Back To Top
Şimdi çamurdan daha berrak!

Şimdi çamurdan daha berrak!

 - Son Güncelleme: 13.01.2020 Pazartesi 07:36
- A +

2014 Haziran’ından beri piyasada dolaşıyormuş. Bana önceki gün arkadaşım Baki Kaya gönderdi. Daily Mail’de yayınlanmış bir okuyucu mektubu. Altındaki imza Aubrey Bailey.

Bu mektup çok alaka görmüş. Richard Alan Jones isimli bir blogger mektuptaki cümlelerin kendisine ait olduğunu kanıtlıyor. Aubrey Bailey kimse, Richard’dan yürütmüş! Ben ikna oldum.

Richard Twitter’da paylaştığında pek ilgi görmemiş, Aubrey imzasıyla yaygınlaşınca “ben niye 20-30 retweet’te kaldım” diye canı sıkılmış.

Neyse işin o tarafı bizi pek ilgilendirmiyor.

Malum, Ortadoğu’da durum çok karışık.

Kasım Süleymani suikasti karışıklığı daha içinden çıkılmaz hale getirdi.

Ayrıca İran, ABD üssüne yaptığı saldırının etkisiz olması ve zayiatla ilgili verdiği rakamların kamilen yalanlanması yetmiyormuş gibi bir de kazayla Ukrayna’nın yolcu uçağını düşürünce çok müşkül durumda kaldı.

Durun önce bahis konusu okuyucu mektubunu aktarayım.

Başlığı “Clear as Mud.” ‘Çamur gibi berrak.’

‘Karmakarışık’ anlamına gelen bir deyim. Uygun görenler ‘Arap saçı gibi’ diye de çevirebilir.

Burada bir dil tartışması yapalım mı?

Arap dostlarımız ‘Arap saçı gibi’ ifadesinden rahatsız oluyor. Ama Türkçede böyle bir deyim var. Kastedilen de Araplar değil, Afrika orijinli zencilerin saçı. Hani minik minik kıvrımlı güzel saçlar. Fakat deyim Türkçede böyle oluşmuş. Rahatsız olunacak bir şey değil aslında. Ama çalıştığımız gazetelerde kazara kullandığımız zaman Arap okuyucularımızdan teessüf mektupları alıyoruz. Bir şeyin ‘karışık’ olması menfi bir çağrışım yaptığı için olmalı. Bu yüzden ‘Karmakarışık’ demeyi tercih ettim.

Farkında mısınız, bir tartışmalı kelime daha kullandım. ‘Zenci’ dedim.

Bu kelime de tepki alıyor. Amerikalı beyazlar ‘negro’ kelimesini hakaret anlamında kullandıkları için, bazı Türkler bu kelime kullanıldığında ırkçılık uyarısı yapma ihtiyacı duyuyor.

Halbuki bizim kullandığımız ‘zenci’ kelimesi ‘negro’nun çevirisi değil. Hakaret kastı da yok. Dolayısıyla, kullanmakta bir beis olmaz.

Dönelim mektubumuza. Şöyle diyor:

“Ortadoğu’da olan bitenlerden kafanız mı karıştı? Açıklayayım.”

“Daeş’e karşı savaşta biz Irak rejimini destekliyoruz. Daeş’i sevmiyoruz fakat bizim sevdiğimiz Suudi Arabistan Daeş’i destekliyor.”

“Suriye’deki Devlet Başkanı Esed’i sevmiyoruz. Ona karşı yapılan savaşı destekliyoruz, ancak ona karşı savaşan Daeş’i desteklemiyoruz.”

“İran’ı sevmiyoruz ama İran Daeş’e karşı Irak’ı destekliyor. Yani bazı dostlarımız bizim düşmanlarımızı destekliyor, bazı düşmanlarımız da bizim dostumuz. Bazı düşmanlarımız başka düşmanlarımıza karşı savaşıyorlar ve biz onların kaybetmelerini istiyoruz. Fakat düşmanlarımıza karşı savaşan düşmanlarımızın kazanmasını  istemiyoruz.”

“Eğer bizim yenilmesini istediklerimiz yenilirse onların yerine daha da az sevdiklerimiz geçebilir. Ve bütün bunları, biz oraya gitmeden önce orada mevcut olmayan teröristlerin kökünü kazımak için bir ülkeyi işgal ederek kendimiz başlattık. Anladınız mı şimdi?”

Mektubun İngilizcesinin daha eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Tabii 2014’ten beri bazı şeyler değişti. Ama durumun karmaşıklığında bir eksilme yok.

Bir Amerikalı’nın bakış açısıyla yazılmış -ama eksik yazılmış, Obama’nın İran’a Irak’ta alan açtığını ilave etmemiş-  bu cümleler aslında bizim durumumuzu da bir miktar açıklıyor.

Biz Suriye’de Esed’in kazanmasını istemiyoruz. Mamafih, Esed’in kazanmasını isteyen Rusya’yla dayanışma içindeyiz.

PYD’nin kaybetmesini istiyoruz. Bununla beraber, PYD’nin kaybetmesini istemeyen müttefikimiz ABD’yle işbirliği yapıyoruz.

Libya’da Kaddafi’yi sevmiyorduk, Kaddafi gidince yerine daha az sevdiklerimiz geldi. Bunun üzerine içimizde Kaddafi sevgisi teşekkül etti.

Şu anda BM’nin tanıdığı Sarraj’ı destekliyoruz. Ancak bir çok alanda işbirliği içinde olduğumuz Rusya Sarraj’ı devirmeye çalışan General Hafter’i destekliyor. Daha doğrusu düne kadar öyleydi.

Biliyorum, bunların hepsinin gerekçeleri, izahları var.

Sakin kafayla dinlediğin zaman izahlar büyük ölçüde anlaşılabilir.

Çelişkili konumlar bize mahsus da değil, ilgili bütün taraflara teşmil edebilirsiniz.

İnsanlık, 21. Yüzyılda her şeyi birbirine öyle karıştırdı ki, savaşların bile kimyası bozuldu.

Artık savaşlar böyle; galiba sonunda herkesin kuyruğu birbirine dolanacak.

Bu hengamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le görüşüp Hafter ile Sarraj arasında bir ateşkes temin etmesi kayda değer bir diplomatik başarı.

Libya’da veya her hangi bir yerde bir kurşun bile eksik atılsa iyidir.

Tabii ki hiç atılmasa daha iyidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim H. Ada 13 Ocak 2020 22:22
Kalemine, yüreğine sağlık sevgili kardeşim. Bu kadar yaman çelişki ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Her şey daha karmaşık bir hal alırken, 2000 yıllık devlet aklı rafa kaldırılmışken sizin tanımlamanız çok naif olmuş. Allah uzun ömürler versin, sizi daha çok okuyalım.
Ertan 13 Ocak 2020 14:15
"Negro" terimi de 16. yy'da İspanyolcadan alınmıştır. Tahminen "night" (gece) kelimesinden türemiştir. Ondan önce "zenciler" için "moors" deniliyordu, o da İspanyolların moros dedikleri, Türkçe'deki eski kaynakların "mağribi" diye andıkları, Türkçe'deki yeni kaynakların varlığından haberdar olmadığı kuzey bati Afrikalıların İngilizce genel adı moor dendiginde batililarin aklina ilk gelen, avrupa'nin iclerine kadar ele gecirdigi topraklarda 8 yy yasayacak moorish empire'in kurulmasina yol acan berberi yonetici Tarik bin Ziyad. Yani negroyla aşağılama terimi olarak ilk müslümanları kastetmişler.
Ertan 13 Ocak 2020 13:56
Zenci terimi, Farsça "zang..." kelimesinden türüyor, Zang ise "pas" anlamında kullanılıyor, daha sonra zinc (Çinko ) da bu rengi aldığı için aynı anlama gelecek şekilde dönüşüyor...
karar okuru 13 Ocak 2020 09:23
Tarihin her döneminde olan bu durumları yeni keşfedilen bir şeymiş gibi yazı konusu yapmışsınız. Konu sıkıntısı mı çekiyorsunuz Yusuf Bey? Bu zoraki muhaliflik halleri kimyanızı bozmuş gibi. Allah zihin açıklığı ve salim bir kalp versin, ne diyelim.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 05:43
Siz önce içimizdeki enflasyonu ve işsizliği yenin
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 01:49
Deaş ı değil de el Kaide yi Suidi Arabistan destekliyor deseydiniz her şey tam yerli yerine otururdu.Fakat bu Deaş farklı bir şey doğumu da ölümü de suudluları göstermiyor.
Okur 13 Ocak 2020 03:22
0
Onu yazar demiyor, bahsettigi mektupta Deas yaziyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 00:32
Sizin bu insanın yüreğine dokunan hakkaniyetli ve vicdanlı yazılarınızı okuyunca önyargılı bakmayıp ısrarla her gün okumayı sürdürüp iyi ki keşfetmişim bu yazarı diyorum... Bir tek ‘zenci’ kelimesine takıldım, siyah desek sanki daha iyi gibi...
Karar Okuru 13 Ocak 2020 05:08
0
Zenci yanlış ya da aşağılayıcı bir ifade değildir. Siyahi ya da kara derili gibi tanımlar da çok şık olmuyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN