Back To Top
Davutoğlu’ndan açık açık…

Davutoğlu’ndan açık açık…

 - Son Güncelleme: 19.07.2019 Cuma 08:17
- A +

Ahmet Davutoğlu’nun en geniş değerlendirmesi.

Bidebunudinle isimli youtube kanalında üç çetin gazeteci Akif Beki, Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz’ın çetin sorularına karşı üç saaati aşkın bir süre içinde hemen her konuyu kapsayan bir mülakat…

Gazeteciler için her türlü sorunun sorulabileceği bir ortamdan söz ediyoruz. Kısıtlanma yok, çünkü karşınızda siyaset içinden gelen, dolayısıyla artıları – eksileri bulunan, yeni bir siyaset yolunda ilerleyen, dolayısıyla nereye gittiği öğrenilmek istenen, daha önemlisi, medyanın kısıtlanmış dünyasında ve “oto sansürün en yoğun yaşandığı iklimde” kendisine yönelik suçlamaları cevaplandırabileceği, ardından kendisini anlatabileceği alan bulan dolayısıyla her soruya açık bir insan var. 

Aslında Ahmet Davutoğlu, iddialı bir bilim insanı olarak da, her soruyu tartışmaya açık karakterdedir. Ama gelinen siyasi süreçte buna daha çok ihtiyacı olduğu bir vakıadır.

Baktım, canlı yayını 8 bin 751 kişi izliyor. Ama bu yayın türünün niteliği gereği, canlı yayında olmasa bile bundan sonraki süreçte yapılan atıflarla binlerce kişiye daha ulaşması mümkün.

Gittiğim yerlerde bana soruluyor:

-Davutoğlu ne yapıyor, ne yapacak?

Bildiğim kadarıyla anlatıyorum ama, bu mülakatta sorulup cevaplananların, benim dahi Davutoğlu ile ilgili bilmek istediğim alanları – duyguları kapsadığını itiraf etmeliyim.

Mülakatı baştan sona izledim. Dediğim gibi herkesin bilmek isteyeceği pek çok konu var, benim not ettiğim bazı şeyleri ise şöyle yazabilirim:

-Süreç ona “Siyasi partiye kaç adım var” gibi sorular sorulacak noktaya gelmiş olmasına rağmen henüz “içerden” konuşuyor Davutoğlu. Sözlerinden kendisini “misyon duyarlılığı” itibariyle Ak Parti kitlesi ile ayrıştırmak istemediği anlaşılıyor. Bu konuda eleştirildiği bir gerçek. Hatta “Bugün çağrılsa Ak Parti genel başkanlığına gider” gibi bir sosyal medya söylemi, mülakatta kendisine aktarıldı. Bu tepki “Davutoğlu muhalif ses daha net konuşmalı” beklentisinin yansıması. Ona öfke duyan iktidar cenahındaki medya dünyası ise bir an önce “Düşman” hale getirilip, sözlerinin Ak Parti tabanını etkilememesini istiyor. Benim anladığım ise, o ana siyaset kulvarı olarak Ak Parti tabanını görüyor, kendisini o dünyaya ait hissediyor ve siyasette de hep “İçerden” bir dil kullanmakta kararlı.

-İçinde Başbakanlık’tan kopuş süreci ile ilgili derin bir ukde var. Hani o kendisi Katar’da devlet işlerini görüşürken MKYK toplantısında çıkan 48 üyenin verdiği yetki kısıtlaması kararı. Ve ardından onun ifadesi ile “Pelikancı çete”nin yayınladığı bildiri. Bu MKYK operasyonu ve Pelikan bildirisinin “Bir yerlerde” kurgulandığını söylüyor, ad vermiyor, ama gönül koyduğu kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan

-Buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hesaplaşıyormuş gibi bir görüntü vermekten de kaçınıyor. “Düşük profilli başbakan” olmaya isyan ettiği belli. “Başbakan olup başbakan gibi davranmama” beklentisine isyan ettiği açık. “Hayatımın hiçbir döneminde aldığım sorumluluğu düşük profille yapmadım” diyor. Partiyi ele geçirmek, Erdoğansız Ak Parti kurmak iddialarını” reddediyor ama Ak Parti’yi kurumsallaştırıp, yüzyıllar boyu kalacak bir siyasi yapı haline getirme düşüncesinde olduğunu ve bu düşüncesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ifade ettiğini belirtiyor.

-Sisteme ilişkin ciddi itirazları var. Partili Cumhurbaşkanı statüsünü, sorumlulukları flulaştıran örtülü ittifakları, bunun partiye maliyetini, şu anki iktidar uygulamasında yakın akraba istihdamını, müsteşarlıkların kaldırılmasını, Meclisin etkinliğinin azalmasını, yargı bağımsızlığında geriye gidişi vs… eleştiriyor.

-Suçlandığı “Suriye gibi” konularda ortak sorumluluğa işaret ediyor. Danışman, Dışişleri Bakanı ve Başbakanlık dönemlerinde dış ilişkilerde Türkiye’nin kazanımlarına işaret ederek “Artıları herkese, eksileri sadece Davutoğlu’na izafe etmenin siyasi ahlakla bağdaşmadığı”nı vurguluyor. Belli ki Davutoğlu’nun “Hafıza”sında, bu mülakatta anlatılanlara sığmayan ya da ortaya dökmeyi “Devlet adamı ahlakı” ile bağdaştıramadığı daha binlerce kayıt var.

-Davutoğlu ve siyaset yürüyüşü söz konusu olduğunda ona bir başka siyaset yürüyüşünün sorulmaması olmaz: “Gül – Babacan’la ilişkiniz ne olacak?” Yarın Babacan bir mülakat verse ya da basın toplantısı yapsa ona da “Davutoğlu ile neden beraber hareket etmiyorsunuz?” sorusu sorulacak? Davutoğlu’nun dili, tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik olduğu gibi burada da “Sakınır” bir nitelik kazanıyor. “Ak Parti kendini revize etse…” diye kurduğu cümle var bir. Çok ümitvar gözükmese de, açık bir kapıyı işaretliyor o cümle. Gül ve Babacan’la ilişkide de “hukuk”u gözetiyor. Ama siyaset zemini kimi nereye götürür, bunu göreceğiz. Davutoğlu’nun sözlerinden “O İslamcıdır vs’dir” tarzında farklılaşmaların “ideolojik” zemine taşınmasından rahatsız olduğunu anlayabiliyoruz.

Sütunum bu bakar. İlerde tabii ki daha çok yazıp, yorumlayacağız.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 23:18
Pelikan bahane, Allah'ın lütfu günlere gelindiğinde, daha kolay birine ihtiyaç vardı.
Süleyman d. 21 Temmuz 2019 13:23
Pelikan bir kuştur. Putin"in sosyal medyayı manüple etmek için kurduğu 1.000 kişilik gizli örgüt gibi bunlar da istense tesbit edilir. Ama hala işe yarıyor demekki...
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 15:44
Allah müslümanların birlik ve beraberliğine,uhuvvet ve muhabbetine(kardeşlik ve sevgisine)dinine,imanına,velhasılı tüm milli ve manevi değerlerine ve mukaddesatına karşı bilerek çomak sokmaya çalışıyorsa,onları kahr-u perişan etsin.Bilmeden körükörüne destekleyenleride ıslah etsin ve onlarıda tez zamanda doğru yola iletsin.Amin.Düşmanlarımızı ve onların içimizdeki uzantılarınıda tez zamanda yer ile yeksan eylesin ve tuzaklarına onlara döndürsün.Amin.
aucar 22 Temmuz 2019 09:59
0
amin
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 15:25
En başta dava bilip o yola revan olan kendi mensuplarını yaktı ve yakmaya devam ediyor.İnsanlar sanıyor ki sempatizanları mağdur eden devlet ve devleti yöneten siyasilerdir.Elbetteki onlarında payları hiç yoktur diyemeyiz.İstihbarat elemanları,emniyet mensupları,savcı ve hakimler 16 Temmuz 2016'da gökten zembille inmedilerki.Esas mağduriyet algısını topluma pompalayanlar,kripto istihbarat,emniyet ve yargı mensupları.Ayrıca STK'lar,politikacılar,medya,uluslararası oluşumlar.Reis ve ekibi değil.Bu zaten onun işine yaramaz.Kendi topuğuna kurşun sıkmak olur.Bu olaylara çok boyutlu bakmak lâzım.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 15:12
FETÖ sağ gösterip,sol vurmadı mı?Biz onu sağ bilip kucaklarken,sol zaten açık,açık dine mesafeli.Bu bilinen bir gerçek.Onun için dindarlar sol hususunda müteyakkız.Ama sağ öylemi?Müslümanı Allah'ın adını kullanarak aldatmak.Aman Ya Rabbi,ne acı bir durum.Dindarlar arasındaki muhabbet ve birlik 28 Şubat döneminde daha iyi idi.FETÖ melatiyle artık kim müttaki,kim takıyyeci bilemez olduk.FETÖ içimize öyle bir zehir ve fitne akıttı ki,15 Temmuz'da 251 değil,251 bin şehit verseydik bu kadar yıkıcı olmazdı.En baştada dava bilinciyle o yola revan olan mensuplarını yaktı ve yakmaya devam ediyor.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 15:06
Bir müslüman olarak benim gelecekle ilgili umutlarımı yıkmaya ,Elhamdilillah bende Müslümanım diyenin hakkı yoktur.Eğer ki hak kavramı onun için bir şey ifade ediyorsa.Eğer ki hak kavramını sadece rakiplerini ve sevmediklerini karalamak için eğip,büküyorsa cerbezeli aklıyla,onu ancak Allah'ın mutlak adaletine havale ederiz."Allah imhal eder,ihmal etmez."Yani zaman tanır,mühlet verir,amma adalatini eksiksiz tecelli ettirir.Şeytan'ın çoğu kez sağdan yaklaştığını unutmayalım.Bu sağ kavramı belki de siyaseten sağ cenahıda içine alıyor olabilir.FETÖ sağ gösterip,sol vurmadımı?
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 13:36
Muhterem hocam; Bu KARAR gazetesi kimin sözcülüğünü yapıyor Allah aşkına.Bir müslüman olarak soruyorum.99 yazısı doğru olsa bile,100.de öyle bir yazı kaleme alıyor ki,99 doğruyu yakıp,kül ediyor.Düşünce ve ifade hürriyetine tamam da.Bu Müslüman ülkede müslümanım diyenin Müslüman Türk Milletinin gelecekle ilgili umutlarını ve halihazırdaki tesellilerini,düşünce ve ifade hürriyetini kendine siper ederek yıkmaya zinhar hakkı yok.Lütfen unutmayın ve bunları çalışma arkadaşlarınıza beyan edin Allah rızası için.Sizler yazılarınızla binlerce okuyucuya hitap ettiğiniz için,vebalinizde büyüktür.
Erol ozmen 20 Temmuz 2019 00:05
Ya Allah askina neyin tartismasini yapiyorsunuz bu kadar gurultuye ne gerek var sayin davutoglu kursun partisini ciksin ortaya bakalim millette karsiligi yuzde kac bu arada ak partideyken alinmis olan % 49 kusur oy sayin davutogluna verilmedi onun icin biran once milletin karsisina gecip ederini gormesi lazim yoksa partiyi aha kurdu kuracak yok sonra kuracak hani eskiden tv lerde haber programlarinda az sonra diye anons yapilirdi onun gibi su az sonra bitsin artik Not:karar gazetesi yazarlarini elestiren yorumlari yayinlamiyor
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 07:11
2
Eleştirenler yayınlanmıyorsa aşağıdaki yorumlar ne pelikan kardeş? O sansür sizde. Hatta kökünden çözmüş senin ağababaların hiç yorum yaptırmıyorlar. Sizi de böyle serbestlik olan yerlere salıyorlar. Adamlar burada kendi yazarlarına geleni bile yayınlıyor. Kime anlatıyorum ki.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 23:50
YUH OLSUN.DAVUTOĞLU KONUŞTU DİYE.YAPIMCILAR.İŞTEN ATILDI.UTANIN Bundan sonra bizden nasıl oy isteyeceksiniz.halkın nasıl DAVUTOĞLUNUN ARKASINDAN AKACAĞINI GÖRECEKSİNİZ.
Ali Osman 19 Temmuz 2019 19:16
Ülkenin ilk derdi özgür medya eksikliği bir eski Başbakan bile tv konuşamıyorsa arttık nerden nereye
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 16:50
adam youtube sitesine konuştu diye bütün ekibi işten attılar. daha ötesi var mı .
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 17:19
1
Şimdi birileri diyecek ki, bundan reisin haberi yoktur. Yok öyle üç köfte beş kuruşa. Madem reissin bileceksin. Devriiktidarında, hele hele, mutlak egemen olduğu bu devirde, iktidarı adına yapılan her şeyin tek sorumlusu Erdoğan'dır. NOKTA!!!!
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 09:51
0
İktidar kendi bacağına neden sıksın?Bu adamları çıkartmak ve buradan tartışma konusu ve oy devşirmek kimin işine gelir?
Mesut 19 Temmuz 2019 16:08
Şimdi Taşgetiren diyor ki; iktidarda "müslümanlar var". Ona göre en azından diğerlerine nazaran daha müslüman görünen bir iktidar mevcut. Hal böyle olunca eleştiriden ya da karşı çıkılmasından münezzeh bir iktidar mı oluyor? Hayır kardeşim iktidarda müslüman görünümlü Perinçek ekibi var. Geldiğimiz nokta bunu gösteriyor ama pelikancıların suyundan içenlere bunu anlatmak güç. İttihat ve terakki ekibinin Osmanlıyı yok etmesi gibi bunlar da Türkiyeyi batırıp kaçacaklar.
okur 19 Temmuz 2019 16:01
Mülakatı ben de izledim. Aslında ekranda değişik yüzleri özlemişiz. Beni en çok şaşırtan şey ise kendisine uygulanan sansür oldu. refarandum öncesi onca gazete ve tv ye başvurduğu halde hiçbirisi kendisine olumlu yanıt vermemiş...Aslında konuşma imkanı olsaydı ve bizim de dinleme imkanı belki de biz de kanaatimizi daha başka ortaya koyardık. Bence bu adam dinlenmeli yani bu adamın memleketin zararına bir şey yapması ve söylemesi düşünülemez. Neticede seçilmiş son başbakandı ve makamda da pek gözü yoktu...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 20:01
2
7 Haziran sonrası bizim 40 yıllık jeneratör devreye girmeyince ülke karanlıkta kalmasın diye ampülün voltajını yükselttik. Ak Partiye değil Davutoğlu'na oy verdim. Belki karşılığım yüzde bir. Aman parti zarar görmesin diye çekilip gittiniz. Ben Davutoğlu'na kırgınım ve kızgınım. Benim oyuma sahip çıkacaktı. Erdoğan'a "Madem kongre istiyorsun, tamam, ben adayım, sen de karşıma Binali'yi koy" diyecekti. Sanırım kaybederdi, ama ben verdiğim oyla iftihar ederdim. Bunu neden yapmadı?
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 09:55
0
Farklı mecralarda birsürü mülakat yazıları var ya sansür var diyenler yalan söylüyor ya da o mülakatlar masa başında hazırlanmış yalan yazılar???
Hilmi Ünlü 19 Temmuz 2019 15:06
Ahmet Taşgetiren'in Ahmet Davutoğlu'nun mülakatı ile ilgili tahlil ve yorum yazasında objektif bir uslup kullandığı için teşekkürler. Devlet kademelerinde ve hele başbakanlık gibi mevkilerde görev yapmış olanları tenkit etmek gayet normaldir. Ancak bu tenkitleri objektif tarafsız tarafsız en önemlisi de Millet ve Vatana yaptığı hizmetin Millet ve Vatana yararı veya faydasızlığı ölçülerine göre yapmak gerekir.
Murat Doğrusöz 19 Temmuz 2019 14:37
İdealist İnsanlar hesap adamı olamazlar,ne yardan,ne serden vazgeçmem diyemezler.A.Davutoğlu'tasvip etmediğim durumlarla karşılaştım,beni istemediklerini söyleselerdi,istifamı verir,akademik hayatıma dönerdim'diyor.Patron ve şirket ise,sorgusuz itaat kültürüne uymadığın sürece seni istemiyoruz ve görev de vermiyoruz,doğru da olsa uyarılarını umursamıyoruz diyor.Vahim durumdaki şirkette de,bir özeleştiri yapma için,bir umut görünmemekte.Şirketteki arkadaşlarda statü kaybederim korkusuyla,sessizliğini bozmaya niyetleri hiç yok.Buna rağmen A.D.nun boş konuşması niye?Liderlik özel yetenek vesselam
Cumhurbaşkanının etrafındaki kişiler acaba Davutoğlu konusunda yanlış bilgimi vermişler Reis'e diye insan düşünmeden edemiyor. Çünkü mülakatta Davutoğlu Tayyip beysiz bir AKP istiyor dedikodusunun reise ulaştırıldığını ve böyle bir arzusunun hiç olmadığını söyledi.
Bende mülâkatı izledim. Davutoğlu'ndan siyasi olacak hoşlanmam, Fakat dün anlattıkları doğru ise yazık olmuş Davutoğluna. Haksızlık etmişler.Eğer Başbakan ol ama yetkilerini kullanma iddiası doğru ise yazıklar olsun bu siyasete ve anlayışa..Ve erdemli bir şekilde çekilmiştir.
konyali apdi 19 Temmuz 2019 13:11
sayin davutoglu. yakin köylüm. kendisinide cok severim. konya.da suriyeliler yüzünden ailemle beraber sokaga cikmaya korkuyorsam. bunlarin ülkemize gelmesine kim sebep olmussa hepsine. gece gündüz dua ediyorum. bu yüzden akp ye oy vermedim. davutoglu.na ise hic oy vermem
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 18:00
3
Bencil olma
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 19:44
3
Anlaşılan Konyalı apdi'liğin tescilli.Müslüman mahallesinde salyangoz satılmayacağını bilmen gerekir.Yanlış uygulamaları ve zorlukları olsa da,Suriyelilere yardım,bir Müslüman refleksi,kim olursa olsun idealistlik'ten bahseden biri için eleştirilemeyecek insanlık onurudur.Herhalde burayı Dünyaya işkembesinden bakanların toplandığı bir yer zannettin.Veya Karar öyle bir imaj oluşturdu ki;Ne olursan gel,ne karşıtı olursan ol gel,işkembeci olsan dahi gel,yeter ki Akp karşıtlığın olsun anlayışı!!! hakim
Köroğlu 19 Temmuz 2019 12:22
Genelde panislamizmin, özelde islamcılığın her hangi bir geleceği yok. Bu 19.yy ideolojileri son demlerini yaşıyor. Yüzyıllar sürecek kurumsal bir yapı olarak AKP? AKP bitti bile. Bu arada bırak AKP'yi, Türkiye'nin 100 yılı var mı, o da belli değil. Yanlış kurulmuş bir ülkede, değişen koşullara adapte olma becerisi olmayan, üretkenliği zayıf, serbestlik düşmanı, müdahaleci bir kültür var. Yükseltilmiş ölümsüz insanların, kuantum bilgisayarların, bedavamsı enerjinin dünyasına nasıl uyum sağlayacak bu toplum?
İbrahim 19 Temmuz 2019 12:02
Davutoğlu'na laf edeni eşşek sudan gelesiye kadar döverim. Şaka bir tarafa; A.Davutoğlu gibi bir adam ne kadar zor yetişir? Öyle donanımlı, vatansever ve hakperest bir şahsiyeti siyasi mecralarda hırpalıyorlar, tam yemiş verecek meyveyken dibine asit döküyorlar. Ya biz millet olarak böyleyiz maalesef. Onca fetöcüleri, ergenekoncuları, kemalistleri bağrına bastı da onlardan darbe yeyince bu millet, şimdilerde hakiki vatan evladı insanlara da kem nazarla bakılıyor. Aldanıyoruz aga, çabuk kandırılıyoruz. Feraset, basiret ve ilim lazım..
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 11:41
Bal bal demekle ağız tatlanmıyor. Pelikan çetesi dediğiniz şey nedir, kim hangi amaçla kurmuştur, kimin emirlerine göre çalışır, kim finanse eder? Bu sorulara verilecek cevabınız yoksa yani sizi safdışı bırakanları tanımlamayı bile başaramamışsanız boşuna uğraşmayın yeni partiyle. Çünkü pelikan gider turna gelir.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 11:16
herkesin bir planı vardır taa kiii ağzının üstüne yumruğu yiyinceye kadar. mike TYSON...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:14
0
Tyson, La Casa Del Papel seyretmemiş.
Mustafa Soylutürk 19 Temmuz 2019 10:07
Parti içi pelikancı ''çete'' ile mücadele edemeyen bir ''lider'' adayı dünyada ki bunca çete ile nasıl uğraşacak. Bor'un pazarı geçeli çok olmuş...Nİğde'ye gitmeye takatı yok..Anlaşılan bu sevda başlamadan bitmiş...
Mehmet 19 Temmuz 2019 09:36
Ak parti hedef göstererek ak partiden giden oyları toplamaya çalışıyor gibi.Millet yemez artık.Babacan harici oy alamaz
ati 19 Temmuz 2019 09:18
okuyuculara soru: davutoğlu bir mülakatında, suriyede bir camide namaz kılacağını söylememiş miydi? fikir yazan!
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:47
2
Hayır söylemedi.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:37
2
“Emeviye Camisi’nde cuma namazı kılacağız inşAllah “diyen Sayın Erdoğan’dı.
ati 19 Temmuz 2019 13:07
0
benim hafızamda, şam'da bir cami ismi anarak orada 'yakın bir gelecekte' namaz kılacağımızı söylediği kalmış! neden acaba?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 13:15
0
emevi camiinde namaz kılacağı beyanı rte'ye ait görünüyor. davutoğluna ilişkin youtube videosuna mahkeme ile erişim yasağı konmuş!
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 13:42
0
Onu söyleyen daha kıdemli biri sanırım.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 16:27
1
Cumhur başkanı söyledi o lafi
HACI MURAT 19 Temmuz 2019 09:02
Davutoğlu'na sempatim var,antipatim yok.İlmi birikimini,müktesabatını, müsteşar ve bakan olarak yaptığı hizmetleri takdir ederim.Ak Parti'nin eksiklerini söylemesine de eyvallah. Velakin alınganlık göstermesi gereksizdir.Kendisi en yüksek makamlara geldi.Başbakan olan 20 küsur kişiden biri oldu.Erdoğan O'nu değil de başka birini başbakan olarak atayabilirdi. Ataması kadar görevden alması da normaldir.1 Kasım'da alınan oyu kendisine mal etmesi yanlıştır. İyi bir 2.adam olabilecek bir çok kişi lider olamaz.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:48
Ahmet Davutoğlu, partisinden atılana kadar, AKP'nin şu anki zihniyetinden ayrıştığı hiçbir nokta hatırlıyor musunuz? Bugün çıkıp orada burada açıkladığı hataları, eleştirileri düzeltme imkanı elindeyken yapmadığı şeyi, şimdi neden yapmayı vadediyor?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 09:13
3
içeride iken, ayrıştıran bir dil kullanma imkanı yoktu. ama, eminim ki, fırsatı olduğunda, 'kapalı kapılarda' eleştirilerini dillendirmiştir.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:21
2
Bu arkadaş keşke davutoğlunun icraatlarını takip etseydi. 1_ihalelerde şeffaflık yasası veto yedi. 2_İMAR yasası veto yedi. Bununla dikey yapıdan yatay yapıya geçilecek gökdelenler şehrin en az otuz kilometre dışına taşınacaktı. 3_PARTİLERİN il ve ilçe yönetim kurulu üyelerine mal beyanı yasası veto yedi. Daha bir sürü yasa CHP hiç birine destek vermedi.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:44
Ben onları biliyorumla olmaz açık açık söyle şu pelikan kuşu çetesini millette bilsin.
Kazım 19 Temmuz 2019 10:49
1
Hiç bir zaman elinde değildi .Konjonktür gereği partinin başkanlığı teslim edildi.parti değil. Kendi kararıyla belirleyebildiği milletvekili sayısı 3-5 i geçmez.Önceden parti içerisinde bu eleştiriler hep gerekli mercilere ulaştırıldı ,ben şahidim. İç mekanizma işletilmeye çalışıldı ama lider ve partideki diğer klikler Davutoğlunu hiç benimsemediği için Bizans oyunları marifetiyle şahsi girişimlerini akim bıraktı. Pelikan meselesi bu sürecin son perdesidir.Partiden dışlandıktan sonra medya sürekli kendisini kamuoyundan uzak tuttu. Ne yapabilirdi ki Davutoğlu?Ne yapmasını bekliyordunuz?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 13:51
1
Ak parti başkanlığına geldi mi getirildi mi. Getirildi ise gönderilmesi zaten nomal olur. Geldi ise git denilince niye gitti. Erdoğanın mirası üzerinde tepinecegini sandı ama tersine onu tepti ak parti. Şimdi mız mız vakti. Bence ona siyasetten bay bay zamanı. Tabanı yok tavanı yok ortası yok. Yok da yok. Üç beş ak parti artığı romantik, vicdanını tatmin peşinde olan albayrak gibi en dehşetli vicdansız islamcılardan bir kısım haricinde kimsesiz biri.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:36
bunlardan fazla bisi beklemeyin oyle.Azicik cesaretli olun be partinizi korun demokrasi adina guzel bir katki.
Okur ve sorar 19 Temmuz 2019 08:19
Mezaki der ki : Sunar bir câm-ı memlû bin tehî peymâneden sonra Döner vefk-i murâd üzre felek ammâ neden sonra. Sabit de der ki : Sunar bir câm-ı memlû bin tehî peymâneden sonra Felek ehl-i dili dil-şâd eder ammâ neden sonra. Neden sonra ? : Basra harap olduktan sonra. Şimdi Peygamber olsanız (haşa) sizi kim dinler ? Zamanında ve yerinde söylenmeyen sözlerin bazı zihinlerde hala değeri ve etkisi olur mu sanırsınız ?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:09
Biz okuyucu ve analistler,Türkiyede,kapalı kapıların ardında olup bitenleri,ancak birilerinin müsaade ettiği kadar biliyoruz..Buz dağı büyük ve hepimiz üstünü görüyoruz..Günlerdir yorumları okuyorum da,diyorum ki;Ne kadar da şehir efsanesi gibi hikayelere inanmış insan var..Yazarımız da herkes gibi okuyup,duyduklarını analiz ediyor..Siyaset bu..Herkes rant..makam ve dünyevi hazlar peşinde..Rüzgara göre tavır almak..Bugün ak..Yarın kara..Omurgalı devlet adamı mı.!Yazar ve aydın mı.!Onlar atlarına binip,gittiler.!
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:07
Biliyoruz ki Sayın Davutoğlu az bulunur dürüst bir insan. Şeffaflık paketi engellendi Başbakanken. Bir anlamda kovulduğu yerden ayrılmaması benim gözümde puan kaybettirdi. İstenilmeyen yerde durulmaz. Fakirden destek göremez. Yine de başarılar dilerim...
Abuzer 19 Temmuz 2019 07:56
Meclis, Medya kontrolü imajı çökmüştür. Eski başbakan, aydın, akademisyen, yazar kimliği ile Sosyal Medya denen mecranın önem ve değerine katkısını (bilerek veya bilmeyerek) dikkat. Davutoğlu kimliği ile bu alanın etkili hale gelişine örnek ve vesile olmuştur.Gül, Babacan'ın da bu görev ve borcu vardır. Bu hale katkı sunan A.Şener,Erkan Mumcu, Y. Okuyan vb eski bakanlar, siyasiler hakim, merkez medya efsanesini yıkmıştır. Ankara ve İstanbul BŞBelediyelerini Sosyal Medya ile merkez iktidar ve uzantısı meclis üyelerine diz çöktürmüştür.C. Başkanından daha çok izleniliyor.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 07:53
Başbakanlıktan alınışı şık değildi. Bu yüzden o zaman partiyi terk etmeliydi. Paraya karşı dürüst bir insan partisinde kaldıkça itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. Biz anlamasak da siyaset böyle bir şey demekki. Ailen seni yerden yere vuruyor, dışarı atıyor, sen hala efendim şöyledir böyledir diyorsun. Adını da devlet adamlığı koymuş...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 06:38
Yazinizda ne güzel ifade etmissiniz. Erdoğan a sakınır bir dil kullandığını ,Gül ve Babacana da hukuk gözettigini. Birincisi böyle siyaset olmaz.İkincisi ,sakinmayacagi dil,gözetmeyecegi hukuk chp ip ye karşımi olacak . Kime karşı, neyi amaçlayan bir siyaset yapacaklar. Muamma !!!!!Aylardır bir şeyler konuşuyorlar ama hiç bir şey soylemiyorlar. Yapıyormuş gibi bir şeyler var ama hiç bir şey yok. Dedikodu bir radyo programı filan neyse yani. Artık bu arkadaslarin çıkışı bana sarayın dehlizlerinde özel planlanmış bir proje gibi gelmeye başladı.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 06:34
Küskünler Davutoğlu’na oy verir diye tahmin ediyorum. Fakat Kitlelerde karşılığı var mı? Yok. %5’ten fazla oy alabilir mi? Zor. Fakat orada dursun, hakkı hakikati söylesin. Kilit parti olsun. Hoyratlığa karşı bir fren olsun yeter. Ayrıca bir düşünce ve ideolojinin de ne kadar fazla temsilcisi olursa, varlığını sürdürme şansı o kadar artar. Tabiatta çoğalmanın mantığı da bu. Esas olan kişiler değil, davanın sürmesi ise, Babacan’da kursun, Davutoğlu da kursun. Hak’tan ayırmadıkları sürece Allah yardımcıları olsun.
hamza akyol 19 Temmuz 2019 11:54
1
ne davası?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 04:57
Davutoğlu şimdiye kadar neredeydi? Başbakanlık elinden alınırken şimdiki gibi konuşsaydı olurdu ama iş işten geçti. Davutoğlu kaybetti.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 03:34
davutoğlu fazla islamcı kaçıyor o yüzden ak parti 2.0 algısını kırmak isteyen Babacan ve ekibi daha doğrusu A.gül istemiyor.Davutoğlu Danışman olmalı ya da Düşünce Kuruluşunun başına geçmeli
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 02:06
Imamoglu'ndan sonra bir tokat da Davutoglu'ndan bekliyoruz.
Yap-a-bilmek 19 Temmuz 2019 01:38
Kuru sozle bende Ay'a varip geliyorum ama is icraata gelince dizler tutmuyor.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 01:08
Ak partisiz olamayacağını mı söylemek istiyor. İlim adamı olduğu belliki söz ve davranışlarında oldukça nazik. Keşke bölünüp parcakannadan birlikte goturebilseler.
Yorumcu 2 19 Temmuz 2019 00:54
Davutoğlu yeni bir solukla tekrar yola çıkarken öncelikli olarak hedefe,yayılmacılığı,osmanliciligi,ummetciligi koymak yerine, memleketimizde meydana gelen her alandaki dejenerasyona ve kalite düşüklüğüne odaklanmalı ve bunları bertaraf etmek adına çalışmalıdır. Kendimizi yetistirmeden önce,dünya müslümanlarına önder ve örnek olma hayalinden vazgecmelidir.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 11:56
0
dünya müslümanları da bekliyor ki, türkiyeden bir mehdi çıksın da onları derleyip toparlasın. hem kral gibi yaşasınlar hem de amerikalıları, hristiyanları, yahudileri vs vs diz çöktürsünler.
Yorumcu 19 Temmuz 2019 00:52
Davutoglu da zamaninda hepimiz gibi,donemin ruhuna kapilip hamasi,utopik galeyanlara geldi.Işin aslinin oyle olmadigini,herkesin kendi nefsine calistigini ve bu ugurda yapamayacagi olmadigini o da sonradan anladi. Kerhen de olsa geri cekilmek,tefekkur ve muhakeme acisindan eminim kendisine iyi gelmistir. Davutoğlu bir takim hatalarına rağmen,dürüst,ilkesel,ahlak sahibi ve entellektuel bir insandır. Yıllar önce bir buyukleciler toplantısında yaptığı bir konuşmada bile nasıl bir birikime sahip olduğuna şahsen müşahade ettim.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:21
Ne bilim insanı Allahaşkına. Türkiye dışında hangi eseri ciddiyetle okunuyor?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:01
2
Sen yaz , okuyalım
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 16:49
1
Hangi akademisyenin okunuyorku ? Yazilan tezler ingilizceden mi cevriliyor ne ;)-
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:22
ADAM GİBİ ADAM ALLAH YOLUNU AÇİK ETSİN. sana ihtiyacımız vardı.devlet ihale kanunu ile palazlanan mega MÜTEAHHİTLERİN oluşturdu PELİKAN ÇETESİ ÖNÜNÜ KESTİ. bunu herkes biliyor banilerinide biliyor. Tüm baskı gruplarını sivil toplum örgütlerini, teşkilatı, etkiliyorlar. YALNIZ ADAM ADAM GİBİ ADAM SENİ SEVİYORUZ.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:17
Davutoğlu hiç inandırıcı değildi. Efendim konuşmak istemişte hiç bir gazete kanal kabul etmemiş. Akp karşıtı cumhuriyet, sözcü, t24 bal gibi yayınlardı. Davutoğlu kimseyi kandırmasın. Bir de durup durup ben manifesto yayınladım deyip yükseklerden uçuyor. Manifesto modası çıktı şimdi. Söylediği şeylerde yeni bir şey yokki manifesto olsun. Özal döneminden beri söylenen şeyler.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 04:41
0
@ 00:17, Parti içinde kalıp revizyon gereğine inanan birinin gidip Cumhuriyet, sözcü, t24 gibi medyaya konuşmak gibi bir çelişkisi olsaydı çok hoşuna gidecekti demek! Aklı başında önyargısız biri olsaydın benim gibi inandırıcı bulurdun. AKP Davutoğlu, Babacan ve Gül gibi kıymetleri dışladığı için oy kaybetmeğe devam edecek. Sen de eminim zil takıp oynarsın o zaman...
Okur ve sorar 19 Temmuz 2019 08:04
1
O manifestoyu Ak Parti mensupları kabul etmektemidir ? Karar Okuru olarak, manifestoda yazan o eski şeyleri siz kabul ediyormusunuz ? Burada değil ama kendi zihninize, beyninize hitap edercesine o manifestoda yazan bir düşünceyi hatırlayıp tekrar eder misiniz ?
okur 19 Temmuz 2019 08:48
0
o televizyonlara çıksa bak haine damgası yapıştırırdı troller
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:03
0
4:41 eğer derdin millete ulaşmaksa hangi kanalı kullandığının ne önemi var? Nasıl bir kin bürümüş senin kalbini de, aynı memlekette farklı görüşleri savunan medyayı düşman görüyorsun. Bak ben o gazeteleri de okuyorum, gelip burda yorum da yazıyorum. Cumhuriyet okuyanlar pontus değil.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:05
0
8:04 akp insan odaklı olmayı özgürlükçü olmayı bıraktığından dem vuruyor. O yazdıkları düz eleştiridir. Manifesto değildir. Martin Luther King’in Bir Rüyam Var konuşması manifestodur. Kaldıki kendisinin de hiçbir zaman manifesto yayınladım beni ciddiye alın gibi bir derdi olmamıştır. Avrupa liderleri Davutoğlu manifesto yayınlamış bir okuyalım bişeyler öğreniriz dedi mi sence?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:11
0
8:48 eğer o ne der bu ne der diye endişeleniyorsa zaten siyaset yapmasın. Siyaset gözü karalık ister.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 21:39
0
@10:13, amaç yanlış anlaşıldığı veya kasten bir gözardıyla izole edildiği kendi camiasında çoğunluğa ulaşmak. Bunu Cumhuriyet veya sözcü gibi medya ile yaparsa izole etmeğe çalışanların ekmeğine yağ sürmüş olur. Bunu anlayabilecek kafa yok gelmişsin "kinci" iftirasında bulunuyorsun. Ben de o gazeteleri gerektiğinde okuyorum ve burada yorum yapıyorum. Ne var bunda?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:13
Davutoğlu hakaret ve tehdit olmadığı sürece düşünce özgürlüğüne tarafım diyor. Yani şartlı özgürlük. Ben birine çalıyorsunuz diye eleştirsem adam bana hırsız dedi diye hakaretten dava eder. Düşünce özgürlüğünün kapsamı çok daha geniştir. Mühim olan siyasetçi olmaya aday kişilerin her söylenen şeyden alınmamasıdır. Davutoğlu o noktaya gelememiş.
Yaylalar 19 Temmuz 2019 01:43
0
istedigin gibi hakaret iftira tehdit et, ''dusunce ozgurlurlugu'' de! Yaylalda yailanlar melemelerinden mesul degil, yeteri kadar evcillestiginde yaz sen
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:27
3
Suçüstü göremediysen çalıp çalmadığı, bir yolunu bulup yolsuzluk yapıp yapmadığı servetinden de belli olur. Örneğin, CHP'li İmamoğlunun açıklanan serveti 5 milyar. Bu adam Belediyecilik yaptı mı, yapmadı mı? Davutoğlu hiç değilse akademisyen, kafası daha fazla çalışan prensip sahibi dindar bir adam. Diğerleri onun seviyesine geleseye kadar bir fırın ekmek yemeli...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 09:57
0
01:43 mesela sen evcilleşte gel diye bir devlet memuruna söylesen seni devlet memuruna hakaretten içeri alırlar. Ben öyle olmasın diyorum. Senin yaptığın terbiyesizlik mi beni küçültecek ki yasaklamakla uğraşayım diyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN