Back To Top
Demokratik ve sosyal hukuk devleti

Demokratik ve sosyal hukuk devleti

 - Son Güncelleme: 22.11.2019 Cuma 10:07
- A +

Bizde Batı’dan alınmış terimler birçok inançlı kişiye itici gelir ve güvensizlik doğurur. Bu sebeple; Hukuk Devleti düzenini istemeyenler de bu güvensizliği körükler.  Buna karşılık İslâmi terimler de başkalarında güvensizlik doğurur. Şeriat terimi belki bu konuda verilebilecek birinci örnektir. İster Batı’dan ister İslâm’dan gelen terimler kötüye de kullanıldığı için bu karşılıklı güvensizliğin kısmen açıklanabilir bir yönü vardır.

Karşılıklı güvensizliği ortadan kaldırmak için iyi niyetli görüşmelere ihtiyaç vardır. Ancak “iyi niyetli görüşme” diye adlandırılan görüşmeler de her zaman iyi niyetli olmaz. Bu da görüşmelere karşı  güvensizlik doğurur ve uzlaşma istemeyenler de tepkileri körüklerler. Ancak akl-ı selim ve kalb-i selim sahibi olanlar kelimelere değil söylenenin amacına bakarlar. Bir Daiş mensubu “Şeriat isteriz” derse güvensizlik ve korku haklıdır. Buna karşılık “kalb-i akul” sahibi bir müslüman “Şeriat” dediğinde Hukuk ve Ahlak’ın ortak evrensel ilkelerini anlar. Şeriat; “örf” adı verilen ve bu evrensel temel ilkelere aykırı olan törelerden ve güçlünün dayattığı kurallardan etkilenen, bozulan ve sözde “İslâmi hükümler” denen kuralları kapsamaz.

“Demokratik ve sosyal bir Hukuk Devleti”ne de bu tepki gösterilir. Yirmi yıl kadar önce ben bu terimin “Medine-i fâzıla” karşılığı olarak kullandığımda bir yazarımız “insanın böyle dostu olunca, düşmana ne ihtiyacı olur?” demişti. “Medine-i fâzıla” terimi İslâm düşünce aleminde kullanılmadığı için de bu terim kullanılınca “erdemli Ankara! diyecek yerde Medine’den ne söz ediyorsun?” veya “felsefik(!) terimleri ne demeye kullanıyorsun?” haykırışıyla insanı söylediğine pişman ederler.

Kötü niyetliler de bu karşılıklı düşüncesizlikten çok hoşlanıp iki tarafı daha fazla birbirine düşman kılmaya çalışırlar. İyi niyetle, “gafil”leri uyarmaya çalışanları da bu kavga ortamında usulünce “etkisiz hale getirirler”.

Emîr-ul-mü’minîn’nin çok önemli bir uyarısı vardır: “İnsanlarla Hakk’ı tanıyamazsın, önce Hakk’ı tanı, sonra kimin hakk ehli olduğuna karar ver!”

Yine buyurmuştu ki “İki karşıt dava sahipleri birbirleriyle savaşır hale gelmişlerse ikisi de Hakk’da olamaz, Hakk; Hakk ile savaşmaz, şu halde ya bunların birisi veya her ikisi batıl’dadır.”

İnsanları gaflette bırakarak kendi bencil çıkarlarını sağlamak isteyenler gafilleri birbirine düşürmenin çeşitli yollarını çok iyi bilirler. Deli görünür, veli görünür ve kuyuya öyle taşlar atarlar ki, taşları çıkarmaya çalışanları bu çalışmaları sırasında bertaraf edebilsinler.

“Medine-i fâzıla” yıkıldı ve bir daha kurulamadı. Kurulabilmesi için hiç değilse toplumun üçte birinin gafil veya düzenbaz değil, kalb-i akul sahibi olması gerekir. Belki toplumun onda biri ile de olur.

Demokratik Devlet, “yönetimi şûrâ ile olan devlet”tir. Gerçek sosyal devlet, Emîr-ul-mü’minin buyurduğu gibi, ülkenin uzak bir bucağında tek bir kişi dahi aç ve çaresiz kalmış olması ihtimalinden titreyip, yiyeceğini en yoksulluğun yiyebileceğine göre belirleyen Yönetici’nin Devleti’dir.

Laik Devlet, kasten bu perde ardında İslâm düşmanlığı yapan bir yönetim olmamalıdır. Lâ ikrahe      fîd-dîn ilkesine uymak ve vicdan hürriyetini tanımak Hukuk Devleti’nin gereğidir.

Sevgiyle!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kuru bilgilerle artik hic bir yere varilmiyor herkesin karni tok bunlara sn hocam. Icraat ve aksiyon gerekiyor. En azindan somut olarak bazı şeyleri eleştirerek (bir kötülüğü düzeltmenin 2. yolu) "Ey iktidar sahipleri şunları şunları yanlış yapıyorsunuz bunlarin ne Şeriatta ne de demokratik hukuk devletinde yeri vardır " diyemeyen bir alim veya akil adam değilseniz kusura bakmayin siz korkagin teki olarak anilmaya mahkum olursunuz. Vesselam.
hukukçuların hali içler acısı 26 Kasım 2019 07:20
0
Yazıda bahsedilen "kendi bencil çıkarlarını sağlamak isteyenler" grubuna iyi bir örnek olmuşunuz, tebrikler!
KARAR OKURU 22 Kasım 2019 19:27
Çok yerinde sözler. Katılıyorum.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 17:20
0
Allah razı olsun
Bozoklu 22 Kasım 2019 11:31
Dini önderlerimiz, ilahiyatçılarımız bu gibi meseleler üzerinde kafa yoracağına sakal-bıyık, veya kadın tek başına otobüse, uçağa binip te 90 km'lik mesafeye gitmesi günah mı değil mi meselesini tartışıyor. Sonrada deizm neden yaygınlaşıyor diye şaşırıyoruz. Hatemi Hoca haklı.
KARAR OKURU 22 Kasım 2019 11:20
Bu safiyane ve naif yorumlarınızın ulaşabileceği bir İslam coğrafyası ve müslüman kitle olsa keşke demekten başka elden ne gelir kıymetli hocam. Ne böyle bir İslam alemi var ne de bu mesajı alıp uygulayabilecek müslümanlar. Herkes kendine müslüman. Adaleti yalnızca kendisi için, kendi yakınları ve cenahı için istiyor. Bu nedenle ya batılı anlamda bir demokrasi ve hukuk devleti inşa ederiz yahut bu vasatistan böyle devam eder...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 17:23
0
Batılı anlamda demokrasi nerede? Ne demek?benim istediğimden farklı mı?islamdan bahsedildi diye boş konuşmayın
KARAR OKURU 22 Kasım 2019 09:00
Ne güzel anlatmışsınız Hocam, kaleminize sağlık. Keşke İslam toplumlarından demokratik ve sosyal hukuk devletine örnekler de verseydiniz. Sayıları çok olmalı, değil mi? Her dönemde hem de. Sorular gelecek tabii. Kölelik yasaklanmış mıydı mesela verebileceğiniz en demokratik sosyal hukuk devleti örneğinde? Ya da çocuklarla evlilik yahut çokeşlilik?
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 17:24
0
Zevzeklik eleştiri değildir
KARAR OKURU 22 Kasım 2019 08:22
Efendim yazdiklarinizin ve soylediklerinizin bir karsilik bulmasi icin lutfen ayni seyleri bunlari okuyup sindirecek ve uygulayacak insanlarin, toplumun anlayacagi sekilde ifade yolunu bulun.
KARAR OKURU 22 Kasım 2019 07:31
Sn Hatemi kaleminize sağlık.İslam ülkelerinde hiç mi hukuk devleti olmayacak acaba.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 17:25
0
İslam ülkelerinde hukuk devleti olunca dünyada da olacak
KARAR OKURU 22 Kasım 2019 00:23
islami terimler ile modern kavramları anlatmaya çalışmanız çok faydasız bir uğraş. islam tarihinde olmayan şeyleri sanki bir dönem çok iyiymiş gibi insanları kandırmayı bırakın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN