Back To Top
Anneler, HDP, dağ, devlet

Anneler, HDP, dağ, devlet

 - Son Güncelleme: 08.09.2019 Pazar 08:32
- A +

"Anarşi” diye başlayıp “Terör” diye devam eden süreçte toprağa düşen on binlerce genç aynı zamanda ana yüreklerine ateş olarak düştü.

Önce sağ-sol diye kapıştırıldı gençler, anneler sağ-sol bilmezlerdi, aynı kavurucu ateşi hissettiler yüreklerinde.

Sonra “Kürt sorunu” etrafında terör odaklaşması gerçekleşti. Gençler dağa çıkarıldı, silaha sarıldı, devlet onların peşine güvenlik güçlerini gönderdi, dağda tepede vuruşmalar oldu, ardından ölümler, ölümler geldi.

Şehit cenazelerinde tabuta kapanan anneleri gördük, eşleri gördük, nişanlıları gördük. Kavruldu yürekler.

Öte yanda dağa çıkarılanların da bir annesi vardı. Onlar yanmaz mıydı, yanardı elbet. Kız-erkek evladının elinden uçuvermesi yakardı, dağda ölüm haberi ha geldi ha gelecek kaygısı yakardı, parçalanmış cesetler yakardı…

Devlet bir ara “Analar ağlamasın” dedi. Bizler de yollara düştük “Analar ağlamasın” dedik. Örgüt silahı bırakacak, militanlar dağdan inecek, barış yolu açılacaktı.

Şehit anneleri bile “Bizim yavrumuz öldü, başkaları ölmesin, on yıl önce gerçekleşseydi bu, bizim yavrumuz da şimdi aramızda olurdu” dediler umutla.

Ama PKK başka bir projeydi. İşin içinde küresel güç odakları vardı, PKK’ya “Yerinde dur, senin önünü açacağız” denildi ve “Analar ağlamasın” süreci zehirlendi.

Devlet bir süredir gücünü kullanıyor ve Dağ’ı bitirmek istiyor. Ne denir, Dağ bundan anlıyor.

İşin bir de “Ova” tarafı var hiç şüphesiz. Orada Kürt siyasetinin son versiyonu olan HDP var.

PKK ile ilintili mi, ilintili. Hiç şüphe yok.

Şimdi Diyarbakır’da “Anneler” HDP önünde oturma eylemi yapıp “Çocuklarımızı alın PKK’nın elinden” diye sesleniyorlar. Bir tanesi “HDP Kandil’dir” bile dedi.

HDP’nin Kandil’i kınayamadığı da bir gerçek. Kınayamamanın bir bölümü korkudan ise, bir bölümünün de Kandil ile fikirdaş olmaktan kaynaklandığı da biliniyor.

Kürtlerin tamamının HDP’ye oy vermediği biliniyor. “Kürt sorunu” diye bir konuda aynı değerlendirmeleri yapanlar bile, siyasi-ideolojik hatta mücadele yöntemi konusunda görüş ayrılıkları sebebiyle HDP’ye de Dağ’a da karşılar.

Buna rağmen “Sol” oyların da katılımıyla HDP’nin önemli bir oyla Parlamonto’ya girdiği, yerel yönetimleri kazandığı da bir vakıa.

HDP’nin bu oy gücünün, siyasi denklemi ciddi biçimde etkilediği de görülüyor.

Şu anda hükümet çizgisi HDP ile Kandil’i iç içe geçmiş görmek, göstermek ve örtülü bir illegaliteyle suçlamak noktasında. Diyarbakır’daki bir annenin “HDP Kandildir” sözünün iktidara yakın medyada gördüğü karşılık, muhtemel ki Ankara’nın da görüşünü yansıtıyor.

HHH

TV’deki tartışmalara bakıyorum, bu çizgi hep HDP’nin bir “Suç örgütü” olduğu noktasına gelip dayanıyor.

Sonra “Peki sonra?” soruları soruluyor ve orada bir tıkanma oluşuyor. Bu konuda en rijid tavrı sergileyen MHP cenahı bile, HDP’ye ne yapılması gerektiği noktasında bir görüş ortaya koyamıyor.

“HDP kapatılmalı mı?”

Ses yok.

Ses yok çünkü, parti kapatmanın bir siyasi tercihi öldürmediğini, hele bu çok derin bir oluşumu ifade eden “Kürtlük bilinci” ile ilgili ise, bu tür yaptırımların o bilinci daha da derinleştirdiğini ve sertleştirdiğine herkes biliyor. 

Şu anda HDP, adeta devlet tarafından dışlanmış durumda.

Buna rağmen, ilginç, mesela Beştepe’nin muhatap kabul etmediği HDP’nin iki üyesi her ay bir hafta süreyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yönetiyor. Ne yapacaksınız? Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un HDP’yi muhatap almama lüksü var mı?

Bir de işin, siyaseten kullanılma zemini oluştuğunda ortaya çıkan “pragmatizm” boyutu var. Terörist başına “elçi” gönderiliyor, mektubu Kürt seçmene sunuluyor, bir başka kırmızı bültenli terörist devletin tv’sine çıkarılıyor. İnsanın aklına “Acaba Kandil’den birisi ‘HDP’ye oy vermeyin’ çağrısı yapsa o da devlet televizyonundan yayınlanır mıydı?” sorusu gelmiyor değil. 

Diyarbakır’daki annelerin isyanı sonuna kadar haklı. HDP dağa çıkışta sorumlu olmasaydı bile, annelerin eylemi devlet kurgusu olsaydı bile, bu sese ilgi göstermeli, anneleri dinlemeli, annelerle birlikte Dağ’ı sorgulamalı idi. HDP’ye “Terörle arana mesafe koy” noktasında her şey söylenmeli. Bunda şüphe yok.

Ama devletin de HDP’yi muhatap kabul etmemenin bir çıkar yol olmadığını, aksine bunun HDP’ye ilgiyi yok etmek yerine beslediğini, Kürt vatandaşlarda “dışlanma” duygusu oluşturduğunu, bunun da hiç istenmese bile Dağ’ın ekmeğine yağ sürdüğünü görmesi gerekir.

Şunu diyorum: Cumhurbaşkanı’nın HDP ile görüşmesi devlete ne kaybettirir? Meseleye parti gözüyle değil ülke gözüyle baktığımızda…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 23:25
Kanunlarımiz kardeşliğimize zarar veren hertürlü bölücü yıkıcı fitne çıkaran çıkarmaya çalışanları milletvekili görünümlü başkasının oyuncağı olan bu Bu zavallıları sorgulamalı ve gereğini yapacak acil düzenlemeler yapmalıdir Devletimiz vatandaşın ezilen hakkı yenilen evladı elinden alınan malum partinin kapısında bekletilen o anne ve babaların ne zaman hakkını arayacak.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 22:01
Hdp=pkk .Bu niye görülmek istenmiyor.Anlamıyorum
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 13:57
0
Senin görüşüne göre HDP eşittir PKK olsa 6milyon estr PKK 6milyon eşittir terörist .ki bu aileleriyle birlikte eder on milyon .bu daha tehlikeli degilmi. Ben sonuna kadar hdp liyım ama PKK'lı asla değilim.
Okur 09 Eylül 2019 16:04
Sayın Taşgetiren, “HDP’ye ‘Terörle arana mesafe koy’ noktasında her şey söylenmeli” derken, dediğinizde eksik olan, terör tanımı. “Terör”ü net tanımlamazsak, konacak mesafeyi de saptamak da imkansız. Eğer şiddet kullanmak – öldürmek, yaralamak, yıkmak yakmak – “terör” tanımında belirleyici ise, HDP´lilerin kesin terör karşıtı olduklarına şüphe yok. Ama ülkemizde “terör” geniş anlamda yorumlanmakta, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin fikir, ifade özgürlüğü kapsamında gördüğü açıklamalar da “terör” suçu sayılmakta. Somut, net konuşmakta yarar var+
Okur 09 Eylül 2019 07:11
HDP, annelerin acısını paylaştığını, çocuklarının dönmesi için her türlü mücadeleyi yapmaya hazır olduğunu son derece net ifade etti. Gerçekten bilmek isteyen, kişisel açıklamalarının ötesinde, ilgili basın açıklamasını da internet sayfasında her an görebilirler. Halihazırda HDP Meclis’te konuyla ilgili heyet oluşturulması çağrısında bulundu. Bakalım AKP ve MHP kabul edecek mi. Meselenin çözülmesi isteniyorsa, mecliste araştırılır, birlikte yol aranır. HDP´yi baştan “suçlu” ilan etmek ise hakkaniyetsiz olması bir yana, annaların derdine dert katmaktan öte işe yaramaz. +
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:27
0
Yıkama, yağlama, yalama... İktidarın uzun süre dilinden düşürmediği 3 Y nin yeni versiyonu, boshhhhhhh!..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 16:47
0
hdp kandilin ve pkk nin terörist olduğunu söylesin yeter
Okur 09 Eylül 2019 16:44
0
Karar´ın bu yorumu yayımlayıp da devamını yayımlamaması düşündürücü. “Mesele eğer gerçekten anaların acısı ise, istenen anaların acılarının dinmesi ise, çözümünün HDP´nin kapısında beklemek olmadığı net” demiştim ve diyorum. Ben gencecik yurttaşlarımızın şiddete yönlenmesini, can almalarını, sonunda kendi canlarından da olmalarını sırf annelerin değil, hepimizin ortak sorunu olduğunu düşünüyorum. Bu acıları siyasi propaganda malzemesi olarak kullanmak uğruna kimi olan bitenin üstü örtülüp halkın ahmak yerine koyulması ne anaların, ne ülkemizin derdine derman. +
16:47 Gayet Arifane Soylemis..Sayın Okur.!.kendini yorma..! Hdp Sadece Amasiz,fakatsiz,lakinsiz,Şeysiz,Öylesiz, boylesiz...***Üstelik etrafimda bir suru insan onlara OY VERDİ, , VERIYOR TÜRKİYE PARTİSİ diye.. *** ..PKK. TERÖR ÖRGÜTÜDÜR Desinler.yeter...masrafa gerek yok. Ankaraya ,Meclise gitmek Aciklamalar vb yorulmadan. Biz Kardesim PKK 'yi ve Terörünü lanetliyoruz. ( Etnik irkci,faşist Bölücudurler ) desin parantez içindekini söylemesede olur. Yoksa Lütfen Aklimizla Demokrat vb Hipnozlarla Dalga geçmeyin... !..Saygılar.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 03:13
Çocukları dağa çıktığı için üzülen ve eylem yapan bu anneleri bugün sözde canı gönülden destekleyenler, yarın bu annelerin çocukları "etkisiz hale" getirilirse cenazelerine katılıp annelerin acısını paylaşacak ve taziyede bulunacaklar mı acaba? Yoksa cenazeye katılıp annelerin ve babaların acısını paylaşan, taziyede bulunanları terör destekçisi mi ilan edecekler? Anneler sadece HDP'yi sorumlu tutup eylem yaptıklarında, AKP için kullanışlı hale geldiklerinde mi duyguları kutsal ve değerli? Çocukları ölünce duygu ortalığı bitiyor mu?
Partiler üstü TERÖR konusu. Ben ,Sen,o Hükümet olsak. Pardon biz aşağıya iniyoruz mu diyecekler. Niye parti meselesi yapıyoruz. Ayrıca HIC-BİR PARTİ terore MÜSAMAHA GIS-TE-RE-MEZ..**Hangi parti olursa olsun İKTİDARDA aynı Mücadele Devam eder.! HDP Bile olsa .! .**..kimsenin gücü yetmez.!!! Elinde silahla DAĞDA ÖLEN. ...Elbette TERÖRİST, BÖLÜCÜ, HAİN muamelesi görecektir. ..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:11
Karar okuyorum uzun zamandır. Muhalif bir söz duyma özlemi belkide. Aynı mahalleden itiraz duymak , ayıptır bu kadırıda olmaz diyen birileri olsun istiyor insan. Bak o mahalleden itiraz eden haksızlığı gören ve ses veren birileri de var demek insanı umuda sürüklüyor. Ama daha çok okuyucu yorumları umudu büyütüyor. Yılma senin gibi düşünen çok insan var diyor. Yorumun altında ismimizi yazmak zorunlu olmadığından belki de daha dürüst ve korkmadan aktarıyoruz düşündüklerimizi
Bedr 09 Eylül 2019 00:30
Pekiyi, niye kimse şu soruyu soramıyor: Hükûmet Kayyum(veya Kayyım, her neyse) sonrası eleştirilere uğrarken ve Imamoğlu'nun Diyarbakır'ı ziyareti Ak Parti ve Havuz medyası tarafından saldırıya uğrarken, ne tesadüf Analar HDP'den çocuklarını soruyor?? Zamanlama ne şahane, şimdiye kadar niye hesap sormadılar?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 23:51
Ben sıradan bir Kürt vatandaşım. Pkk ile hdp ile çatışma ile zerre ilgim yoktur. Bu güne kadar ak parti dışında hiçbir partiye oy vermedim. Kürt sorunu pkk ile müzakere edilerek çözülmez. Benim gibi vatandaşlarla müzakere edilerek çözülebilir. Bir dil 5 bin yıllık süreçlerden geçerek oluşur. Kürtçe gibi bir dil devletin anayasasında 2 veya 3 resmî dil kabul edilmeli ve ana dilde eğitimin önü kesinlikle açılmalı. Bu zenginliktir. Kültürel güzelliktir. Kürtçeyi yok edince kimin eline ne geçecek.
Hasan 08 Eylül 2019 23:37
Sorunlar sorunlara gebedir ve doğrudan veya dolaylı olarak birbiriyle ilişkilidir; büyük sorunlar küçük sorunlara ve küçük sorunlar büyük sorunlara gebedir. Aslında küçük denilen sorun da küçük değildir; çünkü ya gerisinde ya da rahminde büyük bir sorun yatıyor. Sorunların böyle bütüncül bir gerçekliği var. Peki, bu bütüncül çerçekliğe meydan okuyabilecek bütüncül bir bakışımız, yol haritamız var mı? Yoksa, niye yok? Sorunları büyüterek mi ayakta kalıyoruz yoksa çözerek mi? Çözerek olsaydı 40 yıldır aynı sorunlarla uğraşmazdık, değil mi?
Murat Doğrusöz 08 Eylül 2019 21:54
Birlikte yaşamamızın zaruretini hepimizin kavraması gerekli.Bunun da şartları belli.Hak ve Adalette cömert davranılacak.Bir süre sonra zorunlu vereceğimiz hakları,zor da olsa şimdiden verme yürekliliğini göstermeliyiz.T.Özal 'Kürtlerin Dil hakkını gözetmeliyiz,Kürtçe dil okulu açmak problem değil' dediğinde en önce S.Demirel 'bunun adı ihanettir' demişti.Ama 5 yıl sonra Kürtçe Kurs kararnamesini C.Bşk. olarak O imzalamıştı.Peki didişmeye devam edersek ne olur?Bugün yapmadıklarımızı bir süre sonra kuzu kuzu yapar(o da ortalık tarumar olmamışsa)Sonra da 'Ağam peki bu herzeyi biz niye yedik'deriz
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 20:32
Adamlar kendi aralarında anadilinde konuştuğu için linç edilip öldürülmedi mi bu ülkede. Dükkanları yağmalanıp evleri ateşe verildi kürtçe müzik dinledi diye. Hala kalmışlar hdp şöyle yapmalı kürtleri temsil etmiyor bla bla yapıyorlar utanmadan. Siz önce faşist kafatasçı içi kürt nefretiyle dolu zihniyetinizi bir sorgulayın bence.
Mehmet ÖZDEMİR 08 Eylül 2019 20:31
Ayrica Ahmet bey, Cumhurbaşkanının hdp ile görüşmesinden muradımız ne, ne söylemeli, ne sonuç almalıyız bunlarida detaylı olarak yarın ki yazınız da belirtirseniz sevinirim.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 20:21
Siz saygı duyduğum insanlardan birisiniz. Cumhurbaskanindan hdp ile görüşmesini istemek biraz saçma değil mi? Bu ülke de hdp yi önceleyen, siyasetin önünü açmaya çalışan kişi Erdoğan değil mi? Tam doğal bir hareket başlamışken, bu konuda hükümeti eleştirmek yerine insiyatif alarak başta karar yazarları olarak üzere gazeteci yazar sanatcı gibi insanlar ile bu eylemi destekleseniz ve hdp yi sosyal bir baskı altına alsanız daha mantıklı değil mi?
Kürtlerin hakları için değil, ABD'nin menfaatleri için kurulduğu ayan beyan ortaya çıkan PKK terör örgütünün, demokratik tedbirlerle terörden vazgeçeceğini düşünmek, ya saflıktır, ya eblehliktir, ya hainliktir. PKK Terörünü hala demokratik sorun olarak gören herkes kendi gözden geçirsin.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 18:34
2
Kırk yıldır AYNI YÖNTEMLE halledilemeyen bir olgu PKK. O zaman devlet yöntemini değiştirmeli. Denemediğini denemeli. Kürt illerine inadına demokrasi, inadına yatırım, inadına zenginlik transferi, denenmeli.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 19:11
1
Tamamdir abi
Muhtefi. 08 Eylül 2019 17:27
Hepimiz MİLLİYETÇİ olmamız, olmalayiz, Sevgi,Saygı, Ahlak,Edeb İçinde. *Bazı kasabalilar IRKÇI diye anlar Oryantalist Mantalite.* NATIONAL (Türkçesi IRKSAL."dır ) ..MILLIYETCILIK =MILLET,,,HALK vb mana taşır. .Proflar, Ansiklopediler, Dış Diplomaside vb IRK diye okuyorsa, okunuyorsa. Milliyetcilik..Turk,Arab,Zaza,Kürt, Boşnak,Çerkez, Gürcü, Arnavut, Ermeni, Yahudi, Ateist, Deist hepimiz. .HADİİİ ORDANNNNN..!..DÜNYAYA ve icimizdeki IRKÇILARA demeliyiz. Cesurca, Yureklice. TÜRK MİLLİYETCİSİ tek yol. .Kürtte olur, Arabta,Boşnak, Arnavut vd Önderimiz. !.
Şehit yandaşı 08 Eylül 2019 16:59
MHP türkçülük yapar ,HDP Kürtçülük ,tüm türkler MHP te nasıl ki oy vermiyorsa tüm kürtlerde HDP ye oy vermiyor. İki partinin Türkiye de ki oy oranları da bir birine yakın...Benim fikrim bu ülkede ırkçılık yapılmayacak kürtlerin dili, örf adetleri unutturulmayacak Devletimizin resmi dili türkçe,Doğu da kürçede öğretilmeli veya seçmeli ders olmalı. Yok ben devletim gücüm kuvvetin var derseniz çözemezssiniz.çok insanlar telef oluyor çok analar ağlar .Said nursi :Arapça farz dinimizin dili,Türkçe vacip devletimizin dili, kürtçe caiz o bölgenin insanın ana dili dır. Ümmet olmak da budur....
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 16:21
Bu toplum nezaman anlayacak merak ediyorum , PKK derin devletin bir koludur. Hükümetin ihtiyacı oldukca kulandigi bir örgüttür , PKK hükümete mazeret yaratmak icin vardır . Hükümet toplumu PKK bahanesiyle resmen esir almis.
KaRaRSıZ 08 Eylül 2019 16:14
Gerillayı Dağda Tutan Nedir?? Maaş? Ödül? Lüks bir hayat? Hurili, Nurili bir cennet vaadi? Onları dağa çıkarmak belkide kolay olabilir, ama Onları Orada tutmak ta kolay mı ??
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 19:54
7
Kolay olsun diye amcaları yüzlerce tır oyuncak getirdi.
Muhtefi. . 08 Eylül 2019 21:49
5
Beleş yaşam.(ihtiyar sizofrenleri).tutuyor..Biliyorlarki Cagdisi Vahşiler. Dagdan indimi Kahvede kisa sure sonra CAY ismarlamazlar.:)))..Doğrusu da budur..sabah kalkacak iş yapacak.Topluma katki sunacak..eee zor geliiir..Etnik kokeni gidikla Akil firar eder..kısaca beleş,hizmetçi, aşçı,Dünya kadar AJAN .ağasın,paşasın,kralsın diye okşuyor..Orada onları bu EGO tutuyor.. zombiler sermaye. !..Kayip edecek neyin var ki.?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 15:59
Kendinizle çelismeyin akp yi destekleyen terörü istemeyen kürtlerle hdp yi destekleyen doğal olarak terörü destekleyen kürtleri birbirinden ayırın.sanki kurdlerin hepsi hdp yi destekliyor gibi dışlama yorumunuz çok yanliş
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 15:25
Davudoğlu başbakanken muhatabı alınıyordu hdp, dolmabahçe mutabakatı bile sağlamışlardi, ne oldu birşey değişimi, hdp bilinen hdp, çözüm süreci yürürken hdp hiç elini taşın altına koydumu, siz akil insanlar diniz, o süreç hdp ye rağmen yürütmüştü.. Şimdi de hdp muhatap alınsın diyorsunuz, ne değişecek
memduh 08 Eylül 2019 15:22
Zihinler karışık. Kafalar almak bullak. Kürt meselesi ve terör sorunu tam bir kördüğüm. Kim ne derse desin bu iki problemi (ve daha birçok problemi) tam olarak çözmek için cumhuriyetin kuruluş felsefesinin tekrar gözden geçirilmesi şart. Eğer bu yapılmazsa bu sorunların çözümü muhal. Bu kadar net. En son yabancı bir sitede “Kürt federe devleti” başlıklı bir anket yapıldı. Bu işin sonu hiç iyi görünmüyor. Allah akıbetimizi hayr etsin.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 14:16
Türkiye'de kimin Kürt olup olmadığına ABD beslemesi terörist PKK mı karar veriyor...Türkiye'de PKK'lı ya da HDP'li olmayan bir çok Kürt var.
Muhtefi. 08 Eylül 2019 17:32
4
Aynen öyle Balkanliyim Oralarda PKK'ya GÖMLEK giydirecek kadar Etnik Köken Fasistler var. :))..fakat Duracak lay, lomunu marjinal gurub olarak konuşur. Sadece o kadar. Haddini Aşarsa. !...Elbette TÜRK Milletinden olarak Karşısındayım Ebediyyen. .**Bunu yaşıyorum, direkt söylüyorum. Umurumda bile değil. !..**..Bölücülük yok bizde, olmaz, olamaz, olamayacaktır. Oğlumu da öyle yetiştiriyoruz. Önce TÜRK 'uz sonra etnik kimlik. !..
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 13:47
Hdp ile görüşmek hiç birşey kazandırmaz. PKK asıl güç odağı. Çözüm süreci dediniz binlerce insan şehit oldu gazi oldu. İnsanları dağa çıkmaya hdp teşvik ediyor. HDP var olduğu sürece Pkk bitmez. İnsan kaynağını parti aracılığı ile sağlıyor. Devlet ne zaman masaya oturdu. PKK daha da güçlendi. Sayın Taşgetiren insanların zihnini bulandırmayın. Kim tekrar pkk ile masaya otursa Allah onu bildiği gibi yapsın.Benim hakkımda onlara haram olsun.
Devlet bir zamanlar Barzani yönetimindeki kuzey Irak'ı Türkiye'ye bağlama düşüncesindeydi. Geri adım atmak zorunda kaldı. Suriye'de Şam'da cuma namazı kılma hayali peşindeydi. O da geride kaldı. Şimdi devletin ne istediği belli değil, yani halk bilmiyor. Halkın bilmediği konuda devletin başarılı olması zor. Devlet Kürtleri Türklerle aynı devlet için de istiyor mu, Kürtleri ayırmak mı istiyor? Kürtleri ayırmak istiyorsa Kürtlerle devlet konuşmaz ve ayrışma gerçekleşir. Bu da Türkiye'nin yıkımı demektir. Kürtler benim vatandaşlarımdır ve öyle kalacaklar derse devlet HDP ile konuşmak zorundadır.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 14:10
6
13.43, Devletin yapmadığı şeyleri yapmış gibi göstermek için yalan konuşuyorsun.
Muhtefi. 08 Eylül 2019 17:35
2
Nereden oluyormuş Hdp=Kürt temsiliyeti.. MHP =TÜRK temsilcisimi. DİN Referansli parti İslam temsilcisi mi. Nasıl absürt bir düşünce. !..
14:10 a: Güncel olarak, devletin yönetiminde kısmen de olsa söz sahibi olduğunu sandığım bir siyasinin sözleri şunlardır: "Irak toprak bütünlüğü bozulur, bölgesel statü altüst olursa, 1926 Ankara anlaşması başta olmak üzere uluslararası anlaşmalardan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanmalıyız. O zaman geldiğinde, şartlar oluştuğunda, tarih coğrafyaya dar geldiğinde, misakı milli uyanacak. 81 Düzce'den hemen sonra 82 Kerkük 83 Musul deme hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır." Bir de merhum Özal'ın birçok kanaldan teyit edilen Irak'a girme düşüncesi malumdur.
Mustafa ALSANCAK 08 Eylül 2019 13:39
Sayın Taşgetiren bey! Nasıl da sizler gibi 63 AKİL ADAMIN BİR OLUP ŞEHİR ŞEHİR dolaşıp PKK’yı Melek gibi gösterme oyununa geldiniz? Adamlar Güney Doğuda boş durmayıp belediyenin kazma makinalarını kullanıp asfaltın altına bomba döşedikleri ve ordu birliklerinin gözleri önünde bomba yerleştirdikleri ve kimsenin bu hainlere karışmadığı konuşulurken sizler çözüm süreci diye ahkam kesmeye devam ettiniz. Bu AKİL ADAMLAR ORKESTRASINA KADİR İNANIR BİLE GİRMİŞTİ. İktidar yine aldatılmıştı.PKK’nın ipiyle kuyuya inenin hali dumandır.AKİL ADAMLAR İÇİN MİLYONLAR BOŞA GİTMİŞ OLDU.Analar ağlamaya devam .
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 13:33
Aynı zarftan çıkan üç oyu geçerli, birini geçersiz saydırtmak hamakatin dibiydi. İntihar girişimiydi. On üç bin, sekiz yüz on üç bin oldu. 1. ve 2. İmamoğlu zaferlerinin muzaffer komutanı Kaftancıoğlu’nu, sırf intikam için hapis cezası ile cezalandırtmak ise doğrudan harakiri. İntihardan, ölmeden kurtulma ihtimali var, harakiride ise, güle güle sana ... Eğer CeHaPe’den kahramanlar/mağdurlar üretip, CHP’yi iktidar yapmak bir Bahçeli projesi değilse, Reis’in kendi aklıysa, hiçbir şeyi doğru dürüst bilmediği gibi, siyaseti de bilmiyormuş “usta”.
Denizci Alperen 08 Eylül 2019 17:26
7
Yahu Kaftancıoğlu nasıl bir komutanmış anlamadım , İmamoğlunun belediye başkan adaylığına bile karşı çıkan milletin kahir ekseriyetinin değerleriyle problemi olan bir isim kaftancıoğlu. Allahtan kılıçdaroğlu ve imamoğlu farklı bir resim verdiler de İmamoğlu kazandı yoksa klasik Chp zihniyeti her işi berbat edecekti.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 18:42
1
Yorumdan anladığın, yorumun öne çıkartılacak vurgusu bu mu Denizci ? Şiir okuyan kadına ertelemesiz hapis cezası verdirten Erdoğan, kime hizmet ediyor, diye, soruyor 13:33.
Meksika'nın dağlarında El kaidenin Kandil gibi bir yapılanması olsa, bu yapılanmayı alenen destekleyen HDP gibi bir parti Amerika'da siyaset yapabilir miydi? Bu demokrasiye biz ne yaptık. Biz de hep kahpelerin, hainlerin işine yarıyor...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 13:29
Sade suya tirit bir yazı. Şu olsa ne olur bu olsa ne olur vb. Siz ne diyorsunuz sayın yazar siz? Onu duymak istiyoruz. Şu olsa bu olsa değil, ne olmalı? Sizin öneriniz ne?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 17:37
3
Federasyon
Demokrat mûslûman 08 Eylül 2019 18:59
4
FEDERASYOOOOOOOOOON, FEDERASYON , ZENGINLESTIRIIIIIIIIIIIIIIIRRRRR
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 23:20
0
18.59, Futbol Federasyonu mu?...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 13:21
Osmanlı coğrafyasında Türkçülük ve Arapçılık körüklendi. Neticede Araplar ve Türkler perişan oldu İsrail devleti kuruldu. Şimdi de Kürtçülük destekleniyor. Neticesinde Kürtlerin perişan olacağı İsrail'in genişleyeceği kesin...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 13:21
Osmanlı coğrafyasında Türkçülük ve Arapçılık körüklendi. Neticede Araplar ve Türkler perişan oldu İsrail devleti kuruldu. Şimdi de Kürtçülük destekleniyor. Neticesinde Kürtlerin perişan olacağı İsrail'in genişleyeceği kesin...
Amerika kendi topraklarında, etnik siyasetin başını ezerken, bizim ülkemize karşı, Kürtçülüğü silah temin ederek destekliyor.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:47
Tabii ki anneler HDP'nin kapısına dayanıp çocuklarının dağa çıkmasındaki sorumluluklarının hesabını sorsunlar. Peki, aynı anneler valilik ya da iktidar partisinin önünde eylem yapıp; "çocuklarımıza iyi eğitim, iş-aş, kültürel özgürlük vermediniz, o yüzden terör örgütü tarafından kandırıldılar" diye hesap sorsalar akıbetleri ne olur? AKP sözcüleri onları hararetle kutsamak yerine, cop ve gazla yanıt verilmesini desteklemezler mi? Aynı Cumartesi annelerine olduğu gibi... İşine gelince onların tarafında ol, duygusal suistimal yap, işine gelmeyince sür polisi-askeri üstlerine!...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 13:43
9
12.47, Bir tarafta bir vakıa var. Anneler diyor ki evladım bu binadan dağa gönderildi. Sen buna çare arayacağına ihtimal üretip meseleyi örtbasa kalkıyorsun.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 02:50
0
13:43, ortada ispat edilmiş bir vaka yok, bir iddia var. Ayrıca ben ihtimal üretmiyorum, evvelce yaşanmış somut olayları örnek vererek AKP zihniyetini ifşa ediyorum. 2010 referandumuna evet oyu almak için Cumartesi annelerini kullandılar mı, kürsülerde salya sümük duygusal konuşmalar yaptılar mı? Evet. Yakın zamanda ise bu anneleri terörle iltisaklı ilan edip üstlerine yürüdüler mi? Ona da evet. Son olarak da; çare devlet kapısında aranır, parti kapısında değil. Tabii ortada ciddi bir devlet ve o devletin çare üretmeye niyeti varsa. Ama devleti yöneten parti iktidarda kalabilmek için çatışm
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:46
O kadar büyük ve derin bir sessizlik varki. Herkes biliyor ama önceki seçimde yapılmış ortaklıktan ses çıkartamıyor. Yazık. Keşke siz o sessizliği yırtabilseydiniz. Geçmişolsun
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:44
HDP'ye kapınıza dayanan acılı annelerle görüşün diyeceğine, Cumhurbaşkanına HDP ile görüş diyorsun. Ne iş?
Mustafa Soylutürk 08 Eylül 2019 12:42
Sayın yazar; Makaleniz baştan sona çelişkili bütünlük kaybedilmiş. Teşbihte hata olmaz nalına da mıhına da vurmuşsunuz! PKK lı canileri perdeleyip canı yanan anaların HDP nin kapısına dayanmalarını pasifize edip HDP li meclisi yönetmesini öne çıkarmışsınız.!Bir de Akil adam olarak görev aldınız...Tarafsız olacağım diye taraf olmuşsunuz...Muhalif olmak teröristlerin ve onun işbirlikçilerinin değirmenine su arkı yapmayı gerektirmez.....
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 16:49
3
Sadece ilk cumlenize katılıyorum.!
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:50
Başkanlık seçim sistemi yani % 50+1 devam ettiği sürece, Türkiye siyasetini HDP seçmeni belirleyecek. HDP Kürt partisi olmaktan çıkalı çok oldu. O bir Türkiye partisidir. Karşı cephenin adayı Erdoğan olduğu sürece, HDP seçmeni yerinde sabittir. Safı demokrasi safıdır. Erdoğan'a İstanbul hezimetini yaşatan, HDP seçmenidir. Erdoğan'ın kendi seçmenini kandırmakta zor günler yaşadığı bu zamanda HDP seçmenini kandırması imkansızdır. HDP'nin onun vereceği selamı alması için, önce Bahçeli'nin etkisinde kurtulması gerekir. Sizce kalkabilir mi ?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 21:39
2
Aynen katiliyorum,Apo‘dan medet umanlar HDP yi elestiriyor! Gururla HDP yi desteklemeye devam edecegim❤️
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:37
"Beştepe’nin muhatap kabul etmediği HDP’nin iki üyesi her ay bir hafta süreyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yönetiyor." diyor, Taşgetiren. Bunda hayret edilecek ne var ki, Abi ! Beştepe, TBMM'yi de muhatap kabul etmiyor.
Şehit yandaşı 08 Eylül 2019 15:04
6
Erdoğan ABD beslemesi PKK ve uzantılarını muhatap kabul etmiyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:03
1
15.04 Tabi beslemeleri muhatap kabul etmiyor. Çünkü onun muhatabı öcalan ve onun kırmızı bültenle aranan kardeşi. Söz konusu istanbul seçimlerini kazanmaksa gerisi teferruattır mı diyorsunuz. Öcalan ın isteğiyle oy kullan kürtler eğer akp lehine oy kullanıyorsa vatansever. Ama hdp nin isteğiyle yada kendi düşünceleri doğrultusunda akp ye muhalifse terörist. Yahu bir karar verin pkk nin lideri apo mu, hdp mi . Eğer apo ise sizin onunla ne işiniz var. Yok eğer hdp ise barış sürecinde ne görüştünüz... Kulakları var duymaz Gözleri var görmez.... Kalpleri var mı bilinmez
Mehmet 08 Eylül 2019 11:40
Anneler her zaman ağlıyor.Devlet otoritesi oralarda işlemiyor.Her eve para aktarmakla pkk bitmez.Kesinlikle eğitimde yani okullardaki müdür,yardımcısı ve oralı öğretmenleri rotasyonla batıya göndereceksin.Daga çıkmanın yeri okullar.Kisacasi zihinsel dönüşüme ihtiyacı olan çocuklar pkk nin eline veriliyor
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:42
6
Dağa çıkmamanın tek yolu dağı yok edeceksin. Dağ var olduçka çıkacak keriz bulunur.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:18
Daha dün şehrin göbeğinde, İstiklal'de gencecik bir mühendis tinerciler tarafından bıçaklanarak öldürüldü.İki gün bile konuşulmadı, unutuldu gitti.Egemen medya nezdinde HDP önündeki anneler kadar değeri yok bu çocuğun ve annesinin.Çünkü oy getirmiyor,prim yapmıyor!
musto 08 Eylül 2019 11:18
Tencere dibin kara seninki benden kara.Anayasamızda partilerin nasıl kapatılacağı belirlenmiş.Halkı,Din,dil,ırk vd bölücülük yapmak odak merkezi olmak.Hdp ve önce kapatılan başka başka isimlerle kapatılan partiler aracılığıyla terör örgütü PKK yardım etmek eleman devşirmek terör övücülüğü vd yapmak.Tevhid'i Tedrisad ,Tekke ve zaviyeler kanununa aykırı harekat etmek.Ülkeyi, Darul harp olarak gören MGK tarafından mücadele edilmesi zorunlu cemaatların,tarikatların iktidarlar eliyle beslenmesi kamuya eleman devşirilmesi vd yardım ve destek veren odak merkezi olan partilerin kapatılması.
Meseleye parti gözüyle değil devlet gözüyle bakılabilmesi için cumhurun tümünü kapsamasa bile her partiye,görüşe,düşünceye tarafsız olarak bakabilen bir yönetim tarzı olmalı değil mi?Beşepe'de devleti temsil et,AKP genel merkezinde partiyi temsi et.Bunun içinden bırakın çıkılmasının zorluğun mümkün değil.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:05
Makalenin Üst kısmında HDP, PKK'nın emrindedir deniyor, sonunda da CB, HDP ile görüşse ne kaybeder deniyor. Çözüm sürecinde HDP'ye PKK'dan bağımsız siyaset yapma imkanı sunuldu. HDP bunu reddetti. Denenmiş bir işi tekrar denemek eblehkliktir.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 14:12
4
tam tersine. hdp pkkdan bağımsız politikaya yönelince demirtaş hapse gönderildi.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 10:17
Hdp çocukları bulup anneleriyle buluştursa bile hdp ye Aferin denilecek mi, tam tersine işte pkk ile birlikte olduğunun ispatı denecek, belki de hdp böyle düşünüyor. Devlet kendi olanaklarıyla hdp nin olanaklarını birleştirip çözmeli. Esat la görüşmem, hdp yle görüşmem diye diye sorunlar kangren oldu.
Okur 09 Eylül 2019 16:16
0
Bu çocukların hepsi gerçekten dağa çıktılarsa-kimi düzde bulundu-, HDP bu çocukları nasıl arayıp bulsun? Çocukları HDP´nin bulabileceğine ancak HDP ve PKK´yı tek örgüt görenler inanır. Bu görüş HDP´yi karalamakta işlevsel ama çocukları geri getirmeye yaramaz. Ayrıca, dağa gidenler geri gönderilsin diye PKK´yla iletişime geçecek siyasetçiler aranıyorsa, AKP´nin Kürt milletvekilleri ne güne duruyor. HDP´li ya da HDP´ye yakın duran herhangi birisi giderse, sonradan “terörist” diye yakasına yapışırlar.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 08:44
Medya Notu nu sosyal medyadan takip edin lutfen.
KaRAR OKURu 08 Eylül 2019 08:35
Bu CB ile çözüm mözüm olmaz. Neyi adam gibi çözmüş de bunu çözecek. Yaptıkları ya yarım yamalak yada sorunlu oluyor. Devlet aygıtı kendisine mutlak itaat eden kullar ister. Derin devletin piyonları (Bahçeli, Perincek) CB etrafında set çekmiş ipleri eline almış istedikleri gibi oynuyorlar. Kendilerini tüm milletlerden üstün gören bu faşizan ırkçı kafanın gitmesi lazım önce. Şehit cenazesi üzerinden oy alanlar ile çözüm olmaz. Kürt sorunu çözülürse MHP varlığının anlamı kalmaz, çözümü bu yüzden asla istemez bunlar.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:20
19
Bu yorumdan da 'bir' cacık olmaz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:15
0
Tırnak içine almanız gereken sözcük " bir " değil "cacık" tır. Bilginize. Bunu bile bilmeyen biri bu büyük sorunu çözebileceğini düşünüyor. Ne garip
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:35
1
KO 00:15; koyunsal yorum... Tırnak bire çekilmiştir, beğensen de, beğenmesen de... Anlamadığın belli de başka yöne çekmen için 'nasıl' kafa buldun?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 08:14
Güzel bir yazı ellerinize sağlık
karar okuru 08 Eylül 2019 08:11
yasin börü kürt degilmiydi
Habele-Hubele (2) 08 Eylül 2019 07:34
HDP, çözüm sürecinde oyunu artırdı ama nasıl? Söylem üstünlüğünü ele geçirerek. Süreçte uygulanan söylem stratejisi, etnik kimliği görünür kılarak ve olumladı sonra ülkenin kalan kısmıyla ortaklıkları vurgulamayan dikkatsizlik sergiledi. Bu yönde teşebbüsler olduysa da, "red ve inkâr" ithamından kurtulmak için Kürdistan projesinin sahipleriyle rekabet Kürtçülük söylemine teslimiyet ile son buldu. PKK ile yaşadığımız çatışmanın temel dinamiklerine dair yanlış kabuller üzerine bina edilen söylem, Kürt kökenli vatandaşlarımızın etnisite esasında siyasallaşmasını teşvik etti ve doğallaştırdı.
Habele-Hubele (1) 08 Eylül 2019 07:22
Sn. Taşgetiren’e birtakım itirazlarım var. Öncelikle “...sol oyların da katılımıyla HDP’nin önemli bir oyla Parlamonto’ya girdiği, yerel yönetimleri kazandığı da bir vakıa.” ifadesi tek başına doğru değil. Evvela daha önce sola oy vermiş sonra HDP’ye oy vermiş kadar daha önce AK Partiye oy vermiş sonra HDP’ye oy vermiş seçmen var. HDP yerel seçimleri tek başına kazandı. Hatta bugün şikayet konusu bazı belediyeleri kazanması sırf CHP’den Ordu, Balıkesir, Mersin’i koparabilmek stratejisi Büyükşehir Yasası ile oldu. HDP oyunu çözüm sürecinde artırdı. Asıl odaklanmamız lazım gelen bu husustur.
Faik Güleçyüz 08 Eylül 2019 06:28
PKK'nın,Türkiye'de silâhlı mücadeleyi sonlandırması;HDP'nin irâdesinde değil.İrâde;Kandil ve ABD'de. Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:49
6
Peki HDP neci... Sırtını PKK ve ABD'ye dayayıp Türkiye'de siyaset mi yapıyor.
Karar Okuru 08 Eylül 2019 17:52
2
Orta doğulu Kürt, Türk, Arap bir irade ortaya koyamaz. Genetiğe de bağlı insani gelişmeler bir noktayı geçince kabile kafasından kurtulamayan toplumlar böyle debelenir
FEVZİ 08 Eylül 2019 06:20
Çözüm sürecini bitirenler, çözüm sürecinde şehirlere çukurlar kazananlar, şehirleri silah deposu yapıp bağımsızlık peşinde olanlar şimdi neyin peşindeler?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:58
4
Cözüm sürecini Reis bitirdi.Dolmabahce mutabakatini tanimayan Reis degilmiydi.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 14:15
7
12.58, Kuyruksuz yalan...
Ak Troll 08 Eylül 2019 05:59
Bir soruna, hastalığa, probleme yanlış metod ile müdahale hesapta olamayan yeni problemlere sebep olur. Bir soruna doğru müdahale den önce doğru teşhis şarttır. 1984 de PKK için ne teşhş konmuştu şu an karşımızda olan ne! PKK terör hareketinden ibaret olmadığını kaç kişi biliyor. İnsan dahi karşılaştığı iyi/kötü olaylara göre dönüşür. Bir devlet düşünün sorun çözmek için, kendi dışında otorite olan öz yönetim kurmaya, silahlanmaya, kaçakçılığa, vergi, mahkeme kurmaya,savaş için hendek kazmaya göz yumuyor. Sonrada hiç sorumlu değilmiş gibi pişkince terörle mücadele ediyorum diyor.
Deli Emin 08 Eylül 2019 05:27
1.Leyla Zana 1990 larda "Bugün bizle konuşmayan devlet yıllar sonra konuşacak kimse bulamayacak" 2.PKK neden ekonomik, siyasi, askeri desteği devlet olan Türkiye'den daha çok alabiliyor. 3.PKK öldürüldükçe neden ekonomik, sosyal ve siyasal olarak daha çok büyüdü? 4.PKK silah, uyuşturucu, insan, kiralık savaş örgütü iken bu gün Ortadoğu BOP için daha fonksiyonel hale geldi? 5.Terörist öldürdükçe PKK bunu lehine nasıl kullanıyor? Doğru soru, olguyu bilmezsen olgular, olaylar seni,hasımaların ABD, İsrail olayları,benim silahlı gücüm dediği PYD, PKK, YPG ve seni kullanır. Güvenli Bölge budur.
Şehit yandaşı 08 Eylül 2019 03:54
Sorumsuz olup sorumluları eleştirmek bedava! Hükümete yakın medya HDP 'yi terörle ilintili görüyormuş... Sen nasıl görünüyorsun? Terör, oy potansiyeli olunca meşru mu oluyor? Her gün şehit verirken terörün lojistik şubesini ziyaret eden münafık karakterli karaktersizi niye eleştirmiyorsun?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 02:59
Dün ekşi'de 'ülken için ölür müsün' anketi vardı, çoğunluk hayır mealinde cevaplar vermiş. Bu anket beş yıl önce yapılsaydı muhtemelen evetlerin sayısı fazla olurdu. Son yılların akıl(!) dolu devlet politikaları nedeniyle insanlar aidiyet duygularını muhafaza etmekte zorlanıyor.
Okur 09 Eylül 2019 16:28
0
Ne hikmetse ölmenin ülke için en iyi şey olduğu gibi bir görüş itibar buluyor! Ülkene saldırılır, gerektiğinde savunmak için ölüme de gidersin. Ama yaşamak öncüldür; ülkenin insanına, toprağına yararın olacaksa, yaşayacaksın,herkesin de daha iyi yaşayabilmesi için uğraşacaksın. Genellikle de vatan için ölenler, “vatan için ölmeye hazırım” diye bağırıp bayrak sallayanlar değil!
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 02:49
Kürtler de gayrimüslimler de bizden daha önce bu topraklardaydı. Hatta bazı ağaçlar da bizden daha çok ev sahibi. 12bin yıl önce Göbekli Tepe'de belki de şimdi yeryüzünde izi kalmamış bir millet yaşadı. Toprağa, ırka bu kadar tapınmasak keşke.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 21:52
0
Keske bu ulkede herkes sizin yorumunuzu okusa. Irkcilik denen ve nesilden nesile bulasan hastalik bu ulkenin Turk asilli olmayan vatandaslarina cok zarar verdi. Kurtlerin anadili bile yasaklandi onlarca yil. Gayrimuslum vatandaslar da surekli tehdid edildi, devlet mallarini gasp etti, pogromlara maruz kaldilar ve tum vatandaslik haklari verilmedi. Sonuc : Kurt sorunu gibi icinden cikilamayacak bir bela ve nufusun binde biri kadar kalmis gayrimuslum vatandas. Cok yazik...
Okur 09 Eylül 2019 16:39
0
21: 52 Irkçılık Türklere de çok zarar veriyor, “Birlik beraberlik tehlikede” denilerek sürekli temel hak ve hukuklar sınırlanıyor, toplumsal yaşamda şiddet artıyor, ağzımızı açamaz, tarihimizi bile rahat konuşamaz hale geliyoruz. Bu durumda da, hepimizin müşterek sorunlarına çözüm arayıp bulmak da güçleşiyor.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 02:37
Sizin 'pragmatizm' olarak tarif ettiğiniz durum aslında hipokrasi. AKP'nin günahları bile ak, ah ne güzel dünya...
Mustafa 08 Eylül 2019 02:10
Mükemmel tespitlerden sonra çok kötü bir final ile biten yazı. Sayın taşgetiren Erdoğan hdp'ile ne görüşecek pkk ile aranıza mesafe koyun, teröristleri kınayın, gerçek anlamda sivil siyaset yapın dese ne değişecek? Pkk'nın atadığı isimler kendilerini atayanlara karşı gelebilir mi? Bu saatten sonra kılıç kimin elinde ise o kazanır. Kılıç Devletin elinde olduğu için T. C. Kazanacak. Daha önce niye kazanamadığı sorulabilir. Lakin kılıç kınında idi ama artık T. C. Devletinin elinde.
Ali baba 08 Eylül 2019 01:29
Sevgili HOCAM,,Devletimiz 90 li yillarda yešil yurt,, Kürd köylulerine ,,,,insan diškisi,,, bok,,, yedirti, Evet DAGA,, DAGLARA , cikan cocuklar, ,,Bok ,yedirttigimiz insanlarin,,TORUNLARI, COCUKLARIDIR, niye cikiyor DAGLARA bu cocuklar, ? ne istiyor bu cocuklar ? KÜRD,,KIMLIKLERINDEN DOLAYI SAYGI, ISTIYOR, SAYGI,,20 bin,kibrisli Türk, Uygur Türk, Bulgar Türkü, Kerkükteki Türk ICIN NE istiyorsak, KÜRDLER icinde ISTEDIGIMIZDE, DAGLARA Gitmez bu, Alnindan öpülesi,güzel cocuklar,
FATİH 08 Eylül 2019 06:20
6
O dönemlerde yapılanlar geçmişte kaldı. Kürtçe konuşmak öğrenmek serbest değil mi? Meclisde yok musunuz? Istanbul, Bodrum vb. yerlerde istediğiniz gibi yaşamıyor musunuz?
OSMAN 08 Eylül 2019 06:30
5
Kürdün yaşadığı sıkıntıları Kıbrıs Turlu, Uygur Türkü, Bukgar Türkü, Kerkukteki Türk yaşamıyor mu? Onlar silah alıp dağa çıkıyor mu? Amerikanin maşası olanlar bir de saygı mı görecekler? Kürt gençlerini zorla dağa götürüp kendi çocukları lüks içinde yaşayanların samimi olduklarını mi düşünüyorsunuz?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 06:39
5
Cocuklar Gitmiyor..Anneler.zorla kaciriliyor diyor.. NET...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 06:47
2
Bir dönem devleti yönetenler zulum yaptı bu hakikati kimse inkar edemez devlet sadece kürt kimligine degil her kemalistler hariç bütün kimliklere farklı yol ve yöntemler ile zulm etti. Bugün zulüm söz konusu degil , akparti hūkümetleri bu sorunu çözmek için çok şey yaptı fakat pkk ve hdp silahla hak arama yolundan vazgeçmedi,pkk en çok kürt halkına zarar verdigide bir gerçektir. Devlet millet bu işden ne kadar zarar görūyorsa pkk ve işbirligi yapanlar 10 katı zarar görüyor, yazık günah degilmi binlerce insan yok olup gitti.
Muhtefi. . 08 Eylül 2019 10:18
1
İnanılır gibi değil. Eeee Çocuklar dagda ölecek o zaman. .bu ÇAĞDA bu zihniyet. .ne geçecek ellerine ANNELERIN Islak MENDİL. ..insan bu kadar Şuursuz,Duygusuz, ve kendine DÜŞMAN Olamaz. .Saglikli Düşünen insanlar daha fazla. ÇOCUKLARI DURDURUN. .NASIL YAPARSINIZ, YAPARIZ BİLMİYORUM. ..Ama DURDURMALİYİZ. ...Onlar Parkta, Havuzda, Okulda olmalı. .Tabutlarin içinde değil. .!...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:04
1
90'yıllarda Kürtlere baskı uygulayanlarla, bu gün hala Kürtçülük davası güdenler aynı elin maşalarıdır.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:00
2
90'lı yıllarda Kürtlere zulmertiren de bu gün PKK'ya silah veren de Amerika'dır.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:27
2
KO 06:47 ".....Bugün zulüm söz konusu degil , akparti hūkümetleri bu sorunu çözmek için çok şey yaptı ......", beli, beli... Ağnadın mı sen? Anlamış olmanı umarım.
Fatih,e 08 Eylül 2019 19:11
1
Fatih, Kibris Rum Devletide 1974 öncesi yapilanlar gecmište kaldi diyor, ozaman biz neden card, curt ederiz
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 01:22
Bu makalede Cumartesi Annelerinden bahsedilmemesi manidar. Halbuki Cumartesi Annelerinin sayisi, cocuklari daga kacirildigi icin eylem yapan annelerin sayisindan cok daha fazla. Buna ragmen Cumartesi Annelerinin eylem yapmalari yasaklandi; neden? Ayrica Kurt vatandaslarin cogunun HDPye oy vermesini "Kurtlerin tamaminin HDPye oy vermedigi biliniyor" diyerek onemsizlestirmeye calismissiniz. Sayin yazar, durust bir insan oldugunuza kuskum yok ama Kurt sorunu hakkinda yazdiginiz makalelerde milliyetci refleklerinize engel olamiyorsunuz. Oysa bu bir insan haklari sorunudur.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:26
6
Sen de Kürt milliyetçiliği yüzünden Cumartesi annelerini bahne ederek Diyarbakır annlerini yok sayıyorsun.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 19:33
1
Diyarbakir anneleri kac kisi, Cumartesi anneleri kac kisi? 17 bin faili mechul var. Devletin jandarmasi evlerinden almis goturmus bir daha haber alinamamis 17 bin Kurt vatandas. Nereye gomulduklerini bile bilmiyoruz hala. Ote yandan 5 anne ogullarinin PKK tarafindan daga kacirildigini iddia ediyor ve HDP ofisinin onunde eylem yapiyor. Bu genclerin isteyerek PKKya katilip katilmadigi bile belli degil.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:46
0
Üstelik pkk dediğiniz terör örgütü ise, bu dediğiniz hukuk dışı durumlar anlaşılır. Ama Cumartesi anneleri ni anlamayan , evlatlarının kemiklerini isteyen anaları yok sayan, hatta düşman görüp gaza boğan devlettir. Devleti bu kadar kutsamak niye Karadenizli elleri öpülesi kadının da dediği gibi" devlet kimdir? Devlet benim. Ben varsam devlet var..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:51
0
11.26 Ben kürt milliyetçisi değilim. Türkmen im. Türküm anlayacağın . Ama ben de merak ediyorum . Niye bunca yıldır cumartesi anneleri yok sayıldı " devlet" ve onu tartışılmaz sayıp kutsayanlar tarafından . Ana sadece devletten yana oluncamı ana sayılıyor yoksa ( ben devlet diye yazıyorum siz ikdidar diye okuyun lütfen)
İbrahim Erdoğan 08 Eylül 2019 00:56
HDP'nin dışlandığı her etkinlikte ona oy veren seçmenler de dışlanmış olmaktadır. En azından o seçmen kitlesi öyle algılar. Bu elbette ki çıkar yol değildir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN