Back To Top
Bardağı taşıran damla bu belki

Bardağı taşıran damla bu belki

 - Son Güncelleme: 23.01.2020 Perşembe 06:59
- A +

Bilim ve Sanat Vakfı 1986 yılında muhafazakâr/dindar kesime mensup bir grup aydın tarafından kuruldu; kısa zaman içinde yine çoğunlukla bu kesime mensup akademisyenlerin ve sanatçıların özellikle gençlerle buluştuğu ve yeni nesilden birçok bilim insanını yetiştiren entelektüel bir mahfile dönüştü. Vakfın yayınlarında sosyoloji, tarih, edebiyat, iktisat, siyaset bilimi gibi sosyal bilim alanlarında her biri yüzlerce atıf alan makaleler çıktı. Burada seminerler veren, konferanslara katılan hocaların veya buradan yetişen akademisyenlerin adını saymaya sayfalar yetmez. Ama Bilim Sanat Vakfı’nın çalışmalarının ortaya çıkardığı değer sayıya değil niteliğe dayanıyor. Zaten Şehir Üniversitesi de bu birikimin tabii bir neticesi olarak doğmuştu.

Bu bakımdan vakıf ve üniversite, kurucularının içinden çıktığı muhafazakâr/dindar kesimin iftihar nesnesi olageldi. Ne var ki bu mahallenin bunca yıllık tarihi boyunca üretmiş olduğu kurumların en kalitelisi yine bu mahallenin iktidara getirdiği kadronun elleriyle boğuldu sonunda.

Bugüne kadar neredeyse siyasi mahiyette hiçbir faaliyetin içinde yer almayan, siyaset bilimi seminerleri haricinde siyasetin ‘s’siyle ilişkisi olmayan, yalnızca akademik nitelikte entelektüel çalışmalar yürüten bir kuruluşun siyasetin hışmına uğramasının basit bir sebebi var: Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurucularından Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’den yolunu ayırması.

Aslında Davutoğlu’nun siyasetteki yolculuğunun, kurucuları arasında olduğu vakıfla hiçbir ilişkisi olmamıştı bugüne kadar. “Ahmet Hoca” siyasete girdiğinde vakfın da vakıftaki çalışmaları yürüten aydınların da siyasete yaklaşımlarında bir şey değiştirmedi arkadaşlarının yeni meşguliyeti. Onlar günlük siyasetin dışındaki bir alanda çalışmalarını eskisi gibi sürdürdüler. Türkiye’de siyasetin pek bilimle, sanatla, felsefeyle işi olmadığı için varlıkları bile unutulmuştu belki de.

***

Ne var ki Davutoğlu’nun bilahare bir dönem genel başkanlığını da yapmış olduğu AK Parti’den ayrılıp yeni bir siyasi oluşuma yönelmesi Bilim ve Sanat Vakfı’nın ve Şehir Üniversitesi’nin de birden hatırlanmasına yol açtı.

Davutoğlu’nun arkadaşlarıyla birlikte yıllar boyunca emek verdiği vakfın ve üniversitenin ulaştığı itibardan ve kazandığı başarılardan gurur duyduğu biliniyordu. AK Parti’den ayrılmasının intikamı bu kurumlar üzerinden alınabilirdi. Başkalarına da ibret olacak, partinin gidişatını beğenmeyenlerin gözlerini korkutacak şekilde bir ceza kesilmiş olurdu.

Ancak görünen o ki verilmek istenen bu “Kimsenin gözünün yaşına bakmayız, mevzu iktidarsa hiçbir sınırımız yok” mesajı ters tepmiş durumda. Mevcut iktidarı her şeye rağmen desteklemekten geri durmayanlar arasında bile reaksiyon doğuran, öfke uyandıran, utanç veren bir eylem oldu Bilim ve Sanat Vakfı’na el konulması. Daha önce Şehir Üniversitesi için yapılan da aynıydı ama o zaman birtakım arazi meseleleri gündeme getirilerek hem kafalar karıştırılmış hem de uyduruk da olsa bir bahane ileri sürülmüştü. Şimdi vakfa kayyım atanması hususunda bir bahane bile ileri sürülmedi. Belki de bu sefer herhangi bir bahane bulunamamıştır veya bahane sunmaya ihtiyaç duyulmamıştır.

***

Muhafazakâr/dindar camia içinden yükselen şiddetli tepkilere bakıldığında bu hoyrat girişimin iktidar partisinin zaten her geçen gün daha da erimekte olan toplumsal desteğine zarar vermekten başka etkisi olmayacağı anlaşılıyor.

Bugüne kadar iktidarın yanlışlarına yüksek sesle itiraz etmekten geri durmuş, duydukları rahatsızlıkları “kol kırılır yen içinde kalır” mantığıyla dışarıya aksettirmemiş olan sivil toplum kuruluşlarının ve bu camiada kanaat önderi konumundaki az sayıdaki aydının Bilim Sanat Vakfı olayında adeta “artık yeter” dercesine gösterdiği tepki dikkatle ele alınmalı. Bu olay sözkonusu kesim açısından “bardağı taşıran damla” işlevi görebilir.

Bugüne kadar “Biz ne yapıyorsak mahallemizin iyiliği için yapıyoruz” diyerek kendi “doğal tabanı”nın eleştirilerini az çok etkisizleştirebilen bir siyasi hareketin şimdi “Bu mahallede bize ses çıkaranın fişini çekeriz” tehdidine başlaması, anlaşılan o ki doğru bir taktik değil.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hasan koru 25 Ocak 2020 20:59
şu “dindar muhafazakar aydın” kesimin akp zulümlerine ve pespayeliklerine karşı bırakın haykırmalarını, zayıf bir itirazlarını bile duymadık. herhalde “kol kırılır yen içinde kalır” düsturuyla hareket ettiler bu güne kadar. hiç üzülmedim. bırakın kayyum atanmasını kapatılmayı hakediyorlar... bu camia statükoları değil de ilkeleri sakınmaya başlayana kadar değer görmeyi haketmiyor. yıllar yılı kırık diye saklanan kollar kangrendi. şimdi kangren bedene sirayet etti. memlekette deizm ve ateizm yayılıyor. insanlar artık “bunlar müslümansa biz değiliz” deme noktasındalar.
okur 26 Ocak 2020 14:52
0
sizinki dahil olmak üzere okuduğum tüm yorumlar bana yorumcuların yazarlardan çok daha ilerde olduğunu gösteriyor. bence artık sayın yazarlarımız da kendilerini biraz sorgulamalılar. bazı çizgiler çoktan aşıldıysa hala ayağı frende "aydın"lık yapılamaz. toplumun arkasında kalan ya da kalmak zorunda hisseden aydın emeklilik planı yapmalı.
ülkesini seven vatandaş 27 Ocak 2020 09:40
0
Hasan Koru kardeşim islami kesimin bu ağır insan hakları ihlallerine karşı duyarsız kalmaları sizleri ziyadesiyle üzdüğünden olsa gerek"Bırakın kayyum atanmasını kapatılmayı hakediyorlar" tahmin ediyorum bu cümleyi içinize sinerek kurmadınız.Diğer tespitlerinize katılıyorum, çevremdeki insanların en az % 65-70 şi Cuma dahil namazı terketti. Üç gün önce iyi bir pozisyondaki arkadaşım bir bir kurduğunuz cümleyi kurdu"Bunlar müslümansa ben değilim"devamında da benim inandığım Allah ile bunların Allahı bir olamaz diye çok absürd bir cümle kurdu
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 11:18
Din denilen sığınma limanı oldukça muhafazakar yığınlar tarafından AKP ve liderinin her hareketi hoş görülecektir. Problem AKP de değil dinin bu şekilde kullanımıdır. Problemi yanlış yerde arıyorsunuz ve asıl sorunla yüzleşmekten kacıyorsunuz. Çözüm dinin toplum ve özellikle siyaset hayatından çıkarılmasıdır.
KARAR OKURU 03 Şubat 2020 15:11
0
Uzun yıllar boyunca din vicdanlara ve mabetlere hapsedilerek toplum hayatından uzak tutulmaya çalışıldı. Geldiğimiz nokta burası. Dini toplumsal hayattan uzaklaştırmak değil en doğru şekilde öğretmek gerekiyor.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 07:05
İnsan işte, genelde su gibi akışkan. Dün terörist, bugün terörist diyemem ( ama dün ikiside birbirine bak aynaya görürsün teröristi ve teröre destek vereni diyordu..bugün diyemem diyor ) aynı siz ve sizin gibiler gibi. Dün tek doğru AKPARTİ, bugün enyanlış AKP. Anlaşılıyorki zaman yüzdeki kırışıklıkları arttırmıyormuş, maskeyi düşürüyormuş.
KARAR OKURU 24 Ocak 2020 13:26
YHT tren biletlerine %400 e yakın zam yapıldı. Bakıldı satın alınamayacak. Bizim millet indirimi satın almayı çok sever, hemen öğrenciye zamlı fiyattan %50 indirim yapıldı. Milletçe çok sevindik, minnettarız...
KARAR OKURUMürsel 23 Ocak 2020 23:44
Tüm iktidarlar bir yerden sonra kuyruğundan kendin yemeye başlayan canavara dönüşür.Bu Yunan temsili masal değil gerçek..
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 23:19
Kimsenin (Geniş toplumsal halk yıgınları) umrunda değil. merak etmeyin.
Alper 23 Ocak 2020 22:10
Muhalefeti susturmak,demokrasiyi rafa kaldırmaktır,çünkü muhalefetsiz demokresi olmaz.Teömel hak ve hürriyetlerimiz elimizden gidince bu günleri çok ararız.Sorumluluğu olanlar,bunun vebali ağır,kurumlar göreve davet edilmeli.
okur 23 Ocak 2020 21:45
Normalde taşacak bardak da kalmamıştı şimdiye kadar ama, demek ki bazılarımızın bardağı çok genişmiş. Açıkçası bu genişlik beni ürkütüyor. Kol kırılır yen içinde lafı bile anlamsız hale geldi artık. Suskun muhafazakâr camianın zillet hali için şöyle bir atasözü uydurulabilir: "Bardak kırılır, su, içinde kalmaya devam eder."
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 21:36
İbrahim bey size sonsuz sevgi saygı duyuyorum. Ancak bu vakıf sanki bir İbni Sina bir Ömer Hayyam bir İbni Haldun yetiştirmiş gibi çok abartmışsınız. Ayrıca ortada bardak falan yok ki taşsın. Su akıyor yolunu da buluyor.....
KARARsızlar 23 Ocak 2020 19:41
Bence en demokratik tavır!!!!! Muhalefetin toptan belediyeleri iktidara vermesi....En güzel hareket yandaş olmayan bütün vakıf ve derneklerini yönetim kurullarının istifa ederek vakıflara beyaz bayrak atması haaa bir de medya var hani şu havuz medyasının dışında kalanlar onlar da yayınları durdurmalı işte bakın o zaman ülke nasıl yönetiliyor göreceksiniz. Güllük gülistanlık bir ülke göreceksiniz inanın....
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 18:30
Hangi siyasi düsüncede olunursa olunsun Eger bir ülkede EGITIM denen sey önemsenmiyorsa ve bugüne kadar önemsenmemisse böyle seyler normal. Biz hala avrupanin neden Avrupa oldugunu anlayamamisiz, artik bir kabile oldugumuzu Kabul edip oturup cocuklari nasil egitirize odaklanmaliyiz cünkü daha cooook yolumuz var.
ÖTÜKENLİKURT 23 Ocak 2020 18:15
AKP Genel başkanı ne demişti; "bilim ve sanatta yeteri kadar başarılı olduğumuz söylenemez" Nedenleri konusunda bir bilimsel toplantı sempozyum düzenlendi mi? Hayır... Bilimin önemini kavramak için en az bir üniversite eğitimi almış olmak lazım! Bunun cinsi çok önemli değil, hukuk, tıp, matematik, ekonomi vs. Ülkeyi elit bir ekip yönetmiyor ki, bilime ve sanata değer verilmesini bekleyesiniz! Cehalet düşman olur, fikre, ilme, yazıya / Durdurulmaz ki gemi, almış ise azıya! Bu ülkede yayınlanmamış kitap tehlikeli bulunup yasaklandı, kitaba silah muamelesi yapıldı, sakın unutmayınız!
Sayın yazar muhafazakar dindar sıfatlarını eş anlamlı gibi ya da birbirini tamamlayan,tamamlamak zorunda mefhumlar olarak kullanmış, dindar biri illa muhafazakar,ya da muhafazakar bakış açısıyla hayatı anlamlandırmaya çalışan biri mutlaka dindar olacak diye bir çerçeve çiziyor, bendeniz o kanaatinde değilim
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 11:21
0
Doğru. Ama bu iki küme yüzde doksan örtüşüyor.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 16:04
Bunca olandan sonra bile mühürsüz zarfları dahi geçerli sayanları, süresi uzatılıp koltukta oturtulanları ve memlekette başka bu görevi yerine getirecek nitelikte hiç başka hakim yokmuş gibi kabul edenleri, aklı başına gelmiştir diye biraz umut bağladığımız bir yazar da alkışlamış... Benim umudum gittikçe azalıyor. Allah’tan daha çok akıl dilemekten vazgeçtim. Daha çok tokat atar inşallah!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:27
Hamdossun! Geçmiş ossun! Üzerine bir bardak su içilsin inşallah ileriye bakılsın. Bu arada ufuk uzak tutulmasın. Yine cumburlop çukura düşülmesin!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:57
Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Kaboğlu’nun KHK’lı Olduğunu Kaç Kişi Biliyor? Bu muhafazakar/dindar kesimden zamanında kaç kişi ona itiraz etti? Suçlu veya suçsuz olduğuna bakılmadan kaç kişi listelere bakılıp meslekten ihraç edildi? ... Elitmiş, iyi yetişmişmiş, kaliteliymiş.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:55
Ne dersiniz sayin yazar milliyetçiliğin güncellenmiş hali Kayyım atamak olmasın? Benim dediğim olacağın en güzel ornegi
"Bardağı taşıran son damla" mı dediniz.Ne damlası ,ne bardağı yâ hu.Damlalar düşmeye devam ediyor,bardak sürekli taşıyor.Damlaların arkası hiç kesilmedi ki.Haksızlık,hukuksuzluk sürdüğü sürece,bu bardak taşmaya devam edecek.Ama nereye kadar?Allahu a'lem(Allah bilir),bir yere kadar.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:46
Yani, “Muhafazakâr/dindar camia içinden “ çıkmış olan, müslümanların iktidara getirdiği Ak parti, Ordu-Bürokrasi-CHP şeytan üçgeninin bin türlü entrikasına rağmen başörtüsü yasağı vb utanç verici birçok uygulamayı kaldırdığı için eleştiriden muaf mı olmalı ? Şehir üniversitesi ve vakıf, yasadışı konuma gelmiş olsalar bile, İslami arka planlarından olayı iltimaslı ve dokunulmaz mı olsunlar ?
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 17:32
7
Ne şimdi bu? Kopya iyi çekilmemiş. O kadar da yazıyorum, şuraya az da olsa mantıklı birini gönderin diye onu bile okumuyorlar. Okumayla araları hiç iyi olmadı. Özet okumakla olacak şey mi bu?
Kemal Doğan 23 Ocak 2020 13:42
Lanet olsun bunlara. Para ve menfaat için yapacakları şeylerin sınırı yok. Benim rahmetlei annem şaşan ördek geri geri yüzer derdi.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:31
artık çok geç
karar 23 Ocak 2020 13:05
çok basiretli!,çok ferasetli ve aynı delikten iki defa sokulamaması gerekenler,anlı şanlı geçmişlerinde tam sayfa ilan desteklerini esirgemeyen stk larımız ve yöneticileri,pek sayın şeyh ve şıhlarımız,dervişlerimiz,oylarını her şartta esirgemeyen kardeşlerimiz,bugün yapılan işi kınayan yazar bozarlar,yönetmen,şair,profesör,hukukçu ve gugukçular,bakanlık danışmanları ellerinizle bir heykel yaptınız,önce istifa etmesi gerekenler istifa etsin diğerleride özür dilesin açıkça.çok önceden görmeniz gerekirdi de yüksek amaçlarınız mani olmuştu zahir.utanıyormusunuz.
Selim 23 Ocak 2020 12:37
Mütedeyyin kimlikteki insanlar, maalesef hayata ve insanlara karşı hep mağdur, pragmatist, korkak, çıkarcı, sağlamcı, makyavelist, tepeden bakıcı olmuşlardır... diğer kimliklerin merkezinde Allah, peygamber, islam gibi bir mefkûre iddiası olmadığı için affedilir veya makul görülür mahiyettedirler.
Ziya 23 Ocak 2020 12:28
...Mesela siyasal islam düşüncesinde, liderlik veya herhangi bir idareci pozisyonunda, herhangi bir sanat dalında icracılık veya meşguliyete hiç şahit olunmamıştır.. gereksiz ve zaman kaybı Şeyler değil mi..
Karar okuru 23 Ocak 2020 12:05
Taşa taşa su kalmamış olabilir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:40
Camiden de soğudum müslümandan da. İmkanım olsa hemen Avrupa ya yerleşirdim
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:07
22
Bunu söyleyen çok, söyletenler utansın!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:29
31
Bırakın bu bayat soğudum, gavur oldum numaralarını. Biz bu numaralara 1400 senedir karnımız tok.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 16:51
18
Sen zaten hiç ısınmamıştın ki, bırakın bu “üzgün müslüman “ ayaklarını !
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 21:45
5
Valla ben ısınmaya başlamıştım ama burada sen zaten hiç ısınmamıştın deyip verdikleri oylarla, yolsuzluklara ve israfa göz yumanlar yüzünden gene soğudum. İster inanın ister inanmayın ama pek çok kişide bu durum yaşanıyor. Sizin inanmamanız sizi bağlar.
Sadece Okur 24 Ocak 2020 23:25
0
Bizim inanan ve inanmayanımız Hans ve Hasan'ın hikayesi gibidir. Hans bilmediği için yapmaz, Hasan da bildiği halde yapmaz.
Erzincanli 23 Ocak 2020 11:24
Artik kafalari kumdan cikarma vakti geldi geciyor. Hala AK Parti diyenler uyanin cunku oyle bir sey kalmadi.Su an kusatilmis bir RTE var. Bir yanda feto nun dokunulmamis siyasi ayagi bir yanda asiri milliyetci iktidar ortaklari.Bu gidisin sonunu kimse kestiremez. Iktidar degisikligi elzem.
karar 23 Ocak 2020 12:53
25
şu an kuşatılmış bir rte yok aksine her şeyi kuşatmış bir rte var
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 16:56
13
Erzincanlı, iktidar değişikliği sen istedin diye olmaz. Bak seçimle İmamoğlu bile kazanabiliyor nitekim. Bekleyecek ve seçeceksin, faşist subayların veya satılmış fanatik fetöcülerin dolduruşuna gelip darba marbe istemeyeceksin mesela. Demokrat olmak zordur hani...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 17:55
5
Bence bize az yapılıyor! Daha fazlasını haketmediğimizi söyleyen de ‘illet, zillet ve hain’dir.
Karar Okuru 23 Ocak 2020 11:05
İki kitap okuyup, geleneksel tavırları sahiplenmekle olmuyor entellektüellik. Biraz akıl yürütme ve öngörü gerekiyor. Bu anlayışın mütedeyyinlikle filan alakası yoktur. Cağ dışı ergen imam hatip tarzıdır. Hamaset yapar, yandaş, yoldaş, aile akraba kayırır vesaire vesaire.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 10:21
Her türlü ahlaki ilkenin yok sayıldığı, hedefe giden her yolun gayri ahlaki de olsa meşru sayıldığı bir dönem .Göster göstere, imar rantı kamu kaynağın yandaşa akıtılması, savurganlık ,intikamcı ruh hali ile yargıya inanılmaz müdahale eş dost akraba kayırıcılığı ve sonuç .Arkasında ki ilahi ikaza muhatap olan OPORTUNİST partili Müslümanın rezilliğe katkısı.Sonuçta "bu oportunist Müslüman partili kendilerini değiştirip oyları ile destek olmadıkları sürece bu kötülük devam edecek.Allahım bu adamlar yüzünden biz helak etme demek İlahi yasaya ters.
Kamil 23 Ocak 2020 10:15
Siyasal İslamcı gün geldi muhafazakarın kurdu oldu. BSV gerçekten de muhafazakar aydınlanmanın deniz feneri gibiydi. Her ne kadar yeni Osmanlıcılık takıntılı ve sanatla pek bir alakası olmasa bile önemli bir kurumdu ,yazık oldu.
Karar Okuru 23 Ocak 2020 11:09
20
Tabi yapılan haksızlık ve uygulamalar çok kötü ama Bu din temelli anlayışın hiç bir kurumundan elbise çıkmaz. Boşuna nefes tüketiyoruz. Batı ancak bağnaz hristiyan anlayışını yıktıktan sonra gelişebildi.
Emine 23 Ocak 2020 13:20
8
İslamcı camiada içinde Bilim ve Sanat geçen bir vakıf olması bile önemlidir.
Sayın yazar, Davutoğlunun sözde dışlanmasının nedeni parti üst kademesini teşkil eden muhteremlerden fazlası olduğu içindir.Lisan bilen,dünya görüşü olan,fikir sahiplerinin günahı baş eğmemedir.Ben bunu vatansever olarak telakki ederim."Cepheyi terk etti mücadele etmedi" gibi avam kurnazlıklar Davutoğlu beye yapışmaz.Hangi cephe;parti içine cephe denebilir mi,bu kurnazlığın dik alasıdır.Anlayamadığım ise şu; Gelecek partililer hala" biz niye Ak partiden ayrıldık" diye anlattıkça anlatıyorlar.Bu yüzden huzurunuzda tekrar soruyorum "sizler partimisiniz"
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 09:39
Sayın Kiras "Vakıf müessesesi"nin ciddiyeti tanımı konumu olduğu yerde duruyor.Biz o mefhumu yetmişli yıllarda taraftarlara bu
Almanya'da tezahür eden gerçek bir olay;Önce Yahudiler için geldiler, Sesimi çıkarmadım, çünkü ben Yahudi değildim Sonra komünistler icin geldiler, Sesimi çıkarmadım çünkü komünist değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, sendıkacı olmadığım için yine sesimi çıkarmadım Sonra benim için geldiler Ses çıkaracak kimse kalmamıştı... Pastor Nie Moeller.Koltuğunu, vesair her türlü menfaatini gözeterek bu haksızlıklar karşısında sessiz kalan çevresine sözde dindarlık taslayan Kur-an müslümanlığına uymayan tavır ve davranışlar içinde olan sülükler gün gelecek ölüm döşeğinde azraili beklerken b
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 17:06
10
ülkesini seven vatandaş, her seçimin zamanında yapıldığı, isteyen bütün kişi ve partilerin bütün seçimlere girebildiği ülkede, 18 yılda yapılan bütün referandum ve genel seçimleri kazanmış olanları, gelir gelmez ilk işi Dachau konsantrasyon kampını kurmak olan Alman faşistleri ile kıyaslamanızı şiddetle kınıyorum. Ağzınızı o kadar büyük açmadan önce bir tarih okuyun da rezil olmayın.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 17:59
1
Ülkesini seven vatandaş: yorumlarda haklılık payı var. Herkes yaşadığı ülkeyi sever, ülkesini sevmeyip de nereyi sevecek? Sadece ülkesiyle kişilerini karıştıranlar var. Ülke baki kişiler geçicidir!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 21:56
22
Bir kere 18 senedir her seçim kazanılmadı. Sayın Erdoğan Beyoğlu Belediye Başkan adayı oldu kaybetti, milletvekili adayı oldu kaybetti. Haziran seçimlerini kaybetti, şu anda meclis çoğunluğu yok, belediye seçimlerinde hezimete uğradı. Kazanana saygı duyuyoruz, Tayyip bey mühürsüz oy skandalı ile olsa da Cumhurbaşkanı oldu, ancak kendisi aynı saygıyı İmamoğlu için göstermedi. Katılacağım nokta Alman faşistleri ile karşılaştırılmasının şu an için haksızlık olacağıdır, her ne kadar Kadri Gürsel’e hapis cezası verilmiş olsa da, faşistlerin yaptıkları yanında bu ceza çok hafif kalır. Bir de başkan
ÜLKESİNİ SEVEN VATANDAŞ 26 Ocak 2020 23:38
0
17.06 Gerçeklerle algılar bazen çok farklı olabiliyor .Yani benim kastım ile sizin eleştiriden çıkardığınız sonuç çok farklı olmuş Söz konusu vatansa gerisi teferrattuattır, diye çok güzel bir ata sözü vardır.Benim o yorumda kastım her cuma hutbesi bitiminde okunan nahl 90.ayetine vurgu yapmaktı;İnnellahu ya muru bi adli diye başlayan(Allah adalati emreder 2.ayeti akrabaya yardımı emreder.3.ayeti komşuya iyiliği emreder 4.kötülükten hayasızlıktan zorbalıktan men eder devamı daha var .Siz benim güzel ülkemde adaletin tıkır, îşlediğini sõylüyorsanız size lafım yok.Seçimlerin yapılması tabiki õne
O bardak hee gun camilerle cumalarla tekbirlerle dolduruluyor merak etmeyin sayın kiras..Bu din meydanlarda oldukça ve siyasi kursulerde kuran gezdikce daha bir şey olmaz...acilen gun de beş vakitin çok ötesinde seküler tavırlar sergilemeli topluma din-dışı reçeteler sunmalıyız...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:30
13
9.05, Yüz senedir topluma din dışılık sunuluyor. Geldiğimiz yer belli.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 12:45
11
Topluma 600 yıl din sunulduktan sonra vardığımız yer de belli
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:33
10
12.45, Halen Anadolu'dayız. İstiklal harbini laiklik için yapmadık. Atatürk'ün deyimi ile hilafeti kurtarmak için yaptık. İstanbul'u fethettik. Dünyaya 600 yıl insanlık öğrettik.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:09
13
13:33 Hala Anadolu'da olmanın din ile zırnık alakası yok. Daha 1878'de bitmiştin. Bugün Anadolu'da isen BK'nın işine öyle geldiği için Anadolu'dasın. 600 yıl boyunca kimseye hiç bir şey öğretemedin. Öğretecek bir şeyin yok çünkü. Öğrenemedin de. Balkanlardaki Hristiyanlar ilk fırsatta kaçtı gitti. Anadolu'daki Hristiyanlar senden kurtulmak istedi. Ancak etnik temizlik yapabildim.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:14
20
Ayrıca Anadolu'daki müslümanlar da kapağı Avrupa'ya, ABD'ye, Avustralya'ya atmak için çırpınıyor. Kapıları açsalar ülkenin nüfusu üçte birine iner. Yüzbinlerce Suriyeli senin insanlığından kaçıp Almanya'nın mezalimine kavuşmak için boğulark ölümü göze alıyor. Matriks'te yaşıyorsun. Sanrılar içindesin.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:25
25
Konstantin'in başkentini fethedeli 500 yılı geçti. Köprünün altından çok su aktı. Konstantinopolis'i din sayesinde de fethetmedin. Avrupa'dan satın aldığın ateşli silah teknolojisi ile fethettin. Matah bir şey de değil 1453'de Konstantinopolis'i fethetmek. Konstantinopolis Muhammed zamanında dünya başkenti idi. Bugünkü Londra gibi. 1204 Latin işgalinden sonra terkedilmiş 50.000 nüfusu olmayan bir kasabaya dönüştü. 100.000 kişi ile 5000 kişinin savunduğu kasabayı zor aldı Mehmet. Az kalsın alamıyordu. Kaldı ki fetih övünülecek bir şey değil. Sen Konstantinopolis ayarında şehir kurabildin mi? Vi
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:39
12
Kimse palavra sıkmasın. Kimsenin avrupaya kaçmaya niyeti yok. Kaçanlar belli.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:54
6
Her kaçanı fetöyle karıştırmayın ltfn. O kadar çok zeki beyin gitti ki bu memlekete yararlı olacak... Yazık oldu ve hala oluyor. Eğitim sistemi iyice bozuldu, iş bulamıyorlar. Tarikat cemaat referansı aranıyor işe alınırken. Muhalefet olsun diye yazmıyorum.
Öteki imam hatipli... 23 Ocak 2020 17:20
13
Seküler yaşam dinsiz bir yaşam değil sadece dini dünyanın işlerine karistirmayip kendi kutsalliginda yaşamasına izin vermektir.. dünyalaşan din metalaşır..yani eşyalaşır, eşya olan bir dinde birileri için araç olur..aynı bu gun ki iktidar icin araç olması gibi ama araclaşan nesneleşen herseyde tükenir...islamcılar dini de hoyratça tüketiyor....zaten deizm bu tukenişin göstergesi ...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 18:36
9
Sadece Hristiyanlar değil, müslüman Arnavutlar ve müslüman Araplar da ilk fırsatta tüydü. müslüman Kürtler de tüymeye çalışıyor. İnsanlıktan ve adaletten anlamıyorlar mirim. İlle Batı’nın zulmü.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 08:49
Ben artık AKP’nin son dönemi olduğuna inanıyorum.Son yıllarda yaptıkları o kadar insanları bezdirdi ki bir an önce seçim olsada bunları göndersek havası toplumun her hücresinde esiyor.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:12
12
Siz öyle sanın 18 milyon sosyal yardım alan ailenin hala, kömürü, gidası gidiyor. Hatta kömürü satiyorlar bile
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 12:28
10
Oy maşallah, kim tutar muhafazakar seçmeni. O da tutmuş bir ucundan ‘rant’ın.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 08:25
Kendinden olmayana reva görülen hukuk dışı baskı ve haksızlıkları Ahmet Davutoğlu'nun şahsında yapılmaya başlayınca mı gördünüz? Kamuda kendinden olmayana yapılan baskı,ihalelerde yandaş kayırma,basını tek ses haline getirme,özel hayatın gizliliğini ihlal,kumpaslar,yargı bağımsızlığının,kuvvetler ayrılığının ihlali. Bu gazetenin kadrosu Davutoğlu'nun başbakanlığından önce bugün dile getirilen haksızlıklara acaba ne kadar duyarlılık gösterdi? illa zülfi yare dokununca mı tepkimizi göstereceğiz. Bu anlayış sadece size mahsus değil,topyekun millet olarak hepimizde var maalesef.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 07:55
Merak etmeyin, yarın mutlaka bunların Fetö'yle ilişkili oldukları, tıpkı gerçek Fetö'cülerin kumpasları gibi bir kumpasa maruz kalacaklardır. Çünkü bu dönemde bundan daha etkili yalan-iftira ikna edici olamaz.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 07:32
Sn Kiras.Lütfen artık muhafazakar dindar kelimelerini kullanmayalım.Yüzyıllardır İslam coğrafyası kan revan içinde debelenip duruyor,Ülkemizdeki durum daha karmaşık hal almış muhafazakar dindar kesim denilen kesim birbirini ayağını kaydırmakla meşgul,soruyorum size AKP kesimi mi, AKP ye muhalefet olanlar mı muhafazakar dindar.Önce Ahlaklı birey toplum ve ülke diyorum.
AKP SEÇMENİNİN EZİCİ ÇOĞUNLUĞUNUN BİLİM VE SANAT VAKFININ VARLIĞINDAN HABERİ BİLE YOK AYRICA MAHALLE DİYORSUNUZ? MAHALLE DEDİĞİNİZ ŞEY SEKSENLİ YILLARDA OLUŞMAYA BAŞLAYAN AĞIRLIKLI OLARAK İSTANBUL VE ÇEVRESİNDE BİR KISMI ANADOLUDAKİ BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAYAN BİLGİLİ KÜLTÜRLÜ DİNDAR MUHAFAZAKAR CAMİAYSA ONLAR MAHALLEDEN TAŞINDI GÜNÜMÜZDE YALILARDA REZİDANSLARDA OTURUYOR BİR ZAMANLAR ŞAHİNE BİNERKEN 500 BİNLİK MİLYONLUK ARABALARA BİNİYORLAR ÜLKEMİZDE YAŞANAN HAK VE HUKUK İHLALLERİ BU İNSANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN UMURUNDA DEĞİL TEK DERTLERİ SERVETLERİNE SERVET KATMAK LÜKÜS HAYATLARINA DEVAM ETMEK
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 08:54
26
Bu zırvaları duyurmak için niye büyük harfleri kullanıyorsun bilader?Büyük harf kullanınca zırvaların da büyüyor. Hepsi bu.
KARAR OKURUMehmet atay 23 Ocak 2020 09:53
6
Kardeşim " mahalle" mecazi kullanılan bir tanım
YAZDIKLARIM SENİ NİYE RAHATSIZ ETTİ? YOKSA SENDE BİR ZAMANLAR KİRA DA OTURUP GÜNÜMÜZDE REZİDANSA TAŞINAN İHALECİ YANDAŞ BESLEMELERDEN MİSİN?????????
MEHMET ATAY KARDEŞİM İYİ GÜNLER BEN MAHALLE DERKEN AKP DÖNEMİNDE ZENGİNLEŞEN KÖŞEYİ DÖNEN AYNI ZAMANDA DUYARSIZLAŞAN ADALET DUYGUSUNU BÜYÜK ÖLÇÜDE KAYBEDEN DİNDAR MUHAFAZAKAR ÇEVREYİ ELEŞTİRDİM BUNU ANLAMAN GEREKİRDİ
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:45
5
10.13 Peh!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:56
6
Kısmen haklılar, büyük harf bağırmak demek. Büyük harfleri gören okumadan kaçıyor.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 07:09
"Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim. Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim. Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı." Martin Niemöller.
Pesimist 23 Ocak 2020 13:29
3
Cuk oturmuş.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 06:48
Vakfı biraz abartmissiniz bence. Tamam üretken bir vakıf olabilir ama kayyum atanan bir süre üniversite ve belediyelerden farkı yok. Bakın bütün gazeteler vakfı konuşuyor ama ipin ucu daha önce koptu :( Beraber ses cikarmazsak sıra onlara da geldi.
evin 23 Ocak 2020 06:16
onca olan bitenden sonra bardak hala taşmadıysa "muhafazakar camianın" değerlerini sorgulaması lazım kanımca...bardak taa 2013 yılında gezide protesto hakkını kullanan gençler öldürüldüğünde taşmalıydı...haa sahi orada hayatını kaybedenler sizin mahalleden değildi değil mi? ondan taşmamış olabilir...
SAYIN YAZAR, DIYELIM KI IKTİDAR SEHIR UNIVERSITESINDEN ELINI CEKTI VAKFI TERKETTI, HER ŞEY DÜZELECEK MI?BU ZİHNİYET ILELEBET VAR OLACAK.ISLAM ANLAYIŞI SADECE TURKIYEDE DEĞIL BUTUN DUNYADA SIYASI REFLEKS ILE BIRLIKTE SALDIRGANLASIRKEN KENDI ICINDE BILE YORUM FARKINA YA DA MEZHEP FARKINA KARSI TAHAMULSIZLESMEKTE VE BU YARILMA MAALESF ALEMI ISLAMI OYALARKEN DUNYADAKI HER GUC ILE MUSLUMANA KARŞI ORTAKLIK YAPABILECEK HALE GETIRDI GETIRIYOR.YANI HASTALIGIMIZ ÇOK ÇOK DERINDE VE MAALESEF KANSERIN SON EVRESI OLAN METASTAZA DONUSMUS VAZIYETTE.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 03:58
Keşke bira daha sert bir yazı yazsaydınız. Artık halkın desteğini kaybedeceksiniz gibi imaların iktidar nezdinde hiçbir kıymeti yok.
KARAR 23 Ocak 2020 03:41
Ne oldu bu AKP liler 18 yıldır CHP iktidara gelirse vakıf ve okullarınızı kapatacak diye müslümanlardan oy aldı ve şimdi ise oy aldığı müslümanların okul ve vakıflarını kapatıyor veya el koyuyor.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:34
12
3.41, Uydurma. CHP gelirse okul ve vakıflarınızı kapatacak diye hiç bir propaganda işitmedim.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 03:23
Belki bardak taşmışdır, belki az sayıda yeter artık diyen vardır! Acaba öyle mi? Biraz fazla iyimser beklentiler bunlar. Yetmez, yola devam. Daha alacak çok yol var. Bu camiadan (varsa öyle bir camia) bir şey çıkmaz. Boşa beklentiler bunlar.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 10:00
13
Muhafazakar camia korkak ve bağımlıdır.Hep karnından konuşur.Genlerinde günahı görmemek ve insanların kusurlarını örtmek vardır.Bir insanda bir kusur görseler bile onu söylemezler ve örtmeye kalkarlar.Kadercidirler bunda da bir hayır vardır derler. Bu anlaş kişisel olarak belki doğrudur ama devlet yönetiminde Cook acıklı sonuclari olur. Onun için sağ kesimden eleştiri ve isyan etme beklemeyin.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 12:34
8
Yorumlarda bile öyle. Hala Gayretullaha dokunursa diyor. Daha ne olduğunda dokunacak ki...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:46
Yaklaşık 1milyon insana terörist damgası vuruldu, hayatları zindan oldu, hiç bardak falan taşmadı, buna da alışırız, biraz zaman verin.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:43
Bu ülkede daha beter durumlar her gün oluyor, ve bizim mahalle yalandan bir üzülüp geçiştiriyor, bunlar da unutulur, fazlasıyla mustehakiz başımıza gelenlere, başımızdakilere.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:24
Makarna varmi makarna
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 17:36
3
:)) yakında o da bitmez inşallah. (Böyle yorumlar irite ediyordu beni ama yorumu yazan haklı Allah için)
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:23
Yok yanildiniz bardakda daha hepinizi alacak kadar bosluk var Mesela diger dini ve ucuk yapilar Gibi..........SARI OKUZU VERMEYECEKTINIZ......
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 10:04
8
Sarı öküz derken fetõşú mu kasdediyorsunuz.?
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:36
7
Fetönün öküz olduğunu biliyoruz da sarı olduğunu bilmiyorduk...
Fetöcüler kendilerini sarı öküz sanmaya başladı...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 18:14
2
Google da sarı öküz yaz hikayeyi oku.
karar 23 Ocak 2020 02:18
"Bugüne kadar iktidarın yanlışlarına yüksek sesle itiraz etmekten geri durmuş, duydukları rahatsızlıkları“kol kırılır yen içinde kalır”mantığıyla dışarıya aksettirmemiş olan sivil toplum kuruluşlarının ve bu camiada kanaat önderi konumundaki az sayıdaki aydının... adeta “artık yeter” dercesine gösterdiği tepki dikkatle ele alınmalı."diyorsunuz ya bunlar dün sayfalar dolusu ilan veriyorlardı.kendi elleriyle büyüttüler şimdi düşünüyorlar.o zamalar kendilerine bu kadar angaje olmayında deniliyordu muhakkak.şimdi biz ağız dolusu ve ağız tadıyla bir beter olun bile diyemiyoruz vicdanımızdan dolayı
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:34
İktidar bindiği dalı kesiyor. Başka ne diyelim. Bir de şu var; mevcut sistemde müslümanların siyasi parti faaliyetlerinin kendi varlık sebeplerini yok ettiği ispatlanmış oldu. Onların iktidarda olup olmamalarının farkı kalmadı. Ama biz Müslümanlığımızdan vaz geçmeyeceğiz İnşaallah.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 11:43
0
Bence olanları görenler ve biraz vacdani olanlar Müslümanlığından vazgecer. Çünkü bütün bunların sebebi o malum müslümanlık anlayışı.
OKUyorum 23 Ocak 2020 01:10
Seçim sonuçlarından gereken dersi çıkaracağız diyenler İstanbul sonuçlarından hiçbir ders almamış anlaşılan. Önümüzdeki seçimde AKP DSP olmaya aday.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 10:18
10
Aha buraya yazıyorum: elektronik oy vermeye geçecekler ve gene "kazanacaklar".
Karar Okuru 23 Ocak 2020 11:13
10
10:18 buna yeltenirler ama farklı bir yolla zira o taban elektronikle arası iyi olabilecek bir topluluk değil iş çok karışır
Şahin 23 Ocak 2020 13:54
9
@11:13: "Elektronik Oyu" da bizi Avrupa kızkanıyor yalanı ile halka satarlar, satın alma gücü de maşallah cok yüksek bu milletin. Sonra YSK da bir iki rakam değişince AKP/RTE %60 olursa hiç saşırmayın.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:08
Görünen şer lakin şu rezil siyasetin fotoğrafını vereceği için hayır.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:07
SAYIN YAZAR. TÜRK MİLLETİ MAZLUMLARI SEVER.dalga dalga insanların DAVUTOĞLUNUN etrafında kenetlenip Ak partinin bitişini yakında görecekler.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:03
O bardak daha çok su alır, taşan çok damla olur...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:53
Herkes ne ekerse onu biçer,r.t.e de şuanda ekmeye devam ediyor,gün gelecek o da biçecek.
Bardak tasar mi? 23 Ocak 2020 00:46
O mahallede bardak kolay kolay tasmaz gorunuyor...Erdogan o mahallenin ruhunu, zihniyetini, deger yargilarini vb. iyi biliyor, aydinlarini bile kolayca manipule edebiliyor...Cekecegi var daha Turkiye' nin otoritarizmden...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:44
Ne son damlası ya...bardak taşalı yıllar oldu biz hala havanda su dövüyoruz.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:40
Günaydın
Karar okuru 23 Ocak 2020 00:39
Bilim ve akıl yolunu hala hazmedememiş, din eksenli bir anlayıştan bir şeyler ummak asıl hata! Tarihin her döneminde yağmacı zihniyetle, her türlü gelişmeye kapalı yığınlar insani gelişmeleri tökezletmekten başka iş yapmadılar. Bugünde ortadoğuda Avrupanın karanlık orta çağını yaşıyoruz. Koca bir yanlışın içinde hala tek tek yanlışları konuşuyoruz. İslam dünyasının su üstünde kalmaya çalışan kadim iki medeniyeti Türkiye ve İran bağnazlık tuzağından kurtulamadılar. Geçmiş olsun
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:38
Bu islamci gecinenler ve dava diyerek bir sürü hukuksuz uygulamaya göz yuman ve sessiz kalanlar acaba vicdanlarini nasıl susturuyorlar merak ediyorum dün yol yürüdükleri dava arkadaşlarını en olmadık sıfatlarla niteleyenlerin ve yok etmeye çalışkanlardaki vicdan nasıl bir vicdan varsa tabii
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 11:46
0
Cevap. Cunku vicdanlari yok. Dinleri olduğu için vicdana ihtiyaç duymuyorlar.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:34
ne güzel mahalle,ne güzel abiler,ne güzel tepkiler...devletin dini adaletmiş..kim demiş.niye demiş.nasıl demiş.demişse demiş..
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:33
Sonuç itibarıyla o mahallenin onca yıllık tarihi boyunca ütetmiş olduğu kurumların en kalitelisi yine o mahallenin iktidara getirdiği kadronun elleriyle boğulmuşsa artık gerisini siz düşünün denilebileceği gibi muhafazakar/dindar kesimin en kalitelisinin iktidara getirdiği buysa kalitesizinin iktidara getireceği ne olur Allah bilir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:33
Hukuk herkese aynı uygulanmıyor maalesef evet bu ülkede hukuk problemliydi ama bu dönemdeki kadar perişan edilmemişti bir kayyumluk müessesesi icat ettiler belediyeleri vakıfları şirketleri bu yöntemle kontrol altına alıyorlar ve bu durum kendilerine dokununcaya kadar kimse ses vermiyor devrimler once kendi evlatlarini yer bunu unutmamak lazim
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:24
4
Kürt terör hareketinin en başta gelen adamının mektubunu aracı vasıtasıyla TV’den okutturan, aranan kardeşini TV’ye çıkarıp kendisine oy istettirenin, mecliste siyaset yapan hakkındaki iddiaları hakkaniyete ve vicdana uygun değildir. Buna Makyavelizm denir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:28
ya biat edeceksin ya da terörist vs. olacaksın. nasıl anlaşıldı mı?
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 07:18
23
Kurt siyasi hareketinde olan kişilerin nasıl mantıksız ve uyduruk gerekçelerle tutuklandığını ve kurumlarının kapatıldığını umarım dindar veya muhafazakar kesimler anlamıştır
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 08:13
20
Çok net!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 09:09
11
Arkadaş onlar kurt hareketinden tutuklanması terör örgütüne yardım ve yatakliktan tutuklandılar PKK terör örgütünü kinamayanlar siyaset yapamazlar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN