Back To Top
Kendi ipimizi de götürmemiz lazım

Kendi ipimizi de götürmemiz lazım

 - Son Güncelleme: 09.10.2019 Çarşamba 07:58
- A +

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları Fırat’ın batısında en azından Türkiye açısından güvenli bir bölge oluşmasını sağlamıştı.

Şimdi Afrin’de, Cerablus’ta bir çatışma olmuyor. Suriyeliler o bölgelere gidip yerleşebiliyor.

Keza, Türkiye’nin kontrol ettiği bölgede bir PYD aktivitesi de yok. Yani, muhayyel ya da muhtemel ‘terör koridoru’ sınırın Cerablus’tan Hatay’a kadar olan kısmında iptal.

Türkiye, uzun süredir aynı güvenli alanı Fırat’ın doğusunda da tesis etmek istiyor.

Suriye ile ilgili tezlerinin önemli bir kısmından vazgeçen Türkiye, PKK uzantılarının başat olduğu bir koalisyon tarafından oluşturulabilecek bir ‘terör koridoru’nu kendi güvenliği hatta ‘beka’sı açısından tehdit olarak gördü ve bu noktada ısrar etti.

Oysa ABD, PYD’yi bölgedeki müttefiki olarak görüyor ve PYD’yi yalnız bırakmayacağını ilan ediyordu.

PYD, PKK’nın Suriye’deki yapılanması. Bunun anlaşılmayacak bir tarafı yoktu.

Fakat ABD anlamıyordu.

Trump anlama eğilimi gösterse de ABD’deki ‘müesses nizam’ pozisyonunu değiştirmiyordu.

Öyle ki, Trump -geçen yıl Aralık ayında, demek ki 10 ay önce- ‘Suriye’den çekiliyoruz’ dediğinde bile ayak sürüyebiliyordu.

Neden?

Çünkü Suriye’de taşlar yerine oturduğunda, Rusya alacağını alacak, elinde Sovyetler dönemindekine benzer bir şekilde kendi uydusu olan bir Arap devleti muhafaza edilecek.

ABD’nin elinde de Türkiye’nin güney sınırı boyunca Irak’a kadar uzanan genişçe bir PYD bölgesi kalacak.

Böylece, yüzbinlerce insanın canına mal olan Suriye iç savaşı ABD açısından tamamen verimsiz geçmemiş olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat’ın doğusunun Türkiye’nin güvenliği açısından hayati olduğu görüşünde ısrar etti.

En son, ABD ile Türkiye bir güvenli bölge konusunda uzlaştılar.

Müşterek çalışmalar başladı.

Tatminkar değildi gelişmeler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu iş öyle üç beş helikopter uçuşu beş on araç devriyesiyle olacak iş değildir” dedi, kesti attı.

Sürekli çıtayı yüksekte tutuyordu.

Kaç yıldır ikna olmayan, anlaşılabilir olanı anlamamakta direnen ABD bir anda çözüldü.

Daha doğrusu, kendisinden önce oluşan Suriye politikasından zaten hazzetmeyen Trump, biraz da ‘azil süreci’nin verdiği rahatsızlığın etkisiyle, ‘müesses nizam’a karşı bir çıkış yaptı.

Bu, Trump’ın S 400 konusunda Türkiye’nin haklılığını teslim eden çıkışını andırıyor.

Hemen ardından, ABD askerleri operasyon bölgesinden çekilmeye başladı.

ABD’yle Türkiye’nin birlikte oluşturacağı ‘güvenli’ bölge konusu da neredeyse kapandı.

Sanki Trump, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda yapacağı operasyona yeşil ışık yaktı.

Ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Washington’a davet etti.

Bir çizgiyi savunuyorsun, savunuyorsun, sonunda muarızların o çizgiye geliyor.

Bu, Türkiye açısından bir siyasi ve diplomatik başarıdır.

Derken, Trump, evvelki gece bir eliyle de sopa gösterdi.

“Türkiye, benim muhteşem ve eşsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendireceğim bir şey yaparsa Türkiye’nin ekonomisini tamamen yıkıp yok ederim (bunu daha önce yapmıştım.)”

Bilgeliği bir tarafa koyalım, dursun.

Trump’ın bu tehdidi ‘müesses nizam’ı nizam içinde tutmak için verilmiş bir rüşvet-i kelam olarak da yorumlanabilir, gerçek bir tehdit olarak da...

Ne olursa olsun, Türkiye kararlıydı, ABD istemese bile kendi planını uygulayıp Fırat’ın doğusunda güvenli bölge kurmaya.

Söylemeden edemiyorum.

En azından şunu düşündürmeli, Trump’ın tehdidi:

Trump’ın ipiyle kuyuya inmek ihtiyata uygun olmayabilir, kendi ipimizi de götürmemiz lazım.

***

Fırat’ın doğusu, Fırat’ın batısından daha geniş.

Fırat Kalkanı’yla Zeytin Dalı’nın toplamından hemen hemen iki kat büyük bir alan.

Büyük bir operasyon.

Ciddi bir savaş.

Sosyal medyada ‘Barış Pınarı’ ismini vermişler.

İnşallah sonunda barışa biraz daha yaklaşırız.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 09 Ekim 2019 21:50
.Hoşuma Gitti..***Dünyayı Sevecek Büyüklükte Yürekler, Kıyamet Benzeri Yaşatacak Güçte Bilekler yola çıktı. Haydi Bismillah." *** bu MACI alırız. Insaallah....;)..Deplasmanda. Yeter ki Hainlik,Kalleşlik,Alçaklik yapılmasın ! ..onunda üstesinden geliriz biraz zaman alir sadece. :..Gençliğimizde biz böyle küçük maclar Hakurk vb cooook aldık. .3-5 saatte Tufanlar olduk.Ezdik-Gectik.Tarumar ettik.! Haydi Gencler Allahin Izniyle Bedir Aslanları, ve Alaca Atlı Melekler sizinle. Zafer yakın Izn ı Ilahi ile .Sizinleyiz. !.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 18:34
Erdogan icerde kaybettigi prestijini bu harekatla tekrar kazanmak istiyor. Bu savasin sonuclari ulkeyi olumsuz etkiler bunu dusundugu yok. Suriyeye 30 km girilecek, ISIDli teroristler ve aileleri bize birakilacak, Kurt sorunu daha da buyuyecek, bundan sonra israil'e soyleyecek sozumuz kalmayacak, ekonomimiz buyuk hasar gorecek kimin umurunda.
Biraz önce yine D.Trump'tan bir "tweet'Türkiye bütün DEAS'lilari almaya mecbur dedi,buyrun bakalim,yeni tuzaklar ,aldatilmalar yolda anlasilan..
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 18:22
0
Artık vıdı vıdı yapmak yok. Söz bitti.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 14:30
Temel politika ne? Bilen var mı? Gece gündüz Esada küfret, sonra onun bekası için para harca, can ver, bu ne yaman çelişki. Esat, Rus ve İran desteğiyle hepsini yendi. Oradaki Kürtleri de Türkiye eliyle yeniyor. Ne kadar övünsek az. Bizden iyi komşu bulamaz Esat. Biz yeni zamlara hazırlanalım, biri ödeyecek değil mi?
engineer 09 Ekim 2019 13:22
bakalım bu tiyatro ne zaman bitecek, Türk müteahhitler ne zaman suriye kürdistanında işler alacak,
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 12:30
Burada “Türkiye Suriye’ye girmesin !” diyenler, Fırat Kalkan’ı ve Zeytin Dalı operasyonlarını da istemeyenlerdir. Komik olan, CHP bağlantılı bu kesimin zamanında herkesi Türk kimliği içinde eritmek isteyen, yani bu sorunun en önde gelen sorumluları olmasıdır. Kürt’leri ve diğer azınlıkları Türkleştirmeye çalışmak yerine, her kesimin kimliğine saygılı Almanya gibi bir Federal Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş olsaydı, Türkiye bugün her yönüyle çok daha ileri bir konumda olurdu.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 11:41
Trump şunu dedi bunu dedi, çok da önemli değil, onun hem inanırlığı ve hem de politik manevra alanı, biraz da iç politika yüzünden laçka oldu zaten. Batı’da hem Türkiye alerjisinin ve hem de Ortadoğu’da istendiğinde, Türkiye’ye karşı kaşınabilecek kullanışlı bir çıbanbaşı olarak Kürt kartının verdiği bir aymazlık var. Türkiye, terörden çektiklerini ve Suriye ile 1000 kilometrelik sınırı olan tek devlet olması dolayısıyla doğrudan yüzyüze kaldığı mülteci sorununu, daha ciddi ve daha etraflıca ve de ısrarla uluslararası arenada anlaşılana kadar anlatmalıdır.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 10:39
Barış Planı ismini Sosyal Medya değil, Erdoğan açıkladı. Ama sizin adetinizdir, Erdoğana direk laf etmediğiniz iöin pelikancu melikencı atakları ile sakdırmayı çok seversiniz...
Savaş Okur 09 Ekim 2019 10:28
Biz Suriye yi savaş alanına çevirme gayretlerine destek verdiğimizden beri kendi ipimiz hep yanımızda aslında. Bu ipi bizim boynunuza geçirmek için zamanını bekliyorlar. Allah şehitlerimizin hürmetine bizi affetsin ve kurtarsın. KARAR GAZETESİ gibi BİRKAÇ GAZETE kendine güveniyor. OKUYUCU YORUMLARI NA açık. SİZİ TEBRİK ve TAKDİR ediyorum.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 10:02
Saddam Kuveyt'e girmeden once de ABD bir diplomatini Saddam'a yollayip, girebilirsin demisti.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 08:54
Savaş operasyonlarına Barış adını vermek ırak a afganistana ve diğer birçok ülkeye bir bahaneyle giren amerikanın bir tarzı...biz yanı başımızdaki müslüman kardeşimiz kürtleri dövmek için okyanuslar ötesi amerikadan müsade istiyoruz..Allah affetsin bizi başka ne denilebilir ki!!!
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 07:52
Kendinizle çelişiyorsunuz, Trump ın ipiyle kuyuya inilmez diyorsunuz, sonra savaşı destekliyerek sonu nereye varacağı belli olmayan macerayı adeta onaylıyorsunuz. En güzel yazıyı dün A. Beki yazmıştı, lütfen okuyun.
KARAR OKURU DEDE 09 Ekim 2019 06:42
Hiç kimse bu savaşın ne gibi zararları olur ona hiç deginmiyo.amerika bizim çizgiye geldi.bravo.buyuk başarı.ne sizn çizginiz.ne olacak o güvenli bölgede.30km sonra yine pyd olmayacak mı.ee ne fark etti.
Salih çetin 09 Ekim 2019 02:14
Savasla mı barışa yaklaşacaksiniz, ne içiyorsunuz anlamiyorum, verin bizde icelim sayın yusuf bey.birinizde söyleyin ortadoguda 40 milyondan fazla kürt var, onlarada bir statü verelim, onlarda bizim musluman kardeşimizdir deyin, olmaz mı?dilini yasaklıyoruz, kimliği yok vs.sonra lafa gelince hepimiz din kardeşiyiz.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 06:37
4
Kurtler bizim kardesimizdir diye diye asimile etmeye calistilar. Senin de yazdigin gibi Turkiye, Irak, Suriye ve iran'da 40 milyon Kurt yasiyor. 15 milyonu bizim vatandasimiz. 4 milyonluk Gurcistan'in. 3 milyonluk Ermenistan'in bile devleti var bugun. Kurtler'in kendi devleti olmadan bu sorun ilelebet cozulmez.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 12:10
2
06:37, Türkiye Kürtleri diğerleri ile kıyaslamaz. Malazgirt ile görece başlayan ve özellikle Çaldıran ile de perçinlenen Türk-Kürt birlikteliği ne İran, ne Irak ne de Suriye Kürtlerinin durumu ile kıyaslayabilir. Bir tek İstanbul’da yaşayan Kürt sayısı Suriye Kürtlerinden fazladır. Türkçü, Kemalist zihniyet zamanında herkesi Türkleştirme hastalığına tutulmayıp, azınlıkların kendi dil ve kültürlerini serbestçe yaşayabilecekleri bir Federal düzen kursaydı bu gün o sorun beka sorununa dönüşmezdi.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 15:15
2
6.37, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus, S. Arabistan, Katar, Kuveyt, BAE vs.nin halkları Araptır. Ama hepsi ayrı devlettir. Aynı bular gibi Türkiye de Türkiyeli Kürtlerin devletidir. Türkiye'de milletin Türk Kürt ayırımı yoktur.
Muhtefi. 09 Ekim 2019 17:12
3
Barış Pınarı Başladı ,İsteyenler gelip Sudan içebilir.TÜRKLER HİÇBİR ZAMAN asimilasyon yapmadılar.bazısı diyor Almanya evet..Bilme Almanca Kuru ekmeğe talim edersin.Hayvan muamelesi görürsün.Geç bunları.Okuyun Mili Marşlarını Avrupadaki devletlerin. Görün Irkçılığı.Türk, Çerkez Kürt, Arab, Zaza, Boşnak, Arnavut vd ve yerel lehceleri eğer oynarsak. Sokaklar,Mahalleler DEVLET OLUR. .:))..TÜRK MİLLETİ var herkes buna tabi. Sorunlar, Eksikler Mecliste çözülür. Silah (terörle ) dayayarak değil. !..YARADAN AŞKINA Başladık Harekata Zafer bizimle. !.İnşallah.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 21:11
0
"Turkler hicbir zaman asimilasyon yapmadi" demis muhtefi rumuzlu vatandas. Ya tarih bilmiyor ya da herkesin gozunun icine baka baka yalan konusuyor. "YARADAN ASKINA basladik harekata diyerek Allah'in da Turklerle birlikte oldugunu ima ediyor. Savasi kutsuyor. Muhtefiye gore Allah Turkleri seviyor, Kurtleri sevmiyor...Peki bu savas biterse ne olacak? Kurt sorunu daha da buyuyerek 100 sene devam edecek. Bunu goremeyecek kadar bilgisiz, dusuncesiz.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 01:32
Alman DW tv haberine gore Trump verdigi karari tekrar dusunuyormus. Bu ruh hastasi insan bozuntusuna bel baglanacagina Esad'la konusulsa ya.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 10:39
0
01.32, Esedle görüşmek kimilerinin rüyası haline geldi. Bu PKK'yı Bekaa Vadisinde besleten bu Esedler değil mi? İt için köpekle görüşsen ne olur. İtin sahibi ile görüşmek daha doğru.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 12:21
2
Esad gibi kanlı bir diktatörle konuşulacağına YPG ile anlaşılsa ya.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 22:47
0
Esed'in agababasi Putin'le dost oluyorsun, konusuyorsun da Esad'la niye konusmuyorsun? Birkac sene once Esad kardesimdir derken neden komsu ulkenin baskanini devirmek isteyen teroristlerle birlik oldun? Birkac ay sonra Putin "haydi yeter cik oradan" derse ne yapacaksin?
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 00:14
ABD o bolgenin Turkiye siniriyla birlestigi yerden 40-50 askerini cekti. Hepsi o kadar. Trump'in Turkiyeyi tehdit eden tweetinden anlasildigi kadariyla "biraz iceri gir ama Kurtlere dokunmayacaksin" sartiyla yapilan sozlu bir anlasma. Zaten bu is Trumpla bitmiyor. Trump ABDde hukukun ustunlugunu, kuvvetler ayriligini tanimadigini her firsatta belli ediyor ama orasi Turkiye degil. ABDde hala bagimsiz yargi ve baskani denetleyen kongre ve senato var. Bizdeki baskanlik sistemi gibi degil. Hah ! Yasasin, Trump tamam dedi diye sevinenlerin hayal kirikligina ugrama ihtimali yuksek.
karar okuru 09 Ekim 2019 08:49
1
Yıllardır tüm Ortadoğu'yu silah ve petrol lobilerinin kirli tezgahlarıyla kan içinde bırakırken o anlı şanlı Amerikan halkı , demokrasisi ve yargısı nerdeydi efendi? Guantanamo'ya mı saklanmışlardı? Trump bile bu senin hayali kurgundan daha tutarlı. De get kardeşim bak yoluna...
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 09:46
2
Bence sen hayal kırıklığına uğramışın. Trampın ipiyle kuyuya inen yok. Birazcık tarih falan oku
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 15:29
0
00.14, Türkiye düşmanları Tramp'a fazla güvenmeyin diyorlar ama, bütün umutlarını Amerikan yargısının Trump'ı azletmesine bağlamışlar. Trump ve Amerikan yargısı üzerinde kağnı tekeri geçmiş manda boku gibi bir bütünün iki yarısıdır. Emperyalizmin çıkarları için hareket ederler...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN