Back To Top
Dayanıklılık kalple değil sindirimle ilgili

Dayanıklılık kalple değil sindirimle ilgili

 - Son Güncelleme: 08.06.2019 Cumartesi 01:24
Dayanıklılık kalple değil sindirimle ilgili
- A +

İnsan vücudunun fiziksel dayanıklılık sınırı belirlendi. Çoğu kişi kendi gücünün ötesinde görse de maratonun insan dayanma sınırının çok altında kaldığı görüldü. Dayanıklılık limitinin kalp, akciğer ve kasla değil sindirim sistemiyle bağlantılı olabileceği belirtildi.

İnsan vücudunun fiziksel dayanıklılık sınırını belirlemek üzere yapılan araştırmada ortalama bir insan için uzun vadedeki dayanıklılık sınırı, vücudun dinlenme anındaki metabolizma hızının 2.5 katı veya günde 4 bin kalori olarak belirlendi. 

ABD’deki Duke Üniversitesi’nde yapılan araştırmada önce ABD’nin batı kıyısı California’dan doğu kıyısındaki Washington’a kadar yapılan ve 140 gün süren 5 bin kilometrelik yarışa katılan atletler incelendi. Atletler bu süre boyunca haftada altı maraton koşuyor ve bilim insanları bunun vücut üzerindeki etkilerini tespit etmeye çalışıyordu. Yarış öncesinde ve yarış sırasında atletlerin dinlenme metabolizma hızı (vücudun dinlenme anında ne kadar kalori harcadığı) kaydedildi. Buna ek olarak etkinlik sırasında yakılan kalori belirlendi. Sonuçları Science Advances adlı yayında yer alan araştırma, enerji kullanımının yüksek düzeyde başladığını ancak zamanla, dinlenme metabolizma hızının 2.5 katı düzeyde sabitlendiğini ortaya koydu. Spor etkinliğinin uzunluğu ve enerji tüketimi arasında bağlantı olduğu, çoğu insan kendi gücünün ötesinde görse de maratonun (42 km koşu) insan dayanma sınırının çok altında kaldığı görüldü. 

Birkaç saat süren bir maraton koşusunda insanların 15.6 kat enerji harcadığını tespit eden bilim insanları, 23 gün süren Tour de France’da bu seviyenin 4.9 kata, 95 gün süren Antarktika yürüyüşü sırasında ise 3.5 kata düştüğünü gördü. Araştırma, hamile kadınların, insan vücudunun dayanma sınırına yakın bir düzeyde yaşamlarını sürdürdüğünü ortaya koydu. Kadınlarda hamilelik döneminde enerji kullanımını dinlenme metabolizma hızının 2.2 katına çıkıyor.  

Araştırmayı yapan ekip içinde yer alan Dr Herman Pontzer “Bir-iki gün süreyle oldukça yoğun egzersiz yapabilirsiniz, ama uzun süre dayanma bakımından iş farklı” dedi. Pontzer, tespit edilen dayanıklılık sınırı için “Henüz bunu aşan kimse tanımıyoruz” diye ekledi. Araştırmacılar, vücudun dinlenme anındaki metabolizma hızının 2.5 katı olarak belirlenen dayanıklılık sınırının kalp, akciğerler veya kaslarla ilgili değil, insanın sindirim sistemiyle bağlantılı olabileceğini söyledi. Zira vücudun daha yüksek enerji kullanımını devam ettirecek kadar kalori ve besini sindirip işleme koyamadığı görüldü. 

Vücut, sonradan takviye edilmek üzere, kısa süreli etkinliklerde yağ deposunu ve kas kitlesini kullanıma sokabiliyor. Ancak insanın tükenme sınırına yaklaştığı uzun erimli etkinliklerde vücudun enerji kullanımını dengelemesi gerekiyor.  

Pontzer, atletlerin antrenman ve müsabakalarda bu bulgulardan yararlanabileceğini belirterek “Günler, haftalar ve aylarca sürmesi gereken bir dayanıklılık söz konusu; bu yüzden antrenman düzeninin vücudun uzun süreli matabolik sınırına uyup uymadığını tespit etme bakımından kullanılabilecek bulgular bunlar” dedi. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN