Back To Top
‘Gelecek’ geldi

‘Gelecek’ geldi

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 08:47
- A +

Bana bir parti ismi bulmamı söyleseler çok zorlanırım. Adalet desen olmaz, eskiden vardı Demirel’in Adalet Partisi. Demokrat desen olmaz, var çünkü öyle bir parti. Özgürlük desen olmaz, isminde özgürlük olan partilerle karıştırılabilir, falan filan...

“Gelecek” güzel bir parti ismi. Duyunca “iyi bulmuşlar” diye düşündüm.

Ayrıca sık kullanılan, olumlu bir kelime. Gelecekte şöyle olacak, böyle olacak derken hoşlanmasanız bile ‘gizli reklam’ yapabilirsiniz. Yani böyle bir potansiyeli var.

Çınar yaprağı?

Partinin ismi ‘Gelecek’ çınar yaprağı ise mazi çağrışımı yapıyor. Aslında, partinin lideri Ahmet Davutoğlu’nun özellikleriyle bağdaşan bir sembol. Davutoğlu ‘mazi’siz düşünülemez. ‘Kadim’ kelimesini kullanmayı ne kadar çok sevdiğini hatırlarsınız.

Partinin kuruluşunun ilan edildiği gün, “Acaba” diyordum, çünkü zor bu zamanda bir parti kurup siyasi bir iddiayı ilan etmek.

Şimdiki ortamda partinin kurucusu olmak da bazı ithamları, bazı saldırıları göze almayı gerektirebilir.

Bir çok insanın iktidarla işi gücü var. Yeni bir partide ispat-ı vücut etmek sıkıntılara sebep olabilir.

Gördüğüm kadarıyla bunlar aşılmış.

Toplantının yapıldığı salondaki heyecanı beklediğimden yüksek buldum. Kalabalık da iyiydi. Kalabalığın kürsüyle iletişimi ve olaya katılımı da...

Ne yapacak bu parti?

Niye kuruldu?

Kendisinde nasıl bir misyon görüyor?

Neyi eksik buluyor?

Neyi yanlış buluyor?

Tabii ki bu sorulara herkesin bir cevabı var.

Herkes cevabını kendi pozisyonuna, patta kendi konforuna göre inşa ediyor.

Başkalarının yorumları anlamlıdır ama, öncelikli olan siyasetçinin kendi beyanlarıdır.

Bir siyasetçinin siyaset yapmasından doğal bir şey yoktur.

Partisinden ihraç edilmiş bir siyasetçinin siyaset yapması daha da doğaldır.

Davutoğlu’nun konuşmasında bu sorulara cevap olmaya yetecek veriler mevcuttu.

Tabii ki, 15 Temmuz darbe girişimi ve Fetö konusundaki vurguları partisinin duruşu açısında önem taşıyordu.

Pozitif bir dil kullandı Davutoğlu. Suçlamalarda bulunmak yerine ağırlıklı olarak doğru olduğunu düşündüğü şeyi söyledi. Mesela, “Basında tekelleşme var” demedi ama, “Basında tekelleşme insanın zihnini kapatır” dedi. “Sansür ve otosansürün olmadığı bir düzen inşa edeceğiz” dedi.

Benim en çok dikkatimi çeken şeffaflığa yaptığı vurguydu.

“Görevlendirmeler şeffaflık içinde olmalı, paralel yapılara asla izin verilmemelidir. Aile ilişkilerinin kamu alanına yansıtılması aile hayatına zarar vermektedir. Siyasi ahlak, şeffaflık, siyasetin finansmanı, imar rantı yasaları acilen çıkarılmalıdır.”

Böyle şeyleri vatandaş sever de iktidarlar pek sevmez.

Yanlış hatırlamıyorsam Davutoğlu Başbakanlığı döneminde bu konularla ilgili bazı çalışmalar yapmış, ancak gerçekleştirme fırsatı bulamamıştı.

Ehliyete, liyakata, adalete yaptığı vurgunun da bugünün Türkiye’sinde bir karşılığı var.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini yeterince demokratik bulmuyor. Bilhassa denge ve denetleme mekanizmalarının eksikliği bakımından. “Vesayetten arındırılmış demokratik bir parlamenter sistem” öneriyor.

Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’nin politik vizyonu hakkında çizdiği çerçeve, ilk çıkış için bence tatminkardı.

Belki bazı hususlar detaylandırılabilir.

Fakat çıkış bildirgeleri bir izlenim vermek, bir çerçeve sunmak içindir.

Şartlar bazen o ilk çerçeveyi unutmaya bile zorlayabilir sizi. Bunu gördük.

Gerçek, uygulamada ortaya çıkar.

Eğer uygulama imkanı olursa.

Akşam, arabada giderken haber kanallarından bazılarında yapılan yorumlara kulak misafiri oldum.

Cümlelerden menfi anlamlar çıkarabilmek için ibareyi zorluyor bazıları.

Böyle şeylere alışıldığını, kanıksandığını düşünebiliriz.

Yorumculara bakarak, ‘o kötü diyorsa iyidir’ diyenler de çoktur, eminim.

Yeni bir siyasi seçeneğin ortaya çıkması, memleketin durumu, geleceği hakkında söz söyleyecek, fikir beyan edecek bir muhitin oluşması vatandaşlar açısından olumlu bir gelişmedir.

Bize, doğru yaptıkları zaman ‘doğru’ yanlış yaptıkları zaman ‘yanlış’ demekten başka bir şey düşmez.

Memleketimiz için hayırlı olsun.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 19:20
Yeni parti ülke için hayırlı olur inşallah. Ancak, Davutoğlu hukuksal olsa da etik olmayan bir iş yaparak kendi içinde olduğu bir vakfa kamu malını tahsis etmiştir. Bunun için bize bir özür borcu vardır. Öte yandan, güzel bir parti Bildirgesi hazırlamışlar. Umarım bunlar söylemde, yazıda kalmaz somut olaylarda da tepkisini gösterir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 15:26
Ankara Demetevler'de adını unuttum. Güzel Kayseri'lilerin misafiri olarak o dairede misafirim. Geçen haftaki yazınız uzun oksijen doldurdu ciğerlerime. Muhterem; edebiyat yazılarınızı ötelemeyin pazar günleri. Cennetmekan Nuri Ağbey'in "KARA SİYASA" değinilerine dokunun. Pazar edebiyat yazılarınızı özlemle bekliyoruz. Selam ve dua silahımız olsun.
KARAR OKURU Mürsel 15 Aralık 2019 15:11
Davuoğlu hükümet kursa bir restorasyon hükümeti olur olabilir. 18 yılın kırıp dökmelerini toparlar. İhtiyaç var mı, var.Ama Türkiye ana çizgide gerileyebilir.Davutoğlu hükümeti toplamda daha bir ehven şer olur.Özellikle din/ siyaset çakışmasından din zarar gördü.Dinini siyasete endeksleyenin dini örümcek ağından farksız.Bırak oyalansın.. Ama dünya sert bir iklime sert liderlerle girdi.Tek çiçekle bahar gelir mi?
Türk oğlu ! 15 Aralık 2019 14:46
Gelmeden geçti.Kendini çok akıllı sanan bir genci almışlar partiye. Davutoğlunu öveceğim derken diploma diye iki kelam etti.Eleştirilince daha iki dakika bile geçmeden çark etti. Sözünün ardında duramayan dahi olsa ne yazar.Bundan ülkeye ne fayda gelir.Araştırsan iki üç yıl evvel kesin yırtınırcasına Erdoğaaan diye bağırmıştır bu genç.Diplomalı Davut diplomasız Erdoğan'ın yanında 17 sene niye durdudan başlar daha ohoo sorular çoğalır sende boğulursun.Bunun gibilerlemi başaracak Davutoğlu.Kaldı ki Davutolu kendi de bir şey diyemiyor.Gelecekten önce geçmişinle yüzleş beyim !
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:49
Arada ayağınızı gazdan çekseydiniz hica bu gaza gelmezdi
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:22
Allah siyasalcı Islamcilardan korusun bundan sonra bunlara zerre oy yok bunların doğasında mutlak güç ele geçirelene kadar her şey mübah bunlara göre kendilerinden olmayan herkes düşman dersimizi aldık bi daha oy yok. Ali Babacan parti kurarsa oyumu sadece ona veririm dini geçmişi bayrağı kullanan istismar eden siyasiyetci değil realist biri....
e.k 15 Aralık 2019 12:12
Butun partıler yola cıkarken guzel seyler soyleyerek ıse baslıyor Ne oluyorsa yolda oluyor. Degısıyorlar ve soyledıklerının tam tersını yapmaya baslıyorlar koltuklara oturunca. Umarız bu farklı olur.
Karar okulu 15 Aralık 2019 11:14
"Gelecek''zaman,''Geçmiş''zaman ilişkisini iyi özümseyip,olumlu ders çıkarmalıyız.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:53
Ben söyledim demek hoş değil ama, sayın yazar sizinle geçmişte bir kaç kez tartışmış ve ülkenin gidişatından duyduğum kaygıları iletmiştim. Şimdi aynı noktaya gelmekten memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Özgürlük alınan bir nefes gibidir. Ne açlık,ne susuzluk, hiç biri özgürlükten önemli olamaz. Manifesto, özgürlüğe vurgu yapması, kendinden olmayana hayat hakkı vermeyen bir yönetimin millete ızdırap vermesini vurgulama açısında son derece içimizi ferahlatan,umudumuzu artıran bir mesaj vermektedir. İnşallah hayırlı olur. En azından hukuksuzluğu dolaylı da olsa önlemeye katkı sağlar.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:47
Akp’de kendi zenginini yaratma düzeni şöyle işler. Belediyeler abidik gübüdük projeleri ihalesiz yandaşa verir (meydanlara granit koca saksılar, kaldırım yenileme, kavşaklara gereksiz ithal ağaç dikilir ...) sonra biraz para gören yandaş bir yerlerden ucuza arsa alır, sonra belediyede kendini zengin eden yöneticilere diye borcunu öder hop aldığı arsaya bir imar bir de kat artışı çıkar. Verir müteahhide diker rezidansı. Dairelerin yarısını alır. Bir kısmını satar kendini zengin edenleri unutmaz. Bu çark böyle büyüyerek devam eder.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:32
0
Memlekete en ufak katkısı olmayan işler. Melih başkan bu düzenin kralıydı. Kimse eline su dökemez. Ankara’da sırf seracılık yapmaktan multi-milyonerler doğdu. Domates fidesi diker gibi sık sık ithal çam ağacı diktiler bütün kavşaklara. Hem de chp’nin en çok oy aldığı yerlere. Chp seçmeninin ağaç fetişizmini bildikleri için.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:21
2
Bir yöntemi eksik bırakmış yorumcu; Kendi vakfına ikibuçuk milyarlık arsayı tahsis eder , olmadı devir eder, bir de kendine bağlı bankadan 370 milyonluk kredi kullandırır eğitim adı altında saltanat sürersin. Nasıl?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 20:03
0
Sonra o vakiflara yonetim kurulu uyesi, danisman vs. atar yandaslara beles yuklu maas baglar. Bir iki acilis yaparlar halkta bunlar calisiyor sanar.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:12
Sizede hayırlı olsun.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 08:18
Ak Parti seçmeni en çok da alternatifsizlikten şikayet ediyordu. Davutoğlu ve Babacan'ın parti kurması, artık bu şikayeti izale edecek ve etmeli de.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 07:36
Sn. Davutoğlu'nun çınar yaprağını parti amblemi seçmesi çok isabetli olmuştur. Çok derin anlamı vardır, şöyle ki :Davutoğlu 'nun akçeli işlerle işi yoktur, parası yoktur. Bu durumda halkımızın karşısına çıplak ve şeffaf bir gövde ile çıkacaktır ve üzerinde sadece çınar yaprağı olacaktır.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 07:06
İnşaallah.. GÜZEL GÜNLER GELECEK Ruh ve zihni entrika, yalan, ilkesizlik, sevgisizlik, nefret, hamaset ile kirlenmiş kişilerden kurtuluruz.. Ancak ikinci bir Mega Ego adamlık olmayacağının kural ve kurumsallığı olacak mı belli değil. Davıtoğlu da intikam, nefret duygusu ile hareket edecekse baştan düşmanıma dönüşür. Bu nedenle meslek odaları, rektörlük, sendika, parti başkanlığı, bakanlık, C. Başkanlıklarına yasa ile süre sınırlaması getirilme sözü.Yargı HSK kesinlikle dışardan bir başkan, üyelerden oluşmalı.
. 15 Aralık 2019 06:56
Gelecek umuttur. Beklentilerin gerçekleşme ihtimalinin olduğu bir zaman ve artı sonsuza doğru uzanıyor. Toplumu ayrıştıracak bir dilden kaçınması güzel. Diliyorum, ‘Gelecek’; özü, niyeti ve konuştuğu dil aynı olan ve kalan bir parti olur, takiyye yapmaz, kendisine umut bağlayanları düş kırıklığına uğratmaz.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 05:58
Gelecek, gelecek. Herkes ona gülecek. Ah canım, Davutoğlu, Sonunda üzülecek. Gelecek ne yahu? Ölme eşeğim, ölme, yazın yonca gelecek gibi. Gelecek elbetteki önemli. Ama bize bu gün itibariyle bir şeyler lâzım. Önce günü kurtaralım. Geçmişte ne yaptıki, geleceğe bakalım?
Cidden mühim şahsiyet 15 Aralık 2019 09:44
2
Diyorsunuzki soğuktan donanı buzla ovarlar Sofrayı kuran kaldırır İTİ ÖLDÜRENE sürüturler ya da cenazede ağlanir
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 03:34
Stratejik derinliklerden (yanlışlardan)gelecek beklemek???????Bence Sayın Babacan,dan daha çok çekiniyorlar.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 02:27
geçmişiyle hesaplaşmadan başlanan iş daha büyük yanlışların habercisidir.davutoğlu pir ü pak mıydı politik yaşamında.hataları yok muydu..şimdi hatalarını kabul etmeyen iktidarda hiç kabul eder mi
Hokan 15 Aralık 2019 01:46
“Rabb’im bu davaya 14 yıl boyunca Cumhurbaşkanı’mızın başmüşaviri, büyükelçi, Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Genel Başkan olarak ülkeme hizmet etme şerefi nasip etti. Sonsuz hamd olsun, şükürler olsun. Rabb’ime bu kongreden sonra şükür secdesiyle kapanıp niyazda bulunacağım.” IMza: Ahmet Davutoglu, yil 2016. Tek amac AKP den 1-2 puan koparip belki Erdogan devre disi birakilir sonrasi tufan… olsun Erdogan gistsinde isterse NATO isterse yunan gelsin ilkesi
KADİ MADRAGLI 15 Aralık 2019 07:32
3
Sevgili kardeşim, 2016 koşullarında söylenebilecek en makul açıklamalar. Görevi devrederken, Ak parti camiasına ve liderine saygıda kusur etmeyen, hırs ve tamah duygularından ari mümince bir duruş sergilemiş. Peki aradan geçen bunca yılda Ak Parti fabrika ayarlarına sadık mı kalmış? Yıpranma ve aşınma diz boyu. Değerler ve ilkeleri esas alan bir siyaset ekseninden, Zafer gelsin de nasıl gelirse gelsin eksenine savrulmaya şahit oluyoruz. İktidarı, yönetim gücünü devrederken bile tereddüt etmeyen, bunu şükür secdesi ile taçlandıran anlayıştan ,bugün iktidarı kaybetmeme adına yapılan kaçak Güre
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:22
8
Halk partinin adını çoktan koydu. Küskünler partisi. Bu süreç CHP den konya milletvekili olarak sonlanır.
Next 15 Aralık 2019 00:33
Gelen şey "Gelecek" olmaz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN