Back To Top
Bu ‘başarı’da AK Parti’nin payı yok mu?

Bu ‘başarı’da AK Parti’nin payı yok mu?

 - Son Güncelleme: 27.06.2019 Perşembe 08:28
- A +

İstanbul’da yeniden yapılan seçimin en önemli sonucu kayda değer sayıda AK Parti seçmeninin -en azından kitlesel anlamda- ilk defa “altıok”un altına mühür basması oldu. Bu durum büyük ölçüde AK Parti’nin kendi özel çabalarının sonucu olarak ortaya çıktı. Çünkü önceki seçimlerde de kendi tabanından uyarılara muhatap olmuştu iktidar partisi ve 31 Mart neticesi de bu uyarılardan biriydi. Ne var ki bu son uyarının cevaplanma şekli öncekilerden çok farklı oldu.

Önceki seferlerde “halkın mesajını aldık, gereğini yapacağız” diyen ve sadece lafla kendi tabanını ikna edebilmiş olan iktidar partisi bu sefer bambaşka bir yol tercih etti ve “seçimde hile yapıldı, onun için kaybetmiş görünüyoruz. Aslında kaybetmedik” diyerek sandık sonucunu iptal ettirdi... Aradaki farkın çok cüzi miktarda olmasına güvenerek 31 Mart’ta sandığa gitmemiş az sayıda taraftarını ve diğer adaya oy vermiş kesimlerin bir bölümünü ikna ederek sonucu değiştireceğini umdu. 31 Mart günü “her şeye rağmen” AK Parti-Cumhur İttifakı adayına oy vermiş olanların tercihlerinin çantada keklik olduğunu düşünerek bu kumarı oynadı.

Bu kumarın kazanılma imkân ve ihtimalinin asla olmadığını ilk günden itibaren hep söyledik bu sütunlarda. Dolayısıyla bu argümanın yeniden temellendirilmesine gerek yok. Ancak 17 yıldır ülkeyi yönetenlerin kendi toplumlarının hassasiyet ve refleks noktalarını bile unutmuş olmalarını göstermesi bakımından bu tavrın anlamı var.

Seçmenin oyunu isterken somut ve elle tutulur argümanlar sunamayıp beka sorunu gibi gerçekdışı ve temelsiz iddialara, Kürdistan veya Pontus gibi konularda milli birliğimizi riske atabilecek derecede sorumsuz çıkışlara baş vurmanın sebebi önceki vaatlerin boşa çıkmasıydı.

***

Parlamentoyu devreden çıkaran, iktidarı tek bir elde toplayarak iki yüz yıldır mücadelesi verilen kuvvetler ayrılığı rejimini bir anda ortadan kaldıran anayasa değişikliğine milleti ikna etmek için diye getirilen vaatleri hatırlayın. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş için 16 Nisan referandumuna gidilirken AK Parti sözcüleri bundan sonra kurumların daha hızlı çalışacağını, bürokrasinin azalacağını, ekonominin şahlanacağını vs. vs. ileri sürmüşlerdi, hatta “16 Nisan’dan sonra dünyanın onuncu büyük ekonomisi olacağız” demişti bir bakan.

Referandumun sonucunda bu vaatlerin ne derecede etkili olduğunu ölçmek kolay değil. Ayrıca toplumdaki siyasi kutuplaşma sayesinde belirli bir kesimin mahiyetini pek de merak etmediği bu değişiklik konusuna “bizimkilerin planı” diye bakarak oy verdiklerini düşünmek mümkün. Ancak unutulmaması gereken bir ayrıntı da var burada. Türkiye genelinde yüzde 50’nin üstünde “evet” oyuyla kabul edilen referandumda Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Mersin, Hatay, Denizli, Muğla, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirlerde “hayır” oyları yüzde 50 sınırının üstünde çıkmıştı.

Daha önceki bütün seçimlerde büyükşehir oyları daima kendi ortalamasının üzerinde gerçekleşen AK Parti’nin seçmen tabanındaki kaymayı veya sosyolojik tabanın değişimini gösteren bu detaya da vaktiyle dikkat çekmiş, üzerinde yazılar yazmıştık. Nitekim geçen yıl 24 Haziran’da Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanan seçimde de aynı tablo ortaya çıkmıştı. Demek ki mesele “Kadıköy, Beşiktaş, beyaz Türk…” meselesi değildi… AK Parti, bir dostumuzun tabiriyle, “Türkiye’nin üreten kesiminden” oy almakta zorlanıyordu artık. Üretim kavramını yalnızca sınai manada kullanmıyoruz. Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerin her alanda toplumsal eğilimlerin üreticisi de olduğunu söylüyoruz.

***

Ama ne olursa olsun, AK Parti seçmeni kendi partisine ne kadar kızarsa kızsın siyasetin tam ortasından geçen o kadim çizginin soluna taşırmadan tepkisini ifade etti bugüne kadar. 31 Mart’ta da bu değişmedi. Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart’ta aldığı oy sayısı aslında bir yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet adaylarının toplam oyundan daha azdı. AK Parti’nin seçim başarısızlığı daha ziyade kendi parti tabanındaki kayıptan kaynaklanıyordu. Ancak 31 Mart akşamından itibaren sergilenen tavır ve yaklaşımlar bu kayıpların telafisini değil artışını temin etti. 

“31 Mart’ta İmamoğlu kazanmamış, AK Parti kaybetmişti. Kamuoyu anketlerinin bulguları doğru çıkarsa 23 Haziran’da hem AK Parti kaybetmiş hem de İmamoğlu kazanmış olacak” diye yazmıştım ikinci seçimden birkaç hafta önce.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzunca bir süredir -kendi partisi içindeki engelleme çabalarına rağmen- taviz vermeden sürdürdüğü “CHP’yi toplumun geniş kesimleriyle kucaklaştırma” siyasetinin bir sonucu olarak elbette takdir edilmesi gereken birer siyasi başarı var ortada. Ancak 23 Haziran’da AK Parti seçmeninin ilk defa “altı ok”un altına mühür basmaya “elinin gitmesi”ni sağlamak seçim kazanmaktan çok daha büyük -ve sağ siyaset açısından geleceğe ilişkin uyarılar taşıyan- bir başarı.

Peki, bu başarı yalnızca CHP’nin eseri mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
TRT vay ki vay 27 Haziran 2019 20:27
nerede kimin ne payı var bilmem..ama Kırmızı bultenle aranan PKK lı teroristi TRT ye konuşmacı olarak kim çıkardı. .ve bu kişi hala görevine devam ediyorsa..ne diyeyim. ..Bu arada Milli meselelerde ÜLKÜCÜLERİN bir hassasiyeti olurdu.onlar neden suskun anlamiyorjm
Mevlüt 28 Haziran 2019 13:11
0
Ülkücülerin abileri iş ve iş takibi peşinde gençleride dövmeli kolları ile cuma namazına gidiyor.
garip 27 Haziran 2019 20:06
Seçimin üzerinden Ramazan Bayramı geçti.Aileler bir araya geldi. Sizce en çok ne konşuldu. Tb herşey. en etkilisi hangisidir.gariplik...
Son ülkücü 27 Haziran 2019 18:07
Fetöcü dediler, pkk dediler, pontus dediler, sisi dediler, dediler babam dediler. Biz böyle olmadığını biliyorduk. Tek derdimiz istikrar idi. Bildiğimiz halde ak partiye oy verdik. Son tahlilde artık zekamız ile dalga geçtiler. Ailece İmamoğlu'na oy verdik. Allah utandırmasın bizi..
Yurdumun insanı 27 Haziran 2019 16:26
Kusura bakmayın, İslamcılık ile geçinen bir çok YAZ MENve KONUŞ MEN'ler fikir üretmez, düşünce ile geçinirler!İkisi farklı! Olan ne farkedilmemiş henüz. Bakın, İmamoğlu Erdoğan'ın sözlerine Kılıçdaroğlu gibi aynı biçim, yöntem, söylem ile cevap verseydi KAYBEDERDİ.RTE şaşırdı. VE"lan bu LAZ OĞLU bizi muhatap almaz gibi davranır İKEN, söz ve iftira mızı Da cevapsız bırakmıyor. Bu taktik farklı. Ağız tadı ile bir kavga ve polemiğe giremedik şununla" dedi. İsteseniz deneyin, biri size RTE gibi saydırsa, aşagılasa siz nasıl cevap verirdiniz?İşte İmamoğlu RTE nin beklediği gibi olmadı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:15
Kimse bize masal anlatmasın. Zam değil indirim istiyoruz. Bu olana kadar ak partiye oy YOK.
E.K 27 Haziran 2019 13:08
Guzel bir analiz. Tesekur ederiz. Esegini dovemeyen semerini dovermis..Akp'ni bir sure itici/cekici gucu durumunda olan karizmatik liderligiyle yol sempati toplayan Sn Erdogan, artik partisi ve hatta ulke icin bir handikap olmaya basladi..Secimi iptal ettiren kendisiydi..Bu secimin kaybedenide...Herkes herseyi elestiriyor, sn Erdogan istisna...NIye? Akp niye tabanindan fire veriyor?..Sn Erdogan'in jakoben ve nobran tutumunun bunda etkisi yok mu? Uretenlerin Akp'den uzak durmasi dogal..Uretenden alip yandaslara peskes cekiyor..! Bunada adalet diyor...!
DoğrucuDavut 27 Haziran 2019 13:00
Ysk kararını izah edemediler, çünkü izahı yok. İzahı olmayan şeyin de mizahı olur. 800,000 fark, bu mizaha milletin attığı kahkahadır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:51
Burada yazan hemen herkesin ıskaladığı nokta şu; Ak parti kimi yanlışları ve 17 yıllık doğal yıpranmışlığın da etkisiyle kaybettiği önemli iller olmasına rağmen, hala herşey ona göre, ona karşı, ona istinaden, ondan dolayı . Kısacası, Ak parti Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli öğesi olmaya devam ediyor. CHP'nin 3-5 belediyeyi bütün Ak parti düşmanlarının desteği ile almış olması onu Ak partiden daha önemli kılmıyor yani.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:51
Bu gün ki Türkiye de AKP diye parti diye yoktur. RTE vardır. Başarıda Başarısızlıkta ona aittir.Parti sadece formalite olarak kalmıştır. Yenilgin inde tek sorumlusu RTE dir.' AKP bundan ders çıkarmalı cümlesi havada bir cümledir. Ders alacak kişide bellidir.
Mehmet 27 Haziran 2019 12:38
Ak parti hem başkanlık hemde mhp den kurtulmak için uğraşıyor.Baskanlik sistemi kurumları bitirdiği gibi devleri de bitirecek
Kağıthane 27 Haziran 2019 11:56
Damat Belediye Başkanlığına aday olsa idi Binali bey kadar oy alacak mıydı. Sıkıntı burada
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:49
0
Yarısı kadar alamazdı
KARAR OKURU Salic 27 Haziran 2019 11:41
Pontus,Kürdistan,Ordu VIP gibi birçok sebep Sn.Imamoğlunun hânesine + olarak yansıdı.KHK lıların oy kullanmaması yönündeki saçma istek de buna eklenebilir.Bir de sadece Büyük Şehir in iptali bütün İstanbul un iptal edilmemesi gibi ??? bunda en etkili bir durumdur.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:21
Hayır tabiki Bu başarı anayasal haklar konusunda hiç bir şey yapmayan Akp nin cahil kitleyi domine ettiği ama okuyan fikreden mütalaa eden kitleyi ise bıktırdı. Çok nedenler olabilir ama insanlar bütün imkanı sundular ama Akp bunları suistimal etti. Bütün ahlaki unsurlar altüst oldu Muhalefet kurtuluş değil ibretlik bir çabaya ve mütevazi iki lider her şeye katlanıp bir kaç aday çıkardı sabır ve tahammül göstererek halka saygı duydular. Hürmetlerimle
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:12
Kibir zehri bütün hücreleri sarmış. Tedavi imkansız... Bundan sonrasını huzur içinde geçirsin diyeceğim ama ne kendilerine ne millete huzur veriyorlar. Sukûnet şart biraz susun be kardeşim!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:35
1
Susmaz artık. Vidalar yalama olmuş.
Diyorlar ki Seçim İptalini iyi izah edemedik. Konulan teşhisler hep yanlış. Tabi ki sonuç bu çıkar. Diğer il belediyeleri neden kaybedildi. Dayatma ile kabine değiştirmem demek gerçeğe kulak tıkamaktır. Sonuç Ak Parti Komaya giriyor.
Mecit ALEMDAR 27 Haziran 2019 11:00
Ancak 23 Haziran’da AK Parti seçmeninin ilk defa “altı ok”un altına mühür basmaya “elinin gitmesi”ni sağlamak seçim kazanmaktan çok daha büyük -ve sağ siyaset açısından geleceğe ilişkin uyarılar taşıyan- bir başarı. Yazınızı okudum. bence en can alıcı ifade bu satırda saklı, haklısınız asıl olan CHP'nin altı okun altına mühürün, Milliyetçi ve muhafazakar sağ seçmen tarafından basılması..Harika tesbit
konuk1 27 Haziran 2019 10:52
güçlünün mü yoksa adaletinmi gücü. Akpliler seçmene anlatamamış.Neyi anlatamamış güçlü akp her halükarda haklıyım ne dersem doğrudur anlayışı.neden kaybetiğini adliye,hastahane koridorlarında ve kamu kurumlarında sahaya inip güçlünün değil de haklının hakkını aramayan zihniyet seçmeni suçlayıp kendilerini aklıyorlar Akpelilere göre gücü elinde tutanlar her zaman haklıdır evet onlara göre böyle "yapacak bir şey yok" diye düşünüyorum
HACI MURAT 27 Haziran 2019 10:41
CHP'nin bu başarısı,tamamen Ak Parti'nin hatalarının eseri. İstanbullu'ların İmamoğlu'ndan bir başarı ve proje gerçekleştirme beklentileri olduğunu hiç zannetmiyorum.Tepki oylarını aldı CHP.Ak Parti seçmeninin altıokun altına mühür bastığını da düşünmüyorum. Oylardaki eksilme MHP seçmeninin Ak Parti'ye oy vermemesi(Öcalan meselesinden dolayı) ve Ak Parti seçmeninin sandığa gitmemesinden kaynaklandı kanaatindeyim. Aksine CHP seçmeninin sandığa gitme oranı artmış olmalı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:51
2
AKP'liler %6-7 oy orantisiyla verdi. AKP'liler oy vermese Binali Yildirim 'in oylari dusermiydi? İmamoglu AKP'li oylar sayesinde bu kadar buyuk fark attı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:38
1
Öyle olmamıştır da, böyle olmuştur ya da şöyle olabilir, falan filan. Ne değişecek bu yorumla HACI MURAT ? MHP’nin oy vermemesi ne demek ? Ortağımız güvenilmez demek. Yani başkanlık sistemi ile AKP kendini namerde muhtaç eyledi, demek. Haydi ayıklayın pirincin taşını !..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:44
7
12:51, Gerçek bir Ak partili, oyunu çöpe atar yine de CHP'ye asla vermez. Hacı Murat doğru söylüyor, bir kısım Kürt kökenli Ak partili oy vermedi. Ayrıca, bilimum marjinal sol gruplar ve Cihangir tayfası sırf Erdoğan'a gıcık olsun diye mobilize oldu ve İmamoğlu'na verdi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:53
2
15:44, gerçek bir AK Partili ne demek? AKP'den önce sanal mıydı bu insanlar?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:47
0
Bu milleti elli yıldır içlerinde yaşayarak, bir o kadar yıl da tarihini okuyarak tanıdım 15:44. Kendisine tepeden bakılmasına, aklıyla dalga geçilmesine, yalanla kandırılabileceğine inanılmasına gıcık olur. Sonra da gider, kendini gıcık edenlere, güzel bir gıcıklık yapar. :)
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:29
Biz chpyi ne ile suçluyorduysak aynısı olduk. Chpde kendini değişime tabi tutarak 2002 akpartisi olma yolunda ilerlemek için çaba sarf ediyor. Said nursinin güzel bir sözü var avrupa osmanlıya gebe osmanlıda avrupaya. Bu söz tam da akp chp için uyarlanabilir. Meğer akp chp zihniyetine gebeymiş chpde 2002 akpsine gebeymiş. Günü gelince ikiside doğumunu yaptı. Statükoyla mücadele et sonra sen gel statükonun temsilcisi ol neye niyet neye kısmet. Akparti bu ülkedeki 50 yıllık haklı mücadelemizi heba etmiştir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:41
0
Bugüne kadar okuduğum en gerçekçi ve objektif yorum.
""""""""........... 27 Haziran 2019 11:44
0
Buraya kadar... Sönen ateşin külleri arasından bir köz bulup yeni bir ateş tutuşturulmalı önümüzdeki seçime kadar bir kazaya meydan verilmeden alevlendirilmelidir. Trenden inen personelle trene sabotaj tertipleyen paralel güruhla en ufak temas başarısızlığın garantisi olacağından bunlardan uzak olunmalıdır. ( karşı mahallenin bu yoruma alt yorum yapması gerekmiyor.)
MAHZUN MUHAFAZAKAR 27 Haziran 2019 09:21
“17 yıldır ülkeyi yönetenlerin kendi toplumlarının hassasiyet ve refleks noktalarını bile unutmuş olmalarını göstermesi bakımından bu tavrın anlamı var.” Geldikleri yeri unuttular, gidecekleri yeri de bilmiyorlar. Rakibi topal ördek görüyorlar fakat kendilerinin şaşkın ördek görüldüklerinden haberleri yok.
KARARLI KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:19
Ziya Paşa; “Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” (Günümüz Türkçesiyle: “Nasihat ile yola gelmeyeni azarlamalı, azardan anlamayanın hakkı dayaktır“) der. Halkında yaptığı budur. Önceki uyarıları dikkate almayan iktidara en sonunda Osmanlı tarihinin efsane “Hafız Ahmet Paşa Tokatı” nı patlattı. Etkisi bayağı uzun süreli olacağa benziyor!!!!!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:43
AK partinin karsisindaki bir grup politik olarak durmuyor, sadece ulkenin daha iyi yonetilmesini, daha iyi ekonomi, adalet, liyakat, hosgoru, kisisel hak ve ozgurluk istiyor. AK parti en cok da bu kesimi anlamiyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:39
AK parti degisirken biz degismedik deyip oy vermeye devam edenler hayati iluzyonla yasayip degistiklerini farketmeyenler. AK partinin degisimini fark edip onlem alanlar, hayati farkinda yasayip, ilkelerini degistirmeyenlerdir.
Takipci 27 Haziran 2019 08:27
Secim iptalinin hayirli bir sonucu oldu, Ak Parti yonetici kadrolarinin gradosunu anlama firsatimiz oldu.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:42
Siyaset din degil, cok kaygan bir zemin. AK parti eski AK parti degil, Sayin Erdogan Keciorende bir dairede oturan Erdogan degil, CHP de o eski CHP degil. Iklimler, dunya degisirken siyaset degismez demek hata olur. Degismeyen ilkeler olmali. Oy verdigi parti degisirken ben degismem ve o partiye oy vermeye devam ederim diyen degisiyordur ve ilkeleri yok oluyordur ama farkinda degildir
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:33
0
Çok güzel bir tesbit. Bravo.
Furkan F. 27 Haziran 2019 07:00
AK Parti'nin eksiği: Eleştirel düşünceleri dile getirebilecek parti içi muhalefetin yeşerememesi. Partiyi destekleyen bir köşe yazarı, azıcık eleştiri getirse gazetesinden atılıyor. Bazıları, Binali Bey'e büyük zarar verdiler, ceza yerine mükafat alacaklar, teşkilat bunu görüyor ama dile getirme cesaretini gösterebilen yok. Yekpare olmak her zaman iyi netice vermiyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 02:08
En büyük hak akp ve sayın Erdoğanın’dır CHP’nin kazanmasındaki başarısı
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:39
İyi rakip seni hataya zorlar maç kazanmak istiyorsan hata yapmayacaksın. Adâlet yürüyüşü iyi rakip sinyalleriydi. İktidar burdan başlayan hatalar zincirinde ısrar etti. Top direkten döndü yine uyanmadı. Atılan golü saymadı. Sonuç;rakip kaleyi golle doldurdu. Uyanıp silkindiler mi hayır,engellemelerle yıldırmaya çalışılıyor. Böyle giderse küme düşmeye oynar. Bu millet bunu da yapar.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:37
Sayin yazar kesinlikle tek basina chpnin eseri degil akp nin katkisida oldu ama sizi nereye koymali sizde az calismadiniz karar gazetesi olarak simdi sizce siz kazandinizmi kaybettinizmi
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 06:14
1
Hala çobanın sizi bıraktığı yerde otluyorsunuz. Hala yenilgiye kendinizden başka mazaretler uyduruyorsunuz. Kardeşim tüm medya elinizde.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:50
0
Öyle ya. Hiç uyarı yapmayacak, eleştiride bulunmayacaklardı. Katıl %90’lık kesime, her gün ver mehteri. İç ve dış muhalifleri hedef tahtasına oturt, hayatını yaşa.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:05
0
Ülkemde akparti de kazansa ben kazanmam, chp kasansa da. Ben ancak hukuğun üstün olduğu demokratik bir ülkede yaşarsam , dunyanin gelişmis ve sayılan ülkeleri arasina girersem bunlarla beraber refah seviyem artarsa kazanmış olurum.
KaRAR OKURu 27 Haziran 2019 10:11
1
Yok sizler değişmeyeceksiniz. Sizler yemeye, hazırın üstüne konmaya, bankamatik memurluğuna hakikaten alışmışsınız. Bitti anam bitti. Kabullenin ve etrafınıza çamur atmayın artık.Bu kadar pislik size yeter...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:37
0
Bir düşün bakalım. AKP kurulduğunda partide kimler vardı ve şimdi onlar nerede. Geriye bir kişi kaldı malum.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:37
Kendi metal yorğunluğunu görmeyip,başarıyı kendisine alıp, başarısızlığı teşkilata,seçilmiş Başbakan, Belediye Başkanlarına havale eden anlayış AK Partili çok fazla seçmeni İmamoğlu'na yönlendirmiştir. Bu oy verenler sadece 31 Mart için bir ceza kesenler, 23 Haziranda bir ceza kesmek için değil aynı zamanda sizinle artık buraya kadar da demişlerdir. Değişim şart.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:28
“31 Mart’ta İmamoğlu kazanmamış, AK Parti kaybetmişti. Kamuoyu anketlerinin bulguları doğru çıkarsa 23 Haziran’da hem AK Parti kaybetmiş hem de İmamoğlu kazanmış olacak” diyorsunuz. 31 Mart'at gerçekten bir hukuksuzluk yapılsa da, seçimin iptali AKP'ye zarar verir diye örtbas edilmeli miydi demek istiyorsun...
Ali İhsan Yavuz? 27 Haziran 2019 03:53
0
00.28 Hala yanlışı anlamış değilsiniz laf ebeliği yaparak haklı pozisyona geçmek istiyordunuz tamam öyle olsunda halk size iyi bir tokat attı hala rüzgar yüzüme çarptı demekle ne geçer elinize kendi kendinizi kandırmaktan başka zaten sizin gibi basiretsizler yüzünden akp kan kaybediyor kendisini düzelteceğine. 1 oy çalınmadı eğer çalınmışsa bunu akp yani siz yaptınız 2 seçmen yalancı olduğunuzun farkına vardı ve size iyi bir tokat attı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:23
olmaz olur mu tabi ki var. 18 yıldır her başarı da payı var Akp nin. Aselsanın basarısı Akp nin coca cola nın yaptığı yatırım bile Akp nin başarısı ama sorun şu ki hiç bi başarısızlıkta payı yok Akp nin . Soma da 301 madenci fitrat sebebiyle olurken. hızlı trenler peşpeşe çarpışan oto gibi kazalar yaparken, insanlar bombalarla patlatışırlen hiç bi başarısızlığı yok. oyuzden bu hale geldik. Her basarısızlık bir başarıdır Akpp doneminde.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:36
0
Doğru. eksiğini ve hatalarını kabul etmek en büyük meziyetlerdendir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:08
Referandumda hukuksuz olarak gecerli sayilan 2 milyon oyu da hatirlatmakta fayda var tabi birilerinin ati alip uskudari nasil gectigini unutturmamak icin..
serkan aydogdu 27 Haziran 2019 00:09
10 yıl önce köyünde bayburtta rizde çobanlık yaparken akp ye kapagı atıp ilçe başkanı olup 300 bin liralık arabalara binen akp liler . akp kapitalist burjuvaların partisi oldu kendine oy veren garibanları dışladı akp halka tepeden bakıp rezidaslarda malikanelerde yaşayan akp li yöneticileri gören halk imam ogluna oy verdi asgari ücretle ay sonunu zor getiren toplum halk akp lilerin saltanatını gördü ve akp yi cezalandırdı 2002 yılında akp gecekondulardan oy alıyordu şimdi ise 300 bin dolarlık makam arabalarına binip ejder suyu içip saraylarda yaşamaya başladılar ha
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:57
0
İktidar medyasının sert kalemlerinden biri evvelsi gün açıkladı. Saltanat ve yolsuzluk iddialarının hepsi uydurma ve iftiraymış. Yazık oldu Binali Beye.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:05
CHP'nin adayı, muhafazakar söylemli İmamoğlu yerine, ateist olduğunu gizlemeyen Kaftancıoğlu olsaydı kazanabilir miydi? İstanbul şimdi nasıl yönetilecek. Muhafazakar söylemin gereği gibi mi, ateist düşüncelerle mi? Göreceğiz...
Sözde müslüman haramzadeler 27 Haziran 2019 04:02
0
Akp dinci ve muhafazakar peki Ensar, hırsızlık haksızlık yemlik haram denince akp ile bir anılıyor bu hatam olan bütün şeyler siz hala abdestsiz namaz kılanlar gibisiniz yani namaz kılıp kendini gösteren göstermelik sözde müslüman
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:34
0
Belediye başkanlığı ile dinin ne alakası var? Köprü yapan Japon mühendise müslüman mı diye sormuyorsun, ameliyat yapan doktora sormuyorsun, çöp işlerini organize edene niye soruyorsun? Dindarsa daha iyi mi çöp toplar?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:40
3
8.34, Yani İmamoğlu oy için Yasin okudu diuyorsun...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:41
0
Adaletle liyakatle yönetsin, dinlisi dinsizi aynı hizmeti alsın yeter. Bana ne muhafazakârdan ateistten.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:24
0
Ben anlamadım, bir şehir muhafazakar düşünceye göre nasıl yönetilir, muhafazakar düşünceye göre nasıl yönetilir. Aralarındaki fark nedir? Yoksa oslo ile mekke, helsinki ile kahire arasındaki fark gibi bir şey mi bu?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:36
2
4.02, Ezik İslam karşıtı böyle konuşur...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:38
1
12.24, Sen anlamasan da olur...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:42
0
Sanırım inşallah adalet ve dürüstlükle yönetilecek.
Sol mu kazandı?... 27 Haziran 2019 00:04
Sol, Eyüp'te Yasin okumadan İstanbul'u kazanamadı...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:25
1
Sol kazanmadı ki. Millet kazandı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:39
4
10.25, Öyle deme solcular kızar şimdi...
Sayın Kiras ; iyide hukuki hakkını kullanıp itiraz etmiş ysk uygun bulmuş Ne yapacaktı itiraz olmayınca şaibe meşru mu oluyor
Hala anlamak istemiyorlar 27 Haziran 2019 04:04
1
Ya ya nedense hep akp iktidarının itirazları hep haklı bulundu ve YSK tarafsız ve baskı yapılamaz. Halk daha dün size bunları külahıma anlat yalancılar demedimi?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 06:37
1
Ysk uygun bulmadı, Ysk'daki ak partili üyeler uygun buldu. Millet de cezayı kesti.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:31
1
Hangi şaibe?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:35
0
İstanbulluların yüzde 55i seninle aynı fikirde değil. Aslında 45 de aynı fikirde değil ama kabile bağları öncelikli geliyor. Sen de kendinle aynı fikirde değilsin ama umurunda değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN