Back To Top
Yine ‘9 taş’ gibi...

Yine ‘9 taş’ gibi...

 - Son Güncelleme: 23.08.2019 Cuma 09:11
- A +

Sıkıntılı günlerdi. 28 Şubat cuntası siyasetin üstüne çöreklenmişti.

Düşünsenize, bir subay, yanlış hatırlamıyorsam MGK’daki bir toplantının öncesinde kaza süsü vererek Başbakan Erbakan’a omuz bile atmıştı.

Osman Özbek adındaki bir general Erbakan’a küfür bile etmişti. Ben, hatırlansın diye ondan birkaç defa General P. Diye bahsetmişimdir.

Sonradan yaptığının yanlış olduğuna dair laflar söylemiş, ‘Erbakan’ı anlamadık’ falan demiş.

Sadece siyasetin üstüne çöreklense iyiydi, milletin de imanını gevretiyordu.

Bu ‘imanını gevretme’ lafını yabana atmayın. Gerçekten, mütedeyyin insanların mücadele azmine, siyasi bilincine, heyecanına, 28 Şubat’taki baskı ortamının katkısı çoktur.

Yani, gevredik 28 Şubat’ta.

Genel Kurmay Başkanı koltuğunda İsmail Hakkı Karadayı oturuyordu. Halim selim bir adam görünümündeydi.

Genel Kurmay ikinci başkanı ise Çevik Bir’di. Yerinde duramıyordu Çevik Bir.

Bütün sıkıntılı yazışmalarda Çevik Bir’in imzası vardı. 28 Şubat’ı eleştiren gazete haberlerini veya köşe yazılarını savcılıklara ihbar eden yazılarda bile.

O dönemde, okulların cami yakınlarına inşasını sakıncalı gören, okul çağındaki çocukların cami, namaz, abdest, takunya vesaire görmelerinin doğru olmadığını beyan eden askeri bir belge de görmüştüm, tuhafıma gitmişti.

Tabii ki BÇG’nin baş aktörü Deniz Kuvvetleri Güven Erkaya unutulamaz.

Sincan’da tankları yürüten Erdal Ceylanoğlu...

Doğu Silahçıoğlu, Erol Özkasnak ve diğerleri...

Hiçbir şey unutulamaz.

Eskiden TSK’nın komuta kademesiyle herkes çok ilgiliydi.

Filan yerde bir paşa varmış, çok aksiymiş, çok laikçiymiş, onun önünü açacaklarmış. Çevik Bir’in önünü açmak için kıtaya göndereceklermiş. Kıvrıkoğlu’nun önünü kesmek istiyorlarmış.

Niye önünü kesmek istesinler Kıvrıkoğlu’nun?

Bir rivayet dolaşıyor. 28 Şubatçılar post-modern falan değil, dümdüz darbe yapacakmış. O zamanlar 1. Ordu Komutanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu “Siz darbe yaparsanız ben hükümeti İstanbul’da toplarım” demiş.

Olmuş mudur böyle bir şey?

Kim bilebilir?

Doğru veya yalan, öyle bir söylenti sağda solda dolaşıyordu. Muhtemelen bu söylenti sebebiyle bizim tarafta Kıvrıkoğlu’nun komuta kademesindeki istikbalini korumaya yönelik bir hassasiyet vardı.

Aslında saçma bir hassasiyet. Biz ne yapabiliriz ki komuta kademesini belirlemek için?

Yapabileceğimiz en iyi şey konuya hiç girmemek.

Konuya girince ‘adamını’ satmış oluyorsun!

‘Adamın’ olduğu da tamamen kuruntu.

Yine de, “Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun önünü kesmek istiyorlar” diye yazanlar oluyordu tek tük.

Kıvrıkoğlu Genel Kurmay Başkanı olunca, imajını “28 Şubat bin yıl sürecek” diyerek toparlamaya çalışmıştı.

O yıllarda nasıl da tanırdık generalleri!

Aramızda çok konuşuyormuşuz ki, bir defasında rahmetli dedemin dikkatini çekmiş. Sordu.

“Ne olunca nasıl oluyor, bana da bir anlat bakayım?”

Aklım erdiğince anlattım.

Bir kişiyi emekli edince onun arkasındaki paşa yukarı çıkıyor. Birisini kıta görevine gönderince bir-iki dönem sonra 1. Ordu komutanı oluyor. 1. Ordu komutanı olanın önü kesilmezse eğer evvela Kara Kuvvetleri Komutanı, sonunda da Genel Kurmay Başkanı oluyor falan.

Düşündü düşündü...

“Dokuz taş gibi desene” dedi.

Gerçekten öyleydi.

Şimdi de aynı şeyler oluyor.

Tabii Fetö belası yüzünden düzen biraz bozuldu. Haberde dinliyorum, ordu komutanları içinde bir tane Orgeneral varmış, geri kalanları Korgeneralmiş.

Kolordu komutanları da genellikle Korgeneral değil, Tümgeneralmiş.

Zamanla düzelir.

Şu anda kim yükselmiş, kim düşmüş, kimin önü açılmış, kimin önü kapanmış bilmiyoruz.

Bilmememiz bir açıdan daha doğrudur, sivil vatandaşın ne işi var o kadar asker ismi, asker rütbesi ezberleyecek.

Ama ne olup bittiğini bilenler vardır.

Eski tüfekler, çarıklı erkanı harpler, encümeni danişler, her devrin adamı hacıyatmazlar...

İnşallah siyasi yetkililer haberdar olanlar zümresine dahildir. Ne olup bittiğini, kimin önünün açıldığını veya kapandığını, kimin nereye geldiğini biliyorlardır.

Biliyorlar mıdır?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:14
Ya şimdiki baskı ve hukuk düzeni; sayın yazar, 28 Şubat'a rahmet okutmuyor mu? Ne dersiniz?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 19:02
O günler de kötüydü bu günler de kötü. Biz böyle yapmamalı idik. O zaman da adalet yoktu şimdi de yok. Kınama Allah başına verir derler neyi kınadıysak fazlasıyla onu yaptık... kim geldide gelsin değişen bir şey yok. Olan hep garibana oluyor.
KARAR OKURUMürsel 23 Ağustos 2019 17:23
28 şubatta yiğittik kırıldık eğilmedik. Şimdi şaşkınız üzüntülüyüz. Şu 28 şubat mantıkçıları da arsız arsız konuşuyor,biyonik fetöcülerle kanka olmuş..Gel de feleğe çatma!
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 16:35
28 subat dönemi Camiye gidiyoruz. Bakıyorum bi Dinci taife türemiş. Sakal.Bıyık,Salvar kendilerini Allame ı Cihan ..Oy sadece Oy alırsak zafer gelecek. Acaib bir dönem. Bu particler ilginç adamlar. Sonra gelenler Dünyaya atarli, tutarli gereksiz açıklamalar. Çözüm süreci saçmalığı. Siyonistte baktı olmadı menüyü değiştirdi. Suriye verelim abime :)).sonra Dünya koptu geldi bu yemekte bizimde kasigimiz var. Bizim kaşık ÇAY KAŞIĞI adamların KEPÇE. .:))..Çıkarız işin içinden fakat Akil, İlim, irfan,Hikmet ve Bilek Gücüyle
ÖTÜKENLİKURT 23 Ağustos 2019 15:34
Sayın yazar, ne kadar yanlısınız ne kadar tek pencereden bakmaya meyillisiniz! Tipik bir dincisiniz! Düşünmeye, muhakemeye, kıyaslamaya asla gerek duymayan, duygularının kayığına binmiş rotayı mahalleye çevirmiş coşkulu bir kaptan gibi yazmışsınız! Sırtına bir tekme vurulduysa, bu tekmenin asker postalıyla mı, Soma'daki gibi rugan ayakkabıyla mı vurulduğunun ne farkı var! Başörtülü kızlara zulüm elbette kötü - hukuk fakültesinde mücadelesini verdim - ama kayıp yavrularını arayan anaları yerde sürükleyenler sizden olunca mazur mu! Milli bayramları yasaklayanlar cici mi?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:07
BÇG'den ve 28 Şubat dönemi vesayetinden bahsederken Çetin Doğan adı geçmemiş yazıda. Herhalde 28 Şubat da "kumpas" denecekti ama halkın tepkisinden çekinildi. Uyandırmamak lazım netekim. Algıyı da dozunda vermeli...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:11
Eskidende hak hukuk yoktu, şimdide yok . Yani normal vatandaş için değişen bir şey yok
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:45
Yusuf Ziya bile reisin bir şeyleri bilmeme ihtimalini yazıya konu edinmişse, kafalardaki put yıkılıyor, demektir. Güzel gelişme. Ama, Cömert'e tam güvenim yok. Yarın yine şakşak moduna geçebilir.
Karar Okuru 23 Ağustos 2019 07:39
Kötüyü daha kötü yaparsanız anlatacak bir şeyiniz kalmaz. Ordu değil devlet çöktü. Otoriter rejimler ülkeleri yıkıma götürür. Kötü bir halkın da iyi bir devleti olmaz. İyi kötü kalkınma peşinde koşarken orta doğunun bataklığında debelenmeye başladık. Irak oyununa ABD yanında girmeyen Türkiye önce demokrasi diye cehalete evrildi sonra seçim sandığı hiçe sayılmaya başladı, ordusu ortadan kalktı. Yakında suriyeden gelenler ile eli silahlı sokak çeteleri de türer. Allah vere üst akıl ülkeyi Suriye, Irak gibi bir dış müdahaleye açma niyetinde değildir. Öyle ya Suriye işi iç kargaşa ile başladı!
Kandırılıyorlardır""
Çerkez Ethem 23 Ağustos 2019 02:37
Kafa yormamıza hiç gerek yok çünkü Baştakilerin işlerine geliyorsa hemen bilirler! Kaçışı yok! Bizlerin bilmesine zaten hiç gerek yok! Bildiğimiz tek şey ordunun başına kim gelirse gelsin, tek görevi rejimi ayakta tutmak ve bizler çizgiyi aşarsak kutsal laik rejime uygun bireyler haline getirmek!
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:26
1
Ethem şu laiklik olmasa, sen ve senin gibiler üstün insan olsanız, el üstünde tutulsanız, 'Ethem Hazretleri' olsanız ne güzel olacak değil mi? Hep bu laiklik yüzünden sendeki bu dini cevheri kimse kaale almıyor, eşit insan muamelesi yapıyor değil mi? Ah bu laiklik ah! Ethem gibilerin ziyan olmasına sebep oluyor ya.
musto 23 Ağustos 2019 01:26
Sn yazar ne kadar rahat yazıyorsunuz senin umurunda değil ama bizlerin umurunda ordu komutanı korgeneral atanıyor yakında ona'da gerek yok erlikten generallığa kadar yol açıldı okulları'da kapatırsınız alaylı askerle savaşırsınız inşaallah bir balkan bozgunu daha yaşamayız. Pkk ile savaşıyoruz Kıbrıstan bu güne kadar gerçek savaşa girmedik.Alaylılarla yönettiğiniz devletin 18 yılda hali ortada hiç ders almamışsınız.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN