Back To Top
Christchurch katliamı

Christchurch katliamı

 - Son Güncelleme: 16.03.2019 Cumartesi 08:22
- A +

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde 49 Müslüman, sadece Müslüman olduğu için hunharca katledildi.

Akıl almaz bir zulüm.

Dehşet içindeyiz.

Allah, terör kurbanı kardeşlerimize ganî ganî rahmet eylesin, yaralılara acil şifa versin, maktul aileleri başta olmak üzere Yeni Zelanda Müslümanlarının ve cümle İslam Aleminin üzerine sabır yağdırsın.

***

Cuma namazı vakti iki camide yapılan katliamın failleri, tarihte Müslümanlara indirdikleri darbelerle öne çıkan bazı Hıristiyan savaşçıların takipçileri olma iddiasındalar.

Katliamda kullanılan silahlarda buna işaret eden isimler ve tarihler yazılı.

Teröristlerden Brenton Tarrant’ın (masum Müslümanların üzerine kurşun yağdırışını internetten canlı yayımlayan caninin) katliamdan evvel sosyal medya hesabında paylaştığı bir “manifesto”da ırkçı mesajlar veriliyor ve Müslümanlarla -bahusus Türklerle- kanlı bir hesaplaşmanın gereğinden (!) bahsediliyor.

Teorisiyle pratiğiyle su katılmamış bir canilikle karşı karşıyayız.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, “terörist saldırıdan başka tarifi olmayan” bu “eşi görülmemiş şiddet”in Yeni Zelanda’ya “en karanlık günlerinden biri”ni yaşattığını söyledi; böyle bir şiddet eylemi için Yeni Zelanda’nın seçilmesinin ırkçılığı tolere eden ve aşırılığa zemin sağlayan bir ülke olmalarından değil bunun tam tersi bir ülke olmalarından kaynaklandığını, Yeni Zelanda’da nefretin yeşertilmeye çalışıldığını ama bunun kesinlikle gerçekleşmeyeceğini belirtti; saldırganların sahip olduğu ekstremist (aşırılıkçı) fikirlere “Yeni Zelanda’da kesinlikle yer olmadığını ve esasen dünyada da yer olmadığını” vurguladı.

Bunlara gerçekten yer yok mu dünyada?

Öyleyse dünya liderleri -sıradan kınama ve taziye mesajlarının ötesine geçerek- göstersinler yer olmadığını.

Irkçı ve İslam düşmanı fikirleri hep beraber lanetlemek, bu fikirlerden mütevellit teröre karşı -tıpkı “IŞİD” terörüne karşı olduğu gibi- dayanışmaya girdiklerini ilan etmek için Christchurch’te toplansınlar meselâ.

Bilhassa Batılı liderlerin böyle bir resimde yoğun olarak yer almaları, terörün ve dahî “medeniyetler çatışması”nın önüne geçmeye -en azından hararetini düşürmeye- hizmet edebilir.

‘Batı terör konusunda çifte standart uyguluyor; Hıristiyanlara ve Yahudilere saldırıldığında gösterdiği  hassasiyeti Müslümanlar saldırıya uğradığında göstermiyor’ eleştirisi haklı bir eleştiri ve bunun gereği yapılmalı.

***

Daha önemlisi; Batı’da marjinal grupların tavrı olmakla kalmayıp ana akım siyaset ve medyada da sergilenen İslam düşmanlığının önüne geçmeye matuf adımlar -acilen, çok acilen- atılmalı.

Christchurch katliamına dair bir açıklamasında "Bu hain saldırıda sadece faillerin değil Batı'da çığ gibi büyüyen İslam karşıtlığını ve nefreti körükleyen siyasilerin ve medyanın da aynı derecede sorumluluğu vardır” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu boş konuşmuyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
PKK,Taliban, Daeş buz gibi ABD imalatıdır. Made in ABD. Terör örgütünü kurarlar ardından da bununla mücadele ediyoruz diye hedef ülkenin topraklarını işgal ederler. Yani Batı önce yangını çıkarır peşinden itfaiyeci elbisesi ile yangını söndürmeye gelir.
Batı iki yüzlüdür terör örgütlerinin ardında gelişmiş ülkelerin istihbarat örgütleri vardır. Bu ülkeler hiç utanmazlar, kalkar bir de teröre destek veren ülkeler listesi hazırlarlar. Gene utanmazlar dünyanın en büyük devlet terörünü gerçekleştiren İsrail’i ne hikmetse bu listeye hiç almazlar. İnsan hakkı, eşitlik, adalet terörle mücadele edebiyatını yapmaya da devam ederler. Mehmet Ali Ağca’yı Maltepe Askeri Cezaevinden kaçırılması sonrası Bulgaristan’a uğurlayan ABD yetkilisi kimdi????????????????????
KARAR OKURU 17 Mart 2019 00:14
0
geçen aylarda hollandalı iki kadın turist Fas'taki fakir insanlara yardım etmek için gittiklerinde IŞİD militanları bu iki kadını çadırlarında esir alıp önce tecavüz ediyorlar ardından da bıçaklarla kafalarını kesip katl etmişlerdi beni bu videoyu izledim ve dehşete düşmüştüm kadınların çığlıkları hala kulaklarımda Dün Yeni Zelanda'da camiyi basan Zalim katil ile çadırda 2 batılı turist kadına tecavüz edip kafalarını kesen cani IŞİD militanları ikisi de benim gözümde Barbar ve katildir zalimdir
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:17
10
Niye müslümanlara işid dayatması yapılıyor. İşidi destekleyen bişey dememişki adam. Bu her kürde pkklı muamelesi yapanla aynı kafa
Yeni Zelanda'da bir tane sapık cani çıktı ama hiç destekçisi yok. Bizde ise yüz binlerce cihatçı sapık cani var. Maraş, Çorum, Madımak, Suriye'de bunların ne kadar deneyimli ve destekçileri olduğunu gördük. Asıl biz bu belanın nasıl üstesinden geliriz diye düşünüp, çareler üretmezsek geleceğimiz daha da karanlık olacak.
Vatandaş Faruk 16 Mart 2019 23:27
2
Kılıçdaroğlu' nun konuşma metinlerini sen hazırlıyorsun herhalde...Onun ağzıyla konuşmuşsun... Bu cinayeti işleyen bir "sapık" değil, soğukkanlı bir terörist...Eylemi yaparken verdiği mesajlar, kullandığı gerekçeler, Batılıların %80' inin bilinç altını yansıtmaktadır...Afganistan' da, Irak'ta, Filistin'de, Bosna'da, v.s...milyonlarca müslümanı kaç "sapık" katletti ve etmeye devam ediyor ?...
Konuk 16 Mart 2019 19:38
Bazıları niye anlamazlıktan geliyor. Erdoğan'ın Sultanahmet örneği yapılan sıkıştırma numarasını savmak için. Erdoğan'da dolu boş önemli değil Ayasofya açılmalı biliyor, Ama zamanlamayı biz tayin etmeliyiz diyor. Çünkü Haçlılar topluca yüklenmek için bahane arıyorlar. Peygamberimiz Kabede açıktan tavafa ne zaman başladı, Hz.Ömer Müslümanlara katılıp sayı 40 olduğunda.40 semboldür, Yani güç biriktirmek demek. Haçlılar Türkiye'ye erken doğum yaptırıp boğmak istiyorlar. Erdoğan Bakkal değil Devlet yönetiyor.Bilmediğimiz Yüzlerce istihbarat
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:25
77
Faiz dünya gerçeğidir diyen bir adama Peygamberi misal vermeniz yokmu? Öbür tarafta hangi yüzle bakacaksınız bakalım faiz alana verene senedini yazana Allah lanet etsin diyen Efendimizin yüzüne. Faiz sadece bi tanesi üstelik
Muhtefi. .. 16 Mart 2019 17:50
Christ Church City!.( İsa Kilisesi Şehri!.) Türkçesi. Planlı, Mesajı olan bir belde'de yapılmış KATLİAM. !..Sirp Faşist (cetnik) Müzikleri eşliğinde. .mesaj direk bize. !..çünkü Dünyada en Büyük Güçlerdeniz ISLAMI temsil eden. .uyanık olmalıyız cook uyanık olmaliyiz. .VATAN önemli kalan herşey teferruattır. .iç siyaset ile DIŞ SİYASET farklı şeyler. .spor taraftarlığı degildir. .VATAN SEVGİSİ. .!!..BİR olup DİRİ ve İRİ olmalıyız. .
Türkan Elçi, Twitter hesabından yayınladığı mesajda, "Faşizm; cami, kilise, havra, minare ayırımı yapmadan kurşun yağdırır. Yeni Zelanda’daki bir camide 49 kişiyi de öldürür, 49 yaşındaki masum birini bir minarenin ayakları altında da öldürür. Faşizm faşizimdir" dedi. Bu arada Erdoğan bunu canlı olarak mitinglerde gösterdi oy için bundan bile faydalanıyor söyleyecek söz kalmadı gayrı
Ricky Martin 16 Mart 2019 15:10
Türk halkindan bazilarinin kafasi özürlü, konulari tartismasini bilmiyorlar. Hep konunun disina cikip bayagilasiyorlar. Asagidaki yorumcularin bazilari bu sinifta. Ne konulara vakiflar, ne dinleme ne anlama ne analiz nede sonuclandirma becerileri var. Eline smart phonu alan kendini bilge saniyor. Oysa ne demis atalarimiz? Sükut altindir. Bildigin kadar konus. Bilmiyorsan susta adam sansinlar,
KARAR OKURU 16 Mart 2019 18:49
2
senden de feraset akıyor mübarek
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:25
Dış mihrak hastalığı var bizde. İnsanlar vahşiçe katledilmiş, Kardeşlerimiz katledilmiş de diyoruz müslüman oldukları için. Sonra ne yapıyoruz peki? Bu konu işlenecek daha ve bu adamın sapkınlığını anlatan yazılar yazılacak filmler çekilecek. Olayın olduğu Ulkede yıllarca bu katliamı anılacak törenler kpnısmalar yapılacak veBunu da yine batılılar yapacak. Biz ne yapıcaz. Biz batılıları fotoğraf çektirmeye çağırıcaz. Her işid terörü haberinde, bu olayı hatırlatıp, onlarda da var diycez. Batı nın iki yüzlülüğü diyeceğiz bol bol.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:45
31
İlk günde, CNN'de bir hanım konuşmacı siyahlı bir bandajla programa çıkıyor, bizde olmadı böyle şeyler.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 18:24
0
Kör değilsin, değil mi kırmızı 31? CNN'de programı bulup seyredebilirsin, mesela...
Charlie Hebdo saldırısını, Suriye’deki cihatçıları öven, buna sevinenler Yeni Zelanda katliamına üzülmüş gibi görünüyor ama bir yandan da, “Haçlı Saldırısı” diyerek kışkırtıcılık yapmıyorlar mı? Maraş, Çorum, Madımak katliamlarını yapanlar-karışanlar siyasete atılıp bizden yüksek oylar almadılar mı? “Bize oy veren cennete gidecek, bize oy vermeyenler terörist ve dinsiz, ezanı ıslıkladılar” diye kışkırtıcılık yapanları dışlamazsak, korkarım temeli dini bağnazlık ve ırkçılık olan bu tür saldırıları ülkemizde de gör
Ahmet 16 Mart 2019 14:15
Cocuklarima, bu ülkede İslamcıların iktidar olabilmek ve hizmet edebilmek için yaptıkları fedakarlıkları anlatacaktim. Artık o İslamcıların ne kadar omurgasız olduklarını anlatacağım. Nasıl bir canavar yarattıklarını bitmek bilmeyen iktidar hirslarinin hizmet aşkından değil yönetme ve para hırsı dan olduğunu ve buna İslamcı yazarların nasıl çanak tuttuklarını. Feto ile yaptıkları kirli işbirliğinden sonra birbirlerini nasıl sattıklarını. İslami şekli verip, ruhumuzu nasıl çaldıklarını. İktidardakilerin yalanlarini gizlemek için kalemlerini n
Fransa'dan 16 Mart 2019 13:25
islamofobiyi korukleyen basta, en basit adabi muaseret kanununa dahi uymayarak kimliklerine sahip ciktigini dusunen muslumanlar, el sikmaz kadina selam vermez, kopege nefretle bakar ve avrupalidan hosgoru ve muhabbet beklerler!
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:07
21
kadınala el sıkmamak Allahın emri köpeğe nefretle bakmıyoruz sadece evimize almıyoruz çünkü o da Allahın emri. kediye izin var ama köpeğe yok. kimseden hoşgörü muhabbet beklediğimizde yok. bize Allah yeter
KARAR OKURU 16 Mart 2019 17:05
9
Kuran da yazmıyor bu Allah'ın emri dediklerin. Sen hangi Allah a iman ediyorsun bi de hele
KARAR OKURU 16 Mart 2019 18:11
3
Kadinlarla el sikmamak Allah'in emri imis. Cumhurbaskani Allah'in emrine karsi geliyor o zaman.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:12
1
kuranda peyagambere itaat Allaha itaattir diyor. peygamberinde açık hadisleri var. evet karşı geliyor. el sıkmayı geç faizdede karşı geliyor iznadada karşı geliyor kul hakkındada karşı geliyor. en büyük dert el sıkmak olsa. Ben bir olan Allaha ve onun Peygamberine inanıyorum.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:14
2
kuranda namaz vakitleride yazmıyor. o yüzden Peygamber var. ondan öğreniyoruz neyi nasıl yapacağımızı
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:54
4
KO 14:07, sen hak mezhep edebiyatına kendini fena kaptırmışsın, İmam Şafi ile Kuran'ın inişi arasında da bayağı bir süre var. İnancına saygıyı esirgeme de dinin kurallarını keyfine göre seçmesen daha iyi olur.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 00:06
13
başkanın karşı gelmediği emirmi var Allah aşkına. ne yaşıyorsanız ne zannediyorsanız islamı
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:30
0
Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı şiddetlidir. Haşr suresi 7
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:34
1
Kim neyi keyfine göre yapıyor, edebiyat masal gerçek neymiş hepsini göreceksin öte tarafta aslan rahat ol. Sık dişini en fazla elli yılın kalmıştır. Ondan sonra keyfine göre anlatırsın sorduklarında
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:37
2
Senin keyfine göremi seçelim paşam. Hepiniz ulemasınız ya hani. Namaz kılmayan kuran okumayı bilmeyen müçtehitler. Maşallah maşallah
E.K 16 Mart 2019 12:41
Yenin Zellanda katliaminda olenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Neresinden bakarsaniz bakin, cok aci bir tablo......................... Ozelikle Bati Avrupa ve Kuzey Amerika gibi refah seviyesi yuksek toplumlarda Islamafobinin yukseldigini gozlemek mumkun...Endise verici ve aci ama durum boyle...Peki neden?....Iran'in Mollalarinin, Arabistan'in sehylerinin, prenslerinin, Isid'in yaptiklarinin etkisi var. Avrupa'da yasayan muslumanlarin geneli iyi ornek teskil etmiyor. Muslumaniz diyorlar, ancak bunu yasamlariyla sergilemiyorlar..Entegrasyon yok. Yerel kiyafetleriyle tepki cekiyorlar..
karar okuru 16 Mart 2019 11:20
Üç beş gün önce yaptığım yorumumda Faşist dincilik milliyetçilik mezhepçilik insanların canını alır demiştim. Bu yorumu taksimdeki ezan ıslıklandı yazısına yapmıştım. Bakın arkadaşlar siyasiler her kimseniz bu tür işlerin altını kazımayın sonu insana mal olur demiştim. Yazık olmadımı şimdi o insanlara. Dini milliyeti ırkı ne olursa olsun yazık değilmi. İnsanlık Allahın onlara verdiklerini reddiye yolunu seçiyor ve bu çok anlamsızca ve acımasız. Sevgi ve saygı dolu Vicdanlı Ahlaklı Doğru ve dürüst insan olmalıyız önce .
Kasım 16 Mart 2019 12:50
8
Adını yazmayan yorumculara cevap yazmamaya çalışıyorum. Onları bir tür kaçak izleyici olarak görüyorum ama şu yorumun aptallığı, salaklığı dayanılacak gibi değil. Taksimde olan küçük hâdisenin bu vahşetle ne alâkası var?! Bu şerefsiz ve bağlı bulunduğu örgüt veya tarikat adına ne dersen de, öldürmek için, katliam için kurulmuş. Şu vahşeti bile getirip iç çekişmelere bağladın ya! İyi ki adını yazmıyorsun.
karar okuru 16 Mart 2019 18:38
7
Senin beynin kahramanmaraşı , çorumu , sivası algılayamadığından hakaretle dolu küfürbaz bir yorum yazmışsın. Okuduğunu anlayamamışsınki sana başka ne diyeyim. Yok yok şöyle diyeyim senin gibi ahlak yoksunu küfürbazları Allah (cc) ıslah etsin.
Ahmet 16 Mart 2019 09:38
Suriye de silahlı grupları destekleyip sadece hayatına renk katmak için heyecan aramak için gelen teröristleri parlatip bugün bu yazıyı yazmak... İstanbul'da sinagog patlatildiginda numayisinizi görmek isterdim. Samimiyet adına.
Kasım 16 Mart 2019 12:52
9
Sinagog saldırısı elbette ki kabul edilemez. Zaten o olayın perde arkasında karanlık mahfiller var. Burada sadece öldürmek için kurulmuş bir yapının vahşeti var. Dünyanın hiçbir yerinde hristiyan, yahudi veya budist kanı akmıyor. Akan kan müslüman kanı. Buna rağmen müslümanlar terör eylemi yapmıyorlar. Bu namussuzlar hem müslümanı, müslümana kırdırıp, hem de kendi ülkelerinde müslümanı katlediyorlar.
Ahmet 16 Mart 2019 13:50
77
Katılmıyorum. Dünyanın çeşitli yerlerinde müslüman kanı kadar olmasa bile çeşitli din mensuplarının kanları akmaya devam ediyor. Kan yarıştırmak yerine dunyayi okumaya çalışmakta fayda var. Savaşlar konjonktür eldir. 2. Dünya Savaşı'nda en az musluman kanı akti. Mesele bizim bazı silahlı teröristleri parlatip bazılarına barış serenadi yapmamız. Samimiyetsizligimiz.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:55
26
12:52 dünyanın hiçbir yerinde Hristiyan kanı akmıyor diyen yorumcu ya irkaç sene önce Fransa'da gece kulüplerini basan IŞİD militanları 200'e yakın insanı katletti Hollanda'da havaalanında basan militanlar çok sayıda insanı katletti Almanya'da Noel günü arabasıyla insanları ezen militan çok sayıda kişiyi katletti Nijerya'da Somali'de 1 sene önce 10 tane kiliseye saldırıldı 300 kişi öldürüldü pazar ayininde daha sana anlatayım mı dostum Sen diyorsun ki Hristiyanların ve başka dinlerden insanların kanı akmıyor yalan söylüyorsun ya da çarpı diyorsun dem
KARAR OKURU 16 Mart 2019 15:17
36
müslümanı müslümana kırdırıyorlar ne demek yahu? müslüman iradeden yoksun bir kukla mı? işin doğrusu şu: müslümanlık diye bir şey yok. herkes kendi çıkarına göre bir anlam yüklüyor kelimeye. Çıkarlar kaçınılmaz olarak çatıştığında da kimse sıfatın müslüman mı değil mi diye bakmıyor, birbirine giriyor.
evin 16 Mart 2019 07:00
yeni zelanda başbakanı olayın terör saldırısı olduğunu ve yeni zelandanın en karanlık günlerinden birini yaşadığını söyledi...birkaç öfkeli genç yapmış diyerek katliamı haklı çıkarmaya çalışabilirdi... bunu yapmadığı için tebrik ediyorum kendisini...
KARAR OKURU 16 Mart 2019 05:06
Silahsiz, korumasiz insanlari din ugruna, intikam ugruna katletmekten daha buyuk bir gunah dusunemiyorum. Maalesef Bati ulkelerinde Islamofobi, ISiD'in kelle kesme videolarindan sonra buyuk artis gosterdi. Yakin gelecekte bu durumun duzelebilmesi olasi degil. Ote yandan Israil'in Filistinlilere karsi uyguladigi zulum da artarak devam ettikce, Islam ulkelerinde yasayan gayrimuslum azinliklar da surekli tehdid altinda olacak. Devletler bir araya gelip ortak bildirge yayinlayabilirler ama bunun bir yarari yok. Nefret ve intikam duygulari insanlari bir kez etkisi altina alirsa, nesiller surer.
KARA 16 Mart 2019 04:48
manyagin biri silahla camiiye girmis ve insanlari dediginiz sebeplerden katletmis dogru. Asagilik bir adammis anladik gorduk. Ama Boyle sistematik saldirilar mi varda bir bolgeyi toptan terorize etmekten terorden bahsetmeye basladiniz. Bati iki yuzlu anladikta, aha musluman kani akti deyip bunu yine ummetci bi anlayisla ele alip. bir hristiyan suclamasina cevirmekte bi o kadar vahim.
Kasım 16 Mart 2019 13:00
Bu toptancılığı senin savunmaya çalıştığın batı’dan öğrendik. Üstelik bunların tarihi katliamlarla dolu. Kafadan kuru sıkı sallama da biraz tarih oku. Şu yorumları yayınlarken biraz toplumun ruh halini gözönüne alsana admin! Süs müsün sen orada?!
KARAR OKURU 16 Mart 2019 15:20
60
kasım sen kendini toplum yerine koyma. müdürlük taslama. kendi hayatına bak.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 17:39
0
yalnız kırmızılara bakınca kasım harbiden müdür herhalde sosyal medya bölümünde.
Karar Okuru 16 Mart 2019 04:34
Hadi hep beraber Batı'nın yaptığının aynısını yapalım, bu terör eylemini avantaja çevirelim.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:58
0
Batı taklitçiliğine devam diyorsun yani, eskisi gibi, eskilerin gibi...
Merakli 16 Mart 2019 02:02
Ustad, toplansin liderler de aradaki fark bir tarafta organize ve uzun soluklu bir olusum diger tarafta tek tuk dengesiz manyaklar. Icimiz yaniyor tabii ki ama "Bakin iste siz de bizim kadar kotusunuz" demek hem dogru degil hem de hic bir sorunu cozmez.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 01:39
dikkat ettiniz mi Türkiye'de ve dünyada Avrupa'da son yıllarda milliyetçilik oldukça yükselişte üşünsenize siyasal İslamcı bir kökten gelen AKP bile artık milliyetçi söylemlerde bulunmayan başladı yani Bu da demek oluyor ki milliyetçilik artık oy da getiriyor ikdidarda getiriyor.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 01:31
ruşen çakır çok doğru bir analiz yaptı. bu mesele 50 yıl daha malzeme olur marjinal gruplar için. bu ferdi bir olay falan değil. düpedüz savaş. ama karşımızda düşman yok. gölgelerle savaşıyoruz.. o adamı en fazla asarlar. bu olaylar yine olur. ki asacaklarınıda sanmıyorum
KARAR OKURU 16 Mart 2019 01:22
Allah Müslüman kardeşlerimize rahmet eylesin. Kimden ve nerden gelirse gelsin bütün terör örgütlerini ve teröristleri lanetliyor, Allah'tan bütün mazlumların yardımcısı olmasını diliyorum.
tüm dünyada ve Türkiye'de milliyetçilik vatanseverlik yükselişte özellikle Avrupa'da milliyetçilik çok revaç da ve yükselişte Türkiye'de de son 4 yıldır 5 yıldır milliyetçilik çok yükselişte ben şunu itiraf edeyim daha önceden milliyetçi değildim AKP sayesinde ben de milliyetçi ve hatta ulusalcı oldum AKP kendini siyasal İslamcı dinci gösteriyordu Sonra bir baktım AKP milliyetçi ve hatta zaman zaman aşırı milliyetçi söylemler geliştirmeye başladı bu sebeple Ben de AKP yi görünce milliyetçi olmaya karar verdim gerçekten AKP benim milliyetçi yaptı.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:08
4
Miliyetcilikle vatanseverlik ayni sey degildir. Milliyetciligin temeli Irkciliga dayanir. Turk milliyetcisi, Kurt milliyetcisi, Rus milliyetcisi, vs...Vatanseverlikse memleketini sevmek demektir. Milliyetcilikle ilgisi yok. Bu ulkede vatanini seven Turkler, Kurtler, muslumanlar da vardir, gayrimuslumler, Ermeniler, Yahudiler de.
Bê kes 16 Mart 2019 13:03
27
Türk islam milliyetçiligi çok tehlikelidir, ayni sirp ortadoks milliyetçiligi,sanki TÛRK ,SIRP ikiside kardes,
Muhtefi. .. 16 Mart 2019 18:02
2
10:08...Türk Milliyetçiliği hiçbir zaman Irkçıktığın, faşist bakışın temsili olmamıştır hatta bu Kavramları bize BATI ÖĞRETTİ. Dunya Sömürge Tarihı örnektir. ::))..biz 1000 sene hep beraber çeşitli etnik kökenleri, değişik Din ve Mezhepleri ile beraber yaşadık. .Ermeni, Yahudi, Balkanlı, Arabi, Kafkaslisi vd hepimiz TÜRK deriz kendimize. .kelime oyunları onlar vatansever, uluscu, Milliyet Perver vb..VATANINA SAHİP ÇIKAN. .Bölünmez Butunlugune,stratejik çıkarına hizmet eden herkes Bizdendir. Bizimdir, Biziz. !!..
KARAR OKURU 17 Mart 2019 00:09
26
Yeme kimseyi 'muhtefi. ..', ya da biraz tarih öğren; Osmanlı 'imparatorluk' idi. Türk sarayın kıyısından bile geçemezdi son yüzyılına kadar.
eski islamcı 16 Mart 2019 00:32
terörist ŞİD militanları Fransa'da eğlence yerlerini gece kulüplerini basıp 200'e yakın insanı katletti bu katliam dan sonra Türkiye'de kendisini dinci gösteren bazı zalimler Oh iyi oldu Hristiyanlar cehenneme gitti Yaşasın Cihat diye naralar atıyorlardı Şimdi ise birkaç terörist Hıristiyan Yeni Zelanda'da camide katliam yaptılar Dün Fransa'da yapılan katliamı alkış tutan Dinciler bugün Müslüman kardeşlerimiz katledildi diye yas tutuyorlar. bu bir ikiyüzlülüktür dün alkış tutuyorsun bugün ise kendine yapılınca kınıyorsun yas tutuyorsun oda terör buda
deist 16 Mart 2019 00:30
doguda ışid din adına kafa keser batıda bunlar hıristiyanlık adına camii basıp insanları katleder dinler insanlıga mutluluk yerine kan ve gözyaşı vermeye devam ediyor
KARAR OKURU 16 Mart 2019 09:51
7
tabi dinler olmasa hiç kan dökülmeyecek. para pul petrol kadın toprak için kan döküldüğü görülmüş duyulmuş şey değil. ya olm bi yürüyün gidin. azcık kitap okuyun tarih öğrenin yaa
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:26
12
09:51..."Deist" rumuzlu arkadas, dinler olmazsa hic kan dokulmeyecek demiyor. Dinler insanlara kan ve gozyasi veriyor, diyor. Savaslarin buyuk cogunlugunun nedeni ekonomiktir. Genellikle de savasa suruklenen insanlar birbirini bogazlar, koltuklarinda oturan birkac kisi zengin olur. Insanlari savasmaya ikna etmek icin kullanilan araclardir din ve Irkcilik. Bu arada bazi manyaklar da cikar din icin gider camide, kilisede katliam yapar. Baska dine inananlarin dusman oldugunu sanirlar cunku.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 11:01
12
ilk kan kadın için döküldü
KARAR OKURU 16 Mart 2019 15:22
24
ilk kan erkek için döküldü
Sigmund 16 Mart 2019 16:34
13
Kan dökme sebepleri: maddi çıkar, sosyal hiyerarşi, seks. Din, ırk, dil, millet, dava, ideoloji, sınıf, namus vb bahanedir. Postrasyonalizasyondur.
Ali baba 16 Mart 2019 00:22
Bu bir terördür, kinanmalidir,lanetlenmelidir,türkiye iblid,deki radial islamci cihatci teröristleri desteklemesine bir son vermelidir, buda lanetlenmelidir,
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN