Back To Top
Başparmağımız olmasaydı…

Başparmağımız olmasaydı…

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 10:15
- A +

Gömleğimizi ilikleyemezdik mesela… Deneyin göreceksiniz. Ben bunu öğrencilerle sohbet ederken yaptırıyorum çocuklara… 

“Olmadığında” diye bir ihtimal üzerinde düşünmemiz gerekiyor, insan olarak var olan imkanlarımızın farkında olabilmek için… 

Genelde farkında olmayız çünkü… 

Mesela teneffüs ettiğimiz havanın farkına ne zaman varır? Nefes alma imkanlarımız daraldığında… 

Hani Soma’da bir kömür ocağı çöküşü yaşanmıştı. Çöküş başladığında insanlar temiz havaya doğru müthiş bir koşu başlatmış, hava tükendikçe yere düşüp can vermişti insanlar… Bir nefesçik oksijen ne kadar önem kazanmıştı o can pazarında… Havanın ne kadar hayati olduğunu mümkün olsa da o canhıraş koşuyu yaşayanlara sorabilsek… 

Kalb onlarca sene atıyor, bir emeğimiz olmadan. Bir çiğnem et içinde nereye saklanmış olabilir kalb?  

Beyin kıvrım kıvrım yapısıyla çalışıyor. Görüyoruz, kokluyoruz, tad alıyoruz, işitiyoruz… Gözden beyne bir şeyler gidip geliyor, farkında olmadan. Bir tel kopsa beyinde, annemizin yüzünü tanıyamıyoruz ya da çocuğumuzun yüzünü… O kadar hassas bir yapı.  

“Zikre değer bir şey değilken” var olmuşuz.    

Kendimiz seçmedik var oluşu. Babamız annemiz de kendileri seçmediler var oluşlarını… 

Bir başka irade var. Bir başka kudret var. 

Bizi var kılan irade-kudret bizim dışımızdaki koca kainatı da var kıldı.  

Varlıklar içinde en gelişmişi insan, insan kendi kendini yapamıyorsa, arı kendini nasıl yapsın, ya da gül, nergis… 

Sonsuz bir Kudret’ten söz ediyoruz. Her şeyi var kılan… Ve varlığını başkasına muhtaç olmayan…  

İnsan, yine başka tüm varlıklardan farklı olarak kendisine lütfedilen bilinci ile o Kudret’i bulmak durumunda… Bilmek, neden var kılındığına kafa yormak, anlamaya çalışmak ve “Ben bu durumda nasıl bir sorumluluğa sahibim?” sorusunu sorup, arayışlara girmek durumunda.  

O arayışların varacağı yer, akıl tutulmaları yaşanmadığı sürece Allah Teala olacaktır.  

İnsana düşen ise, aldığı her nefes için, gözünün görebildiği her an için, duyabildiği her an için, ağzına aldığı lokmanın tadını her aldığında, sevebilecek bir yüreğe sahip olduğu için…. Allah’a şükretmektir.     

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
demircan 23 Mayıs 2019 11:32
insan helalinden yeyip içebiliyorsa sonra da artıkları boşaltım sistemi yoluyla sorunsuz dışarı atabiliyorsa sadece bunun için bile Rabbine ne kadar şükretse azdır. çevrem de çok gördüğümden Allahım düşmanıma bile böbrek hastalığı verme hiç bir kulunun gözündeki nuru alma elden ayaktan düşürme kimseye muhtaç etme diye dua ederim. duanın önemi çok büyük.Rabbim bizleri duaları kabule şayan olan kullarından eylesin.amin.
Takipci 23 Mayıs 2019 08:54
Bu dünyaya kendi isteğimle gelmedim. Musluman bir ülkede, Musluman bir ailede dogdugum için muslumanim, Yunanistanda doğan birinin Hristiyan olmasi gibi. Sonucta hepimiz atalarimizin dinine inanırız...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:00
1
ben kendi isteğimle geldim. siparişi verdim tam istediğim gibi istediğim şekilde geldim. ama daha önce hiç insan görmediğim için nasıl olacağımı bilemdim biçimsiz şekilsiz tezek gibi bişey oldum. dedim tanrım baştan yarat olmadım ben. bildiğin gibi yap dedim. saolsun kırmadıda insan olarak gelebildim. (tamamı dalgadır ciddiye alan olur aman ha)
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:09
Yağmur duası var niye çünkü yağmaz az yağar kesin ölçüleri yok. Ancak güneş duası yok neden kesin kuralları var. O zaman güneş için de özel şükür duası etmeliyiz. Bir nimetin azalması veya ertelenmesi duaya vesiledir. Bol iken de çok şükretmeliyiz.
musto 23 Mayıs 2019 01:29
Hocam güzelde kendi irademizle gelmedik bu dünyaya yarattıklarının çoğuna sorsa belki bu dünyaya gelmek istemeyecekti bu dünyada çoğu kulluk yapıyor. Robot yapıyorsun makina yapıyorsun bana hizmet etsin diye Allah ne için yarattı bizleri yalnızlıktanmı. Devamlı methetmemizi şükretmemizi ibadet etmemizi istiyor nedenini lütfen açıklarmısınız.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:00
4
olm siz Allahtan hesap soracak cüreti nerden buluyorsunuz kendinizde. kulsun la sen kul. efendinde O sahibinde O seni yoktan var edende O. yolda saat sorduğun adam bile teşekkür ediyorsunda Allah şükürmü zor geliyor. müslüman olma o zaman. neyin kafası bu. gelmek istemiyormuş. hadi yap becerde gelme o zaman.
musto 23 Mayıs 2019 11:58
1
Bizlere akıl vermiş aklın almadığını sorgula demiş sorgulamayan önüne gelene kulluk yapan birinden aydınlatıcı bir cevap.
Muhtefi. .. 23 Mayıs 2019 01:07
Hacı Abi anlattıkların Baş parmak olmasa, oksijen olmasa, Kalbimiz surekli atar durmadan,Sindirim sistemimiz İlahi Kanunlara tabidir Cüz ı. İrade işlemez ! , irademiz Rizkimizi Lokma edip mideye gondermek Saglikliysak Sonrası Sindirim, Dolaşım ve Boşaltım sistemi işidir.Bunları Ortodoks Manastirlarinda da anlatıyorlar. Hemdee ne mitolojik eklemeler ile. :)..İslam Kuran ve Hikmetle yuruyun der..*Sen arada bir yerdesin, Sen arada perdesin, Çık aradan kalsin Yaradan. *.demiş Hak Erenler. .onları,izlerini bulmak lazım. !.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN