Back To Top
İslam’la ilişkimizi doğru zemine oturtmak

İslam’la ilişkimizi doğru zemine oturtmak

 - Son Güncelleme: 19.05.2019 Pazar 10:31
- A +

AHMET TAŞGETİREN

Mesele şu: İslâm, günümüzde Allah Teâlâ’nın bizim için belirlediği ciddiyette yer alınmıyor. Önce bunu tesbit etmeli. Çünkü problemi tesbit etmeden çaresini bulmak mümkün değil.

“İslâm’ı neden ölçüsü Allah Teâlâ tarafından belirlenen ciddiyette yer almalı? Başka bir ölçü bulamaz mıyız?” sorusu da sorulabilir. Bunun cevabı çok net: Müslüman olabilmek ona bağlı. Müslümanlar olarak yaralarımızı sarmak, İslâm’ın erdemi ile kuşanmak, İslâm’ın izzetiyle donanmak ona bağlı. Başka bir ölçü, başka bir din arayışıdır. “Başka din arayışı” ise Allah Teâlâ’nın razı olmadığı, “asla kabul etmeyeceği” bir davranıştır. Allah Teâlâ “en mükemmel din olarak insanlık için İslâm’ı seçmiş” ve bunu Kur’ân’la bildirmiştir. İslâm’la birlikte başka bir din, Allah’la birlikte başka bir ilaha kulluk etmek kadar saçmadır, yanlıştır, eşyanın tabiatına aykırıdır.

Bir başka soru, “İslâm’ın bizden beklediği ciddiyet ölçüsü nedir?” sorusudur. İslâm’ı hayatımızda nereye koyarsak, ilahî bir dine mensup olmanın gereğini yerine getirmiş oluruz?

Burada problem, Kur’ân’ın çerçevesini çizdiği, Rasûlullah’ın gündeminde ve hayatında yer alan, ve O’(s.a.)nun ilk İslâm nesline nakşettiği İslâm’la bizim hayatımızdaki İslâm arasındaki farktan doğuyor. Onlar İslâm’ı, bir inanış, duyuş, düşünüş ve yaşayış biçimi olarak anladılar. İslâm bütün bir hayattı onlar için. Hayatlarının gayesi idi. “Ölümü ve hayatı yaratan Allah’tı” ve “yaratılış sebebi, insanın kulluk noktasında en güzel davranış biçimini ortaya koyup koyamayacağını sınamaktı.” En güzel yaşayış biçimi ise dinden başkası değildi. İhmal ettikleri her Kur’ân buyruğu, gönüllerine bir inanç yarası olarak aksetti ve hemen onun tedavisine koştular. Birbirlerini inşa ettiler “hakkın ve sabrın tavsiyesini” insan ilişkilerinin ana ekseni yaparak... İşte İslâm’ın hayatımızda hangi ölçüde yer alacağının göstergesini onlar böyle belirlediler.

Burada ayrıca, “biz neyi kaybettik ki İslâm hayatımızda geri planlara düştü? Onu, gereken ciddiyetle yaşayamıyoruz?” sorusunun cevabını da bulmalıyız.

Öncelikle kaybettiğimiz Kur’ân bilgisi ve Rasûlullah terbiyesidir. Kaç zaman var ki İslâm’ı sadece kaynaklarından koparılmış bir kültür ve gelenek olarak almaktayız. Günlük hayat, bütünüyle din dışı değerlerle biçimleniyor. Din kısıtlı alanlara, dualara, mezarlıklara, zor zamanlarda hatırlanan Allah inançlarına sıkışıp kalmış. İnsanımız dinden, şuurlu veya gayrı şuuri olarak koruyabildiklerini korumaya çalışmış. Belki bir teselli unsuru halinde belki bir sığınma yönelişiyle, belki fıtratın üste çıkmasıyla... Bu yanlış biçimlenme, zaman içinde olağan statü haline gelmiş. Böyle bir dindarlığın bizi kurtarmasını beklemek mümkün değil. Ne dünyada, ne de “dinin nasıl yaşandığı” na dair gerçek hesaplaşmanın yaşanacağı öteki âlemde...

Yapılacak olan nedir? İslâm’ı onun istediği, gerektirdiği ölçüler içinde yeniden algılamaktır. Onun istediği, Rabbin razı olduğudur, Kur’ân’da öngörülendir, Rasûlullah’ın hayatıyla örneklediğidir, ilk İslâm neslinin yaşadığıdır. Takip eden çağlarda medeniyet halinde ete kemiğe bürünendir. Onun için Allah’a imanın çerçevesinden başlamak üzere yüreğimizde varolanları sorgulamak, İslâm’la ilişkilerimizdeki problemleri aşmak, kişiliğimizi yeniden İslâm’a teslim etmek, Kur’ân’ı, bir kere daha ve Alemlerin Rabbinden bir mesaj dinlercesine okumak, Hazreti Peygamber (s.a.)’in rahlesi önünde yeniden diz çökmek, elhasıl İslam’a teslim olmak…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 15:56
özellikle Türkiye'de İslam akp'lilerin ve islamcıların elinde bir gösteriş bir çıkar bir riya aracı oldu Hiç durmadan kendi siyasi çıkarları için dini kullanıp duruyorlar gerçekten o kadar çok dini sömürüyorllar ki artık insanlar onların dini sömürdüklerini gördükleri için dinden sordular toplumu dinden soğutan AKP liler dir ve onun yancısı Dinciler dir
AED 19 Mayıs 2019 15:02
Din,nasihattir.Sözünü iyi anlamak lazım burda "nasihat"ten kasıt öğüt yağdırmak değil samimi olmaktır ki maalesef çoğumuzun yapamadığıda tam da budur.Yani dinin kurallarına hükümlerine tam riayet göstermek.Gerisi boş "kalbim temiz" kimlik müslümanlığıdır.
Merakli 19 Mayıs 2019 14:44
Islam'in yasamin her alaninda temel ve pusula olarak almayan bir hayat gorusu/felsefesi herhangi bir sekilde "gercek" Islam ile iliskili olamaz. "Ya hep ya hic" durumu soz konusudur.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 14:35
Doğmuşum, büyümüşüm, sonra aslında ahiret var, cehennem cennet var, e ne yapacağım, müslüman olacaksın gerisi kolay, tamam. Şansa bak ya müslüman ülkedeyim. Diğerleri düşünsün. İyi de bu olmamalı. Muhtemelen verilen mesajı anlamak için gayret sarfetmek bir müslümanın önceliği olmalıdır.
Hamza TÜRKMEN 19 Mayıs 2019 14:10
Kur'an ayı Ramazan'da İkincil önemde olan ticaretimizde, siyasetimizde, sosyal ve ibadi ilişkilerimizde Birincil önemde olan sahih İslam'ı ve temel ölçülerini rehber edinme sorumluluğumuzu hatırlatan ciddi bir furkan yazısı. Teşekkür ederiz...
metin p. 19 Mayıs 2019 13:38
SÜNNİLERİN DE ŞİİLERİN DE SAPTIĞI BİRİNCİ ADIM SÜNNİLERİN SAHABE İÇİN ' ŞİİLERİN DE EHLİ BEYT İÇİN MASUMLUK İDDİASIDIR.BU ÖNKABUL RİVAYET KÜLTÜRÜNÜ KURANIN ÖNÜNE GEÇİRDİ VE OLAN BU SAATTEN SONRA OLDU.HERKES KENDİ RİVAYETLERİNİ KUTSAYARAK BİRBİRLERİNİ HAİN KAFİR İLAN ETTİ.HALBUKİ KURANDA SAHABELER HAKTINDA NİCE UYARI VE ELEŞTİRİLER GETİRİLİR.BUNU DİKKATE ALA YOK GİBİ.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 12:33
Allah'ın insanlara gönderdiği hidayet rehberi kitabı anlama gayreti içinde değiliz. Kur'an ayetlerinde "dirileri uyarmak için gönderildiğini, ölülere duyuramayacagimizi" söylemesine rağmen biz onu ölülere okuduk, "Allah'tan başkasının dinde yasak koyamayacagi, Resûl'e düşenin sadece tebliğ olduğu, şefaatin olmadığı, fakire yardım etmeyenin sekar'a atılacağı, insan için çalıştığından başkasının olmadığı" yazsa da biz tam tersini yaptık. Kur'an'i bırakıp, bu din adına eskilerin uydurduğu rivayet ve hurafeleri benimsedik. Bu yoldan donmezsek hem d
karar okuru 19 Mayıs 2019 11:03
İslam'ı işimize geldiği gibi kendimize uydurmak değil, kendimizi değerlerimize bağlamaya çalışmak ve devrin getirdiği algılardan etkilenmeyerek değerlendirmek gerektiği kanaatindeyim.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 11:00
İnsanları sınamak bence hatalı bir ifade, Cenabı Allah İçin zaman olmayacağına göre ,sonu bilinen bir şey ancak bizim için sınanma olur.Yaradan için olmaz.Allah için her sey olmuş ve bitmiştir. Gecmiş ve gelecek yoktur. Sebepte yoktur
Turgay 19 Mayıs 2019 10:11
On emirin Cumartesi kısmını at gerisini yap yeter.Ki bunlar için müslüman olmaya da gerek yok bunlar bütün insanlığın kabul ettiği değerler. Yoksa o ne dedi bu ne dedi' nin arasında kaybolup gideriz. Peygamber ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim demedi mi?
Sinan Guven 19 Mayıs 2019 13:47
0
bu hangi din acaba
Kül Tigin Kenetçi 19 Mayıs 2019 05:12
"..Sünnilik, tarihsel/teolojik (yorumsal) bir kategori olarak, İslam Dünyasını 1400 yıl taşımış olmasına rağmen; sonunda bu “taşıma” kapasitesi çökmüştür. Teolojik gövdesi, ciddi sorunları barındırmaktadır. Bunlardan bazıları, ta baştan beri süren “teolojik” yanlışlıklar; diğer bazıları ise, miadını doldurmuş kavramsal-kurumsal eskimeler, çürümeler ve yıpranmış yapılardır. Ciddi bir “Tecdit” e ihtiyacı olduğu ortadadır..."Prof.Dr. İlhami Güler
Müntekid-i Hakiki 19 Mayıs 2019 05:11
"..Sünniliğin “Tasavvuf” dolayımı ile haiz olduğu “yanlış iman içeriği”, müminleri “din adamları (Mehdi-Kutup, Gavs, Veli…)” yolu ile kendilerine yabancılaştırarak “FETÖ” denen bir yapıyı doğurmuştur. Kur’an’da Yahudilere yöneltilen “Eğer iman ediyorsanız; imanınız size ne kötü şeyi emrediyor?” (2/93) sorusu, Sünniliğin bugün Türkiye’de yaşayan bu grubu –ve diğer birçok cemaat ve tarikat- için de geçerlidir..." İlhami Güler-"Sunniliğin Türkiye Sancıları Üzerine"
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 03:45
Allah'ın kesin olarak belirttiği ve insanlara alan bıraktığı konuları iyi belirlemek lazım. Bu iki alan karışınca ortaya günümüze uymayan kurallar ve uygulamalar çıkıyor. Örneğin hırsızlık yapanın elini kesin emri kesinlik mi yoksa bir öneri mi? Öneri dersen başka cezalar da verilebilir anlamı çıkar ki doğru olan budur. Kesinlik dersen acımasız bir uygulama ortaya çıkar. Ve iddia odur ki, Kuran'ın dörtte üçü öneridir. Ayrılıkların çıkış noktası burasıdır.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 11:04
0
Kuran ı Kerim i zaman ve mekân anlayısı içinde nasıl yorumlayacağımız önemli. Bu konuda iki ucu keskin bıçak.İstismara da acık
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 01:54
Allah, her zaman kendisine iman edeni, güveneni ve yalnız kendisinden korkup çekineni korur. Allah’tan başka hiçbir varlık buna layık da değildir. Büyüklük O’na mahsustur. Gözünüzde büyüttüğünüz ve arzu ettiğiniz hiçbir devlet hiçbir makam ya da şan ve şeref onun sahibi olduğu ebedi kudrete denk değildir. Sizin devletiniz yüce Rabbin alemleri, Sizim makamınız yüce Rabbin rızası, Sizin şanınız ise yüce Rabbin affıdır. Allah doğru yolu göstermiştir. Yolun eğriside vardır. Eğer tercihi Rabbiniz yapmış olsaydı, muhakkak herkes doğru yol üz
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 11:21
0
"Allah, her zaman kendisine iman edeni, güveneni ve yalnız kendisinden korkup çekineni korur."... Hz. Ebubekir hariç diğer üç halife, Allah'ın son peygamberinin hayattan koparılan soyu sopu, torunları bu tanımda yer alamıyor mu? Yoksa Arap Çölü gelenek ve görenekleri İslam'dan sonra da biraz kılık değiştirerek yaşatılıyor mu? Yorum sahibine not: önüne gelen, istediği, işine gelen yoruma yaslandığında İslam nasıl evrensel olabiliyor?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 01:16
Haksizlik yapani korkmadan elestiriyor musunuz? Haksizliga ugrayanlar sizin camiadan olmasa bile, onlarin da hakkini korkmadan savunuyor musunuz?.."Vicdan" kelimesinin anlamini sozluge bakmadan tarif edebilir misiniz?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN