Back To Top
Yarı yoldan ziyade Trump’tan uzak yarı yoldan ziyade Putin’e yakın

Yarı yoldan ziyade Trump’tan uzak yarı yoldan ziyade Putin’e yakın

 - Son Güncelleme: 21.02.2020 Cuma 00:08
- A +

Şurası açık: Rusya’nın ve İran’ın Suriye politikalarıyla Türkiye’nin talepleri bağdaştırılamaz.

Rusya ve İran Esed rejiminin Suriye toprakları üzerinde pürüzsüz, sorunsuz bir hakimiyetini istiyor.

Türkiye, iç savaşın yeni başladığı günlerdeki “Bu iş birkaç ay içinde biter. En kısa zamanda Şam’a gidip Selahaddin-i Eyyubi’nin kabri başında Fatiha okuyup Emeviye Camii’nde namaz kılacağız” söyleminin artık çok uzağında.

Şu kadarına razıyız:

Sayıları -eğer İdlib rejimin kontrolüne geçerse- 6 milyona dayanacak olan Suriyeli sığınmacıların yaşayabileceği bir Suriye kurulsun.

Bu haklı bir düşünce.

Haklı, ama sahadaki gerçeklikle uyumlu değil.

Esed rejimi Suriye’de ılımlı-ılımsız her çeşit muhalif unsuru hiçbir insani kaygı gütmeksizin imha ederken...

Bu vahşet sebebiyle milyonlarca Suriyeli evini yurdunu terk edip Türkiye’ye, Ürdün’e sığınırken...

Herhalde Suriye’nin temizlendiğini, ülkenin rejim tarafından daha kolay yönetilebilir bir demografik yapıya kavuştuğunu düşünüyordur.

Belli ki Rusya ve İran da sivillere yönelik katliamları umursamıyor.

Siz de seyrettiniz mi?

Yüzünde kırık dökük bir gülücük, çocuğun.

“Nerede ceketin” diye soruyor adam.

Çocuk mahzunlaşıyor. Tebessümü uçup gidiyor.

Güzel gözlerinden yaşlar süzülüyor.

“Ma ‘ındî.”

“Yok ceketim.”

“Babam öldükten sonra bana kimse ceket almıyor.”

Allah belasını versin kim yetim bıraktıysa o çocuğu!

Devletlerin umurunda mı o çocuğun babasız kalması?

Kıymeti var mı bir yetimin gözyaşlarının?

‘Var’ diyene inanmayın. Yalan!

Katliamların sonunda elde edecekleri siyasi sonuç onlar için daha kıymetli.

Devletlerin bakışı acımasız.

Bir yere yazmasalar da fiilen takip ettikleri ‘insanı öldür ki rejim yaşasın’ şiarıdır.

Türkiye’nin Suriye politikasının ABD’nin bakışı ile de bağdaştırılması mümkün değil.

ABD, YPG’yi himaye ederek Rusya ve İran’a kaptırdığı Suriye’den kendisine sadık bir parça kopartmak istiyor.

Türkiye, sınırındaki YPG varlığını ‘vatanın bölünmez bütünlüğü’ne yönelik bir tehdit olarak görüyor.

Türkiye’yi bilhassa Suriye meselesinde Rusya’ya yaklaştıran sebeplerden biri ABD’nin YPG’den hiçbir şekilde vaz geçmemesidir.

YPG’ye kızıp ABD’den uzaklaşmamıza memnun olan ve bize ‘stratejik ortak’ payesi veren Rusya, Idlib’de rejimle karşı karşıya geldiğimizde suratını asıyor.

Aynı çelişkileri bir başka stratejik ortağımız ABD ile de yaşıyoruz.

Fırat Kalkanı’nda, Zeytin Dalı’nda, Barış Pınarı’nda kaygılı mesajlar yayınlayan, bize abuk subuk mektuplar yollayan ABD, Rusya’yla aramızda bir sorun baş gösterdiğinde “Yanınızdayız. Arkanızdayız” demeye başlıyor.

Bununla da kalmıyor, senelerdir kendi lisanlarıyla YPG’nin PKK’nın uzantısı olduğunu anlatamadığımız Amerikalıların lisanı çözülüyor, şakır şakır Türkçe konuşmaya başlıyorlar.

“Şehitlerimiz var” diyebilecek kadar!

Peki ne demek, yanınızdayız, arkanızdayız?

Aslında hiçbir şey demek değil.

Bizim arkamızda değiller, Rusya’yla ihtilafa düşmemizin arkasındalar.

Suriye’deki duruşumuz, iki stratejik ortağımızın politikasıyla da bağdaşmıyor.

ABD, Rusya ve Türkiye şimdiki konumlarında ısrar ettikçe bağdaşması da mümkün değil.

İlk düğmeyi yanlış iliklemiştik.

Sonraki düğmeyi de Putin’in gömleğine ilikledik.

Bir çelişkinin içindeyiz ve kimsenin kafasında çelişkiyi halledecek bir formül yok.

Şimdi, yarı yoldan ziyade Trump’tan uzak, yarı yoldan ziyade Putin’e yakın, bir savaşın eşiğine geliyoruz.

Bunun sevinilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

İnşallah bir çıkış yolu bulunur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
efedamat 21 Şubat 2020 17:05
haramzade troller mesaiye başlamış.sayın yorumcular kırmızınız ne kadar çoksa doğru yoldasınız aynen devam.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 15:26
Türkiye başından itibaren başını ABD'nin çektiği batılı Emperyalist güçler ile bölgedeki Suud ve Katar'a uyup sınırlarını yol geçen hanına çevirip Suriye'deki ateşe birlikte benzin dökmeyecekti. İç savaş halindeki bir devletin durumunu o kadar küçümsüyorsunuz ki, tersini hiç düşünmüyorsunuz galiba; Suriye'nin durumunda biz olsaydık ve İdlib yerine Hatay'da böylesi bir pozisyon olsaydı. Bize karşı bir kısım emperyalistlerle birlik olup topraklarımızdaki silahlı güçlere destek veriyor olsa, biz bu durumu nasıl karşılardık... (Komşu(lar)da demokrasi olup olmayışı nereye kadar ilgi alanımız!!!)
Muhtefi. 21 Şubat 2020 16:32
4
Valla dogru mu.1000.lerce kez dogru.Bedevi (çöl köylüsü) yoneticilere uymayacaktik.**Esedgillerin Vahsetleri,zulmü dillere destan.**..berbat ötesi durum.Akillica bir yöntem bulmaliyiz..! hem TÜRKÜN onur,şerefini,yilmaz cesaretini korumaliyiz, Bu saatten sonra Ona,Buna.Eyvallah.dersek.yarinin cok büyük Belaları gelisir..Duruşumuz net.olmali..1 mm kipirdamamaliyiz.Suriye serbest seçimleri olana kadar.
Karar Okuru 21 Şubat 2020 18:18
0
Orada kalıp kalamayacağımız Rusya’ya bağlı. Adamlar restimizi gördü ve arttırdı. Patriot filan hikaye! Rus uçağımı düşüreceğiz. Adamlar ile sınırız Kars, Ardahan düşünürüz sonra. En son savaşta İstanbula kadar geldilerdi ulu hakan zamanında. Onur ve şeref akılsız hamaset ile olmaz. Rus yenilgisinden sonra, 1912 de Bulgar ve Yunan çeteleride İstanbul’a kadar gelmişti. Öyle hesaplar yaparken akılcı olmak gerek. Türkiye ABD desteğinede güvenmemeli. İki devle ile dans etmeye kalkarsan ne zaman yüzünü birine dönsen öbürü arkanda kalır!
Muhtefi. 21 Şubat 2020 20:22
0
18:18..Deli deliyi gorunce Sopasini saklarmış.:))).. Ne yapalim TÜRKÜN kaderi bu..Akilsizlarin isini tamir etmek bize kaliyor ve Aleme .Nizam vermek..**Bi cacık yapamazlar**..Evelallah .yeterki yobazlar(suriyedeki ve burdaki) uzak.dursun isin ehli sahada olsun..En.onemlisi Kıblemiz.Net olsun..Harami değiliz. Coluk,çocuğa GÜVEN, KALKAN.olacagiz..Inanıyorum ki Rabbim Bizimle olur. Cesaretin oldugu yer Cennettir.!.
musto 21 Şubat 2020 15:04
Osmanlıyı kuracağız,reisimize tam destek verin,kuruluş aşamasındayız biraz sıkıntılı geçecek,gelecekte lale devri yaşayacağız,diyen bir divane kararda,bıkmadan usanmadan yorum yazıyor.Düne kadar 3 çocuk yapın ha diyenlerde ses seda çıkmıyor.Anlaşılan İdlibden geleceklerle nüfusumuz 10 milyon artmış olacak.Kota doldu.Vatandaşımız boşa çaba sarfetmesin.Akşam sabah mesaj geliyor İdlibden gelen kardeşlerimiz için bir kaç SMS gönderin.Nüfus tamamda ne uçağımız nede düşman füzelerini durduracak,hava savunma sistemi mevcut,Natoya yalvarıyoruz.Olmazsa iman gücümüz,zirvede şehadet şerbetini içeriz.
Rasim 21 Şubat 2020 14:25
Bir zamanlar ne Amerika ne Rusya bağımsız Türkiye sloganını kullanan, duvarlara yazan gençler vardı. Bu düşüncelerinden dolayı başlarına gelmeyen kalmamıştı. Şimdi onların düşüncelerine geldik gibi...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 16:08
0
Rasim Bey, o bağımsızlık idealleri olan gençleri bombalayan ve Avrupa Parlementosu için Ermeni Soykırımı yasası hazırlayan Dev-Yol militanı, bugün itibarı ile Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile büyükelçi olmuş durumda.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 14:22
Büyüklenmek bir hastalıktır. Bir defa sizi esir aldı mı kurtulmak neredeyse imkansızdır. Sayın büyüklerimiz 2 duble yol , 2 köprü , 5 hastane , 3 gökdelen inşa ederek ( amerikanın dolarlarıyla ) büyük devlet olunabileceği hülyasına kapıldılar. Oysaki Batı bu tür işleri 1900 lerin başında bitirmiş 4. Sanayi dönemine geçişin hazırlıklarını yapıyordu( Windows , facebook , google , instagram , Whatsapp , yapay zeka , otonom sürüş , 3 boyutlu yazıcı , Elektrikli Araba ) . Şimdi Ey Amerika diye güya ayar verdiği Ülkeden Patriot füzelerini istiyor. Ne oldu şu bizim S400 lerimize ?
Muhtefi. 21 Şubat 2020 14:02
Siysal islamci mantik ve .Sevgili Peygamberimizin Sakal,Biyik,Sarik Sunnetini Hayatini odaklarsan bu Akil ile boyle olur.oysa Sevgili Peygamberimizin Istihbaratta ne kadar mukemmel bir teskilat kurdugu,Toplumun iradesini.Nasil Celik gibi ordugunu Sosyal Adalette Caginin En ileri seviyesi.Toplumun Fikri hur ,irade hur ile Yine Caginin zirvesi,Gavurmu dayandi karsisinda IKI SUPER GUCU TARIHE GÖMDÜK..Biiznillah..biz sokağa Cocuk salamıyoruz simdi.sende bize masal anlatiyon.yok rusmus,pustmuş sari kafa tilkiymis falanlar,filanlar..
E.K 21 Şubat 2020 13:36
Oynasina guvenen dugun yerinde donsuz kalirmis...Halimiz buna dondu...Asrin liderimiz eminim dostum Putin ile sorunu cozer.
karar 21 Şubat 2020 12:56
bir bm milletler komiseri "türkiye daha fazla göçmen almalı"diye teklifte bulunmuş.biz petriot istemedik diye demeç verdikten yaklaşık 5 saat sonra abd nin bir yetkilisi evet istediler ama düşünüyoruz yollu cevap veriyor.ne diyelim.......
Dumur 21 Şubat 2020 12:38
Türkiye ABD'den patriot istemiş. E biz S400leri patriot yerine almamış mıydık? Onları kullanalım. Kullanamıyor muyuz yoksa? E niye aldık o zaman?
ALI KARSLI 21 Şubat 2020 11:17
TRAJEDİK DIŞ POLİTİKA
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 10:45
Ne dönek bir dış politika izliyoruz be. Daha düne kadar Amerika’ya kafa tutuyorduk ve Putin dostumuzdu. Şimdi Amerikadan yardım istiyoruz. Rusya ve Esad iki askerimizi şehit ettiler biz misli ile karşılık verdik mi? Bol bol palavra ve boş meydan okumalar ve fakir çocukları heder olmuyor mu? Orada kimin için savaşıyoruz? Özgür Suriye Ordusu kendileri savaşsın ve ülkelerini korusunlar. Ne beceriksiz işler yapıyoruz değil mi? Allah önce bu aziz millete akıl versin çünkü onların oyları ile bu perişan hale geldik.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 10:31
Yetkili: -Efendim İblid'te gene bombalanmışız 2 şehidimiz var. Devlet büyüğü: - Kanların yerde kalmadığı ve rejim kayıpları ilaveli açıklamayla üzüntülerimizi duyurun. Y: - Ama, şey Ruslar yapmış. DB:- Olur mu, dostum Putin bombalamaz. Y:- Iıı fena bombalamış efendim, Euronews'e açıklama geçmişler, biz yaptık diye. DB:- Dostum Putin'in yanına giren dış güçlerdir o. Y:- Efendim görüntüleri de servis etmişler; askerlerimiz için terörist ifadesi kullanmışlar. DB: - Şubat sonu deyin, dostum Putin'i arayayım Y: - Ee Şubat sonunda ne... DB: - Of be 2021 şubatı var 2022'si var. Y: - Anladı
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 09:52
II. ... kendi perişanlıkları yüzünden verilen kozlar olmasaydı) biz olsaydık sonuç böyle mi olurdu... Hala bir şans var geride kalanlar için. Toprağın sahibi kimse tapu kimin elindeyse önce onunla görüşülür, komsusu, akrabasıyla değil. Bir taraftan adamdan saymayıp diğer taraftan “senin arazideki sorunu ben çözerim” olmaz. Bir kere akla uygun değil... Bunda ısrar etmek, “sorun çözümsüz kalsın, uzadıkça uzasın” demek...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 09:52
I. Sayın yazar, hep ılımlı hep taraf gözetmeden yazıyorsunuz. Kaygılandırmayan, uzlaştırmacı ve vicdanlı bir tarzınız var. Çekinmeden özeleştiri yapabiliyorsunuz. Ancak, her ne kadar Suriye ile ilgili problemlerimiz olsa da Suriye’nin toprak bürünlüğünden taviz vereceğini düşünmek hayalcilik değil mi? O babasız mahzun çocuk ve benzerleri insanın içini yakıyor. O yine şanslı sayılır, hayatta; perişan vaziyette yüzbinlerce insan öldü savaşta. Ancak çıkar ve mezhep çatışmalarında uzlaştırmacı taraf (bizimkilerin +++
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 09:33
Yazının başlığı olan ifadeye bayıldım. İkisi de aynı.:)) Hep ortada eşit mesafe var...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 06:03
Kafa yok ki. Bir tane adam var. Eski gise memuru kendisi, herseyi o biliyor. Memlekette adam yok o yüzden her iş bunda. iç dış politika olsun , ekonomi olsun, belediyeye kayyum atamak olsun. Savcılık mavcılık herşeyi biliyor masallah. Araba mı yapılacak? o diyor hadi araba yapıyoruz. bir anda herkes isi gücü bırakıyor araba yapmaya baslıyor. Kanal mı hay hay paşam. Suriye de namaz mı kılalım? Ayıp ettin. Şimdi bir de libyaya girelim cıkalım mı ? o da olur sen ne dersen o nasıl olsa. kim tutar seni be.
karar 21 Şubat 2020 03:59
"“Babam öldükten sonra bana kimse ceket almıyor.” Allah belasını versin kim yetim bıraktıysa o çocuğu!" ve sebep olanların da....(selamun kavlen mirrabbirrahim)
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 02:21
“Akar Rusya ile çatışma niyetimiz yok” demiş. Tamam da o seninle çatışırsa ne yapacaksın? Girdik bataklığa çırpındıkça daha da batıyoruz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN