Back To Top
Erkeğin kadını öldürme hakkı

Erkeğin kadını öldürme hakkı

 - Son Güncelleme: 27.08.2019 Salı 08:12
- A +

On yaşındaki kızının gözleri önünde eski kocası tarafından vahşice katledilen Emine Bulut olayı toplumun kadına yönelik şiddet konusundaki tahammül sınırını yıktı. Her kesimden bu vahşete tepki geldi, kadın-erkek genç-yaşlı birlikte ağladı… Protesto gösterileri yapıldı, yürüyüşler düzenlendi. Hep bir ağızdan “bu son olsun” diye haykırıldı. “Bu acılar bir daha yaşanmasın, bunun için ne gerekiyorsa yapılsın” çağrıları yapıldı.

Peki, bu nasıl olacak? Ne yapılırsa bu acılara son verilebilir? Maalesef bu hususta hep içi boş yuvarlak laflar ediliyor ve son tahlilde problemin çözümü polisiye tedbirler/caydırıcı cezalar ekseninde aranıyor. Oysa konunun güvenlikle ve yargıyla ilgili boyutu belki de en önemsiz kısım. 

Asıl mesele birilerinin bir şeyleri yapmayı kendilerinde “hak olarak” görmelerinde. Bu yalnızca kadınlara karşı işlenen şiddet eylemleri için değil neredeyse bütün kriminal tutumlar için geçerli. Çünkü kanunda suç olarak tanımlanan bir eylem toplumca tolere edilebiliyor. Daha da önemlisi, kişilerin belirli olaylar karşısındaki reflekslerini yalnızca içgüdüleri ve psikolojik yapıları değil, aynı zamanda toplumsal değer yargıları da belirliyor. Toplumun genelinde egemen olan zihniyetin olumlu ve hatta gerekli kabul ettiği bir tutumun yasalarda suç teşkil eden bir davranışa dönüşmesi böylece olağan hale geliyor.

Tam da bu yüzden konu hakkındaki gelişmeleri ve tartışmaları KARAR’da manşetleştirirken özellikle “zihniyet” problemine dikkat çekmeye çalıştık.

***

Kadına yönelik şiddetin kaynağında toplumun ciddi bir bölümü tarafından “erkeğin kadına karşı şiddet uygulama hakkı”nın tanınmış olması yatıyor. Bu da temelde erkek-kadın ilişkisinin “sahiplik” ilişkisi olarak görülmesine dayanıyor. Böyle olunca “boşanmak isteyen eşine şiddet uygulayan erkek” veya “boşandığı kadının yeniden evlenmesine tahammül göstermeyen koca” örnekleri ortaya çıkıyor.

Gözden kaçırılmaması gereken husus, erkekle kadın arasındaki otorite ilişkisinin esas olarak “kadının korunması” temelinde ortaya çıkmış olması. Zira kadının fizikî olarak erkeğe göre daha zayıf yaradılışta olması geçmişteki belirli toplumsal yapılar içinde kadının erkeğin koruması altında olmasını bir ihtiyaç olarak duyurmuştu. Ancak tarım toplumunun şartlarına göre biçimlenen toplumsal ilişki modellerinin bugünün dünyasında büyük ölçüde yenilenmesine karşılık erkek-kadın ilişkisinin bu değişim sürecinin dışında bırakılması yeni problemlere yol açıyor. Eski problemleri ise devasa ölçülerde büyütüyor.

Sözgelimi toplum hayatının birçok alanında, okulda, ofiste, fabrikada vs. eşit roller üstlenen ve eşit haklara sahip sayılan erkek ile kadının evde eşitliğinin sözkonusu olmaması sosyal düzende bir tür anomaliye yol açıyor. Erkek artık fiilen sahip olmadığı efendi rolünü elinde tutmak için zorbalığa ve türlü haksızlıklara başvurabiliyor.

Boşanmış olduğu karısının yeniden başka bir erkekle birlikte olmasını kabullenemeyen erkeğin “namus” dediği şey aslında bu marazi zihniyet. Dikkat ederseniz kadınlara yönelik şiddetin ve öfkenin vahşi cinayetler şeklinde tezahür ettiği vakalar boşanmak -veya boşandıktan sonra yeni bir yuva kurmak- isteyen kadınlara yönelik oluyor.

***

Demek ki kadınların şiddetten korunması ancak toplumsal değer yargılarının radikal biçimde değişmesiyle mümkün. Bunun da bir toplumsal seferberlik anlayışı içinde ele alınması ve gerek konvansiyonel eğitim sistemi içinde gerekse bir başka eğitim sistemi olan medya alanında ortak bir çabayla radikal adımlar atılması gerekiyor. Bu çerçevede dini söylemin revizyonu da bir ihtiyaç durumunda. Zira toplumsal değer yargılarının ve geleneklerin dinin hükmü gibi anlaşılması en önemli problem kaynaklarından biri.

Ancak bütün bunları gerçekleştirmenin kolay olduğunu da düşünmemek lazım. Bir toplumun kendini dönüştürmeye yönelmesi zordur. Toplumun seçkinlerinin atması gereken adımların ise mutlaka reaksiyonla karşılaşacağı bilindiğinden; siyasetçilerimizin, aydınlarımızın, sanatçılarımızın, sivil toplumun ve iş dünyasının fedakarlığı göze alarak bu yolda cesaret göstermeleri de zor bir seçenek. Dolayısıyla bu alanda gerçek manada bir çözümün ortaya çıkması için toplumsal dinamiklerin işlemesini, doğal süreçlerin yaşanmasını beklemek gerekebilir. Umulur ki bu ikinci seçeneğe ihtiyaç kalmasın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Enes Alper Tunga 29 Ağustos 2019 11:56
"Kadına yönelik şiddetin kaynağında toplumun ciddi bir bölümü tarafından “erkeğin kadına karşı şiddet uygulama hakkı”nın tanınmış olması yatıyor. Bu da temelde erkek-kadın ilişkisinin “sahiplik” ilişkisi olarak görülmesine dayanıyor." Gazetenizin yahut sizin, görüşlerinizde tarafsız görünme adına eksen kayması yaşadığınızı düşünüyorum. Alıntıladığım cümlede "şiddet uygulama" ifadesini "otorite kurma" şeklinde değiştirdiğimizde, bu durumun bir hak değil, bilakis Allah'ın vermiş olduğu bir görev olduğu ve erkeğin bu fıtratta yaratıldığı göz ardı ediliyor.
Bayram Gölcük 28 Ağustos 2019 08:37
Örnek : Bir cihaz aldınız yanında kullanma kılavuzu var ama siz kılavuza uymadan makinayı kullandınız ne olur ? Tabi'kide istenmeyen sorunlar ortaya çıkar. Aynen öyle İnsanlarında bir kılavuzu var, KURAN'I KERİM Bizler bu kitabı uygulamadığımız sürece sorunlar bitmeyecektir. Çünkü insanı yaratan ve en iyi tanıyan ALLAH'tır. Onun dedikleri yapılmadığı sürece insan fıtraten bozulmakta ve akabinde istenmeyen olaylar zuhur etmektedir. Bugün intiharların,tecavüzlerin,cinayetlerin vb sebebi nedir ? Batı medeniyeti,laiklik ve demokrasi olmasın. Ne alakası var demeyin Araştırın göreceksiniz
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 11:35
0
Kardeşim demokrasi İslâm' a aykırı mı ki?
Sana her gün bayram 29 Ağustos 2019 11:01
0
Sevgili Bayram, Bildiğini sandığın şey yalnızca ezberlerinden ibaret. İşte tam da bu zihin yapısı işleri berbat ediyor. En doğruya sahibim, diğerleri de benim olduğum yere gelsin. Kur’an-ı Kerim insanı muhatap alır. Her beşer insan olamaz. Ama her beşerde ağız olunca sonuç berbat oluyor.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:32
0
demokrasi şirktir
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 05:09
Sayın yazar sorunu teşhis etmiş, ancak ne yazık ki sorunun temel kaynaklarından birini çözüm alternatifi sunuyor.. Toplumsal, psiklojik, cinsiyet rollerinde eşitlik sağlama çabası kadını erkekleşmeye erkeği kadınlaşmaya sevk etmektedir. Toplıösal cinsiyet eşitliği iddiası erkekten çocuk doğurmasını beklemek kadar fıtrata aykırıdır. Sorunun temel bileşenlerinden biridir.Bu hamur çok su götürür. Kadın evlilik süreci içinde meşru konularda eşine itaat ederse bir çok sorun çözülür, itaat etmezse evlilik sonlanır, sonlanan evlilikte erkeğin kadın üzerinde kadının erkek üzerinde bir hakkı kalmaz
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:16
0
"Allah'ım sen bilmezsin, ben bilirim, senin hükümlerine göre değil istediğim kurallara göre yaşarım." mantığının neresini İslam'a uydurabiliyorsunuz? Laiklik mi, sizin için amenna fakat Allah'ın iradesini aradan çıkaran ve bir "kul"un aklının ürünü olan bir düşünceyi İslam'la irtibatlandırma çabasından vazgeçin. Demokrasi İslam'a aykırı mı sorusu o kadar komik ki. Aykırı değil tam karşısında. Yaratıcı değil kul belirler mantığı. Müslüman s-l-m kökünden gelir ve teslin olan demektir. Hem Müslümanız diyeceğiz hem de Allah'ın hükümlerine teslim olmayacağız. Büyük çelişki.
tc vatansever 27 Ağustos 2019 22:45
Aile Bakanlığının başında Bayan bakan var yani Bakanlık kadın bakanlığı şeklinde çalışıyor Taciz sadece Kadınlara değil Kadınların Erkeklere de Taciz olayı var ama gündeme gelmiyor Erkek Bakanlığı da Kurulsun Kadına bu kadar hak verirsen çatışma artar
KARAR OKURUMürsel 27 Ağustos 2019 21:22
Derin köklü kanayan bir yara.Ateş düştüğü yeri yakar.İslamcı- devletçi siyaset; kadınları akıncılar gibi öne sürdü.Muzaffer şekilde ülke ve dünya sahnesindeler bu kadar sene.Bu iktidar ameleliğinin bir bedeli olmalı.İktidar öncesine dönülmez.Tam burda Rusya vb ülkelerin rest çektiği İst.Sözleşmesi ve 6284 nolu kanun işi zıvanadan çıkardı.Kadem ve feminist dernekler milyon avro ve dolar alıyor ABD ve AB fonlarından.Batının proje ve parasıyla aile ve kadın sorunumuzu nasıl çözeceğiz? Önce amazonluğa son!
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 21:05
Özellikle din adamı kisvesi altında kadınlar hakkında ahkam kesen kişiler, suça teşvik suçuyla tutuklanarak ceza almalı ve konuşmaları önlenmelidir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 20:59
Maalesef toplumsal değer yargıları ve bazı gelenekler dinin hükmü olarak algılanıyor ve bunun değişmesi için zaman gerekiyor. Bu nedenle biraz olsun kadınların kıyımını önlemek için yasal düzenlemeler yapılmalı. Tutuklamadan sonra serbest bırakma olmadan mahkemeler kısa sürede sonuçlanmalı. Hiçbir şekilde hafifletici sebep uygulanmamalı. Cezalandırılmada bu suçlarda doğrudan hücre cezası verilmeli ve mapusanede adamların yan gelip yatmaları önlenmeli. Ayrıca eğitim önemli ancak annelerin erkek çocuklara tanıdıkları ayrıcalığın da bu sonucu doğurabileceği kadınlara anlatılmalı.
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 20:18
Aklımız farklı çalışıyor Kalplerimiz kopuk, Sevgimiz,Hoşgörümuz az Sadece Maddiyata odaklanmışiz. Para, makam, kariyer sahibi ol,tek amac bu. Çocukları YÜKSEK PUAN al. Sadece yüksek puan al. **BEN de DAHİL. .**..Hepimize bire bir sorsalar niye böyleyiz. Bozulmuş bu Toplum deriz ..ilginç durum. Herkes şikayetçi, herkesten. Peki nerde bu Kötüler. !.Samimi değiliz sanki. .hep karşı tarafı isaret ediyoruz. .yazılır, söylenir bir kaç gün o kadar..gidişat iyi değil. Şuurlu İyilerimiz az, Gaflet icinde olanlarimiz çok.
Hasan 27 Ağustos 2019 19:50
Kültürümüzde zorun/gücün hakka uymasından ziyade hak güce uyar. Önce olan olur sonra ona göre teorik kılıflar şekillenir. Yani düşündüğümüz gibi yaşamayız yaşadığımız gibi düşünürüz. Mesela kimin kılıçı daha keskinse o galip olmuş ve bizi yönetmiştir. Sonra bu realiteyi “el-hukmu li men galebe bisseyf/yönetim kılıçla galip gelenin hakkındır” şeklinde teorize etmişiz. Kadın erkek ilişkilerinde de hukuktan ziyade güç belirleyicidir. Hatta kadın da fırsatını bulunca eşitsizliği dayatıyor. Onun için bir arpa boyu yol alamıyoruz.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 17:41
Sayin Ibrahim Bey, hassas bir konuya degindiginiz icin tebrik ediyorum. Ozellikler Islami camia bu konuda herkesten cok kafa patlatmali, konuyu sosyolojik, psikilojik derinlemesine analiz etmeli ve korkmadan tartismalidir. Sayin Hakan Albayrak`da, Karar gazetesinin diger saygideger kose yazarlari da bu konuda sizi ornek almali, konu hakkinda okuyucu kaybederim diye cekinmeden yazabilmelidir ki tartisalim, unutmayalim, ates dustugu yeri yaktigiyla kalmasin.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 17:32
Bu sorunlu zihniyet yerinde durdukça, daha birçok kadının kanı dökülür korkarım. Bir erkek, hangi nedenle olursa olsun kendisini istemeyen bir kadını şiddet uygulayarak kendisine bağlamak istiyorsa, hastalıklı bir ruhu var demektir. Bu erkeklik değildir. Erkek adam, kendisini istemeyen bir kadının semtine uğramaz, tesadüfen karşılaşsa bile sırtını dönüp gider.
Sayın yazar, neden bu cinayetler işleniyor, bir cinayet mi problem? Toplumun döküldüğü alanlar, ticari hayat, eğitimin savurduğu nesiller, din duygularının ve dindarlığın kulaktan dolma hale geldiği, Avrupa Uyum Yasaları adıyla bize sokuşturulan uymayan kararlar, kanunlar (İst. Sözleşmesi, nafaka problemi, erkeğin mahkemede hakkını savunamaması, kadının şikayetinin delile ihtiyaç duyulmadan kabul ediliyor olması, okullarda çocukların bile not kaygısıyla hocalarını taciz etti şeklinde şikayet edebiliyor olmaları, tehditleri... her gün onlarca örnek varken yazarımız buralara hiç basmıyor!
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 17:24
2
Sevgili Abdulmuttalip kardesim, katledilen kardesin ya da annen olsaydi ayni rahatlikla yukarida yaptigin yorumu yazabilir miydin acaba? Once empati yap sonra tepki goster lutfen. Maalesef katilleri cesaretlendiren de bu kafa yapisi. Gosterdigin mazeretlerin hepsi gecerli olsa da insan oldurmek hele ki korunmasiz, kendini savunamayan kadin ve cocuklarin canina kast etmek ne dinimizde ne geleneklerimizde yer alir. Saygilar.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:54
Sen hafifçe dövüp sakındırın diye kapı açarsan, o kapıdan her türlü psikopat girer.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 05:00
0
najsettiğin psikopatlar bu derece kitaba bağlıysa neden bir insanı haksız yere öldürenin tüm insanlığı öldürmüş olacağına dair yasalarına uymuyor? iblisin şeytanlıklarından biri de kendi şeytanlığını kitaba mal etme kurnazlığıdır. O psikopatlar ilahi emirlere uyduklarından değil uymadıklarından işliyor bu cinayetleri. Kadını korumak için gerekli siyasi, ekonomik, ahlaki, dini, eğitsel tedbirleri almakta kusurunuz varsa kendi hata ve kusurunuzu nasıl olur da Allah'a iftira ararsınız? Utanın.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 10:23
0
14:54, bu Tür cinayetleri işleyenlerin büyük çoğunluğu, dinden de yerleşik aile kültüründen de uzak, aynı zamanda ataerkil ve lümpen ortamlarda meydana geliyor. Cinayet bu kesimlerde dejenere olmuş yaşam ve düşünce tarzının son aşaması aslında, yani asıl sorun bu kesimin düştüğü, hiçbir kutsalı olmayan bu lümpen kültürsüzlüktür.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:37
Kadına boşanma hakkı veriyor mu İslamiyet? Hayır. Zor çözersiniz bu problemi!
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 00:44
0
Bilginiz yanlış, İslamiyet kadına boşama hakkı veriyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:33
6284 sayılı kanun, Kadem gibi dernekler varken bu işlerin düzelmesi zor. Bir hakim arkadaş, boşanma davalarında erkek haklı olsa bile kadından taraf karar verdiklerini söyledi. Geçenlerde kadının biri kocasını bıçaklayarak öldürdü ama olay medyada doğru dürüst yer almadı bile. 4 yaşındaki çocuğunu boğan kadın da pek yer işgal etmedi. Kocasını aşığına öldürten kadın da gündeme gelmedi. Cinayetleri doğuran sebepleri irdelemezsek, cinayetleri cinsiyete göre ayrımlaştırıp popülist yaklaşımlarla sorunları çözemeyiz
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 17:57
3
Oldu olacak seri katiller problemini de konuya dahil edelim tam olsun, tum dunyada cinayet sorununu toptan cozelim. Konu kadin cinayeti kardesim, once isin adini koymak lazim. Once dogru teshis sonra tedavi. Adam kanser olmus acil tedavi lazim, sen diyorsun ki safra kesesinde tas da var, burnu da akiyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:31
Konu dinazor devrinde kalmamızla ilgili demek ki. Çok yolumuz var çok...Karısını doğrayan adama sorun o da idam ister bu tür durumlar için. Maalesef durum bu kadar trajik.
Kafkameli 27 Ağustos 2019 14:06
Kadına şiddet malesef kültürümüzün karanlık bir yönü. Kültür tapınıcılığından sıyrılıp kültürün bu karanlık köşesiyle yüzleşmemiz gerekiyor. Iyi güzel ve doğru olanı her zaman kültürde bulamayız. Yazılarınız bu açıdan oldukça değerli.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:01
Bir tanıdığım asliye ceza kaleminde katip, "Karısını döven bazı erkekler o kadar doğal bir şeymiş gibi karısını nasıl dövdüğünü anlatıyor ki inanamazsın, hatta bazıları niye ceza aldığını bile idrak edemiyor" diyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:58
Bu işin temelinde yine kentlilik köylülük var. Kentliler evlenir, gerekirse boşanır. Köylüler ise kız alır. Eskiden bir de başlık ödenir, iş tam mal almaya denklenirdi. "Kız alma" kavramı bile bu sorunun kültürel derinliğini anlatmaya yeter. Aldıysam benimdir, benim malımdır, nasıl benim dediğimin, benim isteğimin dışına çıkar. Döverim de severim de, deşerim de. Kime ne?
Faik Güleçyüz 27 Ağustos 2019 12:31
Çok hassas,can alıcı yerlere parmak basıyorsunuz.Söylediklerinizin hepsine yürekten katılıyorum.Sizi tebrik ediyorum.Ancak devletin;hayatı açıkça tehdit altında olan bir kadının;can güvenliği için,acil ve somut tedbirler alması gerekir.Avrupa devletlerinde olduğu gibi. Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:21
Başlığı sevmedim. Sorunu kuşatmıyor. Şu kadar yıllık eşini, belki de aşkını öldüren erkek, diri midir ? Acaba, o kadın, önce erkeği öldürmüş olamaz mı ? Hayır, hayır, bu bir erkek savunusu, öldürmeyi haklı görme ifadesi, değil; katili arama çabası. Bu olayların çoğunda, erkekleri tahrik eden neden “aldatma”dır. Namusu apış arasına sıkıştırmış ataerkil bir toplumun erkeği, başka nasıl davranabilir ki ? Önce bu kültürden kurtulmamız lazım. Kültüre, erkeği de, kadını da öldürme hakkını veren biziz.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 18:51
1
Af edersiniz de, kadim şeriat dahi olsa mahkeme eder ve ceza verir. Kim muhakeme etti, kim infaz etti? Ayıp. Zırvalarınızı İslama mal etmeyin. Bu arada boşandıktan sonra kadının hayat kurma hakkı niye yok? Boşadığı kadının hayatına müdahale etme hakkını kim kime veriyor?
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 22:02
0
18:51, yorumunu başka bir yoruma yazdın da, yanlışlıkla bu alanı mı kullandın ? Burada ne işi var ? Yorumcunun yazdıkları ile ne alakası var ? Kim İslam'a hangi zırvayı mal etmiş ?
Halil 27 Ağustos 2019 11:37
İslam adına yanlış şeyler söyleyenleri bahane ederek dini ilkelere dil uzatmayı bırakalım.Bu zor konuda da bize Allah ve Rasülünün emir ve tavsiyeleri yol göstermelidir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 10:00
Son günlerin moda tartışması ve populist yaklaşımlar.... Herkesin tv lerde konuştuğu, köşelerinde yazdığı üç aşağı beş yukarı aynı. Sorunun adı bile yanlış koyuluyor. Söylemlerin içinde teşhis de yok, çözüm de. Sosyoloji de yok. Psikoloji de. Göreceksiniz bu tartışmalar hiç bir iyi sonuca vesile olmayacak.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:33
Kadinlarin evlenme yasinin 9 olarak ?? bazi dinci cevrelerden normal sayildigi - istendigi !! bir ortamda, kadinlara uygulanan siddet ve baskinin cok uzucu seviyelere yukselmesinin sebeplerinden biri olarak gorulebilir. Kirli Medyanin da siddeti tasvip eden - Kurtlar dizisi -turundeki maco - sahte kahraman...yirtici erkek tiplerini de kopya eden cahiller, kadinlara her kotulugu yapabilecek ruh haline getirilmistir ..... Dinciler, asiri sagcilarin belki kendilerinini bu siddeti uygularken kendilerini bir kahraman.... olarak gormeleri ihtimal dahilinde mi ?
Eski ortadirek 27 Ağustos 2019 12:53
3
Kadınlara şiddet uygulayanların daha çok aşk,meşk,sarhoşluk ilişkisi içerisinde olanların uyguladığını görmemek ayrı bir körlük olsada, işi getirip dincilere ve aşırı sağcılara bağlaman da ayrı bir (neyse) cahillik diyelim.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:20
9
Günlük din düşmanlığı hakkını lütfen karar gazetesi ortamında kullanma. Amacın 9 yaşında kızların evlenmesini engellemek değil bilakis bunu soyleyen dangalaklar üzerinden İslami karalamak. Daha köktenci gazeteler var cumhuriyet, Sözcü,Odatv size hitap ediyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:29
“Türkiye’nin geleceği için cahil nesil gerekli” diyerek cahilliği yücelten birisinin YÖK denetleme kuruluna atandığı bir ülkede namus temizleme olaylarının artmaması eşyanın tabiatına ters düşerdi.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:19
İslam ülkelerde kadınların sosyal, ekonomik, iş alanında ki konumları içler acısı. Her şey de olduğu gibi bu konuda da modern Dünyanın arkasında nal topluyoruz. İslam kültürünün kadına bakış açısının değişmesi gerek.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 10:32
1
09:19, o zaman, hem sapına kadar müslüman olup bunu her fırsatta dost düşman dünya aleme de ifade eden ve aynı zamanda karısıyla omuz omuza meydanlara çıkan adamın kıymetini bileceksiniz.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:13
Bizim gibi ülkelerde cahil, özgüveni olmayan, kompleksli insan çok var. Bunlar namusu kadınların bacağının arasına sıkıştırır ama kendileri diğer her türlü namusuzluğu yaparlar.
Lokman 27 Ağustos 2019 09:12
Halının altı pislik doldu. Hala pislikleri halının altına süpürmeye devam. Bir şeyler yazmak isterim burada bu konu ile ilgili ama linç edilmekten korkuyorum. Hatta tutuklanmaktan korkuyorum. Mümkündür, yazdıklarımdan dolayı bulunup tutuklanabilirim. Biz en iyisi süpürüp halının atını doldurmaya devam edelim. Bu şekilde kadın cinayetleri bitecek.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 05:39
Öncelikle dinde olmadığı halde kadına dayak vardır diyen, kadını aşağılayan, kafayı kadına takmış din adamı kılıklı ağzı köpüklülerin susturulması lazım. Onlar dövebilirsin deyince millet de öldürüyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 04:13
Yok öyle bir hak falan her ne gerekçeyle olursa olsun..yaşam hakkı kutsaldır...Bu iktidar döneminde kadına yönelik şiddet saldırı cinsel taciz ve tecavüz haddinden fazla artmıştır...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 04:10
Şu anki hakim zihniyet değil kadınlarımızın korunması kadının evde oturup kocasına hizmet ve kesin biat etmesini çalışmamalarını çocuk yaşta evlenmelerini Fazlası ile teşvik etmektedir maalesef....Çok geç değil kız çocukları 7 yaşında evlenmelidir diyeni hatırlıyoruz..
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:35
5
Yoruma negatif tıklama yapanlar nasıl bir ülke hayal ettiklerini açıkça ifşa ediyorlar, pes yani.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:35
3
Aydın yabancılaşması mı yaşıyormuş benim allame beyaz yakalım? Pek nadide fikir kırıntılarını kimselere anlatamıyor muymuş; tüh ya? Vah vah vah... Halbuki ne de kristalize olmuş kıymetli ve anlaşılması elzem yararlı gerçeklikmişte yazık ki anlaşılamış, negatif tık alıvermiş. Gördün mü sen cehaleti? Nasıl soluk alıp versin şimdi bu cahil, yobaz zavallıların yaşadığı ülkede. Durduk yere kendisine ülke arayacak garibim.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 01:56
Sayın yazarın yazdığı konuları etraflıca ele alma hassasiyetini bilmesek herhalde düşünememiş veya unutmuş diyeceğiz. Bilhassa velayet/kişisel ilişki konusunda mağdur edilen erkekler, velayetleri annede olan çocuk veya ergenlerin, annelerin haysiyetsiz yaşamlarının bir parçası haline getirildiği örnekler karışısında sus pus olan kamu gücünün duyarsızlığı nasıl olur da görmezden gelinir? Kadın ve erkeğin fıtri rollerinin değişen sosyoloji ile evrimleşmesi gerekliliği önermesi ne derece isabetlidir? Erkek ve kadının fıtratını formatlama çabasına hizmet eden düşünceler size yakışmadı sayın yaza
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:04
5
01:56 Gelde bu yorumcuya laf anlat!
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:28
1
Alttaki yoruma cevaben: düşünmek ve fikir üretmek çok boyutlu ve meşakkatli bir süreçtir. Slogan atmak veya klavye filozofluğu ile karıştırmamak gerekir. Emin olunmalıdır ki, her bireye kendisini adeta allame hissettiren bu kepaze dijital çağın mimarları kendileriyle gurur duyuyorlardır. Düşünemiyoruz sadece konuşuyoruz ve avunuyoruz. Avuna avuna tükeniyoruz. Tükendiğimizi bile bilemeden.
Kafkameli 27 Ağustos 2019 16:36
0
Erkeklerin mağduriyeti bilakis öne çıkar ilgi çeker çünkü nadirattandır. Kadının mağduriyeti ise norm halini almıştır. Fıtrat meselesine gelince nefsi emmare fıtratın kendisi değil mi? Insanlık fıtratını terbiye ettikçe yücelir onun kölesi oldukça tükenir
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 01:03
Biz şöyleyiz, biz böyleyiz safsatalarından uzaklaşarak birşeyler yapmaya başlayabiliriz. İnsan kalitemiz kötü. Bunu kabul edelim sonrası gelir belki.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN