Back To Top
Montrö ve Kanal İstanbul

Montrö ve Kanal İstanbul

 - Son Güncelleme: 20.12.2019 Cuma 15:09
- A +

Kanal İstanbul’un iktisaden yanlış bir öncelik, çevre açısından yanlış bir proje olması yetmiyormuş gibi Montrö’yü zaafa uğratacak olması daha büyük bir vahamettir.

Kanal İstanbul, eğer gerçekleşirse, Türkiye’yi yeniden “uluslararası su yolları” kavgalarının içine atacaktır.

Önce Lozan, sonra onun eksiklerini gideren 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi Türkiye’yi “Boğazlar kavgası”ndan kurtarmıştı…

Şimdi, Kanal’dan harp gemisi geçirmek veya geçmesini önlemek isteyen her devlet Türkiye’ye baskı yapacak, kendimizi devlerin bilek güreşinin ortasında bulacağız.

MONTRÖ NEYE YARADI?

Büyük diplomatlarımızdan merhum Feridun Cemal Erkin, “Türk-Sovyet İlişkileri ve Boğazlar Meselesi” adlı mükemmel kitabında, “Boğazlar çelişen menfaatlerin karşı karşıya geldiği bir su yoludur” diye yazar. Aşağıdaki bilgileri Erkin’in kitabından aktarıyorum.

25 Eylül 1939; Dışişleri Bakanı Şükrü Saracoğlu ve diplomat olarak Cevat Açıkalın’la Feridun Cemal Erkin Sovyet hükümetinin davetiyle Moskova’dadır. Moskova’da bir hafta boşu boşuna bekletildiler. Bu arada Stalin ve Hitler anlaşmışlar, Polonya’yı ve çevre ülkeleri paylaşmışlardır!

Eli çok güçlenen Rus Dışişleri Bakanı Molotof 1 Ekim’de Türk heyetine taleplerini açıkladı, özetle:

“Boğazları beraber savunalım… Boğazlar’dan bizim Akdeniz’e geçmemiz serbest olsun, ama Boğazlara yabancı harp gemisi girmesin!”

Bizzat Stalin de bu talepleri tekrarladı.

Merhum Saraçoğlu, Rusya’nın verdiği notayı eline almadı, masada bıraktı. Şöyle diyerek kalktı:

“Başka devletlerin de imzasını taşıyan Montrö Sözleşmesi’nin sadece Sovyetler Birliği ile değiştirilmesine Türk hükümeti asla razı olamaz!”

Saracoğlu, Montrö’de imzası bulunan Batılı devletleri hatırlatıyordu.

1944’ten itibaren aynı olaylar yeniden yaşanacaktır.

Bugün, Kanal konusunda ABD ve Rusya kendi gemileri için baskı yaptığında hangi uluslararası sözleşmeye, antlaşmaya dayanacağız?!.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA

Saraçoğlu, “Türkiye, Hünkar İskelesi misalini hiçbir zaman tekrarlamayacaktır” demişti.

Malum, 1833 yılında 5 bin Rus askeri Beykoz’a çıkmış, Osmanlı’ya “Hünkar İskelesi Anlaşmasını“nı imzalatmıştı.

Saraoğlu 17 Ekim’de Türkiye’ye dönmüş, Türkiye 19 Ekim’de İngiltere ve Fransa ile savunma anlaşması imzalamıştır.

İsmet Paşa o satrancı fevkalade başarılı oynamış, Montrö’yü de çok iyi kullanmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Balkanları işgal eden Naziler “ticaret gemisi” görüntüsü altında savaş gemilerini Karadeniz’den Akdeniz’e geçiriyor, İngiliz gemilerine saldırıyorlardı.

Türkiye iki ateş arasında kalabilirdi.

İnönü, Montrö’nün 24. maddesine göre Alman gemilerinde silah araması yapma kararı almış, bunun üzerine Almanlar sivil görünüşlü harp gemisi geçirmeye son vermişlerdi.

Ankara’daki Alman Elçisi Von Papen, Montrö hükümleri karşısında en ufak bir tepki bile göstermemişti.

Hitler istese Türkiye’ye saldırabilirdi ama öyle bir stratejik kararı olmadığı için, Montrö karşısında geri adım atmıştı.

Kanal’da böyle çatışmalı durumlar ortaya çıkarsa hangi uluslararası anlaşmayı, sözleşmeyi kendimize dayanak yapacağız?

LOZAN VE BOĞAZLAR

Lozan’da İsmet Paşa, Rusların “Boğazlarda Türkler mutlak yetkili olsun” tezini değil, İngilizlerin “Boğazlar’da serbest geçiş olsun” tezini kabul etmiştir!

5 Mart 1923; Meclis’te gizli oturumda Lozan müzakereleri görüşülüyor; Boğazlar konusunda sert tartışmalar oluyor.

“Hamidiye Kahramanı” ve eski Bahriye Nazırı muhafazakar Başbakan Rauf Orbay kürsüdedir. Boğazların emniyeti için açık olması gerektiğini anlatan denizcilik uzmanı Rauf Bey şöyle konuşur:

“Biz Boğazlar’da kavga ettiğimiz zamanlar ya İngilizlerin Karadeniz’e girmesine mani olmak veyahut Karadeniz’deki bir devletin Akdeniz’e çıkmasına mani olmak için kavga etmişizdir. Kendimizden başkası için harp etmişizdir ve hakikaten çeşmeden kan akar gibi Türk kanı akıtmışızdır!” (Zabıt Ceridesi s. 119)

Lozan’ın ‘serbest geçiş’ düzenindeki eksiklerini Montrö tamamlamıştır ve işte Boğazlarla ilgili bir sorun çıktığında “işte Montrö kuralları” diyoruz...

Şimdi, Rusya Akdeniz’e, Amerika Karadeniz’e çıkmak için Montrö’yü aşan gemilerini Kanal’dan geçirmeye kalktığında, hangisini önleyip öbürünün çıkarı uğruna kavga edeceğiz?!.

Bütün dünya üniversitelerinde uluslararası ilişkiler derslerinde niye siyasi tarih okutulur?

Diplomasi ve siyasi tarih bize lazım değil mi?

Niye Kanal diye ayağımıza kurşun sıkacağız?

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Aralık 2019 15:22
Tamda bugünlerde asgari ücret tartışmaları yapılırken, milyonlarca gencimiz açlık sınırı altında yaşarken, kanal İstanbul inadı nedendir. BiZim bilmediğimiz başka şeylermi var. Kalemine sağlık üstad.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 10:24
Kendi boğazından tek kuruş kazanamıyorsun , montrö ile boğazın ona buna peşkeş çekilmiş sen çıkıp utanmadan kanal istanbulu eleştirirsen hainlik te level atlamış olursun sadece...
KARAR OKURU 21 Aralık 2019 13:28
İstanbulda boğaz yokmu? Gemiler karayolunumu kullanıyorlar? işin içinde rant olmasın? kim bunu istiyor? Abd olmasın?
Görüş zenginliği katan bir yazı...çok teşekkürler
Tarik Tuna 21 Aralık 2019 06:55
Taha Bey cok tesekkurler
KARAR OKURU 21 Aralık 2019 00:14
Kanal İstanbul un ne ekonomik getirisi olacak nede siyasi getirisi. Kanal İstanbul ABD’nin Karadeniz’e çıkma imkanını sağlayacak, büyük gemileri geçirip Rusya’ya sıkıştıracak. Rusya da bizi sıkıştıracak olan bize olacak. Ağrısız başımız ağrıyıp ayağımıza sıkacaz.
Yaşar Akbaş 21 Aralık 2019 00:07
Taha Akyol beyi 1975 yılından beri okurum...O zaman hergün gazetesinde yazardı...Sonra Tercüman gazetesi,Hürriyet ve karar gazetesi....Yazılarını ve fikirlerini o günden beri beğenirim....Okuyan ve düşünen bir insandır.Bir zamanlar"ülkü" limanında buluştuğumuz dostlarımızdandı....
KARAR OKURU 21 Aralık 2019 00:05
Dünyadaki birkaç mega şehirden biri olan İstanbul, Boğazın eğri büğrü doğal yapısı ve yoğun gemi trafiği ile her an olabilecek kazalara gebedir. Kanal ile bu tehlike asgariye inecek, bundan gocunanın aklına şaşarım.
KARAR OKURU 21 Aralık 2019 23:06
0
En dar yeri 700m olan bir boğazda mi kaza riski yüksektir yoksa 150m genişliğindeki bir kanalda mi? 94 yılındaki Nassia adlı petrol tankeri kazasından sonra alınan tedbirler neticesinde boğazda önemli bir kaza olmadı. Yani tedbir alırsan kaza olmaz..
KARAR OKURU 21 Aralık 2019 00:05
AKP her seçime gidişinde mutlaka biryer satılıyor. Şeker fabrikaları, tank palet fabrikası VS... Belliki yine bir seçim var.
Muhtefi. . 20 Aralık 2019 22:39
Herşeyden evvel..Montro her ne karın agrisi ise HAZMEDEMİYORUM.!..Ne demek kendi Toprağımdan birileri elini, kolunu sallayarak geçecek.! evet mecbur kaldık aciz düştük imzaladık. Güçlü olmalıyız önce Vatan için tam Birlik.İÇ SİYASET ÜSTÜ bir Milli Stratejimiz olmalı.Edeb, Ahlak,Adalette Dünya Birincisi olmalıyız. Asıl önemli olan budur. Devlet Hepimizin Elbirligi ile olursak neler olur neler. Birlik Olmayan Yürekler ne yaparsa yapsın maya tutmaz. Bir olalım Aile,İşyeri,Toplumda vd .Sonrası Evvelallah. !
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 20:08
Biraz çevreyi ve insanı ön plana alan yorumlar yapsanız Taha Bey?İstanbul boğazı geçişlerinin nasıl tehlikeler barındırdığını lütfen konunun uzmanlarından öğreniniz. Böyle bir kanalın şimdiye dek yapılmaması ayıbımızdır.
Süheyl CALISKANOGLU 20 Aralık 2019 22:41
3
1994 yilindan bugüne kadar Istanbul Bogazinda hicbir kaza olmamistir. Simit sarayi,Istanbul Kanali suni yaratilmis gündemler,Ekonomik krizi unutturmak icin bilincli yapiliyor.Istanbul Kanali icin 40-50 milyar $ lazim ayrica bu parayi nereden bulacaksiniz?.50 milyon $ bulamadiklalari icin Tank Palet Fabrikasi Katar'a peskes cekildi.Unutmayalim bu palavralara da inanmayalim ..
Sorgulayan 20 Aralık 2019 23:38
0
Artık tecrübeliyiz tehlikelere karşı. İstanbul Boğazı'nda denize sıfır yalılara gemiler çekinmeden girmekteydiler. Kanal İstanbul'da ise yalıları daha yükseklere yapacağız. Gemiler aşağıdan yukarıdaki yalılara bakıp bakıp iç çekerek çaresiz ilerlemeye devam edecekler.
Deli Emin 20 Aralık 2019 19:38
KANAL İSTANBUL /2 Yine Libya da Rusya' ya laf sokuyor, RTE!Ve 50 bin kişi İdlip 'de ülkemize geliyor demişti.Nato da alınan karar ile Rusya kuşatma kararı alındı.İşte Karadeniz ve güneyden bizi kullanarak Rusya kuşatılmak isteniyor. Rusya mesajı alınca İdlip te hamle yaptı göç nedeni bu. Ayrıca SADAT ve Suriye Milli Ordusu Libya ya girdi. RTE bu nedenle Paralı Rus askeri VAGNER Libya da ne işi var dedi. İşte Kanal İstanbulu stratejik askeri savaş içinden bakarak anlamaya çalışın.1 ci Dünya Savaşında Almanlar için nasıl hayalci Enver Paşa savaşa soktu ise şimdi RTE bizi savaşa sokacak.
Deli Emin 20 Aralık 2019 19:24
KANAL İSTANBUL /1 Taha bey roller değişti neden anlamıyorsunuz. Rusya, İstikbal Savaşında Emperyalist ülke ve piyonu devletlerine karşı bize para ve silah yardımı yaptı. Ancak şartlar değişince bu sefer Rusya tehdidine karşı eski düşmanla anlaştık.Saraçoğlu ve İnönü bunu yaptı. Kanal İstanbul rant elbette var.Ama yapılma inadı arkasında olan askeri,diplomatikdir. Rant ve sükse yan amaç ve sonuçlarıdır. Peki nerden çıktı bu iş! Son ABD ve NATO gezisinde suçları önüne konan RTE ile şantaj ile yeni görev VERİLDİ.Oysa Nato toplantısına giderken rest çekmişti RTE! Ama sesi kısılmış geri döndü!
cumhur 20 Aralık 2019 18:46
Akp. iktidarı gerçekten çok başarılı!İstediği zaman gündem değiştiriyor,istediği zaman gündem yaratıyor!Ülkenin bu kadar sorunu varken...
KAFKASYALI 20 Aralık 2019 18:27
Sayın yazar, Kanalın Montrö ile niye çelişmek zorunda olduğunu açıklayabilir misiniz ? Kanal, öncelikle defalarca şahit olduğumuz, insan hayatına ve denizin yani doğanın kirlenmesine yol açabilecek kazaları önlemeyi amaçlıyor. Montrö ile Boğazı kullananlar aynı şartlarla Kanalı kullanacaklar, bunun neresi anlaşılmıyor ?
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 21:47
1
Bir kanal 2 kanalda olsa o gemiler mecburen marmaradan geçecek engelleyemezsin. YOK KAZAYMIŞ kaza olursa her yerde olur, o yüzden hayalperestliklerle ülkeler yönetilemez en büyük kazalar cernobile benzer kazalardır, inanın bu son dönemlerde kanserde ölümlerin sebebi çernobil zamanındaki zehirlerdendir o zaman bir sürü fındık çayın içine toprağa havaya karışarak insanalrımızı zehirletti.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 23:43
1
Montro Karadenize kiyisi olmayan ulkelerin savas gemilerinin gecisine kisit getiriyor. Yeni kanal acip bu da eski anlasmaya dahil diyemezsin cunku o anlasma bogaz icin. Haliyle Kanalda biz gecis yetkisine haiz olacagiz ve Karadenize kiyisi olmayan bir ulkenin(ABD) oraya gemi gonderme surecinde kiyisi olan bir ulkeyle(Rusya) yasanacak gergin surecte arada kalacagiz.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 17:48
Montrö sözleşmesi her iki boğaza ilişkindir. Montröyü delmek Çanakkale'den de bir kanal açmakla olur.
KARAR OKURU 21 Aralık 2019 00:07
1
Riza Turmen dunku yazisinda bu tezin aksini savunuyor. Sozlesme iki bogazi iceren su yoluna iliskindir ve haliyle kanal acilirsa canakkale bogazi-marmara-kanal yolu sozlesme kapsami disinda kalir diyor.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 17:39
Bu kanalı yapmak isteyen irade bunun analizinide yapmıştır heralde
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 20:25
2
Bu yoruma ancak gülünür.
Karar Okuru 20 Aralık 2019 21:03
1
aklını başkasına teslim etmek, işte böyle bir şey,
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 23:56
0
Elbette ki. Karadenize ABD donanmasi sokmanin tek yolu bu oldugu icin o irade kanala karar verdi.
İbrahim kahraman 20 Aralık 2019 17:25
İşte bilgi bunun için önemli.iyi yönetici bu ve benzeri bilgileri ülkelerinin menfaati için kullanmalıdır.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 17:11
Sayın hocam, Montrö'yü kanala da teşmil ederiz olur biter. Bunu da BM de teklif edip tescillersek kimsenin itirazı olmaz. Ucunda rant varsa herşeyin bir çözümü vardır :)
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 16:42
İşte sizden beklediğim yazı. Bu aydınlatıcı yazıyı lütfen tüm Karar okurları paylaşsın. Özellikle olur olmaz şeylere beka sorunu diye yaygara yapanlar asıl beka sorunu nasıl olurmuş öğrensinler.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 15:35
Eşek nüfus idaresinden randevu alır. Randevu günü gelir. Görevli eşek 'isteğiniz' der. Eşek 'adımı değiştirmek istiyorum' der. Görevli eşek 'adınız ne olsun istiyorsunuz' Eşek 'MERKEP' olsun der. Bizim garb cenahında değişiklik yok. Anlama kabiliyeti olanlar anlamıştır 'ne' anlatmak istediğimi. Rahmetli Özal döneminde de vardı böyle kafalar. 'SATTIRMAMCILAR' sizi. Egemenlik HAKKIMI kullanıyorum kime ne. Mesele; BÜYÜK RESMİ okuyabilmede.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 17:27
2
Allahım, bize de böyle bir akıl ve düşünme kabiliyeti ver böyle huzur bulunacaksa böyle huzur bulalım, semeri hazır bekleyenlere de hazır beklesinler. Başka türlüsü mümkün değil galiba demekten başka çare kalmadı gibi.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 18:17
1
Sattırdın da ne oldu?? Memleket ihya olmadığına göre sen oldun mu bari....sizi gidi rantiyeciler...
Karar Okuru 20 Aralık 2019 19:12
1
Ülkenin egemenliğinin ne olduğunu biliyormusunuz? BÜYÜK RESİM de ''81 milyonun güvenliğini ilgilendiren konuda ben istiyorum kime ne diyemezsiniz.'' yazıyor.
karar okuru 20 Aralık 2019 15:11
Ayranı yok içmeye tahterevalli ile gider gezmeye.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 14:36
Rusya hem Kanal için hem libya ya asker gönderilmesi için endişeliymiş! Acaba? Tam tersi kışkırtan taraf olmasın?
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 14:25
Ne garip bir durum. Gücümüz yetmiyor diye boğazlarda egemenlik istemiyoruz. Gerçekler ne kadar acı değil mi. Bunun içindir ki bin düşün bir konuş demişler. Bir bile düşünemeyip bin konuşanlara duyurulur. Yazı ise hain damgası yeme pahasına yazıldığı icin ayri bir güzel.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 14:20
taha bey artık boş konuştuğumuzun kanatindeyim, baksanıza göz göre göre rte nin hedef gösterdiği üniversite devlet tarafından eritildi bitirildi . Buda demek oluyorki türkiyede artık hiç kimsenin mal varlığı tapulu malı araziside olsa rte akp hükümet istediği anda el koyabiliyor. Söylermisiniz böyle bir durumda yurt dışından hangi şirket iş adamı firma türkiyeye yatırım yapar vallahi şahsen ben olsan yatırım yapmam, bir defa gözünü kırpmadan el koyuyor sanki babasının tapulu malı. Göz göre göre 82 milyon karşısında koca üniversiteyi yuttu, birde halkın duymadıklarına ne yapar aca
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 15:53
0
Dolu konuştuğuna şüphe yok ama azıcık dinleyen var mı?
Tezkan 20 Aralık 2019 14:01
Neden durup dururken, Türkiye tarihinin en ağır krizlerinden birini yaşarken, Boğaziçi’ne paralel kanal açma projesi gündeme getirildi?Neden bu konunun konuşulması isteniyor? Neden medya bu meseleyle meşgul!Başka meseleler konuşulmasın diye olabilir mi?
Tezkan 20 Aralık 2019 14:00
"Kanal İstanbul neden gündeme getirildi?" Varsa paramız Tank Palet Fabrikası’nın modernizasyona harcasaydık da, Katar ordusunu işin içine sokmasaydık. Katar ordusuyla BMC ortaklığına 50 milyon dolarlık yatırım karşılığında vermeseydik."
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 13:31
Çünkü ayağımıza sıkmak çok sükseli.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 13:21
para kazanacakmışız ya! bu kanal işini bize abd empoze etmediyse şaşarım.
Süheyl CALISKANOGLU 20 Aralık 2019 12:39
Montreux'nun haritada yerini bilmeyen yandaslarin,Montreux Bogazlar Sözlesmesi hakkinda ahkam kesmeleri cok eglenceli olmaya basladi. Bizim ülkemizde cehalet genellikle cok bilmislikle paralel yürür..
e.k 20 Aralık 2019 12:37
Sn yazar olması ıhtımal uluslararası sorunlara dıkkat cekmıs. Tabıı bunların sımdıden dusunulmesınde fayda var. Ancak kanaldan once bızım en onemlı gundem maddemız deprem olmalı degıl mı? Istanbul un devasa sorunları var, yasınalmaz bır kent olmus, yap stokunun yuzde 80 ı depreme dayanıklı degıl. Toplu ulasım berbat. Bızım derdımız kanal mı? Atalarımız bu durumlar ıcın guzel demıs: ayranı yok ıcmeye faytonla gıder gezmeye..!
ÖzgürDinç 20 Aralık 2019 12:36
Sen karşı çıkıyorsan kanal istanbul mutlaka bizim lehinizedir.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 16:55
0
Evet, bence Gelibolu’yu da bu şekilde kanal açarak ada yapmalıyız. Ordan da para keser paraya para demeyiz.
Efedamat 20 Aralık 2019 12:31
Sn.hocam bu yazınız kanal İstanbulun ne kadar tehlikeli bir girişim olduğunu çok açık ne net şekilde açıklıyor. Acaba birileri tekrar düşünüp durumu değerlendirirmi. Ülke menfaati inada gelmez.
Ihsan Yılmaz 20 Aralık 2019 12:14
Yazık. Konu, kanal taraftarı veya karşıtı olmak olunca insana böyle hayaller kurdurabiliyor. Selamlar
MNC 20 Aralık 2019 11:48
Sorun siyasetin rant ve ihale kaynaklı finansmanında. Kanal İstanbul bu açıdan bakınca cennet gibi. O yüzden korkarım yapımına başlanacak. Başlayanlar sonunu görür mü bilmem ama her alanda bizi zora sokacak. Allah yardımcımız olsun.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 11:33
Mükemmel bir yazı. Yüreğine ve kalemine sağlık Taha Bey.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 11:31
Mükemmel bir yazı. Yüreğine ve kalemine sağlık Taha Bey .
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 11:01
Olur da Kanal projesini yapabilirsek kazanç. Yapamazsak insanları oyalarız o da kazanç. Kanalla meşgul ederken başka projeler yaparız o zaten kazanç. Başka bir yerden söz ediyorum, bizden değil... Vin vin vin ülkesi.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 10:46
LOZAN boğazlar rejimi ve sonrasında montrö, her iki boğazı da aynı anda kapsamıyor mu? Bu durumda, Çanakkale de paralel bir başka kanalı aynı anda inşa etmedikten sonra ne diye endişelenelim? (çevresel, jeolojik, iktisadi, vs endişeler hariç) bu kanal ilk ortaya atıldığında hafriyat sorununa dikkat çekilmişti, montrö gündeme gelmemişti. Acaba kötü bir muhalefet pratiği ile mi karşı karşıyayız?
Brahma 20 Aralık 2019 13:07
2
Kanala karşı olan birisi olarak yazıyorum. Yukarıdaki durumun irdelendiği bir yazı yazılmalı. Sayın Akyol bizi bilgilendirirseniz sevinirim.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 19:29
2
10:46, aynen ! Kanal gündeme geldiğinden beri kimi çevrelerde bir telaş bir telaş ! Tıpkı Boğazın altndan geçirilen tüneller, 3. Köprü, İstanbul havaalanı, Çamlıca ve Taksim camileri, Çanakkale köprüsü, v s vs’de olduğu gibi!
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 10:46
Elde kalan son şans, çırpınış.
Takipci 20 Aralık 2019 10:41
Kanal Istanbul, herseyden once siyasi bir proje, BOP planinin bir parcasi olabilir mi?
Ihsan Yılmaz 20 Aralık 2019 12:16
3
Oo. Çok ilginç bir tespit. Hemen ilk sayfaya alalım.
mehmet 20 Aralık 2019 19:49
1
çok uyanıksın ya hemen nasıl çaktın davayı!!!
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 10:32
Eline sağlık sizin yazılarınız çok bilgilendirici
mustafa 20 Aralık 2019 10:23
Burada İmamoğlu'nun boş çıkış yaptığını düşünmüyorum. Kanal istanbul konusunda erdoğan'a adım attırtmaya çalıştı ve başardı diğer türlü zaten iptal olmuş bir proje için asla yaptırtmam vsvs çıkışlar yapmasının bir anlamı yok.
masum türkel 20 Aralık 2019 10:23
Taha bey, yine kanıta dayalı, bilimsel mükemmel bir yazı. bilmediğimiz bir çok şeyi öğreniyoruz, Teşekkürle... keşke papağanlarda okuyup öğrense, akıllarını başlarına alsalar.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 10:23
Tarih ve diğer dersler, müfredata o da olsun bulunsun diye konulur ve sınıf geçmek iyi puan almak için okunursa okuyup anlayanın da kıymet i harbiyesi olmazsa böyle sonuçlar kaçınılmaz olabilir. ‘Yeni tarih’ yazacacığım derken ‘eski’ tarihten de olunabilir.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 10:21
Almanlar kıskanıyor,Fransızlar şaşkın,Amerika şokta.Dünya liderinin hamlelerini tahmin edemiyorlar.Suriye,Libya,Akdeniz de mutlak galibiyeti sağlayan asırların Lideri,Kanal İstanbul’u yapacak.Boğazda yalısı olmayan garib gureba,İstanbul Kanalı sayesinde denize nazır yalı sahibi olabilecek ve hayat standardı yükselecek.Lozan ,Montrö hepsi asırların liderinin ayakları altındadır! Tek devlet,tek millet,tek lider,tek ses...
Karar Okuru 20 Aralık 2019 09:44
Bir ülke önceliklerini doğru belirlemelidir. İşsizliğin zirve yaptığı bir dönemde Kanal İstanbul birinci sırada mı olmalıdır? Depremin yaklaştığı bir süreçte İstanbul da yaşayanların hayatı kanaldan daha ön sırada yer almazmı? Kanal için 81 milyonun dahada fazla borçlandırılması akıllıca atılmış bir adım mıdır?
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 13:34
0
Ama çok sükseli bir proje, dünya kıskançlıktan çatlayacak!
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 09:33
Rantlardan bıktık artık.Ülkenin yarınlarıni düşünün.Zaten balik nesli de tükendi hepten denizlerin dengesini bozmayın.Akdeniz Marmara tuzlu Karadeniz nispeten az tuzlu.Akintilara dikkat!
Bir Türk 20 Aralık 2019 09:02
Boş verin Montrö anlaşmasını filan. Kanal dünyada büyük sükse yapacak, herkesi kıskandıracağız, tüm ülkeler hasedinden çatlayacak. Ayrıca itibarımız da artacak...
Incezeka 20 Aralık 2019 07:49
Taha Bey, Montro'nun bize kazandirdiklarini Feridun Cemal Erkin uzerinden cok guzel ozetlemis. Maalesef ulkemizde bu gerçekleri ekranlarda korkmadan çıkıp söyleyebilecek gazateci kalmadi. Ustelik yari cahillerin at kosturdugu, deger gördüğü bir dönemde bulunuyoruz. Ekranlarda uluslararası ilişkiler profesörü, doçenti titre sahip kiymeti kendinden menkul hocalar çıkıp, Lozan'in 100.yılı masalini, Montro yenilgidir yalanini utanmadan cahilce anlatabiliyorlar. Kimse kardesim ne diyorsun sen, yanlis konusuyorsun, konulari carpitiyorsun diyemiyor. Teşekkürler Taha Akyol.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 16:00
0
Elinden bir yana, midesinden ekmeğini alan ve milletinin ‘padişahım çok yaşa’ geleneğinden gelen vatandaşlarına bir şey anlatmak deveyi hendekten atlatmaktan zor olabilir. Bu arada hakkını yemeyelim atalarımızın. Hiç olmazsa yüz sene önce bile cülus törenlerinde ‘padişahım çok yaşa senden büyük Allah var’ diyordu.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 07:22
Boşuna dertlenmeyin, bu proje olmayacak. Para yok, fizibıl değil. Asla finansman bulunamayacak. Amaç gündemi değiştirmek. Anketlere bakarak konuşuyorlar.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 07:02
Gerçekten İstanbul’un var mı kanal İstanbul’a ihtiyacı?artıları ve eksikleri ile tartılmalı halka sorulmalı madem halk için yapılıyor o halde halk karar versin bilim adamlarının raporları dikkate alınsın ona göre karar verilsin...aksi halde her şey rank için olur
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 05:10
eski turkiyenin guncel sartlara, gerceklerei, kendi guvenligini baskalarina birakan ozguvensiz teslimiyetci zihniyetinin hukuk soslu ifadesi...
Karar Okuru 20 Aralık 2019 09:17
1
Yeni Türkiyeci, kanalın neden yapılacağını biliyormusun? Anlatsan da öğrensek.
Vâkıf 20 Aralık 2019 03:15
Bu kanal yapılmalı .Çünkü arsa sahipleri çok üzülebilirler vazgeçilirse.Kanal inşaatında 1 milyon işsize iş sağlanır.1 milyon kişi kazma ve kürekle çalışsa 30 yıl maaş alır ve emekli olur.1 milyon iş bulan insan mülakatla işe alındığında mutlu olur.Kanalın iki kıyısında kebapçı , simitçi ,dondurmacı ..gibi binlerce iş yeri geçen gemilere satış yaptığında ihracat artar.Kanal üzerine 4 yada 5 köprü nün yapılarak (geçiş garantili) devletin geliri artar.Itiraz edenlerin vatan hainliği belirgin olur.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 13:35
0
Süksesi de cabası.
Huseyin 20 Aralık 2019 02:38
Erdogan akilli, konu nasil ekonomiden kanal istanbula geldi, Kanal istanbulla ilgili Erol murtecimleri youtube da dinleyiniz,
Hasan Fevzi 20 Aralık 2019 11:14
1
Doğru çok akıllı, gündem değişince ekonomi düzeldi, işsizlik bitti, adalet hukuk göz kamaştırıyor
musto 20 Aralık 2019 01:57
Bana göre İstanbul ve tüm Ülkenin bu projeye karşı top yekun karşı çıkması gerekir.Kafalarına göre yaptıkları çoğu projeler ülkeyi ve gelecek nesilleri borç batağına soktu.Apaçık ortada kanalı milletin parasıyla yaptıracak stokladıkları arazileri de imara açacaklar.Kanal güzergahında tüm arazilerin tapu kayıtları tek tek açıklansın hodri meydan.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 01:31
İstanbul kanal projesini kim üfledi kulaklara,bilmiyorum. Bildiğim bu proje ile bizim 2.dünya savaşı öncesi/sonrası bulaşmadığımız belaya bu proje ile bulaştırılmaya çalışıldığımızdır. Belayı davet etmeye gerek yoktur. Bu kanalın yapılmamasını gerektiren nedenleride zikretmeye de gerek yoktur. Rusların 1833 de Beykoz’a kalkan balığı yemeye gelmediklerini aklımızdan hiç çıkarmayalım. Tedbir her zaman iyidir.
külyutmaz 20 Aralık 2019 01:14
Nasıl oluyor da bu hükumetin yaptığı her şey Rusya'nın yararına oluyor? Tesadüf olabilir mi bu ? Nasıl oluyor da Rusya'daki milliyetçi gazetelerde yazanlar bir hafta sonra pembe kuşun ağzına sakız oluyor?
musto 20 Aralık 2019 01:07
Bu konuda uzmanları dinliyoruz,iyi kötü 50 yıldır alt yapı işleri ile ilgilenen birisi olarak mantığım böyle bir projenin ülkeye faydadan çok zarar vereceği.Sadece para yatıranlara yeni bir kanal etrafında yapılacak boğaz manzaralı yalılar,villalar ve lüx konutlarda oturup yatlarını kotralarını yüzdürmek.AKP yakın kişiler montrö sözleşmesi elimizi kolumuzu bağlıyor gemiler bedava da geçebilirler demeye başladılar,geriye ne kalıyor inşaat harfiyat ile elde edilecek rant.Yakında Çanakkale boğazı daha tehlikeli oraya da bir kanal açma projesi gündeme gelebilir.
acz 20 Aralık 2019 00:31
Ama "kanal istanbul dünyada çok ciddi sükse yapacak" Reis öyle söyledi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN