Back To Top
SETA’ya söylüyorum ilgilisi anlasın

SETA’ya söylüyorum ilgilisi anlasın

 - Son Güncelleme: 09.07.2019 Salı 08:54
- A +

Güya uluslararası medyanın Türkiye 'uzantıları'nın ne kadar taraflı ve tek sesli olduğunu araştırıyorlar.

BBC Tükçe'ye uzanıyor ama CNN Türk'e kadar uzanmıyor bu 'uzantı'lık.

Amerikan şirketi FOX'u kapsıyor ama Katar'ın Türkiye'deki medya yatırımları dahil değil.

Sosyal ağ analizi diye; kim kimi Twitter'da takibe almış, ne paylaşmış tek tek seçiliyor. 'Kullanışlı' olanları alınıyor ama kurguyu bozan, amaca uymayan eleniyor.

'Uzantı' diye mimlenen mecralardaki gazetecilerin şeceresi çıkarılıyor ama yıllarca çalıştıkları gazete atlanırken kapısından geçtikleri TV'yi içeriyor kısaltılmış künyeleri, işe hangisi gelirse...

Sonra da tepkilere bozuluyor SETA, objektif ve akademik ciddiyetle yaklaştıklarını söylüyor.

Bu değilse nedir manipülasyon ve çarpıtma, nedir tek sesli kampanya ve borazanlık? At gözlüğü takmış gülünç ve cıvık fişleme böyle değilse nasıl yapılır?  Siyaseten 'istenmeyen' gazetecilere daha nasıl 'ajan' imajı giydirilir, algı operasyonu başka nasıl çekilir, eleştirel yazıp konuşanlar başka ne şekilde hedef gösterilebilir? Söylesinler de bilelim.

Hemen tamamı iktidara verdikleri rahatsızlık dolayısıyla çalıştıkları gazete ve TV'lerden kovulmuş isimler, nasıl olur da hala konuşur ve yazar!  'Hain'lere bu imkanı yabancı mecralar ne cüretle verir! 'Sesleri hala nasıl çıkabilir' rahatsızlığını oturmuş kağıda döküyor işte SETA.

Yabancı medya 'uzantı'larında çalışmaya başlamadan çok önce 'hain' ve 'dış güçlerin maşası, şer odakların uşağı' suçlamalarıyla tanışmıştı oysa bu isimler. Oralarda takıldıkları için başlamadı bu ima ve suçlamalar.

Başından beri sorun, nerede yazıp konuştukları değil, ne yazıp konuştuklarıydı yani...

Çok sesliliğe hayat hakkı tanınsa, farklı sesler barındırılsa...Hangisi basılı gazeteden dijitale geçerdi, kim ekranda olmayı bırakıp sosyal medyaya giderdi?

Bir de kendi rızalarıyla ayrılmış, kovulmamışlar gibi bahsetmiyorlar mı!

Sorun 'uzantı' sorunu olsa, kendisinin de bir merkezin 'uzantısı ve odağı' gibi görülmesine, Washington ve Berlin'deki çalışanlarının da 'ajan'mış gibi itibar saldırılarına uğramasına kapı açmazdı. Veya TRT'nin, AA'nın yurt dışındaki 'uzantı'larını ne duruma düşüreceğini de hesaba katardı.

Yok, sorun 'tek seslilik' sorunuysa böyle mi incelenir?

Marketing Türkiye, haziran sayısının kapağında global medyanın Türkiye'deki yükseliş nedenlerini irdelemişti. Ona baksalardı!

'Ama biz think tank kurumuyuz, onlar da kim' diye kasmaya ne hacet, anayurtları ABD bile parayı verenin düdüğü çaldığı tetikçi think tank kaynıyor.

'Neden bu ilgi, yabancılar nasıl konumlanıyorlar, medyanın geleceğini nasıl etkiler' diye soruyordu Marketing Türkiye....

Verdiğim cevap aşağıda. SETA sana söylüyorum, raporu sipariş edenler gerçekten merak ediyorsa 'tek sesliliğin nereden başladığını ve neye yol açtığını' onlar okusun:

Nedeni ana akımın çöküşü, yerli medyanın tek seslileştirilerek  iflas ettirilmesi, kartelleşme tartışmalarının yaşandığı 90'lı yıllara rahmet okutan bir kartel düzeninin medyaya hakim olması.

Tekdüzelikten ve sığlaşmadan sıkılan, tatmin bulamayan okur ve izleyici arayışta. Farklı haber ve yorum kaynaklarına ciddi bir yöneliş var.

Doğan boşluğu doldurmaya yabancı medya kurumları da talip oluyor haliyle. Yerlilerin ümüğü kolay sıkıldığı için daha avantajlı ve baskılara dayanıklı, korunaklı durumdalar.

Ama bu gidiş ne kadar sağlıklı, sebep olanlar düşünsün.

Gerçeği bastırmak ve serbestçe tartıştırmamak için medyayı tek sesliliğe hapsederek toplumu yabancı mecralara muhtaç edenlerin, propaganda savaşları sahasına dönüşmekten yakınmaya hakkı olmaz yarın!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:08
Erdoğan düşmanlığı gözünüzü kör etmiş. Bütün yazıların bunun üzerîne be kardeşim. Bikerede Amerika İsrail doğu Akdeniz mısır PKK dan yazsana. Herşeyi çok biliyorsun ya.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:34
1
kişiye tapmak günahtır.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 14:07
0
hepsinin dostu erdoğan ya. abdnin kadim dostu müteffiki. senın kafan basmaz. "banamı sordun" okurken
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:06
bu setanın eleştirilere cevabı da çok dahiyane. acaba beyin fırtınası ile mi bu cevabı buldular bilemiyorum. Seta'dan yüzyılın cevabı: "rahatsız etmeye devam edeceğiz". Ben bu sözün çerçeveletilip setanın duvarına asılması gerekir diye düşünüyorum. Büyük bir zeka örneği.
Süheyl CALISKANOGLU 09 Temmuz 2019 18:51
Eski Dogu Almanya'da Kominist Rejimi oldugu yillarda STASI isimli gizli servisi, "ucan kusu' fisliyordu,bizim SETA'da STASI'ye özenmis gibi (!)
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 18:35
bunun çalışanları mercedes kaportalı anadol gibiler anladığım kadarıyla. beyin anadol, fakat kaporta "iyi eğitimli". “Örneğin Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e yönelik başlatılan soruşturmayı eleştiren birçok paylaşım yapmıştır.” gibi ifadeler içeren bir raporun think ile hiçbir alakasını ben bulamadım. belki tank ile vardır. böyle bir rapor, ancak anadol beyinden çıkabilir.
KAFKASYALI 09 Temmuz 2019 15:46
Sayın yazar, siz de aha bu sayfada çatır çatır eleştiri yazıyorsunuz hem de sündüre sündüre tadını çıkararak. Amerika'dan, Avrupa'dan mı yazıyorsunuz yoksa ? Çaktırmadan ve kurnazca (!) göndermeleriniz de cabası. Bu kadar da göstere göstere de yapmayın bari....
Neden Karar gazetesi, Yeniçağ, Odatv, sözcü diğer sitelerden daha fazla takip ediliyor. Çünkü buradaki haberler objektif, Çünkü buradaki yazarların dili terbiyeli, tahlilleri isabetli ,yalan haber yok. Seçimlerde havuz medyasında bir gazeteci montaj haber yaptı, Sadece yukarıdaki haber siteleri kınadı. Başka ülkede olsa o gazetecinin basın kartını yırtarlar. İşte bu tahliller ışığında ana akım medya yok oldu.Yazarin dediği gibi yeni limanları bulmak lazım. Ve her gün bir tane KARAR gazetesi alalım ki başında dik duranlara destek verelim.
Meraklı Nane 09 Temmuz 2019 14:24
Ben raporu okumadım. Rusya'nın Türkiye'deki sosyal medya faaliyetlerine de değinmiş mi? ABD, BK, Almanya seçimlerini sosyal medya aracılığı ile manüpüle etmeye çalışan Rusya devleti burada da aktiftir diye tahmin ediyorum.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:55
yahu birader bizim medya öyle namuslu ki hiç sorma ben burdan söylüyorum bu memlekette medyayaa rahmen iş yapamazsin özgurluk hikaye ya düsmansın yada dost bu kadar net...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:10
Sayın Beki gerçeği bastırmak ifadesini kullanmışsınız tam yerinde hem de... Gerçeği sadece bastırabilirsiniz, eğip bükmeye çalışırsınız ama asla değiştiremezsiniz. Bu SETA kafasında olanların da yapmaya çalıştığı tam da bu. Ama gerçeği değiştiremiyorlar. Küf mantarı gibi içten içe yeyip bitiriyorlar ve bunu da profesyonelce yavaş yavaş yapıyorlar. Çöküş ateşine ince ince odun taşıyorlar ve bu da hızlandırıyor çöküşü. Adaleti, ekonomiyi, hak ve özgürlükleri bireysel düşünceyi yok ettiler. Elde malzeme kalmayınca kendilerini yok etmeye durdular...
Dün Yıldıray Beye yazmıştım. Aynısını yazıyorum. Teşekkürler, kaleminize sağlık Akif Bey. SETA’nın düzenlediği “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” raporunda yer almadığına göre FOX TV ve CNNTürk’ü uluslarası uzantısı olmayan “yerli”, hatta “milli medya” dır o halde. Raporu çok eleştirmeyelim.... SETA araştırma ve raporunda zımmi doğrular da var. Selamlar...
'Karar'lı okur 09 Temmuz 2019 11:38
Öyle anlaşılıyor ki, artık bi sonraki SETA raporunda Karar yazarlarından Akif Beki ile Yıldıray Oğur en dikkat çekici 'ispiyon' ve 'hedef gösterme' unsuru haline gelebilir. Gerçi zaten var da.. Bizde demokratik düşünce ve gerçeklere odaklanmış özgür yazılar yerine, makyavelist, şakşakçı, pür-hikmetçi kalemşörlerin döşendikleri akıl-mizan temelinden yoksun yazılar 'kar' ettiğinden, neredeyse bir elin parmakları kadar vicdanlı yazar kaldı.. 'Kalemim namusumdur' diyen kimileri de ya yabancı basına gitti, ya da köşesine çekildi.. Sebep olanların gözü aydın (!)..
caher 09 Temmuz 2019 11:23
Ak parti şuan buzdolabından çıkmış buz kalıbı gibi eriyor ve bu erime dahada hızlanacak tek dileğimiz yaptıkları güzel işleri tamamen yok etmeden erimeleri bakın istanbul seçimi olayı hızlandırdı seta kadem ve bunlar gibi Ak parti projeleri halk nezdinde artık itibar görmüyo kurulan derneklerden kaçan kaçana artık sona gelindi buduruma gelinmesinin sebebi halkın sevdiği saydığı isimleri kenara köşeye atan Erdoğandır yerlerine getirdiği trol ve troliçeler tahtakurusu gibi yedi bitirdi partiyi nasılki Ak Parti nin yıldızı Erdoğanın liderliği ile parladıysa çöküşüde Erdoğanın yanlışları yüzünden
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:21
Bu setacılar uzantı arıyorsa aynaya baksın, uzantı nedir kime denir görsün. Devir bitiyor, panik ondan.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:41
1
panik arıyorsanız yusuf kaplan ile kadem arasındaki atışmaya da bakmanızı öneririm. levent kırca skeçleri tadında. atışmaları çok eğlenceli. bence takip edilmeye değer.
HACI MURAT 09 Temmuz 2019 11:14
Batı medyasının Mısır'daki Sisi darbesine olumsuz yaklaşmadığını cümle alem biliyor.Bizdeki darbeleri kınadığı da söylenemez. Batı sadece kendine demokrattır.Batılı devletlerin ve Batı medyasının krallıklarla, dikdatörlüklerle arası pek iyidir.15 Temmuz'a kınayıcı bir dille yaklaştıkları da söylenemez. Terör örgütlerine, örneğin PKK'ya ve Fetö'ye yaklaşımları da hiç olumsuz değil.SETA Türkçe yayın yapan yabancı medya kuruluşlarının 15 Temmuz'a,terör örgütlerine bakış açısını irdekemişse bu niçin fişleme olsun?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:04
4
Türkiye, diktatör Ömer el Beşir e kırmızı halı sermişti
Sorayım da tur at :) 09 Temmuz 2019 13:39
4
Düne kadar batı batı diye yırtınıyordunuz. AB tam üyelik görüşmelerinin başlamasını bile "büyük zafer" olarak ilan edip gündüz gündüz havai fişek patlatıyordunuz. Bu gün ne oldu da tam aksini savunuyorsunuz? İnandırıcılığınızın kalmadığını bile bile milleti narkozlamaya uğraşıyorsunuz. Oysa bağışıklık kazandı millet. Narkoz da karetmiyor artık.!
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:09
4
Hacı murat sen hangi ülkede yaşıyorsun çıkar şu at gözlüğünü
Sabır! 09 Temmuz 2019 16:22
9
Ömer Beşire kırmızı halı sermedik.Kırmızı halı kalkalı çok zaman oldu.Ömer Beşir diktatör ise ona darbe yapanlar ne oluyor.Ömer Beşir niye devrildi.Bize ada verdiği,tarım arazileri verdiği için olmasın.Dünya güç üzerine kurulu,adalet,diktatörlük gibi kavramlara bu dünyada yer yok.Ömer Beşir de, Mursi de Türkiye nin müttefikleriydiler.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:54
Akif bosver seta yi metayida keske bugun su ODTU agaclarini yazsaydin.Ya arkadas hicmi vicdaniniz sizlamadimi ya.Hicmi coluk cocugunuzdan utanmadiniz.Vallahi o agaclarin her birine vurulan darbeyi kendi vucuduma vurulmus gibi hissettim.Eliniz kirilsin insallah.Aynisini yuce rabbim size gostersin insallah.Yurdunuz batsin insallah.Baska yer bulamadinizmi agac katilleri.
Mehmet K 09 Temmuz 2019 10:37
Gidin Almanya'nın,Avrupa'nın Türk STK ları hakkındaki raporlarına bir bakın..Türkiye çobansız köy değildir.Kim kimin değirmenine su taşıyor vatandaşöğrensin.
Süleyman d. 09 Temmuz 2019 09:43
Hali hazırda batıyı hedef alan araştırmanın "Doğu'ya" doğru da yapılması halinde işin ucu "ULUSAL" kanaldaki üretim hatası ajanımsı Dost'lara ulaşır ki; zülfiyare dokunur! Ne anladık? Güya düzen değişiyor, .üzülen aynı kalıyor!!!
tunca 09 Temmuz 2019 09:08
Yüzsüzlüğün bu kadarı da olmaz demiyorum yıllardır bu yalan dolan işlerle milleti kandırdılar. İstanbul seçimi milat oldu.. Artık kimse dilinden millet kelimesini düşürmeyen AKP ve uzantılarının palavralarına inanmıyor. Çünkü hep kendileri ve çevreleri için yaşıyorlar.. Millet ölmüş bitmiş umurlarında değil..
Mustafa 09 Temmuz 2019 09:04
Bu insanların aklı ile dalga mı geçiyorsunuz? Tutturdunuz bir seta meselesi. Sanki batılı yayın organları çok adil çok demokrat bizim yaptığımız da işmi? Siz demokrasi adına, özgürlük adına kimlere hizmet ediyorsunuz? Hangi gelişmiş emperyalist olmayan ülkeyi örnek alıyorsunuz bir söyleyin Allah aşkına.. Eleştiri yapıyoruz ayağına ülkenizi daha ne kadar fişleyip emperyallerin önüne atmaya çalışacaksınız.
caher 09 Temmuz 2019 11:41
3
mustafa balık ye cnm ya fosfor şart
Salih 09 Temmuz 2019 13:18
3
Aşırı A-Haber izlemekten beyni yanmış Mustafa nın
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:40
2
caher! günde bir ceviz de aynı işi görüyor. Alternatif de sunmak açısından
? 09 Temmuz 2019 17:07
6
Susmak da bir erdemdir.Beyni yanmış,balık ye,cevizde aynı işi görüyor.Bülent beyin terbiyesiz lafına bile kötü sözlerle mukabele edildi.Şu sözleriniz çok terbiyeli mi oluyor.Düştüğünüz çukurda debeleniyorsunuz zavallılar!Bilmiyormusunuz patronunuzun Emperyalistler olduğunu,ABD nin kucağın da oturduğunuzu,sizin yolunuz doğru da bu milletin değerlerine sahip olanlar mı yanlış yolda?zavallılar
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:01
Kendi yandaş gazetecilerine bakıyorlar bir de yabancı gazetecilere bir tuhaflık sezinliyorlar. bizimkiler gazeteciyse bunlar kesin ajan diyorlar. Yandaşların bir de şu huyu var. Yılda yazdıkları 300 yazının 3'ünde iktidarı ufaktan da olsa eleştiriyorlar. Sonra da o yazılarını referans gösterip biz gerektiğinde eleştirmesini de biliriz diyorlar. Kalan 297 yazı bal dök yala.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:59
2
Bu caher tipli arkadaşların hakaretten başka sermayesi yok. Sen yoluna devam et Mustafa , ne demiş Ziya Paşa ; Kaza ile bir altın kâseye bir sapan taşı değse, Ne kıymet kazanır taş ne kıymetten düşer kâse...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 15:43
0
o 300 yazının 3 ünde de yanaş yazarlardan ya da kişilerden birine çatarlar.asıl müsebbibe asla dokunamazlar.ona hep secde ederler.
KARAR OKURU DEDE 09 Temmuz 2019 08:51
Eskiden yandaş medyayı da tarardım şöyle bi.simdi hic ihtiyac duymuyorum.o günün konusuna gore ne yazacaklarını artik tamamen tahmin ediyorum.i nedenle de artik okumuyorum.ufuk açan bi tane yazar yok.ya iktidara yalakalik ya da muhalefete küfür.bu kadar.
Musto 09 Temmuz 2019 08:18
Sahibinin sesi istanbul seçimlerinde prof etiketli zannedersem başkandı merak ediyorum bunlar nasıl prof oluyorlar bizimkiler yıllarca doktora yapıyorlar binlerce arşiv tarıyorlar.
Arifcik 09 Temmuz 2019 05:04
Her sabah ver MEHTERi, artık MEHTERi ezberledik, Birde Ankara havası koysalarda işe oynayarak gitsek...Müzik bile tek düze olunca insan başka sesleri duymak için aranıyor,...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 02:10
Bir sonraki adim internet baskisi olabilir, bu sadece on hazirlik sanki.. yani mesele bence seta degil..
Süleyman d. 09 Temmuz 2019 01:53
"YENİDEN SİTEM TARTIŞMALARI" Başlamışken "MEDYA " nın da 4.güç olarak İADE - İ İTİBAR 'ını elde etmesi için cok ciddi bir çalışma yürütülmesi şarttır. GÜÇLER AYRILIĞI yeniden tesis edilirken MEDYA DOKUNULMAZLIĞI DA ANAYASAL KORUMA ALTINA ALINMALIDIR! Aksi takdirde kendisi okunmaz olan medyanın ruhuna fatiha bile okunmayacaktır!
Şahin 09 Temmuz 2019 17:24
0
Bu iktidar bu anayasayı değiştirir mi? Birdaha bunlardan özgürlük icin bir adım gelir mi?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 01:31
Ellerinize saglik anlayana daha baska ne denebilir ki?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:17
Vesayet vesayet diyenlerin geldiği nokta... Bir de SETA'nın ekonomik kaynağı nereden? Tehlike;vesayeti dayatanların işine yarar.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:18
1
Af buyurun bu SETA nedir? :)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN