Back To Top
Çin’le aramızı bozma yazısı

Çin’le aramızı bozma yazısı

 - Son Güncelleme: 05.02.2019 Salı 12:06
- A +

Siyonist örgütlerin işgal ettiği Filistin topraklarında İsrail devletinin kuruluşunun ilan edilmesinden bir yıl sonra, 1949’da Çin Kızıl Ordusu Doğu Türkistan’ı işgal etti. Çin devleti bilahare “Şincan Uygur Özerk Bölgesi” ilan ettiği bu topraklar üzerindeki demografik yapıyı değiştirmek için 70 yıldır şiddeti giderek artan bir etnik temizlik programı uyguluyor.

Bir taraftan -en büyük kısmını Uygurların oluşturduğu, onları Kazakların ve nispeten küçük bir Kırgız toplumunun takip ettiği- Müslüman Türkî halkları Çin’in iç bölgelerine sürmeye ve asimile etmeye bir taraftan da bu bölgeye Han Çinlilerini yerleştirmeye yönelik bir demografik dönüşüm gerçekleştiriliyor. Nitekim yakın zamana kadar sembolik bir Çinli nüfusun yaşadığı bölgede bugün itibarıyla Türk ve Çinli nüfus oranları neredeyse başa baş hale gelmiş bulunuyor.

***

Çinlilerin etnik temizlik yöntemleri arasında kültürel asimilasyon başı çekiyor. Bunun için kültürel görünürlük ve dinî hayat üzerinde çok ağır baskılar uyguluyorlar. Ama bu bir şey değil: İkide bir çeşitli bahanelerle kanlı katliamlar gerçekleşiyor Doğu Türkistan’da. Temmuz 2009’da binlerce insanın katledildiği Urumçi Katliamı benzeri olaylardan dünya kamuoyunun haberdar olması da kolay olmuyor. Çin devleti bu tür haberlerin duyulmasına karşı ciddi bir karartma uyguluyor, olup bitenler önemsiz gösterilmeye çalışılıyor, haberler çarpıtılıyor, 70 yıldır şiddeti artarak devam eden devlet terörü dünyaya “radikal terör örgütleriyle mücadele” gibi yansıtılıyor.

Son iki yıldır yaklaşık 3 milyon kişinin içinde tutulduğu toplama (veya çalışma) kampları konusunda yapılan da tastamam bu. Pekin hükümeti uluslararası kuruluşların gelip görmesine izin vermediği bu işkence ve asimilasyon merkezlerini dünyaya “eğitim ve spor kampı” olarak göstermeye çalışıyor.

Ne yazık ki Türkiye’de bu tür haberleri Çin’in gözünden okumaya meyyal bir zümre de var. Komplo teorileri meraklılarına hitaben üretilen “CIA tertibi” hikayeleri başka saikler yüzünden de satın alınabiliyor ne yazık ki. Bunun dışında ise rahatsız edici boyutta derin bir sessizlik hüküm sürüyor maalesef.

Sadece Türkiye’de değil, İslam dünyasının neredeyse her tarafında bir sessizlik var Doğu Türkistan konusunda. Hatta buradaki insanlarla çok yakın münasebet içinde olan akraba toplulukların yaşadığı ve zaten “Batı Türkistan” diye anılan bölgede bile. Gerçi Kazakistan hükümeti bu ülkeye sığınmış olan Doğu Türkistan’daki Kazak azınlık mensuplarına sahip çıkıyor ama halihazırda Çin hükümetince yürütülen baskı ve asimilasyon politikalarına karşı sesini çıkarabildiğini söylemek zor. Aynı şey Kırgızistan için de geçerli.

Bu konuda istisna olarak gösterilebilecek iki ülke Malezya ve Endonezya. Geçenlerde bizim gazetede de haberi çıkmıştı. Hatırı sayılır bir Çinli nüfusa da sahip olan bu iki ülkenin Müslümanları gerek siyasi partiler gerekse sivil toplum kuruluşları kanalıyla kendi hükümetleri nezdinde baskı uygulayarak belirli neticelere ulaştılar. Malezya'nın "müstakbel" Başbakanı Enver İbrahim, Doğu Türkistan’a destek açıklayan ilk Müslüman siyasi lider oldu. Endonezya’daki Müslümanları temsil eden Müreffeh Adalet Partisi ve Endonezya Ulema Konseyi de kendi alanlarında Çin zulmünü kınayan ilk kuruluşlar oldu.

İslam dünyasının geri kalanında Doğu Türkistan konusunda bir hassasiyetin görülmemesinde en büyük sebep herkesin “küresel ekonomik güç” konumunda bulunan Çin’le iyi geçinmek peşinde olması elbette. Coğrafi ve kültürel uzaklığı dolayısıyla bu bölgede yaşananların Arap dünyasında yankılanması veya Arap liderlerinin bu konuyu popülizm malzemesi yapması sözkonusu değil. Türkiye’de ise “Avrasyacı” komplo teorilerinin müşterilerine “Çin’in yükselişini ABD istemiyor, o halde bu konuda çıkan haberleri CIA üretmiştir” diye kestirip atmak hem kolay görünüyor hem de gayet mantıklı geliyor.

Bu mantıkla dünya gündemindeki konulara bakarsak bir çok sorunu hiç yorulmadan “çözmemiz” mümkün. Mesela Filistin’de yaşandığı iddia edilen zulümlerin aslında Fransız istihbaratının uydurması olmadığı nereden malum?

***

Myanmar’da BM’nin etnik kıyım diye nitelediği saldırılarda binlerce Arakanlı Müslümanın katledildiği, 700 binden fazla Müslümanın topraklarını terk ederek komşu Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldığı haberleri de Alman istihbaratının uydurmasıdır belki.

2014’teki ikinci Rus işgalinin ardından Kırım Tatarlarının tekrar ciddi bir Rus baskısı ile karşı karşıya kalmaları, özellikle sivil aktivistlere yönelik kanlı saldırılar ve Tatar siyasetçilere yönelik baskılar büyük ihtimalle Nikaragua istihbaratının kurgusu. Çünkü Rusya ile de aramızı açmak isteyenler var.

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki topraklarının yüzde yirmisinin 1991’den bu yana Ermenistan işgali altında olduğu “söylentisi” de büyük ihtimalle Danimarka istihbaratının uydurmasından ibarettir.

Dünyada olup biten her şey komplo… Biz ne yaparsak yapalım bu komplolara hizmet ediyoruz. En iyisi bir şey yapmayalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 00:20
Dedikleriniz cok dogru. Eskiden Milli Görüs vardin, böyle konulara sahiplenen. Milli Görüs iste bir kac kisi tarafindan istikbal ve makam ugruna harcandigi icin, Türkiyede böyle konulara sahiplenecek gurup kalmadi.
Abdurrahman Serdar 05 Şubat 2019 22:35
Çin ile diplomasi dili konuşarak, Doğu Türkistan Milletin arası bulunmalı. Türkiyede MAOculara tanınan Hakkın çeyreği kadar da olsa. Tüm Milletlerarsı toplantılarda bu Mazlumlara yapılanlar anlatılmalı. TÜM STK'lar bu Mazlum kareşlerin derdini haykırmalı, gündem yapmalı . Maocu'lar d onların Hakkını savunmalı, yoksa, oarayı seven Türkler olarak oraya gönderilmeli, MÜBADELE YAPILMALI haklı olarak
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 20:13
Uygurların ayrı devlet olması gerekli.
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 20:12
Peki bu Yahudiler nerede yaşasın? İki ayrı devlet olamıyor mu aynı topraklarda? Bunun için çaba göstersek daha iyi olmaz mı?
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 18:09
Kim uğraşacak şimdi, Çinle minle. Orada Mescid-i Aksa yok ki, içi boş da olsa, iki salvo atınca oy getirsin.
Mehmet Karasümbül 05 Şubat 2019 15:47
Ne ara Turancı oldunuz yahu. Hayatınız Türk diyeni tekfir etmekle geçti. Hayırdır...
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 15:21
Abd çin i zayiflatmak icin uygurları kullaniyor.
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 16:07
1
Tabi ya. Uygurların sorunu yok zaten. Ayrıca olsa da abd nin oyununa gelmemek için ölsünler ne olacak!
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 15:11
Rte dogu turkistana destek vermedi aciklamasi yapanlar hdp ye destek veren chpli mi ?
Bitıkçi 05 Şubat 2019 14:01
Çünkü onlar Türk duyan kulaklar sağır, gören gözler kör, konuşan diller lal olur.
E.K 05 Şubat 2019 13:49
Sn Erdogan Arakan'da muslumanlara karsi uygulanan zulme hakli olarak siddetle karsi cikiyordu. Ayni tavri Cin'e karsi niye sergilemiyor acaba? Ve Tatarlar Rusya'nin zulmune terk edildi. Bir kac ciliz ses. Niye Filistin icin gosterilen kukreyis Tatarlardan esirgendi?
H.Cömert 06 Şubat 2019 17:00
0
Kükreyiş olduda ne oldu,ne değişti.
Denizci Alperen 05 Şubat 2019 12:11
Perinçeğin bulaştığı her yerden kan ve irin akar , oraya lanet yağar, şu anki yandaşları da onun bu ne idüğü belirsiz gücüne ram olmuşlar amma bundan kimseye hayır gelmez, bukalemun bunun kadar çabuk renk değiştiremez. Şu anda dünyanın en mazlum insanları Doğu Türkistanlı kardeşlerimizdir , Gök bayrak malesef 1949 ' dan beri özgürce dalgalanamıyor. Allahu alem Kürşat ve kırk Serdengeçtisi çin sarayını basmak için bir yerlerde gün sayıyorlardır inşallah.
H.Cömert 06 Şubat 2019 23:33
0
Perincek çözen varmı? T.C ondan emir alıyor.Her renge girdiğini biliyoruz,bir kaç bin taraftarı var,ama kim bu adam????????????
Ben 05 Şubat 2019 11:37
Ben mi yanlış hatırlıyorum Uygurların meselelerini en çok gündeme getiren MHP değil miydi? Şimdi ne oldu da Uygurların sorunları havaya buharlaşıverdi? Beka meselesi herhalde MHP'yi Çin'in kucağına mı attı nedir, o yüzden bu konuda gözleri biraz körleşmiş olabilir.
A.A. 05 Şubat 2019 10:11
Malezya ve Endonezya'nın aldığı pozisyonu, biraz da nispeten korunaklı konumlarında arayabiliriz bence. Denizin ortasında büyük iki ada devleti her ikisi de, toprakları irili ufaklı birçok adadan müteşekkil. Çin'e karşı önlerinde Filipinler gibi dev bir "Amerikan üssü" var. Türkiye ise özellikle doğusu hem içerde hem dışarda savaş ve karışıklıkla dolu bir ülke. Kuzeyinde Rusya gibi bir dev güç var. Yüzölçümü, nüfusu ve ekonomisi itibariyle Endonezya'nın ya da Malezya'nın sahip olduğu avantajlara sahip değil. Türkiye'nin eli, Doğu Türkistan'a yeter
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 12:33
0
Yazınızın muhtevası ile son cümleniz biraz tezat teşkil etmiş gibi anladım.Türkiye bahsettiğiniz her iki ülkeden de güçlüdür.Çin ile yapılan ticaret % 90 Türkiyenin aleyhinedir.Türkiyede 2009 Urumçi hadiselerindeki tepki sebebiyle Çin başbakanını Türkiyeye yollayarak asıl öldürülenlerin çinliler olduğu yalanını anlatmıştı.Demekki Türkiyenin görünenin üzerinde bir gücünün olduğunu Çin bile biliyor.
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 13:54
1
Laf ola beri gele efendim. Çin ABD'den daha mı güçlü İsrailden daha mı güçlü ABD'ye İsrail'e dayılanan güç Çin'i uyaramıyor bile.
A.A. 05 Şubat 2019 16:05
1
Yeterince izah edememişim demek ki. Son cümlem de eksik çıkmış. Ama sizin gönlünüz olsun. Bayılırım sadece duymak istediği şeyi dinleyen insanlara. Türkiye bugün aduket çeker, Çin'i komple yıkar, Doğu Türkistan'da cihanşumül dev imparatorluk kurar. Çinlilere acıdığı için yapmıyor. Umarım gönlünüz olmuştur. Sadece duymak istediklerinizi yazdım. Artık bunu da beğenmezseniz ne diyeceğimi bilemiyorum, size de bi türlü yaranılmıyor efenim!
Maraşlı 05 Şubat 2019 10:03
Bu konuda acil bir şekilde Arabistan ve körfez kuklası İslam İşbirliği teşkilatından ayrılıp merkezi İstanbul olan ve dünya müslümanlarını adaletli bir şekilde temsil eden ve sesi çıkan bir İslam Birliği kurulmalı..
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 12:37
0
Hilafet diyorsun Da adayın var mı?
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 16:37
0
ee sonra? ne yapacak o birlik şimdi yapılamayan? çin korkacak mı islam birliğinden? şimdi kullanılamayan hangi ekonomik ve teknolojik güç, birlik olunca kullanılacak? köylünün her işini kalabalıkla halletme dürtüsü. kalabalık olursak korkarlar! yok öyle değil. umurlarında bile olmaz. hayal kuracağına hemen matematik ve türkçe öğren.
Müslüm Güntekin 05 Şubat 2019 15:51
0
Kursana İslam Birliğini... Elini tutan mı var?
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 09:55
Türk veya müslümanlar dünyanın herhangi bir yerinde zulme uğruyorsa hemen yazıları döşen, farklı millet farklı inançtan komşun sulme uğrarsa sus veya destekle....Bu yazı kabilecilik değilmi? Bir aşama ilerleyip dün dil farkı bilmeyen üst kimliğe ulaşmak çokmu zor sayın yazar?
Tong Yabgu 05 Şubat 2019 09:30
Türk derken 'Türkiye cumhuriyeti vatandaşı " mı demek istiyorsunuz yoksa bir etnik gruba mı atıfta bulunuyorsunuz? yoksa ikisi de olur mesele yok, yerine göre işime geleni kullanırım mı sizin için?
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 16:26
2
Türk derken 'Türkiye cumhuriyeti vatandaşı " mı demek istiyorsunuz yoksa bir etnik gruba mı atıfta bulunuyorsunuz? diye soru soruyorum. soruya kırmızıyı basıyorlar. soruya kızan milliyetçi yurdum insanı. öyle her soru sorulmaz! tutarsızsınız vatandaşlarım. uysa da uymasa da ile anca bir yere kadar.
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 08:43
maocu Perinçek ve Perinçek'in grubu Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize terörist diyor AKP ile bir olan Perinçek Geçen gün dedi ki Doğu Türkistan'daki teröristler imha edilmelidir dedi bu maocu eski tüfek Perinçek nedense AKP liler ile bir olup çini kutsuyorlar çok ilginç şu sıralarda AKP li islamcıların gözdesi Perinçek kimler kimlerle beraber görün.
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 10:45
2
Akp yi nerden perincek e yapistirdin dogu turkistan konusunda.
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 12:07
3
ÇÜNKÜ AKP LİLER ÇİNİ TUTUYORLAR PERİNÇEKLE KANKA OLDULAR bugüne kadar hiç bir akp liden türkistanı desdekleyen bir cümle duymadım çinle ticari anlaşma yaptı akp perinçekçiler eliyle çinle beraber oldular
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 15:10
2
12:07 nette birazcik araştır. Binlerce uygur turkune ak parti vatandaslik verdi. Akplileri yalandan katma perincegin yanina.bu da yeni yalan
göktürk börü 05 Şubat 2019 08:36
işin en kötü yanı da Türkiye'de kendisine milliyetçi-ülkücü diyenlerin perinçekçi tayfanın Çince tayfanın vuruşu tayfanın arkasına sıralanıp Doğu Türkistan'daki Uygur daki Türk kardeşlerimize destek olmamaları işte işin en ilginç yanı da bu ben biliyorum ki bu Bahçeli denilen ajan inanın ki milliyetçilikle ve türklükle hiçbir alakası olmayan birisi bir Kripto
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 08:22
Hegün Filistin üzerinden İsrail e saldıranlar çin için sesini çıkarmıyorlar. Pek getirisi yoktur çünkü Sincan la aramızda binlerce km var .
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 03:36
Birşeyler yaralımda ne batıda ne müslüman ülkeler arasında hiçbir dostu, saygınlığı kalmamış (Maduro hariç), ekonomisi çökmek üzere olan bir ülke Çin’e ne yapabilir. Bir papazı içerde tutarak ABD ye karşılık vermeye çalıştık sonunda insanlar soğan, patlıcan yiyemez hale geldi.
musto 05 Şubat 2019 01:54
İslam ülkelerinde birlik beraberlik duygusu yok kıbrıs harekatında bize yardım eden tek ülke libya ve biraz da iran bizim gözümüzün önünde yok edildi ve bizi de suç ortağı yaptılar suriye ırak hangi birine ses çıkarabildik Fransa libyaya saldırdığında gür sesle islam kamuoyunu ayaklandırsak fransa cesaret edebilirmiydi böl ve yönet ağacın dediği gibi sapı bizden.
KARAR OKURU 05 Şubat 2019 01:35
ALLAH mazlumların yardımcısı olsun. Zira insanlardan bir şey çıkmaz.
Kasım Özdemir 05 Şubat 2019 00:38
En iyisi baştakiler öl derse ölelim, kal derse kalalım!!
Çerkez Ethem 05 Şubat 2019 00:25
Malez'ya ve Endonezya'dakilere selam ve saygılar ! Burdaki türkçü ve milliyetçi siyasetçiler, türklerin anayurdu olan Doğu Türkistan meselesini konuşmaya korkarken, Dünyanın öbür ucundaki bu iki ülkedeki muslimler, ellerinden geleni yapıyorlar ! Yalnızca bu konuda değil katliamcı/ırkçı israil zulmüne karşıda protestolar/eylemler yapıyorlar. Helal olsun be ! Ayrıca bizdeki türkçü ve milliyetçi geçinen siyasetçilerinde nekadar kolpacı olduklarıda böylece ortaya çıktı ! Selam Malezya'ya ve Endonezya'daki muslimlere
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN