Back To Top
Yeni parti sualleri

Yeni parti sualleri

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 09:14
- A +

Çizgiler netleşmeye başladı. Yeni bir siyaset, yavaş yavaş teşekkül ediyor.

Menşei AK Parti bu siyasetin. Yani, AK Parti’nin oluşturduğu siyasi zeminden çıktı, yani doğum yeri AK Parti.

İnsanlar soruyor. Ne oldu yeni parti? Kuruluyor mu?

Kim kuracak?

Davutoğlu mu?

Babacan mı?

Kimin yanında kim var?

Abdullah Gül nerede duruyor?

İki parti mi?

Halkta karşılığı olur mu bu siyasetin?

Eğer kurulursa bir ya da iki parti, Türkiye’deki siyasi ortam bundan nasıl etkilenir?

Kimin faydasına, kimin zararına olur?

Bunları şimdiden ölçmek imkansız.

Elbette siyasi kahinlerimiz sihirli kürelerine bakarlar ve kesin bir dille söylerler bize.

Ah! Ben hayranım onların yüzlerine ciddilik maskesi takarak ve kesinlik derecesini kuvvetle vurgulayarak istikbali kestirmelerine.

“Sıfır çekerler.”

Veya...

“Siler süpürürler.”

Bence bugünkü verilerle sağlıklı hesaplar yapılamaz.

Seçime dört sene var. Zayıf ihtimal ama hadi erken seçim yapıldı diyelim, üç sene olsun.

Neler değişecek üç senede?

Türkiye’nin sorunları, gündemi nasıl şekillenecek? Mesela terör, Türkiye’nin güneyindeki güvenlik meseleleri, ABD’yle, Rusya’yla, Avrupa’yla ilişkiler ne hale gelecek?

Birden her şey düzelebiliyor. Birden her şey bozulabiliyor. Ziyaüddin Serdar’ın ‘post-normal zamanlar’ dediği böyle bir şey olmalı.

Ekonomi iyileşecek mi yoksa daha kötüye mi gidecek?

Bu iki partiden birinin başında Ahmet Davutoğlu, diğerinin başında Ali Babacan olacaksa, ki öyle görünüyor, bunlar nasıl bir performans sergileyecekler?

Halkın nabzını tutabilecekler mi?

Daha ilginci, bu siyasetçilerin birbirlerine karşı tutumları nasıl olacak?

Parti olmanın, hatta iki parti olmanın izahını yapabilecekler mi?

Öte yandan, AK Parti nasıl davranacak?

Sadece ‘bu iki siyasetçiye veya partiye nasıl davranacak’ değil... Türkiye’nin sorunları çözmeye uğraşırken nasıl davranacak?

Yerel seçimlerden aldığı mesajı nasıl yorumlayacak? Kongre döneminde kendisini nasıl yeniden yapılandıracak?

AK Parti’nin civarındaki muhtemel gelişmelerle sınırlı değil, bu partilerin akıbetini etkileyecek faktörler.

CHP nasıl bir politika takip edecek?

Yeni sistemin getirdiği yüzde 50 barajı siyasi davranışları değiştirdi.

Bırak değiştirmeyi alt-üst etti.

CHP, toplumun daha büyük bir yüzdesine hitap etmeyi hedefleyen bir dil ve yöntem arayışına girdi ve mesafe kat aldı.

İstanbul ve Ankara’yı kazanmasının sebebi bu.

CHP bu çizgiyi özümseyecek mi?

Halk, CHP’nin kendisini adapte etmeye çalıştığı bu yeni çizgiye itimat edecek mi?

Şunu herhalde siyasetle ilgili olan herkes teslim edecektir: Özellikle İstanbul’daki başarısından sonra CHP tünelin ucunda bir ışık görmüştür.

O ışık, tünelin her hangi bir yerine asılmış bir lamba da olabilir, CHP açısından tünelin nihayeti de olabilir.

CHP’nin şu anda eriştiği psiko-politik durum sözünü ettiğimiz AK Parti menşeli yeni siyasetin (veya siyasetlerin) alanını daraltıcı bir etki yapabilir.

Bunlar istikbale dair sualler ve birtakım varsayımlar.

Biraz da maziye bakmak gerekirse...

Yukarıda adı geçen siyasetçiler birkaç yıl öncesine kadar AK Parti’nin tam ortasındaydı.

Hala da orada olabilirdiler. AK Parti onları bünyesinde tutabilirdi. Tutmadı.

Ne oldu da ayrı düştüler?

Ayrı düşüren şey neyse, hangi enerji, hangi faktörse... Hangi adımlar, hangi tasarruflarsa...

Bu siyasetin, yani bu yeni partilerin ortaya çıkmasına sebep odur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Keşke..yatcaz,kalkcaz, yatcaz kalkcaz hoop yeni bir Parti.Herkeslerde Gülücük,Trafik on numara Kimse makas Atmıyor.birbirine lutfen sen geç ,Orda,burada Sıralarda herkes hakkina dikkat ediyor.Medyada,Tv"de Sadece Gulen,Mutlu,Neşeli insanlar Ağaç eken, parklar, bahçeler yapılıyor bolcaa. Calisma saatleri gunluk MAKSIMUM 8 saat. !. (Yol,ulaşım dahil) .kimsenin yarın endişesi yok..Terör Bitmiş. Hakkari Dağlarında Piknik yapıyoruz. Kamplar kuruyoruz..ayrılık, gayrilik yok. İhracat fazlamiz var. Parayı harcayacak yerimiz yok. !.Güzel olur bu. !.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 20:41
0
Muhtefi, yeni parti(ler) kurulacak, AKP fazla kilolarından kurtulup, gerçek boyutuna inecek. Çamur atma (Kimileri cumhur, diyor) ittifakı dışındaki bütün partiler, yeni bir BİZ anlayışı ile, birbirlerine eklemlenmeden, birbirlerine gebe kalmadan, tek adam sitemini yıkmak, demokratik hukuk devleti için gücü yettiğince çalışmak üzere, iş birliği yapacaklar. O gün gelince (İlk seçimde) Hakkari'de bir arkadaşım var, ona pikniğe gideceğim. Sana da haber veririm. :)
Hakkaride Askerlk yaptım iran-ırak üçgeninde Çok severim oraları. Gitmek isterim o Dağlarda tertemiz sular. Keklik sesleri. Gece yıldızlari 2000 mt'li zirvelerde..tertemiz gokyuzunu çok seyrettim. :)))) yine giderim inşallah..Politikacılara inancım yok..:işimde olmaz..Yapanlar yapsın Politikayi Dünyada Moda bugün .:)). ama Anadolu Irfanina inancim var. :)).Bence herkes Huzur, Bereket, Sağlık ve Afiyetler içinde yaşamak istiyor.(kimse aptal değil herhalde) Ama bu COĞRAFYADA bedeli cok ağır oluyor. Bir yolunu bulacagiz Mutlaka ! .yada Bulduracaklar,Bulmak zorunda kalacağız (Düşmanların iyi tara
Ak parti tek adam partisine dönüşmeseydi, Partide kalıp mücadele edin denebilirdi. Türkiyedeki tüm partiler lider odaklı olduğu sürece, halkımızda okuyup araştırma zahmetine katlanmadigi sürece daha çok Ahmet,Mehmet,Recep hangisi deyip dururuz
Baba Candır.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:12
Hafta sonu İstanbul'da olup da, 7. Helal ve TAYYİB Ürünler Fuarını gezenler, fuarda Helal ve Tayyib Gıda, Helal ve Tayyib Kozmetik, Helal ve Tayyib İlaç standlarını ziyaret edenler, Helal ve Tayyib Risalesi'ni satın alanlar parmak kaldırsın. :)
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:45
Sevgili üstadım soruları eksik yazmışsınız. Ekonomi bozukluğu'artan işsizlik 'adam kayırma iddiaları, yolsuzluk iddiaları' esnafın yok OLUȘA sürüklenmesi,baba oğul, damat, tan oluşan üçlü TRİUMVİRLİK idare şekli. YENİ PARTİYİ HAKLI KILMIYORMU.
Demircan 09 Eylül 2019 08:27
Dünkü yazınıza yaptığim yorum zannediyorum ki fatih eleştirisi olması nedeniyle yayınlanmadı.osmanlı benimde bir zamanlar toz kondurmadiğım şekilde sizin hala toz konduramadığız ortada. Evet kardeş katline cevaz verenleri ve uygulayanlar bir katildir. Rabbimizin emrine açiķca karşı gelmişlerdir ve bunun cezasını ahirette çekeceklerdir. Sayın editör vu yorumda yayınlanmayacak bende bjr daha hiçbir Konuda gazetenize yorum yapmayacağım. Bu ülke her konuda yüzleşmekten kaçtigi muddetce ferah bulamaz. Senin osmanlın varsa onunda başkası var.ve kısır döngü devam eder gider.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 06:39
"Ak parti ne yapacak?" Bu sorudan önce şunu sormak lazım bence: "Ak parti güncel iç ve dış sorunlarla ilgili ne düşünüyor?" sorusunu sormak lazım. Ekonomi konusunda ne düşünüyor? Suriye konusuda ne düşünüyor? Bir düşüncesi var mı?
Faik Güleçyüz 09 Eylül 2019 06:09
"Kimin zararına,kimin yararına olur?"Türkiye demokrasisinin olmazsa,olmazı;siyasî İslâmdır.AKP'nin içinden gelen bu hareketlenmeler;ülkemiz için hayırlıdır. Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 05:26
Yeni parti kuracak 'fedakar 'siyasetçilerin ortak tek bir özellikleri var :Ak parti dönemlerinde koltukları vardı ;şimdi yok, koltuk arıyorlar! Gerisi laga, luga, miş, miş.... O koltuğa tek başına sahip olamayacakları için kadim din düşmanı, bugünün takiyyecisi CHP 'ye yamanacaklar:savruluş ve yok oluş...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 07:34
3
Demek bunlar saf ya da aptal. Sadece CHP ye yamanmak için itibarlarını yakıyorlar. Biraz gerçekçi olun. Mezarlıkta ıslık çalarak gerçeği yok edemezsiniz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:43
2
Erdoğan kendisi söyledi; "Babacana gel birlikte çalışalım hayır dedi"diye. Hala buna rağmen nasıl bu iftirayı atabiliyorsunuz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:28
4
Hayır ;sayın Babacan ve Davutoğlu CHP 'ye yamanmayacak, böyle iftira olur mu? Cumhur ve millet ittifakları bitecek ;Babacan ve Davutoğlu birbirleriyle kardeşçe rekabete girecekler, memleketi gül gibi idare edecekler
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:44
Sen yazar ve yorumcu değil misin? Soru değil cevap ve yorum yazman gerekmez mi?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:44
1
Tatlısu muhalefeti, korkuyor abisi.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:19
Yeni parti olabilir...demokrasi işliyor...AKP icinde özgürlük alani kalmadi vb diye yeni parti iddasi olanlarin hangi konuda anlaşamiyorlarki ayni anda 2 parti kurulacakmiş..israf kardesim...neyi paylaşamiyorsunuz ki... Dakka bir gol bir...Kafamiz problemli...51 i nasil saglayacaksiniz...yeni sistemdeb CB seciminde ya ayrilan yere geri gelinecek yada ....10 yil 51 i saglamak icin uğraşilacak...yada Chp önderligindeki CB nina teslim olunacaktir...Tablo bi kadar net....
komedi 09 Eylül 2019 00:06
neresi yeni bu partilerin ya.yeniden başa dönüp,başarırlarsa bugünleri bir daha yaşamak için mi.baştakiler dahil kadroları,rantlar,bürokrasi v.s.aynı olacak..hepsine sonsuza dek elveda...yeni partiymiş ha..komik olmayın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN