Back To Top
Suriye’nin toprak bütünlüğünden ne anlamıştık ki?

Suriye’nin toprak bütünlüğünden ne anlamıştık ki?

 - Son Güncelleme: 04.02.2020 Salı 08:05
- A +

Taraflar, Astana’da verilen sözlerden aynı şeyi anlamamış görünüyor.

Yarım asırlık stratejik müttefiklerini yalnız bıraktıkları için NATO’ya, ABD’ye söylenmekte haklı nedenleri vardı Ankara’nın.

Ancak Astana ahitleşmesine, yaslanacak kadar güvenmenin bir hata olduğu da su götürmez artık.

NATO’yu sıkıştırırken, ABD ile bozuşurken Ankara’nın tek güvendiği Astana sözleriydiyse eğer...Yandı gülüm keten helva.

O sözler havada, o ortaklık ortada kaldı. İlk gerçek sınamada hem de.

Meğer yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış. Rusların, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaktan kastı Esad’ın toprak bütünlüğünü korumakmış.

Bu iletişim kazası yüzünden Ankara’nın Suriye politikası, şimdiye dek Rusya’ya kazandırmış, Esad’a yaramış oldu.

ABD’yi, Suriye’den çıkmaya Ankara zorladı.

YPG’yi, ABD kontrolünden söküp Rusya’nın himayesine sığınmaya ve Esad’a yanaşmaya Ankara itti.

Aşık Veysel’in dizelerindeki gibi; “Koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasa.”

Ama fikir de, oyun planı da başkaymış.

Aksi halde...ABD ile karşı karşıya gelen, Suriye’de IŞİD ile savaşan Türkiye’nin kısmetine, Rusların domates kotasını arttırma vaadi düşmezdi. Son krizde, tek somut teklifleri bu. Farklı bir çözüm önerileri duyulmadı.

Ankara’nın güvenlik kaygılarını kullanmışlar demek ki. İnansalardı; sınır boylarını Ankara’nın ‘terör tehdidi’ algıladığı YPG’den ‘temizleme sözü’nü tutar, yan çizmezlerdi.

YPG ile Astana ortağı Türkiye arasında bir seçim yapmadı Moskova, kaytardı. Müttefiki Esad’la dostu Türkiye arasında böyle bir seçim yapmayı reddettiği gibi...

YPG’den vazgeçmeyecekleri öngörülemez miydi, hayır.

ABD gibi Rusya da YPG’ye terörist demeyi hiç kabul etmedi. Buna karşılık, Türkiye’nin desteklediği ve ABD’nin meşru muhalif saydığı gruplara Ruslar terörist demeye devam etti.

Yani başından beri Türkiye ile değil, Esad’la ağız ve amaç birliği yaptılar.

Putin’in, Ankara’yla paylaştığı tek hedef ise Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmaktı. Astana bildirilerinde ortaklarca hep taahhüt edildiği üzere...

Bundan aynı şeyi anlamadığımız baştan belli değil miydi?

Türkiye, sınırlarında bir ‘terör devletçiği’ kurdurmama endişesiyle Suriye’nin bölünmesi, parçalanması ihtimaline karşı Rusya’yla birleşirken...Ruslar, bundan Esad’ın toprak bütünlüğünü Türkiye’ye korutmayı, sınırlarını bize bekletmeyi anlamış meğer.

Esad’ın güvenliği ile Türkiye’nin güvenlik kaygıları arasında bir seçim yapmaları gerektiğinde de, Ruslar her seferinde Esad’ı tercih etmediler mi?

İdlib’de, Astana anlaşmasıyla bölgede konuşlandırılan ateşkes gözlem gücümüz rejim ordusunun saldırısına uğradı, şehitler var.

Moskova ise Ankara’nın ‘misilleme yaptık, jetlerimiz havalandı, Şam kuvvetlerini vurduk, ağır kayıp verdirdik’ şeklindeki beyanlarını yalanlamakla...’Habersiz yer değiştirme’ ve ‘teröristlere müdahale’ gibi Esad’ı haklı çıkaracak gerekçeler öne sürmekle meşgul.

Şaşılacak yanı var mı peki, hayır.

Kremlin Sözcüsü Peskov, İdlib’i es geçip böyle bir günde bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırım’la ilgili açıklamalarına katılmadıklarını söylemeyi öne çekebiliyor. Nal diyor da mıh demiyor hala.

Türkiye’yi masada oyalayıp sahada Esad’a ‘yürü’ demişler meğer; dün Bahçeli’nin tepkisine yansıyan hayal kırıklığıydı bu.

Rusya’nın tavrında ‘başka ne bekliyordunuz ki, Esad’a İdlib’i aldırmadan Suriye’nin toprak bütünlüğünü nasıl sağlayacaktık’ tepkisi seziliyor.

Ya orda kalmazlarsa! Şam’ın tam egemenliği ve toprak hakimiyeti, Türkiye kendi sınırlarına çekilmedikçe nasıl tesis edilecek; ortak hedefimiz bu değil miydi zaten, deklare etmedik mi, Astana’da böyle anlaşmamış mıydık, o gün geldi işte’ demeye kalkarlarsa!...

Bugün değilse bile bir gün mutlaka sıra ona da gelecek.

Fikir başka başka olmasa Rusya’yla yakınlaşmak, buna güvenip ABD’yle çatışmayı dahi göze almak lehimize sonuçlanabilirdi.

Gelin görün ki Suriye’de, ABD’ye kaybettirmek bize de kazandırmadı. Günün sonunda aleyhimize döneceği baştan kestirilmeyecek gibi miydi, yine hayır.

Rusya’yla ilişkileri normalleştirmek ve iyi geçinmek tabii ki gerekliydi.

Fakat ABD ile kötüleşme pahasına olursa, Washington’u Moskova ile dengelerken Moskova’yı dengelemek için elde bir kart kalmayacağı hesap edilemez miydi?

A planı çökmüştü, B planı da gitti. Dileyelim de hazırda alternatif bir C planımız mevcut olsun.

Akşener’in Meclis’e görev çağrısı

Muhalefet, genelde siyaset üstü ve sağduyulu yaklaştı. Ancak en isabetli teklif, İYİ Parti lideri Meral Akşener’den geldi. TBMM’yi acilen göreve çağırdı.

İktidar da bu yerinde çağrıya kayıtsız kalmamalı.

Şu ifadeleri önemsiyor ve aynen katılıyorum:

“Milli siyaset, iktidar ve muhalefetin birlikte, ortak tavırla sergileyeceği siyasettir.

Suriye’de oluşan yeni ve ağır şartları değerlendirmek üzere...

Büyük Millet Meclisimizi kapalı bir oturumla ve acil olarak toplanmaya, iktidarı da milli duruşa katkı sunacak şekilde, aziz milletimizin vekillerini bilgilendirmeye ve tarihi sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyorum.”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim Erdoğan 04 Şubat 2020 21:58
Sayın Beki!.. Suriye'de işlerin bu noktaya geleceği başından beri taşradaki bizler tarafından görülüyor da; Ankara'dakiler tarafından nasıl görülemiyor?.. Yakında, kandırılma zincirine bir halka daha eklediklerini söylerlerse hiç şaşırmam!..
RTE, "Kas yapayim derken,göz cikariyor'AKP sözcüsü hemen TV'de boy gösteriyor,RTE'nin devirdigi camlari dogrultmak bütün gaye.Yok öyle degil,yok böyle demek istedi vs..vs..Kimsenin inandigi da yok bunlara..
Mustafa ALSANCAK 04 Şubat 2020 20:38
Yahu sen seksen değil yüz seksen rejim askerini öldürdük diye maytap atsan bu şehitleri geri verir mi evlerine ateş düşen anne babalara. Politikacılar yarın yine Savaş nutukları atmaya devam edeceklerdir. Biz millet olarak gençcecik ana kuzuların arkalarından ağıtlar düzmeyi sürdürerek içimizdeki acıları dindirmeye devam ederiz.Allah askerimizi korusun.Turkiye bataklıkta çarpışmaya devam edeceğe sartlanmis durumda. Ortadoğu bataklığından çıkmak kolay değildir. Allah milletimizin yardımcısı olsun dlyelim.Yoksa halimiz kötüye gideceye benzlyor .işimiz Putin ve Amerikaya kaldıysa yandık denektir
Vatandaş 04 Şubat 2020 19:35
Elde C planıda yok D planıda en son harekatta durulmayacakti o gün zaten kaybetmiştik bu işin sonu Rusya ile savaşa kadar gidecek adam Suriyeyi almış. Libyayi da alma üzere hatayı almak için bastıracaklar er yada geç(enerji yollarını ele geçirince Avrupayi diz cokturecek)
Mustafa 04 Şubat 2020 16:57
Suriyenin toprak bütünlüğünü ve kendi misaki milli sınırlarını korumak için türkiye oradadır. Aksi halde niyet bellidir orda olmamız gerekiyordu. Öyle bir vaziyet olduki Türkiye min başaralarına limon sıkmaya çalışanlar en ufak bir durumda fırsat bu deyip eleştirileri sıralıyor. Neymiş efendim amerika oradan çıkmış Türkiye sevinmiştin bak gördünmü demeye getiriyorlar. Akıllım birde amerika ile kaeşı karşıya gelse idik daha mı iyi olucaktı. Kafasını kaldıramayan Türkiye gücünü her yerde gösteriyor. Biraz da, gurur duyun diyeceğim ama içinizdeki öfke artık sizi kontrol eder olmuş
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:53
0
Bütün dünya karşımızdayken Kıbrıs'a çıktık biz. Başını kaldıramıyormuşmuş, siz kimsiniz.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 21:47
0
Akıllım, yoldan yürümeyi öğrenemedin, kaldırımda yürümeyi hiç öğrenemezsin. Çünkü omuzların 2 keçi sahibi gibi ayarsız, çarptıklarından biri burnunu düzeltir, gözlere rimel çeker. Günün birinde.
Bir Türk 04 Şubat 2020 16:54
Hükumetimiz sekiz şehidin karşılığını verdik, şu kadar rejim askeri öldürdük diyor. Ne kadar öldürürsen öldür bir şehidi bile geri getiremez. Şehitlerin yakınlarının göz yaşını kim dindirecek? Çocuklarına kim babalık yapacak? Bu açıklamalar kendi taraftarlarını tatmin etmenin ötesinde bir işe yaramaz. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, ülkemizi de maceracılardan korusun.
TROL SAVAR 04 Şubat 2020 15:52
TROL KAFALAR! BURADAKİ YORUMLARA KIRMIZI OY VEREREK ANCAK KENDİNİZİ KANDIRIR VE BUNDAN BİR SÜRE DAHA NEMALANIRSINIZ. BUGÜN KİMİN NEREDE DURDUĞU YARIN ANLAŞILMAYACAK SANMAYIN...HALKIN ÇOĞUNLUĞU UYANDI, SON ÇIKIŞI KAÇIRMAK ÜZERESİNİZ!
DÜNYA DÖNÜYOR 04 Şubat 2020 15:22
Emperyalist İdeolojiye sahip iktidarlardan insani,ahlaki,ulvi,adil yaklaşımlar bekleyemezsiniz. Emperyal virüsü tarihin ıslah olmamış iflah olmamış doymamış bulaşıcı en köklü virüsüdür. Emperyalizmin bulaştığı tüm iktidarların güç odaklarının Ahlaki,Vicdani,İnsani Kaygıları olmaz. Tek Kaygıları amaçları vardır, çıkarları... Kişisel Çıkarlar! Ulusal Çıkarlar! İdeolojik Siyasal Çıkarlar! dünyayı hep çıkmazlara sürüklemiştir. Çıkarları çatıştırmak yarıştırmak çıkmazlara kapı açmaktır. Dünya ve kaynakları bir milletin bir gurubun belli elitlerin değil bütün insanlığın ortak mülküdür.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 15:09
Türkiye'nin Suriye politikasina bastan beri karsi cikan, yanlis bulan, Askerimizin Suriye'ye girmesini riskli ve gereksiz olarak Kürt düsmanligindan kaynaklandigini ve cihatcilara destek olarak gören HDP'ye ve bu hakli öngörüsüne bir diyeceginiz varmi Sayin Yazar.
evladi fatihan 04 Şubat 2020 14:58
Ben sekiz insanin olumuyle ilgili konusanlarda az da olsa bir uzuntu belirtisi gormek istiyorum ama goremiyorum. Moral bozmama adinda bastirilmaya calisilan ancak derinden oldugu icin gizlenemeyen bir uzuntu. Ben mi kotu niyetliyim yoksa Nazim'in dedigi gibi 20 yaslarinda bir insan, erkek cok mu ucuz turkiye'de?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:01
2
üzüldük hemde çok yalnız olacakları tahmin etmek zor değil böyle olacağıda belliydi,suriyeye girdiğimizden beri öso ön saflarda olmasaydı hem afrin hemde kuzey suriyede belki 300 üzerinden şehit verecektik belki daha fazla bu bir savaştır elimizde çiçeklerle gitmiyoruz öldürmeye giden ölümünüde göze almış demektir. Şimdi işler değişti rusya misilleme yaptı hem abd le kırıştıran rte hemde rusya ile dalga geçen bir rte var, DURUM ORTADA onlarda bize ey sen kimden yanasın diyorlar.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 21:54
0
En iyi ihracatımızın ordu olduğunu(Maliyeti ucuzmuş?)ABD li 70' li yıllarda söylemiş.Nato içindeyiz. Ya Kürtler ya Nato? Tercih sizin.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:56
Türk askeri öldürüyor hala astana diyorlar. Allahım çıldırmamak elde değil...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 22:00
0
Çetecileriniz de askerimize sırtını dayayarak hem Rus hem Suri hem de Farsi askeri öldürüyor, Onlar da Astana, Soçi diyorlar.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:52
Suriye meşru hükümeti rusya haricinde topraklarında yabancı devlet istemiyor. Suriyenin toprak bütünlüğü bu kurala riayet etmekle başlıyor! Medeni toplumlarda buna uymayan davranış sergileyenler inandırıcı bulunmaz...
irfan 04 Şubat 2020 14:43
Sonuç; Tüm bunlardan sonra S 400 gibi ciddi bir konuda Rusya ya güvenecekmisiniz? Yarın Öbürgün füze yanlışlıkla ateşlendiğinde" bize ... durumu neden bildirmediniz demez mi?" Nisan ayı yaklaşırken bu krizin çıkması biraz manidar değil mi?
Süheyl CALISKANOGLU 04 Şubat 2020 14:22
Esad ve Putin,Suriye'yi "yedirmezler'ayrica Iran ve Cin destegide arkalarinda hazir.Bir gün Suriye sorunu bitecek,ama Türkiye'nin ,Suriyeli'ler sorunu asla bitmeyecek,devamli nüfusu cogalan bu topluluk Türkiye'yi cok zorlayacaklar.AKP siyasetten silinip atilacak ama arkalarinda Suriyeli'leri Türkiye'nin basina cözümü cok zor bir dert olarak birakip gidecekler..
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:26
Tarih bilmez, dil bilmez, oturmayı kalkmayı bilmez, ata binmeyi bilmez, ama sorsan herseyi en iyi kendi bilir. Rusya sözünü tutmadı diyor suan yapabildigi tek sey bu. Rusyayı mert olmamakla sucluyor. Delikanlılıgın kitabına sıgmadı bu yapılanlar diyor. Yarın öbür gün cıkar halkın hosuna gidecegi tonda bunlar komunist ondan böyleler biz müslümanız der. yeni bir macera sözü veriri millete Hamaset hamaset hamaset.
1
Katiliyorum ata binemedi,laf aramizda, At'ta hic höt-zöt dinlemeyen cok huysuz bir yaratikti,hic de "mülayim'degil di !Söz dinleyen cinsten bir at degildi(!) Bu at Üsküdar'i gecen cinsten degildi,bunu da "kulak arkasi etmeyelim."yigidi öldür ,hakkini ver'(!).Oynadigi futbola diyecek tek sözümüz olmaz,Allah vergisi,bazi maclarda "leblebi'gibi gol yagdiriyor,bu konu da "topa hic girmeyelim'daha iyi..
Karar okuru 13:26,At'in hic mi kabahati yok(!?)Böyle huysuz at olur mu? Dil bilmez yazmissin,katilmiyorum Davos'ta "One minute"unutulmus bu kelime %100 Ingilizce oldugunu hatirlatirim(!)RTE dün Ukranya'da merasim kitasini selamlamak icin,söyleyecegi kelime icin,cebine bir kagida yazilmis kelimeyi,caktirmadan kagida bakti (kopyasini cekti) Bu kelimeyle selamladi,demek oluyor Ukranya'nin Ana Lisanini bilmiyor,bu kelime Ruslari fena kizdirmis,protesto ediyorlar,RTE "kas yapayim derken,göz cikarmis" Olur böyle vakalar!..
Kusursuz hep 04 Şubat 2020 12:27
Bu kadar yıllık iktidarda Erdoğan ben fahiş hata yaptım, suçluyum, bedel ödemeliyim dedi mi hiç? Meşhur kandırıldık bahislerine girmiyorum. Hani benim bakanım, benim şuyum falan diyor ya; alenen hiç benim hatam, yanlışım dedi mi? Mesela şu müdürü atadım çok yanlış yaptım; falan rektörü atadım mahvetti üniversiteyi; şu yasayı çıkardık çok kötü oldu dedi mi hiç? İşittiniz mi? Suriye olayında da kesin kusuru yoktur. Olaki bir facia ortaya çıktı, çevre suçludur, Erdoğan'ın haberi yoktur; işin biraz evveliyatı varsa 18 yıldır yöneten olsa da; bakanlık bile yapmayan Kılıçdaroğlu devreye girer.
Süheyl CALISKANOGLU 04 Şubat 2020 11:49
Türkiye'nin dis politikasi;Bir komsu ülkeye"bodoslama daliyoruz',sonra konusmalara basliyoruz,sehitler gelmeye baslayinca ,düsünmeye basliyoruz..Suriye'de ne isimiz var ?..
turgut ertav 04 Şubat 2020 11:48
Bir ülkenin toprak bütünlüğünü savunmak,Erdoğan için sakızdan ibaret.Çiğner atar.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:39
Sayın Yazar size göre hep başkaları birşeyler yapıyor.Onlar yüzünden başımıza gelenler..Ah...Vah..Be kardeşim biz uyuyormuyuz neden demiyorsunuz.Yüzümüz yok da bilmiyormuyuz sorusunu da sormuyorsunuz.Siz de dönüp bizi uyutmaya çalışıyorsunuz gibi..
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:35
Dış politikada fena çuvalladık.İyi partinin teklifi yerinde ve derhal Meclis toplanmalıdır.Fakat bu yeterli değildir siyasi olarak bunun bedelini kim ödeyecekse istifa halkın hakkıdır.Bence erken seçim kaçınılmaz olmuştur.
karar 04 Şubat 2020 15:29
1
akp zaten erken seçime hazırlanıyor.meclisi falan toplamaya gerek yok.kim işleri bu hale getirdiyse o düzeltsin..düzeltebilirlerse ne ala düzeltemezlersede istifa ederler olup biter.
Okur 04 Şubat 2020 10:30
İdlib olayında yine kandırıldı ve dış güçler bunu yaptı. Bu askerlerimizin şehit olması ve yaralanmaları hep bu muhalefetin işi çünkü ülkeyi iyi yönetemiyorlar de ve suçu üstünden at.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:28
Tarih ne zaman baslar ?? Suriye devletinin ordusunun ismi rejim gucleri !! Cihatcilar ise Suriye Milli ordusu !! Toprak butunlugunu kim saglayacak ulkenin ?? Emevi camisinde namaz kilmak... neoοsmanlici, neoemperyal politikanin iyi komsuluk !! yansimasi .... olarak tanimlanabilir mi ?? O kadar masum insanin olumu, sakatligi, fakirligi, issizligi, multeci olmasi hic yurekleri sizlatmiyor mu ? Hamaset... ve savas naralari ... asgari ucretlileri uyutmak icin belki faydalidir !! Medya fazlasiyla bu politikayi desteklemekte ! Fakirlerin olmesi problem degildir..... kaderdir ....
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 11:34
10
Suriyede Esed kendi milletini varil bombaları ile katletmeden önce ne özgür suriye ordusu vardı ne de Türkiyeye göç vardı ne de ÖSO vardı.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 09:51
Bu televizyonlarda sürekli dış politika ve güvenlik konularında yorum yapan bilirkişiler gerçekten bıkkınlık vermedi mi? Hep kazanan ve kural koyan tarafız ama dayağı hep biz yiyor ve zarara uğrayan hep biz oluyoruz. Bin suriyeli askere bir Mehmetçiği değişir miyiz? Hayır tabi ki. Yeter artık yanlışlarınız bıktırdınız gına geldi millete. Bırakın şu fiyasko suriye politikanızı hata yaptık deyip durumu düzeltin.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 09:03
Eskiden bir başarısızlıkta işleyen bir istifa müessesi vardı. Neden kimse sorumluluk almıyor.
Türk oğlu ! 04 Şubat 2020 08:38
Benim anlamadığım, dünyada laf sokmadığı etkin ülke bırakmayan bu Erdoğan İngiltere'ye ve Çin'e hiç laf etmiyor. Neden acaba?A.Gül'e Kraliçenin adamı diyen, herşeyin altında İngiliz aklı arayan kalemşörler neden bunu hiç sorgulamaz.Yoksa İngilizle gizli bir mutabakat mı var.Erdoğan İngiliz ve Çin'le ne iş hayal ediyordu da Abd,Rusya ve diğerleri akıllı olun aklınızı alırım dedi.
Türk oğlu ! 04 Şubat 2020 08:26
A.Beki güldürme adamı.M.Akşener meclisi çağırmış iktidar da yapmalıymış.Adam(ireis) meclisin yarısını(kendinden olmayanı)terörist görürken bu nasıl olacak.Dünyaya tavsiyem Erdoğan ve Suriyelicikleri için ücra bir yerde cennetcik oluşturup Erdoğan'ın orada ütopik(asrı saadet)devletçiğinde tatmin olmasını sağlayıp kendilerinide bizide kurtarmalarıdır.
Asr-ı rezalet 04 Şubat 2020 11:34
7
Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. Arkası Karanlık Parti ve lideri bozuk saati bile sürekli yanlışı gösterecek şekilde ayar çekiyor.
Karar Okuru 04 Şubat 2020 08:11
Reel politigi okumaktan aciz bir haldeler. Tepkileri ne kadar da naif ve cocukca. Rusta askerlerimize saldiriya goz yumuyor, hemen akabinde biz Ukraynaya askeri yardim yapiyoruz, Kirimin ilhakini tanimiyoruz. Simdi mi akliniza geldi Kirimin ilhak edildigi sayin reis. Ukraynanin eti budu nedir Allah askina. Kim takar. Ama siz aslanlar gibi Pakistanla cifte vatandaslik cikarmaya calisin. Her isi hallettiniz bir 20 milyon da ac Paki alalim. Yaziklar olsun ulkeyi bu hale getirenlere.
KARAR OKURU D 04 Şubat 2020 07:26
Neden hiç kimse ayranın ekşi demiyor.yahu bu ülkenin bu hale gelmesinin baş sorumlusu senin şefin değil mi.icinden çıkılmaz duruma sen soktun bu ülkeyi.adam Rusyadan yardım istedi.gayet doğal değil mi.srni istedi mi yok.oyleyse ne işin var orada.niye katıl sürülerini meşru hükümete karşı destekliyorsun
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 06:50
Şimdi yeniden 'Dostum Trump'a sarılma zamanı. Bu bölgede her şeyi biz belirlemiyor muyduk yav? Mezhepçi bir hayal nelere mal oldu, nelere mal olacak?
Dostum Wladimir Putin (!)...Dost "kazigi'da böyle oluyormus!..
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 06:11
Bir tane Hollanda askeri yaralandı diye başka ülkede görev yapan bir asker. Adamların savunma bakanı derhal istifa etti. Bakar mısınız asalete ve sorumluluk duygusuna ..
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 18:07
3
Evet 9 seçim kaybetmiş kilictaroglu derhal istifa etmelidir. Ama pardon onlar CHP cumhuriyeti onlar tek başlarına kurdular onlar istifa eder mi.18 yılda bir yerel seçim kaybetmiş insandan onursuzca istifa etmesini istersiniz.Allah akıl izan versin.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 06:07
Öncelikle Aziz şehitlerimize allahtan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum..Türkiye’nin Suriye politikası baştan ve tümden yanlış oldu.. Türkiye’nin Suriye olayına hiçbir şekilde müdahil olmamaması daha iyi olabilirdi.. Neticede tek bir askerimizin insanımızın hayatı her şeyden önemlidir böyle düşünmeyen kendi gidebilir veya çocuğu oralara gönderebilir.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 03:59
Atı alan Üsküdar’ı geçti. Şimdi erkekliği (oyları) kurtarmak için bi ey çekilir, sabrımızı test etmesinler denir, Türk Silahlı kuvvetlerinin gücüne ima yapıp yavaştan yavaştan Suriye’den çekilinir. İnşallah peşlerinden bir milyon daha mülteciyi ve aralarına karışan teröristleri tekrar ülkeye alıp beslemek zorunda kalmayız.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:46
2
Olacağına bak.
Perşembenin gelişi... 04 Şubat 2020 11:37
3
Bu filmi görmüştüm ben, senden önce, defalarca...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 18:07
4
Akşener hala Esat la görüşmeye gidecek mi
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 02:11
Muhalifler diyor ki, Türkiye batsın, Erdoğan gitsin.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:05
7
Sizin beyninizin kutupları ters bağlanmış sanırım...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:45
8
Sanki böyle batmıyorda yüzüyor mu?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 11:32
5
Reisçiler diyor ki, isterse Türkiye batsın, yeter ki Erdoğan kalsın.
Aynı gemide olmadığımız için bu tez geçersiz. Milletin gemisi batsın diye arkası karanlık partinin gemisi sürekli torpido sallıyor...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 12:39
3
Adam diyor ki ben okuma yazma bilmiyorum. Kulaklarım da zaten işitmiyor. Sağır duymaz uydurur.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 01:34
Rusya ya Ukrayna imasıyla sözde mesaj mı verdiğinizi sanıyordunuz? Bu nasıl bir dış politika, hiç mi doğru yapacağınız bir işiniz olmayacak. Şimdi ölen askerlerimizin hesabını kim verecek? Meclisteki milletvekilleri uyuyor mu?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 04:58
7
Akp li vekiller Genel Başkanları ne derse onu yapıyor. Muhalefet vekilerini ise kimse takmıyor. Verdikleri bütün önergeler reddediliyor. Zaten meclisin yetkileri de yeni sistemle tırpanlandığından vekillere de uyumak kalıyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 11:08
4
Meclis pratikte isletilmiyor! Kapatildi! Sadece açikmis gibi yapiliyor! Seçmenin yarisi böyle istedi, önünü arkasini bilmeden, bilmek istemeden..
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 01:30
Bu millet Erdoğana nedensiz sebepsiz oy vermiş. Karşılığında Erdoğan bu millete beş milyon Suriyeli kardeş vermiş. Yetmemiş bu millet yine reislerine oy vermiş, Erdoğan milletini seviyor tabi bir milyon kadar Afgan, Ortaasyalı kardeş daha hediye etmiş. Erdoğan yeni yıl hediyesi olarak 500 bin daha Suriyeli kardeşi daha hediyye getiriyor. Aziz milletimiz vaziyetten memnun olduğuna göre bu kadar gürültü-şikayet niye, anlayamıyorum. Hediyeleri beğenmediniz mi yoksa?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 08:47
6
Yetmez ama evet.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 11:13
16
Bir kaç yüzbin Suriyeli de vatandasliga geçirildi. TR nüfusu 83 milyon olmus. Bence daha fazladir. Artik nufüs artisi yavasliyor, daha çok dogurun diye yön vermeye gerek yok. Zaten doganlari sahane bir ülke, süper kosullar beklemiyor! Artik Suriyeli nufus bol çocuk üreterek, ulkeye genç nufusu sagliyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 01:28
Bir başka ülkemin topraklarında askerlerimiz ölüyor ama kimsenin gıkı çıkmıyor! Aklım almıyor bu nasıl bir cehalet! Bunu rusya bilerek yapıyor çünkü idlibte yaşayanlar terörist kabul ediliyor ve hepsimi Türkiyeye göndermeye çalışıyorlar. Bunun böyle olacağı en başından belliydi. Ülkenin düştüğü bu duruma insanların sessizliği inanılır gibi değil!
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 11:17
3
Milletin umurunda degil! Zaten düsünmek, sorgulamak yasak! Daha iki yil önce , Suriye politikasi yanlis diyeni handiyse içeri atiyor, hain, düsman ilan ediyorlardi. Balik hafizaliyiz ayrica! Suriyeliye kiziyoruz. Burda olmalarinda payi olanlara bakmiyoruz.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 22:09
1
Snapsların genetik olarak süzgeç vazifesi gördüğünden olabilir?
KARAR OKURUYUM 04 Şubat 2020 00:37
A planı, B planı, olmadı ABD planı. Bizde plan bitmez. Boşuna mı besliyoruz o danışman ordusunu. Haydi yeni planlarrrrrrrrrrrrr.
Danisman Ordusunun görevi,sali günleri AKP grup toplantisinda RTE'nin atacagi nutuk icin kafa yormak!..Baska da bir ise yaradiklarini sanmiyorum..En düsük ücret 50 bin TL'si "caylak danismanlar'icin mesela Merve Kavakci'nin kizlari gibi (!)..
Altı kavak üstü şeşhane 04 Şubat 2020 11:42
5
Merve Kavakçı bir halk kahramanıdır. Başörtüsü gazisidir. Hüloloğğğ. Amerikan vatandaşıdır ama Amerika’yı çözmek için oraya sızmıştır. Heyyoheyyo hans corç hüloluoğğğ
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 00:32
Putin galiba bize daha fazla S-400 satmak istiyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 02:38
4
:))))))))))))))
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 11:19
4
Bizden de domates daha ćok domates alacakmis ama:))
Karar okuru 04 Şubat 2020 11:45
5
Domates verip füze alıyoruz ya. Aptal Ruslar işte. Kandırdık. Acaba Türkiye’de Putin’e gerzek demek suç olur mu ki? Ne de olsa reisimizin aziz dostu. Koruma kanunu kapsamına sadece kendisi ve ailesi giriyordur inşallah.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN