Back To Top
Depremle Rus ruleti

Depremle Rus ruleti

 - Son Güncelleme: 19.08.2019 Pazartesi 09:29
- A +

Rulet diye bir şey bilirdim. Parayı bir renge, bir rakama koyuyorsun, topu döndürüyorlar, top senin para koyduğun rakamda durursa kazanıyorsun.

Rus ruletini de duyuyordum. Bildiğimiz ruletin bir çeşididir zannediyordum.

Bir gün arkadaşlarla Ankara’da başrolünü Robert de Niro’nun oynadığı ‘Avcı’ filmine gittik. Vay be! 40 sene olmuş gideli!

Filmde Vietnamlılar Amerikalı esirleri kullanarak kumar oynuyorlardı.

Toplu bir tabanca. Topunda bir mermi var. Amerikalı esire tabancayı veriyorlar. Kumarbazlar o sırada bahis oynuyor. Kumarhanedeki fedailer Amerikalı esirleri “Mau! Mau!” diye bağırarak, tokatlaya tokatlaya tabancayı kafasına dayayıp tetiği çekmeye zorluyorlar. Tabancanın topundaki mermi yatağa denk gelir ve patlarsa, kumarbazların kimi kazanıyor kimi kaybediyor. Amerikalı esir de tabii ki beyni patlayıp ölüyor.

Meğer buymuş Rus ruleti! O filmde öğrenmiş oldum.

6 tane mermi yatağı, bir tane mermi.

Kafana dayayıp tetiği bir defa çekiyorsun.

Patlamadı diyelim.

İkinci çekişinde patlama ihtimali artıyor.

Belki üçüncüde patlayacak, belki dördüncüde.

6 defa çekersen mutlaka patlayacak.

Geçen Cumartesi Türkiye’nin önde gelen jeologlarından Prof. Dr. Cenk Yaltırak Süleymaniye’deki Antik Kafe’de Büyük Marmara Depremi’yle ilgili çalışmalarının geldiği noktayla ilgili sunum yaparken işte bu Rus ruleti geldi aklıma.

Marmara’da 10. Yüzyıldan bugüne kadar vaki olmuş depremlerin verilerini, büyüklüğünü, nerelerde yıkıma yol açtığını, hangi yıllarda ve hangi periyotla gerçekleştiğini tespit edebildikleri kadar etmişler.

Bunlara Marmara’daki fayların yapısıyla ve fayın etrafındaki yerleşim yerlerinin zemin özellikleriyle ilgili verileri ilave etmişler.

Bunların toplamından bir sonuç çıkarmışlar.

Ben, ara sıra söylediğim gibi, çok teknik, çok ilmi ifade etmeyi beceremem.

Her işin bir erbabı var, ehli var.

Oraya bir muhabir kardeşimle beraber gittim. O kaydetti, bugün yarın Karar’da ayrıntılarını Cenk Hoca’nın cümlelerini de içerecek şekilde okuyabilirsiniz.

Ben bugün için anladığımı söyleyeyim.

Cenk Hoca’nın gösterdiği haritaya göre, Yalova önlerinden Tekirdağ açıklarına kadar, uzun süredir hareketsiz duran bir fay var.

‘İstanbul depremi’ dediğimiz aslında Kuzey Marmara Depremi olarak adlandırılması daha münasip olan depremi bu fay üretecek.

Tarihi verilere göre, Marmara’da 17 Ağustos depremine benzer büyüklükte bir deprem olduktan sonra yaklaşık 20 yıl içinde daha büyük ikinci bir deprem oluyor.

20 yıl dedim ama bu süre 15-16 yıl da olabilir biraz daha fazla da olabilir.

Bir çok ilim adamının tahmin ettiği gibi, bu deprem 7,4 büyüklüğünde olmayacak, daha büyük olacak.

7,5, 7,6, 7,7, 7,8... Hepsi mümkün ve muhtemel.

17 Ağustos’taki gibi 45 saniye sürmeyecek.

Cenk Hoca 2,5 dakikaya kadar uzayabileceğini söylüyor.

Korkunç.

Çünkü süre uzadıkça depremin yıkma etkisi katlanarak artıyor.

Yıkımın nerelerde daha çok nerelerde daha az olacağını haritayı da açık maviden kırmızıya doğru renklendirerek anlatmışlar.

Hafazanallah!

Dahası var.

Vakit daralmış.

Bu deprem, tarihi verilerin gösterdiğine göre, bugünden itibaren 2026’ya kadar gerçekleşecek.

Kaç yıl kalmış değil... Belki Allah göstermesin bugün olacak, belki seneye... Ama en geç 2026’ya kadar.

17 Ağustos depremi 20 yıl önce oldu.

O günden beri büyük bir deprem bekliyoruz.

Bana Rus Ruletini düşündüren de bu.

O günden beri, biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti idarecileri, depremle Rus ruleti oynuyoruz.

20 senedir patlamadı tabanca.

Hala tabancayı kafamıza dayayıp tetik çekiyoruz.

Bir şey yapabilir miydik 20 yıldır?

Çok şey yapabilirdik.

Ama çok az yaptık.

Hatta bazen yapmamız gerekenin tersini yaptık.

Bugün bile, bir şey yapabilir miyiz?

Prof. Dr. Cenk Yaltırak onları da anlattı.

Evet, hem bireyler olarak, hem de devlet olarak, felaketin etkisini azaltacak çok şey yapabiliriz.

Fakat biz, maalesef, kupon arazileri binalarla doldurmada, deprem toplanma alanlarına AVM inşa etmenin yöntemlerini bulmada daha mahiriz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Efedamat 19 Ağustos 2019 14:54
Lütfen haksızlık etmeyin.istanbulu gökdelenlerle doldurduk.sonra istanbula ihanet ettik dedik.dedikte ne oldu hiçbirsey dikeye devam.tüm e5 kenarı yüksek binalarla dolu.bir depremde bir iki tanesi yola yıkılırsa bütün ulaşım felç. Deprem toplanma alanları avm oldu. Hıç e5 ten esenyurt tarafına baktınızmı. Velhasıl rus ruleti bitti.6.tetik çekildi ama silah tutukluk yaptı.bakalım hangi denemede patlayacak. Deprem için toplanan özel tüketim vergilerinin akıbeti nedir.hesabı veriliyormu. Birileri kendilerinin sağlam binalarda güvenli olduklarını zannedebilir. Velhasıl alamet ve kıyamet.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 13:27
Bazı hocaefendiler yine vatandaşa dinden uzaklaştınız, azdınız deprem oldu diye fetva veriyor. Birileri şunlara anlatsa, İstanbul fay hattının üstünde, yüzlerce yıldır büyük depremlerle sarsılıyor. Bütün İstanbul halkı her gün 5 vakti cemaatle kılsa, bütün meyhaneler kapansa da bu deprem olacak. Üstelik aynı hocaefendiler İstanbul'u betonistan yapan, depremde toplanma alanı bırakmayan yöneticilere karşı nedense kuzu gibiler.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 09:04
Ötv( deprem vergisi) adi altinda toplanan paralarla önce , duble yol yapıldı. Sonra betona gömüldü. Bazılarımız bu depremde ölecek, kprkunç maddi mnevi zararlar olacak. Birileri çıkacak fitrat diyecek, birileri siyaset yapmayın böyle bir zamanda diyecek. Kimileri çıkacak Zamanı cpk manidar diyecek, Abd nin sahte deprem silahı videolari internette dönecek. 17 yıl hiç bişey yapmayanlar pişkin pişkin tvlerde konusacak.din irk mezhep ayırmayacak deprem. Bazılarımız ölecek, devletimiz çok yaşasın denecek.
Sinan 19 Ağustos 2019 07:41
Deprem riskinin ötesinde İstanbul lokasyonu kötü bir yer. Arazi kıt. Su yok. Hammaddeye uzak. Pazarlara uzak. Nüfusunun İzmir, Kayseri, Mersin, Antep gibi şehirlere göçü teşvik edilmeli. Tek çare bu.
Abdullah birisi 19 Ağustos 2019 05:19
Yaklaşmakta olan deprem bir çok acı sonuçları olacak deprem...bu şehre bizde ihanet ettik deyip zevahiri kurtarma tadındaki itiraf sahipleri içinde acı olacak..zira toplum yığınları ilk acı veren hadisede babası dahi olsa bir anda düşman kesilirler..çünkü insan bu önce alkışlar sonra öldürür..deprem öldürmez insan öldürür..allah,doğa,tabiat,toprak ana..ne derseniz deyin bu ülke ve yöneticilerine iyi bir kredi ve zaman tanıdı..ve biz bu zaman ve krediyi bozuk para gibi harcadık...yazık olacak komple bir ülkeye
ferik 19 Ağustos 2019 02:33
önce karnımız doycak, sonra gızan kıltanı çıkaracağız ve onlara birşeyler bırakacağız. eh sonrasında da kısmet olursa bu; depremdir, şehirciliktir, sanattır ve edebiyattır, vs. konulara el atarız belki. Türk insanının fikriyatı bu minval üzredir. amma 20 senedir doymamışız daha, halen biriktirmekle meşgulüz MAALESEF!!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN