış, Atatürk Havalimanı'nın son yıllardaki ortalamasının yüzde otuz altında bir rakam. Yeni havalimanı yapılması değilde, böyle açılması sorun galiba. Bizde bir bina yapıp bir tabela asınca oldu zannedilir. Bakınız Adalet Sarayları, Bilişim Vadisi, Finans Merkezi. İçi boş yöneticiler, içeriği boşaltılmış kavramlarla sadece kendilerini kandırmıyorlar ülkeyi fakirleştirip sadece kendi etrafındakileri zenginleştiriyorlar.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 00:08
AVM YAPILABİLİR. KAFA RANTTAN BAŞKA ŞEYE ÇALIŞMIYOR.
Muhtefi. 30 Ekim 2019 00:08
Güzel bir dusunce,,Değil Atatürk Havalimani artık yeşil olan yerlere ÇİVİ cakilmasin.LÜTFEN. Edirnekapi Kara Şehitliğin Dibindeki eski Traktor fabrikasi *Uzel* yine öyle Kamusal alan olsun.Park.vb Hem yakışmaz oraya konut, avm ve benzeri yapılar. Şehitliğin Dibi Ya Hu. .Sehid yakini,Halk Duasını etsin biraz dinlesin. Yok oyle dinlececk yer.oralarda. her taraf Sehidlik oralar. .
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 11:27
1
Orası özel arazi değil mi?
Muhtefi. 30 Ekim 2019 15:36
0
Farketmez ,,Benim dahi olsa evet mal tatlidir :.Ama Halkin yarari daha üstündür. ..Babamın dahı olsa farketmez..Kamulaştırma yap geç git. .Gerekirse ZOR'la. .ver parasını rayiç bedelden. Halka aç. Gayet net. Halkin yararı üstüne hiçbir Ayrıcalık olmaz, olamaz. !.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN