Back To Top
‘Devlet ağzıyla konuşma’ sansürü

‘Devlet ağzıyla konuşma’ sansürü

 - Son Güncelleme: 31.08.2019 Cumartesi 09:04
- A +

Muhalefet ağzıyla konuşmaktan sonra bu da suç oldu. ‘FETÖ ağzıyla’ konuşma suçlamasından hapis yatan gazeteci Murat Aksoy, şimdi de ‘devlet ağzıyla’ konuşma suçlamasının bedelini ödüyor.

“Şiddetin değil sivil siyasetin yanındayım” yazısı, Artı Gerçek sitesinden kaldırıldı. Yetmedi, siteyle ve televizyonla ilişkisi sonlandırıldı.

Ama tartışma kapanmadı. Yayın yönetmeniyle karşılıklı zorunlu açıklamalar ve artçı şoklarla dün hala sürüyordu.

Peyami Safa’nın çokça yakındığı ‘bela fikirler’ kavramıyla açıklanacak bir durum.

‘Adeta ağız birliği yapmak’, böyle bir bela. İktidar söylemine ve yargı iddianamelerine musallat olduktan sonra, muhalif medyaya da bulaştı. Serbest tartışma ortamını esir alacak bir hakimiyet kurmaya doğru ilerliyor.

İstediği kadar ‘sansür ve kovmak çözüm değil, fikir ayrılıklarımızı tartışabilmeliyiz’ desin,  artigerçek.com yazarlarıyla arasını açan çatlak, azınlıkta kalan görüşü susturmakla sonuçlandı.

Kayyum atamalarına karşı çıkarken aynı zamanda HDP’nin de sivil siyasete yeterince sahip çıkamamasını, şiddetle arasına tam mesafe koyamamasını eleştirmesinden hoşlanılmadı. Aksoy’un, iki uçtan biri arasında tarafını seçmemesine hayat hakkı tanınmadı.

‘Ya bizden yanasın ya onlardan’ dayatmasını reddedip arada konumlanması, rahatsız etti. Yorum farkını ‘iktidar ağzı’ bulan bir önyargı ve kızgınlık duvarına toslamaktan kurtulamadı sonuçta.

Alelacaip olan kısmı, ‘kimler kimlerle beraber’ indirgemeciliği ve toptancılığının, kurbanlarını da nasıl etkisi altına aldığını görmek.

Şabloncu sloganlarla şeytanlaştırılmaktan, düşmanlaştırılmaktan en çok başı yananlar bile günün sonunda aynı kaba klişelere yenik düşebiliyor.

Tartışma özgürlüğünü kıskaca hapseden kutuplaşma baskısından en mustarip olanlar dahi kutuplaşmaya teslim olabiliyor.

Bir cendere ki tuzak diyenler de gerektiğinde tuzağa sıkışmaya gönüllü yazılabiliyor.

Rahatsız edici, şablona ters fikirleri iki taraf da duymak istemiyor, en sarsıcı ve en kızdırıcı eleştiriye bile ifade özgürlüğünü savunanlar dahil.

İbretlik bir örnek diye burada dursun. Aksoy’un, Twitter’daki son maruzatından kısaltarak aldığım bir kesitle bitiriyorum:

“Yazım, içinde bulunulan kritik süreçte –yani deniyor ki zamanlama manidar- eğer demokrasi güçlerinin kafasını karıştıracak, o güçlerin bölünmesini sağlayacak denli güçlü ise, kendimi işini iyi yapmış sayarım. 

Ki, kişilerin kafası karışıyorsa içinde oldukları ezberden kurtulup düşünmeye sevk etmiş olurum ki bu benim için başarıdır. 

“Aynı argümanları kullanan Sabah gazetesi yazarlarıyla hatta SETA ile aynı çizgiye düşebilme”ye gelince...

Bu satırları okuyup, kurulan benzerliği düşününce aklıma, hem –FETÖ- terör örgütü üyeliğinden 22.5 yıla kadar cezayla yargılandığım davanın iddianamesi, hem de anayasal düzeni değiştirmek ve hükümeti ortadan kaldırmak suçlamasıyla iki kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığım davanın iddianamesi geldi. 

Savcılar şu algıyı yaratmak istiyordu; 17/25 Aralık sonrası yazılan yazıların, terör örgütü ile aynı siyasi çizgide, o yüzden sen de terör örgütü üyesisin, o olmadı anayasal düzeni değiştirmeye ve hükümeti ortadan kaldırmaya çalıştın. Haydi Silivri’ye.

Adı geçen gazete yazarıyla ‘benzer şeyleri’ yazdın, o halde aynı yerdesin, resmi görüşü savunuyorsun, devlet ağzıyla konuşuyorsun. Ne farkı var!

Gerçekten yaftalama, etiketleme, kategorize etme bu kadar basit mi olmalı?

Bir kimlik salt mağdur edildiği için dokunulmazlık, eleştirilmezlik zırhına bürünmemeli. Böylesi bir tutum o kimliği de, o siyaseti de siyasetsizliğe mahkum eder. 

Ben isterdim ki, bütün bu noktaları açık yüreklilikle tartışalım. 

Ama onlar tartışmayı değil sansürü tercih ettiler. 

Bir de bütün bu yazıları Kürtlere hariçten gazel okuma olarak görenler var.

Neyse ki HDP, HDP’yi savunma kaygısına girenlerden daha sağduyulu. En azından eleştiriye karşı diyalog kuruyorlar...”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 14:17
Kimse demokrat değil! Kendi doğrusunu adamı herkes. Oysa farklı olmak, olanı korumak, söküp atmamak icap eder. Ağaçlar hata toprak bile tek tür değilken, insanların aynı olmasını beklemek... Ne garip ne kadar ilkel!
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 17:30
Zam için ZAM'anlama manidar. Anlama sen vatandaş der gibi gece yarısı... Bu çaresizlik bitişin resmi...
Süheyl CALISKANOGLU 01 Eylül 2019 13:34
1
Halkimizi "uyandirmamak'icin geceleri uyurken,"zam firtinasini estiriyorlar'vatandaslar misil-misil uyuyorlar,nasil olsa ,duymasinlar.. Sabah kahvaltisinda,gercekler tekrar karsimizda !..Dag gibi duruyor, Ictigimiz zamli cay da bogazimizdan zor gecmeye basladi..Bir cay zevkimiz vardi onuda berbat ettiler "bunlar'(!)..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 17:05
Böyle bir yazıya yer verilmesi dolaylı da olsa bu tür ithamların onaylandığı anlamına geldiği için yazıyı yayından kaldırdım. Çünkü yazının kaldırılmasının sebebi bir yazarımızı düşüncelerinden dolayı sansürlemek değil, doğru olmayan bilgilerle varılmış, itham niteliği taşıyan ifadelere yer verilmiş bir yazı karşısında yine Artı Gerçek yazarlarının ve emekçilerinin haklarının gözetilmesiydi. Bu şekilde itham edilenler Artı Gerçek yazarları olmasaydı da aynı hassasiyeti gösterirdik. Son bir nokta. Aksoy’un yazısı 27 Ağustos 2019 tarihinde saat 00.05’te girdi, 00.57’de kaldırıldı.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 17:06
(Konuyla ilgili tartışma farklı boyutlara çekildiği için, tartışmanın daha sağlıklı bir zeminde yapılmasına olanak sağlamak amacıyla konuyla ilgili Artı Gerçek yazarlarından da izin alarak Aksoy’un çıkartılan yazısı Şiddetin değil siyasetin yanındayım'ı sitemizde tekrar yayınlıyoruz.)
Cidden mühim şahsiyet 31 Ağustos 2019 19:23
0
Dreyfus olayını anlamadığım gibi bu olayı da anlamadım Herşey ne kadar karmaşık Lütfen biraz sadelik
yanlış yapıyorsunuz 31 Ağustos 2019 17:00
Aksoy yazılarında; kendi siyasal tezlerini doğrulamak için bazı maddi gerçekleri tersyüz etmiş, söylenmeyen sözleri hem de tırnak içersinde yazarak söylenmiş gibi göstermiş, yaşanan bazı olayları, olguları görmezden gelmiş, kronolojik gerçeğe uymayan tespitlerle hatalı sonuçlara ulaşmıştır.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 17:02
artigercek.com /yazarlar/celal-baslangic/kendisi-gibi-dusunmeyen-herkes-siddetten-yana bu yaziyi okuyun lütfen göreceksinizki akif beki çarpıtma yapıyor olayı tek tarafli anlatarak karar okuyucularına tuzak kuruyor ayıp ayıp
Kaan 31 Ağustos 2019 16:59
Azıcık şeffaflık herşeyi düzeltir.Bir tutam saygı,yeteri miktar adil adalet,biraz insaniyet,üç beş damla empati,bir kaç gram dürüstlük....atılırsa sağlığımıza kavuşuruz.Bunlarda yoksa öksürüp hapşurup dururuz.Çok mu zor?Hepimiz bunu birlikte başarabiliriz.
hamza akyol 31 Ağustos 2019 14:55
solun nasırına basınca, önceki yorumum 5 tane olumsuz tık almış. 68'li yıllarda, üniversitede, sağcıyım demeye utanılırmış. Yani o dönem öğrencilerinin çoğunluğu solcu idi. Onlar, bu ülkede yönetici pozisyonlarına geldiler. Fakat hiçbirşey değişmedi. hastanelerde yönetici oldular, belediyelerde yönetici oldular, diğer kamu kurumlarında yönetici oldular, işletmelerde yönetici oldular, bankalarda yönetici oldular. Fakat, ülkeye hiçbir katkıları olmada. hastaneler yolsuzluk yuvası oldu. kamu kurumları yolsuzluk yuvası oldu ise bunların hiç mi payı olmadı.
Süheyl CALISKANOGLU 31 Ağustos 2019 14:42
Benim yorumum bu konuyla uzaktan yakindan alakasi yok.Biraz önce okudugum ve beni sasirtan bir gazete haberi.Emine Erdogan'nin Burdur'daki Salda gölüne gidecegi ve incelemeler yapacagi,ülke de kalmadimi bu konuda fikir sahibi olan,arastirma yapacak bilgi ve donanima sahib sahislar,meydani Emine Erdogan'a birakmislar.Ayrica E.E'nin Egitim düzeyi nedir?Ne ögrenmis,hangi tecrübeye sahib oldugunu merak ettim,Salda Gölü'ne de bir mini SARAY kondurma fikri de E.E'den gelirse de sasirmam ben sahsen!..
hamza akyol 31 Ağustos 2019 12:50
Kendisine sol, demokrat, aydın gibi nitelemelerde bulunan insanların, farklı düşüncelere tahammülsüzlük ve davranışları ile aslında baskı, zulüm ve işkencelerin düşünsel ve moral desteği sağladıklarını anlamaları biraz zor. zaten onlar, gerçekten demokrat olsalardı, 2019 yılında bu ülkede, bu zulüm, bu kadar rahat uygulanamazdı. Burda en büyük suç, kendisine aydın veya demokrat diyenlerindir. Çünkü, bu ülkede iyi birşeyler ancak onlar tarafından yapılabilir. onlar da gelişmeyince, türkiye de gelişmiyor.
Muhtefi. 31 Ağustos 2019 19:36
0
Dogrusun .asla tahammulleri yoktur..Karşı fikirlere...Sol haaa :))).. (azı mustesna) $$$$ makam,mevki bulana kadar. Sadece onlar Aydın, entelektüel :))..bizler maraba :))..Özgürlük maskeli Fikri Faşistler. Toplumu hipnoz etmek isteyen İdeolojik Afyoncular. :))..Toplumu (fikren turlu maskelerle) paramparça ederek, Emperyalistlere kendileri ile beraber Kurban ettiler/ediyorlar. Hayatları ütopya, beleşten geçinme. !!
Karar Okuru 31 Ağustos 2019 11:54
Analojiyi yanlış kurmuşsunuz. İktidarın beğenmediği düşüncelere yaptırım uygulaması, cezalandırması ile bir yazarın beğenmediği bir düşünce eleştirmesi, o düşüncenin sahibini suçlaması farklı şeyler. Meselelere, iktidara eleştirel bakan, mesafeli duran bir gelenekten gelmediğinizi her fırsatta belli ediyorsunuz. Kolaylıklar diliyorum...
hamza akyol 31 Ağustos 2019 11:45
sayın beki! bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Zaten yıllardır söylerim. bu ülkede bu zulmün birinci sorumlusu sol diye. Çünkü sol, kendisine işkence yapan zihniyete sahip, sadece sol olduğu için mağdur tarafında ama aynı zihniyeti taşıdığı için, sonuçta, işkencecisini destekliyor.
Süheyl CALISKANOGLU 31 Ağustos 2019 11:26
Secim öncesi malzemesidir,bir kac oy kapmak icin,Idam konusu ortaya atilir."Önüme gelirse,imzalarim der,RTE önüne gelmiyeceginden %1500 emin süphesiz.Idami bile kullanirlar bunlar.Bu günler de yine ayni sözler,ayni "manevralar'Ortada veya ufukta secim olmadigina göre nerden cikti dersiniz?Türkiye'nin Ekonomisi cok fena bir seviyeye geldi,zamlar gece gündüz yagiyor.Halkin kafasini dagitimak,oylamak,uyusturmak icin klasik AKP dümenleri.Idam gelmez,gelmemeli,Avrupa Konseyi derhal kapi disari eder,zaten AKP'nin de yüregi yetmez,sadece halki demiyecegim,yandaslarini "ayakta uyutur' her zaman oldug
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:39
Erdoğan, barajı indirmeyerek, bir bölge partisi olan HDP'yi, Türkiye partisi yaptı. HDP gücünü ve Türkiye partisi olmanın sorumluluğunu İBB seçimlerinde gösterdi. % 50 + 1'lik sistemde Türkiye'nin en önemli partisi HDP oldu. HDP’nin bu kilit konumu, Erdoğan’ı ÖCALAN BİRADERLER’den medet umacak noktaya getirdi. Artık Türkiye’de HDP’nin desteği alınmadan başkan seçilemez. Koltuklarının bekası için, AKP’nin patronu Bahçeli, Öcalanlarla görüşmeye izin verdiğine göre, HDP ile ittifaka da sıcak bakar. İşte HDP’nin asıl imtihanı, o gün olacak.
Farklı Bakış Açısı 31 Ağustos 2019 14:20
5
Olaylara farklı açılardan bakılabilir. Ak Parti İstanbul seçimini bilerek kaybetti. Kaybedebilmesi için bazı argümanlar gerekliydi. Bunlardan birisi Öcalan biraderlerin desteğini istiyormuş gibi görünmek. Halk buna tepki gösterdi. Sosyolojik kuraldır : Halkın tepkisi için istemediği bir olayı ortaya koyacaksın ki, tam tersi netice alabilesin. Ak Parti bu tavize niçin mecbur kaldı ? İstediği kanunları tek imzayla çıkarabilmek için "içeride demokrasi var" algısını oluşturmak istedi. Aksi halde muhalefette "diktayla yönetiliyoruz" düşünceleri giderek etkinlik kazanırdı.
gariban devlet memuru 31 Ağustos 2019 09:12
birkaç ay önce % de 17 bu gecede % de 14 doğalgaza zam memura %4 zam aslında günden bu olmadı değil miydi..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:15
24
Bence günden imamoglunun işten çıkarttigi 1124 kişi olmaliydi.Atilanlar yıllardır orada çalışan emekçiler ekremin dediği gibi seçimden önce alınanlar degil.Ama çok iyi yalan söylüyor bravo.İscilerde fazlalık varmış diyorsun ama atilanlarin yerine adam alıyorsun nemenem bir iş bu. Ekrem balonu patladi. İp dağilmak üzere HDP CHP yi bitiriyor. Tam yeni Parti'nin zamani. DAVUTOGLU geç kalmadan Kasım ayı icinde partisini kurmali insanlar akp ve CHP cekismesinden bıktı.Eski Türkiye artık bitmeli.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 12:17
3
Sadece iki seçim arası yerleştirenler değil, AKP ile iltisaklı bulunan tüm personel işten çıkartılmalıdır. Arkandayız İMAMOĞLU. Orası AKP'nin çiftliği değil. İşe girerken referansları, AKP teşkilatından getirdikleri "hamili kart yakınımdır" olanların hepsine güle güle, de. Sen de yeni eleman alırken onlar gibi davranma. Hiçbir kamu kuruluşunda parti militanı istemiyoruz.
Muhtefi. 31 Ağustos 2019 19:31
2
Ne kadar politik gondermeler. .:)))..Niye isten çıkarmış eee GÜNAYDIN. ..alttaki de kendilerine yol yapıyor çaktırmadan Parti maskesiyle hepsini çıkarsınlar bizler doluşalim. :)).yiyin efendiler yiyin aksirana, tiksirana,tıka,basa nasıl olsa Halk müsait kimisi Sağ cepten, kimisi Sol cepten tirtiklayin. Halk Havaya (konusmalara) bakıyor nasıl olsa. .:)))..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 07:30
Van kayyumunun genel sekreteri söyle demiş:ben 653 kişiyi işten çıkardım çıkarırken büyük bir zevk aldım demiş.bu nasıl mantık bu nasıl ahlak vicdan..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 02:25
Yazar bir noktayı karıştırıyor. Sivil kesim bunu yaparken kamu otoritesini kullanmıyor. Yanı yapılan aynı şey değil. O yazar da gider fikrini başka mecrada ifade eder. Adamlar gazeteyi belli bir görüş çerçevesinde çıkarıyorsa elbette yazar da buna aykırı düşüncelerini orda yazmamalı. Uygun başka bir yerde devam etmeli.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 01:55
Bu zamanda donanımlı olmak başa bela... Tutarlı olmak hainlik. Geçer akçe omurgasızlık,yalakalık ve suya sabuna dokunmamak yani onursuzca pislik içinde debelenmek. Akif Bey duru ve temiz olmak sizde çok iyi duruyor. Tebrikler!
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 01:42
Demokrasi lafta bizim gibi düşün,yaz,çiz,konuş bu nasıl çoğulculuk... Güç şu andaki mağdurların eline geçsin bu anlayışla hiçbir şey değişmez. Örnek;mevcut muktedirlerin eski ve yeni hali... Ahlaksız demokrasi laf-u güzaf... Önce insan olmak insanımsılarla bu mümkün değil. Sayın Beki teşekkürler!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN