Back To Top
Bir Neyzen Tevfik hatırası

Bir Neyzen Tevfik hatırası

 - Son Güncelleme: 25.08.2019 Pazar 09:36
- A +

Neyzen Tevfik deyince bir dururum. Ne kaldırıp atabilirim, ne sımsıkı tutabilirim.

Düşünüyorum, gerçek bir adam Neyzen Tevfik.

İyi söylediği zaman da, kötü söylediği zaman da gerçek.

Dobra. Başkalarının hakkında ne düşündüğünü umursamıyor.

‘Rind’ kelimesi onun tarz-ı hayatıyla tıpatıp uyuyor. Öyle ki rindlerin şiirini yazan Yahya Kemal dahi rindlikte eline su dökemez.

Fakat biz, dindarlığı orta halli olan bir ailede yetiştik. İçinde dini konularda dahi fikir özgürlüğü olan zihni eni konu açık bir ailede.

Ailemizden kopup kendi başımıza yürümeye çalıştığımız çağımızda da uçup gitmedik. ‘Orta hal’imizi sürdürmeyi çalıştık.

Neyzen Tevfik, bizim alıştığımız hudutların sık sık dışına taşıyordu.

Aldığımız terbiye, Neyzen’i itirazsız kabule mani oluyordu.

Fakat, dobralığı, kimi rubailerinde, kimi mısralarında taşı gediğine koyuşu kendini açığa vurmakta zorlanan bir muhabbete de kapı açıyordu.

Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler

Kimi alçak kimi hırsız kimi deyyus dediler

Künyeni almak için partiye ettim telefon

Bizdeki kayda göre şimdi o mebus dediler”

Ne kadar gerçek değil mi?

Kim bilir kime söyledi bu şiiri Neyzen.

Belki de tarife uyan herkese söyledi.

Fakat, Neyzen’in şu orta halli mısralarını bile kullandığı kelimelerin sıkleti sebebiyle iktibas etmekte zorlandım.

Şu dörtlükte de durum aşağı yukarı aynı.

“Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir pâye, kavuk sallamayınca,
Kürsî-i liyakat pezevenk, puşt olanındır!”

Kelimeler galiz, fakat hicvettiği olguya nasıl itiraz edeceksiniz? Doğru söylüyor adam.

Tabii ki beni idareli konuşmaya sevk eden, onun bilhassa dini konulardaki pervasız sözleri.

Burada onları tekrar dahi edemem.

Ben böyle Neyzen Tevfik’e mesafeli dururken, Hasan Abi (Aycın) onunla ilgili bir hatıra nakletti.

Mümin Vatansever’le birlikte Bandırma’daki Ali (Öztaylan) Efendi’yi ziyaret etmişler.

Ali Efendi ile karşılaşmak bana nasip olmadı.

Ama hakkında anlatılanlar sebebiyle onun müstesna, etrafta gördüklerimizden çok farklı, çok seçkin, hal ehli bir zat olduğuna dair bir kanaatim var.

Böyle kanaat izhar etmemin bile bir çeşit hadsizlik olduğunu düşünürüm, fakat şurada sanki zaruret var.

Hayatta onunla karşılaşıp ondan bir nasihat almak ve o nasihati tutmak güzel olurdu.

İşte o, merhum Ali Efendi vaktiyle Mısır’a, Mehmet Akif Ersoy’u ziyarete gitmiş.

Akif, Ali Efendi’yle Neyzen’e selam göndermiş.

Dün, Mustafa Özdamar’ın ‘Şevket Baba’sını mütalaa ederken Hasan Aycın’ın anlattığı hatırayı kitapta yazılı olarak gördüm. Hatıra Ali Efendi’den naklen anlatıldığı için bence vesika değeri taşıyor.

Şöyle diyor Ali Efendi:

“Neyzen Tevfik bizim arkadaşımızdı. Allah mekanını cennet eyleye. “Ben hayatta bir defa içtim. Diğerleri mahmurluğu bozmak için” derdi. Bir gün Bakırköy’de hastanedeydi. Ziyarete gittim. Akşam nöbeti gelmiş, üzüldüm ben de. “Hal-i perişanımı görüyorsun, beni nereden tanıyorsunuz? Mevlevi misiniz? Beni neden seviyorsunuz?” dedi.”

“Bendeniz, “Mehmet Akif’i çok seviyorum. O kimi seviyorsa hepsi benim dostumdur” dedim.”

“Akifim!” dedi. “Allah!” dedi. Yere bir vurdu kendisini. Allah dedi ama nasıl dedi. Cezbe halinde kalktı “Akifim!” dedi. Evladım ben eli öpülecek insan değilim, ben mel’unum, mendeburum, bana itibar etmeyin dedi.”

İbrahim Güler’in anlattığına göre, Neyzen Tevfik vefat etmeden, cenazesini Ali Efendi’nin gasletmesini, namazını Ali Efendi’nin kıldırmasını vasiyet etmiş.

Bu hatıralar, bende, bazı galiz ifadeleri Neyzen’in lehine yorumlamak için sebep teşkil ediyor.

Artık, yorumlayabildiğim kadar...

Dostu azdır Neyzen’in, onlar da pek sesini çıkarmaz.

İz bırakan bir şair Neyzen Tevfik.

Memleketin sanatında, irfanında kendine has bir yeri var.

Bir yığın insan unutulur, kaynar gider, esamisi okunmaz.

Neyzen, bin yıl sonra da hatırlanır.

Hele hicivde üstüne yoktur.

Ben, biraz izah etmeye çalıştığım sebeplerle burada iktibas edemediysem de, onun pervasızlığını, onun rindliğini okuyarak görmelerini isterim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ömer Ali 25 Ağustos 2019 12:57
Sarhoşun mektubu okunmaz ! Nekadar ünlü olsa nekadar güzel yazsa ne olur ! Her sarhoş/ayyaş gibi ayık olunca, uyanınca başka telden çalarlar, nedediklerini bilmezler ! Yeterince sarhoş/ayyaş örneklerimiz var bizlere ayık insan gerek.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:35
Allah rahmet eylesin. Hakiki mert ve delikanlı bir insandı. Mehmet Akif gibi bir mümine dost olana Allah da dost olsun inşallah.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:30
Keşke mey içmek olsa gunahimiz Sığınırız Yaradana af diler beyanimiz Ama keşke öyle olsa Yüce Sultan bizi affeder lakin bu kadar katmerli günahları affettirebilirmiyiz veya imanlı canınızı Azrail As a verebilir miyiz ne mutlu Neyzen e Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:50
Biz, kendine İslamcılar denen grup olarak belli şairlerin ve sanatçıların dışındakilere hep önyargı ile yaklaştık.Oysa Neyzen sadece alkolikti bu durumdan kendi de çok muzdaripti ara ara şiirlerinde durumunu şikayet eder.Ayni zamanda büyük bir filozoftu ama farkeder olmamıştı veli mıdır bilmem ama iyi mert bir insandı.Misir'a giderken yazdığı bir şiiri var.Hayatimda kendime düstur edinmisimdir."Cok şükür" mutlaka okumanızı tavsiye ederim.Kuan da çok güzel yorumlamış enfes bir yorum. İhraç edildigim gün"Rızkı veren Allah Kerim, diski veren Cevdet Kerim ...rubaisini okumustum
musto 25 Ağustos 2019 11:48
Müstesna insanları mevki para ile kendinize belki bir müddet bağlayablirsiniz .NEF'i bunlardan biri 4 Murat baş katiplik makamına getirir kimseye karışma ama rahat duramaz cezalandırılmasına hükmetdiler. Can tatlı Arap ağaya affedilmesi için arzuhal yazdırır ağa yazarken beyaz sayfaya bir mürekkep damlası düşer ağa der teriniz damladı ağa bakar nefi'nin iflah olacağı yok götürün der.
Muhtefi. . 25 Ağustos 2019 11:37
NEYZEN TEVFİK. ..Güzel İnsan. Mert insan..Sarhoşun birine sordum. İçki içen Neyzen diye birini duydun mu..Evet dedi Derrgahtan biri . .Şiirlerini Severek okurum. Yakistiriyor Sinkafi. .Herturlu meşrepe sevdirmis kendisini. .Unutulmuyacak bir Şahsiyet. .***Hicran destanını kendinden oku, Mecnun'dan duyup da rivayet etme. Aşkın Leyla'sını gördünse söyle. Söz temsili bulup hikayet etme..Yüz bin Leyla doğar alemde her gün, Senin aradığın zevk, sefa düğün. Tutacağın işi önceden düşün; Daha ilk adımda nedamet etme.***
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:24
... yagmurlu bir gün Mehmet Akif evdeyken kapı çalmış. Oğlu Tahir'in kapıyı açmasıyla Neyzen Tevfik kucağında bir köpek, ve tenine yapışmış sırılsklam bir gömlekle körkütük sarhoş içeri dalmış .... Akif (haklı olarak) Neyzeni o halde görünce kızmış ... "Tanımadın mı, ben Neyzen" demiş Tevfik. Akif hiç oralı olmamış. Bu sefer Neyzen köpeğini okşamış ve "İnsanlar senin kadar da vefalı değilmiş" diyerek ayrılmış Akif'in evinden. (Yeni Şafak -- Ocak 15, 2012)
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 10:15
Aşilanmak istenen sekilci islama uymadığı için onun rind, melami bakışı, bu şekilcilere ters gelse de Neyzen Tevfik, Ömer Hayyam gibiler tasavvufu adeta bir ust modda yaşayan, düz bakanın goremeyeceği, nasiplenenlerin ise çok şey albileceği pınarlardır.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:24
Akif'in "Derviş Ahmed"e şiirini onun için yazdığını da ekleseydiniz.
Yurdumun İnsanı 25 Ağustos 2019 08:34
"Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır. Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır. Geçmez ele bir pâye, kavuk sallamayınca, Kürsî-i liyakat pezevenk, puşt olanındır!" Ne kadar da eskimez sözler. Şu anki siyasetçilerin çoğunu anlatıyor. Ve dalkavukları.. Bu nedenle Hz. Neyzen hem bir veli (melamice) hemde bir Deli, Serdengeçti. bence.. Allah Rahmet eylesin.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 13:03
0
Nedir sorun Neyzen yok Akif yok ki hakkı haykirsin onlar sadece yaşadığı zamanı anlatmaz geleceğe ışık tutar Neyzenlik böyle bir şeydir ne bir Neyzen oldu bu durumdan kurtuluruz
Çerkez Ethem 25 Ağustos 2019 02:42
....“Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler Kimi alçak kimi hırsız kimi deyyus dediler Künyeni almak için partiye ettim telefon Bizdeki kayda göre şimdi o mebus dediler”.... ....."Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır. Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır. Geçmez ele bir pâye, kavuk sallamayınca, Kürsî-i liyakat pezevenk, puşt olanındır!”... Demek oda t.c.nin kolpa sisteminden, kolpa elit/politikacılarından bayağı çekmiş!....
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 10:29
1
Geçen yıllarda Atatürk'le ilgili bir şiiriyle gündeme gelmişti. İsteyen internetten bulup okuyabilir. Dili sivri ama iyi bir şairdir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN