Back To Top
‘Savaş düşmana benzeyince kaybedilir’

‘Savaş düşmana benzeyince kaybedilir’

 - Son Güncelleme: 13.09.2019 Cuma 09:11
- A +

Bozuluyor, eskiyor, yıpranıyor, dağılıyor, çözülüyor, yıkılıyor, kırılıyor, şişiyor, patlıyor...

Nedir bunlar?

Bazı şeyler. Bize ait bazı şeyler.

Siyaset, bozulan, çözülen şeylerin gözle görülebilen kısmı.

Ama aynı zamanda çözülmenin lokomotifi.

Ara sıra yazılıp çiziliyor. Ben de görebildiğim ve daha önemlisi yazabildiğim kadarını yazıyorum.

Önceki gün ‘Sezai Karakoç’a mektup’ başlıklı bir mektup aldım.

Ben ‘mail’e mektup demeyi tercih ederim ama mektubun elektronik ortamda bana ulaştırıldığı mektup deyince anlaşılmıyor.

Kendini zorlama, ‘mail aldım’ de gitsin. Veya @posta...

Yusuf Bilal Aydeniz göndermiş mektubu. Başına, “Hocam, Sezai Karakoç’a yazdığım mektubu sizinle de paylaşmak istedim” diye bir not eklemiş.

Kendisiyle tanışmıyoruz, mektupta 28 yaşında olduğunu söylüyor.  Diyarbekir’den yazmış.

Yazımın başında ifade ettiğim bozulma, -nedense burada ‘dejenerasyon’ kelimesini kullanmak istiyorum- acaba sadece benim baktığım yerden mi görünüyor? Sorusunun makul cevaplarından biri bu mektup.

Doğru bir ‘makam’a yazılmış. Sezai Karakoç, ‘büyüğümüz’ dediğimiz insanların, fikirde ve sanatta öğretmenlerimizin en kıdemlisi.

Benim bildiğim, tanıdığım en üst makam.

Mektup uzun. Ama, fikir verebilecek miktarını burada paylaşabilirim.

Paylaşmak da tuhaf bir kelime oldu, kendi anlamı eksilirken ilave bir anlam kazandı. Sendeki bir şeyi, sende bir eksiklik olmadan paylaşıyorsun. Yani kolaylaştı, paylaşmanın maliyeti azaldı.

Ama ne yapabiliriz? Kelimeleri nasıl zaptedebiliriz?

“Üstadım” hitabıyla başlıyor Yusuf Bilal mektubuna.

Sezai Bey’in “Diriliş Neslinin Amentüsü”nü 1960’ta yazdığını hatırlatıyor, “Bu mektup, biraz da bu geçen 60 yılı, 28 yaşındaki bir talebenizin gözünde, samimi bir şekilde yorumlama çabasının sayfalara düşen izdüşümüdür” diyor ve devam ediyor.

“Sizin eserlerinizle son 50-60 yılda birkaç kuşak beslendi. Ancak geldiğimiz noktada sizin eserlerinizle beslendiğini söyleyen insanların (özellikle siyasetçilerin) sizin eserlerinizden beslenen bir insan tipi görünümü vermediğini üzülerek belirtmek isterim.”

“Müslümanlar, dünyaya ve ülkemize söz söyleme kabiliyetinde olduğunu söylemişlerdi. Bunu da temel değerlerimiz olan ahlâk, adalet, sevgi, birliktelik, dayanışma, adam kayırmama vs. gibi ilkelerle temellendirmişlerdi. Yani yola bu ilkelerle çıktıklarını deklare etmişlerdi.”

“Allah nasip etti. Bir şekilde öyle ya da böyle Müslümanlar iktidara geldi veya şöyle diyelim ülkede söz söyleme gücüne sahip oldular. Ancak geldiğimiz noktada, bu ilkelerin hepsinin aşındığını görmekteyiz.”

“Yıllarca belki haklı olarak bir kesimi insanlara yaptığı zulümler sebebiyle kıyasıya eleştirdik. Peki soruyorum. O kıyasıya eleştirdiğimiz kesimden bugün itibariyle ne farkımız kaldı? Aliya’nın meşhur sözü vardı: ‘Savaş düşmana benzeyince kaybedilir’ diye.”

“Evet, bugün itibariyle biz mücadeleyi kaybettik. Daha kötüsü kendi ilkelerimize ihanet ettik. Elbette bunu söylerken şahsınızı ve tüm Müslüman kardeşlerimizi kastetmiyorum. Bu kadar sorun varken, bunları görmezden gelenleri kastediyorum. ‘Bir lokma bir hırka’ mottosuyla konuşanlar, bugün son model arabalardan aşağı inmiyorlar. “

“Eskiden kapısına bile gidemediği yerlere bugün onlar insan seçiyorlar. Muhalefetteyken konuşmak kolaydı. Sizin bir kitabınızın isminde geçtiği gibi Meydan Ortaya Çıktığında savunduğumuz ilkelerde ne kadar samimi olup olmadığımız belli oldu.”

“Bu kadar cemaat, bu kadar parti, bu kadar stk, bu kadar Tv/radyo kanalı, akademisyen, öğretmen, imam, müftü, kurum kuruluş var. Her yıl sayısız sempozyum, panel, çalıştay, konferans vs. yapılıyor. Ama ahlâk, adalet ve bilgi üretme olarak daha geriye gidiyoruz.”

“Hak etmediği, liyakat sahibi olmadığı hâlde bir yerlere getirilen insanların kazandığı haram para ile büyüyen bir nesilden –adı Müslüman bile olsa- bir hayır beklenemez, nitekim hayır da gelmiyor.”

“Dini anlatan hocalara bakıyorum. Neredeyse her konuda bir şeyler söylüyorlar. Ama adam kayırma, torpil konusunda ağızlarını bıçak açmıyor.”

“Siz Hz. Ömer kıssasına atıfta bulunarak “Ey Müslüman! İslâm’ı öyle yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin.” demiştiniz. Elimizi vicdanımıza koyalım. Bugün herhangi bir gayrimüslim bizim hayatımıza bakarak Müslüman olabilir mi? Hiç sanmıyorum.”

“Üstadım size anlatmak istediğim çok şey var. Ama anlatmak istediklerimin çekirdeğini yazmış olduğumu düşünüyorum. Elbette ümitsiz değiliz, lâkin geldiğimiz noktada işimizin daha da zor olduğunu düşünüyorum. Sizin bir kitabınızda geçen sözle satılarıma son vermek isterim.”

“Şartlar ne kadar ağır olursa olsun, inananlar için Nuh’un bir gemisi vardır.”

Yusuf Bilal’in gördükleri, özetle, bunlar.

Bence kıymetli. Çünkü içinde bir art niyet, bir menfaat, bir hesap, kitap yok.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali Kumaş 14 Eylül 2019 10:51
Her gün daha çok benziyorsunuz... Adım adım... Farkında bile değilsiniz...!!!
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 22:59
Hikaye zam pardon finansal düzenlemeye devam esiyo dayın yazar hatırlatayım
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 21:47
Evet maalesef Türkiye şu anki hali ile içler acısı. Adalet ve ahlak hiç bu kadar zayıflamamıştır herhalde.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 20:53
İslamcılığın aleyhine atıp tutup da, Davutoğluna ümit bağlayanlar şunu iyi bilsin ki, Davutoğlu bu ülkede en hakiki İslamcılardan biridir. Burada bşr ateist korosu İslama direk saldıramadıklarından her türlü hakareti İslamcılık üzerinden yapmaya çalışıyor. Kafirin ihsanı olmaz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 20:04
Sınavı Kaybettik. "Allah gökten su indirdi de dereler dolup aktı ve sel üste çıkan köpüğü aldı götürdü. Süs eşyası veya yararlanılacak bir şey elde etmek için ateşte erittikleri şeyler de böyle köpük olur.Allah, hak ile batıla böyle misal verir. Köpüğe gelince yok olup gider. İnsanlara yararlı olan ise yerde kalır.."Rad/17 Ben AKP ile islamcılar başına gelen şeyin yarına inanıyorum. Köpük,curuf ile yararlı, değerli olan ortaya çıktı.İktidar, güç, mal, makam, para, kadın için iftira, yalan, entrika, şiddet, Allah'ın dinin kullanmaktan utanmadılar pişkin, kibirli,ŞIMARIKLAR.CURUFLAR.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:48
Muslumanlarin da, Hristiyanlarin da, Musevilerin de tarih boyunca yaptiklarina bakin. Din insanlari iyi, vicdanli, ahlakli mi yapmis? Yoksa insanlar dini kullanarak kotuluk, vicdansizlik, zulum, hirsizlik, ahlaksizlik mi etmisler? Hangisi dogru? Tarih bize defalarca gostermis: ViCDANIN VE AHLAKIN DiNDAR OLUP OLMAMAKLA iLGiSi YOK.
ramazan gün... 13 Eylül 2019 23:24
0
ama 'din' ile doğrudan, tam ve biri diğerini doğurucu alakası var..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 16:07
Kardeşim hiç konuşmasanız bu memlekete millete ve dine faydanız daha çok olur. Bu mektubu yazan ve övgüyle yayınlayan önce kendini düzeltsin. Müslümanlar iktidara geldi diyen ve bunu köşesine kabulle yazan da hiç mi vicdan yok. Bu müslümanlar ak partililer mi oluyor. Öncekiler mesela menderes demirel özal ecevit inönü neci oluyorlar. Yazık. Siyasileri de aynı tebaları da aynı zihniyette. Sonra da ahlaktan dem vuruyorlar.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 17:25
2
Müslümanlar demek abartı olabilir.Yanlışda olabilir.ama dinin emrettiği yoldan gitmeyi taahhüt edenler demek de doğrudur.Ecevitin dini söylemi yoktu ama KPSS yi getirerek adaleti sağlamaya çalışmış.Devlet malına göz dikmemeye çalışmış.Aşırı zengin olmamış.Oy vermesek de şimdi onu anlıyoruz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:12
2
Sen bu yazıda ifade edilmek istenen şeyi anladiysan ben de uzayliyim
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 20:15
1
17.25, Yanlış biliyorsun. KPSS 18 Şubat 2002 tarihinde 5. Ecevit hükümet tarafından yürürlüğe girmiştir. Müslümana olan nefretin gözlerini kör etmiş.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 16:00
Deniz Bitti.
V. Türk 13 Eylül 2019 15:48
"Allah nasip etti. Bir şekilde öyle ya da böyle Müslümanlar iktidara geldi." Bu cümle bütün sakatlığı ortaya koymuş. Partinize uzak olan, ya da sizin gibi düşünmeyen Müslüman değil öyle mi! Bu dine bu kadar kötülüğü hiç kimse yapamamıştı. Övünebilirsiniz...
İbrahim Terzioğlu 13 Eylül 2019 14:36
Bugünkü durumu analiz ederken;yakın ve uzak tarih bilgisi,imkanlar,beklentiler,insan ve toplum halimiz gerçeği ışığında çok zor olağan üstü tarihi kritik süreçte hızlı ve yoğun değişimleri, şartları,koşulları gözardı ederek ,sadece idealleri,kitabi olanları devamlı tekrar etmek ,bardağın boş tarafını görmek veya ağacı görüp ormanı görmeyerek çok abartılı genellemelerle adaletsiz,ölçüsüz ,ve merhametten yoksun tenkid ve eleştirileri sürekli tekrarı acaba faydadan daha fazla zararı olmaz mı,ayrıca tüm olumsuzlukları siyasi iktidara yüklemak kolaycılık değil mi
Öyle güzel yazılarınız var ki .. siyasal islamcılığın bitlerinindir siyasal islamci sahip bir kalemden okunması ayrı bi keyif. Tüketmenin müjdesini veriyorsunuz.. güzel haberlerinizi bekliyorum...
ramazan gün... 13 Eylül 2019 16:24
4
o, şöyle sevgili seküler kardeşim... (ysc'i bilmem) mesela benim 'siyasal islamcı'(bu ne lan) olarak kendi NEFS MUHASEBEMDE sizlerin asla yanına yaklaşamayacağı bir sertliğe sahip olduğumu, ayrıca kendimden dışarı doğru (her kim ise) yakın mesafedekilere azalarak iletilen bir şiddette bu muhasebenin şiddetini gösteren cümlelerdir. (yani tırnak içinde 'siz'lerde öz itibarıyle zaten varolamıyacak olan şeye tekabül eder) yoksa en uzakta olarak sizlere 'g.tün teki' asla demem.. (kendinize benzeyen 'siyasal islamcılar'la neyin tatrışmasını yapıyorsanız bu da beni ilgilendirmez seyrederim.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 16:33
1
Siyasal islamcılığın bitmesini siyasal islamcı bir kalem den okumak keyifli diyorsun ve hakli konuşuyorsun.. Bu son yıllarda izlenebilen en güzel keyif.. bir maceranın sonu..
ramazan gün... 13 Eylül 2019 13:36
(6)iş güç arası kopuyor olabilir ama... netice şu ki abi islam ahlakı denilen şey... 'bu denize SAL KENDİNİ' gibi aksiyondan doğar; şahsiyetinle birleşir ve KENDİN İÇİN gibi rasyonalite yerine ALLAH İÇİN gibi bir selim akılla İRADEYİ YÖNLENDİRİR. yaptık yaptık, yapamadık (ki yapamadık!. sizde, bütün 'büyüklerde' kabahatlisiniz. çünkü, mesela sizler n fazılın yazdıklarını ZATEN BİLİYORSUNUZ YA; üstelik anlıyorsunuz da) ben de dahil olmak üzre (bu kardeş de) hangi menfi ahlak durumundan şikayet edersek edelim, g.tün teki olmaya mahkumuz!..
ramazan gün... 13 Eylül 2019 13:34
(5)başta anlatmaya çalıştığım kastediliyor olsa gerektir; içgüdü-nefse bağlı unsurlarıda BİR YÖN VE İSTİKAMETE yöneltecek irade ile onlarıda verimli kılabilmek.. böylece ibni arabi, kötü ahlak diye bişey yoktur demesindeki murad açık olur (mu?) değer (eğer konuşacaksak) evrensel diye bişi yoktur. neden? değer-sıfat ilişkisini biliyorsak, anlarız ki, bir şeye nisbet, ve bir şeyden sıfat yoluyle üretilmiş olan değerin bir şuur çekirdeğine bağlı olarak konuşulması gerekir. bu çekirdek, -bizce-islam ve allah resulüdür. 'bizce de'!. nah sizce de!.
ramazan gün... 13 Eylül 2019 13:23
(4)tüm unsurları barındırmaktadır; İNSANDIR!. fakat İRADE (islam olmuştur) ve şahsiyetin (mizaç vb dahil) üstüste geldiği noktada o şecaat ile belirmiştir. İRADE.. kötü olan hasletleri dahi KENDİSİ İÇİN VE İYİYİ TAHKİM EDEBİLMEK İÇİN KULLANABİLME KAABİLİYETİNE SAHİPTİR. (bkz ibni arabi güzel ahlak kötü ahlak bahislerinin analizi) orda derki, allah resulünün güzel ahlakı tamamlamak için gelmiş olması... nedir bu?. güzel ahlaka dair kaideler hz ademden beri bilinmektedir. öyleyse neyini tamamlayacaktır?. dimi!.
ramazan gün... 13 Eylül 2019 13:18
(3)ne diyorum?. -mesela- hz alide şecaat (miydi) öndedir. bu onda diğer ahlak ve duygu kaidelerinin bulunmadığını değil, şecaatin onun ŞAHSİYETİ itibarıyle süper pozisyon içinde öne çıktığını ve diğer ahlak atomlarının da bu öne çıkışa bağlı denge içinde öne çıkanı tahkim edecek biçimde pozisyonlandığını gösterir. aynısı, negatif-zemmedilmiş ahlaki unsurlar içinde geçerlidir. hatta onlarda bir yere gitmezler; orda ve hazırdırlar. yani hz ali 'değerler' alanı ile 'içgüdü' alanına dair (kabaca hepsine duygu diyelim, kolaylık olsun)
ta'kipciniz 13 Eylül 2019 13:18
akp de chp ye benzedi,,, desenize a dostlar!
ramazan gün... 13 Eylül 2019 13:13
(2)içinde insanın olduğu her yerde herşey her zaman mümkündür; benim kaidem!. hırs veya başka bir duygu; tek başına incelenemez. duygular (ve değerlerde) bir bütün olarak çalışırlar. bir tür 'süper cisim', tüm 'ahlak atomları' birbirleri ile 'ikiz atomlar' gibi bir bağ ile bağlıymışçasına hareket ederler. birini değiştirmek veya öne çıkarmak, bağlantılı tüm diğer 'ahlak atomları'nında pozisyonunu değiştirir ve YENİ BİR DENGE durumuna -sizin tasarımlarınızdan da bağımsız olarak- otururlar. ahlakın çalışma mekanizması!?
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 12:25
İslamcılık idealini de çökerttiler! Irkçılık yapmak ne ayıp bir şey İslam'da. Sezai Karakoç Diyarbakırlı bir değer, ondan alınacak çok ders var. Devlet Bahçeli nin peşinden gidenlerin bu ülkeye gram faydası olmaz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 12:14
Ordada yorumlarımızı kafanıza göre sansürlerseniz napıcaz.
DoğrucuDavut 13 Eylül 2019 11:57
Sakatlık, kendi gibi düşünmeyenleri "düşman" olarak görmekle, "savaş" halinde olduğunu düşünmekle başlıyor. Yahu kardeşim, iki kuşak önceki deden ninen, ya da bir kuşak sonraki torunun senden çok farklı düşünebilir. Neden birbirimize düşman gibi bakalım?
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 11:22
Bunun sebebi ne yazık ki İslamcıların İslam'ı anlamamalarıdır. Uydurulmuş dinin egemen olduğu bir kitlenin para ve güç karşısındaki gizledikleri yüzüdür, ortaya çıkan. İslam infak der, onlar mal biriktirmeyi, İslam hoş görü der, onlar zaptırapt altına almayı, İslam demokrasi der onlar tek adamlığı, İslam liyakat der, onlar adam kayırmayı, İslam tevazu der, onlar kibri... anlar.
nb 13 Eylül 2019 10:43
yeryüzünde müslüman kaldı mı?
KARAR KURUMSAL 13 Eylül 2019 10:33
Değerli KARAR.COM okurları... KARAR TV yayın hayatına başladı. Yayınlarımızı youtube.com/karartv adresinden izleyebilir KARARTV'yi takip edebilirsiniz. Türkiye'nin en güçlü yazar kadrosunun gündemi yorumladığı canlı yayınlarını izleyebilir, canlı sohbet penceresinden yorum yapabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli. Görüş ve önerilerinizi bu mesajın altına bekliyoruz.
Denizci Alperen 13 Eylül 2019 14:13
0
Hayırlı uğurlu olsun , Karar ülkenin bu iç karartıcı ortamında adeta bir bahar esintisi gibi içimize ferahlık veriyor , bir deniz feneri gibi zorlu denizlerde yol gösteriyor Sağolun , varolun daima istikamet üzere olsun inşallah
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 10:24
Yusuf Bilal bey hadisenin fotoğrafını çekmiş, sorunu tam olarak ifade etmiş. Mütedeyyin kesimin kahir ekseriyeti iktidar, makam, mevki ve para ile olan imtihanında kaybetti. Hz. Peygamber ve güzide ashabı örnek alınsaydı, şu 17 yılda toplum fevc fevc İslam 'a koşardı. Şimdi aksine İslam' dan kaçıyor.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:21
0
Peygamber efendimizin cenaze namazı 17 kişi ile kılınmış, oysa birkaç ay evvel 100.000 kişiye veda haccında hitap etmişti. Ve 25 yıl sonrasında da ikiye bölünüp birbirlerinin onbinlercesinin (vikipedya 70.000) hayatını söndürdüler. Malesef.
faruk aydın 13 Eylül 2019 10:17
Peki Sezai Karakoç'un da şapkasını önüne alması ve KONUŞMASI gerekmiyor mu?
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 17:34
0
Evet konuşmalı.Doğru yolda olduğunu söyleyen STKlar kuruluşlar tarikatlar cemaatler konuşmalı.Susmak da yanlışa onaydır.
ÖTÜKENLİKURT 13 Eylül 2019 09:51
Gencin mektubundaki en önemli cümle şu bana göre; herhangi bir gayrimüslim, bizim hayatımıza bakarak Müslüman olabilir mi? Olmaz! Çünkü ülkemizde Müslümanlar İslamı yaşamıyorlar ki! Tarikatlar cemaatler devleti ele geçirmeye ve köşe dönmeye çalışıyor, Kuran kurslarında erkek çocukların ırzına geçiliyor! Kurulan İslami dernek ve vakıflar belediyeleri söğüşleyerek bazılarına kral hayatı yaşatıyor! Diyanet sol elle yemeyi kınıyor sadece!? Deist sayısı hızla artıyor, Cüppelinin yanmaz kefen satışlarına paralel olarak!? Bardakoğlu'nun YÜZLEŞME adlı şaheserini herkes okumalıdır! Vesselam...
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 09:11
niye zorluyorsunuz olmuyor işte.ve hep böyleydi.kitabi laflarla -esasında kitaplar güzel insanlar kötü--saflığını da bırakın.bakış açınızı değiştirin.tarih ortada.
Takipci 13 Eylül 2019 09:10
Okuduklarimdan aklimda kalan soyle bir ifade var: Para'nin kendi kanunlari vardir, hukmunu her sart altinda yurutur. Para'ya kavusan onun kanunlarina da uyuyor, olan biten budur...
Karar okuru 13 Eylül 2019 09:01
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Muktedirlerin siyasal islam adına ilke ve icraatleri münferit bir şahıs olarak benim islam inancımla bir türlü örtüşmüyor. Çok farklı kapılara ait zahirde benzer iki farklı anahtar misali. Hocanın dediği gibi; kedi buysa ciğer nerede?
Karar Okuru 13 Eylül 2019 01:13
Asıl sorun düşmana benzemek değil, bu ülkede birlikte yaşadığınız insanları, bu ülkenin kurucu unsurlarını düşman olarak görmek, her şeyi savaş ganimeti sayıp talan etmeye çalışmak. Yazık...
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 00:41
Düşmana benzemek karşılığında barış, top yekun kaybetmektir.
BU SÖZLER ÜZERİNE SADECE DERİN BİR MUHASBE YAPMAK GEREKİR.ALLAH RAZI OLSUN O GENÇ ADAMDAN .B U CUMA GECESİ BİZLERİ YENİDEN DİRİLİŞE DAVET ETTİ. BU YAZIYI DOSTLARLA PAYLAŞMAYA DAVET EDİYORUM KARARLI 'KARAR' OKUYUCULARINI.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 08:23
4
Ne oldu? Olan bitenin şimdiye kadar farkında değildin de, bu mektubu okuyunca mı anladın? Ben olacakları sana 2001 yılında söyleyebilirdim. Dinin ağızlara sakız edildiği yerde tüm melanetler o örtünün arkasına saklanır. Bu tarihin en eski dersidir. Ama siz yeni öğreniyorsunuz. Keşke ülkeyi bunlara teslim etmeden önce biraz tarih okusaydınız.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:59
0
08:23..."keske ulkeyi bunlara teslim etmeden once biraz tarih okusaydiniz" demissin, haklisin da bunlardan once devleti ele gecirenler ne yapti? Kemalist vesayet rejiminden soz ediyorum. 80 sene bu ulkeyi yonettiler. Demokrasiye, insan haklarina saygili bir hukuk devleti kurmak icin bir cabalari oldu mu? Bilakis, ayni buigunku iktidar gibi hukuku, insan haklarini ayak bagi olarak gorduler. Bugun iktidari ele gecirseler yine ayni zihniyetle devam ederler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN