Back To Top
Putin söyledi, haydi sarılalım!

Putin söyledi, haydi sarılalım!

 - Son Güncelleme: 18.09.2019 Çarşamba 09:25
- A +

Suriye’de Putin, Ruhani ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı masanın etrafında.

Ya da şöyle diyelim: Rusya, İran ve Türkiye aynı masanın etrafında.

Masanın gündemi ne olursa olsun, hatta isterse masanın hiç gündemi olmasın, son derece önemli bir şeydir bölgedeki üç önemli ülkenin liderinin aynı masanın etrafında olması.

Suriye’yi konuşuyorlar.

Suriye’yi konuşmaya yetkili üç ülke.

Bir dördüncüsü var mıdır? Mutlaka vardır. İşte, ABD, gücü dolayısıyla yetkili ve konuşuyor.

Ama bu masada yok.

Bazen masasız konuşuyor bazen de Avrupalılarla beraber Cenevre’de konuşuyor.

Ankara’daki zirvenin konularından biri Idlib’di.

Suriye rejiminin henüz kontrolü sağlayamadığı, nihai bir saldırının sebep olabileceği sivil kayıplar sebebiyle uluslararası toplumun endişe duyduğu Idlib.

Kim var Idlib’de?

İç savaşın başlangıcında çeşitli adlar altında Esed rejimine direnen, rejimle savaşan silahlı gruplar.

Bir de siviller.

Başka yere gidememişler, Türkiye’ye veya Ürdün’e geçememişler, rejimin saldırılarından kaçıyorlar ve kontrolün rejimde olmadığı Idlib’e sığınmışlar.

Astana inisiyatifinin dili, bu defa, Idlib’deki grupları adlandırma konusunda çok netti.

‘Idlib’deki terörist gruplar.’

Bu, şu anda hemen hemen istikrar bulmuş bir çizgi.

Aynı gruplar, ‘direnişçiler’ diye de adlandırılabilirdi. Ama hadiselerin akışı Türkiye dahil bütün tarafları bu çizgiye getirmiş görünüyor.

Türkiye’nin özel bir duruşu var Idlib’de.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir sivil katliamı olmaması konusunda hassas.

Rusya, rejimin ‘teröristler’e karşı saldırılarına belli ölçüde izin verileceğini söylüyor.

Burada bir denge muhafaza ediliyor. Fakat o denge, son derece kritik. Bıçak sırtında. Her an bozulabilir.

Zirvedeki en kuvvetli vurgu Suriye’nin toprak bütünlüğüne.

Türkiye, ‘toprak bütünlüğü’ne daima değer verir. Bütün ülkelerin toprak bütünlüğünün Türkiye için özel bir anlamı var.

Belki, iç savaşın başlangıcında, ‘bütünlüğüne önem verdiğimiz’ Suriye başka türlü bir Suriye’ydi.

Bütündü, ama şimdikinden farklıydı. Muhtemelen Baas’sız, Muhaberatsız, Esed’siz.

Şartlar bizi, ‘nasıl olursa olsun, bütün olsun’ noktasına getirdi. Bu, Türkiye için her türlü parçalı seçenekten daha tercihe şayan.

Mesela ABD, Suriye’nin kuzeyinde enlemesine bir ‘parça’ istiyor.

Ankara’daki zirvede bilhassa Ruhani’nin Suriye’ye davetsiz gelen yabancı güçlerin çıkıp gitmesini istemesi Türkiye’nin de çok hoşlanacağı bir çıkıştı.

Kim var Suriye’de davetsiz, yani rejimin davet etmediği?

ABD var.

Davet ettiği kim var?

Rusya ve İran.

Biz?

Suriye’yle sınırımız 900 kilometre.

Sınırda, bir parçası Türkiye tarafında olan PKK’nın uzantısı YPG var. Bu da bizim için tehdit oluşturuyor.

Ayrıca, 3,6 milyon Suriyeli ülkemize hicret etti. Bir o kadarı daha gelebilir.

Bütün bunlar bizim güvenliğimizi çok ilgilendiriyor, yani izah edilebilir sebeplere sahibiz.

Üstelik, ‘davet edilmiş’ ülkelerle birlikte bir inisiyatifin içindeyiz.

Ankara zirvesinde Suriye Anayasası’nın yazılması için oluşturulacak heyet konusunda mutabakat sağlanması önemli bir aşama.

Bu, en azından savaşın bitmesini tahayyül etmeye yardımcı oluyor.

Yahu, günün büyük sürprizi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kur’an okumasıydı. Hem de tam yerinde. Yemen’deki Müslüman savaşıyla ilgili soruyu cevaplandırırken...

Müslüman savaşı. Yani bazı Müslümanların bazı Müslümanları boğazladığı savaş.

“Allah’ın nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz de Allah sizin gönüllerinizi birleştirdi ve onun sayesinde kardeş oldunuz.”

Bu ayet “Wa’tesimuu bi hablillahi cemi’an” diye başlıyor.

“Allah’ın ipine sımsıkı sarılın.”

Ekranda İran delegasyonundan birkaç kişinin gülüştüğünü gördüm. Bilmiyorum, belki Türklerden de gülen olmuştur.

‘Güleriz ağlanacak halimize’nin tercümesi bu olmalı.

Müslümanların, Müslüman siyasi liderlerin bir kulağından girip öteki kulağından çıkan ayetleri bir Rus’tan dinlemek varmış nasibimizde...

Hak ediyoruz bunu.

Hemen arkasından S 400!

Çağrışımları çok zengin bu sahnenin.

Herkes muhayyilesini çalıştırsın, ben burada kesiyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 19 Eylül 2019 18:52
Eğer Türk dışişleri şunu yapsaydı ; Suriye'de iç savaş alametleri olan sivil halkın ayaklanması sırasında, derhal 50 tane polis toması Suriye'ye gönderilseydi. Esad'ın güvenliği için bir askeri birlik Suriye'ye gitseydi. Suriye'de isyancıların önü alınsaydı. Ne pyd denilen teröristler olurdu. Ne Suriye'den bir göç olurdu. Nede bu kadar Suriye şehri yakılıp yıkılmış olurdu. Esad Suriye'nin bütün inşaat ihalelerini Türkiye'ye verirdi. Arkasından deyr Zor bölgesindeki petrol yataklarını petrol ofisi işletirdi. Kıyıda Türk otelleri olurdu.Akıl.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 23:39
Masaya davet edilmemizin nedeni zorla icinde bulundugumuz suriyeden def edilmek istenmemiz..
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 20:47
Suriye'nin toprak butunlugune deger veriyorsak bizim orda ne isimiz var? Biz neden ABDnin ve Suudilerin muttefiki olarak bu kirli savasta taraf olduk, once onu soyleyin. Esed midir Esad midir, bir zamanlar reisin "kardesim" dedigi diktator, musluman kardeslerin Suriye'de siyasi parti kurmasina izin vermedi. Bunun icin Esed'e dusman olduk. "Kardes" oldugumuz zaman da katildi bu adam insan kasabiydi ama umurumuzda degildi. Peki biz niye musluman kardeslerin Suriye'de iktidar olmasini istiyorduk? Sunni olduklari icin. Mezhepcilik iyi birsey mi Yusuf agbi?
ramazan gün... 18 Eylül 2019 20:43
olur, 'yusuf abi', olur; 'büyüklerimiz'in yetiştirdiği sizler gibi büyüklerimiz olursa; siyasette, fikirde, edebiyatta, sanatta filan, hepsi olur... chp geleneğinden 'ahlakçılık' söylemine, putinden hemde ali imran ile 'kardeşlik' söylemine MARUZ kalırız; neticede 'nesil yetiştirenler'in NESLİSİNİZ!. alayı 'ben neden üstad olamıyorum, olmayayım' dan kelli 'paralel büyük doğu' (çakma, çin malı) ile nefs heykeli yola çıkmış adamlar; bazen -bırak mirzabeyoğlunu- BİRBİRLERİNE yaptıkları çirkinlikleri işitip-okudukça; 'insandan doğan insan olur........' (neşet)
Süheyl CALISKANOGLU 18 Eylül 2019 15:20
2019 yilinin flas sözleri,RTE'dan.. 1)Önüme gelirse imzalarim,(önüne gelmiyecegini cok iyi bildigi icin)!.. 2)Bir gece ansizin geliriz!Gelecegimize artik kimse ihtimal vermiyor.. 3)Eyy Avrupa kapilari acarim haa!Kimse buna inanmiyor,biraz yandas kesim o kadar..Kapilarin acilamiyacagina iddiaya girenler var.. 4)Yeni masallar,ABD dönüsü olacakmis,Firat'in dogusu falan filan! 5)Reklam arasi,az sonra..
Mehmet 18 Eylül 2019 15:19
Güçlü değilseniz oyun kurmak tuzaktır.Isid varı yapılar bizi zor duruma düşürdü.Simdi ne olursa olsun suriye nin bütünlüğü demek o kadar şehit ve yerinden olanların cemaline ortak olmaktir
musto 18 Eylül 2019 14:23
Yıllardır tutunuyoruz ya biz ağır geliyoruz yada ip çürük pamuk ipliğinden yapılan iple değil de: çelik halatla yapılan bir iple tutunsak.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 11:53
“Haydi sarılalım” da, neye? Allah’ın ipi için şunları diyenler var: Kuran, İslam, hadis, ehlisünnet, ehlibeyt, Hanefi mezhebi, falanca hazret, filanca kutup. Sana göre nedir, Allah’ın ipi? “Bazı Müslümanların bazı Müslümanları boğazladığı” bu savaş, Müslümanlar arası ilk savaş mı? Ashabın aklına niye gelmemişti, bu uçuşan kelleler de neyin nesi, haydi ipe sarılalım, demek? Bir sorum var: Üzerinde yaşadığımız toprağın altında yatanlardan savaşta ölen Müslümanların çoğunluğu kafir tarafından mı öldürülmüştür, Müslüman kardeşi tarafından mı?
külyutmaz 18 Eylül 2019 11:41
'Çuval' olayına Türk halkı çok bozuldu, gururu kırıldı.Putin'in birliklerimizi 3 kez vurmasına ve (sayıyı tam bilmiyoruz) şehit vermemize ise hiç ses çıkarmadı.Demek Mehmed'i vur ama başına çuval geçirme!
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 11:16
Putin ağır koymuş taşı.
Dünya 18 Eylül 2019 10:30
Dostumuz Putin ayet meali okudu ve Esad ile barış yap yoksa Suriye’ye giremesin dedi. Eeee şimdi Esad dan izinsiz girde görelim Suriye topraklarına.
Muallaktayim muğlakim Duvar dibinde ağlakim Burdan bakınca politikamız böyle görünüyor
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 02:57
"Turkiye butun ulkelerin toprak butunlugune daima deger verir"...Oyleyse 45 senedir Kibris'ta ne yapiyoruz? Suriye'nin toprak butunlugune deger mi veriyoruz simdi biz? ...Gercekle ilgisi olmayan bir cumle daha: "...belki (?) ic savasin basinda butunlugune onem verdigimiz Suriye baska turlu bir Suriye idi. Butundu ama simdikinden farkliydi. Muhtemelen (?) Baas'siz, Muhaberatsiz, Esed'siz"...Pardon Sayin yazar; ic savas baslamadan once Suriye'de Esed baskan degil miydi? Baasci bir devlet yok muydu? Muhaberat, muhalifleri tutuklayip hapse atmiyor muydu?...Ayni boyutta yasamiyor muyuz yoksa?
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 01:20
Suriyede katliamı kim yapıyor?Havadan Rusya karadan İran bunlarla görüşüyoruz. Bunların piyonu esatla görüşmüyoruz. Biz de yedik. Dış poltika mı şaka mı?
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 01:15
Ayar vere vere sıcak denizlerde... Suriyede esatla ruhanîyle birlikte katliam yapan tâ kendisi...Havada Rus uçakları kan kusuyor karada devrim muafızları.Bu iki zalimi ağırlıyoruz. Bence dalgasını geçiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN