Back To Top
Aynı ‘Ömer’den mi bahsediyor herkes?

Aynı ‘Ömer’den mi bahsediyor herkes?

 - Son Güncelleme: 04.09.2019 Çarşamba 08:04
- A +

Seçimden sonra bir özeleştiri rüzgarı esti AK Parti’de.

Herkes bir ucundan tuttu özeleştirinin. Seçmen, teşkilat çalışanları, köylüler, şehirliler, milletvekilleri, grup başkan vekilleri, yazarlar, çizerler...

Dinliyorsun, doğru söylüyor adamlar.

Bir çoğu yazıldı çizildi.

Teşkilatlar gereksiz yere değiştirildi, tecrübeli emektarların yerini ehil olmayan, iş yapmaktan çok racon kesmeye yatkın sosyete çocukları aldı. Emektarlar küstürüldü.

İstanbul’da Binali Yıldırım gönülsüzdü ama onu gönülsüz yapan bir ‘zümre’ vardı. Seçilse bile Binali Bey’e başkanlık yaptırmayacak, davulu Binali Yıldırım’ın boynuna asıp tokmağı kendi elinde tutacak bir zümre...

Teşkilatları yöneten de seçim kampanyasını yönlendiren veya yönlendirmeyen de o zümre.

Hayli nobran, hayli mütekebbir.

Bunu biliyordu AK Partililer, biliyor ama susuyorlardı.

Sadece kendi içlerinde fiskosla konuşuyorlardı, dışarıdan duyulmayacak şekilde.

Seçimden sonra biraz aşikare konuştular.

En klasikleşmiş özeleştiri: Mücahitler müteahhit oldu.

Yönetenlerimizde kibir, gösteriş, israf had safhada.

AK Parti’nin fabrika ayarlarına dönmesi lazım.

Eskiden göğsümüzü gere gere savunuyorduk, şimdi de savunduğumuz tarafları var. Ama insanlar yolsuzluk deyince, torpil deyince, damat deyince, yeğen deyince sesimiz kesiliyor.

Seçim öncesinde Öcalan’ın mektubunu açıklatmak, kimin fikriyse yanlıştı, bak nasıl ters tepti.

Ayrıca, 31 Temmuz’a kadar dilimiz çok sertti. 23 Haziran öncesinde yumuşattık ama inandırıcı olamadık.

Bazen öyle haksızlıklar yapıyoruz ki, yaptığımız haksızlıkla kendimiz baş edemiyoruz.

Yolsuzluk?

Sadece kısık sesle konuşabiliyoruz.

Nepotizm?

Yapıyoruz. Ama o konunun dokunulmazlığı var. Açılacak gibi olduğunda, hemen kapatılıyor.

Aşikare bir müddet konuşuldu, konuşuldu.

Derken, konuşmalar tükendi.

Tükendi diyorsam, resmi olarak tükendi.

Yoksa, AK Partililerin sohbet ettiği bütün masalarda, eğer tefsir veya hadis dersi yapmıyorsalar, bu konular hem de bütün çıplaklığıyla konuşuluyor.

Neden tükendi?

Söylenmesi gerekenler kafi miktarda söylendiği için mi?

Mesaj yerine ulaştığı için mi?

Yoksa söyleyenler söylemekte fayda olduğuna artık inanmadığı için mi?

Şimdi, 31 Mart ve 23 Haziran’da sandığın mesajı alınınca, düzeltilecek mi buna benzer yanlışlar?

Düzeltileceğini söyleyenler var.

Ama acaba aynı yanlışları mı kastediyoruz?

Aynı mesajdan mı bahsediyoruz?

Yani, insanların ‘doğru’ dediği şeyler mi tasfiye edilecek, ‘yanlış’ dediği şeyler mi?

Aynı şeye bir kısmımız yanlış, bir kısmımız doğru diyor olabilir miyiz?

Bir başka deyişle, tasfiye edilecek olanlar, ‘AK Parti’nin fabrika ayarları’ mı yoksa özeleştirilere konu olan sapmalar mı?

Mesela, Külliye’de oluşturulan istişare heyeti bu meseleler hakkında bir fikre sahip midir?

Bir fikre sahipse, bu fikri beyan etmeye niyetleri varmı?

AK Parti, malum, kongre sürecini öne aldı.

Bu soruların cevabı kongre sürecinde yapılacak tasarruflarla ortaya çıkacak.

Mesajın alınıp alınmadığı o zaman daha iyi anlaşılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ömerler’e vurgu yapması olumlu çağrışımlar yapıyor.

Fakat, ‘Ömerler’in vasıfları konusunda bütün taraflar mutabık mı?

Aynı ‘Ömer’den mi bahsediyor herkes?

Bu da kongre sürecinde netleşecek.

Bu konularla ilgili elbette herkesin bir yorumu var.

Benim de var.

İyi işler yapan, doğru işler yapan karşılığını görür.

Yanlış işler yapan da karşılığını görür.

Bir şey daha...

Bütün bu hikayenin içinde, özeleştirilerine ısrarla devam etmekte olan eski başbakan ve genel başkan Ahmet Davutoğlu ile bazı eski milletvekili ve parti yöneticilerinin ihraç talebiyle disipline sevk edilmeleri nasıl bir anlam taşıyor?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kararlı okuyucu 05 Eylül 2019 21:46
Bundan yaklaşık on sene önce, gittiğim bir köyde AK Partisi'ninin yaptığı hizmetlerin konuşulduğuna şahit olmuştum, insanlar koro halinde dua ediyordu; geçenlerde ziyaret ettiğim aynı köyde insanlarin önemli bir kısmının bırakın dua etmeyi bu partiye lanet okuduğuna şahit oldum. Neden acaba? Sahi ne oldu? Aslında tam da araştırılması gereken örnek bir sosyolojik vaka.
Bozoklu 04 Eylül 2019 23:17
Maalesef ak parti "sen ben bizim oğlan" politikasının esiri oldu. Ömer'in adaletinden bahseden çok ama uygulayan yok. Adalet, ehliyet, liyakat dillerde ama tatbikatta yok. Siyasetten soğudum. Alternatif olabilecek parti var mı derseniz? bence yok. CHP, MHP, İP, İmamoğlu, Davutoğlu reçete olamazlar. AKP'nin silkelenmesi lazım haşaratlar dökülsün. Başka yol yol değil.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 21:30
ÖZELEŞTİRİLERİNE ısrarla devam eden eski başbakan Davutoğlu, cümlesindeki "özeleştiri" kelimesinin geçerliliğini koruduğuna mı inanıyorsunuz hala... Yoksa kendinizi mi kandırıyorsunuz. Köşe komşularınızla beraber verdiniz coşkuyu, "bakalım görelim, el mi yaman bey mi" dedirttiniz Davutoğlu'na, şimdi özeleştiri diyorsunuz öyle mi? Çok geç.
Muhtefi. . 04 Eylül 2019 20:23
Herkes Kendindeki (kendi gibi) Omer'ı Arıyor. Ona destur verecek. .İlla ben diyecek. Oysa MEZARLIKLAR. Vazgeçilmez Insanlar ile Dolu. .! Uc-bes gün içinde unutulacaksiniz/cağız ..Kendini Vazgeçilmezlerden sananlar.,Irade Eldeyken Temizlenelim. Yoksa Hamamda.! TEMIZLEYECEKLER...! ..Temiz olmayanı almıyorlar. .!..
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 19:50
Nepotizm var bir de kronizm var. O terim daha yerleşmedi bizim siyasi kültürümüze.
İsmail Berber 04 Eylül 2019 19:09
toplumsal çürüme de var umut da var deyip günleri bir bir tüketiyoruz üstad
Kaan 04 Eylül 2019 17:43
Ara bul oyunu gibi ,eşleştir oyunu gibi.Onlarca kareyi açarsın ama aradığın diğer bölümdedir.Bu arada süren dolar.Oyun karşı tarafa geçer.Oyun bu şekilde devam eder gider.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 16:08
Hocam önerim Hayyam olan Ömer , favorimde şu rubaisi; "Dinle dinsizliğin arası bir tek soluk; Düşle gerçeğin arası bir tek soluk. Aldığın her soluğun değerini bil Bütün yaşamak macerası bir tek soluk." Çünkü sizde dahil tüm siyasal İslamcılar toplumu o kadar kastiniz ki gına geldi . Oysa bütün yaşamak tek bir soluk mus.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 15:18
Siz Ak Parti'nin yazarı mısınız yoksa kendi düşünen, düşündüğünü bağımsız bir şekilde ifade edebilme hürriyetine sahip bilinçli bir yazar mısınız? Yarın Ak Parti bittiğinde, tarih sahnesinde yerini aldığında acaba siz hangi partili olacaksınız? Yine bir partinin yazarı olma ihtiyacı hissedecek misiniz? Önce kendinize bakın. Partinin yazarı çizeri oluyorsa eğer partinin rantçısı , ihalecisi de olur elbet. Ak Parti'nin son halinden niye şikayet ediyorsunuz ki? Hepiniz oradaydınız Yusuf Ziya bey.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 18:08
2
Yusuf Ziya hala orada.
Erzincanli 04 Eylül 2019 14:44
Yanlis Omer’den mi konusuyoruz acaba ? Aradiklari su bizim meshur turist Omer olmasin? ( bilmeyenler icin: bu bir Sadri Alisik rolu idi)
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 14:29
Kısık sesle düşünerek; Hz Ömer'i örnek almak mı yoksa yapılanları Hz Ömer anlayışı gibi lanse etmek Ömer edebiyatı yapmak mı şu an ki söylemler karar sizin...
Türk oğlu ! 04 Eylül 2019 14:29
Ömer olacağız deyip yola çıktılar. Önce Osman sonra Muaviye oldular. En sonun da da Allah muhafaza Yezit olacaklar. Her şey oldular da, bir adam gibi adam olamadılar.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 14:15
Sayın cömert hikaye başladı hadiye su yüzde elli zamlandı yazmaya devam
efedamat 04 Eylül 2019 13:49
hattaboğlu hz.ömer' ül faruk (r.a)dan bahsedilmediğine eminim.bir ömer daha vardı ama biz onu ebu cehil olarak biliyoruz.
Ali Kumaş 04 Eylül 2019 13:50
Herhalde "o Ömer" siz değilsinizdir....Safları terkedenden Ömer mi olurmuş..! Yanlış yok mu? tabiki var.Bunu karşı cenaha geçmeden yazıp çizemez miydiniz? Aleme akıl veren yazılar yazacağına, Tarihte sizin gibiler ve işlevlerini yaz. Bilmiyorsan, Adem Yavuz Aslan söylemişti, dinler öğrenirsin...!
KONGREYE BAHÇELİ VE PERİNÇEK DE KATILACAK MI?
Müslüm 04 Eylül 2019 17:47
1
Milli Görüş saflarını ilk terkedenler kimlerdi. Safları terketmekten bahsediyorsanınz sayın yorumcu önce iğneyi kendinize batırınız, sonra çuvaldızıbaşkasına batırınız...
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:38
Bu yazıdan anladığım: Reis hep haklı ve hatalardan münezzeh yalnız adam, diğer herkes hatalı. Öcalan'ın mektubunun yayınlanmasında ahlaki vicdani bir sorun yok ama zamanlama yanlıştı.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:34
islamın fabrika ayarları böyle
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:18
Bu gün hz.Ömer gelse partiden içeriye almak için önce bahçeli ve Perinçekgiller in olurunu almaları lazım
Has Parti 04 Eylül 2019 12:08
Artık Akparti kendini yok etme evresine girdi, bu arada ülkeyi yok etmese bari. Akparti ailenin ülke hepimizin.
e.k 04 Eylül 2019 12:08
Harıka bır yazı. Davutoglu, sevın sevmeyın, dogru konustugu ıcın kovuluyor. Bu mıllet mazlumun yanında durmasını hep bılmıstır. Bazen gec kalır ama mutlaka mazlumun yanında yer alır. Sn Erdogan basta Akpi'nın ıflah olmaz nobranlıgı ınsanlarda fena bıkkınlık yarattı. Ekonomıde, egıtımde, kulturde kotuye gıdıs bos palavralarla ortulemeyecek kadar ayyuka cıktı. Kayırmacılık, yolsuzluk, nepotızm cabası. Akp zıhnıyetınden demokrası cıkmadı. Mılletın verdıgı kredıyı hoyratca harcadılar. Denız bıtmek uzere bılmem farkındalar mı?
Vatandaş 04 Eylül 2019 11:44
Basireti baglananlar sadece cirpinirlar sayın yazar. Hz. Ömer adaleti derken Hz. Ömerin ilk Müslümanlara karşı gösterdiği vefayi kast etmektedir ama onu sadece Kendi belediye başkanlığı donemindekilere göstermek diğer Müslümanlara haksızlıktır. Ak partinin AKP olmasının başlıca nedeni artık aile şirketikl(yada arkadaş gurubu) olarak yönetilme biçimidir koltuğunun elinden alınmayacağıni bilen yüzde yüz performans sergilemez. Beyaz türklerden sonra AK türklerimiz olmuştur.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:59
Akp dava diye gelmiş, kupon arazi simsarı, ihale komisyoncusu olmuş. Ayağı çarıklıların kıçları Mercedes, mideleri ejder smoothie ile tanışmış. E tabi ne olduk delisi oldular, insan fıtratı bu. Açı doyurmak zormuş onu anladık. Böyle iddialı bir hareketin akıbeti bu mu olmalıydı.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:53
Ömer kim Türkiye'deki toplu hırsız siyasetçi çeteleri kim
Son cümle: Ahmet Davutoğlu'nun parti kuracağı bu kadar belli ve yalanlanmamışken ihracını neden yadırgıyorsunuz bunu anlamak zor. Ak Parti Genel Başkanı olduğu günkü gibi birinden diğerine geçmesi mi sizce daha iyi olurdu?
M. Zeki Yüksel 04 Eylül 2019 09:19
Eleştiriler dikkate alınmıyor. 3y yi dikkate almaları lazım.
Çerkez Ethem 04 Eylül 2019 07:42
Bilmiyoz ki hangi Ömer'i konuşuyorlar? Adalet simgesi İslam Devletinin Halifesi Ömer heralde olamaz. Onu çıkartan sistem belli, bu sistem belli. Onunki Tevhid üzerine kurulmuş Sistem, bizlerinki tagut sistem. Onunkinde yöneticiler maaşları haricinde hiçbirşey alamazlardı, hediye bile rüşvet sayılırdı! Bizdekilere sadece maaaş verilse, hertürlü hediye yasak denilse hepsi işlerini bırakırlar! Onunkinde gücü yetenden tek vergi alınırdı, bizdekiler aksine gücü yetmiyenden enaz 10 çeşit vergi alırlar! Nasıl tagut sistemden Adaletli Ömer çıkcak? Çıksa çıksa belki turist ömer çıkar!
kani 04 Eylül 2019 06:49
ömer yok ama bakara makaraci egemen var riza sarrafin önune yatan muammer var philippe patekci zafer var onlardan versek
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:26
Ömer Çelik var ya. O yeter. Herk APartili onun gibi olsun.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 05:58
1150 odalı kışlık, 300 odalı yazlık sarayda oturup 350 milyon dolarlık uçak dururken 500 milyon dolarlık uçağa binen, devlet imkanlarını avanelerine peşkeş çeken Ömer kimse onu kastediyorlar işte.
Kadir arıkan 04 Eylül 2019 03:49
Ömer halisdemir
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 03:17
Sayın yazar bütün olumsuzlukları ak partiye yükleyerek haksızlık ediyorsunuz. Bu ülkeyi uçurumdan kim kurtardı? Herkesin bigane kaldığı bir zamanda 3milyon mazlum insanlara sinemizi açtık. Yoksa zalim Esed'in zulmü ile yok olacaklardı. Terörle mücadelede şimdiye kadar yapılamayanlar yapıldı. Bu işleri kolay mı zannediyorsunuz? Buna rağmen maliye bakanımızın da açıkladığı gibi enflasyon aşağı ivme kazandı, yılsonu tahmini tutacak gibi. Rampa çıkmadan düze varılmaz. Türkiye'nin harici ve dahili düşmanlarının tuzaklarını hep birlikte boşa çıkaralım.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:32
1
Sen gerçekten akp'nin belediyeden gelme kadrolarıyla Türkiye'yi uçurumdan kurtardığını falan mı zannediyorsun. Uçurum dediğin de Ecevit hükümetine operasyon çekip, BOP'çuların önünü açmak için yaratılmış suni ekonomik kriz, sokan da çıkaran da amerika. Yunanistan battı Arjantin battı 10 yıldır çıkamıyorlar, Türkiye "battı", belediyeciler iktidara gelip 1 yılda çıkardı öyle mi. 17-25 aralıkta evlerden fışkıran, kamyonlarla taşınan dolarları bir sorgula bakalım kim tarafından neyin karşılığında verilmiş BOP eşbaşkanına. Sonra bu suud-katar petrol dolarları kesilince dolar kaçtan kaça vurmuş, Tür
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 13:44
0
Cok güzel masal anlatıyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Siz olmasaydınız bize bu masalları kim anlatırdı. Var olun sağ olun. İy ki varsınız değerli katdesim. Gözlerinden öperim.
ADALETSİZLİĞİ İÇSELLEŞTİREN UMURSAMAYAN AKP VE ADALET TİMSALİ HAZRETİ ÖMER EFENDİMİZİN AYNI CÜMLE İÇİNDE GEÇMESİ BİLE İNSANI RAHATSIZ EDİYOR
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 02:13
Ömer kalmadı Berat verelim Süleyman var lütfen bunların neyi eksik... Çok özür Burhan var hem de prof... Yapmayın bu değerlere sahip çıkalım.
musto 04 Eylül 2019 01:36
Seçen bir,pazarlıkla oyunu veriyor,seçilende senden benden alarak onlara olan diyet borcunu ödüyor.Hesap sorabilen bireyler olamadığımız müddetçe binlerce Ömer seçsen onlarında ilacı bulunur.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 00:58
Ihraclar şu an çok anlamlı değil. Bekleyip göreceğiz.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 00:04
Ömer bin haşim ( hz peygamberin koyduğu ad ise ebu cehil) oda bir ömer
Ali baba 03 Eylül 2019 23:59
Biz Türklerden Ömer,, mömer cikmaz, En iyisi bir Ömer ithal edelim, Ama nereden ??
karar okuru 04 Eylül 2019 01:23
0
bizde turist Ömer var
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN