Back To Top
Aman Sünnilerin sosyolojisi bozulmasın!

Aman Sünnilerin sosyolojisi bozulmasın!

 - Son Güncelleme: 22.01.2020 Çarşamba 09:31
- A +

Yeni Şafak’tan Ergun Yıldırım hocamız, Cemevleri üzerine ilginç bir yazı kaleme aldı. Yıldırım, yazısında haklı bir takım argümanlar kullansa da konuya çoğunlukçu ve Sünni bir çizgiden yaklaşıyor. Ve maalesef cümleler arasında da farkında olmadan aba altından sopa gösteriyor.

Bir zamanların vesayetçi, statükocu basındaki yazıları hatırlatan bir tarz: “Genç Subaylar Rahatsız! İsminin açıklanmasını istemeyen bir askeri yetkili…”

Yıldırım “Bu toplumun ezici çoğunluğu Sünnilerden oluşuyor. Bu kesimlerin sosyolojisi, Aleviliğin attığı adımların meşruiyeti için büyük bir adım taşır. O nedenle hangi konuda olursa olsun yeni adımlar atarken sadece o grubun taleplerini değil, aynı zamanda o grubun da içinde yer aldığı genel sosyolojiye bakmak zorundayız.” diyerek bir uyarı yapıyor.

Yıldırım, geçmişte yaşanmış gerginliklere bakarak haklı bir uyarı yapıyor, ancak unuttuğu şey bu ülkede ezici sosyolojiye sahip dediği kitleler hemen hiçbir dönemde devletten bağımsız hareket etmemiştir. Yıldırım’ın bir diğer unuttuğu, bu ülkede Sünni çoğunluk kadar olmasa da (kimisi Kemalist olduğunun bile farkında olmasa da) büyük bir Kemalist kitle var. Ezici Sünni çoğunluğun önemli bir kısmı da bu kitlenin paydaşıdır.

* * *

Yarın bir gün 28 Şubat benzeri bir dönemin tekrarlanmayacağının hiçbir garantisi yok.

Bu nedenle Müslümanların gerçek manada demokratik yönetim ve kuralların egemen olduğu adil bir devlet düzeni için çabaları zaruridir. Saltanat ne kadar İslami ise demokrasi de o kadar İslami olabilir, bunu anlamak şart.

Hem bugünkü koalisyonun diğer ortağının 28 Şubat’ın baş aktörlerinden biri olduğunun ısrarla unutturulmak istenmesi konusunda Yıldırım’ın çok hakkaniyetli dediği Tevfik Gürsu acaba ne düşünüyor gerçekten merak ediyorum.

* * *

Konuya dönersek Devlet içinden bir takım güçler araya girmedikçe ve yönlendirmedikçe o ezici denilen kitlenin Aleviler ya da herhangi bir azınlık grubu ile bir problemi olmamıştır. Olmamıştır derken birbirlerini tamamen sevdikleri, bağırlarına bastıklarını kastetmiyorum. Aralarında adı konulmamış bir kurallar manzumesi üzerinden ilişkiler sürdürülmüştür. Ve bu ilişkide de taraflar özel gerilim hatları dışında sorunsuz yaşamış ve birbirlerinin varlıklarını kabullenmişlerdir.

Yıldırım’ın tezini doğru kabul edersek geçmişte yaşanmış pek çok vahşet ve katliamda bu ezici sosyolojinin de açıkça rol aldığını kabul etmemiz gerekir. Yıllardır bu olayların derin devletin işi olduğu savunması savunması yapılırken, Yıldırım’ın geldiği nokta “Bu işlerde derini, merini yok biz de suç ortağıyız” demek olur.

Nitekim hala bu topraklarda pek çok kimse Maraş, Sivas, Çorum, Madımak vb. katliamlara DEVLET açıkça “katliam” demediği için katliam demiyorken, bu yaklaşımın ne denli tehlikeli olduğu izahtan varestedir. (Bugün bu olayların ana sebebinin dini değil Sağ-Sol çatışması olduğu da unutulmuş durumda.)

Sayın Cumhurbaşkanı her fırsatta CHP’yi Dersim Katliamı ile yüzleşmeye çağırıyor. Hepimiz biliyoruz ki CHP’li ya da değil ülkenin ezici çoğunluğu yaşananlarda yüzleşilecek bir durum görmüyor.

CHP’nin nasıl Dersim’le gerçek manada bir yüzleşme cesareti yoksa, maalesef bu ülkede muhafazakâr-milliyetçi sosyolojinin de böyle bir cesareti yok.

Öyle ki; bu acı olayların anılması, pek çoğumuzu, sırf devleti rahatsız ettiği için rahatsız etmekte ve yasakçı tutuma destek verdirtmektedir.

“Toplumsal barış için” bahanesine kimse sığınmasın. Bu ülkede her kesim kendi mahallesinde kendi kayıplarına ağlamaktadır. Sonuç, hakikatle yüzleşilemediği için düşmanlık daha da derinleştirilmektedir.

Halbuki mesele fazlasıyla basit. Ezici sosyoloji istiyor diye bu ülkede yaşayan dini, la-dini hiçbir grup ezici sosyolojinin dayatmalarına maruz bırakılmamalıdır.

Muhafazakar kibir ile –iktidarın hep bizden olacağı zannı- diğerlerini yok sayma tutumu ve bizim istediğimiz kadar hak verilir tavrı Türkiye’yi büyütecek değil küçültecek bir tavırdır.

Yıldırım’ın bahsettiği “hakkaniyetli çizgi” gerçekten uygulansa idi bu ülkede o ezici çoğunluk başörtüsü dramından ders çıkarıp zorla başkalarının çocuklarına Sünnilik inancının öğretilmesine en önce karşı çıkar ve zorunlu din derslerine çoktan son verdirirdi.

“Biz size bu işin ekmeğini yedirtmeyeceğiz” tavrı yerine, hakkaniyetli ve adil bir çözüm için çabalanmalıdır. Korkmayın İslam dini birilerine bir takım haklar verildi diye bölünmez tam tersi inat ettikçe bölünür.

Siz çözümü getirirseniz itiraz edecek bir CHP’ye de “Siz gerçekte din ve vicdan özgürlüğü istemiyorsunuz!..” deme hakkınız olur.

Allah şüphesiz adil olanlarla birliktedir…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 22:55
Muhterem Alevi okurlar, Aleviliğin tarifini ve esaslarını açıklayabilecek kimse yok mu aranızda ? Şartları nedir Aleviliğin ? İslamın 5, İmanın 6 şartı var, Aleviler bunlara inanıyor mu ? İnanmıyorlarsa neye inanıyorlar ? İnançlarının esasları nelerdir ?
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:34
1
Atıyorsun hacı, İslamın şartı-şurtu diye de; her mahallenin, köyün, hocanın, bölgenin, devletin, Arabi soyun-sopun, imamın, dincinin imanı farklı gibi... Değil mi yoksa?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 20:10
Bir alevi kökenli olarak dillendirdiğiniz fikirlerin altına tamamen imzamı atarım..İmam hatip imam hatip diyerek yaratılan vicdansızlığın cami ile bir bir alakası yoktur umarım. Eğer varsa vay halimize..
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 19:42
Sayın yazar , konu duyarlılık gerektiriyor, amenna. Lakin başörtü vb meselelerde gördüğümüz gibi, Sünniler, askeriyle, bürokrasisi ile, CHP ‘si ile bir kemikleşmiş bloku yenerek bu noktaya geldiler. Alevilerin bu mücadeledeki yeri maalesef genelde sol ve Kemalist kulvardaki karşı cephe idi. Aleviler, Cem evine de resmen ancak bu iktidar döneminde kavuştular. Ayrıca Çorum, Maraş, Sivas bu iktidardan önceki dönemde oldu. Yiğidi öldür, hakkını yeme!
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 18:44
"Allah şüphesiz adil olanlarla birliktedir…" Boylemidir bilemem. Gordugum allahin sunnilere hep belalar gonderdigi. Islam ulkeleri pislik icinde. Birde alevinin verdigi paralarla cami yaptirip, imamlarinin paralarini oduyorlar. Utanma hic mi yok. Varsa allah sormazmiyim.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:06
0
Şiilere hiç göndermemiş bela. Nasıl mutlu nasıl huzur içinde yaşıyorlar. Gıpta ediliyor. Bizdeki rezillikleri görenler bile kendi rezilliğimizi söylemeye korktuklarından onların rezilliği üzerinden reise laf anlatmaya çalışıyordu Iran krizinde. Birbirlerinden çok farkları yok.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 14:45
Allah razı olsun Sayın yazar hakkaniyetli bir yazı olmuş, yüreğine sağlık
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 18:46
1
Ne hakaniyeti. Marasi, corumy, madimaki, vb sag sola dayandirmis. Sunniye sunnilik satiyor. Sag sol ise neden sunni sol katliamlar yok bu boyutta. Edep yahu...
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 12:04
Hristiyan vatandaşlar kilise talep etse devlet ve diyanet "Hayır" mı diyecek? Aleviler bu ülkenin vatandaşı değil mi? Vergi verip askere gitmiyorlar mı? İbadet yerlerine kavuşabilmeleri için farklı bir dine mi tabi olmaları gerek?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 19:47
1
Önce Alevilik nedir, bu sorunun cevabı bizzat Aleviler tarafından verilmelidir. Alevilik, İslami bir yol bir mezhep midir ? Değilse, dinsiz bir hayat görüşü müdür, yoksa eski Zerdüşt veya Yezid’i İslam öncesi bir inanç sisteminin kalıntısı mıdır ? Nedir Alevilik ?
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:26
1
KO 19:47, cehaletinin bu kadarı sana ağır gelmiyor mu? Yazık sana, hem de çok yazık.
KARAR OKURU 24 Ocak 2020 16:34
1
01:26, yahu adamın sorusuna cevap versene ! Kime yazık ? Bu sorulara bir cümle ile cevap veremeyenlere olmasın .
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 01:11
1
KO 16:34 '....adamın sorsuna...' niye cevap vereyim ki, cahilliğini gidermenin yolunu bilmiyor mu? Yahudi ajanı mı? Zerdüşt ve Yezidi İslam öncesi de; Hıristiyan ve Yahudi ne zaman? İslamdan önce mi?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 10:45
Sayın yazar ezici çoğunluk değil ezen çoğunluk Allah'ın verdiği canı Sadece kendisi gibi olmadığı için istediği zaman eziyor Bu ülkede sadece eşitlik vergi de var zorunlu askerlikte var Eğer azınlıkta iseniz ağzınızı kapatın ve göze görünmeyin
ERKAN DOĞAN 22 Ocak 2020 10:32
Sayın Yazar Bu topraklarda homojen Sünni bir devlet talebi hep Türk sağının yegane emelidir.O zaman çok kolay yönetmek itiraz yok.Ergile ver gazı ne istiyorsan o olsun. Yönetmeyi ve yönetiminin hesabını vermeyi değil emretmeyi öğrenmiş bu arkaik anlayış yıkılmadan bu doğu toprakları huzur bulamaz.
Enes Alper Tunga 22 Ocak 2020 10:22
Allah'ın aslanı Hz. Ali (k.v.) de peygamber efendimizin (s.a.v.) mescidinde ibadet etmedi mi?
Enes Alper Tunga 22 Ocak 2020 10:18
Alevilerin kendilerini özgürce ifade edebilmelerinden yanayım. Yalnız anlamakta zorlandığım bir mesele var. Yahudilerin ibadethanesi sinegog, hristiyanlarınki kilise, Müslümanların ise cami. İran şiası buna dahil. Cemevleri ibadethane statüsünde kabul edilsin, diyenler Aleviliği tarikat mı, mezhep/meşrep mi yoksa bir din olarak mı değerlendiriyorlar? Tekke, zaviye, Tarikat ritüellerin yapıldığı yer ilh.(bunlar da yasal olarak yasak gerçi, serbest olması lazım) olarak kabul ediyorum da Müslümanların cami dışında bir ibadethane telafuzları bana yanlış geliyor.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 12:09
0
Onlar ibadethanelerini ne olarak görmek istiyorsa odur... başkalarının inancını tanımlamak hiç kimseye düşmez! Sizin başkalarının yaşam tarzına "doğru " veya " yanlış " deme hakkınız yok. Yanlış buluyorsanız, kendi doğru bildiğiniz tarzda yaşarsınız!
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 14:39
1
Hayatında kaç kere camiye veya mescide uğradın ki 'Enes Alper Tunga'? ( PS: Yorumun böyle sormayı gerektiriyor!).
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 18:51
0
Senin dinin sunni sini mi?
ibrahim diri 22 Ocak 2020 01:16
Söyletmen vurun! bitmedikçe bitmez.Sünnilik de artık ezici çoğunluk değil,şimdilik sadece çoğunluk.
Ali E Bilgin 22 Ocak 2020 00:54
Elinize sağlık, bu ülkede demokrat olmak da zor inançlara özgürlükleri savunmak da. Bulunulan mevzileri putlaştırmak için o kadar çok malzeme var ki, "ezici çoğunluk", "halk böyle istiyor" ve devletin salgıladığı kadim korkular...
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 00:49
Allah şüphesiz tembel olanlar ile birliktedir
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 00:36
Türkmenler devletin de sünniliğin de şamar oğlanı olmuşlardır. Hem de yüz yıllardır. Canı sıkıldıkça gelip bir iki tokat atıp rahatlamış. Bir türlü mezhep kimliğini kenara koyup vatandaşlık kavramında buluşamıyoruz. Kimse eşit olmak istemiyor. Herkes en üstte olmak derdinde. Daha çok çekeceğimiz var.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN