Back To Top
Yıldırım-İmamoğlu tartışması seçimleri etkiler mi?

Yıldırım-İmamoğlu tartışması seçimleri etkiler mi?

 - Son Güncelleme: 18.06.2019 Salı 08:49
- A +

Pazar akşamı gerçekleşen Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu ortak yayını için Cumhurbaşkanı Erdoğan program öncesinde şöyle demişti:

“Tüm Türkiye inşallah tartışmayı izler. İstanbul gibi dünyanın örnek bir şehrini en ideal hangi yönetici yönetebilir, bunu bizzat o akşam ki müzakereden sonra çok daha net bir şekilde değerlendirme fırsatını halkımız bulacak diye inanıyorum ve bunun gerçekten son kırılma noktası olan Pazar günü, bir haftaya da çok ciddi bir ışık verecektir diye inanıyorum.  Adayların yapacağı ortak yayının sonuca ciddi etkileri olabilir.” (14 Haziran)

MHP lideri Devlet Bahçeli hariç milyonların nefeslerini tutarak Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlutartışmasına kilitlendiği ve izlediği muhakkak.

Nasıl nefesler tutularak izlenmesin ki?

Sonuçta yirmi beş yıl aradan sonra ilk kez İstanbul seçimlerinde yani yerel seçimler bazında adayların karşı karşıya geldiği bir program gerçekleşti. Bir kez daha hatırlamakta fayda var; ülkemizde siyasi partilerinbelediye başkan adayları en son 1994 yerel seçimlerinde, siyasi parti liderleri ise en son 2002 genel seçimlerinde birlikte televizyon programına çıktılar. İkisinde de jübileyi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirerek, yayın perdelerini indirdi ve o gün bugündür ne yerel seçimlerde ne de genel seçimlerde siyasetçiler karşı karşıya gelmiyorlardı.

Dolayısıyla Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu ortak yayınına dair beklentiler de programa yüklenen anlam da büyük oldu.

Gelelim Sayın Erdoğan’ın yayın hakkındaki “sonuca ciddi etkileri olabilir, seçmen üzerinde bir kırılma oluşturacaktır” sözüne...

Bu bağlamda gerçekleşen Yıldırım – İmamoğlu yayını Cumhur İttifakı’nın beklentilerini karşılar mı?

Kararsız seçmeni kararlı hale getirir, küskün seçmeni sandığa götürür ya da seçmen kullandığı oyu değiştirir mi?

Gerçekleşen bu tartışma programı ile kararsız seçmeni etkileme, küskün seçmenle barışma ve rakip partiden oy çalma imkanı ve ihtimali vardı elbette. 

Bu yayının bunu sağladığını söylemek pek mümkün olmasa da Binali Yıldırım’ın söylediği gibi:

“Yayının ne getirdiği ne götürdüğü konusu İstanbullunun takdiridir. Milletimiz karar verecek ve son sözü söyleyecek.” (17 Haziran)

Meslektaşımız İsmail Küçükkaya’nın hakkını da teslim edelim. Evet, daha iyi bir program gerçekleştirmek mümkündü. Ancak Türkiye’nin bu kadar kutuplaştığı bir ortamda büyük bir risk alarak yaptığı program bundan daha iyi yapılamazdı. O yayın ancak o kadar iyi yapılabilirdi. Çünkü içinde bulunduğumuz ülke koşulları daha ötesini mümkün kılacak gibi değildi.

Bu programa en çok ihtiyacı olan Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım, programı izleyen seçmen kitlesinin üzerinde nasıl bir etki oluşturmuştur mesela? Sayın Yıldırım’dan geriye ne kaldı? O programa dair nasıl ve hangi sözleriyle hatırlanacak?

Benim yayına dair gözlemlerim ve bende bıraktığı hissiyat şöyle oldu:

* 23 Haziran seçimlerinde seçmen tercihlerini etkileyecek en önemli unsur “Biz bu seçime neden gidiyoruz?” sorusu. İstanbul seçimlerinin yenilenmesi Cumhur İttifakı için dezavantaj iken Millet İttifakı için, mağduriyet görüntüsüyle avantaj oluşturan bir durum. Dolayısıyla Sayın Yıldırım’ın özellikle bu soruya iyi hazırlanması gerekiyordu. Yıldırım, bugüne kadar ortaya koydukları söylemin ötesine geçemedi.

* Ekrem İmamoğlu avantajlı oldukları “seçim iptali” konusuna iyi çalışmış olarak gelmişti yayına. Sık sık “demokrasi”, “hukuk”, “adalet” vurguları yaptı.

n AK Parti iktidarının, yatırımcısından vatandaşına birebir dokunan bütün kalkınma projelerinde imzası olan Binali Yıldırım konuşurken “görev adamı”hissiyatıyla konuştu. Yıldırım’ın verilen görevi yapan, atandığı bütün alanlarda başarı sağlayan sağlayacak bir imajı var. Belediye başkanlığı seçimi ise kendi çapında bir siyasi aktör olmayı gerektiriyor. Yani inisiyatif alabilmeyi, birey olarak davranabilmeyi, özgüvenli olmayı elzem kılan özellikler. Yıldırım bu daha çok teknokrat havası verdi ve partiler üstü davranabileceğini gösteremedi. Ben varım, ben yaparım güveni veremeyen bir görüntü sergiledi.

* İstanbul gibi bir marka şehrin adayının partiler üstü davranabilmesi gerekir. Görevden alınan Kadir Topbaş tam da böyle bir isimdi ve AK Parti için bu büyük avantajı sağlıyordu.

* Sayın Yıldırım programa gergin Sayın İmamoğlu ise heyecanlı başladı. Program ilerlediğinde Yıldırım’ın gergin görüntüsünün yerini tedirginlik aldı.

* İmamoğlu her ne kadar arada espriler yapsa ve program boyunca mütebessim davransa da aşırı temkinli görünüyordu. Aşırı temkinli halini bırakmış olsaydı programda programı kendi lehinedaha da avantajlı hale getirebilirdi. Örneğin rakibine sorduğu “gönül belediyeciliği afişini neden astınız o saatlerde” sorusuna Yıldırım’ın verdiği “çünkü 25 belediyeyi kazandık” cevabına “Sizin resminiz ne geziyordu?” cevabı verebilirdi. 

* Her iki adaya da “FETÖ” bağlantılarının var olup olmadığı soruldu. Ekrem İmamoğlu da Binali Yıldırım da bu soruya daha sahici cevaplar verebilirlerdi. Sonuçta  Ekrem İmamoğlu “Ben FETÖ’yü görmedim bilmedim tanımadım” dediğinde AK Partili taraftarlar sosyal medyada “Samanyolu televizyonlu İmamoğlu” görüntülerini dolaşıma soktular. Binalı Yıldırım’ın “yok yok” cevabının akabinde bu kez saniyeler içerisinde CHP taraftarları sosyal medyada “FETÖ organizasyonlarındaki Yıldırım” görüntülerini dolaşıma soktular.

Oysa...

Bunun yerine her iki tarafta daha makul, sahici cevaplar vermeleri mümkündü. Ne İmamoğlu’nun geçmiş dönemde program yaptığı dönemler kusurlu ve o programları yapmak, konuk olmak İmamoğlu’nu FETÖ’yle iltisaklı yapar ne de FETÖ’nün cemaat olarak bilindiği dönemlerde ki organizasyonlarına katılmak, cenaze namazlarına gitmek Yıldırım’ı FETÖ’cü yapar... Yıldırım da İmamoğlu da buna makul cevap veremediler. Çünkü böylesi bir ortamda sanırım makul cevap vermek mümkün de değil.

* Sayın Yıldırım “Vakıflara 308 milyon lira verildiğini açıklayan Sayıştay Raporu” konusuna hazırlıklı gitmeliydi. Bu kadar önemli bir konu da milyonların önünde “Sayıştay Raporunu” okumadığını söyledi. (Sayıştayın 2017 tarihli raporu)

Mesela İzmir belediye seçimlerinde AK Parti’nin bugüne kadar İzmir’de aldığı en büyük oyu aldığını söyledi. Sosyal medyada anında tepki verilen konulardan biri de buydu. Oysa ki  2014 yerel seçimlerinde Yıldırım yüzde 35.92 oy alırken 31 Mart seçimlerinde Nihat Zeybekçi’nin oy oranı yüzde 38.66. En azından AK Parti’nin tek başına girdiği seçim şerhi düşebilirdi.

* Doğruya doğru Ekrem İmamoğlu özgüvenli bir profil çizerken Binali Yıldırım kaygılı, endişeli ve özgüvensiz bir profil ortaya koydu.

Oysa ki Binali Yıldırım çıkıp özgüvenli bir şekilde “Bu şehri ben yöneteceğim” demiş olsaydı, “25 yıldır biz yönettik evet şu şu sorunlarda bizim dönemimizde oluştu ancak ben bunları çözeceğim. Partizanlık yapmayacağım, şeffaf bir yönetim oluşturacağım” deseydi... Buna benzer birkaç söz...

Ve Anadolu Ajansı’nın yaptığını kesin söylem ile kınamış olsaydı... Avantaj sağlayabilirdi.

Bu programın kendi lehlerine bir artı sağlamayacağı ortada... Ancak bunun ötesinde bir kazanım oldu. Uzun yıllardan beridir tek bir kanaldan haber alan, muhalif birisini izlediği televizyon kanalında göremeyenler ilk defa bu programla birlikte muhalif partinin siyasetçisini ekranlarında gördüler, dinlediler... Düne kadar “teröristlikle, hainlikle” suçlanan “CHP’nin adayı” diyerek ismi yok sayılan Ekrem İmamoğlu’nu dinleme ve ne dediğini duyma fırsatı oldu. Aynı şey Binali Yıldırım için de geçerli.

Sadece bu bile yeterli...

Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti milletvekili Veysel Eroğlu da yayını izlediyse Ekrem İmamoğlu’nun ismini öğrenmiş olabilir mesela... Sonuçta rakip partiyi sandıkta yenmek istiyorsan önce iyi tanımak gerekiyor değil mi? Haksız mıyım?

Şunu da takdirle belirtmek lazım: İki aday da, alıştığımız öfkeli siyaset tazının dışında, medeni, saygılı bir tartışma örneği ortaya koydular; tebrik etmek ve devamını dilemek lazım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 21:59
Demek kişinin espri anlayışıda değişiyor zamanla. Öyleki 3 saniye alacağım var.... 7 oldu .. gibi şeylerde espri olup çıkıyo bir anda güzel memleketimde.
Mehmet 18 Haziran 2019 20:42
Belediye üretim yapmaz.Yorumcular sallamış.25 yıl oldu kav kişiye iş buldu ak parti.500 bin işçi safsata
Karar Okuru 18 Haziran 2019 20:37
Elif hanım, "..........o programları yapmak, konuk olmak İmamoğlu’nu FETÖ’yle iltisaklı yapar ne de FETÖ’nün cemaat olarak bilindiği dönemlerde ki organizasyonlarına katılmak, cenaze namazlarına gitmek Yıldırım’ı FETÖ’cü yapar... " diyorsunuz ya bu kural herkes için geçerli değil bildiğiniz üzere. İnsanlar benzer nedenlerle ihraç oldu, tutuklanıp ta aksini ispatlamaya debelenenler var. Ama gözler kör, kulaklar ve vijdanlar sağır. Mahkeme heyeti tanıkları dinlemiyor bile, celse sonunda oy kullanıyor.İsminin ucuna Allah eklenmiş insanlar cayır cayır kul hakkı yiyorlar.
Mustafa ALSANCAK 18 Haziran 2019 19:41
Memnuniyetle görmekteyiz ki, çok şükür seçim gününe 5 gün gibi kısa bir zaman kalmış olmasına rağmen her hangi bir üzücü olay ve gelişme olmadı. İnşallah hep böyle devam ederse halktaki tedirginlik de kendiliğinden kaybolup gidecektir. Seçimler bitip sandıklar açılıp oylar sayılmaya başlandığında bakalım Anadolu Ajansı yine ortadan kaybolmayı sürdürecek midir diye halkın kuşkuları devam ediyor. Bu seçim sonuçlarını bari doğru bir şekilde bildirmelerini bekleriz. Halk kime güveniyorsa ona oyunu vermelidir. Yanlış yere mühür basmak da oy kaybıdır. İstanbul seçimleri hayırlı olsun.
Ben şu ana kadar kararsız bir seçmendim(31 Mart'ta da oy kullanmamıştım),fakat C.başkanının sözlerinden sonra artık kararımı verdim. Bir de yeni ve mütebessim bir yüz.O açıdan oyum Imamoğlu'nu.O'nun için ve İstanbul için hayırlı olacaksa,Allah bu görevi nasip etsin.Değilse etmesin.Nasip ederse de Allah şimdiden yardım etsin,kolaylık versin.
Mustafa ALSANCAK 18 Haziran 2019 19:22
Bir yorumcu arkadaşımız Karar okurlarına çağrımdır başlığı ile Cuma fetvası niteliğinde halisane duygularını dile getirmiş olması takdire şayan istek ve temennilerini içeren olumlu bir Seçmen Manifestosu olmuş. İnşallah bu güzel duygular ve temenniler karşılık bulur. Yalnız tek korkumuz halk olarak çalışan ve yaratıcı yüksek elemanları sabote etmek için yapılmayan hinlikler yokturdur. İstanbul gibi dünya Metropoli bir şehre ne kadar büyük hizmetler yapılsa yine de azdır. Yeni gelecek Başkanın partizan bir politika gütmeden herkese eşit şartlarda yaklaşmasını becerecek kalibrede olmasını isteri
...ve niyetinde olanlara o makamı nasip etme.Hak edene,hakkıyla hizmet edecek olana,lâyık olana o koltuğu nasip eyle.Sadece ve sadece İst. ve İstanbul halkının çıkarlarını gözetecek olana,israftan,şatafattan,partizanlıktan kaçınacak olana o görevi nasip ve müyesser eyle.Kendini bu güzel ve mübarek şehre hizmet için adayana,şeffaflıktan taviz vermeyerek,gece-gündüz bu şehir için daha neler yapılabilir diyerek yorulmadan,usanmadan çalışacak olana o vazifeyi lutfeyle ve yardım eyle.Kazanan adaya da,vadettiklerini yerine getirmeye muvaffak eyle.Amin,Yâ Muîn,velhamdülillâhi Rabbil âlemin.
Her iki seçmene diyorum ki;takım tutar gibi taraf tutmayalım,partizanlık yapmayalım,ifrat ve tefritten kaçınalım,akıllı ve mantıklı hareket edelim,objektif olmaya çalışalım,aşırı duygularımızı bastıralım ,duyularımız ve duygularımız aklımızın önüne geçmesin,mu'tedil olalım ve gelin şu duaya hep beraber amin diyelim:"Allah'ım!Istanbul için yapılan seçimi hayırlı eyle,İst. ve İstanbul'lular için hayırlara vesile eyle.Kim daha iyi hizmet edecekse,kim daha samimiyse,gerçekten kim daha dürüstse ona nasip eyle.Başkanlıgı,kendine ve çevresine rant sağlamak,bundan daha başka menfaat sağlamak .....
HSN UZN 18 Haziran 2019 15:55
merhaba , bu proğramı bende izledim sizin gibi düşünmüyorum. ayrıca sizin gibi dindar bir bayan nın CHP zihniyetini savunma aşkı nereden geliyor anlayamadım, siz bile taraflı yayın yapıyorsunuz mesela ekrem imamoğlunun yalanlarından ve Gerçek CHP zihniyetinden yazınızda neden bahsetmediniz bir anda chp sizin için bu kadar doğru ve adil nasıl oldu bununla ilgili açıklama yaparmısınız sizden ricam kardeşiniz olarak seçimden önce CHP zihniyetinin Türkiye' ye verdiği zararları dobra dobra anlatınız ayrıca sizin gibi tesettürlü insanları nasıl 3. sınıf insan yerine koyduklarını yazınız
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:33
Bence imamoğlu çok "kaba" bir yaklaşım sergiledi. Baltayı "taş"a vurdu. Ben sayıştay'ın "yalancısı"yim demeye getirdi.
Süheyl CALISKANOGLU 18 Haziran 2019 15:35
AKP'li olacak,FETÖ'yle uzaktan yakindan alakasi olmayacak,bu yalandir ve sahteciliktir,Binali Yildirim'in "yok'kelimesi,cok cilizdi bu yüzden,yaramazlik yapan cocuga,soru yöneltiginde sesi böyle cikar!.. Izmir'de FETÖ'ye methiyeler yagdirmisti,FETÖ'nün kardesi öldügünde Erzurum'da cenazede ilk sirada yerini almisti,yok derken bunlari aklindan,vicdanindan nasil gecirebildi,merak konusu.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 19:02
3
Bunda ne var Erdoğan Haşhaşi derken Meral Akşener 2015'te hocaefendi diyordu ;)
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:33
Bu programa Binali Yıldırım'ın dürüstlüğü damga vurdu. Fetö yurdunda kaldınız mı? Yok. O raporu okumadım. (2018 raporu henüz aciklanmadi, okuması mümkün değil, İmamoğlu'nun belgesi sahte). Programdan önce soruları istediniz mi? (Bir imamoglu iftirası) Hayır. Anadolu Ajansı niye geç açıkladi? Tuhaf bir durum ama muhatabı ben değilim onlara sorun. Her cevap gayet net ve doğru, kıvırma yok, yalan yok.
Mustafa ALSANCAK 18 Haziran 2019 15:07
Çok Nuhterem Elif ÇAKIR hanımefendi ! Yazınız çok objektif bir bakış açısı altında ve güzel bir durum analizi olmuş. Gönül isterdi ki ağırlıklı olarak İstanbul'un problem ve çözüm önerileri konusulabilseydi. İmamoglunun daha hareketli olmasını beklerdim. Sayın B. YİLDİRİM' oraya tartışma programına pek de isteyerek gelmiş gibi görünmedi.Ya AKP ona başkanlığın garanti seklinde birşey söyledi veyahutta İmamoglunu ciddiye almayan bir tavır içinde göründü.O zaman Pazar günü gecesi onu şoka sokabilir.İmamoglunun çok seveni olduğunu unutmamalı. İnşallah olaysız bir seçim gecesi yaşanır.
KARAR 'da Kararlı 18 Haziran 2019 14:14
Tartışma seçimleri az da olsa etkiler.(en az 1 puan) Mesela;tartışmadan önce İmanoğlu lehine fark 2 puansa,şimdi 3 oldu.Fark 3'se 4 oldu.Sebebi ve gerekçesi ise;İmamamoğlu'nun yandaş kanallardan da izlenmesi ve bir çok kesimi(muhalif veya kararsız)etkilemesi.Etkilemesi diyorum,şartlamamışlar ve önyargısı olmayanlar,en azından İmamoğlunu yakından görme ve dinleme fırsatı ve imkanı oldu.Çünkü yandaş kanallar buna kapalıydı Gerçi onları da dikkate ve ciddiye alan yok ama,bu da Imamoğlu'nun şansını daha da arttırdı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 18:34
3
Ben tam tersini düşünüyorum. Binali Yıldırım'ın seçim vaatlerini bir çok muhalif öğrenmiş oldu. Üstelik Ak Parti'nin seçim yenilenmesi değil tekrar sayım istediğini çok güzel anlattı. CHP yeniden sayıma itiraz etmeseydi böyle olmazdı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:08
Günümüz İslamcılarının durumu: Ekmek varken AK Parti, ekmek kesilince Halk Parti. Dava şuuru? Yok. Hotel? Trivago.
Oyların tamamı sayılmadan seçim yenilendi. Oyların tamamının sayılmasını CHP engelledi. Demek CHP, oyların tamamı sayılsa Binali Yıldırım'ın kazanacağından korktu. Seçimleri her hangi bir şey etkilenmez ise Binali Yıldırım kazanır.
Muhalif 18 Haziran 2019 13:40
yılardır aktif siyasette yer almış Binali Beyin daha aktif ve baskın olması gerekirken, hiçbir varlık sergileyemeyen,hiç bir hazırlık yapmamış, daha önce girdiği izmir seçimleri için hazırlanan kitapçık ile gelmiş olması bence yenilgiyi kabullenmiş olduğunu gösterir.Ekrem İmamoğlu sakin ve hazırlıklı olarak gelmişti.Ordu valisi konusu haricinde bence tatminkar cevaplar verdi. proğramla ilgili gözlemleriniz bence çok güzel :)
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 18:59
2
Veri kopyalama işini aciklayamadı. Belediyelerin burs verme yetkisi CHP yüzünden iptal edilmişken nasıl burs vereceğini aciklayamadı. 11 kreş vaadinden sadece 1'ini gerçekleştirebilip, İstanbul'a nasıl hızlıca 150 kreş yapacağını anlatamadı. İşsizlik var dedi hiç bir çözüm sunmadı. Binali Yıldırım 50bin istihdam sağlayacak Biyoteknoloji merkezi sözünü vermişken Ekrem bey'in fakirlere asgari ücret vaadi çok kısır kaldı.
karar okuru 18 Haziran 2019 13:13
Sorulması gerekenler sorul(a)madı. dostlar alışverişte görsün programı oldu. her iki adayda ikna edici değildi. İmamoğlu hazır cevap biliniyordu. Bir sanatçının, siyasi parti temsilcilerinin hangi sıfatla VİP'te geçtikleri gibi sıradan insanların bile söyleyeceği ifadeleri kullanamadı
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:09
0
Ebru Gündeş in bile geçtiğini söyleyemedi.
yusuf akkuş 18 Haziran 2019 13:07
İMAMINIZ ELİNİZDE KALACAK BAKALIM NEREYE KOYMAYA ÇALIŞACAKSINIZ YALANI İFTİRAYI NE YAPTIĞINI BİLMEYEN BİRİNİ YIDIRIMLA KARŞILAŞTIRIYORSUNUZ YILDIRIMI ZAYIF GÖRUYORSUNUZ BU SİZİN ZAYIF VE KİNCİ BAKIŞINIZDAN OLMASIN BİN ALİ YILDIRIMIN KENDİNİ ANLATMASINA GEREK YOK ADAMIN YAPTIKLARI ORTADA
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:54
2
Buyuk harfle yazinca daha mi dogru oluyor, bagirarak konusunca dogru oldugu zannedildigi gibi?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:10
2
Yusuf Bey belki de milletin akıllanması için bu adam vesile olur. Hafıza nisyan ile maluldur.
KARARIM 18 Haziran 2019 16:34
2
25 yıldır belediye yi yönetenlerin seçimi kaybetmemek için suya,ulaşıma indirim yapmalarınına vesile olması bile yeter de artar bile.Kendisini yıkılmaz ve sarsılmaz sananların yıkılacaklarını anlamaları sağlaması da büyük bir başarıdır. kibirden kör olmuşlardı. bunu gösterdi İMAMOĞLU.bence bu bile yeter
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 18:36
0
Caps tuşunuz bozuk galiba.
Vatandaş Adem 18 Haziran 2019 20:58
0
Binali Yıldırım'ın Ulaştırma bakanlığında kaç tren kazası oldu? Kaç kişi öldü?Binali Yıldırım"Direksiyonda ben yoktum."dedi sorulara.Başbakanlığında haksız,hukuksuz KHK larla işinden olan binlerce devlet memuru oldu."Kurunun yanında yaşta yanar."dedi.Binali Yıldırım birazda göz yasidir.
Burkay 18 Haziran 2019 13:02
Sayın yazar, ve yeni bir siyasi terkib üretmeye çalışan yayın grubu ve onları fonlayanlar. 1- Haricilik bir yol değil, omurgasızların kendi ikballerini dava haline getirme çabasıdır. 2- AK Parti'yi eleştirirken liyakatten bahsedenlerin çoğunun aslında "neden ben değil" dediğini de görüyoruz. Liyakate mugayir hiç mi bir şey olmadı tabii ki oldu. Ama bunu en çok konuşanlar yine neden ben olamadımcılar. Neden olamadın acaba? 3- Tartışmayı yorumlayanaların çoğu esasında kendi görmek istediklerini yansıtıyorlar. Böylelikle yazarın da konuyu nasıl görmek istediğini görmüş oluyoruz. Selamlar.
kararcı 18 Haziran 2019 13:35
2
Haricilik bir yol değil, omurgasızların kendi ikballerini dava haline getirme çabasıdır. kesinlikle katılıyorum
kararcı 18 Haziran 2019 14:44
2
1- Haricilik bir yol değil, omurgasızların kendi ikballerini dava haline getirme çabasıdır. kesinlikle.
Sabri Ayçiçek 18 Haziran 2019 12:55
Tatsız,tuzsuz,ruhsuz bir program oldu,heyecan hiç yoktu,uzun dönem bir daha böyle programlar olmaz kanımca,çünkü insanları "baydı"...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 16:32
1
Eğer olması gerektiği gibi olsaydı, yani metro ihaleleri vb. konuşulsaydı İmamoğlu şimdi 3-4 puan değil 10 puan öndeydi.
Süheyl CALISKANOGLU 18 Haziran 2019 12:05
Oylar calindi kim caldi cevap "yok'FETÖ'yle baglantiniz hic oldumu cok ciliz bir "yok'kelimesi cikti zoraki agzindan,gecmiste Izmir'de ki konusmalari,Erzurum'da cenazede ilk sirada yer almisti,B.Yildirim, Bunlarin konusulmasi gerekirdi.AKP'nin yalan rüzgarlari bitmez tükenmez ve devamli yön degistirir..
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:00
5
"Fethullah Gülen'le tanıltınız mı, cemaat yurdunda kaldınız mı?" Sorularına kendinden emin bir şekilde 3 kere yok dedi. Erzurumdaki cenazede bisürü kişi yer aldı. O zaman devlete isyan eden bir örgüt değil cemaat vardı. Ne 17-25 oldu, ne MİT tırları durduruldu, ne de kozmik tapeler sızdırıldı. Neden gitmesin cenazeye? Ülkemizde Nur cemaati büyükleri hep saygı görmüştür. Fetöcüler de kendilerini "Nurcu" gösteriyordu.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:45
4
Evinize hırsız girdiğinde kimin çaldığını görmeseniz de çalmış dersiniz. Kimin çaldığını yargı çözecek.
kararcı 18 Haziran 2019 11:34
yıldırım kendinden emin ve gayet sakin bir tutum takındı. rakibinin ise öfkelenme ve her an kontrolü kaybedecekmiş hissi ve deneyimsizlik yüzünden okunuyordu.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:13
12
Ekrem beye bariz bir şekilde heyecanlı ve gergindi. Bunu saklamaya çalışmanin gereği yok. İnsandır gerilir de sinirlenir de. Bir insanı öveceğim diye abartmanın lüzumu yok. Binali Yıldırım yılların siyasetçisi ve çok daha tecrübeli. Üstelik yakın zamanda bir skandal yaşamadı. Bu yüzden daha sakin ve kendinden emindi.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:32
7
yok öyle olmadı. siz oraya oynadınız, binali de verdiğiniz taktik ile kışkırtmaya çalıştı ama hesap hiç tutmadı. araştırmalara göre genel algı tam tersine. beceriksiz bir kampanya ekibi var akpnin. ne yapsalar ellerinde patlıyor.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 16:05
1
Sen bi göz doktoruna git,gözlerin bozulmuş,çok samimî söylüyorum
Süheyl CALISKANOGLU 18 Haziran 2019 11:29
AKP'nin Ordu Valisi,23 Nisan cocuk bayraminda ögretmenlere ve cocuklara "nutuk atmis' Atatürk'ü fazla abartmayin,Osmanli'ya dönün akili(!)vermis. Bu haber bugünkü Cumhuriyet Gazetesinde,okurlara tavsiye ederim.Devletin Valisi,"yalan rüzgari',emirlere sadik bir vali..
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:16
5
Bir video veya şey kaydı yok. Bir valinin iddiası var. Ama demişse Kemalizm carkinin dışında görüşlere sahip olabilen bir valimiz olması gurur verici.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:33
3
devletin valisi ne yahu? devlet kim ki valisi olsun? devlet milletindir. milletin valisi vardır.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:52
4
Türkiye tarihinde en çok abartılan kişi için "abartmayın" demek suç olmuş.
Mehmet 18 Haziran 2019 11:27
Binali milletin parasıyla olacak projeleri açıkladı,imamoğlu halk için proje açıkladı.Eskiden millerin malının birileri tarafından yendiğini,israfin diz boyu olduğunu,paranın dini olmadığını,yönetimin adalet ve liyakat ile olduğunu anladık.Ekrem bey halkçı,binali bey vakifci görüntüsü oluştu. 16 milyon birkaç dernekten fazla
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:06
5
Binalı Yıldırım: "Biyoteknoloji merkezi kurup 50bin istihdam yaratacağız, üniversite öğrencilerine ücretli staj bulacağız" Ekrem İmamoğlu: "Fakir ailelere 2200 TL yardım, 70bin öğrenciye 400TL burs" Biri üretim diyor diğeri milletin vergilerini dağıtmaktan söz ediyor. Karar sizin. Ben bir çocuk sahibi olmak için bile kırk kere düşünürken elin adamı 5 tane çocuk yapıp neden belediyeden para alsın? Yeditepe'de, Koç'ta, Sabancı'da paralı okumaya gücü yetip ailesi başka şehirde olanlar niye 400TL burs alsın? Anadolu'da onca fakir öğrenci varken?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:41
2
13:06 Daha iyi söylenemezdi. Ekrem başkan hayal kırıklığına uğrattı bizi. Para değil üretim lazım. Belediye asgari ücreti çalışmayanlara verirse İstanbul bedavacı milletle dolup taşar. Bu iş çok kötü yerlere gider. Ekrem bey başkan olsa bile inşallah böyle bir şeyi hayata geçirmez.
Köroğlu 18 Haziran 2019 14:32
0
İkisi de sınıfta kaldı. Ben belediyeye vergiyi bana belediye işlerinde hizmet etsin diye veriyorum. Ulaşım işini çözsün. Depreme hazırlık yapsın. Çevre bakımı yapsın, şehri güzelleştirip değerini arttırsın. Müzeleri, kütüphaneleri düzeltsin. Spor alanı, yeşil alan, bisiklet yolu işlerini çözsün. Kayseri'den gelen öğrencinin yurt masrafını niye ben karşılayayım? İstanbul'da nüfus zaten fazla. Üniversiteyi oraya taşı. İşsize iş bulmak da benim vergimle olacak şey mi? Belediyenin bunlarla ne ilgisi var?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:48
Çok net ortaya çıktı ki bu sözde tartışma proğramı zaten Binali Yıldırım'a zarar vermeyecek bir kapsam ve formatta planlanmış. Yani dostlar tartışmada görsün diye, yani havanda su döğelim diye. İhalelerin, imar rantlarının, kamu arazisi paylaşımlarının, kamu kaynaklarından yapılan aktarımların konuşulmadığı bir proğram seçmen iradesini nasıl etkileyebilir ki ..?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 11:54
11
Ekrem İmamoğlu'na soru sorma hakkı verildi. Dönüp dolaşıp Anadolu Ajansı'na gelmek yerine dediklerinizi sorabilirdi? Elinde hiç bir delil yokken iftira atmış olacaktı. Belediye vakıflara para aktarıyor dedi yalan çıktı. Sayıştay'ın 2019 raporu dedi yalan çıktı 2018 raporu bile yayınlanmadı. 2017 raporu dedi, Sayıştay bugun yalanladı raporda öyle bir şey yok diye. Kısacası Ekrem ne derse elinde patladı. Daha fazla rezil olmaya cesaret edemedi.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:12
0
Bu 11:54 e cevaptır. Sayıştay raporu vardır. Imamoğlu üstüne basa basa 2017 dedi. Raporu okumak isterseniz sayıştay’ın Sitesine girin (Google) belediyeleri seçin sonrada İstanbul Büyükşehir belediyesini seçin ve 23. Sayfadan itibaren ‘bulgu’ ları okuyun. Dün akşam vardı umarım Sayıştay halen silmemiştir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 16:39
0
11.54 kardeşim. Böyle bir dönemde sayıştaydan hangi yetkili İmamoğlu'nu haklı çıkaracak açıklama yapabilir. Mazallah öyle bir açıklama yapsa adamın izini de tozunu da bulamazlar ...
Köroğlu 18 Haziran 2019 10:34
Büyük İstanbul Depremi neden konuşulmadı? Daha önemli ne var? Siz ya da sevdiğiniz biri o depremde ölecek. Ekonomi dağılacak.
Pisagor 18 Haziran 2019 10:15
Daha yaziyi okumadan Elif Çakır chp adayını destekleyici yazmıştır dedim. Yanildim mi? Yoo
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:31
3
yani yazdıkları yanlış mı?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:05
0
Ortamlarda muhafazakarım der kim bilcek
bekir 18 Haziran 2019 10:13
Sizin gibi milli ve manevi kuvvetli bir insanın perde gerisinden imamoğluna çalışır gibi gözükmesi ne kadar acı....Tamam Erdoğan ve hükümete kızabilirsiniz ama bu sizin ilke ve duruşunuza ters düşmemeli sonra aradan yıllar geçtikten sonra bu yazdıklarınızdan vicdan azabı duyar pişman olursunuz.Halbuki sizin özellikle feto ve chp ile ilgili milleti uyanık tutmak için yazdığınız yazıları keyifle okuyorduk.Şimdi sabah ezanından rahatsız olup imam kesmek isteyen serra kadıgil ezanı ıslıklatan kripto hristiyan cana kaftancıoğlu bulunduğu partiye destek size kaybettirir.......
Adil 18 Haziran 2019 10:09
"Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevketmesin" Ak Partiye kızmış olmanız sizi objektif değerlendirmelerden uzak tutuyor ve elma ile armutu karıştırıyorsunuz. Evet siyasettir, istediğiniz tarafı tutabilirsiniz fakat net olmalısınız. Niçin CHP adayının söylediği yalanlar (Ki VIP in kapatılması hususunda Vali bey in yanlış yaptığını insiyatif alıp açabileceğini söyleyebilirsiniz; buna rağmen CHP adayı tarafından söylenen çirkin sözler kabul edilebilir değildir VE sadece bu konuda değil diğerlerinde de CHP adayı tutarsızdır) ve eleştirilir yönleri hakkında tek birşey söylemiyorsunuz?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:15
0
Adil Bey, vicdanınızla baş başa kaldığınız bir an Maide Suresi 8. Ayetindeki "Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin" cümlesini içinizden geçirip, ne hissettiğinizi yine "Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin" cümlesini hatırlayarak bizimle paylaşır mısınız? Saygılar
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 23:09
0
Türkiye'mizde adalet kimin elinde kardeşim. Adalet Bakanlığı muhalefetin elinde mi ki, teraziyi yanlış tartsın. Ak partili avukatlar şimdi savcı, hakim oldu adaleti tesis ediyorlar! İstiyorsunuz ki kimse itiraz etmesin, kayıtsız şartsız biat etsinler. Avrupada böyle bir şey görüllmüş mü acaba? Muhalefeti ne yapalım? Dibine kibrit suyu mu dökelim?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 09:55
Binali Bey'in "Sayistay'in raporunu okumadim" dedigini duyunca kulaklarima inanamadim. Sayistay meclis adina denetim yapar. Meclis Baskani bu raporu nasil okumaz?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 11:58
10
Öyle bir rapor yok çünkü. Sayıştay 2019 raporunun bitmediğini 2018 raporunun ise yayınlanmadigini söyledi. Binali Yıldırım esas okudum derse yalan söylemiş olacaktı. Tek bu neden bile hangi adayın daha güvenilir olduğunu ispatlıyor. "Basit" aday ise sadece yalan söylüyor.
Adamın biri 18 Haziran 2019 17:45
0
Adam programda söyledi Sayıştay'ın raporu diye ben herhangi bir yıl bilgisi zikrettiğini hatırlamıyorum ki bu zaten yayınlanmış olan son rapor. Efendim açın bakın Sayıştay'ın sitesinde orada duruyor. Varsayalım Ekrem bey yanlış söyledi 2019 dedi. O öyle dedi diye ha tamam o zaman 2017 olanlarda sorun yok mu diyeceğiz. Burada yorum yazan bir sürü kamu görevlisi vardır. El insaf hepiniz görüyorsunuz içeride neler döndüğünü sadece kendi çıkarlarınız için susuyorsunuz. Elbet hesap günü gelecektir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 09:48
1. her iki aday da üstüne vazife olmayan işlerde sayısız vaadde bulundular. 2. E.İ. İmaj dersini iyi çalışmış. Rakip konuşurkren istihza ile ona bakmak en başarılı imaj sahnesiydi.
affan 18 Haziran 2019 09:44
Siz ve sizin gibilerin yazısını, "bir Müslümanın doğruyu ne kadar iyi bir şekilde bükebileceğini" görmek için okuyorum. Gerçekten başarılısınız. Tebrik ediyorum. Siz ve sizin gibileri etkiler mi bilmemekle birlikte Müslümanın hakkın yanında yer almasının gerektiğini bildirmek isterim. Etkiler mi?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:01
5
Binali Yıldırım'ın özgüvensiz ve tedirgin ama İmamınoğlu'nun çok rahat davrandığını yazmış. Kargalar gülmekten çatladı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:32
4
kargaları bilmem, seçmenin yüzde yetmişi öyle düşünüyor. binaliye oy verecekler bile.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:19
1
Şahsen İmamoğlu'nun daha özgüvenli ve cesur davranmasını beklerdim. Kendimizi kandırmayalım. Program hayal kırıklığıydı. Muharrem İnce olsaydı o programda çok daha rahat ve kendine iyi bak güvenen bir aday görürdük.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:57
Binali beyin durumu talimatla kopru, yol, tunel yapan muhendisin durumu, onu yapabildim diye ovunme durumu. Zamanlamasi uygunmu, kapasitesi uygunmu, en iyi cozum bu mu, finansman sekli uygunmu, butceye ne yuk getirecek buna bakmaz Binali bey, onun kararlarini baskalari alir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:57
0
Uygunluğunu bu projelerde çalışan mühendis ve mimarlar planlıyor zaten. Halka mı sorunlar?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 17:16
0
O is oyle degil. Yapilan iki kopru ve Marmaray icin gecis garantisi olarak 2018 de odenen ve 2019 da butceden odenecek tutari biliyor musun? 5 sene sonra biz niye bu modelle yaptik bunu, dogru zamanda mi yaptik denecek, ama gec olacak. Projenin muhendisinin kabahati olmayacak.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:57
Binali beyin durumu atanarak, talimat alarak calisan, yeterince inisiyatif alamayan, ozgur olmayan bir durum, boyle bir durumda ancak bu kadar gelisme gosterilip bu kadar performans gosterilebilir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:21
Binali İstanbul belediye başkanı olacak gibi davrandı,İmamoğlu ise İstanbul çok umurunda değil gibi yani daha üst bir makama gelmek için basamak olarak kullanacagi imaji verdi. Binali yildirima bir adım daha yakınlastim bu program sayesinde.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:31
9
aha ha! çok çaresiz kalmış olmalısınız. tutmaz bu ; )
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:21
0
Binali Yıldırım gözümde daha da değerlendi ama önceki seçimde de tercihim Binali Yıldırım'dı o yüzden bir değişiklik olmadı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:06
Binali Bey, sempatik, insana güven veren, çalşkan, görev ve sorumluluğunun farkında bir devlet adamı. Ancak ne varki, kararlarını özgürce veremiyor, birilerinden icazet bekliyor. Keşke, şimdiye kadar hizmetleriyle milletin kalbinde yer ettiği güzel kazanımları berheva etmeseydi. Şu andaki durumuna üzülüyorum, bunca güzel şeyden sonra, emrivaki de olsa bu işi üstlenmemeliydi. Tabi ki bu benim fikrim. Ne demişler, gülü seven dikenine katlanır.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:01
4
Binali Yıldırım gönülsüz hiç bir işe girmez. Tam bir dava adamıdır. Oysa mevcut CHP adayı seçilirse İstanbul'u Canan Kaftancıoğlu ile eş başkan olarak yönetecek. HDP'nin desteği karşılığı Kandil kadrolarına iş verilecek. Yani tek başına yönetmeyecek.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 07:50
Elif hanim cok guzel degerlendirme ve analiz, kaleminize saglik
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 06:37
Ekrem beyin hangi projesi sizi etkiledi sayin yazar? hep havadan vaatlerde bulundu en cok sarildigi kres olayimi yada lehine harcanan saniyeleremi takilmsi ayrica binali bey gerginde degildi soyleyecegini suzerek dusunerek soyleyen bir politikaci ozguven ne alaka adamin yaptiklari ortada affedersiniz ama bu yaziniz cok tarafli olmus sayistay raporunu okumadim demedi ayrica oyle bir rapor yok dedi gazetenizde bugun sayistaydan aciklama yapildi haberiniz yok galiba
pehhh 18 Haziran 2019 12:43
2
Büyük ihtimalle vaad ettiği ancak imkansız olan öğrenci bursu:)))
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:03
0
Fakir ailelere 2200 TL yardım için de olabilir. Hiç bir istihdam yaratmadan para saçmak nasıl bir vaatse artık. Madem asgari ücret çalışmadan gelecek, neden çalışıyoruz ki?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:21
0
Binali raporu okumadım dedi kulaklarımla duydum siz kandıracak başkasını bulun. Rapor 2017 senesini içeriyor dün akşam Sayıştay’ın sitesinde okudum. İsteyen herkes olur.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 22:14
0
Sayıştay'ın sitesinde okudum. Yolsuzluk ve usulsüzlük ibaresi yok.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 03:53
Bence etkilemez. Zaten, seçimin sonucu belli. Ekrem kaybedecek. Reis yapamaz dedi, devletin valisine yaptıkları yenilir yutulur değil. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz, burası kanun devleti.
Alparslan Tekin 18 Haziran 2019 10:12
1
Bildiğim kadarıyla Reislikle yönetilmiyoruz. Cumhuriyet rejimde Belediye başkanı seçimle gelir seçimle gider. Ekrem Bey de başkan olarak gelecek
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:47
5
Başkalarından özür beklemeden önce, tüm muhalif kesime kendi yaptıkları hakaretlerden dolayı özür dilesin iktidar önce. Bu daha vahim bir şeydir. Devletin valisi gibi sözde kutsal kavramlar arkasına sığınmayın. Şimdi de bu şekilde çalmayı mı düşünüyorsunuz, milletin iradesini?
Karar Okuru 18 Haziran 2019 11:12
3
Yazıklar olsun bunca tezvirata. Nedir bu "devletin valisi" kutsamaları kardeşim. Devlet kim, Vali kim?. Bu Milletin devletinin memuru...Geçmişte valilerin partinin yada şunun bunun adamı olmasını nasıl eleştiriyorsanız, günümüzde de öyle eleştirmelisiniz... Vali kim yaa?. Kusursuz mu, insanüstü mü?. Niye "devleti" ve onun "valisini" kutsuyorsunuz?. Beyinleriniz emeviler döneminde kalmış gibi. O VİP kapılarından kimbilir kimlerin geçmesine izin verildi, Ekrem bey'e niye sorun çıkarıldı ki?. Kaldı ki, Sayın Erdoğan da geçmişte aynı muameleye tabi olmadı mı?. Ama, sayın Erdoğan da Valiyi savunuyo
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 02:40
Bu program secimin sonucunu etkilemez. Millet zaten programdan once kararini vermis. Butun anketler de Imamoglu'nun %5 veya %6 farkla ilerde oldugunu soyluyor. Ama artik bu ulkede muhalefet adayinin secimi kazanmasi mazbatayi almak icin yeterli degil. YSK hicbir hukuki gerekce gostermeden secimi iptal ederek tarafsiz olmadigini dosta dusmana ilan etti. iktidar hukuka aykiri birseyler yapip Istanbul Belediyesini CHPye vermeyecektir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:15
2
YSK mazbatayı verirken: Aferin YSK! YSK mazbatayı alirken: Taraflı YSK!
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 02:23
Binali Yıldırım nasıl mühendislik okumuş anlamadık valla. Ağzından laf zor çıkıyor.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 09:52
7
Ne alaka, mühendislik laf yapılan değil icraat gerektiren bir meslek. Avukatlık falan değilki
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:21
0
Mühendislerin büyük kısmı öyledir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 11:24
3
Çok konuşan değil çok iş yapan lazım. Keşke belediyeleri mühendisler yönetse.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:13
1
Keşke çok iş yapan değil de milletin her kuruşunu gözü gibi koruyan yönetse
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:00
0
Mühendis mi müteahhit mi? Kime güveneceğim ortada.
KararSIZ Okur... 18 Haziran 2019 02:14
Sayın Yazar, Kararlı değil Taraflısınız. Küçükkaya'nın Sayıştay raporundan soru sorduktan sonra Yıldırım'ın "raporu okudunmu?" sorusuna "Gazeteler yazdı sayıştay da yalanlamadı" demesi tam bir rezalettir(Yıldırım bunun üzerine Sayıştayın yalanladığını da açıkladı) ama siz kendisine teşekkür ediyorsunuz(artık nedense). Bugün gazetelerde Sayıştayın İmamoğlunu yalanlayan haberi vardı, 2019 un incelemesi başlamamış, 2018in raporu yazılmamış 2017 nin raporunda iddia edildiği gibi yüzmilyonlarca zarar gösteren tek bir kalem yok.Vakıflara yardım konusu ise yazdığınız şekilde hiç sorulmadı,
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:15
2
Sayıştayda İmamoğlu'nun söylediğini doğrulayan bir yetkili çıkar mı sizce ? Valla o yetkili yer ile yeksan olur, tozunu bile bulamazlar ...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:06
0
"Sayıştay'tan doğrulayan yetkili çıkmaz" O zaman her iftirayı atalım, Sayıştay yalanlayinca zaten yalanlayacaklardi diyelim. İmamoğlu'nun iddialarını nasıl inanacağız?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:13
0
Ben size bir iftira atayım. Siz yalanlayın. Sonra diyeyim ki "Tabi ki yalanlayacaktı". Mantık nerede kaldı? Biz kime inanacağız? İddiayı ortaya atan ispatla mukeleftir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 19:50
0
Sayıştayın raporundaki zararların dökümünü İmamoğlu paylaştı. Kiptaş’ın yüz milyonlarca karı belediyeye gönderilmemiş. İşgal edilen belediye arazilerinden tahsilat yapılmamış. İnsanlara yalancı demeden önce azami araştırmayı gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 01:29
Taraflı yazı. Ben İmamoğlu na oy düşünüyordum ama hafif kalıp yalana sığındı. Vali olayında evet kızdım ve söyledim dese oyum senin diyecektim. Çocuk gibi anlamsız yol seçti.Omurgasız çıktı. Keşke ülkeye bir yeni soluk olabilseydi. Malesef yorgun AKP ve Yıldırım daha dürüst davrandı. Bakanla görüştün mü evet devamlı görüşürüm. A. A ajansı ile görüştün mü HAYIR. Bu kadar basit. Vali ye hakaret ettin mi sinirlendim ettim. Hepsi bu. Beylikdüzün de Sosyal tesis 9adet yalan. Önceki dönem iki adet vardı bu dönemde ya kapatıldı ya özelleşti. Bunu biliyorum. Ne gerek dokuz adet sosyal tesis açtıma.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 00:47
" Doğruya doğru Ekrem İmamoğlu özgüvenli bir profil çizerken Binali Yıldırım kaygılı, endişeli ve özgüvensiz bir profil ortaya koydu." Hahahahahaha
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 09:56
0
"Caldilar" hahahahahaha..."caldilar demek zorunda kaldim da onun icin caldilar dedim" hahahahaaaa
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:26
5
Ekrem Müdafa'nin gerginlikten elleri titriyordu. Yüz ifadesi bile rahatsızlığı belli ediyordu. Yazar bizimle dalga geçiyor galiba.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:01
2
Çaldılar konusunda iddialıyım dedi. Zorunda kalmadı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:44
0
Yazar ironi yapmış olmasın?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 20:53
0
12:01..."CALDILAR DEMEYE MECBUR KALDIM" dedi. Yani yalan konustugunu itiraf etti.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 00:43
"Ekrem imamoğlu özgüvenli, Binali Yıldırım endişeli, kaygılı, özgüvensiz" Aynı yayını mı izledik acaba? Sorulan bütün soruları büyük bir rahatlıkla cevaplayan, CHP adayının yalanlarını yüzüne vuran Binali bey değil miydi? Vali sorusunda kem kum basit dedim diyen aday değil mi bu? Binali Yıldırım, "CHP yüzünden belediyenin burs verme yetkisi artık yok 70bin öğrenciye burs veremez" diyince hiç bir cevap veremeyen aday. Apar topar yetkisiz veri kopyalama işini aciklayamayan Ekrem mi özgüvenli ve rahat? Binali Yıldırım soruları istemiş iftirasını da İsmail Küçükkaya'nın pas vermesiyle kıvırdı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:30
6
Burs olayında baltayı taşa vurdu imamoğlu.
KaRaR oKURu 18 Haziran 2019 00:39
Aman Elif hanım. Sizin medeni saygılı olma talebinizi sadece İmamoğlu ve çevresi istiyor. Bu talep Türkiye'ye kazandirir ama Erdoğan AKP sine kaybettirir. Dürüstlük ve şeffaflık gelirse bütün makyaj akar ve gerçek suratları ortaya çıkar. Arkada görünmeyen çok çirkinlikler, yolsuzluklar var. Sizce bunun ortaya çıkmasını hangi menfaatperest yandaş arzu eder.
KARARLI KARAR OKURU 3 18 Haziran 2019 00:40
Futbol ligine Bank Asya adını koyanların Fetö ile iltisakı yok; peki kardeşim Fetö ile kimin iltisakı var?????????????
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:32
4
2013 öncesi fetö örgüt değil cemaatti. Süleymancilar neyse Milli Görüş neyse Fethullahcilar da oydu.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 11:17
1
Arabalarıyla sadece Pazar günleri trafiğe çıkarılmalı, evlerine haftananın bir günü elektrik verilmeli bir güne verilmemeli, il dışına çıkarılmamalı, kız alıp verilmemeli, toplu taşım araçlarına bindirilmemeli, sokakta tek tip-tek renkli elbise giydirilmeli bu cezalar hakkında değişik fikirler elde etmek için yüksek para ödüllü yarışmalar düzenlenmeli……
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:48
1
Sağlık memuru Sabahattin’in, öğretmen Nurettin’in, uzman er Necmettin’in, gardiyan Nizamettin’in, hizmetli Sücaattin’in, postacı Hüsamettin’in, muhtar Fahrettin’in, Tatlıcı Burhanettin’in, simitçi Bedrettin’in, müezzin Kerimüddin’in, şoför Alaeddin’in, bekçi Bahaeddin’in, arzuhalci Selahattin’in, palyaço Abuzittin’in FETÖ ile iltisakı var hemen kamudan atılmalı, mahalleye sokulmamalı, çok konuşanlar vatandaşlıktan atılmalı, cenazeleri kabristana gömülmemeli,
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:51
0
12:48 O sağlık memuru veya öğretmen devlet FETÖ'ye savaş açtığında, yani 2014'ten sonra ilişkiye devam etmiş mi etmemiş mi? Cumhurbaşkanı bunlar bir örgüt derken ayrılmış mı devam mı etmiş? Bylock kullanmış mı? Pensilvanya papazı emriyle evini arabasını satıp Bank Asya'ya yatırmış mı? Bunları yapmışsa görevden alınmak yetmez, vatandaşlıktan da atılmalı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:07
0
Devlet FETÖ'ye 2014'te savaş açtı. Devletin savaştığı bir örgüte yardım ve yataklık etmek suçtur. Öncesinde cemaate yakın olmak suç değil ama devlet mi fetö mü ikileminde hain terör örgütünü tercih ettiysen hainsin.
KARAR OKURUYUM KARARLI 18 Haziran 2019 15:11
1
10.32 Hukuki değil siyasi olan milattan (Aralık ihaneti) sonra bile bu şer şebekesi okullarına teşvik veren ve öğrenci akışı sağlayanlar, arsaBank Asya'ya kayyum atanmasında gecikenler ve hain darbe girişimine kadar bu bankayı açık tutanlar suçlu mudur? Suçsuz mudur? Bank Asya'dan paranı çekmekte geciktin diye cezalandırıldığı insanların olduğu bu ülkede cesaretin ve vicdanın varsa cevap ver.
KARARLI KARAR OKURU 1 18 Haziran 2019 00:38
Sayın yazar; İnternette Türkçe Olimpiyatlarında İzmir’de yaptığı konuşmada vatan kaçkını Pensilvanya sakini sümüklüyü öve öve bitiremeyen ve sümüklünün şiirini okuduğu konuşması videosu olan İBBB adayının Fetö ile iltisakı yok; birikimimi Bank Asyada topladım, cübbemi giyip onları savunasım geliyor diyen özgül ağırlığı önce azaltılan sonra yükseltilen eski meclis başkanının Fetö ile iltisakı yok; çocuğu Fetö okullarında okuyup Türkiye derecesi yapan 1970 lerden beri F.G
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 09:05
1
Fetoyla yillardir can ciger kuzu sarmasi olanlar, bu lanet olasi tarikatin uyelerini burokrasinin, yarginin icine yerlestirenler simdi Imamoglu'na fetoyla iliskisi oldu diye iftira atiyorlar. Hafizasini kaybetmis insanlar varsa bu ulkede belki onlari kandirabilirler.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:37
3
Çocuğu fetö okullarında okutan, fetö dershanesine giden, fetö yurdunda kalan herkese fetöcü dersek ülkede adam kalmaz. Solcu öğrenciler bile maddi durum sebebiyle cemaat evlerinde kalıyordu. Türkçe olimpiyatlarını övmeyen var mıydı? Fethullah ne zaman devleti yıkmaya kalktı o zaman terör örgütü oldu. Gelecekte Süleymancilar ihanet ederse onların da haddi bildirilir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:16
0
09.05 "Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır."derler.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:24
0
2014'te devlet FETÖ'yü terör örgütü ilan edip savaş açtı. Bu tarihten önce olanların hükmü yoktur. Bu tarihten sonra devlete karşı fetönün yanında olanlar vatan hainidir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 00:12
Binali bey Izmiri unutamamış gösterdiği vaatlerde Izmıre ait su ve kanalisazyon verilerini paylasiyor. Istanbula ihanet edenler istanbulu ancak rant görüyorlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN