Back To Top
İbadet katmanı ihaneti görebilir mi?

İbadet katmanı ihaneti görebilir mi?

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 08:29
- A +

Bugün Suriye gündemine ara verip, hukuktan siyasete, toplum hayatına yönelik bütün alanları etkileyen bir başka sancılı konuyu değerlendirmek istiyorum. Cemaati…

“Cemaat” dini topluluk demek. Bütün dinlerin cemaatleri vardır. İslam’da cemaat, öncelikle camide ibadet için bir araya gelen insanları anlatır. İslam, ibadetin böyle cemaat halinde yapılmasını tavsiye etmiştir.

Ancak toplum hayatında cemaat, cami cemaatinden daha geniş bir anlam ifade eder. İnsanlar farklı saiklerle bir araya gelir, cemaat oluştururlar. Alanı inceleyen sosyologlar, din psikologları insanları cemaat bünyesinde bir araya getiren sebepler arasında duygu derinliği elde etme, dayanışma, bir misyonun ifası gibi sebepleri görmüşlerdir.

***

“İbadet katmanı” tanımlaması, bir cemaatin suç örgütü haline gelmesi ve onunla mücadele bağlamında ifade edilmiştir. İfade bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aittir. Fethullah Gülen etrafındaki oluşumu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbadet-Ticaret-İhanet katmanları olarak tasnif etmiş, ibadet katmanını da en masum ama aldatılmış alan olarak nitelemiştir.

İbadet katmanının cemaatlerin en geniş alanını oluşturduğu söylenebilir.

Ticaret katmanında ibadetle çıkar ilişkisinin iç içe geçmesi söz konusudur.

İhanet katmanı, belli ki cemaat yapısının yönetici kesimlerinin fesada uğraması sonucu oluşur. Cemaatin kurucu, yönetici kesimi, baştan mı kötü niyetlidir, sonradan mı fesada uğrar, ihanet, cemaatin şahsi çıkarlar istikametinde kötüye kullanılması anlamına mı gelir, ihanet, insanların davet edildiği misyona yani yol arkadaşlarına mıdır yoksa içinden çıkılan topluma, çatısı altında yaşanılan devlete midir, bunlar “İhanet”le birlikte ayrı ayrı analiz edilmesi gereken hususlardır.

İbadet katmanının masumiyetini düşünmek sebepsiz değildir. İslâmî alanı bilenler, insanların cemaat yapılanmalarına daha çok kendi manevi dünyalarını korumak, dünyevi savrulmalar içinde kaybolmamak, çoluk – çocuğunun dini bir iklimde yetişmesini temin etmek, tarikat boyutunda manevi bir yükseliş seyrine girmek gibi amaçlar güderler. Cemaatin toplum hayatında etkinlik kazanması ölçüsünde kimi maddi hesapların da cemaatle ilişkide rol oynaması söz konusu olabilir. Ama “sade insan” diyebileceğimiz geniş kesim, kelimenin en doğru anlamıyla “ibadet” saikiyle hareket eder.

Türkiye’de onlarca cemaat vardır ve bu cemaatlerin milyonlara ulaşan bağlıları bulunur.

Tüm bu cemaatler ibadet-ticaret-ihanet boyutuyla değerlendirilebilir. Türkiye tüm dini alanın gözetim altında bulunduğu dönemlerde cemaat-tarikat gibi dini yapıların böyle bir kuşkuya hedef olduğunu da görmüştür. 20 yıla yakın bir zamandır ise Türkiye’de cemaat yapılarına sıcak bakan, onlarla sıcak ilişki içinde bulunan, onlarla kadro alışverişi gerçekleştiren bir yönetici ekip vardır. Gülen cemaati ile bilinen hesaplaşmanın yaşandığı süreçte – ki halen bu süreç devam ediyor- yönetici ekibin farklı cemaatlerle ilişkisi devam etmektedir.

***

Cemaat yapılarını tahlil ederken, ibadet katmanı ile ihanet katmanı arasındaki ilişkinin tespiti önemlidir ve bu noktada şunu sormak gerekir: İbadet katmanı cemaat liderliğinin ya da cemaat içinde kimi odaklaşmaların sapma yaşadığını ve ihanete doğru yol aldığını görebilir mi, görüp müdahale edebilir mi, ya da nasıl tavır geliştirebilir?

İşte burada cemaat bünyelerinde ciddi problem yaşanıyor. Bu noktada söylenebilecek en akla yatkın tespit, ibadet katmanının tepede olan bitenleri keşfetmesinin çok uzun zaman aldığı ve çoğu zaman iş işten geçtikten sonra gerçekleştiğidir. Hatta en tepeye gelenlerin bile uyanma zamanının bir hayli geç gerçekleşmesi, mesela Gülen yapısında apaçık ortadadır. Buna bir de, uyananların hain ilan edilmesini, dışlanmasını, münasebet sınırlamasına maruz bırakılıp bir tür ortadan kaybolmaya mahkum edilmesini eklediğinizde, taban diye niteleyebileceğimiz ibadet katmanı her şeyden habersiz bir hale gelebilmektedir. Bu sürece, Türkiye’de hükümferma olan cemaat karşıtlığının yapıştırıcı unsur olarak kullanılması boyutu da eklendiğinde insanlar, cemaati din gibi savunur hale gelebilmektedir.

Şimdi buradan baktığımızda, “FETÖ ile mücadele” bağlamında sürdürülen operasyonların büyük kitleler halinde ibadet katmanını da içine aldığını söyleyebiliriz. “Bağlılık bitmedi” ifadesi, en çok seslendirilen ve hatta halk kitlelerine de nüfuz eden gerekçe. Bu süreçte herkes biliyor ki “Kuru”nun yanında “Yaş” da yandı. Yani “ihanet” eden varsa – ki var- ibadet katmanı da onun ateşine yandı. Türkiye bu zamana kadar böylesine kitlevi bir takibat yaşadı mı, bilmiyorum. “İltisak” kelimesi bir tür av kokusu anlamına geliyor.

İbadet katmanına “uyanın” diyebilirsiniz. Ama Türkiye’deki “cemaat gerçeği”ni doğru okursanız, insanların “safiyeti”nin , belki bilgi - irade zafiyetinin pek çok problemi beraberinde getirdiğini görürsünüz. Bu vakıayı kriminolojik hale getirmek ve yüzbinlerce insanın lekelenmesi sonucunu doğurmak yerine, mesela Diyanet’in bilinç ve idrak eğitimi yapmasını sağlamak daha doğru olmaz mı? Konuyu yazmaya devam edeceğim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Ekim 2019 00:20
Zalimlere meyletmeyin yoksa ateş sizede dokunur Hud 113
Abdullah 12 Ekim 2019 22:08
İhaneti görmemek için HİPNOTİZE olmak lâzım. İbadet kısmının pek çoğu da böyle maalesef. Allah kalp gözünü açsın onların...
Sanırsınız ki, Abdullah (Allah'ın kulu) yüzbinlerce ibadet edenle görüşmüş. Abdullah bey görüştünüz mü? Ey Allah'ın kulu kalpleri açıp Allah adına okudunuz mu?
KARAR OKURUfransa 12 Ekim 2019 17:41
Slm tabiiki ihaneti gorenler var hocam nedense tiyatro da kalan larda var allah basiret versin on yargili toptanci bir gorus var yanlis bi yorum pekela ihanet butun ciplaligiyla asikar ortada gormeyenleride mubalagali goruluyor yok okadar degil yalniz magduriyetlerin coklugunu ajite edilerek probagandalara firsat verildi verilmemeli vesselam hurmetler
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 16:56
"Allah bir kulunu severse, ya onu dünyaya küstürür, ya da dünyayı ona küstürür."Hadis midir bilmiyorum. Cemaat mensupları çokça mal - mülk biriktirmeye başladıklarında, ipin ucu kaçmış demektir. Mal-mülk, makam, mevki, şan, şöhret ne cemaatlere ve nede mensuplarına hayır getirir. Cemaatlere haksız ithamlar çok. Lâkin cemaatlerinde kendilerini sorgulamaları gerekmektedir. Dünyevileşen cemaatlerin İslama hizmetten bahsetmeye hakları yoktur. Ehli dünya dedikleri insanlardan daha çok dünyaya dalan cemaat mensubu sadece kendini kandırır. Hatta kendini bile kandıramaz. Yazık, çok yazık.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 13:08
Kimse onları kazanmak derdinde değil. Bu toplumdan, bu vatandan onları silip yok etmeye ant içmişler. Halbuki onlar bizden bir parça. Vücudun bir azası kopmak üzere. Durum çok vahim. Bu kardeşlerimize yapılan soykırıma tahammül edemiyorum. Onlara yapılan bu zulümler kendilerinin hak yolda oldukları yönündeki inançlarını daha da perçinliyor.. Herkes tarafından dışlanmış olan bu insanlar birbirleriyle kenetlenmeyecek de ne yapacak! Diyanet başta olmak üzere halkı bu masum insanlara karşı kışkırtan, onlara karşı doğmamış çocuklarına varıncaya kadar hak etmedikleri eziyetler edenlerden Allah elbe
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 06:08
Sizin gibi ihanet sebekesinin icinde zamaninda bulunmus olanlar tarikat dusmanligi yapmaya devam ediyo.yazik sana.don kendine bak
Samsunlu 11 Ekim 2019 22:56
Peygamberler hariç , otorite merkezinde tek kişinin olduğu hiçbir yapı fesat yuvasına dönüşmeden hayatını sürdüremez.Hele bu dini bir yapılanmaysa.Tarikat,cemaat vs her ama her türden yapılar özellikle İslâm referansı kullananlar kendilerini şeffaf bir şekilde arz edebilir hale gelmeli yoksa o hale getirilmelidir.Boylece ihanet görülebilir hale gelir.
yusuf ercan 11 Ekim 2019 22:32
""Türkiye bu zamana kadar böylesine kitlevi bir takibat yaşadı mı, bilmiyorum."" sayin hocam sizin bu ifadeyi kullanacaginizi hic beklemezdim.Türkiyede 28 subat döneminin bir fiil sahidisiniz.Sizi bu kadar cemaat savunmasina iten sebep Erdogan muhalifliginin ötesinde bisey olsa gerek.Mertce aciklasanizda bizde ögrensek
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 21:20
Hangi yıldasınız Hocam? Sınırın çoktan geçildiği süreçler hakkında henüz başlanmamış gibi yazıyor; öğütler veriyorsunuz. Tepkileriniz ne kadar zayıf; çözümleriniz ne kadar gülünç: "... mesela Diyanet’in bilinç ve idrak eğitimi yapmasını sağlamak daha doğru olmaz mı?". Yüzbinleri çamura buladığınız yazılarınız da olmuştu; o da ayrı... Sizden bu kadar Hocam.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 13:25
2
Diyanetten medet ummak için hem çok geç hem de imkansız görünüyor. Nice insanlar kanserden gitti, bebeler sularda boğuldu. Ahmet Tasgetiren kimsenin değinmediği bir gerçeği çok cılız bir dille anlatmaya çalışıyor. Yanlış anlaşılma korkusu da onu buna itiyor belki. Her itiraz edenin hain ilan edildiği bir süreçten geçiyoruz sonuçta. Hiç yoktan iyidir diyerek Tasgetiren gibilerin hem sayısı artsın hem sesleri daha gür çıksın diye umut ediyorum.
Okur Yazar 11 Ekim 2019 20:27
Nefis bir sosyolojik tahille girdiğiniz konuyu niye seçtiginizi, başkomutanın askeri harekatı sadece partililerine anlatması kadar yadırgamadım. Keşke bütün meselerimizi hamaset ve vaaz formatı yerine rasyonalite , sosyoloji ve ilim kıstası ile gündeme alıp değerlendirebilsek.Varolun hocam .
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 19:49
Yazınızda aslolan mana cemaatlerin kabullenilmesi.Niye insanlara" ibadet için birilerinin peşine takılmayın,şıh,şeyh diye araya girenler kandırıkçı ,iyi insan olun ,ahlaklı olun duanızı edin kafi" demiyor. Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) bile demiyor mu ki;Hadislere bakmayın Kuran-Kerim'de herşeyin cevabı var diyemiyorsunuz.Saygılarımla.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 19:10
Hocam fetö nün ihanetine inanıyorsanız halen yazılarınızda niye adını zikrediyordunuz
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:00
0
Ne desin Mahmut mu desin?
Karar okuru 11 Ekim 2019 18:54
Kendilerine 11 sene yardımcı oldukları zaman beraber kemalist subayları hapse atarken mezardakileri bile oy vermeye davet ederken hain saymadıkları o hainlerle iktidarı paylaşamayınca birbirlerine düştüler.Oysa bunların ne olup olmadıkları/olmayacakları her askeri şura toplantılarında (YAŞ)ordumuz tarafından bu AKP ye hatırlatılmamış mıydı yoksa!!Bu nasıl iştirki bu bu cemaate toplumun her katmanı bulaştı asker polis memur esnaf hakim imam müftü vs ama bir tek AKPli bulaşmadı! siz duydunuz mu AKP den şu adamlar cemaate bulaştığı için partiden atıldı diye yoksa ben mi duymadım?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:30
1
Eski Yaş karalarında hiç bir Fetöcü haine dokunulmadı. 15 Temmuz bunun kanıtıdır. Eski Yaş kararları Fetö ile ilişkisi olmayan hanımı başörtülü içki içmeyen subaylarla uğraşıp durdu. Onları ihraç ederek Fetönün önünü açtı.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 18:51
FETÖ'nün ibadet kısmı büyük bir yanılgı içindedir. İnadın gözü kördür. Gözünün içine soksanız bile görmez, göremez. Bunların vatanına ihanet saikiyle bir şeyler yaptığını sanmıyorum. Bunlar kendilerini hâlen ulvi bir davanın mensubu olarak görüyorlar. Bir nevi efsunlanmışlar. Onları bu durumdan nasıl arındırabiliriz ve kurtarabiliriz? Bunun çarelerini aramalıyız. Ulvi dava zannettikleri yapının, bir ihanet şebekesi olduğunu onlara gösterip, kalben ve vicdanen onları ikna edebilirsek, bizden daha ileri vatanperver olduklarını müşahade edeceğimizden şüpheniz olmasın.
KARAR OKURUfransa 11 Ekim 2019 19:54
0
Slm masaallah kardesim harika yorumunun yaninda bi itirazim var on yargili toptanci yklasim a katilmiyorum ahanda acizane ben yanlisi gordum elestidim darbeden once hem tenkit ettim ve benim gibi bircok larida pardon dediler ha ayrilmayanlar tiyatroya takilan larda oyle iltifatlar goruyorlarki damardan giriyorlar zamanin ebubekrleri omerleri filan sorma gitsin rehabilite rehabilite vesselam burda sana katiliyom duseni vurmak degil de zaman tanimak lazim allah basiret versin dua edelim hurmetler
Kurtarıcılar, çare arayıcılar çoğalmakta. Onlara tavsiyem, öncelikle kendi nefisleriyle mücadele edip akıllarını nefislerinden kurtarmalarıdır. Nefsi olarak düşünmekte ve etrafta ne olup bittiğini akıl edememektedirler. Çare empati yapmak ve ibadet kısmı ile konuşabilmektir. Ama bunun için bile nefisleri onlara engel olmakta ve "fetönün ibadet kısmı" diyebilmektedirler. Fetö, yani bu vatana ihanet edenler ile eski cemaatin ibadet kısmını birbirinden ayırt edemeyecek kadar kendi akıllarının düşmanı olmuşlar. Yazık! Bu gibilere Allah yardım etsin ve yanlış düşüncelerden kurtarsın.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 18:42
Ağzı olan konuşuyor. Herkes din alimi, strateji uzmanı, sosyolog vs. olmuş. Cemaatler(Tarikatlar) bin seneyi aşkın bir zamandır faaliyetteler. İçlerinde bu günde olduğu gibi yanlış yolda gidenlerde var, sapkın olanlarda. Hepsine aynı muamelede bulunamazsınız. Bu adil olmaz. Her meslek ve meşreb erbabında kötülerde olabilir, ki oluyor. Mevlana, Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevi ve daha nicelerini nereye koyacaksınız? Suç şahsidir ve kim suçlu ise o cezalandırılır. Yakınları masum ise, onlara dokunulmaz. Onlar aşağılanmaz ve rencide edilmezler. Bu FETÖ içinde geçerlidir.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 20:40
0
Slm tebrik ediyorum hakperest bi yorum dogruya dogru hurmetler
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 18:28
eşrefi mahlukat özelliği sorgulayan akıl ve iman daima birlikte olmazsa; insanlar aracısız dini AKAİD BİLGİLERİNE İHTİYAÇ DUYMAZ VE HEP "aracı kulanarak işlenmiş/kendi yorumu katılmış/eksik-yanlı-yanlış-abartılmış-kirletilmiş- uyuşturucu ve bağımlılık haline getiren hazır bilgiye ihtiyaç duyarak bağımlı/taklitçi/nakilci haline gelirse ne olur?"eşrefi kaybeder sadece mahluk olursun, sürüleştirilir, kendi istediğin,gittiğini zannetiğin hedefe değil direksiyonu teslim ettiğin kişinin hainlik/acemilik sonucu götürdüğü yere gidersin! GÜVEN DENETİME TABİDİR! verilenAKIL nimetinden şahsen sorumlusun
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 18:21
Ahmet Bey...Bu gruba dahil kişiler den kaçı,biz fetö tarafından ihanete uğradık diyor ki?Böyle bir çoğunluk varda,benim mi haberim yok.Aşağıda da yazmış birisi demiş ki"adam hukuken ve ahlaken yanlış bişey yapamadı ki niye nedamet getirsin".Yüzde yüz hukuk içinde yargılansınlar tarafsız bir biçimde.Bu benim, herkes için olan dileğimdir.Haksız görevden alınanlarada çözüm bulunsun da.SİZ AHMET TAŞGETİREN OLARAK...Bu "ibadet tabakası" kesimine güvenebilirmisiniz?Yeteri kadar muhasebe yaptıklarına inanıyormusunuz?Hangi konuda ihanet veya ticaret tabakasından farklı düşünüyorlar?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:24
1
Problem bu değil mi zaten , hukukta düşünce suç oluşturmaz , fiil gereklidir , bu bakış açısıyla herkesi bir şekilde yargılayabilisin , kişi fiilen hukuka aykırı is yapmadiysa neden suçlu olsun
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:04
1
22.24 e cevaben..Yargılanmayan bakanlar,hükumetten ihale alan belli gruplar,belediyede ki şaibeler.....Bunların hiçbiri yargılanmadı suçu sabit değil.Bunlar içinde aynısını düşünüyorsan seninle aynı noktadayım.Fakat cevabın "ama" ile başlayacaksa yine anlaşamayız haberin olsun.
karar okuru 11 Ekim 2019 16:26
Zor günlerde adalet ve hukuk için, dik duran, cesur ve insaflı yazarlar unutulmayacak,
Devlet İslam'a sahip çıkmadıkça, cemaatler her zaman bu tür tehlikelere karşı açıktır ve korumasızdır.
karar okur 11 Ekim 2019 16:17
Evinde elinde üstünde hiç sılah çıkmayan kişinin silahlı terör örgütüne üye olmakdan yargılanması nasıl oluyor
İbadet, ticaret, ihanet... Evet Fetöyü en iyi bu tarif eder... Ancak herkes ibadet kısmını herkes altta en çok kesim olarak zannediyordu. 15 Temmuzdan sonra geçen süreç gösterdi ki bu üçgen ters duran bir üçgen. En az olan ibadet kısmı altta, sonra ticaret ve sonra ihanet kısmı geliyor. Bu örgütte hain olarak bulunanlar saf ibadet için bulunanlardan çok fazladır.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 15:53
Magduriyetimi dile getirdim ve yazarımıza teşekkür ettim.Yaptiğim yorum neden yayınlanmadı anlayamadım?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 15:45
Hala algı yönetimi yapılıyor, renklendirme yöntemi ve benzeri girişimler ile faaliyetler kesintisiz sürdürülüyor ise, her yapı ve değer çürütülüyorsa durup ciddi ciddi düşünmek gerekmez mi? "...Bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama, eğer uyumuyor, uyku taklidi yapıyorsa, dünyanın bütün gayretlerini sarf etseniz, nafiledir.-Mahatma Gandhi..."
karar okuru 11 Ekim 2019 14:50
Yazmak,konuşmak,hal hatır sormak iyidir.Sorun gidermek,birinin sıkıntısını çözmek oda iyidir.Çocukları,gençleri ahlaklı yetiştirmekte de hem iyi hem güzeldir.Bugün cuma güzel konuştuk mu?Birine gülümsedik mi?Sıkıntısı olana,çaresiz kalana,yolda kalana,yalana dolana hayır deyip kendimizi temizledik mi?Sorunlara kalay,yapıcı yol yaparsak insanlarımız mutlu olur.Mutluluk başarı,güzellik getirir.Kötülük keder,sıkıntı ,yokluk getirir.İyilikten kim kaybetmiş ki?
Mehmet 11 Ekim 2019 14:49
Bunlar cemaat olmaktan uzaklaşmıştı.Menfaaati olanın girdiği cemaat sonra hizmet oldu.Buyurken her türlü insan içlerine girerek bitirdiler.Su anda aynısı ak partide oluyor.Ak parti önlem almazsa sonra herkes satar
KARAR OKURUMürsel 11 Ekim 2019 14:24
İnsan gerçeğinin olduğu yerde; saf ihanet saf ibadet ayrımı ne kadar geçerli olabilir? Yıllardır içinde olduğu yapıya; kör bir aşkla bağlanmak nasıl bir insanlıktır? Soru yasak tartışma yasak itiraz yasak.Yukardan emir gelir hücre uygular.Bu nasıl insanlık? Hz Peygamber Hıra'dan inince hz Ebubekir'e kendine vahiy geldiğini söyler.O da ispat delil ister.İkna ve ispattan sonra iman eder. İbadet katı dediğin intikam ve küstahlık katına geçti.Tüm uyaran eski dostlarına;"Dış kaynaklı haberleri" vahiy gibi dayatıp ; 'diktatörün tiyatrosuna sen de mi inanıyon' diyen mankurt şampiyonları umutsuz v
Yazar ibadet katmanına "uyanın" ikazını yapmakta. Anlaşılır gibi değil ! Yazar sırça köşkünden aşağı bir inmeli hele. Halkın arasına karışmalı ve sormalı. Anket yapmalı mesela. Kaçı uyandı, kaçı uyanmadı? Var mı böyle bir anket ? Varsa söyleyiniz, bilelim. Üstü kapalı, mantık biliminden uzak varsayım düşüncelerle ve cümlelerle nereye varmaya çalışmaktasınız sayın yazar? Kimi veya kimleri hala ve hala töhmet altında bırakmaktasınız? Aklananlar kendi vicdanlarında aklandı. Bu onlara yeter. Aklamayanlar kimler ve neden hala ısrar etmekteler uyanın diyerek? Uyuyanlar haklıyı aklamayanlar olmasın?!
esin 11 Ekim 2019 13:31
bu ulkede bu kadar parti var,cemaat var ama islam partisi yok.mesela kominist partisi var ve bir sehri yonetiyor.ama bir mahalleyi bile yoneten bir islam partisi yok. bu kadar musluman geçinen insan var ama şeriat-islam partisi kurmak kimsenin aklına gelmiyo herhalde!!.musluman oldugunu iddia edenler,cemaatler koministler kadar açık ve net hareket edemiyor,takiye yapıyor,laik demokratik rejime hizmet ediyo.ondan sonrada cennet hayal ediliyor,cok tuhaf bir durum.garip bir toplum.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 18:29
0
peki ya atatürk, ataürkçü partiyi sorgulamak aklına gelmedi mi sn.esin? bu kadar gerçek atatürkçü, ayrıca atatürkçü "geçinen" var,,, içlerinde atatürk ilkeleriyle ilgisi olmayan natotürkçü, fetötürkçü gibi kriptolar da var ...sizce neden bu kadar net hareket edemiyorlar bunu düşünmemiş olamazsınız değil mi..yoksa?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:24
Hocam bosuna yazma. Bu sesi duyan kimse yok. Iş işten geçti. Allah tan bir inayet ola.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 13:31
0
En azından uyardım diyebilmek için yazıyor. Belki o da biliyor sesine kulak verilmeyeceğini..
E.K 11 Ekim 2019 13:23
Insanlar cemaatsizde maneviyatini koruyabilir...Cemaat demek ayni zamanda baskalarinin senin adina dusunup karar vermesi demek..Butun cemaatlerin yapisinda bu var..Komutan ne derse o olur..Camii cemati farklidir...Sn yazarin cemaatlere dair guzellemeleri tamamen sahsi temennileri....Ikincisi, Akp yanlisa yanlisla cevap verdi....Baisini ortmenin suc sayilmasi yanlisti....Alni yere degiyor diye liyakatsiz suruyu devlete doldurmakta ayni sekilde yanlisti. Iki yanlis bir dogru etmedi....Siyasetin emrindeki Diyanetin etkili olabilecegi cok supehli..!
Mesut 11 Ekim 2019 15:37
3
Cemaatler diyanetin ve ilahiyattan geçimini sağlayan teologların, ve kemalist ideolojinin gagasını kanadını keserek bu İslamdır diye dayattırdıklarına karşı ehli sünnet vel cemaat çizgisini muhafaza etmeye çalışırlar. Yoksa zekeriya beyazın yolundan milleti uçuruma gönderirsiniz.
Hasan 11 Ekim 2019 13:05
Vallahi bunlar ilim yayma cemiyetinden mezun Amerikan dayatması siyasal islamın adamları..
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:52
alayı baş papaz ve haşhaşileri bir şey yaptıysa doğrudur kafasında. olan biten de azcık şımarmışlar o yüzden rablerinin şefkat tokadıymış... abd rableri olmuş farkında değiller eskiden çok öfkeliydim bunlarada şimdi üzülüyorum gerçi onlar bizi bir kaşık su da boğar böyle gerizekalı bunlar.
semiramis 11 Ekim 2019 12:51
Tarikat mensubu değilim fakat hak namına şunu söylemem lazım: Kimi insanlar "Diyanet varken ne gerek var cemaatlere" nakaratını tekrar ediyorlar. Diyanet, milleti aydınlatmalı, tamam. Fakat şunu unutmamak lazım: Din, bir resmi kurumun tekeline verilemez. İslami oluşumlar hep olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş, Hacı Bayram ve daha nice maneviyat büyüğü tarih boyunca insanları irşat ettiler, imanlı, vatansever, kahraman insanlar yetiştirdiler. Yapılması gereken, her yeşil ot gösterene aldanmamaları için insanların eline ölçü vermek.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:37
Teşekkürler güzel yazmışsınız masumların hapisten çıkması icin de.yazin sohbete gitti geldi diye ibadet kısmı cezaevinde yatıyor bi de terörist
hilmi 11 Ekim 2019 12:15
"Uyanın" diyenler "temiz" olsalardı belki bir anlamı olabilirdi. Ülkemizde bir şekilde hain olmayan kimse yok gibidir. Dolayısıyla "hain" damgası yememek diye bir sorunumuz yok. güçlü ve muktedir olmak yeterli. Güç ve iktidarınız gittiğinde ise, hemen en büyük hainler arasına giriverirsiniz. O yüzden yazarın "belli", "açık" dediği şeyler aslında hiç de öyle değil. Sadece bugün için öyle kabul ediliyorlar. Öyleyse insanlar durdukları yeri neden değiştirsin? Bana göre en büyük ihanet, bütün bu şartları değiştirebilecek yegane araç olan hukuk/adaleti işletilemez hale getirmek, umutları öldürmek
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:13
Allah sizden razı olsun. Şu an ülkemizde yaşanan durum tamda yazdığınız gibi bir taraf dan dini düşüncelerini istismar eden hain fetö örgütü diğer yandan onları tüm kötülüklerden koruyacağını düşündükleri devletlerinden terörle yargılanırken buldular. Aileleriyle birlikte belirsizlikler içerisinde masum olduklarını anlatabilecek bir mercide yok gerçek fetöcüler kriterlere girecek şeyleri bildikleri için bulaşmamış tertemiz görünüyorlar. İktidarda topluma karşı fetöcüleri cezalandırıyor diye bireyden haberi olmayan garibanlar dan çıkarıyor toplumun çoğu böyle sanıyor. Allah yardım etsin.
AHMET 11 Ekim 2019 12:10
ÇOK BASİT BİR SORU.... BUNCA OLAN BİTENDEN SONRA...ÇEVRENİZDE, TANIDIKLARINIZDAN, NEDAMET GETİREN BİR TEK İLTİSAKLI GORDUNUZ MU ??? BEN Mİ GÖREMİYORUM...!!
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:32
4
bu soru gerçekten hem can alıcı hem de can yakıcı bir soru... Benim cevabım: Kendi etrafımda ben de görmedim.
"Hiç bilenlerle bilmeyen bir olur mu?" "Siz hiç düşünmez misiniz?" "Kör ile gören bir olur mu?" Nice körler gördüm kalp gözleri açıktı. Nice bakar körler gördüm göremedikleri apaçıktı.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 14:17
3
Hukuken, ahlaken suçu olmayan adam niye nedamet getirsin.
ati 11 Ekim 2019 15:55
2
haklısınız. tanıdıklarımdan 'ben çok pişman oldum, keşke hiç bulaşmış olmasaydım' diyene rastlamadım. bunun yerine, hükümeti suçlama eğilimindeler. darbe girişiminden önce de benim hayli garipsediğim bir şekilde, özellikle RTE hakkında çok itici, haksız olduğunu düşündüğüm ithamlar dinlerdim kendilerinden.
Parası olan,arkası olan,adamı olan yırtıyor. Olan ;garip gurabaya,fakir fukaraya oluyor.Eee ne demişler:Bu dünya fani bir dünya,kimsenin yaptığı yanına kâr kalmaz. Burda kalır ama,ötede şaşmaz bir mahkeme var:Mahkeme-i Kübra.Orda herşey ortaya dökülecek,kimseye haksızlık edilmeyecek.Oh be .
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 11:29
"Hegomanya" her toplumda olgu ise ve en büyük güç durumunda kaldıkça, "eleştirel akla" nasıl yol verilecek? Bu "kültürel bağnazlık" aynen devam ettikçe, doğruları göstermek isteyenler, hep 'yanlış' diye dışlanacaklar...Kurtuluş, ibadet edenleri de dahil edip "günah keçisi" bulmakta değil, topyekûn kültürel kalkınmadadır.
Ademoğlu 11 Ekim 2019 11:28
Ahmet hocam tespitleriniz çok doğru, bu problem sizin de isabet buyurduğunuz gibi tüm cemaatlerde var. aslında tüm cemaatler bana göre istisnasız böyle gariban saf taraftarı dini ve maddi anlamda sömürüyor, hem dini işine geldiği gibi kendi çıkarları yönünde çarpıtıyor, hem de taraftarlarını siyasi ve maddi anlamda kullanıyor, siyasi anlamda siyasetçiler nezdinde itibar görüyor, maddi anlamda bağıştı vs idi toplayarak üst yönetim lüks içinde yaşayıp gidiyor. Müslümünlar olarak şunu idrak edemedik "kayıtsız şartsız iteat sadece ALLAH'a dır". biz maalesef şeyh ve alimleri ilahlaştırmışız
semiramis 11 Ekim 2019 11:22
Tarikat hakkında atıp tutan, toptan imhaya çalışan iki güruh. Bir kısmı tümden İslam muhalifi zındık. Bir kısmı, güya İslam adına bu yola girmiş. İkinci kısma şunu derim: Masonluk ve Kemalizm de birer tarikat kendilerine öyle demeseler de, onlar için de bir çift lafınız var mı? Birileri istismar ediyor veya edecek diye bin yıldır dine, devlete, millete, vatana hizmet eden tüm maneviyat ocaklarını söndürmek mi gerekiyor? Bazı tabipler, doktorlar hata yaptılar/yapabilirler diye tüm tıp fakültelerini ve hastaneleri kapatmak mı gerekiyor?
semiramis 11 Ekim 2019 11:14
Ahmet Bey, bu konuya girmeniz çok isabetli. Meseleyi itidal üzere ele almak lazım. Bir karmaşa var. Bir yanda, itimat ettiği şahsı/şahısları kutsayan safdiller var, öbür yanda esasen iman ve İslam düşmanı olup sureti haktan görünen, kötü örnekleri bahane ederek İslami cemaatlere saldıran, aslında İslamı tahribe çalışan zihniyet var. Bu noktada, her iki tarafı da iyi bilen kalem erbabı konuyu her boyutuyla analiz etmeli. Sapı samandan ayırmalı. Şunu herkes anlamalı: F. Gülen ihanetinin en büyük zararı İslam'a oldu!
karar okuru 11 Ekim 2019 11:01
SENİ okumuyorlar sorumlu kişi(ler) sayın hocam vicdanınızla yazıyorsunuz Allah yolunuzu açık etsin
Murat 11 Ekim 2019 11:00
Konuyu yazmaya devam edecekmis. Bir kerede bu cemaat midir camia midir ne menem seyse yanlisliklarini, hilelerini, zorbaliklarini yaz da objektif oldugunu bileyim.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:07
0
Okuduğunuzu anlamadiginiza eminim
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 04:35
2
Okudugumu cok iyi anliyorum. Hainlerin kafasini da cok iyi biliyorum. Senin anlamadigin ortada.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:51
Basra harab oldukdan sonra. Bir devlet kendi eliyle ibadet tabakasını ihanet tabakasının ellerine altın tepsi ile sunar mı. işte sundu bile. Yazık.
Kazım TANRIVERDİ 11 Ekim 2019 10:43
Hocam yazilarınızi okuyorum ,saygılar sunuyorum.Ancak cemaata mensup olanların sayisının 100 bini gececegini zannetmiyorum.Senpati duyabilir ama onun cemaat mensubu demek yanlış olur.Şahsen ben cemaat lideri denilen kişileri soytari olarak görüyorum.Cahillikleri diz boyu abuk sabuk konusmaları sosyal medya da dolasıyor.Bu din bize öğretilenmi?yoksa onların anlattiklarimi
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:41
Sayın Taşgetiren, cemaatin lider kadrosunun diğer cemaatlerle ilişkisi devam ediyor gibi çok genel bir ifade kullandınız. Bir bildiğiniz varsa suç duyurusunda bulunun yoksa boş laflarla fitne çıkartmayın. Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:28
Eski Diyanet reisi anlattı :Süleymancıların lideri Kuriş 'le bir vesile ile bir araya geliyor. Kuriş 'in de dahil olduğu bir cemaat toplantısında, konuşmacı cemaat hocası tarafından Kuriş için 'mehdi 've hatta daha ötesi nitelemesi yapılıyor. Kuriş de çıkıp 'haşa, öyle bir şey yok 'demiyor. Sessiz kalarak ikrar ediyor. Reis, Kuriş 'e neden sessiz kaldığını soruyor, Kuriş 'in cevabı :'hocam, ben mimarım ;anlamam bu işlerden, hocaya da saygı duyarım, itiraz edemem. Benim de Kuriş'e sorum var :Sana hıyar dese susar mıydın? Süleymancılar da aynı yolda ;Allah 'la aldatma yolunda..
Mehmet 11 Ekim 2019 14:59
0
Allah in sifatlarina birsey demiyor millet sen mehdiden bahsediyor
Özkan 11 Ekim 2019 10:31
Birkaç vicdanlı yazardan birisiniz İnşallah yazılarınızı anlayan olur Olmasada Ahirette ben söyledim dersiniz (ama onlar menfaatlerini seçtiler )
Abdullah 11 Ekim 2019 09:51
Sayın TAŞGETİREN gerçekten Allah'a ve ahirete inanıyor musunuz ?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:47
Ne okudum ??
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:43
İhaneti göremeyen anasının örekesini görür.
engineer 11 Ekim 2019 09:39
ibadet katmanındakiler, cemaat liderine tapınma derecesinde, liderini rab edinme derecesine varınca gözler kör oluyor demekki,kör göz ihaneti göremez, fetonun 28 şubatta açık açık zulümden yana çıkması,başörtüsü füruğattır teferruattır demesi, faizi kar payıdır deyip meşrulaştırması,banka kurması, Ebakan hükümeti derhal istifa etmelidir diye, kân'da durup kâlhaza ürmesi yeterli uyanma nedeni değilmi? bunlara rağmen uyanmayana ne demeli?
Fatma Zehra 11 Ekim 2019 09:34
İyide hocam Diyanet’ te bilinç ve idrak eğitimi yapacak eleman var mı ki? ilahiyat fakültelerinde Peygamber efendimizin hadislerini ve sünnetini inkar eden ve çok düşük kpss puanıyla milli eğitimde öğetmenlik yapan bir zihniyet yetişiyor.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:29
hakkaniyetli bir yazı olmuş, elinize sağlık hocam. İnsanlar sadece sohbetine gitti diye diğer sohbet arkadaşının itirafçı olması sonucunda terörist ilan edilip bir PKK'lıdan çok daha ağır şartlarda sivil hayatı son buluyor. Yazık gariban insanlara. Vicdanlı yazılar bekliyoruz sizden. Allah razı olsun. Beni en çok üzen menfaati için cemmatçilerin dibinden ayrılmayanların şimdi cadı avının ön saflarında yer almaları ve toplumun vicdansızlığı. Ne kadar kolay vicdansız bir toplum olduk. Suda boğulan bebeklere iki damla gözyaşı yerine terörist der olduk.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:55
3
Bu yazinın tıpatıp aynısını yazacaktım. Siz yazmışsinız.. Altına imza atıyorum.
mustafa 11 Ekim 2019 09:21
Boşa yazılmış bir yazı, hiç kimseye yararı olmayan bir düşünce. Bu saatten sonra hiç kimse onlarada inanmaz sanada. En iyisi sus, ortalığı karıştırma, acırsan acınacak hale düşersin.
Adalet 11 Ekim 2019 09:00
Sayın Hocam;Ak parti zamanında bunları bu kadar parlatmasaydı ve 17/25 sonrası tüm kurumlarına el konulsaydı (böylece sendika,banka vs kriter olmazdı) en azından bu kadar mağduriyet oluşmazdı.
MM 11 Ekim 2019 08:55
Aldananlar kimler? Sokaktaki işsiz güçsüz gariban mı? Kesinlikle değil!!! Fetönün sıradan adamla hiç işi olmadı. Ya zengin mevki makam sahi olacaksınız, ya da örgütün işine yarayacak bir bağlantınız olacak. Bir de ister salaklıklatan ister hırsınız için boyun eğeceksiniz. İşten bunlar sözde cemaatin adamlarıydı. Profesörler, iş adamları, en alt tabakası MEB öğretmenleri... Hiç birisi gariban değildi. KHK'lıların göreve iadesi bu ülkenin sonu olur. Sakın bunun yolunu yapmaya çalışmayın! Zaten o atıldıkları görevlere de soru çalarak geldiler, hepiniz biliyorsunuz. Müslüman akletmekle yükümlü!
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 21:19
2
Benim kardeşim kendi başarısıyla akademisyen oldu. Tanımadığınız insanlara iftira atmayın vebaldir. Bir gün sizin veya çocuğunuzun başına gelirse anlarsınız. Hiç suçu olmadığı halde sulanmak çok acı! Size kızsam dahi başınıza böyle birftira gelsin istemem çünkü bu durum çok üzücü ve yıpratıcı. Suçlu olanlar cezasını çeksin ama suçu olmayanlara Allah yardım etsin çekilen bu acıları sevap olarak yazsın inşallah!
Taşgetiren Okuru 11 Ekim 2019 22:36
0
Genelleme yapmayın lütfen!
KARAR OKURU 27 Aralık 2019 15:44
0
08:55 demiş ki; "Müslüman akletmekle yükümlü!" Elbette doğru bir söz. Sonra "Aldananlar kimler?" diye sormuş. Cevap olarak; aldananların başı, baştacı Cumhurbaşkanı olabilir mi acaba?
Takipci 11 Ekim 2019 08:52
Cemaat, Tarikat ve benzerleri 'menfaat gruplari'dir. Menfaat gruplari kabaca iki turludur; Uretim amacli olanlar, bunlar Katma Deger yaratan faydali yapilardir. Din gorunumlu menfaat gruplari Uretim/Katma Deger yaratmazlar, baskalarinin yarattigi katma degeri paylasırlar, bu amacla aralarinda kiyasiya bir mücadele yasarlar.
semiramis 11 Ekim 2019 15:13
0
doğrudan islama saldıramadıkları için islami oluşumların kökünü kazımaya çalışan kemalistlerin takipçisi olmuşsunuz. bu bakış açısı onların bakış açısıdır.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:52
Cennetle müjdelenen Hz. Ömerin üzerindeki hırkayı sorgulayan müslümanlardan imanlı öleceğinden bile emin olunamayan ve sorgulanması edep dışı görülen hoca efendilere, günümüz müslümanların pürmelali
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:47
İbadet tabakası ceza yargılamaları dışında tutulmalıydı. Bunu diyince insanlar ama kripto vs diyorlar da kriptosu bilmem ne imamı zaten ibadet tabakası üstünde. Bağlılık devam ediyor mu? İbadet tabakası yönünden değil en azından Türkiyede yaşayanların çoğu uyandi. Yaş kuru ayırmadan insanları işinden gücünden etmek, ailesinden çocuklarından ayırmak, özgürlüğünü elinden almak ile diyarbakır cezaevinde yapılan işkence ve o karanlık hücrelerden çıkan karanlık ve acımasız terör örgütünü düşünmek lazım. Fetönün fişlettiği masum ibadet tabakasından amacı bu mudur acaba?
KaRAR OKURu 11 Ekim 2019 08:35
Merhum Bilge lider ölümüyle bile milyonlar masumun duasına duçar olmuş hayatını Alemi islamın uyanışına adamış gönül insanı Aizzetbegoviç bir konuşmasında yetkim olsa bütün İslam ülkelerine Eleştirel düşünme dersini zorunlu ders olarak okuturdum diyen gerçek hakikat yolcuları birde en küçük eleştiriye tahammülü olmayan İslamcı geçinen liderler işte herşey ortada terörist damgası yememek için susan zulme sessiz kalan diyanet kanaat önderleri ve bizim halimiz farkımız
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:31
Ahmet hoca bir dönem fetullaha hocaefendi demeyeni dövüyorlardı şimdide fetö demeyeni dönüyorlar. Ama bir gariplik var bu işte. Çünkü deynek hep aynı ellerde. Adam gibi mahcup olmayı bile beceremiyoruz. Sahi birgün deynek el değiştirirse tablo nasıl olur. Yoksa mahkemenin kadının mülkü olduğumu zannediliyor. Her halde bu dünyada yapıp ettiklerimizden ve yapıp etmediklerimizden hesaba çekileceğimizden şüphemiz yok.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:23
Muhterem yazar yıllar önce yazmalıydınız bunları ihanet yapanların kaçmasına göz yumarak ibadet kesiminin gırtlağına çökerek bu safiyane insanları yeniden örgütün kucağına bırakan derin devlet aklına hizmet edenler borsalar da parası olanların aklanması olmayanın hapislerde paklanması düşüncesi kuranda geçmiş kavimlerde yaşanan hataların tekrarı ve akibetlerinin ne olduğu uyarılarına kulak tıkayarak bir banka hesabı ve megoloman bir canının şikayatıyle yıllardır mahkemelerde kendini anlatamayan yüzbinler galiba hallerini ve terörist olmadıklarını ancak yaradana anlatabildiler ondan gelen
KaRAR OKURu 11 Ekim 2019 08:23
Zulüm yapandan adalet beklemek beyhude. İlahi adalet tecelli edene kadar sabır gerekiyor.Üç yılı aşkındır yapılanlar onlarca yıllık travma bırakacak.Dünya hukuku ile bunun bedeli ödenemez. Bankanın kurdelesini kesen sarayda aynı bankaya üç beş kuruş yatıran hapiste. Aşağıda biri "AKLETMEK" lazım demiş. Hadi aklet bakalım. Aldığınız GANIMETleri yandaşlara pay ettiniz, bir güzel harami yediniz. Adalet olsa geri vermek zorundasınız. O yüzden asla gerçek ADALETİ sağlayamazsınız. Allah ihmal etmez imhal eder.
II*Resmin bütününü tam gören/görmek isteyen var mı? "Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele " başlıklı Rapor'da "...FETÖ meselesinin sadece bir siyasi mesele olarak algılanması ve böyle bir algının yaratılması araştırmacıların meseleye olan ilgisini azaltmış ya da en azından geçici bir ilgiyle sınırlamıştır. Oysaki psikoloji, sosyoloji, ilahiyat, yönetim, siyaset bilimi, ekonomi, uluslararası ilişkiler, hukuk, terör, güvenlik vb. gibi meselenin birçok akademik boyutunun bu bağlamda bir bütün halinde değerlendirilmesi gerekmektedir..." şeklinde tespit yer almaktadır.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:09
Ülkemizdeki din anlayışı"1400 yıldır alimlerimizin anladığı veya anlamadığı konuları şimdi biz daha mı iyi anlayacağız.Biz kimiz ki.." diye diye insanlar cemaat ve tarikatların kucağına itilmekte daha sonra ise birer kurşun asker haline getirilmektedir.Hepsindeki usul aynıdır.Serbest bırakılırsa Fetullah'tan daha kötü sonuçlar ortaya çıkacağından hiç şüpheniz olmasın...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:05
Cemaatler (tarikatleri ayrı tutmakta fayda var) için diyanetin bilinç ve idrak eğitiminden ziyade müslüman psikologların değerlendirmelerine ihtiyaç vardır. İslamın vazettiği cemaat bu değil. Çoğu cemaatçi hakka hizmet ettiğini zannederken nefsine çalıştığının farkında değil.
I-"... Özetle; ideolojiler üstü, sivil bir çatı altında, FETÖ ve benzeri örgütleri kült örgüt temelinde terör, casusluk, din gibi diğer bütün yönleriyle değerlendirecek, meseleye eleştirel yaklaşacak, mevcut hatalara dikkat çekecek, muhtemel tehdit ve tehlikeleri öngörebilecek, gelecek odaklı düzenli çalışmalar yürüten bir merkezin şu ana kadar faal ol(a)mayışı, büyük bir eksikliktir..."- KÜLT ÖRGÜTLER KAPSAMINDA “FETÖ İLE MÜCADELE" 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü
N.Öztürk 11 Ekim 2019 08:01
Kargadan başka kuş tanımıyorum, hayat bana bunu öğretti, hiç bir kula eyvallahım yok, kafam rahat.
KARAR OKURU22 11 Ekim 2019 07:57
İnsanlar işinden,özgürlüğünden hatta canından olacak toplu infaza uğratılacak ama Pensilvanyaki riyakar da keyfine bakacak....sonra da aidiyet devam edecek...varsa halen böyleleri işte gerçek Fetö’cü bunlardır....Fetönün en büyük ihaneti de ibadet denilen tabakaya olmuştur...bu devlette Pensilvanyadakileri buraya getirip kotese tıkmalı artık...
Soru soran 11 Ekim 2019 07:56
Yazar yazmış: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbadet-Ticaret-İhanet katmanları olarak tasnif etmiş, ibadet katmanını da en masum ama aldatılmış alan olarak nitelemiştir." Bu yalan cümledir. Yazar göz göre göre yalan söylemektedir. İbadet katmanını cumhurbaşkanı hem masum ve hem de aldatılmış olarak nitelemiş. O halde sormak gerek: İbadet katmanı niçin zulüm görmektedir? Masum ve aldatılmış olan niçin açtır? Masum ve aldatılmış olan niçin çocuk doğuramamaktadır? Masum ve aldatılmışın çocuğu niçin hapishanelerde büyümektedir? Bu soruları yazar cevaplamalı.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:30
0
İhanet dışardan ticaret dışardan ibadet ceza evinde çünkü güçler fakir fukaraya yetiyor.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:41
0
12.30, Ben içeri girip de suçluyum diyen görmedim. Hapistekilerin hepsi masum..
Analizci 11 Ekim 2019 07:56
Bu yazıyı Akparti yapılanması için de şablon olarak değerlendirmek doğru bir yöntem olsa gerek. Bugünkü kopma ve eleştirel yaklaşımların hain ve ümmete ihanet olarak görülmesi, bir takım kamu ksynaklarının cemaat yapılanmasında olduğu gibi, belli yerlere yönlendirilmesi, bu yönlendirme sonucunda ekonomik yapıların/yrni zenginlerin/finansörlerin ortaya çıkması, vakıf v.s adlarla ekonomik sektörlerin oluşturup bunlara manevi kisve giydirilmesi, işi ibadet boyutunda görenlerin yada bu yapıdan ekonomik veya siyasi olarak faydalanamayanların bu yapıya bayrak açmaları, ümmeti (!) bölme v.s....
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 07:55
Kabile devletlerinde hak hukuk ve adaletten bahsedilmez kabile reisinin sözleri emir ve kanundur. Herkes bu emir ve kanunlara uyar uymayanlar bir türlü halledilir.
KAVGA 11 Ekim 2019 07:51
Kimse kusura bakmasın Kavgayı baştan yapalım.. Ehli Sünnet anlayışı artık yeni bir din olmuş, Alimler şeriat koyucu kabul edilmiş, İslam Tarihi İslam'ın aslı zannedilmiş, insanların zihinleri köleleştirilmiş, Halis din Allah'ın olmaktan çıktığı için insanlar öncelikle alimlerine teslim olmuş, Yalnız Allah'a kul olmanın ne demek olduğu unutulmuş durumdadır. Dolayısıyla tek çözüm Allah'ın indirdiğine uymak, Allah'a yakındır zannederek kimi insanlara uymamak. Tek başına ZÜMER 3 ayeti bile doğru anlaşılsaydı, bambaşka bir toplum olurduk...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 07:47
Önce adam gibi dik olmak lazım sayın yazar .bu ülkede bir fiilin suç olup olmadığını Anayasa ve yasalar belirler.1 Suç için somut deliller olması gerekir 2 suç şahsidir 3 kanunlar herkese eşit uygulanır 4. Bu ülkede suç olarak isnat edilen fillerin suç olduguna dair adlı ve idari makamların hiçbiri tarafıma yasa ve mahkeme kararı sunamiyorsa hiç kimse kusura bakmasın. Devlet onca istihbaratın rağmen 2016 kadar bu suç örgütünü tesbit edememişişe vatandaş nasıl tesbit eder.Ha reis zulüm eder mahkemeyi kübradada hesabını verir. Kimse cezaları mahkemeler veriyor demesin cezaları veren bizzat reis
Kotuz Tigin 11 Ekim 2019 07:41
Sayın Taşgetiren, yazınızı okuyunca Sayın Hasan Karataş'ın Sebestiyet ağ sayfasında "Ey İslâmî camia, ağzınızın tadı biraz kaçsın artık! (*)" başlığı ile yayımlanan yazısını hatırladım. Zira, o yazı "Her türlü mecrada FETÖ’yü en ağır ifadelerle lânetleyelim, ama kimse benim FETÖ’cüme dokunmasın. Ağzımızın tadı kaçmasın." cümlesi ile başlıyor.Gelinen noktada ve ortaya çıkan bilgiler ışığında aynı ve benzeri çamura batmaya devam insan olmak, kalmak ve akıl kullanımı ölçüsünde kabul edilebilir bir durum mu?
karar okuru 11 Ekim 2019 07:38
desteklediği grubun yanlışlarını görmeme bir insan psikolojisi, bu durum cemaat üyelerine has değil, siyasi parti taraftarları için de geçerli. özellikle son yıllarda bütün siyasi parti taraftarları için geçerli bir durum olarak parti lideri ne derse o desteklemekte, partinin dünkü politikalarıyla 180 derece çeliştiği durumlarda bile "ne oluyor" sorgusu yok, "liderin bir bildiği vardır" mantığı hakim. buna pek çok örnek bulunabilir.
Kotuz Tigin 11 Ekim 2019 07:20
Gerçekci durum tespiti gerekmiyor mu? "FETÖ; yargı, kamu kurumları ve kamuoyu tarafından çoğunlukla terör örgütü olarak değerlendirilmektedir. Ancak FETÖ’nün, terör örgütü olmanın ötesinde ve öncesinde Türkiye’ye karşı casusluk faaliyetleri yürüten ihanet dolu bir yapısı bulunmaktadır. Örgüt bu kapsamda değerlendirildiğinde, uluslararası bağlantıları çok güçlü olan bir casusluk şebekesi açığa çıkmaktadır. "-"ÖZEL RAPOR: KÜLT ÖRGÜTLER KAPSAMINDA “FETÖ İLE MÜCADELE"-21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 06:48
Sorgulama yapmadığı için tarikat veya cemaatlerde insanlar bütün yanlışları görmezden gelerek maalesef ki maalesef şeyh ne derse doğru ne yaparsa sorgulanmaz gibi duruma gelerek aklını kiraya vermesi bugün ülkemizde Müslümanların ne kadar acziyet içerisinde olduğunu göstermektedir bu da ülkemizde cemaat adına görev yapan kişilerin şahsi ve dünyevi işleri öne çıkarttığınin göstergesidir bu itibarla Müslümanların çok çok uyanık olması gerekir herkesi hangi alanda olursa olsun sorgulama yapması gerekir böyle kötü niyetli ve sapıklık içinde olan cemaat sayısı ülkemizde az değil çok akıllı olmak la
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:49
0
Evet ;şeyh uçmasa da mürit uçuruyor.. Biline ki ;peygamberler hariç küçük ve büyük günahı olmayan yoktur.. Keramet diye bir sürü yalana inanmak akmaklıktır, aptallıktır ;fetönün elinde zombiliktir.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:21
0
Aklini liraya vermeyen Kim var?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 05:03
İbadet katmanı dediğiniz katman, Fetö yellense onda 'hikmet 'arayan katmandır. Zamanında bir M.E.B.öğretmenine 'fetullah 'ın kerameti nedir? 'diye dalga geçmek için soru sordum. 'Abi,hocamız Amerika 'da günlerce seyahat etmiş, ama arabanın benzini bitmemiş 'dedi. Ben de 'maşallah, hocanızın gazı pek kuvvetliymiş 'dedim. Çare mi, ilaç mı? Akletmek. akletmek, akletmek... Başta hocalar olmak üzere müslümanlar göbeğini değil; aklını, muhakeme gücünü büyütecek. Kimse 'adam öldürdüm, ama suç olduğunu bilmiyordum 'demekle masum olmaz. Tayyip Bey mi? Siyaset sanattır, zamanı gelince darbeyi vurdu.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:14
4
Yani yuzbinlercesi demagoji yapıyor, hain diyorsun kısaca. Neyse Allaha havale ediyorum sizleri. Hesap neyse o olsun. Zulmü sanat olarak gören sizin gibiler daha beterini bulsun diyorum.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:55
0
Bir insanın kusurlu veya hatalı olması ayri birşey silahlı terör örgütü gibi ağır cezaya çarptırılması ayrıdır. Tck 314/2 de açık şekılde örgütün nihai amacını bilecek deniyor. O arkadaşınız örgütün dini yüzünden başkasını görmediği açık. Şayet siz sorduğunuzda Fetullah şeriat devleti kuracak, cumhuriyeti ve laik düzeni yıkacak gibi bir söylemi olsaydı o zaman örgüt üyeliği tartışılabilinirdi
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 11:51
3
08.14:yahu şefaat edecektiniz ;beddua ediyorsunuz... Allah şaşırtmasın..
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 21:38
0
İnsanların çektikleri acılarına empati kurmak yerine dalga çekmekle övünüyorsunuz aferin çok akıllı olduğunuz için bulaşmamış sınız. Ama fakir ailelerin çocukları küçük yaşlarda devletinde makbul gördüğü cemaat denen hainlere teslim edilmiş . Sizde kendinizden çok emin olmayın herkesin kanabileceği şeyler vardır büyük konuşmayın! Allah kınadığımız şeylerin başımıza gelmeden ölmeyeceğimizi söylüyor!
evin 11 Ekim 2019 04:01
cemaatlerin hepsi holding oldu. farkında değilsiniz galiba...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:09
0
Tamam iste, onlarin da amaci para kazanmak degil miydi? Din tuccarligi gibi karli bir is varken, matematik ogretmeni olduk, iki yakamiz bir araya gelmiyor.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 03:49
Ahmet agbi sana bir sorum var. Neden dindar insanlarin buyuk cogunlugu onyargili oluyor?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:11
4
Ön yargılı yorum tapmışsın.
Dr. 11 Ekim 2019 10:16
1
At gözlüğü takınca önyargılı olunuyor. Ötekileri göremiyorsun. Tarikatlar, cemaatler, ideolojiler kendi renklerine göre bu at gözlüklerini takıyorlar. Sonra başka renk göremiyorsun. Görsen bile inkar ediyorsun.Biraz oralardan uzaklaşınca dünyayı gerçek renkleriyle canlı canlı görmeye başlıyorsun ve anlamlandırıyorsun.
Korpee 11 Ekim 2019 02:26
Hocam ne adina bu yaziyi kaleme aldiniz.(ben anlayamadim) Son donemde sizleri " FLU " goruyorum.
Taşgetiren Okuru 11 Ekim 2019 07:06
0
Yine yazar "FLU" görüyor. Siz onu da görmüyorsunuz herhalde...
Dr. 11 Ekim 2019 10:13
0
At gözlüğünü çıkarıp bakalım dünyaya. Çok daha net görülür herşey. Ama acı gerçekleri de görmeye hazır olan zaman. Vicdanınız varsa tabi.
okur 11 Ekim 2019 11:03
0
bir gün sana da hukuk lazım olabilir
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 01:52
Sayın Taşgetiren, Gerek yönetim gerekse onların yönlendirmesi ile halk tarafından acele bir yargılama (hatta yargılamadan infaz )yapılmış ve bu insanlar suçlu (hatta terörist) ilan edilmişlerdir. Sonrasında yaşanan ise tam bir pozisyonunu savunma sendromu.Bu insanlarla ilgili değerlendirme yapmak bizi önceki düşüncemizden farklı noktaya götürürse bugüne kadarki düşüncemiz,yargılamamız (hatta infazımız) vicdan azabına dönüşecek. Öyleyse toplu inkara (en azından düşünmemeye)devam. Sonrasında yöneticilerimiz -lutfen- bu insanları bağışlarlar,biz de kerhen bağışlayarak vicdanımızı yatıştırırı
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:48
1
'Terörist 'yerine 'zombi 'demek daha adilane olur bu divanelere, tabii silah kullanmayanlara..
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 01:34
Ah hocam filler tepiniyor çimler eziliyor. Ahirete müslümanım diyenler inanıyor mu? Fiiliyat hiç öyle demiyor. Dünya için satan satana ahiret için batan batana...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 01:34
Din var oldugu surece tarikatlar da var olacak. Demokrasiye ve insan haklarina saygili hukuk devletlerine sahip olan Hristiyan ulkelerde bile tarikatlar var. Kendini peygamber veya peygamberin temsilcisi ilan eden, ikna kabiliyeti kuvvetli sarlatanlar cikacak, bazilari bunlara inanip pesine takilacak. Din, guc - mevki - para icin cok kullanilisli birsey. Ne yapip edin cocuklarinizi tarikatlardan uzak durmalari icin surekli telkin edin. Bir insanin Allah'a olan inanci Allahla kendisi arasinda ozel bir iliskidir. Araya tarikatlari, peygamberleri, "kutsal" kitaplari sokarsaniz inancin suyu cikar.
Taşgetiren Okuru 11 Ekim 2019 07:03
0
Peygamberleri derken yalancı peygamberler demek istiyorsundur inşaallah. Ya da kutsal kitaplar derken... Yoksa imanın şartlarından ikisini "Allah korusun" es geçmiş olursun.
karar okuru 11 Ekim 2019 08:11
0
Siz alfabede A harfine geri dönün.
engineer 11 Ekim 2019 09:53
0
sen kendi çocuğuna telkin edersin ,özgürsün, dünya ve ahirette sonuçları seni ilgilendirir , senin dinin sana benim dinim bana, herkes kendi yoluna(tarikine yani) , senin tarikin sana benim tarikim bana kimse kimsenin tuttuğu yola karışamaz, yolun sonunda kimi ne bekliyorsa ona katlanacak.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:35
0
senin suyun çıkmış kendinden haberin yok. Sen kimsin? kimin adına ahkam kesiyorsun ? senden başka bunları idrak edecek yokmu? peygamberlerin bile peşinden gidilmemesi gerektiğini belirterek imanın bir şartını inkar ettiğinin ve kafir olduğunun farkına vardın mı? Eminim ki senin din ve imanla bir bağın yok sadece zehirini saçmak için burada dindar kisvesiyle yorum yapıyorsun. Hadi işine..
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 01:33
Diyânet önce camideki imamlarına bilinç ve idrak eğitimi versin. Devlet kucaklayıcı olmalı. Biz de devlet önce sizi suçlu ilan ediyor siz temiz olduğunuzu isbata çalışıyorsunuz. İmam-ı Azam anlayışına ihtiyaç var. Resmî (Muktedir)din sünnî diye yutturuluyor. Bu hiç değişmiyor.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 01:13
Vicdanlı abim, toplu kıyım, ya da toplu imha, vebali ilan edilme, devletin ve iktidarın bütün gücüyle bir topluluğu şeytanlaştirmasi. Bütün bunları yaparken hak, hukuk gozetmemesi. Toplumun bu yapılanlara sessiz kalmasi hatta desteklemesi. Ve yaşanan onca aci.Kalemini kullananların birde hem nalina hem mihina vurmadı yok mu? Diyorum ki iyi ki Ahiret var.
Karar okuru 11 Ekim 2019 00:49
Şu çağda gelişmemiş bir din kafasını bırakıp, hayata akılcı ve bilgi ile bakmayı öğrenmemizin artık mümkün olamayacağını görüyorum. Sonuç, hakettiğimiz gibi gelişmemiş bir Ortadoğu ülkesi olarak kalacağımız.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:45
Tarikat ve cemaat yapıları tüm detaylarıyla tartışılmalı ve en azından bundan sonra insanlarımız mağdur edilmemeli. Bu yüzden yazınız cok kıymetli
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 16:21
1
Devlet İslam'a sahip çıkmadıkça cemaatleri denetlemeye hakkı yoktur.
Okur ve sorar 11 Ekim 2019 00:36
Bir kişi aldatıldım dedi. Bu kişinin sesini duyurma gücü vardı. Toplum onu duydu "evet, aldatılmışsın" dedi ve haklılığını kabullenerek onu bağrına bastı. Öte yanda, başka bir kişi "ben de aldatıldım" dedi. Ama haklı sesini duyurma gücü olmadığından onu duyan olmadı. Ve "hayır, sen aldanamazsın, sen hainsin" denildi. Ve toplumca dışlandı ve yalnız bırakıldı ve zulüm gördü. Ve açlığa ve ölüme terkedildi. Bu iki kişinin Allah'ın dinine göre imanları ne durumdadır? Aldatıldım diyen güçlüye onay veren ama ben de aldatıldım diyen güçsüzü reddeden ey kul ! Kalpleri açıp okuma gücün varmı ?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:08
0
Ikinci aldatildim diyeni toplum mu cezalandirdi yoksa birinci aldatildim diyen mi?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:24
Teşekkürler hocam
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:16
İbadet katmanı için bu 'bağlılık bitmedi'' tezi akla zarar. Sözkonusu insanlar bir tür sivil ölüm yaşıyor, her türlü sosyal haklar ellerinden alınmış, ya hapiste, dışarda ise çalışamıyor, yurt dışına çıkamıyor. Bu halde ki insanın bir aidiyetinin kaldığını varsaymak çok mantıksız. Bu tezi ısrarla savunandan şüphe etmek lazım.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:18
8
Hala ısrar edenler var ben kimseden bu böyledir diye eleştiri duymadım hala fetö haklı diyorlar
Suizancılar kaybetmektedirler 11 Ekim 2019 21:02
0
09.18 e cevaptır. Genellemeci ve toptancısın. Detayları, gerçekleri görememekte veya görmek istememektesin. Sanki herkesle konuşmuş gibi yazmaktasın. İşte böyle düşünce sahipleridir ki, fetöye hain diyen mağdurları duymamakta ve görmemektedir. Hüsnüzan sahibi olmadıkça suizannının karşılığını elbette bulacaksın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN