Back To Top
Siyaset fikirleri eğip büküyor

Siyaset fikirleri eğip büküyor

 - Son Güncelleme: 27.05.2019 Pazartesi 14:17
- A +

1860’lı yıllarda Osmanlı imparatorluğu hâlâ üç kıtada geniş topraklara sahipti fakat Müslüman halk arasında okuryazarlık oranı yüzde 2, diğer Osmanlı halkları arasında bu oran yüzde 20 civarındaydı!

Osmanlı’nın çöküşünün sebepleri konusunda en önemli ipuçlarından biri bu tablodur.

İstediğimiz kadar Abdülhamid İngiliz elçisini tokatladı diye senaryo uyduralım, Osmanlı kendi devlet ve toplum yapısındaki geri kalmışlıklar yüzünden çöktü.

Böyle değil de Osmanlı’nın çöküşünü bugüne göre uydurulmuş komplo teorilerine bağlarsak tarihi anlamamış oluruz.

Öyle bir zihinle günümüzdeki asli faktörleri de anlayamayız.

Onun için, tarih geçmiş ve gereksiz bir bilgi yığını değildir. İnsanlığa ve bize yön veren dip dalgalarını anlamak için gerekli bir araştırma alanıdır.

OSMANLI REAYASI

Yukarıda verdiğim okuryazarlık oranlarını Namık Kemal’den aldım, yaklaşık rakamlardır. Bütün kaynaklar Osmanlı Hıristiyanlarında eğitimin, ticaret ve sanayiin geliştiğini, Müslümanların her bakımdan geri kaldıklarını yazıyor.

Matbaayı Müslümanlardan iki asır önce almışlardı zaten.

Sırp, Yunan, Bulgar “reaya”, böylece öz güven kazanacak, uluslaşma duygusuyla ayağa kalkacaktı.

Namık Kemal, Abdülaziz devrinde Londra’da Osmanlı Türkçesiyle çıkardığı Hürriyet gazetesinde, Osmanlı’daki kötü yönetim yüzünden “millet-i sadıka” Ermenilerin de zamanla ayrılıkçı akımlara kapılacakları uyarısında da bulunmuştu; kehanet değil, öngörüydü yazdıkları.

Namık Kemal, Hürriyet gazetesinin 27 Temmuz 1868 tarihli 5. Sayısından başlayarak Osmanlı’nın, Türklerin ve genelde Müslümanların geri kalma sebepleri konusunda bir dizi makale yazdı. İlk makalesi “Türkistan’ın esbab-ı tedennisi” (geri kalma sebepleri) başlığı taşır. ‘Türkistan’ dediği, Osmanlı Türkleridir.

‘Türk’ kavramının ‘ahali’yi aşan bir aidiyet kavramı halinde evrimleşmisinin de öncülerinden biri Namık Kemal’dir.

Bu makalelerinde bir zamanlar “cihangirâne devlet” olan Osmanlı’nın “keyfi idare, istibdat, zulüm ve cehalet” yüzünden nasıl geri kaldığını, halkın zulüm altında ezildiğini anlatır… Ve sorar:

“Şimdi böyle kalıp batalım mı, yoksa her millet ne yolda ileri gidiyorsa bizde işimizi uydurup yürüyelim mi?..” (28 Temmuz 1868)

Koçi Bey risalesinde de sık sık “zulüm” kavramının kullanıldığını hatırlamalıyız. 

KÖKSÜZ FİKİRLER

“İnsan için beyni neyse, millet için ilim odur” diye feryat eden de Namık Kemal’di.

Bizde hukuk, kanun, anayasa, kuvvetler ayrılığı, parlamento fikirlerinin ve hatta ‘tarih bilinci’nin az sayıdaki öncülerinden biri Namık Kemal’dir.

En önemlisi, kuvvetler ayrılığı fikrinin öncüsü olmasıdır. “Sistem meselesi”ni kavrayan ilk düşünürümüz Namık Kemal’dir diye düşünüyorum.

Namık Kemal’in “vatan şairi” olmaktan ibaret sanılıp diğer alanlardaki öncü fikirleri maalesef büyük çapta unutuldu.

Bizde ana fikir ve siyaset akımları, tarihteki kökleri unuttular. İslamcılar, milliyetçiler, inkılapçılar, liberaller ve hatta solcular tarihimizdeki köklerini, öncü düşünürlerini ne kadar bilirler?

Bu yüzden bu akımlar günümüzde tarihten aldıkları bir kısım slogan ve kelimeleri tekrarlıyorlar ama fikir derinliği zenginliği yok. Yüzeysel kaldıkları için işte kolayca eğilip bükülüyorlar. Fikirlerin prensipleri değil, siyasi güç kavgası beyinlere hükmediyor.

NAMIK KEMAL’İN GAZETESİ

Vakıf Bank Namık Kemal’in Hürriyet gazetesinin tıpkıbasım ve Latin harfleriyle tam metnini iki büyük cilt halinde yayınladı: “Sürgünde Muhalefet, Namık Kemal’in Hürriyet Gazetesi”

Birinci cilt 1868-1869 yıllarını, ikinci cilt 1870 yılındaki Hürriyet’leri kapsıyor.

Muazzam emek isteyen bu çalışması için Alp Eren Topal’ı yürekten tebrik ediyorum.

Yayıncılığa giren Vakıf Bank’ı da böyle kaynak eserler yayınlayacağı için kutluyorum.

Daha önce Prof. İsmail Kara “Namık Kemal’in Bütün Makaleleri-1” adlı kitabını Dergah Yayınları, Mustafa Nihat Özön’ün “Namık Kemal’in İbret Gazetesi” adlı kitabını Yapı Kredi Yayınları neşretmişti.

Muhafazakarlar, milliyetçiler ne kadar okuyoruz diye sormalı değil mi? Cevdet Paşa’yı, Münif Paşa’yı, Namık Kemal’i, Şehbenderzade’yi, Sait Halim’i, Ziya Gökalp’i, Mümtaz Turhan’ı, Ali Fuat Başgil’i, Erol Güngör’ü?..

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kararcı 27 Mayıs 2019 16:06
Bu okur yazarlık oranı Osmanlının son döneminde mi azalıverdi böyle? sayın yazar.
Süleyman d. 27 Mayıs 2019 15:59
Günde 6 saat TV izleyip 3 dk. Okuyan mille"e etki edecek söz olduğunu sanmıyorum. Kişi başı 3 dakikalık okumanın 2 dakikası at yarışları sonuçları 1 dakikası tv-market katalogları muhtemelen :( Matbaaya suç atmak kolay. Facebook un.%30 u Türk ama henüz bir işe yatamışlığı yok???
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 08:41
Her köse yazinizda bir şey öğreniyorum.
Karar Okuru 27 Mayıs 2019 00:29
Evet "siyaset fikirleri eğip büküyor" Taha bey. Namık Kemal'in müteleasını ve Osmanlı dönemi okur yazar ile ile ilgili tespiti esas alarak Osmanlının yıkılışında harici güçlerin bu yıkılıştaki rolünü adeta yok sayar bir değerlendirme yapıyorsanız ve bunun üzerinden halihazır siyaset hakkında bir argüman üretiyorsanız siz de siyaset namına eğip bükme halini sergilemiş olmuyor musunuz?!!!
Süheyl CALISKANOGLU 26 Mayıs 2019 23:56
Devlet isleri ne yazik ki,"eyyy've posta koyarak ,yukaridan bakarak,ic kamuoyuna mesajlar vererek yürümüyor.Sözde Dindar gecinirler,yalana gelince ellerine kimse su dökemez.Ama gelin görün ki korku daglari bürümüs oldugundan ,hic kimseden ses seda cikmiyor.Türkiye'de hep birlikte "Kuzularin sesizligini yasiyoruz' !..
Osmanli yıkılmasaydi avrupanın yarısı gecekondu olurdu
karar okucusu 26 Mayıs 2019 18:28
Sayın Akyol, fikirler eğilip bükülse neyse. Ama bugün fikirsizlik baş tacı. Fikri takip diye bir şey de yok. Varsa yoksa laf ebeliği vesselam. Langır langır...
Devletin, Bankaların,özel şirketlerin, belediyelerinin,diyanetin ve milli eğitimin bastırıp bedavaya dağıttığı kitapları çıkın kitapçılardan para ile satın alınan eserlerinin %90 kadarını muhafazakar ve milliyetçi kesimin dışındakiler alıyor. Ve buda Türkiye'nin aynasıdır. Yoksa Erol Güngör hocamızı anlamış olan bir milliyetçi AKP ye oy verirmi?
halim 26 Mayıs 2019 15:41
Taha bey, 30 bin kişinin katilinin avukatlarıyla görüşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz..?
rıza 26 Mayıs 2019 16:00
1
ilk olumsuz tepki geldi..:) APO ya bilgisayar verilip internet mi bağlandı acaba
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 16:13
3
"Taha bey, 30 bin kişinin katilini" ASAMAYANLARI, SEÇİM MALZEMESİ YAPANLARI (Ki her iki eylemde de derin Devlet var...) "nasıl değerlendiriyorsunuz..?"
Sizce de normal mi bu 26 Mayıs 2019 18:48
0
Bebek katili avukatlarıyla görüşmekte kalmayıp, taraftarlarına şunu yapın bunu yapmayın gibi talimatlar gönderiyor bu avukatlar aracılığı ile...pkk kurşunları ile şehit olanların yakınları ne düşünüyorlar dır. .sizce
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 15:29
0
müebbet yemiş bir caninin avukatıyla ne konuşuyordurki zaten mahkemesi bitmiş hüküm giymiş hala avukatı gidip geliyor bence akp avukatı gönderiyor yeni bir ihanet sürecini apo yla planlıyorlar kürtler mualefete oy verince terörist akp ye verince mümin oluyor rte nin gözünde malesef
Her zamanki gibi ufuk açıcı,öğretici ve de etkileyici yazınızdan dolayı çok teşekkür ederim Taha ağabey.Allah bedeninize sağlık,bileğinize güç versin.Namık KEMAL'in:"İnsan için beyni neyse,millet için ilim odur"anlamlı sözünü,bizler maal'esef hakkıyla kavrayamadık.Peygamberimizin(A.S.)ilimle ilgili onlarca hadisini bilip,gereğini yapmadığınız gibi.Meselâ Allah Resül'ü,dualarının birinde:"Allahım! Beni ilimle zenginleştir,hilmle(yumuşak huyluluk)süsle,takva ile yücelt,sağlık ve âfiyetle güzelleştir"diye dua etmiştir.Bizlerin böyle bir duaya ve g
E.K 26 Mayıs 2019 15:25
Siyase "Fikirleri egip bukuyor". Size katiliyoruz..Ulkenin sorunlari icin siayaset ve proje uretmekten ziyade Osmanlinin gucuyle ovunmeyi ve bolyle siyaset yapiyoruz..Akp doneminde iyice moda oldu bu durum...Ancak, cahil halkin daha makbul odugunu soyleyen profesorlerin oldugu bir ulke olduk...150 sene once Namik Kemal bile daha ilerisini gorebilmis..
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 15:14
Matbaayı yasaklayan kafa ile Wikipedia'yı yasaklayan, AYNI kafadır.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 15:50
0
matbaayı yasaklayan kafa, wikipedia'yı yasaklayan kafadan daha akıllı idi. o dönem bilimin, teknolojinin önemi bilinmiyordu. 2019'da ise, cübbeli bile teknolojinin önemini bilir.
Menderes YILDIRIM 26 Mayıs 2019 15:13
Taha Bey; Siz çok geridesiniz. Lütfen Günümüze gelin, Devlet Bey 31.05.2015 de İstanbul Mitinginde; "Sanıyorlar ki, kaçak ve karanlık sarayı unutturacaklar. Sanıyorlar ki, Oslo’dan İmralı’ya kadar hıyanete kol kanat germelerini gözlerden uzak tutacaklar. Ancak biz ne haini unuturuz, ne hırsızı aklımızdan çıkarırız. Biz ne Babacım diyen süfli sesleri unuturuz, ne de parayı sıfırla diyen kısık sesleri hafızamızdan çıkarırız. deyip sonra İttifak + Ortaklık yapacaklar. Ülkemizdeki Siyaset anlayışı bu. Daha söylenecek söz KALDI mı? Saygıları
Menderes YILDIRIM 26 Mayıs 2019 15:04
Taha Bey; Duymak istedikleri, yalanlar ile yazılan - çizilen olaylardan ibaret hayat, hayat mı? Okumamak ve gerçekleri öğrenmemek için çabalayan başka bir toplum olabilir mi? Dünya da bakacak olursanız sürekli MÜSLÜMAN toplum, kendi kendini yok ediyor. Afganistan - Suriye - Irak - Libya - Mısır - Somali - Filistin - Vb. diğer Müslüman ülkeler, İSRAİL' in Şamar oğlanı oldular. Bunu söyledim ya hemen BEĞENMEYENLER artacak. Neden Beğenilmeyen BATI İnsanı birbirini öldürmüyor? yok etmiyor? Sadece bir dakika düşünseniz YETECEK. Saygılarımla
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 15:02
Matbaayı neden 200 yıl sonra aldık? Çok mu pahalıydı? Yoksa Yavuz Sultan Selim'in 1515 tarihli fermanı ile matbaa yasaklanmıştı ve ölüm cezası mı vardı? Daha sonra bu yasak, yalnızca Arapça harflerin yasaklanması olarak mı devam etti? Bu yüzden mi okuma yazma oranı gayrimüslimlerde daha yüksek oldu?
Sevgili Taha ağabey Rabbim senden razı olsun sağlık afiyetler ömrünü bereketli kılsın insanımıza akıl ve feraset versin selem ve saygılar bayramınız kutlu olsun
karar okuru 26 Mayıs 2019 14:07
İnsanlarımızın kendi hayal dünyasındaki düşüncelerini araştırmadan algılara kapılarak en doğru kabul edip başkalarını yanlış sayması ne kadar büyük bir hata. Büyük insanlar kendilerine muhalif fikirleri kabul ederek düşüncelerini değiştirmişler ve isabetli olmadığını gördükleri görüşlerinde ısrar etmemişlerdir. Bu bir fazilettir. inatla yanlışları savunmak ise cehalet. Bizde ise şimdi tam tersi. İnsanlar kendilerini yenilemeye kapalı. Ben 10 yıl önceki ben değilim. Doğruya doğru değişim göstermek zorundayım. yoksa ilerlemek mümkün olur
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 13:13
Şevki yılmaz ve Dilipak bize yetiyor diğerlerini okumaya gerek yok.
Karar Okuyucusu 26 Mayıs 2019 12:58
Okuyarak, bilerek ve belgelere dayanarak yazan, hukuk ve adalet savunucusu, aklı selim Taha Akyol, tebrik ve teşekkürlerimle en içten saygı sunarım. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.
ali namlı 26 Mayıs 2019 11:06
Matbaa Avrupada 1451 de icat edildi ve kullanılmaya başladı .Bize gelişi ise 1730 tarihidir ancak 1800 lere kadar etkili ve yaygın bir kullanım sağlanamamıştır. Yani arada 200 sene değil tam 350 senelik bir fark var! Başka bir şeye bakmaya gerek var mı !!!
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 12:21
11
Son yıllarda çok nitelikli kitaplar basılıyor hangilerini takip ediyorsunuz acaba .
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 21:26
0
Franz Babinger başta olmak üzere bu husustaki akademik çalışmalar hadiseyi tek boyutlu değerlendirmiyor. İncelemeniz dileğiyle...
Halil 26 Mayıs 2019 10:54
Osmanlı konusunda çok kolay ahkâm kesiyoruz.Niye çöktüğünü bir çırpıda bildik hemen!Namık Kemal'in teşhisi mutlak doğru mu?Osmanlıdan kurtulduk da neden bu kadar zamandır yükselemiyoruz?Cumhuriyet döneminde zihnimize çakılan önyargılarla bakıyoruz Osmanlıya.Bu bakışta Batılı kadar bile objektif değiliz.Çok kolayına kaçıyoruz vesselâm.
Ali Kumaş 26 Mayıs 2019 09:44
Bir duruşun yoksa , eğilirsin de, bükülürsün de..!
Karar Okuyucusu 26 Mayıs 2019 13:14
0
Bay Cumhuriyet düşmanı sadece okuma yazma oranı bile Osmanlı'nın ne olduğunu göstermiyor mu? Matbaayı icadından 200 yıl sonra alan, Fatih'den sonra akli ilimleri terk edip, nakli ilimlerle iktifa etme gafletine düşen, son 200 yılında Avrupa'nın önünde diz çöken, bitmiş, kokuşmuş bir yapıyı nasıl savunursunuz?
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 05:23
Kindar ve dindar nesil yetiştirme amacına göre eğitim sistemi oluşturmaya çalişırsanız belki size biat edecek kulları artırabilirsiniz . Ancak günümüz iletişim dünyasında, oldukça tahribat yapsa da, ilelebet sürmez bu yönetim biçimi.
Süleyman AKSOY 27 Mayıs 2019 13:19
0
Nakli bilimlerin , akli bilimlere tercih edilmesi kararı bizlere bu acıları yaşatıyor. 7 yy sonrada aynı kafa....... Afedersiniz Nuh peygamberin cep tlf . hikeyesi.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 05:10
Hocam kaleminize ve yüreğinize sağlık... Çok istifâde ettim. Ecdâdı propaganda malzemesi yapanları Allah'a(cc) havale ediyorum. Maalesef yalanla her şeyin içini boşaltıyoruz.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:38
200 senede bir arpa boyu yol katedememişiz. Toplumun derinlerine nüfuz eden çıkarcılıktan arınamazsak, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız da imkansız olur.
Arifcik 26 Mayıs 2019 03:38
Namık Kemal'i bile Nâmı Kemal niye itibarsızlaştırarak fikirlerinin tartışılmasını engellemişiz... Çoğumuz bu mütefekkirin kabrinin nerede olduğunu bilmeyiz... Çanakkale Bolayırda (Süleyman şah'ın türbesine komşu) demiş ya mütefekkir: vatan yahut silistre.. ben de diyorum ki Ya konuşan düşünen ve ilim üreten Türkiye ya da esaret...
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:37
Dini alandan gelen hurafeleri baştacı etme alışkanlığı ne yazık ki siyasi alana da sirayet etti. Şu anda büyük devlet olduğumuza, masayı bizim yönettiğimize, uzaya gitmeye hhazırlandığımıza, büyük devletleri hizaya getirdiğimizde inanan milyonlar var.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 14:07
0
Yöneticilerimiz uzaya gitmenin yolunu arıyorlar. Kendi yerli ve milli velesbitimizle gidemezlerse, NASA'dan araç kiralayıp, gene giderler. Haklılar da ! Hafazanallan, millet onları iktidardan indirip, yargının önüne korsa, ne yapacaklar ?
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:15
Padisah, yaninda dusunen insan degil sadece itaat bekleyen kisi ister. Düşünen veya okuyan insan genelde toplumdan ayrışıp aykırılığa gider. Buda yöneticilerin pek hoş baktigı birşey değil. Leonardo da vinci bu topraklarda büyüseydi eger kaç kişi tanırdı onu bugün? Özellikle kötü yönetimler, insan-savar gibi çalışır. Cok geriye gitmeye gerek yok Nuri demirag, Vecdi hürkuş ve niceleri tozlu sayfalarda basarizsilik hikayesi olarak duruyor
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 09:21
21
Padişah yanında düşünen insan mı istemez. 16 milyon m2 toprağı idare eden insanlar mı bahsettiklerin. Bahsettiğin şu savaşa giderken bile yanında kütüphane ve alimleri ile gidenler mi. Allah rızası için biraz tarih öğrenin bizi mahveden son dönem Avrupa hayranı dönmelerdir. Batıda demokrasi var giyimde sanatta diye diye bizi yediler söylesene senin çağdaş diye bahsettiklerin yüz yıldır devletin başında idi herşeyimizle batılı olduk.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:17
Günümüz Türkiye toplumundaki yaygın ilişki biçimi köylülük kültürü içinde şekillenmektedir. O kadar ki bu kültür siyaset, ekonomi ve akademik hayat dâhil hemen her alanda belirleyici olabilmektedir. Özellikle merkez sağ siyasi partiler köylülüğü, köylülük de bu partileri beslemektedir. Burada söz konusu olan besleme bir tür alışveriş ilişkisi olduğundan, köylülük siyaset alanında başat bir unsur olmakla tebarüz etmektedir. Mustafa Öztürk'ün Köylülük sorunumuz yazısından Alıntı.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:35
Elbette Osmanlı hatalar yaptı. En barizi ise matbaanın 200 yıl geç gelişi lakin çöküşü salt buna bağlamak da en büyük yanlış. Ayrıca içimizdeki hainleri önemsememek asıl körlük olsa gerek. Zira fetö ler o dönemde de vardı bugünde var. 2002 den beri bu ülkede onlarca devrim yapan ve bunu demokrasi içinde kalarak gerçekleştiren Erdoğan faşistlikle suçlanıyor. Hem de sözüm ona demokrat muhafazakarlar tarafından. Lakin kasetle gelen kukla liderden umutla söz ediliyor insanlarda hırs ve bencillik olduğu sürece bunlar yaşanacaktır. Taki dağların sarıld
Okur ve sorar 26 Mayıs 2019 09:29
0
Hain diye diye neredeyse "komşusu aç iken tok yatan bizden değildir" sözünü hiçe sayarak, komşusunu hainlikle suçlayıp ona "aç iseler ağaç kemirsinler" diyenlerin durumuna düşmek istermisiniz ? "Kalplerini açtım okudum, hain olduklarını gördüm" dercesine düşünce üreterek, Allah muhafaza, Peygamberimizin "Ahirette nasıl hesap vereceksin" dediği sahabinin durumuna düşmek istermisiniz ?
Karar Okuru 26 Mayıs 2019 10:49
1
Yani Amerikayı müslümanlar keşfetti Küba diyorsun
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:32
Osmanlı hatalı idi. Ama hâlâ onun eserleri olmasa göstereceğimiz birsey yok.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 09:32
0
Osmanlı hatalı değildi insanlar kusurluydu. Şu an ki gibi. Şurda yorum yazan herkes Allah rızası için lise yıllarında hangisinin bir hayali vardı. Öğretmen olmak veya kaliteli bir meslek sahibi olmanın dışında. Mesela kimse şunu dedi mi ben öyle bir şey yapacağım bana faydası olsun yada olmasın bu devlet o icat ile bir yarasını kapatacak. Anlayacağınız sürekli suçlu aramayın Hadis Siz nasılsanız öyle yönetilirsiniz
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:22
Ayrıca bursı dünya. Dünya alcaklik demek. Gerçi ben sizin ne önerdiğinizi neyi beğendiğinizi hiç bir zaman anlamış değilim. Ha sahi sol tandansi çok beğendiğiniz aşikar. Umarım bir gün kavusursunuz.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:18
Taha bey ilmiye sınıfı samimiyetsiz olunca hiç bir kurum duzelmiyor. Duzelmiyor.
musto 26 Mayıs 2019 02:10
Yakında ülkenin muhalefeti ve gazatecileri iktidarı eleştiremeyecek yolsuzlukları araştıran yazan bulabilirlerse televizyon kanallarında halkı bilgilendiren gazeteciler birileri tarafından dayakla terbiye ediliyor. Yakalanıyorlar savcı serbest bırakıyor bu gözdağı nereye kadar devam edecek bu günde aydınlık gazetesinden ayrılan Sebahattin önkibar dövülmüş daha önce Bahceli ilgili kitabı engellenmişti. kaç gündür doğu ve güney doğudan akp oy toplamak için getirilen Meleleri yazıyordu.Anlaşılan Aydınlıkta yazarken dövmeye cesaret edememişler.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 01:59
"Namik Kemal Osmanlidaki kotu yonetim yuzunden sadik millet Ermeniler'in de zamanla ayrilikci akimlara kapilacagi uyarisinda bulunmustu" demissiniz. "Kotu yonetim"den kasit neydi onu da ben yazayim: 1870lerin basindan itibaren Dogu Anadolu'da Kurt asiretleri Ermeni koylerini basar, yagmalar, koy halkini da haraca baglarlardi. Abdulhamit durumun farkindaydi ama tedbir almadi. 93 Harbinden sonra 1878de imzalanan Berlin Anlasmasinda Ingilizler, Ermeniler'in can ve mal guvenliginin korunmasini iceren bir madde koymuslardi. Bu madde uygulanmadi. Ermeniler silahlanip Kurtlerle catismaya basladilar
musto 26 Mayıs 2019 12:00
2
Tedbir aldı Hamidiye alayları kurdu Törenle İstanbulda alay komutanları ve aşiret reislerine silah kılıç rütbe verildi. kuzenlerimin 3 dedeside hamidiye alaylarında komutandı halen o silahların bazıları durur Allah var rus ve ermenilere karşı iyi savaşmışlar ama ceremesini Türkiyeye yüklediler.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 16:51
2
Abdulhamit, Ermeni koylerini basan, yagmalayan, haraca baglayan Kurt cetelerine 1890da uniforma giydirerek Hamidiye Alaylarini kurdu. Hamidiye Alaylari koyleri yagmalamaya devam ettiler. 1894-96 yillari arasinda cogu kadin cocuk 300 bin Ermeniyi katlettiler. O donemde Ermeni isyani diye birsey yoktu.
Namık Kemal in bir tarih kitabı da var. Hürriyet gazetesi basmış. Eskicide gördüm ama henüz alip okuyamadim. Dediginiz gibi biz onu tam ve doğru taniyamadik henüz. Tanzimat devri bürokrasi ve entellektüel seviyesi bugun bile yok maalesef. Bizim geri kalmamızın en başta gelen sebebi bilimde ve eğitimde geri kalmamuz ve özellikle de bilimsel metodoloji ve onun gerektirdiği hoşgörü ve çoğulculuktan mahrum olmamız ve bagnazliga sapmamizdir diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 01:05
Sayın yazar osmanlı eleştirinizde yerden göğe hakkınız var. Lakin şunu diyeyim ki 150 sene geçmiş ve bugün biz ondan da geriye gitmişiz ve istikamette o yönde. Ve bugün bizim bir Namık kemal imiz bile yok. Abdulhamidimiz var lakin bir Namık kemal bir bediüzzaman bir ziya gökalp bir tevfik fikret maalesef ki yok. Herkes ileri giderken biz mahkum muyuz geri gitmeye. Binler teessüf. Aklını bilimde kullanmayan bir toplum ezilmeye belki de ademe koşar adım yavarlanıyordur. Osmanlı bilimde geri kalması yüzünden çöktü. Aynı soru umarım türkiye için sorulmaz. Sorulur
İbrahim DİRİ 26 Mayıs 2019 02:25
6
Bugünün abdulhamiti kimmiş merak ettim,sonra said nursi bu listeye nerden dahil oluyor sobayla konuşan münever mi oluyor.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 19:40
2
Sen said nursiyi begenmeyebilirsin. En doğal hakkın. Fakat sobayla konuşan ifadesi maksadınızı izhar konusunda eksik kalmış. Sobayla da konuşur bir insan ağaçla da taşla da ve hatta hatta yoklukla da. Bunda şaşılacak bir durum yoktur. Anlamak için felsefi ve fikri derinlik gerektiren müktesebat lâzımdır. Senin begenmedigin sobanın atomları bir başka hale girer ve senin beyninde düşünen bir nöron olur da sobadaki kardeşi diğer atomlarla konuşur ve iletişim kurar. Bunda şaşılacak ne var ki. Bütün duygular sevinçler üzüntüler sesler renkler kokular sobadaki
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:59
Milliyetcilik iyi birsey degildir. Temeli Irkciliga dayanir. Bu ulkede insanlarin buyuk cogunlugu milliyetcilikle yurtseverligi ayni sey saniyor. "Turkiye Turklerindir" sloganiyla buyumusler cunku. Milliyetcilik Irkini sevmek demektir. Yurseverlekse, memleketini sevmek. Bu ulkede dogup buyuyen herkes - Irki, soyu, dini, mezhebi, siyasi gorusu ne olursa olsun memleketini sevebilir. Milliyetcilik ayirimci bir kavramdir. Bu cagda artik modasi gecmistir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 07:56
6
Türk milleti ırka değil kültüre dayalı bir kavramdır. Avrupa'da genetikleri, dolayısıyla dış görünüşleri birbirine benzer olan ülkelerle Türkiye'yi karşılaştırırsanız bunu kolayca farkedebilirsiniz.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 13:54
5
"Türk milleti" hangi ırkın kültürüne dayalı bir kavram 07:56 ? Kültürün temel ögelerinden biri dindir. Demek ki, TÜRKİYELİ Ermeni'nin, Rum'un, Yahudi'nin Türk milletinin unsuru olması mümkün değildir. Kültürün en temel ögesi dildir. Demek ki TÜRKİYELİ Kürt'ün, Arap'ın Türk milletinden olması muhaldir. Siz diyorsunuz ki : Kendini Türk hisseden Türk’tür. Ben Kürdüm, kendimi niye Türk hissedeyim ki ? Anamın dili varken senin dilini niye benimseyeyim ki ?
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 17:01
1
Cumhuriyet kuruldugundan beri devlet Turk asilli olmayan vatandaslarina yaptigi muamele ile Turk Irkindan olanlarla olmayanlari birbirinden ayirmistir. Gayrimuslumleri tehdit ederek, travmatik olaylar yasatarak goce zorlamistir. Musluman halklarin da anadil egitimini yasaklayarak kimliklerini unutturmaya asimile ermeye calismis ve bunda buyuk olcude basarili olmustur. Sadece Kurt vatandaslarin bir kismi asimile olmayi red ermislerdir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 20:24
0
13:54 Kardesim düsüncelerimi dile getirmissin,yüregine saglik.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 20:33
0
Milliyetçilik başka şey. Irkçılık başka... Kültürün en belirleyici unsuru dindir.... Asimile olmak başka şey medenileşmek başka.... Bazıları dağdan inmiyor.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:52
Biz okumayız Taha bey. Ama slogana ve senaryo üretmeye, bir süre sonra ürettiğimiz senaryonun gerçek olduğuna, biraz daha geçince bilimsel doğru olduğuna inanmaya bayılırız. Bir süre sonra da ürettiğimiz senaryo inanç haline gelir. Onun için biz Namık Kemal'den ve diğerlerinden sadece itikada dönüştüreceğimiz sloganlar alırız. Gerisi bizi ilgilendirmez.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:29
Ne zaman ki Osmanlı devleti medreseden pozitif bilimleri attı adaleti liyakatı ve hoşgörüyü terk ettiyse işte o zaman çökmeye Başladı
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:21
Okumak mı.Birileri bizim için düşünür konuşur.Kulluk bize yeter.
musto 26 Mayıs 2019 00:19
İstediğin kadar yaz çiz anlamak istemiyorlar eğitimli kesim bize oy vermiyor ellerinden gelse maarifi tamamen kapatacaklar çoğunluk eğitimi imam hatip okullarına çevirdiler dini eğitim gören gençler araştıran eğriyi doğruyu ayırt edebilenler bırakın oy vermeyi dinden uzaklaştılar. Osmanlının Maarif bakanının dediğine geldik şu okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdim.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 10:29
0
Ağzına sağlık kardeşim yeminle anlatıklarınız anlatmadıklarınızın ancak dörtte biridir
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 20:07
3
İmamhatiplerin tüm liselere oranı %13, tüm okullara oranı %6. Maarifi kapatacaklar dediğin adamlar üniversite sayısını üçle çarptılar, derslik sayısını 2 katına çıkardılar. Eğitimli kesim belge ve rakamlarla konuşan kesimdir musto, ancak kendin gibi yarı-cahil muhaliflere yalanlarını yutturabilirsin. Emrullah Efendi'nin ironi yaptığı sözü bile gerçek anlamışsın :):) Osmanlı'ya laf atmaya çalışıyorsun kendince. Acınası... M. Kemal hangi okullardan mezun oldu? Okumuyorsunuz, anlamıyorsunuz kör cahilsiniz...
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:01
Ver mehteri gelsin. Anlayışı hakim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN