Back To Top
Kerbela’yı hatırlamaya müsait miyiz?

Kerbela’yı hatırlamaya müsait miyiz?

 - Son Güncelleme: 29.09.2019 Pazar 10:49
- A +

Bu soruyu zaman zaman sorarım. Maalesef müspet bir cevap da veremem.

Nasıl hatırlarsın Kerbela’yı?

Şöyle hatırlarsın.

Tarihi bir hadisedir. Büyük bir faciadır. Hazin bir hikayedir.

Yezid ve askerleri, Peygümberimiz’in çok sevdiği Hazret-i Hüseyin’i ve beraberindeki Al-i Rasul’ü zalimane bir şekilde şehit etmiştir.

Çok kötü yapmışlardır. Keşke yapmasaydılar!

Yapanları sevmiyoruz.

Hz. Hüseyin’i seviyoruz.

Tarihimizin bu hazin sayfasını unutmak bize yakışmaz. Unutmayalım, hatırlayalım.

Hatırladıkça üzülelim.

Bu büyük zulmü işleyenleri de lanetleyelim.

Bu kadar mı?

Bu kadarsa, yazık bize!

Aşure, ya da Arap diline uygun telaffuzuyla Aşura, haklı olanın siyaset uğruna katledildiği gündür.

Hz. Hüseyin hak sahibidir.

Liyakat sahibidir.

Kerbela’da Yezid, gücü elinde tutabilmek için sadece Peygamberimiz’in torununu, Hz. Ali’nin ve Fatıma’nın oğlunu değil, hakk’ı, liyakat’ı öldürmüştür.

Gücün insanlara neler yaptırdığını da bir kenara yazmak lazım.

Hüseyin’i büyük bir iştiyakla davet eden Ehl-i Kufe, Hüseyin’in Mekke’den Irak’a yürüdüğü süre içinde, gücü tepesinde hissetmiş, ürkmüş, Hz. Hüseyin’i yalnız bırakmıştır.

Burada da büyük insanlık ve siyaset dersleri vardır.

Kerbela, zulmün şahikasıdır.

Mazlumluğun da şahikasıdır.

Evet, hüzün, ağıtlar, mersiyeler, olmazsa olmaz.

Ama, tarihten ibret almak, mersiyelerin, ağıtların bize anlattığının bir adım ilerisindedir.

Ve bizler, bir adım ilerisine bakmadan Kerbela’yı anlayamayız.

Bir Kerbela’ya, bir de içinde yaşadığımız cemiyete bakınca, Kerbela’yı hatırlamaya çok da müsait olmadığımızı, hatırlayanların çoğunun da eksik hatırladığını düşünüyorum.

Buraya kadar yazdıklarım, geçen haftaki yazımın eksik tarafını tamamlamaya matuf bir not olarak kabul edilsin.

Geçen haftaki yazıma ilave etmem gereken bir iki not daha var.

Arkadaşım, öykücü, yazar Kamil Yeşil yazının yayımlandığı gün bir not göndermiş.

“Ekte akademik bir yazı var. Zülfikar şiiri için Kağızmanlı Cemal Hoca’nın diyor” demiş.

Ekte, Alevilik Araştırmaları Dergisi’nin 2013 Kış sayısı vardı.

Yazıları da, şiirleri de okudum.

Gerçekten de Kağızmanlı Cemal Hoca’nın Terci-i Bend’i “Hasan’ım ağu içti” diye başlayan ve benim türkü olarak dinlediğim ağıttan daha fazlasını içeriyor.

Saydım, her biri 5 beyitten oluşan 6 bend var. Ve her bendin sonunda “Hüseyin atdan düştü sahra-yı Kerbela’ya/Cibril Kurban haber ver Sultan-ı Enbiya’ya” beyti yer alıyor.

Benim mersiyesinden bahsettiğim Kazım Paşa’nın yazdığı beyitte ‘Cibril kurban haber ver” ifadesi “Cibril var haber ver” diye geçiyor.

Fakat, Cemal Hoca’nın vefat tarihi 1957. Eğer biri ötekinden almışsa, Cemal Hoca’nın Kazım Paşa’dan alma ihtimali daha kuvvetli.

Aynı gün, Hüseyin Hatemi Hoca da aradı.

Uzun zaman olmuştu görüşmeyeli. Sevindim.

Hal hatırdan sonra, bazı ek bilgiler verdi.

Muallim Fevzi diye bir şairden bahsetti.

Muallim Fevzi, aynı beyti bir şiirinde “Cibril git haber ver Sultan-ı Enbiya’ya” şeklinde yazmış.

Merhum, Kazım Paşa’nın bu beyti kendisinden intihal ettiğini düşünüyormuş.

Hatemi Hoca, (daima rahmetle hatırladığım ağabeyim) Cemil Çiftçi’nin de vaktiyle bu konuyu araştırdığını ve bu neticeyi hasıl ettiğini anlattı.

Şunu da ilave etti: Karacaahmet’teki İranlılar Mezarlığı küçültülürken Muallim Feyzi’nin kabri kaybolmuş.

Buraya kamuya atfen bir ‘ayıp’ notu düşmesem olmaz.

Bu konuları araştırırken birkaç yüz tane Kerbela şiiri okumuş oldum.

Kanaatim pekişti.

Ağıtlar, şiirler, duyarlılığın yaşatılması için gerekiyor.

Fakat Kerbela’yı anlamak için, bir bilinç olarak yaşamak için bunlardan fazlası lazım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 23:36
Teşekkür ederim
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 23:12
Güzel bir ağıt, kim yazdıysa yazdı. Çok da önemli değil. Sabahat Akkiraz dan her dinlediğimde yüreğimden bir şeyler kopar. Özellikle nakaratı: Cibril nolur haber ver sultan-ı enbiyaya. Sultan-ı enbiya:Hz Muhammet tir. Hüseyine ve Hz Muhammet e bin selam olsun.
gerçek kerbela 29 Eylül 2019 22:03
selamun aleykum.keşke kerbala hakkında gerçekleri bilsek ve sorgulasak.kerbelada şehit olan sadece HZ.Hüseyin ra. ? kerbelada rasulullahın hanedanını şehit ettiler. HZ Hüseyinin çocukları kundakdaki Ali asgar, peygamberimize ençok benzeyen Ali ekber,ki 27 yaşında insanlar kim sima olarak peyamberi görmek isterse ona baksın buyrulmuştur.HZ Hasanın,HZ caferi tayrarın çocukları . HZ Alinin diğer eşinden olan HZ Abbas ebulfazl lakabıyla anılır.ve diğerleri peygamberin hanedanı susuz şehit edilirken ümmet neredeydi.mekke,medine,yemen,ırak ,iran,suriye,mısır müslümandı.o zaman da sessizdi şimdi de
Ali rıza 29 Eylül 2019 21:49
Güzel bir yazı hakkı ve hakikatı ikrar etmek her insanın yapacağı şey değil , beni ümeyye kabilesi ile yani emevilerle Hz Muhammadin kabilesi haşimiler arasındaki husümet bu güne kadar devam ediyor şiiler aleviler benihaşem yani Hz Muhammet ve onun ehlibeytinnin muhibbi ondan yanalar sünniler beni ümeyye yani emeviler muaviye yezitten yana , bedir savaşı cemel savaşı muaviyenin vali atanması ömeribnil asın mısır valisi atanması sıffın savaşı Hz Alinin katl edilmesi Hz Hasan muaviyeye hiç bir zaman biat etmedi ve zehirlenerek katl edildi Hz Hüseyinin katl edilmesi tarihi bir vakadır,
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 21:15
Kerbala hz huseyin ve ehli beyti hatirlamak zulme karsi hakkin yaninda olmak demek
ramazan gün... 29 Eylül 2019 18:29
(5)gerçi herkes beyazıt isminin güzel olduğunu söylüyor. duyanlardan modern olanlar komedyen beyazıt ile bağdaştırıp onaylarken, gelenekçi olanlar 'vay yıldırım beyazıt ha' deyip ismin güzelliğini tasdik ediyor. Ama ramazan bahsin doğrusunu bir sen, bir hanım birde ben biliyoruz. Sence de biraz Hz muaviye ve hz ali vakıasındaki gibi değil mi?'.. herkesin bir yolu var muhakkak; BU BİZİM YOLUMUZ; Allah herkesin 'yolunu' açık etsin..
ramazan gün... 29 Eylül 2019 18:14
(4)bir çocuğum oldu ve adını BEYAZIT ALİ koydum dedi. unutmuştum ama söyleyince hemen hatırladım. senin kadar istikrarlı adam görmedim dedim. atıldı; yok bende unutmuştum. doğum yaklaştığı günler ne isim kayacağız telaşı sarmıştı haneyi, ben evdekilere 'size bırakıyorum' dememe rağmen hala gözüme bakıyorlardı ama bende de bir boşluk vardı, bilemiyordum. bir gece yataktan fırladım ve hanıma 'beyazıt ali'; ben bu ismi yıllar önce düşünmüştüm ama aklımdan çıkmış, sencede uygunsa dedim. 'beyazıt çok güzel isim' dedi ve beyazıt ali koyduk!..
ramazan gün... 29 Eylül 2019 18:08
(3)abi dedi arkadaşımız, ben birgün çocuğum olursa ismini beyazıt koyacağım; biliyorsun bu şiileri hiç sevmem, şii oldukları için değil, hayatları boyunca islam dünyasına fesat bulaştıran tabiatları dolayısıyla; yoksa neye inandıkları umrumda değil. Beyazıt koyacağım ama Ali'de koyacağım; 2 isim koyma züppeliğini sevmiyordum ama şimdi vacip oldu; yerimiz tarafımız belli olsun.' 'inşallah evlenirsin de dilediğin ismi sen verirsin çocuklarına' dedi harun abi.. yıllar geçti, bir gün bir vesile görüştük arkadaşla, evlenmiş..
ramazan gün... 29 Eylül 2019 18:02
(2)harun abi o 'sadık' sesiyle anlatmaya başladı: elbet yezidden dolayı bir temkin oluşmuştur; yezidi hatırlamamak için babasına olacak teveccühde bir kesilme dahi söz konusu olabilir. ama yinede gözden kaçırıyorsunuz, o isim tıpkı cemel vakıası gibi bir 'kriteryum' olarak 'bizim yolumuz-hak mezhep' ile ötekiler arasında durur: BEYAZIT!. eba-yezid.. selçukluda mevcuttur lakin osmanlı geleneğinde çok nettir ve bir çok sultanın lakabı beyazıttır.. tuhaf dedim, ben o ismin beyz, beyzadan gelmiş olacağını düşünürdüm..
ramazan gün... 29 Eylül 2019 17:51
(1)günlerden bir gün. rahmetli harun abi ile bir kaç arkadaş oturuyoruz; 'nirvana'dayız'!. bahis döndü dolaştı bu meseleye geldi. bir arkadaş lafa atıldı: 'abi, sünni gelenekde muaviye'ye HAZRETİ MUAVİYE diyoruz, 'bizim yolumuzun büyükleri' hükmü böyle veriyor. Ama aklıma takılan bir şey var. Neden çocuklarımıza muaviye ismini takmıyoruz, diğer sahabelerin isimlerini veya lakaplarını milli hançereye uygunlukça vermemize rağmen neden o yok?'.. birden döndüm; iyi soruydu, nerden aklına gelmişti bilmem ama kesinlikle iyi soruydu ve bende cevabı yoktu.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 15:34
Bin yili gecmis bir hadise icin daha hala cirpinip dövünelimmi? Islamiyette insanlara ulviyet verme yoktur. Hz. Hüseyin de insanlardan sadece biridir, peygamber torunu olmasi onu özel yapmaz.peygamberimiz kizi Fatmaya, seni ben bile kurtaramam demedimi?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 23:39
0
Sen önce Rabbini tanı sonra yorum yapmaya başla. Sözde müslüman
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:22
Muaviye nasıl oğlu için onca sahabeyi entrika, tehdit, şantaj ile saltanat veliaht düzenine mahkum etti.1400 yıl önceki olay sadece ders. Hade buyur Hz. Hüseyin' ce yaz bakalım yazabilirsen! Dut yemiş mücahitler.Adam açıkca çaldım Atı,geçtim ÜSKÜDARI dedi ya! Adı da Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiymiş breh breh.Hz.Hüseyin Yezid kavgasının başlangıç ve sebebi bu olay. Ümmetin irade, tercihi gasp edildi.Buyrun bakalım.
Muaviye, Ali’ye karşı atı alıp Üsküdar’ı geçen bir kraldır ama Ali’nin oğlu, Hüseyin’in abisi Hasan’dan bile biat almıştır. Yerine atadığı Yezid, “ümmet”in büyük çoğunluğunun biatını almış bir “halife”dir. Hüseyin’i Efendimizin çok sevdiğini biliyoruz. Normal! Genelde bütün dedeler torunlarını sever. Ama onun “liyakat” sahibi olduğunu, denemeden nereden biliyoruz? “Hak sahibi” olması da ne demek? Peygamber yönetim benim ailemin hakkıdır, mı dedi? Meşru rejime silah çeken PKK ile, biat almış halifeye kılıç çekenler arasında fark nerede?
Türk oğlu ! 29 Eylül 2019 20:14
1
Zeki çocuk pekii, meşru Halife Ali'ye isyan eden, Hasan'ın takipçilerin satışından bıkıp zorla da olsa, şartlı biat verdiği Şam Valisi Muaviye'nin Pkk'dan farkı ne. Muaviye darbeyi başarınca meşru oluyorsa, 1960/1982 darbesini yapanlar meşru mudur.15 temmuz da başarsalardı meşru mu olacaklardı. Senin matığınla bunlar meşruysa bakaldıran Hüseyn başarsaydı meşruydu zaten.Haklılıktaki tek kriter başarılı olamak mı.Başarırsan haklı, başaramazsan haksız mısın.Meşru Kral'a başkaldıran İbrahim-Musa-İsa'ya ne diyeceğiz o zaman. İşte sen ve senin gibi güce tapanlar yüzünden bu dünya yaşanılmaz oluyor.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 21:09
0
Diğer soruları, yazarın Hüseyin'e yakıştırdığı liyakat ve hak sahipliği konularını, cevaplamışsın ünlemli arkadaş.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 22:37
0
İslam öncesi yıllardan devam edegelen amca oğulları rekabetinde, Haşimoğulları ile Ümeyyeoğulları arasındaki kabile mücadelesinde, Ümeyyeoğullarının Haşimoğullarını yenmesinin tescilidir Emevi saltanatı. Haşimoğullarının Emevileri saklandıkları deliklerde bile bulup işkenceyle öldürerek iktidara gelmesidir Abbasi saltanatı. Her iki iktidarın da İslam’la bir ilişkisi yoktur.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 08:18
Bugünde "haklı olan siyaset uğruna katledilmiyor mu?"
Beautiful mind 29 Eylül 2019 07:27
Ziya bey ne Kerbelası? Millet bugün gözünün önünde olanlardan bihaber veya tepki vermiyor, Kerbela'da ne oldu? Bunu mu düşünüp tepki verecek.Yusuf Has Hacip 1000 yıl önce hukumdara atfen demiyor mu,"sana itaat ederiz ama halkın cebine dokunma".Demek ki sosyoloji bu.Hak hukuk, hak getire.Varsa yoksa mide...Din iman, vatan millet lafta...
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 14:54
0
Toplumları neredeyse tüm Türk İslam dünyası 4 sınıf esasın göre ayırır ve düzenler. Başta ;Hükümdar, sultan han, kağan, bey gibi onun etrafında Kılıç sahipleri yani ümera kelam sahipleri yani vüzera ve vergi veren sınıf reaya ve en büyük grup bu son gruptur. Yusuf Has hacip burada Der ki"Kara budunun derdi karnıdır" karabudun Son sayılan halk yani bizleriz
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 00:31
bugün gündelik hayatta islam dünyasında her ama her alanda her insan kerbalayı yaşıyor.trafikte,apartmanda şurda burda.devleti zaten siz anlatıyorsunuz.o zaman siz başta yurt dışına çıkanlar medeniyeti görünce ağzınız açık kalıyor.eeeeeee.masal anlatmayın artık ya.batının ahlakını alalım.imana gelin imana
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 00:09
Kerbela'dan once Beni Kurayza hadisesini hatirlayin, cocuklariniza da anlatin ki birgun duyunca sok olmasinlar.
Beautiful mind 29 Eylül 2019 07:29
1
Bu toplum cemel de 10-30bin, sıffın da 70-100bin kişinin öldüğü veya şehit olduğunu bilmiyor; bilenler de kim haklı kim haksız işin içinden çıkamıyor kardeş. Ve derste çıkaramıyor kardeş. Isimiz cok zor çok. ..
Muhtefi. 29 Eylül 2019 11:10
2
00:09..Beni Kureyza durumunu burada bu konunun içine sokusturmak Gayri AHLAKIDIR. Kendine münhasır Savaş Sebebi konular..!..07:29...Bakalim Dedelerimize Çok var anlam veremediğimiz olaylar. Özel Tarih, İlim, İrfan, Hikmet ve Aşk lazım Empati yapmak için. Sadece Düz Akil yetmez. Başin ağrısına Kalçadan İğne yaparlar. !...zor konular. Tavsiyem Destursuz yaklasmayalim. Elimiz bulamadı Dilimizde Dikkatli olalım. Saygılar. ..
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 19:12
1
11:10...Gerceklerle yuzlesmek zordur. Sehrin ortasinda eslerinin cocuklarinin onunde 900 kisinin kellesini kesersen, her kestiginde de tekbir getirisen bunun savunulacak bir yani olmaz. Sen de simdi bu konudan bahsetmerk gayri ahlakidir demissin. Bilakis bahsetmemek gayri ahlaki.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 22:03
0
19:12: O evvelisi gün idi, dün Sabra be Şatilla bu gün de Gaza dimi yani ..
Muhtefi. 29 Eylül 2019 23:10
0
11:10..Motivasyonun ne.? Ne.alırsın, ne satarsın kimin nesisin, fesisin.!.?..Madem cevap istiyorsun çekinmeyiz.!.Anlattığın Ne İnsanlığa, Bilime,Ahlaka,Vicdana, Ne Tarihe sığmaz.Sadece Zanla (sinsice) konuşuyorsun.!.Arkadan haince Bize VURACAKSİN. EN ZOR koşullarda En Zayif durumdayken Biz,bir Avuc Insana,Sinsice Plan yapıcan..Kadınları, Evleri, Çocukları, Bebekleri Korumasız Ani TUZAKLA Yok etmek için PLANLAYACAKSİN.Sonra da burda vidi,vidi yapacaksın.HAİNLİĞİ, KALLEŞLİGİ vb Örtmek için de Hümanist ayaklari takilacaksin. Geç sür eşegini Nigdeye yavrum :)).
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN