Back To Top
Büyük Riyâ

Büyük Riyâ

 - Son Güncelleme: 17.06.2019 Pazartesi 08:51
- A +

Almanya’nın en çok satan kitaplar listesinde yer alan önemli bir eser: Die Grosse Heuchelei - Wie Politik und Medien unsere Werte verraten / Büyük Riyâ - Siyaset ve medyanın değerlerimize nasıl ihanet ettiğine dair.

1980’li yıllarda CDU (Hıristiyan Demokrat Birliği) saflarında milletvekilliği yapmış olan gazeteci-yazar Jürgen Todenhöfer’in kaleminden çıkan bu kitapta Batı’nın -bilhassa Amerika Birleşik Devletleri’nin- yürüttüğü kirli savaşlar ele alınıyor ve bu savaşlara geçirilen soylu kılıflar bir güzel parçalanıp çöpe atılıyor.

Türkiye’de her sene birçok kitapta ve her gün birçok köşe yazsısında ele alınan hususlar…

Kitabı önemli kılan şey, içinde yazılanlardan ziyade, bunların bir Batılı tarafından yazılmış ve Batılılar tarafından okunuyor olması.

***

Irak ve Yemen gibi savaş bölgelerine gidip bizzat müşahedelerde bulunan Todenhöfer, Batılı devletler tarafından veya onlar adına yürütülen savaşların yol açtığı felaketlere dikkat çekip “Haksız savaş, terör doğurur” tespitinde bulunuyor.

Saddam Hüseyin’in Batı’yı kimyasal silahlarla tehdit ettiği yalanına dayanan Irak savaşı için “çağımızın en büyük terör üretme programı” diyor.

Bu “program”la üretilen “IŞİD”e karşı mücadelede başvurulan yöntemleri de eleştiriyor; mesela, Musul ahalisini “IŞİD”den ‘kurtarmak’ için en az dokuz bin Musullu sivilin ABD bombardımanında öldürülmesinin kabul edilemezliğini vurguluyor.

Netice-i kelam: “Batı, özgürlük ve demokrasi adına savaş yürütmekten vazgeçsin artık.”

***

“Özgürlük ve demokrasi adına savaş”, tabii ki ironi.

Todenhöfer’in Alman devlet televizyonuna (Das Erste) verdiği beyanattan bir kesit:

“500 senedir dünyayı değerlerimizle ve dehamızla değil, sınırsız bir hunharlıkla istila ediyoruz. Herkes biliyor bunu. Asya’da Afrika’da herkes biliyor. Ne var ki biz, bunu bütün dünyanın bildiğini bilmiyoruz. Bütün bu ülkelerde değerlerimiz için değil menfaatlerimiz için savaştık; güç, pazarlar, para, petrol için. Batı, bu menfaat savaşını ve hunharlığı yüzyıllardır soylu değerler kisvesi altında güzel sözlerle pazarlıyor.”

Osmanlı devletinin son sadrazamlarından Said Halim Paşa’nın 1919’da yazdığı gibi:

“Şimdi artık Doğu, ‘Haç’ adına değil ‘Medeniyet’ ve ‘İnsanlık’ uğruna tecavüze uğruyor.”

***

Jürgen Todenhöfer, İslamofobiyle mücadeleye adanmış Feindbild İslam-Thesen gegen den Hass / Düşman İmgesi İslam-Nefrete karşı tezler kitabının da müellifi.

Hakkın hukukun, iyilik ve barışın peşinde bir insan evladı işte.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
A.A. 18 Haziran 2019 10:09
Keşke Hıristiyan bir din alimi çıkıp da "Ey Batılı! Her doğru her zaman söylenmez" diye bir fetva verseymiş de bu adam bir Batılı olarak Batı'nın "düşmanla"(!) mücadele ettiği şu dönemde bu doğruları anlatmasaymış. Hıristiyan din alimleri, Müslüman fakihleri örnek almalı biraz. Aynı numaraları kullanmalı.
Muhtefi. . 17 Haziran 2019 19:44
Biraz Meraklı olan herkes biliyor (oryantalist yerlisi haric) .Tabi ki Bati (Uzakdogu Dörtnala geliyor Çin,Hindistan) Çıkarını Sırtımızdan Sağlayacak. Oyuna gelme, uyanık, zeki ol. Birlik ol, sonra adamlar DÖVÜYOR ee ne yapsın tabi ki fırsatı buldu mu yapacak. .Hz Mevlana der ki Ağustos sıcağında yokuş yukarı birisi, birini sırtalamiş ne yaparsınız, Demişler Sirttakini sopalariz. .Yanlışsıniz buyurmuslar Sopayı Taşıyan Hak ediyor. .:))..
E.K 17 Haziran 2019 13:12
Bati sutten cikmis kasik degil. Kabul..Asyalilarin, Afrikalilarin hatta Osmanlinin yoneticileriydi kendi insanlarini cahil birakan, ezen. Nasil oluyor da elin insani gelip senin yurdunda sana kotuluk yapabiliryor? Kendimizde hic mi kusur yok? Osmanli coktugunde Turk-Musluman nufusun okur yazarlik orani binde 5 bile degildi....!
ahmet mithat 17 Haziran 2019 13:00
Ben onu bunu bilmem batının tüm kirli işlerini yine batının cesur adamları ortaya çıkaryo sonrada batı kötü gaddar felan filan inter milan
alemdar 17 Haziran 2019 10:29
Tamam Batı riyakar, iki yüzlü, demokrasi istismarcısı kabul. Ancak bunu müslümanların zaaflarını kullanarak yapıyor. Müslümanlar da bir, olsun güçlü olsun bakın bakalım kimse bir şey yapabiliyor mu? Maalesef gerçek şu ki; müslümanlarda bir umut yok, vizyon yok, bu çağa bilimsel, felsefi, edebi, ahlaki hiçbir katkıları yok. Allah böyle mi murad ediyor bilemem ama Allah'ın bir mucizesi olmazsa, realist açıdan bakarsak müslümanlar geçmiş zamanlardaki altın çağları asla yakalayamayacaklar.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 09:47
Biraz iğneyi bize de batırsanız.son yıllarda libyayi tarumar eden emperyalist ülkeler kimler mesela.ya suriye.israile en fazla zarar veren ülkeyi karıştırmak için yaptıklarımız.biraz adil olun lütfen.bizim artik amerika gibi israil gibi ülkelerden farkımız yok malesef
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 09:45
buyuk riya merkelin karsisina cikan gazetecilerin soru sormak yerine ben hayal edemeden siz yapiyorsunuz demek, ah bu alaman gazeteciler!
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 09:06
O zaman örnek al bu müellifi. Sen de Hak'dan adaletten yana namuslu biri olmaya çalış, yalakalık ve çamurlu yapacağına.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 21:41
0
Kime yalakalik yapmış, ne diyorsun sen! Bahsettigin zati ne kadar tanıyorsun? Hak dan yana, namuslu... sen peki!? Tanımadığın bir insanı, yalakalikla namussuzlukla itham ederek, iftira ederek mi namus çağrısı yapacaksın! Senin adalet anlayışın bu mu!? Bi bitmediniz gitti be!
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 08:29
Sorun şu bizim düşüncelerimize uygun görüşler yazan batılı yazarları takdirle okurken, yanlişlarımızı da yazan aynı yazarları anında düşman ilan edip mahkun etmek.. Biz samimi değiliz. Örnek mi? Noam Comsky.. Bernard Henry levy..
Kararlı okur 17 Haziran 2019 08:49
1
Sürekli mazlumun hatalarını öne çıkarmak tam bir zillet örneği olsa gerek. Silkinmek lazım.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 01:16
Batililarin Islam nefreti, Muslumanlarin gayrimuslumlere duydugu nefretin yaninda devede pire gibidir. Bu ulkede toplam nufusun binde biri kadar bile gayrimuslum vatandas yok. Neden diye merak ettiniz mi hic? Bir de Almanya'ya, Hollanda'ya, Fransa'ya, Belcika'ya, Ingiltere'ye bakin. Koskoca Londra sehrinin valisi musluman mesela. Almanya'da yesiller partisinin esbaskani Turk. Bu ulkelerin milyonlarca musluman vatandasi var. Tum vatandaslik haklari verilmis. ABD Irak'i isgal etmek icin yalan konustu. Tek yalan konusan onlar mi? Bir de islam ulkelerindeki devlet adamlarinin yalanlarina bak.
Karar Okuru 17 Haziran 2019 09:26
2
İslamofobi çağında bu yazdıklarınız hiç isabetli olmamış. Osmanlı zamanındaki gayrimüslimleri size hatırlatırım. Nefret etsek şu an soyları devam edemezdi.
takip'ciniz 17 Haziran 2019 15:43
0
bldiye başkanına vali demişiniz,,,,düzeldme,,,
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 17:54
2
09:26...82 milyon toplam nufusun icinde 100 binden az gayrimuslum var. 1927de 12 milyon nufusun 500 bini gayrimuslummus. Son 90 yilda bu ulkenin gayrimuslum vatandaslarina devletin ve halkin buyuk cogunlugunun yaptigi Irkcilik okullarda okutulan tarih kitaplarina yazilip cocuklara anlatilmalidir. Varlik Vergisi Kanunu, Askale Surgunu, 1964 Rum tehciri, 20 Kura Kanunu, Trakya Pogromu, 1930lardan 1990lara kadar Azinlik mallarinin devlet tarafindan gasp edilmesi, devlet memuru kamu gorevlisi olma yasagi...Liste uzayip gider.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 23:33
1
17:54 Tek parti işlerini Osmanlıya mal etmemek lazım. Bu kadar kafa karışıklığı da fazla.
Karar Okuru 17 Haziran 2019 01:12
Tilki uzanamadığı üzüme koruk dermiş. Bu ezik yakarışlar ile bir yere varılsa varılırdı. Batıya çatacağımız kadar kendi aymazlık ve sefaletimizi düzeltsek bize yeter. Bu kötü oyunlar aklı kıt olan ülkelerde her zaman oynanıyor.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 21:04
0
Malik bin Nebi'nin ve onun izinden giden Cevdet Said'in İslam dünyası için "sömürülmeye müsait olmak' diye bir tespitleri var.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN