Back To Top
Nâzım’ı Moskova’da anmak!

Nâzım’ı Moskova’da anmak!

 - Son Güncelleme: 06.06.2019 Perşembe 09:24
- A +

Heder olmuş bir şair Nâzım Hikmet. Şiire ihanet ettiği ölçüde alkışlanmış, övülmüş. Onun şiire ihanetinin vatan ihanetinden önemli olduğunu düşünüyorum. Hatta şiire ihaneti göze almasa idi vatanına ihanet etmeyeceği kanaatindeyim. Onun için şiir en önde idi. Vatanı şiiri idi. Şiire ihanet ettiği için vatan haini oldu!

Onun vatan haini olmadığını yüksek sesle söyleyenler var elbette; daha ötesi en büyük vatansever olduğunu iddia edenler de.

Bunlar vatan hainliği damgasını her önüne gelen vurur cinsten kişiler olmasa dert etmeyeceğim. Eğer Nazım Hikmet vatana ihanet etmediyse, hangi şartlarda vatana ihanet edilmiş olabilir?

***

Milli Mücadele sürerken Moskova’ya gitti, tamam. Ondan Mehmed Âkif olmasını beklemiyoruz elbette. O sırada ona düşen işler de vardı. Moskova yolculuğu bir ideal uğruna, aalınıyor. Orada sıkı bir ideolojikleştirme eğitimi. Düşünmek değil, propaganda amaçlı bir eğitim ve öğretim bu. 24 Saat Marks, 24 saat Lenin!

Ey-Lenin çocuklar ey-Lenin!

Milli Mücadeleden sonra dönüş. Herhalde bu dönüş, rastgele değildi, görevlendirilmişti. Öğrendiklerini uygulamak, Türkiye’yi Sovyet sistemine dahil etmenin yollarını açmaya çalışmak üzere. Bunun için canla başla çalıştı. Şiir kabiliyeti onu öne çıkardı. Propaganda şiirleri TKP’nin uyandıramıyacağı tesirler uyandırdı, işçiler arasında değil, tuzu kuru seçkinler arasında.

Doğru veya yanlış, haklı veya haksız Atatürk döneminde cezaya çarptırıldı. (Hayranları bu hususu görmemeyi tercih ederler) Hapis hayatı boyunca devletlilerden iltifat gördü. Devletlilerin affına nail olabilmek için Kuva-yı Milliye Destanı’nı yazdı. Mustafa Kemal Paşa’yı övdü. Fakat affına mazhar olamadı.

Mehmed Âkif’e büyük şair dedi ama onun inandığına inanmıyordu.

“ -bizim istiklâl marşı’nda aksıyan bir taraf var,
bilmem ki, nasıl anlatsam,
âkif, inanmış adam,
fakat onun, ben,
inandıklarının hepsine inanmıyorum.
meselâ, bakın :
«gelecektir sana vaadettiği günler hakkın.»

Hakkın vaad ettiği günleri kabullenmeyen şair, Marksın, Lenin’in, idolojinin vaad ettiklerine iman ediyordu!

***

Nazım Hikmet’in Bulgaristan’a, oradan Rusya’ya kaçması, Türkiye’ye karşı bir propaganda cihazına dönüştürülmesi bizim tam bağımsızlıkçı solcuları hiç rahatsız etmedi. Nazım Sovyet sistemi içinde içindeki rolünün dışına Azerbaycan gibi, Özbekistan gibi Türk ülkelerinde bulunduğu zamanlarda çıktı. Onlar için Türkçe yazan bir şair olarak önemliydi.

Türkiye için Nazım şiirine ziyan etmiş, zihnini satmış bir eski şairden başka bir şey değildi. Türkiye aleyhine dünyanın her yerinde kullanıldı. Onun Türkiye’de taraftarları, bütün kusurlarını görmezden gelerek sahip çıkmaya devam ediyorlar. Ölüm yıldönümünde Moskova’ya onu anmak için hayli kalabalık bir grup gitmiş. Türkiye’nin tuzu kuru kesiminin Nazım muhabbetinin zerresini işçi sınıfında, emekçilerde görebilir miyiz?

***

Nazımın uğruna vatanından vazgeçtiği ideoloji günümüzde itibardan düştü. Nazımın bu ideolojiyi terennüm etmediği bazı şiirleri hâlâ rağbet görüyor. Keşke gelgeç bir ideolojinin esiri olmasa idi, takır tukur propaganda şiirleri değil, daha fazla kalbe dokunan şiirler yazar ve tesiri sürekli olurdu.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kemal Nakıs 10 Haziran 2019 13:21
Y.Kemal Süleymaniyede bayram sabahı şiirini namaz kılmadan, Atike valideden inen sokakta şiirini oruç tutmadan yazmış. M. Akif Allah'a isyan şiirleri yazmış. Nedim aşk şarkıları ve şeyhülislam olmaya ramak kala Baki işret gazelleri tereünnüm etmiş, Fuzuli mezhebinden dolayı ilgi görmemiş... Ya Pir sultan Abdal ve Dadaloğlu... şiirlerini ozanlar ve camiide imamlar ilahi niyetine okuyor. Ya Nesimi şiirlerini ve şiirleri bestelenen, kabe arabın olsun şairi Kemalettin Kamu'yu... N. fazılın gençlik şiirleri, N. hikmetin mevlanaya mürid oldum şiiri... neyse meram anlaşıldı herhalde
Kemal Nakıs 10 Haziran 2019 10:17
İlk Türk şairi Aprin Çor Tigin'den günümüze kadar gelmiş her bireri Türk edebiyat okyanusunu besleyen akarsu kolları olan şairler... Yunus, Hoca Dehhani, Fuzuli, Baki, Nedim, Yahya Kemal, N.Fazıl, N. Hikmet, O.Veli... Hepsi benden... ruhumu besliyor... hiçbirine ideolojik gözlükle bakamam, hiçbirini diğerine tercih edemem ve hiç birini dinszilik, vatan hainliği gerici... gibi yaftalarla yaftalayamam haddim değil
Mustafa ALSANCAK 07 Haziran 2019 12:12
İnsaf Allah insanları böylesine kötü sozler söylemeye mi zorluyor; Nazimi politik yaklaşımlarından ötürü sevmeyeblirsiniz . Ama içi , dışı ve kalemi Türkiyem aşkı ile Moskova'dlan ağıtlar düzen bir adam için VATAN HAİNİ YAKIŞTIRMASI YAPMAK HANGİ MÜSLÜMANLIĞA SIĞAR!. ONUN YAŞADIĞI YİLLARDA KOMUNİZİM KORKU CANAVARİ OLARAK HALKA AŞILANDIGİ İÇİN İNSANLAR AGİZLARİNİ ACAMAZLARDİ . NAZİM İÇİNDEKİ SOSYALİZMİ RUSYA'da bulacağı ümidiyle Moskova'nın yolunu tutmuş olabilir İPolituk ideolojiler insanları vatan haini konumuna getirmezler . Bugün dünyanın pek çok ülkesinde Nazım"in şiirlerini o dillerde bu
Sn.Yazar akitteki günlerinizi yad etmişsiniz galiba. Benden yaş olarak büyüksünüz saygısızlık yapmak istemem, Bu nedenle şu önerimi dikkate almanızı isterim. Karar gazetesi şu anda 4 eğilimin okuduğu bir gazete. Şimdi akit'ten kalan alışkanlıklardan vazgeçmenizi, birleştirici olmanızı istemekteyim. Eğer okuyucu yorumlarını okuyorsanız bu gazete okullarının büyük çoğunluğu sizin gibi düşünmüyor. Gazeteye zarar veriyorsunuz.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 01:40
4
Karar gazetesi muhafazakar bir gazetedir.Sözcü,Cumhuriyet ve Birgün gibi dine,dindarlara karşıt olan ve hemen hergün müslümanları tenkit eden gazetelere ve yazarlarına sesiniz çıkmıyor.Birleştiricilikten kastınız ne?M.Doğan,Nazım Hikmet gerçeğini yazmış.Hakaret etmemiş ki.İstiyorsunuz ki herkes bizim gibi düşünsün.Nazım Hikmet emperyalist bir şair idi.Yazıda yanlış bir durum yok.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 14:54
1
14.21 "Beni Stalin yarattı" diye bir diktatöre methiyeler düzen bir şair ve vatanseverlik(!) Yazar,Nazım Hikmet gerçeğini anlatmış.Rus yanlısı,komünist bir yazardan nasıl vatansever olur?
Mevlüt 07 Haziran 2019 15:18
4
1.40...Siz hayatını Türkiye'nin bağımsızlığına adamış bir kişiye emperyalist diyorsunuz, iki kişide bu yorumu beğeniyor? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak budur herhalde.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 19:25
2
15.18 Doğrudan dini hedef alan bir ideoloji olan komünizmi savunarak mı Türkiye'nin bağımsızlığını savunuyor?Nazım Hikmet ülkesinden kaçmış,vatanına ihanet etmiş sözüm ona bir şair.Stalin'i savunmasından belli oluyor vatansever(!) oluşu.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 13:24
1
14.21 ve 15.18 .....Şiirde beni Stalin yarattı diye bir şey geçmiyor.Şiirin adı " Ona dair" diri.Ve Staline yazılmıştır. Ve Stalini ve lenini övmektedir.. Fakat okuyup araştırmadan yorum yapmışsınız.Şiirin yazıldığı tarihte 1923 ve Sovyet Ekim devrimi her mazlum milletlerin ilham kaynağı idi. Bu nedenle yazılmış bir şiirdir. Ayrıca komünist olmak suç değil. Adamlarını seçilmiş belediye başkanı var.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 18:17
1
13.24 “ Stalin, benim için çok önemlidir. Gözlerimin ışığıdır. Fikirlerimin kaynağıdır. Beni Stalin yarattı. Moskova’da, Onun büyük ismini taşıyan üniversitede okudum. Herşeyimi O’na borçluyum. O, yalnız bütün dünyanın en büyük adamı değil, şahsen, bana da aydınlık veren en büyük kaynaktır!” “ Stalin, benim için çok önemlidir. Gözlerimin ışığıdır. Fikirlerimin kaynağıdır. Beni Stalin yarattı. Moskova’da, Onun büyük ismini taşıyan üniversitede okudum. Herşeyimi O’na borçluyum. O, yalnız bütün dünyanın en büyük adamı değil, şahsen, bana da aydınlık veren en büyük kaynaktır!” Nazım Hikmet
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 14:21
4
01:40...Karar gazetesi muhafazakar bir gazete olabilir ama başkaları gibi nefret tuccarligi yapan bir yayin organi degildir. Bu yazida Nazim hakkinda verilen bilgilerin cogu da gercek degildir. Nazim'in hayati ayrintisiyla bilinmektedir. "Hakaret etmemis" diyorsun. Vatan haini en buyuk hakarettir. Nazim emperyalist bir sairdi demenden de anlasiliyor ki konu hakkinda bilgili degilsin.
Günah, 06 Haziran 2019 20:04
Hocam günaha girme. Ölüden hüküm kalkar, siz hüküm veriyorsunuz. Bize büyüklerimiz öğretti ki, ölünün arkasından konuşulmaz, kem söz edilemez, kaldı ki, Vatan haini denilmez. Eğer vatan haini olsaydı bu devlet onun kitaplarını basılmasına izin vermezdi. Çok büyük vebal altına girmişsiniz. Allah affetsin.
Mevlüt 06 Haziran 2019 19:54
Nazım Hikmet sonsuza kadar hatırlanacak.Şiirleri şarkı yapılacak. Şeyh Bedreddin destanı bilmem kaç kez daha sahnede oynanacak.onlar ümidin düşmanıdır sevgilim akar suyun meyve çağında ağacın serpilip gelişen hayatın düşmanı bursada havlucu Receb’e karabük fabrikasında tesviyeci Hasan’a düşman fakir köylü hatçe kadına ırgat süleymana düşman sana düşman, bana düşman, düşünen insana düşman vatan ki bu insanların evidir, sevgilim onlar vatana düşman.. çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına çürüyen diş, dökülen et bir d
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 19:41
Nazim bu ulkede yetismis en buyuk sairdir. Siirleri Rusya'dan Amerikaya, Arjantin'den Malezyaya kadar dunyanin bircok ulkesinde okunmustur. Siyasi gorusuyle hemfikir olmayabilirsiniz ama saygisizlik etmek icin sebeb degildir bu. Inandigi davayi savundugu icin 13 yil zindanlarda cile cekmis. Menderes iktidara gelince serbest birakmis. Canina kast etmisler, Rusyaya kacmis. Orada Stalin'i de elestirmis. Ne kimsenin hakkini yemis, ne siddete basvurmus, ne cana kiymis. Memleket hasretiyle yanip tutusmus. Tarihe damgasini da vurmus.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 19:26
Fesli sarlatani methet, siirleri 47 lisana cevrilmis bir sairimize vatan haini diye hakaret et. Bu kadar seviyesizlik olmaz. Ben dindar degilim ama dindarlara saygim vardi eskiden. Bu son birkac senedir dindar oldugunu iddia edenlerin yaptiklarini gordukce saygim kalmadi. Bakin yaziyorum buraya: Komunist degilim ama dindar olmaktansa komunist olmayi bin kere tercih ederim.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 15:03
2
Nazım ile ilgili gerçekleri öğrenmek işinize gelmiyor tabi!Dindarlık ile faşist bir ideoloji olan komünizmi kıyaslamak!Hak ile batılı karşılaştırmaktır bu.Şiirleri isterse 147 lisana çevrilsin hiç önemli değil.Nazım Hikmet emperyalist bir şairdi.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 19:59
5
Nazim ile ilgili gercekleri bilmeyen sensin. "Emperyalist bir sairdi" demenden belli. Sen Nazim'in siirlerini de okumamissin, hayatini da. O da besbelli. Bilmedigin konularda kuru siki atmakla olmaz. Komunist ideolojinin tarifini yaz desem duvara toslarsin.
fazıl adak 06 Haziran 2019 18:34
¨Devletlilerin affına nail olabilmek için Kuva-yı Milliye Destanı’nı yazdı.¨ Size bizzat söyledi mi? Ya da birilerine itiraf mı etmiş veya ¨Ben olsam öyle yapardım, o da öyle yapmıştır¨ diye niyet mi okuyorsunuz merak ediyorum.Kendini savunamayacak insanlar hakkında böyle atıp tutma ne kazandırıyor.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 17:45
Nazım büyük bir dünya şairidir. Büyük bir Türk şairidir. Gerisi lafı güzaf.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 17:47
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ. Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet. Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ. Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla, bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamsonun 66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira. Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ. Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz y
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 14:27
Sanatçılar ideolojilerine göre değerlendirilmez. Salvador Dali, faşist Franco'yu desteklemiştir. Ama bu onun dünya literatürüne girmesini engellemez. Dünyamızın sanat tarihinde iz bırakmıştır. Dünya sanat tarihine ve literatürüne giremeyenler ise zaten insanlığa dair bir ruh yakalayamamış olanlardır, her ülkede binlerce o tip sanatçı var.
Mustafa ALSANCAK 06 Haziran 2019 14:28
2) Nazim'i Vatanhaini olarak adlandırmak çok ağır bir yargilamadir. Nazim Moskova ve diğer demirperde ülkelerinde dolaşıp Bizim Radyo diye bir radyo istasyonunda Türkiye'ye yönelik propaganda konuşmalarını aralıksız sürdürdüğünü biliriz. Boğazı yakın arkadaşı Refik Erduran yardımıyla aşıp Bulgaristan'a ulaşmış olduğunu gazeteler yazmıştı . Vatan hasreti ile elin memleketinde vatanına doyamadan toprak olması mukadderatlarin en acisidır. Şahsen Nazim'in ideolojisi ile bir yakinligim olmadığı halde büyük şairin Vatanhaini gibi tanıtılmasını hoş karşılayamıyorum. ALLAH RAHMET EYLESİN BÜYÜK ŞAİRİ.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 18:15
3
Bir mümin olarak zahire göre hükmetmemiz gerekir.Nazım'a gelince...Müslüman değildi.Dinsizdi.İslam'a göre müslüman olmayanlara rahmet dilenmez.Rabbimiz müslüman olmayanlara Kur'an-ı Kerim'de belirttiği gibi rahmet okumayın diyor.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 19:06
7
@18:15, Tefsirlerde uydurma bir çeviri var. Allah "... rahmet okumayın.. " demiyor Kuran'da. İngilizce'sinden oku, orada palavra yok. Tevbe (At-Tawbah) suresi 113. ayet.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 23:42
0
"Cehennem ahalisi oldukları iyice belli olmuş olan müşriklerin bağışlanmalarını istemek ne Nebîye düşer ne de müminlere; isterse en yakınları olsun.” (Tevbe, 9/113) Palavra tefsirde değil,senin kıt aklında.
Mustafa ALSANCAK 06 Haziran 2019 14:08
1) Muhterem Mehmet Doğan beyefendi! Bugün Turkiye''de komünist partisi kurmak yasak değil. İnsanlar kendi düşünce dogrularinin doğru gördüğü akımlara göre sosyal hayattaki yaşam şekline uyuyor. Nazım Hikmet Türkiye'de geçirdiği yıllarını düşünürsek devlet MİT ajanları tarafından her gittiği yeri ve hatta soluk alışını bile takip etmişti. İnsanlar sizler gibi çok dindar, az inanışli veya hiçbir şeye inancı olmayabilirler. Nazim''in İstanbul'dan bir akşamüzeri en yakın arkadaşlarının yardımı ile kaçışı çok dramatik olmuştu. Vatan sevgisi başka bir şeydir. Komünist olması onun vatanına olan aşkı
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:36
Bir gün Atatürke, bir gün Cumhuriyet Sistemine, bir gün Nazıma, bir gün sosyal demokrat sanatçı çevresine... vur babam vur. Sonra da kardeş olalım... Bu değerli köşeyi sürekli olarak bir kesimin sinir uçlarına basmak için kullanmak nedir Allah aşkına. İslam kuşatıcı olmayı emrediyor oysa. Sadece sevimsiz oluyorsunuz, o kadar...
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 18:17
6
Siz nesiniz peki?İşiniz gücünüz varsa yoksa dindar muhafazakar şairlere,yazarlara saldırmak!Sizin adresiniz Sözcü,Cumhuriyet.Karar sizin çiftliğiniz değil.
Mevlüt 06 Haziran 2019 19:36
3
13.36 Allah aşkına bana dünyanın kabul ettiği 3-5 tane muhafazakar şair veya yazar soyleyebilirmisin, Veya eserleri yurt dışında yabancı dillere çevrilmiş olan varmı.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 23:50
0
19.36 Ahmet Hamdi Tanpınar ve Sadık Yalsızuçanlar.Yetmez mi?
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 10:50
Al sana bayram yazısı. Nazım’cı değilim ama onun 50 yaşından sonra askere alınmak istemesini ve orada Sabahattin Ali’nin akıbetine uğramaktan korktuğu için kaçtığını neden söylemiyorsunuz? Varsa yoksa cumhuriyetin kuruluş dönemi, Nazım-Akif kıyaslamaları veya Fesli’ye öykünen tarih denemeleri. “Bunlar var ya camileri ahır yaptılar” deyince herkesin arkanızda saf tuttuğu günler geçti artık. Siyasal İslamcılık Komünizmden daha gelgeç bir ideolojiymiş.
Nazım hikmetin hatırlanması gereken şiirlerinden biri de stalin öldüğünde yazdığıdir
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 10:24
Karar gazetesinin sogukkanlı, bagırıp cagırmayan, tam da Turkiye nin ihtiyacı olan doneme uygun bir gazetecilik yaptıgını dusunurken, içinde, ihanet, kaçış, tuzu kurular gibi arkaik sağ zihniyetin klasik demagojilerini içeren bu yazıyı gormek, hele nazım hikmet in ölüm yıldönümünün haftasında, beni şaşırttı, üzdü ve utandırdı, gazeteye de yakışmadı
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 10:04
Sanatın muhafazakar kesimin mahallesine niye uğramadığıni sizi okuyunca daha iyi anlıyorum. Çünkü sizler üretmeyen ama ağzı laf gevezeligi yapan kesimsiniz. Şu bayram gününde elli yıl önce ölmüş ve büyük bir kesimin saygı duyduğu bir insan hakkında eleştiri yapmanız da insana olan saygı seviyenizi gösteriyor. Yazık...
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 11:42
8
Allah ve peygamber dışında herkes eleştirilir bunu öğren.Nazım Hikmet evet şairdir,güzel şiirleride vardır lakin bir Necip Fazıl,M.Akif ile yarışacak düzeyde değildir.Muhafazakar kesimin mahallesine sanat uğramıyor diyenlere duyurulur.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:23
Heder mi olmuş Nazım Hikmet? Amerika ve İngiltere'deki kitapçılarda İngilizce, Meksika ve İspanya'da İspanyolca, Almanya'da Almanca, Italya'da İtalyanca, Seul'de Kore dilinde, Paris'te Fransızca, Nazım Hikmet şiir kitaplarını bulabilirsiniz. Sanatta heder olmak buysa, ben de böyle heder olmak isterim vallahi. ))))
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 09:50
19
Dünyanın bütün dillerinde kitapları basılsa da Nazım bu ülkeye ait olamayan tam bir vatan hainidir o kadar!
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 07:35
Akif de, Nazım da bizim şairimiz. İkisinden de bu toprakların şiiri çıkmış. Aynı aileden bir kardeş Nazım şiiri sever, diğer kardeş Akif şiiri sever. Ama kardeşlik baki kalır. Sağ sol kutuplaşması eski zamanın hatasıdır, bunu iki büyük şair üzerinden alevlendirmeye çalışmak, bu yüzyıla yakışmaz.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 06:30
Evet tam da sizin yazdığınız gibi ebedi şef hapse attı menderes çıkardı hapisten papucumun solcuları ebedi şefe değil menderes e düşmanlar sayın erdoğan vatandaşlığını iade etti ona düşmanlar
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 03:08
Nazım dini reddedendi (kimse inanmak zorunda değil) ama siz müslümansınız. Bayram günü ölmüş birinin ardından niye bu yazıyı yazdınız şimdi? İnandığınız dinin ahlak kurallarına uydu mu? Hem komünist olmayı niye suç olarak görüyorsunuz? Kapitalist olup dini imanı para olanlar dinimizce daha mı makbul?
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 09:37
20
Kinini din edinmiş yazarın Müslüman olduğunu nereden biliyorsunuz ? İllaki bir şeylere inanıyordur ama inandığı İslam'ın Allah'ı mı, kininin yonttuğu tanrı mı, şüpheli.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 11:44
7
"09.37" Mehmet hocanın imanını sorgulamak senin haddine mi?Mehmet hoca kim,sen kim?
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 11:46
9
03.08 Gerçek bir müslüman kapitalizmi de komünizmi de kabullenmez.İkisi arasında zorunlu bir tercih gerekirse kapitalizm komünizme göre ehven-i şer olarak görülür.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 11:47
7
03.08 Komünizmi niye suç olarak görmeyelim?Allah'ın birliğine ve dinine karşı çıkan,müslümanlığı hedef alan bir ideolojiye nasıl müsamaha göstereceğiz?
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 18:05
2
14.18 Senin kafa iyi mi?Allah katında hak din islam değil mi?Allah'a inanmayarak,şirk koşarak ne yapacak?Sevap mı işleyecek?Önce iman,önce iman...Gerisi laf-ü güzaf.Bence sen at şu kalın camlı gözlükleri.Atmazsan senin zararına besbelli.
Okur Yazar 06 Haziran 2019 18:23
15
@11:47. Kalpleri saran bu nefret ve kin yüzünden %99'dan %89'a indik Müslüman nüfus olarak. Lütfen temiz hislerle yazalım. Oruç ve namazla değil, yüksek ahlakla örnek insan olalım. Selam ve anadilimizde dua ile.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 19:53
0
18.23 Beni ahlaka ulaştıran zaten orucun güzelliği ve namazın faziletidir.Oruç ve namazı ahlakın gerisinde görmeniz doğru olmaz.İmandan sonra en büyük hakikat namazdır.Önce namaz ve oruç,sonra ahlak.Gerçek ahlakı namaz ve oruçla buluruz.Saygılar.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 14:18
18
11:47 ateistler suç mu işliyor o zaman. Hadi gidin bir milyarlık Çin’e savaş açın dinsizler diye. Hintliler puta tapıyor. Onlar daha mı makbul peki. En azından tanrılara inanıyorlar. Atın şu kalın camlı gözlüklerinizi artık.
musto 06 Haziran 2019 02:00
18yaşında bir genç kanı kaynıyor arkadaşı Vala ile anadoluya geçerler her şeyi göze almışlar Fransız devrimine yetişemedikleri için öyle bir devrim yaşamak istiyorlar. Umduklarını bulamıyorlar Boluda sıkıcı öğretmenlik bunları kesmiyor Rus devrimini kaçırmak istemiyorlar.Nazım kendini kaptırıyor Vala dönüyor Atatürk ağır hasta olaydan bi haber kuzeni Ali Fuat cebesoy devreye girsede Mareşal Çakmak affetmiyor.
İbrahim DİRİ 06 Haziran 2019 01:32
Bana göre 10/15 şiiri güzel kalanı vasat,ne yapmışta şiire ihanet etmiş? muallak! görevli döndüğü kısmı bir zan,vatan hainliği kısmını Türklükten istifa edip yunan hükümetinden maaş alacak kadar düşen M.sabri efendi içinde yazabiliyorsan mesele yok.Abartılmış her figürün durumu gibi nazımın durumuda.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN