Back To Top
CHP kimliği: ‘Ariyet’ mi, kalıcı mı?

CHP kimliği: ‘Ariyet’ mi, kalıcı mı?

 - Son Güncelleme: 12.07.2019 Cuma 08:59
- A +

CHP, bu seçimde bilhassa büyük şehirlerde CHP’liliği yüz metreden anlaşılacak kadar belirgin, bakışlarından, sözlerinden, oturuşundan laiklik fışkıran adaylar göstermedi.

İncelemiş değilim, muhtemeldir ki küçük yerlerde de benzer bir aday belirleme politikası izlemiştir.

Bu, CHP’nin bizim toplumumuzdaki bir özelliğin farkına vardığını gösterir.

Bizim halkımız, fanatik, gergin, ısırgan CHP’li tiplerden pek hoşlanmıyor.

Camiye yanaşmayan, caminin çevresindeki insanlardan gıcık kapan, ezandan tedirgin olduğunu hissettirmeden duramayan politik varlıklardan, camiyle, ezanla pek işi olmayan vatandaşlar bile hazzetmiyor.

Öyle adayları görünce mesafe koyuyor. Oy verse de idareli veriyor. Seçim kazandırmayacak kadar, iktidara getirmeyecek kadar.

Kılıçdaroğlu, nasıl başardıysa, tercihini geleneksel CHP’li imajına tıpatıp uymayan adaylardan yana koydu.

Bu, CHP gibi bir partide kolay bir iş değildi.

CHP’nin önünde bir handikap vardı. Yine var, tamamen ortadan kalkmadı.

Türkiye’de oyların yaklaşık yüzde 65’i sağ partilere gidiyor.

CHP’ye ve CHP’nin bulunduğu kutba yakın sol partilere yüzde 35 civarında bir oy kalıyor.

Eğer böyleyse, sittin sene iktidar olamazsın.

Zaten CHP de sittin senedir iktidar olamıyor.

(Bu arada, ‘sittin’in Arapça altmış anlamına geldiğini not edelim. Yani ‘sittin’ kesretten kinaye değil, bugün için gerçeğin ta kendisi. Lütfen küsurata takılmayalım.)

Şu halde, halkın ortalamasına doğru yaklaşman gerekiyor.

Bülent Ecevit yaklaştı, ‘inanca saygılı laiklik’ diye bir kavram icat etti, biraz takviyeyle Başbakan oldu.

‘Biraz takviye’nin içinde yüzkızartıcı Güneş Motel vakası da var ama bizim siyaset maalesef kaldırıyor o kadarını.

Eğer utanılacak bir şeyse, Ecevit kadar Ecevit’in teklifine ‘evet’ diyen sağcı vekillerin de utanması gereken bir şey. Ama bizim siyasette pek yok utanma... Yine görenler ‘sayın bakanım’ demeye devam eder.

CHP için ‘halkın ortalamasına yaklaşma’nın riskli bir tarafı var.

Yaklaşırken, yani ezana, camiye aşina bir profil çizerken dipteki aşırı laikçi çekirdeği nasıl ikna edeceksin?

Bir taraftan kamudaki veya özel hayattaki başörtüsünü sorun etmemeye çalışırken, öte taraftan başörtüsüne alerjisi olan, başörtüsü gördükçe içi kımıl kımıl kımıldayan tabir caizse ‘yobaz’ CHP’lileri nasıl zaptedeceksin?

Kılıçdaroğlu için ‘nasıl başardıysa’ dediğim bu işte.

En azından bu seçimde sesi çıkmaması gerekenlerin sesini çıkarmamasını sağladı Kılıçdaroğlu.

Şimdi yeni sistemde baraj yüzde 50+1.

Kendi başına, kendi politik çizginle yüzde 25’i bile geçemiyorsun.

Türkiye’de, kağıt üzerinde kıyamete kadar iktidara gelme ihtimalin yok.

Başkanlık sistemi -yine kağıt üzerinde- sağdaki büyük partinin iktidarını ila nihaye garantiliyor.

O halde yapacak bir şey de yok.

Muhalefet dilini ezberle, ezberlediklerini ömrün oldukça oku oku dur.

Bu fasit dairenin herhangi bir siyasetçi tarafından görülmemesi imkansız.

Öyleyse ne yapılabilir?

İttifak yapılabilir.

İttifaka ilave olarak, CHP’nin gönyesinden çıkmış adaylar yerine muhafazakar ya da yarı-muhafazakar, sağcı adaylar gösterilebilir.

Yani, bir nevi ‘kurşun asker.’ Alıyorsun, kullanıyorsun, sonra tekrar alıyorsun, tekrar kullanıyorsun.

‘Alma, kullanma’ tabirini kasıtlı olarak tercih ettim.

Böyleydi CHP’nin görüntüsü. İlhan Kesici’nin, Mehmet Bekaroğlu’nun veya bazı sağcı isimlerin CHP’deki varlıkları, hatta bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi böyle bir izlenim uyandırıyordu.

Bu seçimde CHP kendi ‘taassup’ duvarını aşmış görünüyor.

Eni konu aday tercihleriyle  ve seçimlerle sınırlı olan bu politika bir-iki kullanımlık bir muhafazakar vitrin çalışması olarak kalırsa boyası çabuk dökülür.

Fakat içselleştirilirse, ariyet bir kimlik olmaktan çıkıp CHP’nin ta dibindeki mutaassıp çekirdeği parçalayacak şekilde müesseseleşirse Türkiye siyasetinde iktidar alternatifi haline gelir.

Böyle bir değişim, AK Partiyi de, AK Parti’nin gidişatından memnun olmayıp yeni siyaset arayışına yönelen siyasetçileri de çok ilgilendirir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 23:11
Ben kendimi laik mümin olarak tanımlıyorum. İhsan Eliaçık yakın geliyor.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 21:23
Sizin laiklik anlayışına bakınca seçim sonuçlarının sizi üzmesi normal.Bi de son paragrafta engin öngörülerinıze (!) dayanarak tavsiye vermeniz yokmu ...CHP uygularsa sittin seneye kalmaz .
Mustafa Soylutürk 12 Temmuz 2019 18:05
Bundan sonra CHP sağdan kartvizit adaylarla seçim kazanacak lakin katı laikler , militan sol örgüt liderleri ile PKK lı katiller ülkeyi yönetecek. Bunu da sağcı parti liderleri iç kapris hesaplaşmaları uğruna altın tepside sunacaklar. Oylarımızla en üst makamları paylaşanlar bizi milleti cezalandıracaklar. Yani sağ gösterip sol çakacaklar.....Kadere bak....
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 22:10
2
Aynen öcalana mektup yazdırır Chp kardeşi osman öcalanı Trt ye çıkartır değil mi ?
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 17:20
Oldukça doğru bir okuma yapmışsınız. Gardrop ideolojisini birakmak. Kim nasıl istiyorsa oyle yasasın demek zaten demokratlıktır.
Kazım TANRIVERDİ 12 Temmuz 2019 16:40
CHP.SİTTİN SENE DEGİL İLELEBET OLAMAZ.SAĞ PARTILERIN TUMÜ HIRSIZ,RÜSVETCI,ADAM KAYIRMACI,HAK HUKUK YOKSUNU,VINDANI KARARMIS,DİNI KENDI ASAGILIK IHTIRAS LARI ICIN KULLANAN PARTILERDIR.MALUM BİZIM MİLLETIMIZDE HIRSIZ SEVER,CAMIYE GITMEKLE MUSLUMAN ZANETTIGI INSANLARI SEÇER.CHP NIN POZISYONU BUNLARIN YAPTIKLARI İLE BAGDASMAZ BOYLE MUHALEFET OLARAK KALIR.
Merke Vaizoglu 12 Temmuz 2019 16:09
Kemalist sisteme karsi takiye yapan Islamci yaklasimindan baska bir sey degil. Canan Kaftancioglu bu isin turnosoludur.
,,,,,,,, 12 Temmuz 2019 13:24
Tespit tamamen dogru ama chp nin bunu her mecrada yapabilecegini ve parti gelenegi haline getirebilecegini hic sanmiyorum
ERKAN DOĞAN 12 Temmuz 2019 12:38
Sayın Yazar Tek kelime ile uydurmuşsun. Yahu kardeşim bu memleket insanı görende zannedecek secdenin hiç kalkmıyor. Bu tip profil Türk toplumu içinde %10 ya var ya yok. CHP tek neden ile kaybediyordu oda reel siyaset izlememesi. Bir türlü ekmek partisi olamaması. Ekmek partisi oldu mu kimse sizin neci olduğunuz ile ilgilenmez. CHP bunu nihayet fark etti ve gerekeni yaptı. Hepi topu bu.
E.K 12 Temmuz 2019 12:18
Aslinda fena bir analiz degil.. Ancak, laiklige inanan insanlari camii dusmani yada inanclara asiri mesafeli gibi tanimlamak cok gercekci degil..Ozelikle Akp iktidari doneminde ulkede cok asiri, bunaltici bir mahafazakar hava hakim oldu..Klasik ve klise gibi gorunuyor ama laiklik dinsizlik degildir..Devlet aygitlarinin dine bulastirilmamasidir..Mesela camiilerde Akp probagandasi yapmamak gibi, mesela, Sn Erdogan'i , Akp genel baskanini ummetin temsilcisi gormemek gibi....Sn yazar laikligi Akp gozlugunden algiliyor gibi..!
Köroğlu 12 Temmuz 2019 11:34
Gerçekçi bir yazı ama bu gerçeği değiştirmek gerekli. Siyasetin konusu kamu idaresi. Yani ortak alanların idaresi. Nihai olarak ne kadar vergi verilecek, bu vergi hangi alanlarda kullanılacak sorularının cevapları ile ilgili. Bu cevapları verebilmek için değer yargıları lazım tabi. Yine de bunlar doğrudan din ile ilgili sorular değil. Parayı uçak gemisine mi verelim, ilk 100'e üniversite sokmak için mi harcayalım sorusunun cevabı din ile ilgili değil. Siyaset ve din bağı bir ilüzyon. Bu bağı koparmalıyız, iyi yönetim için.
Chp bu konumda; samimi mi değil mi kalıcı mı geçici mi, bekleyip göreceğiz.Chp milletin benliğine ur gibi yerleşen, iktidar olmasını imkansız kılan; rejim ve devrim zararlarını tepedekilere vermek zorunda.Doğru olan da bu.Ülkenin merkez demokrat sola çok ihtiyacı var.
Z. Yardım 12 Temmuz 2019 09:56
Sizde düşünün niye kalkınmış bölgeler sağ ve dinci siyasetten kaçıyor. Oy tabanımız daha çok okur-yazarlığı az olan veya hiç olmayanlar diye sorgulayın. O sol seçmen baraj riski taşıyan Bahçeliyi,yine ülkenin gerçeği HDP yi meclise taşıdı. Bu sefer kurduğu ittifak la bütün metropol şehir başkanlıklarını kazandı. Akp inek hırsızından medet umdu. Apo’dan medet umdu. Yol arkadaşları bunlarsa gittiği yol karanlığa çıkar. 2023 hedefi diye 2012 ye geri gidersin. Dimyata pirinç diye gittiler dönüşe bakacaz.
,,,,,,,, 12 Temmuz 2019 08:29
Chp nin hamuru seçkincilik psikozuyla mayalanmış. Bu hamur maya tutmaz. Haklı olarak %65 in birinci önceliği kendi partisini iktidara getirmek değil Chp yi iktidara getirmemektir.
Musto 12 Temmuz 2019 07:59
Bizim halkımız dalga dubarayı seviyor o tür yöneticiler istiyor.Anavatan partisini kurup tesadüfen iktidar olunca gelen istekleri görünce bir yıl dayanabildim kendileri gibi yönetici istiyorlar tulumbada suyu hep beraber bitirdiler.Suyu dolduracak birilerini arıyorlar sebil olarak içecekler.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 07:35
herkes dinini ve inancını özgür bir şekilde yaşama hakkına sahiptir inanan inancına saygı gösterilmesini bekler haklı'da ama inanan inanmayana zerre saygı duymuyor her türlü hakareti yapıyor mesela ben ateistim desemki şu ezan sesini biraz kısalım cimi atrafındaki binalarda oturmak işkence halini almış desem direk liç ederler peki tek taraflı saygı olurmu
Engin SFCA 12 Temmuz 2019 06:34
CHP ye guzel temennileriniz var lakin,daha gecen hafta Baris Yarkadas TV de basortulu hakimmi olur dedi?istemiyoruz biz dedi siz neden daha ile chp nin donusebilecegini (tahmin)eder gibi yol gosterme derdindesiniz?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN