Back To Top
Rasûlullah’ın iki özelliği

Rasûlullah’ın iki özelliği

 - Son Güncelleme: 26.05.2019 Pazar 12:01
- A +

Kur’an-ı Kerim, Hazreti Peygamber’i “Üsve-i hasene – Güzel örnek” olarak tanımlıyor.

Bir ilahi metin var, bu Kur’an-ı Kerim. Bir de onun insan hayatı olarak somutlaşması, ete – kemiğe bürünmesi var.

“Güzel örnek” olmak, Hazreti Peygamber’in, sadece ölçüleri bildirmekle kalmaması, bizzat kendisinin onu hayat haline getirmesi demek. Böylece insanlığa sunduğu ölçülerin, bir insan hayatında nasıl şekilleneceğini göstermiş oluyor.

Kur’an’da Rasulullah’ın vasıflarına ilişkin bir çok ayet var. Onların hepsi, bir Müslüman için kendi hayatını düzenlemek bakımından çok değerli özellikler.

Ama iki özellik var ki, Kur’an’da bunlara çok farklı vurgu yapılmış.  Olayı şöyle de görmek gerekiyor: Allah Teala, insanlığa gönderdiği Elçi’nin bazı vasıflarına özel dikkat çekiyor ve “Güzel örneğin güzelliğini kuşanacaksanız, asıl bu özelliklerine bakın” demek istiyor.

Hangi özellikler bunlar?

Bir: Ahlak

İki: Rahmet.

Ayetler bilinir:

“Sen kesinlikle yüce bir ahlak üzeresin.” (Kalem suresi, 4)

“Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya suresi, 107)

Benim ilk İslam neslinin Rasulullah ile ilişkisine dair tespitim şu: Onlar Rasulullah’ı sevdiler, öğrendiler, yaşadılar. Aşkla sevdiler,  hece hece öğrendiler ve aynileşme çabasıyla onu hayatlarına taşıdılar.

Bugün de Müslüman, Allah Rasulü’nü “Güzel örnek” olarak görüp, aşkla sevip, O’nu hece hece hayatına taşırsa bir “ahlak insanı” olur, iki “rahmet insanı” olur.

Ahlak ki, İslam’ın  kişi hayatında en ince detaylarına kadar uzanan yaşanmışlığıdır, huy haline gelmişliğidir, özümsenmişliğidir, o da, bütün varlığın hukukunu gözetmektir, inceliktir, zarafettir, incitmemektir… İşte Müslüman böyle bir ahlak timsali almak durumundadır.

Müslüman “Rahmet insanı” olmalıdır. Üstelik “Alemlere rahmet” gibi bir evrensel iyilik timsali anlamında rahmet insanı olmalıdır. “Rahmet” “Merhamet”ten öte, merhameti de içine alan ama “acımak”la sınırlı olmayan,başkasını kendine tercih etmek anlamında “İsar” cömertliğini kapsayan, girdiği her ortama iyilik nefhası taşıyan… Yere göğe, suya toprağa, gökte uçana, yerde sürünene iyilik taşıyan…. Yüreğini iyiliğe göre ayarlamış, dimağını rahmete formatlamış, fesadı içinden söküp atmış insan…

Ben “O’nun yokluğunda O’nunla beraber olmak” derim. Rasulullah’ın güzelliğini kendi kişiliklerimize taşımak için bir “kalb yolu” açmalıyız Asr-ı Saadetten bugüne uzanan.   

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 13:46
Bazı şeyler o kadar basit ki. Doğruluk erdem iffet çalışma kinden hasetten gıybetten arınma sabır kanaat haklara riayet adalet vb. Bunlar gizemli hakikatlerde değil. Allahın verdiği akıl ve indirdiği vahiy ile üzerinde uzlaşılan konular. Hâlâ gizemli birşeyler de bilinmesi bazı insanlara mahsus muş gibi sunulması çok yanlış. Yapilacak iş bunların eğitimle nesillere sunulması. Böyle köşe yazıları ile bir yazı ile olacak işler değil. Kendinizi kandırmayın. Nefsiniz bununla kurtuldu ha. Ne de kolay. Yaz bir yazı. O kadar.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 26 Mayıs 2019 23:34
0
Yahu kardesim zaten ortalıkta dogruyu söyleyen cesur kimse kalmadi. Bir de oturduğunuz yerde bu insanlara karşı laga luga etmeyin. Ne yapacak adamlar? Ne yapalim hadi siz söyleyin cikin ortaya da görelim ne diyorsunuz. Bir sey yapmıyorsunuz bari yapana engel olmayin Allah aşkına.
Abdurrahman gazi 26 Mayıs 2019 09:15
Rahmet peygamberi insanlığa merhamet ve Ahlakıylada örnek olmuş Mekke fethinde bütün azılı düşmanlarını bile bağışlamış kendinden sonra gelecek liderlere muktedirlere yol göstermiş Bizimkiler( acırsanız acınacak duruma düşersiniz ) diye değiştirdiler Hz peygamber kuran ifadesiyle merhamet ederseniz merhamet görürsünüz sözü ve düşüncesi ortada duruyorken şu bayram öncesi ilahi mesaja uyup ADALETİ tesis adına bir müjdeli haber bu toplumda neler yapar ne güzelliklere vesile olur bilirmisiniz avazımız çıktığı kadar yıllardır bağırıyoruz bir g
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 13:44
2
Men dakka dukka.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 01:49
Evet, İnşallah Allah cümlemize bu yolu açmayı nasip etsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN