Back To Top
S-400 F-35’i tanırsa...

S-400 F-35’i tanırsa...

 - Son Güncelleme: 19.07.2019 Cuma 08:51
- A +

ABD, Türkiye S-400’leri satın aldı diye ambargo uygular mı?

Görünüşe bakılırsa Trump Türkiye’nin pozisyonunu çok iyi anladı. Anlamakla kalmadı, anlattı.

Obama zamanında biz adamlara Patriot vermedik, onlar da ne yapsınlar, gidip S-400 aldılar, biz haksızız dedi.

Biz haklıyız, Trump da haklılığımızı teslim ediyor.

Şu halde, bize kimsenin yan bakmaması lazım.

Öyle değil.

Haklı olduğumuz pek çok durumda bize yan bakabilirler. Bakıyorlar zaten.

Siyaset, haklı olduğun durumlarda maruz kalabileceğimiz haksızlıkları yönetmeyi de içeriyor.

Yani?

Haklıyız ama bu işten zarar görebiliriz.

Çünkü maalesef, genellikle haklı olanlar değil güçlü olanlar kazanıyor.

Ama Trump haklılığımızı teslim etti. Demek ki yaptırım ihtimali ortadan kalktı.

Kalksa iyi olurdu.

Bir görüşe göre CAATSA yaptırımları otomatik olarak devreye giriyor.

Trump güzel konuşuyor ama istese de istemese de Türkiye’ye yaptırım uygulanacak.

Kongreden yaptırım kararı çıkarsa Trump gereğini yapmaya mecbur.

Piyasada böyle bir izlenim var.

Bende oluşan izlenimse şu:

Bir siyasi irade yoksa yaptırımlar otomatik olarak devreye giremez. Trump ve ABD yönetimi yaptırımları sürüncemede bırakabilir, erteleyebilir.

Şöyle düşünülebilir: ABD kabile devleti değil. Orada demokrasi var, kurallar geçerlidir. Başkan, kuralların işleyişine müdahil olamaz.

Halbuki hayat, siyasi şartların gerektirdiği durumlarda bütün devletlerin bir miktar kabile devleti olma kapasitesine sahip olduğunu hepimize öğretti.

Böyle bakınca, ABD bize yaptırım uygulamaz mı demiş oluyorum?

Hayır.

ABD bize yaptırım uygulayabilir.

Ama uygulamayabilir de...

Demiş oluyorum.

Eğer yaptırım uygularsa, ekonomide ilave sıkıntılar baş gösterebilir.

Ekonomideki ilave sıkıntılar siyasi şartlara da yansır.

O ekonomik ve siyasi şartlar, Türkiye’deki hiç kimseyi, hiçbir kesimi, şimdikinden daha iyi bir duruma getirmez.

Atlatır mıyız?

Hiçbir şey baki değil. Atlatırız.

Ama atlatırken çok yoruluruz.

***

Derken, Pentagon’dan Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma kararı geldi.

Trump, Türkiye’ye haksızlık yapıldığını teyit etti. Ancak, Pentagon’un kararını da teyit etti. “Türkiye’ye F-35 satamayız” dedi.

Beyaz Saray’ın açıklamasındaki şu cümle dikkat çekici. “F-35’ler Rusya’nın istihbarat toplama programıyla bir arada olamaz.”

Şu halde, ABD, S-400’leri “Rusya’nın istihbarat toplama programı” olarak görüyor.

Daha önce değinmiştim.

Bu silahların hepsi, F-35’ler, S-400’ler, diğerleri, özellikle son 5-10 yıl içinde geliştirilenler ya da modifiye edilenler, akıllı silahlar.

Biz S-400’leri alınca nasıl bir sakınca doğacağını merak ettim.

Savunma Bakan Yardımcısı Katie Wheelbarger’ın şu cümlelerine rastladım.

“S-400 bir bilgisayar. F-35 de bir bilgisayar. Kendi bilgisayarınızı rakibinizin bilgisayarına bağlamazsınız.”

Türkiye’nin F-35’leri aldığında, envanterindeki tüm uçakları, bu arada F-35’leri S-400 bilgisayarlarına ‘dost’ olarak tanıtması gerekiyormuş.

Tanıyınca ne olur?

Nato’nun ortak sistemindeki veriler, Rusya için erişilebilir hale gelir.

Benim teknik bilgim bunu doğrulamaya yetmez.

Nato Genel Sekreteri Stoltenberg “Türkiye bir müttefik olarak S-400’lerden çok fazlasıdır” dedi ve ilave etti:

“Nasıl bir savunma sistemi alacağına her ülke kendisi karar verir. Türkiye’nin aldığı S-400 sistemleri Nato’nun hava savunma sistemine entegre olmayacak. Çünkü bunlar bir arada çalışabilir sistemler değil.”

Şu halde, Nato’nun kategorik bir itirazı yok.

İki sistem entegre olmayacaksa sakınca da doğmaması lazım.

Türkiye, Pentagon’un görüşünü çürüten tatminkar bir açıklama yaptı mı?

Belki yapmıştır, biz görmemişizdir.

Ama şunu gördük:

Trump’ın bizi haklı görmesi yeterli olmayabilir.

Kritik bir noktadayız. Gözümüzü dört açmamız lazım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Köroğlu 19 Temmuz 2019 16:30
Kılıçdaroğlu çıktı S400ler lazım dedi ya. Orada film koptu benim için. Hayatımın geri kalanında ben bir daha CHP’ye destek vermem. Türkiye IŞİD’in kontrolüne geçse yine vermem. CHP devletin fake muhalefeti. Net.
Muhtefi. . 19 Temmuz 2019 14:51
Güçtur (yanlıştır ama) geçerli kural ve Haklı gözüken bütün o yazdıklarınız ACZİYET ifadesidir. Türkçesi.. pkk'ya silahlandirdilar Fetoyu vd Saklıyorlar. :)))..çok komik bu DOSTLARIMIZ. .!...3-5 füze için bu kadar yaygara niye anlamadım. Hani DOSTLUK nerde. ? ..:)))
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 14:50
biran için okuduğumu anlama yeteneğimi kaybettim sanmıştım.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 13:32
Burada kritik soru su.Biz S400 niye aldik nicin aldik ve kime karsi aldik.Bunun cevabi savunma bakaninda.Milli istihbaratta.Disisleri bakaninda.Basit dusunelim.Biz nato uyesiyiz.Cevremiz ve ulkemiz nato usleriyle askerleriyle zaten kusatilmis.Yazar diyorki nato silahlari dost tanimina girecek.Eee haliyle rus ve cin silahlarida dost tanimlatilacak.Geriye kim kaliyor peki.Girgir olacak belki amma yazar ile ben.Araba aliyorum yilin 365 gunu evin onunde yatiriyorum vebirde vergisini oduyorum gibi birsey.
Menderes YILDIRIM 19 Temmuz 2019 13:24
Yusuf Ziya Bey; Tarih Tekerrürden İbaret tir. SSCB nin Son Başkanı Gorbaçov, SSCB yi bitiren kişiydi. Gorbaçov SSCB' yi bitirirken, ABD nin CIA sının katkıları UNUTULMASIN. Şimdi de ABD Başkanı Trump da ABD (USA) nın Son Başkanı ve ABD (USA) yı bitiren kişi olarak tarihe geçecek. ABD (USA) şimdi de KGB nin katkılarıyla bitiriliyor. ABD CIA ile Ektiğini, RUSYA' nın KGB si ile BİÇİYOR. Bu Nedenle ABD Türkiye' ye KAFA TUTAMAZ. Kafa Tutacak, Kafa Kalmadı. Türkiye' nin ve Dünyanın GÖZÜ AYDIN. Saygılarımla
gavursavar 19 Temmuz 2019 12:13
Biz de S-35 ve F-400 Yapalım, onları vuralım.
Karar Okuru 19 Temmuz 2019 11:03
2. Soğuk Savaş düzeninde Türkiye kiminle ittifak halinde olacak kiminle ihtilaf halinde olacak sorusunu kendimize sorup cevaplamadan S-400 olayını anlamak mümkün değildir. Yorumların çoğu 1. Soğuk Savaş günlerindeki Türkiye'ye bakarak yapılıyor. Türkiye'nin ya yeri değişmişse?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:25
0
Ne soğuk savaşı? Ortada simetrik kamplar falan yok. Halkları liberal demokrasi talep edecek diye ödü kopan oligarşiler var sadece. Türkiye'de kendine devlet süsü veren oligarşi de liberal demokrasiye direnmeye çalışıyor o kadar. Kaybetmeye mahkum bir çaba.
E.K 19 Temmuz 2019 10:50
Belki gereksiz bir yorum olacak ama, kara yollarimiz savas alani gibi her gun onlarca insan oluyor..Bayramlarda haberlere bakamiyoruz..Bunlari sorun etmiyoruz..Elalemin gelistirdigi silahlara tonlarca alin terimizi yatirip kendimize dert ediyoruz..Ulkelerin gucu egitimli nufus ve ekonomiden gecer..Tasima suyla degirmen donmez demis eskiler...Bir deprem olsa, ulke nufusunun yarisindan fazlasi tehlikede...Bunu dert etmiyoruz..Kendiliginden yikilan binalari dert etmiyoruz....Bu silahlari kime karsi kullanacagiz..?
hamza akyol 19 Temmuz 2019 12:37
1
E.K! gerçekten de en gereksiz yorum seninki olmuş. En az, insanların evine ekmek götürememesi kadar gereksiz bir sorun ya da ne bileyim, durup dururken, hem de ömrün boyunca fetö gibi islamcı akımlara karşı iken, fetöcü diye hapse atılmak gibi gereksiz birşey. çocukların mamaya ihtiyacı yok ama bizim s-400'lere ihtiyacımız yok. çünkü insanlarımızın aşağılık kompleksi herşeyin üzerinde.
hamza akyol 19 Temmuz 2019 15:47
0
düzeltiyorum! "çocukların mamaya ihtiyacı yok ama bizim s-400'lere ihtiyacımız çok." hata için özür dilerim.
E.K 19 Temmuz 2019 16:58
1
Sn Akyol, yorumun icin tesekurler.. Herkes olaylara farkli acilardan bakabilir ve farkli algilayabilir..Goruslerinize katilmiyorum. .
hamza akyol 19 Temmuz 2019 17:27
0
sayın E.K! katılmadığınız bölümü nedir. s-400'lerin gerekli olduğunu mu savunuyorsunuz? ya ben sizi yanlış anladım ya da siz beni yanlış anladınız. ben kinaye yaptım ve sizin yorumunuzu destekledim diye düşünüyordum.
e.k 19 Temmuz 2019 18:39
0
Tesekur ederim. Haklisiniz.
hamza akyol 19 Temmuz 2019 21:27
0
Anlaştığımıza çok sevindim. yorumlarınızı genel olarak beğeniyorum. türkiyede, insanlar yoksulluk içindeyken silahlanmaya haklılık kazandırılması çabalarında, ülkenin esas sorununa dikkat çektiğiniz için hem tebrik ederim, hem de teşekkür ederim.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 09:33
Türkiye S400 leri KUL-LA-NA-MA-YA-CAK. NATO uçaklarını düşman olarak algılayacak.Nato envanterdeki uçaklarını S400 ile eşleştirmez. Diyelim kurduk, ırak veya Suriye'de bir ABD uçağını kazara vurduk. Sizce ne olacak. Yaptirimin babası değil sülalesi gelecek.
Murtaza 19 Temmuz 2019 07:21
Iyi polis kotu polis.
Karar Okuru 19 Temmuz 2019 00:57
Ne F 35 ne de S400 sistemlerini kullanabilecek kaliteli askeri personel kalmadı. Balyoz ve benzeri kumpaslarla ordu tasfiye edildi. Geriye kalan fetö kalıntısı molozda sonra temizlendi geriye hiç bir ciddi gücü kalmayan bir yapı kaldı. Geçelim F 35 i diğer F 16 ve benzeri ABD sistemleri nasıl olacak sonra. Ruslar SU 35 önermişler THY pilot bulmakta zorlanırken bakalım nasıl olacak. Bu iş S400 ü depoya kaldırmala sonlanır ABD o nedenle sessiz kalabilir ancak yoksa ABD nin Sovyetler dahil aon otuz yılda fiilen çökerttiği devlet sayısı hayli fazla dikkat şart.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:49
.. dedi saf uzayli.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:47
"Biz hakliyiz, Trump da hakliligimizi teslim ediyor"...Sac bas yolduracak bir cumle. Once Trump hakliligimizi teslim ediyor kismina bakalim. Trump dengesiz, patavatsiz bir insan. Bu gunlerde tek derdi gelecek secimi kazanmak. Bunun icin de demokrat partiyi yerden yere vurmakla mesgul. Dedigi su: Obama cok buyuk bir yanlis yapmis, Turkiyeye patriotlari satmamis ve onun yuzunden bu sorun cikmis. Peki, neden satmamis? Nedenini bosver, kabahat Obama'nin...Bir de cumlenin basindaki "biz hakliyiz" kismina takildim. Hep hakliyiz biz. Tarih boyunca dis politikada hic haksizlik yapmadik abi biz..
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:08
TCG Anadolu uçak gemisi F35’lere göre dizayn edilmişti. O ne olacak şimdi? Hiç konuşan yok.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 02:06
0
Fatih projesi gibi olacak. İsraf...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN