Back To Top
İlle de Kanal, ille de Kanal

İlle de Kanal, ille de Kanal

 - Son Güncelleme: 15.01.2020 Çarşamba 07:42
- A +

Ben hala ikna olmadım. İkna olma ihtiyacı da hissetmiyorum.

Neye ikna olmadım?

İki şeye birden.

Kanal İstanbul’un İstanbul’a çok faydalı olduğuna ikna olmadım.

Kanal İstanbul’un, İstanbul’un başına bela olacağına da ikna olmadım.

Fakat şuna ikna olmak üzereyim.

İki tarz-ı siyaset Kanal İstanbul üzerinden birbirlerini tartıyorlar.

İki taraf birbirini tartınca ne olur?

Tartışma olur.

Heyecanlı bir tartışma var ve bu en çok İBB Başkanı İmamoğlu’nun işine yarıyor.

Bazı heyecanlı insanlar olağanüstü bir gayretle Kanal İstanbul’un Montrö anlaşmasının kısıtlayıcı özelliğini ortadan kaldırarak Türkiye’ye büyük avantaj sağlayacağını savunuyorlar.

Ama Montrö’nün ne olduğu konusunda bir şey demiyorlar.

Son olarak Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul’dan geçecek gemilerin yılda asgari 1 milyar dolar gelir getireceğini söyledi. Bu benim için yeni bir bilgiydi.

Merak ettim, gemilerin Boğaz’dan geçerken ne ödediklerine baktım.

İstanbul Boğazı’ndan gemi geçiş ücreti 1936’da belirlenmiş.

Türkiye, ağırlığı 800 tona kadar olan gemilerden 0,33 dolar alıyormuş. Daha büyük gemilerden ise her ilave ton başına 0,169 dolar.

Hikaye uzun. Montrö’de geçiş ücretlerinin altın frank üzerinden yapılması kararlaştırılmış.  1936’da 1 frank 0,29 gram altın ediyormuş. Bugün ise altının gramı neredeyse 50 dolar.

Aslında, bu fiyatların günümüze uyarlanması mantıklı.

1983’te Bülent Ulusu’nun darbe hükümeti fiyatları güncellemeye teşebbüs ediyor. Fiyatlar aşağı yukarı 10 kat artıyor.

Bunun üzerine Montrö’nün şartlarından istifade eden bütün ülkeler, başta Rusya, Yunanistan, İngiltere olmak üzere, itiraz ediyorlar.

Ulusu Hükümeti geri adım atıyor. Güncellenmiş fiyat üzerinden yüzde 75 indirim yapıyor. Böylece fiyatlar ilk belirlendiği 1936 fiyatlarına yakın bir seviyeye iniyor.

Fiyatların olağanüstü düşük olması bir yana, her yıl yüzlerce gemi de geçiş ücretini ödemeden geçiyormuş.

Türkiye’nin gelir kaybı 2 milyar dolar civarında.

Gerekçesi gayet makul olan ücret güncellemesine itiraz eden ülkeler -veya şirketler- Boğaz’dan bedava geçme imkanı varken Kanal İstanbul’dan parayla geçerler mi?

Yılda 1 milyar dolardan fazla parayı Türkiye’ye ödemek isterler mi?

Geçiş fiyatlarını güncellemenin maliyeti dışarıdan baktığınızda Kanal İstanbul’u inşa etmekten çok daha ucuz.

Buna rağmen niye güncelleyemiyoruz?

Çünkü içeriden bakınca maliyet yüksek.

Bir görüşe göre, fazla kurcalanırsa Türkiye’nin boğazlar üzerindeki egemenlik hakları bile tartışmaya açılabilir.

Bülent Ulusu hükümetinin geri adım atmasının sebebi de bu. İçeriden bakınca çıkan maliyet.

Görüyorsunuz, bir çok şey, dile kolay, ama yapmaya kolay değil.

Sayfayı çevirelim, depreme gelelim.

Kanal İstanbul depremi tetikler mi?

‘Depremi tetikler’ demek, güzel bir argüman. Etki uyandırıyor.

Hele İstanbul ara sıra uyku kaçıran küçük depremlerle sarsılınca daha da etkili.

Peki mantıklı mı?

Fay hatları, insanların tepinmesiyle, insanların dinamit patlatmasıyla, toprağı eşmesiyle harekete geçer mi?

Hiç zannetmiyorum.

Prof. Şener Üşümezsoy muhtemelen doğru söylüyor. Kanal’ın depremi tetikleme ihtimali çok zayıf ihtimal.

Ayrıca, İstanbul depreminin ekstra bir tetiklemeye ihtiyacı yok.

İstatistikler, tarihi gerçeklikler ve jeolojik veriler, depremin iyice yaklaştığını, an meselesi olduğunu söylüyor.

Yani bizler, bütün İstanbullular, bugünden itibaren hiç horon tepmesek, halay çekmesek, sürekli parmaklarımızın ucuna basa basa yürüsek, sessiz dursak, kazma, kürek, nacak kullanmasak, hiç hafriyat yapmasak bile deprem kapımızda.

Şimdi, Kanal İstanbul depremi tetiklemeyince İstanbul depremden kurtulmuş mu olur?

Alakası yok!

Halbuki daha somut bir gerçek var.

Kanal İstanbul depremi tetiklemez ama, depreme dayanıklı olmayan binaların takviye edilmemesi, yıkılması gereken hurda binaların yıkılıp yerine sağlam binaların yapılmaması depremde meydana gelecek can ve mal kaybını çok kötü tetikler.

Ve hala devlette bu konuda bir telaş, bir teyakkuz alametine rastlamıyoruz.

İlle de Kanal, ille de Kanal!

Görüyorsunuz, tarafların tezleri, altını biraz eşelerseniz, ikna edici olmaktan epeyce uzak.

Daha ‘rant’ bahsini açmadık bile.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yıldız Ramazanoğlu'nun yazısı üzerinden de değerlendirmeyi düşünür müsünüz sayın Cömert?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 18:47
Muhalefet diyor ki başka parti seçim kazansa bile benim dediğim olacak. O vakit neden seçim yapılıyor ki?..
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 18:44
Seçin Kılıçdar yada İmam oğlunu, bütün plan ve projeleri durdurun, İMF ile halvet olun, üç kuruş kredi için Dünya bankası önünde amuda kalkın. Başörtüyü yasaklayın, hata devlet dairelerinde İslami görünen herşeyi yasaklayın. Olmadı Ezanı tekrar Türkçe yapın. Cenazelerinizde dini tören olmasın. Hayda bre, sizi kim tutar ....,
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 20:02
0
Ne saçmalıyorsunuz? Anlaşılmadı.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 17:06
Kanal konusunda İmamoğlu tarafında enaz yüzde doksan İstanbulda yaşayanlar da var. Ayrıca, İbrahim Kahvecinin bugünkü yazısını okuduktan sonra eminim , kanalin İstanbulun başına hem de Püsküllü bir bela olacağına ikna olurdunuz.
Ben hala ikna olmadım. İkna olma ihtiyacı da hissetmiyorum.Y.Z.Cömert. Vallahi 45 yıllık siyasi ilgi süremde ilk defa kanalİstanbul konusu kafamda netleştirmedim ihtiyaçta duymuyorum. Zaten bakan da harbi hani: esas amaç rant diyerek işin belini çoktan kırdı. Kanal işletme çok ince ve azim isteyen bir iş.Biz bu kanalı yap-işletçi Çinliden aldığımızda zaten kokusu çıkmış olacak.Biz işletirken bu koku Trakya'dan Kadıköy'e afakı tutmuş olur.Işık/ su/ müzik/ ritimden oluşan tek bir sistemi doğru işlettiğimizi gösterin tüm bildiklerimi inkar edeyim.Gezi vakası bir tecrübedir tizzz ders alına!
musto 15 Ocak 2020 14:25
Önce İstanbulu olası kazalardan korumak için ikinci bir kanal ihtiyaç denildi olmadığı tezleri çürütüldü.Su kaynakları zarar görmez denildi barajların göllerin zarar göreceği gerçeği ortaya çıktı.Sonunda ağızlarında ki baklayı açıkladılar,RANT,RANT kardeşim ihtiyacımız var inşaat sektörü durdu iş makinaları tarımı ve hayavncılığı yok ettiğimiz ve amele yaptığımız ahali işsiz,bu gün çıkmış açıklama yapıyor,bunlar akıllı şehir nedir anlamazlar.Evet anlamayız git kendine başka bir oyuncak bul onunla oyna,gücün varsa milyonlarca tabutluk evleri depreme hazır hale getir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 18:05
6
Rant senin değilse tu kaka öyle mi ?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 21:00
0
18.15, rant kimin olursa kabul edelim? kabul olaur peki! açıklayında öğrenelim.
musto 15 Ocak 2020 21:27
0
Sünnetten önce Farz vardır.Önce farzını yerine getir.Halkın yarısı açlık sınırının altında iane ile geçiniyor,işsizlik on milyonu geçmiş ahali bunalıma girmiş intiharlar sosyal sıkıntılar arşı alaya çıkmış,kalkmış millete hakaret edercesine devlet olarak asli görevini bırakmış bir kaç bin kişi ve kuruluşların cebini nasıl doldurma peşine düşmüş.İktidarı bırakır özel şirket kurar ticaret yaparsın.Devletin gücünü halkın parasını,halkı kandırarak çıkarlarınız için kullanamazsınızzzz.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 14:16
Merak etmeyin bunun öyle olmayacağını iktidar da biliyor.Onların güvendikleri 'aya 4 şeritli yol yaparıza şartsız ,sorgulamasız biat eden kesim.O kesimde akıllara zarar hala yüzde 40 larda...
yolcu 15 Ocak 2020 13:48
Ulaştırma bakanlığının hesap kabiliyeti köprü ve otoyollardan geçmeyen araçlar için ödediğimiz milyar dolarlarla meydana çıkmıştır.Bunca yanlışa rağmen çıkıp hala hesap yapabildiklerinden bahsetmeleri ise en hafif tabirle karşısındakini hesap kitap yapamayan yerine koyan bir anlayışı yansıtmaktadır. Kanal yapabilirler elbette ama yanlışlarına bir yanlış daha eklemiş olurlar.şimdilik mühür kimdeyse süleyman odur. mührün sahibi değiştiğinde yanlış yapıp kamuyu zarara uğratanlar hukuk önünde hesaba çekilmelidir. millet olarak bunu talep etmediğimiz sürece keyfiyeti engellememiz mümkün değildir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 12:48
Boşuna direnmeyin, sizinde hoşunuza gidecek
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 12:47
0
CHP nin itiraz etmediği tek bir proje var mı .Allah iktidar yüzü göstermesin.Aç yatarım ama bereket siz CHP iktidar olmasın.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 12:42
arsa kumarbazları rant avcıları yamyam mütahitler ellerini avuşturup bekliyorlar
Vatansever 15 Ocak 2020 10:34
Kanal eşittir Rant, vicdanı olan kimse bu kanala evet demez.
e.k 15 Ocak 2020 10:24
Kanal ısı ulkenın en acıl ılk 100 ıhtıyacları arasında bıle yer almaz. Buna ragmen gundem. Isın ıcınde rant var. Bırılerı zengın olacak. Sn Erdogan kendınden bahs ettırecek. Bos beles haması laflarla zaman kaybedeceklerıne elı kulagındakı deprem ıcın onlem alsınlar. Ayrıca akp genel baskanı her alanda guvenılırlıgını fena halde zedelemıstır. Sehvetlı bos beles konusmaları etrafındakı yalakaları heyecanlandırabılır. Ancak vatandas ıcın bır anlam ıfade etmıyor. Sokaklarımızda yuruyecek kaldırım yok. Kaldırım yapsınlar odedıgımız vergılerle. Bos ıslerle ugrasmasınlar.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 12:51
0
3600 gösterge ve %10 Luk zam verirler 5 milyon memuru kafalarlar.Ayni oranı 10 milyon emekliye verirler emekliler de cepte.Kurtlere de ekremin yaptığı gibi hoş bir kaç söz akp 2028 kadar iktidar.Artik umut yok gibi
Karar Okuru 15 Ocak 2020 10:00
Halkın önceliği geçim sıkıntısı ve işsizlik iken Ak Parti kanalda ısrar ederse korkarım zararlı çıkacaktır. Kanal ısrarı Ak Partiye gönül verenleri de üzmektedir. Bu durumun görülmemesi hayret vericidir.
Karar Okuru 15 Ocak 2020 09:53
Sayın Bakanlarımız yaklaşan İstanbul depreminin vereceği hasarı en aza indirecek hangi tedbirleri aldılar ve alacaklar. Hiç bir açıklama duymuyoruz. Sanki bu görev kendilerine ait değilmiş gibi bir tutum içerisindeler. Vatandaş olarak deprem korkusu ile yaşadığımız bilinmeli ve bu konuda somut çaba gösterenler siyaseten avantajlı olacaklarını görebilmeliler.
mizan 15 Ocak 2020 09:52
Kanal açıldıktan sonra İstanbul Boğazı'nda gemi geçiş ücretleri güncellenir. Yeni kanalın ücretleri de ona yakın bir meblağ olursa denir ki: 'İstediğiniz kanalı kullanın, burayı tercih etmediysen oradan geç'. Ne yapacak gemi? Eli mahkum birisini tercih edecek. Yani Türkiye'nin de dünyaya diyecek bir söz hakkı olacak ki: Burada karaborsacılık, tekelcilik yok. Alternatif var, tercih hakkı var. Şartları temin ettikten sonra isteyen istediğini tercih eder'. Mantıklı değil mi?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 19:58
0
Hah onlarda hemen kabul ettiler. Aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:42
Yapılmasında hiç bir sakınca olmasa bile diğer sorunlarımız ortada iken acil bir ihtiyaç değil.
Deli olmayın. İstanbul'dan taşının. Koç ailesi siz örnek olun. Zaten depremden sonra İstanbul yaşanacak bir yer olmaktan çıkacak. Ekonomik merkez olmaktan da çıkacak. Mecburen taşınacaksınız. Yol yakınken şimdi yapın bunu. Koç ailesi ve şirketlerini Ankara'ya taşıyın. Kaybedeceğiniz ne var? Oysa bütün ülkeye örnek olabilirsiniz.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 14:08
2
Onlar gidince Katarlılar mı gelecek?
engineer 15 Ocak 2020 09:23
1-yap işletci yatırımcılara ,gemeyen gemilerin bedelini devlet garantili ödeyecekmiyiz? 2-hayali Kanalın üzerinde enaz on tane köprü var ve gemi geçebilmesi için bu köprüler enaz 60metre yüksekliğinde olmalı, demekki külliyen hayal yada külliyen yalan, tıpkı yerli oto gibi, bir nal bulduk, geriye üç nal birde at bulursak tamamdır,
2 sene önce havalimanı açılınca görün uçacağız, Almanya iflas edecek, şu olacak bu olacak diyen aynı kafaydı. Ne oldu? 2 km uzunluğunda pist döküp binalar yaparak mı Almanya'yı bitirdiniz? Onu geçin doğru dürüst uçak kalkamıyor. Rötarda dünya 1. olmaya doğru gidiyor AK parti başkanının dünya projesi. Kanal İstanbul'da öyle. Yapılabilecek proje değil. Getirisi zaten yok. Satılan tarlaların rantı da yetmez bu projenin maliyetine. Ekonomi zaten dipte. Sırf gündem olsun diye AK parti başkanı söylüyor. Putinden son şamarı Libya konusunda yediği için bu sıra gene kanal İstanbul sayıklaması tutar.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:21
İlle de rant ille de rant, rant olunca hayat çok rahat.
Teyfik Bozkurt 15 Ocak 2020 08:07
Tamamen ŞOW, VE SÜKSE..Yokum Ben Bu İşte.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 03:22
Muhalefetsen Kanal İstanbul'a karşısın farkında değilsin...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 02:27
Yahu bu bakan tren kazalarını pişkin pişkin örtbas eden zavallı değil mi. Millete hesap vermeyen koltuk bağımlısı adamın ağzından çıkan bir harfe bile inanmam. Onu bu göreve layık gören diplomasiz kul hakkı yiyicilerine birşey diyemiyoruz. Doğrudan Allaha havale ediyoruz.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 01:41
Ey istanbul, kim demiş suya vurulmaz perçin, Reis isterse sular büklüm büklüm burulur, İstanbulun ortasına kanal istanbul kurulur
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 01:36
ELİME KAGIT KALEMİ ALDIM.GEÇTİM HESAP MAKİNESİNİN BAŞINA....İKİ MİLYAR BEŞYÜZ MİLYON METREKÜP MOLOZ toprak dolgu malzemesi varsayılıyor.bu ise en az moloz kamyonlarının 83.400.000. Seferi eder.günde 10.000.sefer yaptığını varsayalım.bu ise tam 22 sene sürer..DOLGU MALZEMELERİNİN NEREYE DÖKÜLECEĞİDE MEÇHUL.Merak ediyorum bu iş nasıl olacak.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 01:09
Sayın yazar 1 Milyar dolar gelir getireceğine inandıysanız artik.Söylecek bir şey kalmamış.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:30
Teessüf ederim sayın yazar, rant bahsi en önemli konu, mihenk noktası. Yazmazsanız güceniriz...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:28
Aslında 1 ila 5 milyar arası demiş. Vehbi Koç’u hatırladım bunu duyunca. Benzer bir durumda ‘ bu adam ya hesap bilmiyor ya da hiç dayak yememiş’ demiş birine. Bir kaç gün önce bir deprem daha oldu, bakan yakınımda olsa ikinci seçeneği tercih edebilirdim. Canımızı hiçe sayıyorlar!
Karar Okuru 15 Ocak 2020 00:15
Reis istiyor diye kanal yapılsın diyenlere bir soru soruyorum. Ulaştırma Bakanı, Kanal İstanbul geçişinden 1 gemiden 100 bin dolar alacağız, dedi. 'Halen, boğazlardan 3 bin 400 dolar vererek geçen gemiden 100 bin doları nasıl alacaksınız?' (3.400 - 100.000)
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:59
1
100.000 kuru sıkı.
00.15, Yüz kere izah edildi ama gene anlaşılmamış. Tekrar izahta fayda var. Boğazdan geçen günlük gemi sayısı oldukça yüksek. Buna ciddi bir sınırlandırma getirilmesi lazım. Bu durumda gemilerin bekleme süresi maliyeti yüz bin doları aşacak. Bekleyecek gemilere hiç bekleme yaptırmadan, aynı maliyete, Kanal İstanbul'dan geçme imkanı verilecek. Kanal İstanbul bir rant projesi değil, boğaz trafiğini rahatlatma projesidir. Siyasi gerekçelerle itiraz etmemek lazım.
KARAR OKURU 16 Ocak 2020 15:06
0
Kanal trafiğini azaltmak kolay. Eeeyyy tankerler ve tankerciler dersin olur biter
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN