Back To Top
Meşakkatli günler yaklaşıyor

Meşakkatli günler yaklaşıyor

 - Son Güncelleme: 11.09.2019 Çarşamba 13:15
- A +

Diyelim, Amerikalılar Suriye’de Arap Baharı başlattı. Bizimkiler de bahar rüzgarına kapıldı ve politikasını ‘aman geç kalmayalım’ diye ABD’nin tutumuna göre belirledi.

Ne olacaktı?

Esed devrilecekti.

Çok uzak olmayan bir gelecekte. Mesela bir yıl içinde, iki yıl içinde.

Hatta belki birkaç ay içinde.

Doğru olabilir miydi bu?

Olabilirdi.

Belki yetkililerimiz bizim bilmediğimiz bazı gerçeklere vakıftı.

Fakat, anlaşıldı ki vakıf değillermiş.

Bizim bilmediğimiz bazı gerçeklere vakıf olmak bir yana, bizim bilindiğini varsaydığımız bazı gerçeklere de yeterince vakıf değillermiş. İran’a, Rusya’ya vakıf değillermiş.

Bunu bir tarafa koyalım.

Daha çok merak ettiğim bir şey var.

Arap Baharı’nı başlatan ABD, Arap Baharı başlatıldığı istikamette sonuçlanınca ortaya nasıl bir Suriye çıkacağını öngöremiyor muydu?

Suriye’de, Beşar Esed rejimi izole edilince, orada laik olmayan, İslami çizgileri ağır basan, dolayısıyla İsrail’le başı hoş olmayacak bir rejim doğacağını düşünememiş miydi?

Suriye’deki muhalefet gözle görülür hale gelince mi Amerikalılar’ın aklı başına geldi de Arap Baharı’nın Suriye ayağından vaz geçtiler?

Suriye’de Baas’ın dışında kurulması muhtemel her hangi bir rejimin İsrail’i Esed’den daha çok rahatsız edeceğini Suriye siyaseti hakkında asgari bilgilere sahip olan herkes bilebilir.

Batılılar’ın kör tarafına mı denk geldi Suriye?

Yoksa “Amaan, karışsın, nasıl olsa bize bir şey olmayacak, yesinler birbirlerini” diye mi düşündüler?

Bu çelişkili durumun mantıklı bir izahına henüz rastlamadım.

“Amaan, karışsın” demeleri mantıklı, ama bir delili yok.

Bunca komplo teorisinin arasına bir de benimkini ilave edemem.

Şimdilik ABD’nin öngörüsüzlüğünü birinci sıraya koyuyorum.

Çünkü, bir çok alanda çelişkili işler yapabiliyorlar, kah yanılıp kah düzeltiyorlar. Suriye’de de iç savaş başladıktan sonra kafalarına dank etmiş olabilir.

Fakat İsrail bölgenin tam içinde. Herkesin yattığı kalktığı yeri bilir.

Bu yüzden, İsrail yanılmıştır demek zor.

Suriye’deki muhtemel gelişmeleri okumaya en müsait rejim, İsrail. Öyle ki, bölgenin bugün geleceği noktayı bile bir alternatif olarak dikkate almış olabilir.

Eh, bugün gelinen noktanın da İsrail açısından sakıncası yok.

***

Öyle oldu, böyle oldu derken Suriye savaşı Idlib’e dayandı.

Idlib, Hatay’daki Samandağ ve Altınözü’nün karşısında.

Afrin gibi Türkiye’ye bitişik.

Esed rejimi, Rusya’nın ve İran’ın desteğiyle Suriye’nin geri kalanında hakimiyetini aşağı yukarı tesis etti.

Bir Türkiye sınırı kaldı.

Fırat’ın batısında Türkiye ağırlığını koydu. Doğusunda ABD ve PYD var.

Eğer işler yolunda giderse ABD’yle birlikte bir güvenli bölge kuracağız.

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu iş öyle üç beş helikopter uçuşu ile, beş on araç devriyesiyle, birkaç yüz askerin bölgede bulunması ile olacak iş değildir” demesine bakılırsa Türkiye’yi tatmin edecek bir gidişattan söz edilemez.

Şunu da ekledi Erdoğan: “Anlaşılan o ki müttefikimiz bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde...”

Şu halde, Türkiye, kendi güvenliği için Fırat’ın doğusunda başka adımlar atabilir.

Bu adımlar bu ay mı atılır, Ekim’e, Kasım’a sarkar mı, şartlar gösterecek.

Idlib’de durum daha acil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl, Idlib’de bütün umutlar tükenmişken Putin’le görüşerek büyük bir katliamı önlemişti.

Bugünlerde yeniden aynı eşiğe geldik.

Rejim, şiddetli bir saldırı başlatırsa ne olur?

Geçen yıl ertelenen katliam bu yıl olabilir.

Allah korusun! İnşallah umulmadık yerden bir çare bulunur.

Bir ikinci mesele.

Türkiye yeni bir sığınmacı akınıyla karşı karşıya gelebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sınırı açarız’ uyarısı Avrupa’da makes bulur mu? Şüpheliyim.

Sanki Suriye iç savaşının insani yükünü Türkiye’nin sırtına yüklemişler, kımıldamıyorlar.

Türkiye kapıları açabilir mi?

Açarsa Avrupa rahatsız olur ama bunun Türkiye açısından da sakıncası var.

İçişleri Bakanı Soylu söylemişti; sınırlar açılırsa, Türkiye’ye daha çok sığınmacı gelir.

Yani, iki arada bir deredeyiz.

Belki Suriye’nin masada konuşulacağı günlere yaklaşıyoruz.

Ama, Idlib’de ve Fırat’ın doğusunda zor, meşakkatli günlere de yaklaşıyoruz.

Ah! Suriye işine bu kadar bulaşmamayı başarabilseydik!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 00:34
Pardon da hangi uzayda yasiyorsunuz!?.. kendi aranizda konus-tartis, tartis-konus derken kendi dedigiyle hipnotize olup hipnotize eden ana akim medya elemanlari gibi bir tanim yapmissiniz.. gerceklerle alakasi yok.. icerde baska, disarda baska.. insan boyle donemlerde insani seyrediyor ve tarih nasil yazilirmis adeta yavas cekim izliyor.. cok enteresan..
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 23:50
Esedin devrilmesinin Suriyede Türkiyedeki iktidara yakın ve İsrail için Esed'e nazaran çok daha büyük tehdit oluşturacak Sünni bir iktidara yol açacağı gerçeği hep ortadaydı. Ancak kendimizi kurtaramadığımız saplantı Arap Baharının arkasında ABD ve Batılıların olduğu düşüncesi. Böyle olunca da meseleler mantık çerçevesine oturmuyor. Sonuç. ABD Esedin devrilmesini asla istemedi.İstiyormuş gibi yaptı. Devrilme ihtimaline karşı işbirlikçi yapılar üretmek istedi. Başarılı olamayınca Rusyaya göz yumdu. Esed Suriyede İsrailin kalkanıdır. Ufak tefek sürtüşmeler de hedef saptırmak için
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 07:50
1
Hahhah! Ne senaryo ama! Vay canina! Adam iyi direnmis olabilir mi? Amerika istedigini almis olabilir mi? Suriye talan oldu!
Karabulutlar 11 Eylül 2019 23:18
Esed idlib'e saldirir ve ya birileri/israil, Esed adina idlib'e saldirabilir ve Turkiye iran savasini zorlarlar akabinde Hacli-Kürdistan kurulmaya calisilir! Engellemek icin ne, nasil yapilmali? Sakın Esed'le barisalim demeyin
Vah vah 11 Eylül 2019 23:14
"Rejim, şiddetli bir saldırı başlatırsa ne olur? Geçen yıl ertelenen katliam bu yıl olabilir." 2012 se israil medyasi soyle yaziyordu: Suriye savasi asla bitmemeli. Suriyede hix bilmedigimiz birinin iktidara gelmesi bizim icin tehlikelidir. Bildigimiz Esed'i desteklemeli ve dusmesine engel olmaliyiz" siz hic israil medyasi takip etmiyormusunuz? Esed tam dusmek uzereyken Rusyayi Suriyeye israil'in getirdigini inkar mi ediyorsunuz? Esed idlib'e saldirirsa: israil/Batinin yillardir hayalini kurdugu, planladigi Turkiye iran savasi olur!
Sami 11 Eylül 2019 23:03
%8lik Nusayri Esed'i kim iktidar yapti ve 60 yildir nasil iktidarda kalabildigini bari yalandan da olsa sorgulasaydiniz samimi gorunurdunuz
Muhasebe 11 Eylül 2019 23:00
"Bizim bilmediğimiz bazı gerçeklere vakıf olmak bir yana, bizim bilindiğini varsaydığımız bazı gerçeklere de yeterince vakıf değillermiş." Bunu soylemek ne kadar kolay? Bilgiye vakif olmakla ya-pa-bil-mek ayni sey mi? Ben kaf dagina giden yolu iyi biliyorum lakin dizlerimde derman yok. Ayakta bile dikelemiyorum! Karsi tarafin-israil'in dunya capindaki becerisi, yetenegi, imkani, haydutlugu ve icimizdeki çürükleri hic hesaba katmadan muhasebe yapmak dogru degil.
Fani 11 Eylül 2019 22:06
Candarli Halil Pasa (Cengiz Candarli'ninda dedesi olur) Haçlı ittifakına sebep olabilecek İstanbul'un Fethi kuşatmasından endişe duyuyor ve bazı şartlar içinde zaman zaman kuşatmanın kaldırılması teklifinde bulunuyordu.Istanbul'u Fetheden Fatih Sultan Muhammed Han Fetih sonrasi kendisini cagirip idam fermanini vermistir. Nicin cunku Istanbul'un fethi ile ilgili Peygamberimiz SAV'in hadisine muhalefet etmistir. Fatih Sultan Muhammed Han, Yavuz Sultan Selim Han bugun olsalardi sizin gibi korkaklarin kellesini coktan almisti.Biz muslumaniz Seferden sorumluyuz. Netice Allah'tan. La Galibe Illa
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 00:32
1
:))) arkadas "Osmanli romansi"na iyi bir ornek..
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 00:39
0
Neyin seferi yahu? Nereyi fethediyoruz? Vah ki vah! Her sey karismis birbirine! Tarih oyuncak bulma yeri degil. Her dönemin özgün kosullari ve aktörleri, aktör olamayanlari ayri! Biz Suriye'nin topraklarindan bi karis alamayiz!
İbrahim Erdoğan 11 Eylül 2019 21:19
"Ah şu Suriye işine bu derece bulaşmamayı becerebilseydik..." Bulaşmaya bilirdik tabii ki; ancak muhalefet partilerinde bütün kabahat!.. Esasen Emevi Camiinde kısa sürede namazlarımızı bi güzel eda edecektik... O emelimizi gerçekleştirmemize de yine muhalefet engel oldu!.. Bir de bizi kıskanan dış güçler var... Biz bir şey yapmadık, işler kendiliğinden oldu ve olmakta... Ah o muhalefet ve dış güçler yok mu, herşeyin müsebbibi onlar!..
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 20:55
Yusuf bey Esat Suriye nin kalan kısmında kontrolü sağladı diyorsunuz ama bu gerçek değil.Pyd Suriye nin %40 ını neredeyse kontrol ediyor oraya bir şey yapamıyor.Rusya desteğiyle idlibe saldırıyor maalesef.
Mehmet 11 Eylül 2019 17:27
Erbakan hocam bop u kabul etmedi ve yıllarca uyardı.Lakin ak parti mısırda,libyada,ırakta ve özellikle suriye de israil ve abd ile ehli sünneti bitirdi.Firatin doğusunda tampon bölgeyi bile bizim siyasiler önerdi.Nasil olur bu,tampon bölgeyle abd,israil ve pkk orada meşruluk kazanacak.Millet,milli devlet işe suriyeli göçmenler sayesinde zayifladi
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 16:26
Mesakkatten baska bir sey düsmüyor payimiza! Bizler faniyiz! Ömrümüz 200 yil degil! En güzel yillarimiz genç, orta yasli, yasli kaygilarla, korkularla geçiyor! Savas, yeni tehlikeler, gećim kaygisi, gerginlikler, çekismeler...Durmadan yenileri ekleniyor! Mesakkete bu ömür yeter mi? Yazik oluyor!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 13:25
Tek çare Esad'la barisip ABD ile değil esatla ortak Fırat'ın doğusuna girmek böylece ABD oyununu bozacan siyaset budur dayilanmanin zamanı degil
ramazan gün... 11 Eylül 2019 16:57
0
bildiğimden değil, bakmadımda (genelde müptezel zırtapozun yaptığı gibi yalan söyleme; partine üfliyim) şöyle.. abd bukadar girdi; hesabı vardır. esat, abdnin pyd ile kurduğu alana (suriyenin 1/3ü gibi) girip, alanı kendine döndürmesine müsade eder mi?. sana etmemek için herşeyi yapıyor. esad rusyacı; ikinize eder mi?. her şeyden önce bir esad var mı?
ramazan gün... 11 Eylül 2019 12:10
(2)'Ah! Suriye işine bu kadar bulaşmamayı başarabilseydik!'(..) bu ne demek yusuf abi?. böyle bişey mümkün mü?. politik ve sosyal ve askeri fiziki duvar çeksek ve içerde kalsak.. kapının önünde olan gelişmelerden şimdi ve gelecekte senin için etkileyici sonuçlar çıkmayacağını garanti etmiş olacak mıydık?. -mesela- abd senin itirazlarına rağmen bir pkk-pyd alanı üretirirse, kapalı kapı ardından 'teessüf' işinizi görür müydü?. 'bulaşmamış' olmak yeterli teselliyi sağlıyorsa?!
ramazan gün... 11 Eylül 2019 11:59
(1)1 cihan harbi sırası.. bergsona bir -galiba- gazeteci geliyor ve bm filan işleriyle de ilgili 'gelecekte neler yapılmalı, yapılabilir, sizce nasıl gelişir ve ne tedbirlere ihtiyaç vardır' gibi sorular sorar.. bergson 'EĞER GELECEKTE YAPILMASI GEREKENİ BİLİYOR OLSA İDİM, ONU ŞİMDİ YAPARDIM EVLAT' DER!; süre, olmak olgunlaşmak demektir.. Ben hayatımda bergson kadar, felsefesi içeriği, metodu, ÜSLUBU, edebi ve hayatı TUTARLI bir adam daha görmedim; bu minvalde suriye meselesi, her mesele, söverkende överkende; ama yok; DEMOKRASİ kayıkçı kavgası demektir; devam öyle ise..
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 16:10
2
Bergson'u da bulastirdiniz ya buraya tebrikler! illa yasayip çamura ćökünce mi anlayacagiz bu korkunç yanlisi!? Irak batakligi orada! Ders almis miyiz? Simdi bize düsman bir devlet, onun da içinde yeni düsmanlar türedi.. müttefikimiz Amerigayla ne güzelliklere yol aldik! Günümüz gecemiz bu konu, savas, savas, ülkeler arasi kavgalar, gerilimler, ekonomik faturalari..insan kayiplari.. Say say bitmez!! Bergson bize ne buyururdu!? Felsefeye yazik etmeyin!
ramazan gün... 11 Eylül 2019 17:13
1
sen 'yenisin' galiba, benim (olduğu kadar) 'olayım' bergson ve yukarıda söylediğin 'ayy bıktık bu savaştan' vezni ona en yabancı olandır.. söylediklerinin geri kalanını ise 'demokrasi kayıkçı kavgasıdır' diyerek yorumlamışım zaten; kimle ne yaptığın değil 'yapman gerekeni' bir şuur sabitesi olarak daima muhafaza ettiğindir önemli olan.. 'sitenin duvarlarını yıkan ve zorlayan adamlar' ile züccaciyeye dalmış ayılar arasında fark vardır; savaş!..
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 20:20
1
Devletlerin öyle lüksü yoktur! Hatalarinin bedelini yüz milyonlarca can öder de bitmez! Yasayip da tecrübe edip de sonra düzeltiriz diyemez! Hadi dön bakayim geldigin noktadan! Bataga batinca ben bi tecrübe..diyemezsin! Görmek zorundasin!
ramazan gün... 11 Eylül 2019 22:25
1
bergsonu geçtik; zira son sözlerinden zaten anlaşıldı.. lakin sen benim söylediklerimi de hiç anlamamışsın ki.. şudur: tecrübe, bergsonun bahsettiği tecrübe şu söylediğin gibi bir 'deneme yanılma' işimidir ki!..
Muhtefi. 11 Eylül 2019 22:30
0
16:10 Holdingle partnersen (60-70 yil) Gününü gün edip yaşıyorsun/dun. Hiç düşünmedin işler terse sardımı ne yapacaksın. Holding senin sermayenin 10 katini batırır.Holding İnsan gücü bakımından Kayip versede.Bir ilan Adam lazim bana..ertesi gun sabah 5'te sıradadır .hemde seninkilerde vardır. Ön sıralarda. :))..Holdingle yakin (kronik bağımlı ) çalışmayı hiç sevmem.!.Mecbur kalsamda neşeli Türküler eşliğinde değilde. .Kendim Ettim, kendim buldum.Türküsünü kendime söylerdim. İlk fırsatta tuymek için. !.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 00:54
0
Bergson general filan miymis? Ne alaka? Devletle, Bergson ayni mi? Argüman bu mu?! Gelecegi bilemezük eyy millet, bu mu? Edebiyat, filozofi parlatak bi ise yararsa! Bak 2.cihan harbine niye dalmamisiz! Irak batakligi orda! Körfez krizinde bogulmusuz. Kaç devlet kuruldu Irak'ta? laf salatasi yapmayin! Böyle basit açiklamalara kargalar bile güler!
ramazan gün... 12 Eylül 2019 15:12
0
peeey!. 'bünye'ye bak; çevik (bir)sen misin?. adam bütün 'kısayolları' biliyor; 5 dakkada siyasi tarih, 3 dakkada askeri strateji; iç politika ise en kolayı 'lan vali çakarım tokadı'!. verelim bu adama memleketi 3 ayda herşeyi çözmezse yüzüne tükürelim (bünyemiz bu vezinde konuşuyor) lakin!. memleket 80 senedir zaten senin kafa ile kurulmuş ve yürütülen bir rejimle yönetilmektedir; hiçbir meselenin keyfiyetine-köküne bakmayalım, sokalım çıkaralım kalbimizi bozmayalım.. (yusuf abi sen ne diyon?)
Sebahattin 11 Eylül 2019 10:59
Sahi kim bulaştırdı bizi bu Suriye işine!!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 10:46
Bence Amerika istediğini alma yolunda. Suriye'de rejim devirme bir yan çıktı olarak düşünülebilir, esas olan ortalığı karıştırıp Suriye'yi bölmekti.Nitekim iç savaşın daha en başında adına "kanton" denen çıbanlar Suriye'nin kuzeyinde baş vermişti. Bütün denklem bu yapılanma eksenli. Suriye iç savaşının başı da sonu da orasıdır, gerisi tiyatro. Amerika bildiğimiz 50 yıldır, bilmediğimiz belki 100 yıldır kürtleri kullanarak ortadoğuyu dizayn etmeye çalışıyor, dolayısı ile Türkiye'nin engelleme çabalarının nafile olduğunu düşünüyorum, gücü yetmez.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 10:34
Cuma namazı farzdır!!! Bunu da Emeviye camisinde kılacaktık. Suriyelilerin CENAZE NAMAZLARINI kıldık, kılıyoruz.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 10:33
Dünyanin sonu geldi. Kıyamet dehşeti yaşıyoruz
enkuzeylı 11 Eylül 2019 10:28
ah Erbakan Hocam ah.zamanında senı anlayabılselerdı tum bu olaylar bu noktaya gelırmıydı.şam da namaz kılacaklrdı..hocam bu mıllet senı anlamaya basladıgı gun gunes yakın.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 10:20
Orta doguda oyun kurucu olacağız..orta doguda bizden izinsiz yaprak kımıldamaz...orta doğunun super gücü , ağası , paşası biz olacağız..turkiye kabugunu kırıyor , doksan yıllık uykusundan uyanıyor , ayagına vurulan prangalardan kurtuluyor...vs..vs...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 09:54
Ne güzel Şam'da cuma namazı kılacak, hilafetimizi ilan edecektik, Osmanlıyı yeniden diriltecektik! Ah şu monşerler yok mu, korkaklar!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 15:19
6
Nasıl da havaya girmişti AKP reisi. "Uyuyan devi uyandırdılar" diyordu, başkomutan olarak konuşurken. Şam nasıl olsa çantada keklikti, madem Osmanlı sefere çıktı, İnönü'nün Lozan'da verdiği 12 adayı da alırdık artık. Yunan’a da yoklama çekti. Adalar gündem olunca, öğrendi ki (Öğrenmiş midir ?) adaları İnönü vermemiş. Adaların elimizden çıktığı Lozan o Lozan değilmiş. Adalar 1912’de verilmiş. Başımızda halife-sultan varmış. Bu garip milleti 2. Dünya savaşına sokmadığı için “korkak” dedikleri, İnönü’den özür diledi mi bilmiyorum, ben duymadım.
Abd ve İsrail sandığınız kadar zeki ve stratejik değil Abd güçlü olduğu için şımarık çocuğu İsrail'e Ortadoğu'yu oyundan gibi sunuyor Hepsi zıvanadan çıkmış egosantrik deliler Mantıklılar ve projektörleri varmış gibi algımız bizi yanıltıyor...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 16:10
10
Sagolun güldürdünüz:)))))))))
KARAR OKURUMehmet atay 11 Eylül 2019 23:31
0
He her zaman dahi fikirlere ilk gülünür
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 00:00
1
Ben de size gülüyorum. Bİr süper gücün ahmakça politikalarla küresel imajını ve politik nüfuzunu yerle bir ettiği gerçeğine gözünüzü kapadığınız için. Ama belki de gülünmesi gereken benim. Çünkü ne de olsa Amerika. Vardır bir bildiği. Belki de 500 yıllık planlarına dahildir bu durum.
Engin 11 Eylül 2019 09:18
Bence de Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde hareket edilmeliydi. Keşke Şam'da namaz kılmak yerine, Reyhanlı'daki patlamayı önlemeyi düşünseydik.
karar okuru 11 Eylül 2019 08:43
Eleştirir gibi yaptığınız Suriye politikamız hakkında tüm yazınız boyunca net hiçbir şey söyleyememişsiniz. Öylemi olur , böylemi olur? Amerika bunu mu düşündü , şunu mu? İsyanın kaynağı o muydu bu muydu? Bu kadar kaygan zeminde sırtında yumurta küfesi bulunmayan siz net değerlendirmeler yapamazken duruma göre her an değişen olaylarla mücadele eden hükümet çok daha net ve sonuç alıcı adımlar atabiliyor. Ha siz hiç zarara uğramayalım, hem yatıp hem kazanalım, kapatıp sınırları tüm dertlerden kurtulalım diyenlerdenseniz iyi hayaller dilerim...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 16:15
0
Ya saka mi yapiyorsunuz:))))
ali 11 Eylül 2019 05:41
yanlış nusrayı ılımlı muhalifler diye kabul etmemizden kaynaklanıyo.idlibte öso ile bu nusra tayfasının üzerine yürüseydik sorun bitmişti.şimdi o nusracılar sınıra gelip reisin resmini yakıyo olanda idlipteki garibanlara oluyo.nedir bizim bu nusra aşkımız anlamış değilim
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 03:49
Evet !, Suriye'ye müdahil olmamalıydık. "Esad in o koltuktan" dememeliydik. Bir kaç yıl öncesine kadar "Suriye politikamız yanlış" demek nerdeyse hapse atılma sebebi sayıldı bu topraklarda. Oysa, bir ülkenin iç işlerine Amerika'yı da destekleyerek karıştık! Zavallı Suriye, çeşit çeşit grupların savaş alanına döndü! Milyonlar öldü, göçtü!. İnşallah Suriye yeniden tek bir ülke olur. yeni bir Irak olmaz. yıllardır uyanık olduğumuz her an sadece savaş ve ölümü, sarsılan ekonomiyı konuşuyoruz. Kabus gibi bir şey! Suriye defteri kapanır mı? Bu kabus biraz diner mi? Maddi, manevi tükendik! yıldık
karar okuru 11 Eylül 2019 12:59
0
abd,rusya,israil,bop,ingiltere vd bütün olup biteni biliyor.aslında suriye diye önümüze koydukları şey bizim ülkemiz,bizim ülkemizin ulaşmasını istedikleri hedeflerdi.suriye sadece bir piyon,perde önunde hedefmiş gibi gösterilen bir ülke.yani kızım sana söylüyorum gelinim sen anla idi mesele.
musto 11 Eylül 2019 01:19
100. yıl sonra ilk defa sivil paşalarımıza, Mareşal rütbesi takacaktık.Neyse olan oldu bizi bu badireden tek parça çıkarın istediğiniz rütbeleri takın.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 00:38
Iyide hay Abi bulasmak istemesekte bulastirmayacaklar miydi. Bir bedendeki bir organ kanser olunca diger organlara da sirayet edebiliyor. Bu da, istemesekte bu tarz noktalara gelecekti bence
karar okuru 11 Eylül 2019 08:47
6
00:38 beyhude nefes tüketme. Bu yorumcuların derdi hakikate ulaşmak değil , ezberlerini tekrarlayarak saflarını tahkim etmek. Mesele fikri değil, zihni.
Hikmet 11 Eylül 2019 10:34
0
İstekli olmasa idik bulaştıramazlardı. 2. dünya savaşına o kadar tahrike,zorlamaya karşı bulaşmadık.
Muzaffer 11 Eylül 2019 13:32
0
Kanser erken teşhis edilip gerekli önlemler alındığında diğer organlara sirayet etmesi engellenebiliniyor.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 00:20
Bütün baharlar israil ve emperyalistler için bütün kışlar müslüman ve mazlum milletler içindir. Bu hakikâti bilmemek mümkün müdür? Ancak makam,mansıp ve dünyalık için bilmemezlikten gelmek ve aldatılmak... Hep aynı senaryo... Ne meşakkati bile bile zûlüm zûlüm!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 13:29
0
Kış homo erectuslar icin uyku ayıdır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN