Back To Top
‘Tövbe istiğfar’

‘Tövbe istiğfar’

 - Son Güncelleme: 29.05.2019 Çarşamba 08:13
- A +

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un şu sözleri siyasi kültürümüzü analiz etmek bakımından çok önemli: 

“Eksikleri, hataları söyleyenlere diyeceğiz ki ‘biz de siyaseti biliyoruz, eksikleri hataları görüyoruz, önce 23 Haziran’ı geçelim, ondan sonra gerekirse siyasi bakımdan tövbe istiğfar ederek yanlışlarımızdan kurtulacağız ve yolumuza koşar adım devam edeceğiz.” 

Kurtulmuş bu sözleri, iktidarın yanlışlarını görüp bir tür yaptırım olarak sandığa gitmeyen kitleleri 23 Haziran seçimleri için ikna amacıyla söylüyor. 

Ama sistemik bir eksiği de ifşa etmiş oluyor: Hataları önleyebilecek denetim ve denge, eleştiri mekanizmaları, bağımsız kurumlar gibi hukuki düzenlemelerin eksik kalmış olması… 

      Bu hukuki kurumların yetersizliğini vicdani “tövbe istiğfar” ne kadar kapatabilir?  

  

DÜZENLEME VE DENETLEME 

Sayın Kurtulmuş “biz de siyaseti biliyoruz” diyor. Demek ki bilmek siyasette yanlışları önlemeye pek de yetmiyor; bilenler suskun kalmış veya siyasete öncelik vermiş olabilir. 

“Eksikleri hataları görüyoruz” diyor. Demek ki görmek de yetmiyor; görenler suskun kalmış veya siyasete öncelik vermiş olabilir. 

Nitekim Sayın Kurtulmuş da “önce” seçim kazanmayı vurguluyor.  

Seçimsiz demokrasi olamayacağına göre, yanlışlar görülse bile düzeltilmesi hep seçim sonrasına ertelenmez mi? 

Siyasi tarih bize gösteriyor ki, “düzenleme ve denetleme” yeterince yapılmayan sistemlerde “hata ve yanlışlar” birike birike bir krize yol açabiliyor. 

AK Parti iktidarında, özellikle dış kaynak azalma işaretleri verdiğinde hala tüketim, inşaat ve ithalata dayalı büyümenin krize yol açabileceğini iş dünyasından ve iktisatçılardan birçok kimse söylemişti.  Ama oy getirdiği için devam ettirildi; gelinen yer bellidir. 

Dahası bir gözün dikkatini çekmeyen bir yanlışı, başka bir göz görebilir. 

Onun için hür basına, etkin muhalefete, parti içinde serbest müzakerelere çok ihtiyaç vardır. 

Bizim siyasi kültürümüzde hukuk yeterince önemsenmez ama meselenin hukuki yönü fevkalade önemlidir…  

  

BAĞIMSIZ MERKEZ BANKASI 

Nobel ödüllü iktisatçılar Finn Kydland ve Edward Prescott 2004’teki akademik yayınlarında gösterdiler ki, seçim düşüncesinden son derece etkilenen politikanın öncelikleriyle, ekonominin daha uzun vadeli rasyonel gerekleri arasında “zamanlama uyumu” açısından önemli bir çelişki vardır. Bu sebeple maliye politikalarını (yatırım vs.) siyasi iktidarlar belirlerken, enflasyon gibi nesilleri etkileyecek konulardaki “para politikası”nı bağımsız Merkez Bankaları seçimleri düşünmeden sadece iktisadi rasyonalizmle belirlemelidir. 

Friedrich von Hayek, Merkez Bankalarının bağımsızlığının zorunlu olduğunu hukuk ve siyaset teorisi açısından yazmış, hatta anayasalara konulmasını savunmuştu. Kydland ve Prescott da ekonometrik olarak bunu gösterdi. 

Hatırlayalım, bizde Merkez Bankası yönetimleri, tüketimi büsbütün körükleyecek faiz indirimine direnmiş, politikacılardan bayağı zılgıt yemişlerdi. 

Onun için siyasette hataları olabildiğince azaltmanın yolu eleştiri, özgür basın, etkin muhalefet yanında, Merkez Bankası ve BDDK gibi kurumların işlevsel bağımsızlığı, özellikle de yargı bağımsızlığıdır…  

  

HUKUK EKSİK KALIRSA 

Günümüzde ekonomik verimliğinin şartlarından biri yolsuzlukla mücadele ve şeffaflıktır. AB ile yürüttüğümüz “vize serbestisi” müzakerelerinde Türkiye’nin tamamlaması istenen “6 Şart”tan biri yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık kanunlarının çıkarılmasıdır. 

Bu, AB ilerleme Raporlarında da yer alıyor. 

Ahmet Davutoğlu’nun hükümet programında bu konuda “Şeffaflık” başlığı altında ayrıntılı bir bölüm vardı. “Şeffaflık Paketi” çıkarılacağını söylüyordu.  

Paketi Ali Babacan evrensel iktisat ve hukuk normlarına göre hazırlamıştı ama gerçekleşmedi. 

Belediyelerin durumu şeffaflığın önemini gösterdiği gibi, Türkiye vize serbestisine bir adam daha yaklaşırdı. Ekonomiye de ciddi faydası olurdu. 

Tövbe istiğfar bir mümin için büyük bir manevi mesuliyet duygusunu ifade eder. Fakat artık her sorunda hukuk tarafını düşünen bir kültür geliştirmeliyiz.  Zira çağımızda devlet ve hayat o kadar karmaşıktır ki bireysel ahlak yetmez. Mutlaka hukukun üstün olması, hukuki kuralların ve kurumlarının eksik bırakılmaması ve güçlü olması şarttır. 

Yoksa, sözün retorikten öte değeri yoktur. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 18:25
Kazanamazlarsa towbe etmeyecekler mi acaba
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 17:53
Lüx, İSRAF ve GÖSTERİŞ. Adam kayırma, Liyakat tan uzak Atamalar, Yandaşlara Tereyağlı, kaymaklı avanalı işler. SEÇMENİ KÜSTÜRDÜ.
YÜCEL BACAKCI 30 Mayıs 2019 14:35
NE SEÇİMLER BİTTİ KİM DENETLİYOR ŞU GEÇMİŞ 17 YIL!SAYIŞTAY MI,DANIŞTAY MI,TBMM Mİ?SEÇİMİ KAYBERSELER İBB DÖNENLERİN BİR KISMI ORTAYA ÇIKACAK REZİL OLACAKLAR!RÜŞVET,RANT HAKSIZ KAZANÇ VS.HEPSİ ÇIKACAK ORTAYA.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 12:21
Asıl ebedi hayatımızı dert edinmemiz gerekirken,Kur'an'ın ifadesiyle;"Dünya hayatı oyun ve oyalanmaktır."Oyalan babam oyalan.Sen uyumaya devam et.Üzerine çökerse heyelan.O zaman gözlerini öteki alemde açarsın.Söyle bakalım oradan nereye kaçarsın.O büyük hesaptan önce kendimizi hesaba çekelim.Taha Akyol gibi güçlü ve dirayetli bir kalem ebedi hayat konusunda ikazlarda bulunmalı.Bizler günahkâr kullarız.Yüzümüz zaten dünyaya dönük vaziyette.Daha çok döndürmesin.Bizde oda ziyan eder.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 10:29
Taha Bey, denetimden bahetmişken mahalli idareleri kim ne sıklıkla denetliyor? İktidarın belediyeleri ile muhalefetin belediyeleri aynı kriterle mi denetleniyor? Kime nasıl güveneceğiz? Şeffaf, hesap verebilir ve dürüst olmak kime ne kaybettirir? Bu husustaki bir araştırmaya rastlayamadım. Hürmet eder, saygılat sunarım.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 04:37
İnsanı kıymetli kılan ruhudur.Ruh cesedi terk ettiğinde geride et ve kemik yığını bir leş kalır materyalist gözle baktığımızda.Şükür ki Rab'bim insan bedeninide mükerrem kılmış.Siyaset gözlüğünü çıkarın gözünüzden.Müslim gözlüğünü takın.Ruhumuzu batıdaki sırtlanlanlara satan bir siyasi hareketin arkasından gitmek hakiki müslümanlık ise size hayırlı olsun.Ayasofya aslı Bizans'a ait.Fetihten sonra Mimar Sinan'ın mimari dehasıyla tapusunu alıyoruz.Ayasofya kilise idi.Cami oldu.Şimdi yine kilise oldu.Söyleyin ey müslümanlar;Biz hangi tarafta
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 23:13
Makbul bir tevbenin şartı olarak kul hakkı,kamu hakkının telafi edilmesi lazım.yani rüşvet,hırsızlık,yağma,talan sahiplerine iade edilmesi lazım.peki bunu yapacaklar mı?kim inanır;kadir inanır.
Vatandaş Adem 29 Mayıs 2019 23:01
Bizim köyde "çiftçinin karnını açmışlar 40 tane seneye çıkmış."derlerdi.Seneye mahsul güzel olacak,seneye inek alacağım vs.Simdi de Akparti'de aynı şey var.Secimden sonra 3600 ek gösterge,seçimden sonra bu kardesiniz doları halledecek,seçimden sonra tövbe edilecek,seçimden sonra terör halledilecek.Yersen...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 22:44
Cumhuriyeti, demokrasiyi ve Müslümanlığı bozdular mi yoksa yeni bir anlayis mı hakim kılinmaya çalışılıyor. Topyekûn tüm vatandaşları kapsamayan hiç bir politika süreklilik kazanamaz.....ülke kaostan kurtulamaz....
MUHAMMET APAYDIN 29 Mayıs 2019 22:30
Divan şairinin tövbesi: "Tevbe yâ Rabbî, hatâ râhına gittiklerime / Bilip ettiklerime, bilmeyip ettiklerime". (Bu kadarı bile yeter, o asaleti gösterebilenlere)
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 22:01
Allah'a,Resul'üne,Kitabına ve dinine meydan okuyup savaş açan bir siyasi harekete dolaylıda olsa,destek olabilecek hal,tavır ve söz (Allah korusun)biz iki cihanda da mahzun eder.Neuzubillah!Şeytan sağdan yaklaştığında farkedemezsiniz.Hakk yolunda olduğunuzu zannedersiniz.Lâkin Şeytanın neferi olmuşsunuzda farkında bile değilsiniz.Bunu akıl gözüyle kavrayamazsınız.Anlamak için basiret(kalp)gözü gerek.Allah basiret gözümüzü parlatsın.Çokça malumat(bilgi)sahibi olanlar hakikati bildiklerini sanırlar.Gönül gözleri kapalıysa.Çabaları nafile.Söz çare olur
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 21:42
Şeytan'da Allah'ın kuludur.Vardır belki.Lâkin onun bu hakkı kullanma iradesi yoktur.Çünkü Bediüzzaman'ın ifadesiyle kalbi ifsat ile dolu olduğu için,orada fazilete yer yoktur.Şeytan kendi iradesiyle seçtiği yolda yürümekte pişman değildir ve asla pişman olmayacaktır.Bunu Kur'an ve Sünnet ışığında söylüyorum.Hakk söylerse kula düşen susmak ve hükmüne tabi olmaktır.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 20:01
Tövbe kapısı Şeytan'a kapatılmıştır derken ne demek istiyor muhterem kardeşimiz?Şeytan Allah'ın yarattığı mahluk.Tövbe kapısını kapamak Allah'ın adaletine yakışmaz.Allah Şeytan için tövbe kapısını kapamadı kardeşim.O kapıyı bizzat ta başından beri kendi eliyle kapayan Şeytan'ın ta kendisidir ve bu kapıya bir daha,ta kıyamete kadar müracaat etme iradesini göstermemiştir.O peşinen Cehenneme girmeyi kabul etmekle kalmamış,Allah'ın kullarınıda kendisiyle beraber sürüklemeyi dava edinmiştir.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 21:04
0
Bu durum da şeytanın hâlâ tövbe hakkı var.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 16:40
0
Yani Allah’ın kulları, bilerek ve isteyerek her ahlaksızlığı yapsın ve sonrada af dilesin, tövbe etsin temizlensin gitsin öylemi ? Eğer öyleyse buna Şam’da Kays’ı denir ha.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 19:51
Beşeri hukuku,ilahi hukuktan üstün gören ve Allah'ın hükmüne tabi olması gerekirken,beşer aklının eksik,yanlış,belki de kimbilir küfür ve şirk olma ihtimali yüksek olan hükümlerine vicdanı sızlamadan tabi olan,hatta onu yücelten bir müslüman imanını sorgulasın.Çünkü ölünce buna fırsatı olmayacaktır.Bunun temyizide yoktur üstelik!
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 19:46
Bediüzzaman hazretlerinin Kur'an ve Sünnet ışığındaki şu tesbitini dikkate almazsak,adalet tarafında olmaya çalışırken,bilmeden zulme omuz veririz ve bunun farkına bile varamayız. "Elhubbulillah(Allah için sevmek),Velbuğzufillah(Allah için düşman olmak),Elhükmülillah(Allah'ın hükmüne tabi olmak).Devamında;" Elhükmülillah ve Velbuğzufillah olmazsa,adalet etmek isterken zulmeder."Niyet adalet olsa da Hakk(Allah)namına olmazsa,adalet hususunda menzile ulaşmak adeta imkânsızdır.Malum siyasi hareketin böyle bir ideali var mı?Varsa başımız üstüne.Eğer yoksa
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 19:25
Malum siyasi haretin Allah'ın adaletine ayine olmak gibi bir derdi var mı?İslâm hukukunu rafa kaldırıp,vahşi batının sözde medeni ve ceza hukunu, hukuk diye bu millete dayatan bir siyasi hareketten hayır beklemek abesle iştigaldir.En büyük zulüm küfür(inkar)'dür.Dünya da çarpışan temelde iki mefhum vardır.İman ve küfür.Malum siyasi hareketin harcı iman ile mi, yoksa küfür ve şirk ile mi yoğrulmuştur.Bunu düşünün lütfen!
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 19:19
Sayın Taha Akyol; Tecrübeli bir yazar,bildiğim kadarıyla hukukçusunuz.Ben ne yazarım ve nede hukukçuyum.Sıradan bir kamu görevlisiyim.Öncelikle size şunu hatırlatmak isterim."Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı taktirde,fani dünyada bıraktığın eserlerede kıymet verme!"(Bediüzzaman).Her karış toprağı şehit kanıyla yıkanmış bu Cennet Vatan topraklarında,siyasi tarihi bu milletin milli ve manevi değerleriyle kavga ederek geçiren ve halende kavgalı olan,bundan da zerrece pişmanlık duymayan bir siyasi hareketin bu topraklarda hak ettiği ne var?"Bazen h
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:21
1
Ne dediginiz anlaşılmamış. kastettiğiniz chp bu durumda ne yapsın. intihar mı etsin chp liler. Kaldı ki ni sizin şahsi düşünceniz. Ayrıca sen kendi biraktiğin eserlerle meşgul ol. Taha beyin emin ol yeteri kadar eseri kalacaktır kendini kurtaracak.
Muhtefi. . 29 Mayıs 2019 19:12
Biri Güzel demiş Devlette Tövbe,Istigfar Adaleti Gözetmekle olur her daim. .tövbe biz acizlere düşer :))...çok komik Devlet Gücü Elinde olanın Tovbeye niyet ewsi bir ara,,Tövbe ile meşgul olması ..Adalet illa Adalet Lazım Devlette bos muhabbetler değil. .!...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 18:55
Numan bey halkımız ile resmen dalgasını geçmiş,
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 16:29
ABD nin ve AB nin yanında saf tutup ülkemize düşmanlık edenler sizde bı tövbe edin dicem ama ..
Karar okuru 29 Mayıs 2019 15:03
Yüce Rabbimiz kendisine karşı işlenen hata ve günahları afettiği halde kul hakkını bunun dışında tutmuştur. Kendinin koyduğu kuralların sahibi yüce Yaradan'dır. Onlar çarpıtılamaz, yok sayılamazlar,ertelenemez ve pazarlık konusu yapılamaz.
cumhur 29 Mayıs 2019 14:32
Tevbe istiğfar edeceksen hemen etmelisin.Yarına çıkacağına garantin var mı?Kaldı ki kul hakkını yüce mevla dahi affetmiyor!
Ali 29 Mayıs 2019 13:42
“Bizi seçin sonra yanlışlarımızı düzeltiriz” mantığının hiç bir geçerliliğinin olmadığını defaatle gördük, dolayısıyla Sayın Kurtulmuş’un sözlerinin bir anlamı yoktur. Tövbe istiğfar ise kulun Rabbi ile arasındadır, kul ile kul arasında değildir, bu sebeple bizim hukuk’a, denetime ve eleştiriye ihtiyacımız var. Fakat bunları gerçekleştirme potansiyelini Ak Parti ne yazık ki kaybetti, artık geriye dönüş mümkün değil.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 12:07
Adam "şimdi iç hesaplaşma zamanı değil. Şimdi birlik olma zamanı" demeye çalışmış. "İç hesaplaşmayı sonra yapalım. Eğer gerekiyorsa. Yoksa birbirimizi affedelim" demek istemiş. Yok kul hakkı affedilmez, yok şirk, yok bilmem ne. Ne alakası. Birbirimizi hep iyi niyetle anlasaydık ne olurdu sanki. Bu tesbitim hem hükümet hem de muhalefet için geçerli. Kılıçdaroğlu bir şey söylemeye görsün. Hükümet mal bulmuş yetim gibi üstüne atlayıp oraya buraya çekiyor. Erdoğan bir şey söylemeye görsün Kılıçdaroğlu oraya buraya çekiyor.
aldatılan vatandaş 29 Mayıs 2019 11:09
Müslümanların günah işleme özgürlüğü vardır, günah işleyeceğiz, sonra tövbe edeceğiz, bu hakkımız diyen insanlardan ne beklenir,
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 11:03
Evet devletin tevbesi farklı olmalıdır.
küskün vatandaş 29 Mayıs 2019 09:39
Tövbe istiğfar kişisel günahlar içindir. Kul hakkı ne olacak. yaklaşık 3 yıldır işsizim ve terörist olarak yargılanıp beraat aldım. Hala görevime dönemedim. Kul hakkı değil mi bu. Hesabı Allah ile değil benimle göreceksin.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 08:07
TÖVBE İSTİĞFAR BİREYİN KENDİNE YÖNELİK İŞLEDİĞİ GÜNAHLAR İÇİN GEÇERLİDİR. TOPLUMA VE BAŞKA KİŞİLERE KARŞI İŞLENMİŞ GÜNAHLAR KUL HAKKINA GİRER Kİ AFFI MÜMKÜN DEĞİLDİR.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 07:48
Numan bey o zurnada delik bile degil, o zurnada tek delik var,
Bir Okur 29 Mayıs 2019 06:27
AKP yi temsilen seçmenden oy isteyen Profesör titrinde ki bir Politikacının "gerekirse tövbe istiğfar ederiz" diyebilmesi İslami açıdan da siyasi etik açısından da düşündürücü ve utanç verici bir tavırdır .. AKP nin " demokrasi amaç değil araçtır " mantığını acıkça ortaya koymaktadır . AKP sözcüsü sadece mütedeyyin yurttaşlarımızdan değil tüm Türkiye'den özür dilemelidir .
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 04:50
Tövbeyi kula yani halka yaparsan zaten kıblen yanlış demektir. Kıblen yanlış olduğu içindir ki adının İslamiyetle anılması, bırak dogru veya yanlışı, şirkin daniskasıdır.
Peygamberimiz şöyle buyuruyor;"Helekel müsevvimun "Yani;daha sonra yaparım,daha sonra tevbe ederim,daha sonra ...diyenler helâk oldu".Nedençünkü yapmaya,etmeye,tevbeye zamanı kalmadı(eceli geldi).Tevbe ederken şart koşulur mu,pazarlık yapılır mı.Meselâ;Allahım bana şunu şunu ver,ben de günahlarımdan döneceğim,pişman olup tevbe edeceğim,denir mi.Bunlar da milletle pazarlık ediyorlar,şart koşuyorlar(samimi olmadıklarını itiraf ediyorlar,Allah ettiriyor).Samimi olan hiç ertelemez,milletle resmen dalga geçiyorlar.Kimse de inanmıyor(şartlananlar hariç) ve de iti
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 12:38
0
Hadisin son kısmı(son hecesi)hatalı yazılmış,düzelterek tekrar yazıyorum:"Helekel Müsevvifun"olacak.(KARAR'da KARARLI ADAM).
TEZAT 29 Mayıs 2019 04:03
Lisan-ı ilim yerine lisan-ı nefs edince o kul/ Sürç-i lisanını hoş gör, dilinde yoktur şakul.....
karar okuru 29 Mayıs 2019 03:48
"...bir gözün dikkatini çekmeyen bir yanlışı, başka bir göz görebilir. ... Onun için hür basına, etkin muhalefete, parti içinde serbest müzakerelere çok ihtiyaç vardır. ..".... her kurum, basın, muhalefet, parti kendi özeleştiri ve demokratik/hukuki tövbe istiğfar mekanizmalarını kurup çalıştırmalıdır; sadece hükümet partisinin bunu yapması tavsiyeleri yeterli olur mu!
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:45
Eski Türkiye mantığını hatırlatıyor oy vermezseniz hizmet yok gibi her seçimde oyu verin her şey düzelecek düzeldi mi hayır ilk önce tehdit edeceğine kendini düzeltte çık oy iste milletten
Arifcik 29 Mayıs 2019 03:34
Adamın biri bir günah işlemiş ve akabinde Ohh demiş. Sen ne yaptın demişler şeytanı sevindirdin, Allah'ı üzdün farkında mısın? O da demiş ki Tevbe kapısı kıyamete kadar açık yarına bir gusül alırım...İyi bir Tevbe ederim üstüne bir de iyilik yaparım Allah beni affeder demiş ve yatmış...Adam uykudayken kötü bir kâbus görmüş tansiyon fırlamış, Aort damarı yırtılmış ve sabaha mevta olmuş... Kıssadan hisse Erteleyenler helak oldu...Hele hele hukuksa denetimse ayvayı bulursan yersin artık(!)
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:32
Niye adamcağızın tövbesini hafife alıyorsunuz? Tövbe var, tövbe var. Bazı tövbeler var ki her karayı ak eder (kandırıldım, milletim ve Rabbim affetsin gibi). Herkesin tövbesi bir mi, lütfen!
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:30
Tövbeleri bile seçime endeksli. Şimdi etseniz daha münasip olmaz mı?
YAKAMOZ 29 Mayıs 2019 03:30
Nifağa bulaşmış insanlar tövbe etseler ne olur etmeseler ne olur ...
güç tarafına transfer olanlara hep şüpheyle bakmışımdır. makam için puan alıcı, göze girici cümlelerden hiç hoşlanmamışımdır. ve okumayan, düşünmeyen, akletmeyen bir toplum bütün ümitlerimi götürmüştür...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 02:51
Numan bey ve Akp seçim öncesi tövbe edip hatalarından dönsünler. Ne kadar samimi olduklarını görelim. Tabii ki seçim öncesi tövbe lerinin sonuçlarınıda fili olarak görelim o zaman oy vermeyi düşünürüz. :) Malesef bu sözler sadece Şark kurnazlığı
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 02:38
hukuk hukuk hukuk... haklısınız. Ama hukuku guguk yapan süreçlere de bir atıf yapsaydınız ve ak PARTİ’nin nasıl bu hale getirildiğini, zamanında gereken uyarıları yapması gereken medyaya hakim olanları ki karar kadrosu da bunlar arasında, kötü gidişata bir itiraz edilseydi. Tam aksi o değirmene su taşındı. Bizim de kabahatimiz var medya olarak demek lazım bunun yanında
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 02:23
Bu kadar bilginin sahibi Taha akyolun sözleri yazıları neden dinlemiyor acaba hiç düşündünüz mü. Nefse ağır geliyor dimi. Ya böyle işte. Bilgelik sınavında sınıfta kaldınız. Yılların Taha abisi yazık size. İşte kendiniz çalar kendiniz oynarsiniz. O kadar doğruları yazmak da birsey ifade etmiyor demekki. Biraz firaset bıraz basiret ....
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 10:40
0
Ne güzel. Keşke herkes taha bey gibi hak yolunda kendi çalıp kendi oynaya bilse. Keşke.
Ahmet Davutoğlu’nun hükümet programında bu konuda “Şeffaflık” başlığı altında ayrıntılı bir bölüm vardı. “Şeffaflık Paketi” çıkarılacağını söylüyordu. Paketi Ali Babacan evrensel iktisat ve hukuk normlarına göre hazırlamıştı ama gerçekleşmedi. NEDEN ACABA????????????????????
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 02:48
4
Tursil de nerden çıktı...
Takipci 29 Mayıs 2019 09:30
0
Paket'e ne gerek var, islerini şeffaf yaparsin olur biter. Ornek: Ihaleleri tv kameralari onunde yapmak. Paket, komisyon, kurul vs bunlar ipe un sermek içindir...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 02:00
Günümüzde ekonomik verimliğinin şartlarından biri yolsuzlukla mücadele ve şeffaflıktır. Mücadele ve şeffaflık konusundaki temel sıkıntı bizde yol yaparken yolsuzluk yapılması galiba…….
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:55
Tövbe ve istiğfar kamuya ilişkin sorumluluktan sayın kurtuluş için kurtuluş yolu olamaz. Onun içindir ki kur'an bazı davranışlara tövbe dışında cezalar getirmiştir. Tevbe ile kurtulunmaz. Diğer yandan tövbe için oy verilmesi şartı ileri sürülmesi halka karşı küstahça bir tavır. Hatasını kabul ediyor ama dönmek için adeta diyet istiyor ve pazarlık ediyor. Kaldı ki dini kavramları siyasete adeta meze yapmak onları aşındırmak ne büyük bir kötülük. Bunların yüzünden dini kavramlardan soğukluk geldi desem yeridir. Dini kavramlar bana bunların riyakar
Karar Okuru 29 Mayıs 2019 01:57
Vatandas olarak benim icin onun tovbesi bir sey ifade etmez. Herkesi her yaptigindan acik secik sorumlu tutacak ve hesap sorup hizaya sokacak evrensel hukuk kurallarina bakarim. Bu kurallar icinde hareket etmeyenlerin bireysel olarak verdigi teminatlar anlamsizdir.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:53
Numan bey siyaseti biliyorsa tevbe istiğfarın da ne kadar zor olduğunu biliyordur. İğneden ipliğe devletin bütün sistemini tek adama bağladılar. Ağır aksak da olsa işleyen sistemi iflas ettirdiler. Şimdi tevbe etmenin anlamı bozdukları yapıyı eski haline döndürmek demektir. Bu ise en az 10 yıl sürer ve bu iktidarın buna gücü yetmez.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:55
Nasuh tövbesi sizi kurtarmaya yeterli olmayabilir. Bir eski dost olarak “Tecdid-i İman” konusunu da gündeminize alıp bir değerlendirin derim.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:33
Ak Parti'ye sözde "öz eleştiri" getiren akepeliler nedense hiç sahada görünmüyorlar, görünseler de diğer tarafı destekliyorlar. En büyük örnek eski başbakan...
KARARLI KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:33
Merkez Bankalarının ne olduğunu veya olmadığını gerçekten öğrenmek isteyenlere Prof. Dr. Mete Gürdoğan’ın “NARKOZ” kitabını ısrarla tavsiye ederim.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 21:04
0
Netflix'in Narcos dizisini tavsiye ederim.
Nobel ödüllü iktisatçılar Finn Kydland ve Edward Prescott 2004’teki akademik yayınlarında gösterdiler ki, seçim düşüncesinden son derece etkilenen politikanın öncelikleriyle, ekonominin daha uzun vadeli rasyonel gerekleri arasında “zamanlama uyumu” açısından önemli bir çelişki vardır. Çok doğru bir tespit. Ekonominin daha iyi olduğu dönemde emekliye iki bayramda ödenmeyen ikramiye ekonominin daha kötü olduğu bu dönemde verilmesi gibi.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:20
İfadeye dikkat ediniz illaki tövbe etme isteği yok; “gerekirse” diyor.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:16
Bu hukuki kurumların yetersizliğini vicdani “tövbe istiğfar” ne kadar kapatabilir? Ne olur siyaset sahasında siyaset literatürünü kullanınız. Dini terminoloji kullanıp, din dışı işler yapa yapa insanları dinden soğuttunuz ve dine düşman ettiniz. Bunun vebalini nasıl ödeyebilecek siniz?
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 10:13
0
Cok ama cok dogru bir tesbit
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:07
Kurtulmuş “biz de siyaseti biliyoruz” diyor. Bilmek tek başına yeterli olsa idi sigara içen doktor bulunmazdı.
Numan Kurtulmuş’un A Ka Pe milletvekili ve bakanı iken söylediklerini değil, Has Parti başkanı iken söylediklerini dikkate alsalar A Ka Pe çoğu problemini çözebilir.
Vatandaş 29 Mayıs 2019 00:59
Numan Kurtulmuş, kendisi veya yakınları için torpil istemeyen nadir insanlardan birisi diye biliyorum ama tövbe etmesi gereken hemen etmeli kimin yarına kadar yaşayacağı garantili. Çok sakıncalı bir cümle sarf etmiş ( akıl tutulması yaşamış).
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:55
Halkın aklıyla alay ediyorlar.Tövbe kişiseldir.Yapılan hataların sonucunu bu halk yaşadı,yaşıyor ve geleceklerinden endişeliler.Daha önce kendilerine yapılanları şimdi misliyle yaşatıyorlar.Milleti kamplaştırdılar.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:42
0
Tövbe kişiseldir deyip tövbelerine engel olmayalım. En büyük stadyuma toplanıp muhtemelen yeterli olmayacaktır ek müştemilatlar yapıp tövbe edebilirler şayet gerekli görürlerse........
hacı 46 29 Mayıs 2019 00:57
Ya Rabbi! Kul hakkı yiyen, kibirli yöneticilerden şikayetçiyiz. Sana havale ettik. Adil olan ancak Sensin.
Krr 29 Mayıs 2019 00:50
Numan bey yalan söylüyor. Elinizi tutan mı var Ramazan ayının en kıymetli anlarında tövbe etsenize. Hem o kadar kul hakkı yediniz ve yiyorsunuz, nasıl olacak o iş. Artık size gu-ven-mi-yo-ruz. Ve dahası artık size i-nan-mı-yo-ruz...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:46
Sizin bu milletten çaldığınızı amerika ortadoğudan çalamadı.
Menderes YILDIRIM 29 Mayıs 2019 00:45
Taha Bey; Numan Beyin “Eksikleri, hataları söyleyenlere diyeceğiz ki ‘biz de siyaseti biliyoruz, eksikleri hataları görüyoruz, önce 23 Haziran’ı geçelim" dediği sözü için; 1) Eksik hataları biliyorsanız = NEDEN TÖVBE EDECEK İŞLER YAPTINIZ? 2) İnsan bile bile TÖVBE İSTİGFAR edecek işleri = HANGİ VİCDANLA YAPAR? 3) GEREKİRSE Tövbe İsfigfar ederiz diyor = GEREKTİĞİNİ KİM SÖYLEYECEK? 4) 23 Hazirandan Sonra = TÖVBE İSFİGFAR etme GARANTİNİZ Var mı? 6) Varsa = % (Yüzdesi) Ne Kadar? İşte AKP ye OY Veren Kişiler, İşte OY VERDİKLERİNİZ - İYİ Bakı
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:45
tövbe etmek için kul hakkı yemiyeceksin,çalmayacaksın. haksızlık,hukuksuzluk yapmayacaksın.. vicdanı olmayan insanların dini imanı olmaz derdi rahmetli dedem...
Menderes YILDIRIM 29 Mayıs 2019 00:38
Taha Bey; Yazınızda Numan Beyin Tövbe ve İstigfar sözünü ele almışsınız. “Eksikleri, hataları söyleyenlere diyeceğiz ki ‘biz de siyaseti biliyoruz, eksikleri hataları görüyoruz” Numan Bey "EKSİKLERİ HATALARI GÖRÜYORUZ" dediğini bende TV de izledim. Soruyorum; Madem Eksikleri hataları görüyor ve biliyorsunuz = DÜZELTMEK için NEDEN SEÇİMİ BEKLİYORSUNUZ? 23 Haziran da SEÇİM OLMAZSAYDI = Eksik ve Hatalarınızı DÜZELTMEYECEKMİYDİNİZ? Tövbe ve istiğfar edeceksiniz de = KİMDEN? ALLAH' ım Bana KUL HAKKI ile GELMEYİN Derken = KUL Haklarını Ne Yapacaks
Tebrikler sayın Akyol çok güzel yazmissiniz. Inşaallah bütün bu yazdiklariniz iktidar cenahında makes bulur. Maalesef ümitsizim, pesimistim ben pesimist!
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:29
Geçen seferde verin şu kardeşinize başkanlığı bak nasıl geliyorum faizin doların icabından demişti. Hep şu seçimi de atlatalım deyip aldatıyorlar. Bu mazeretlerin sonu yok.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:32
Ak parti de öylesine büyük bir metal yorgunluğu var ki özürleri kabahatlerinden çok daha büyük...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:24
Düşünebiliyor musunuz, AKP, Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğiz, diyen, Numan Kurtulmuşu bile bozdu.
mehmet 29 Mayıs 2019 00:25
hatayı kabul etmekte bir erdemdir ve zararın neresinden dönülürse kardır. Önce şu KHK mağduriyetlerine bir kulak verin derim. haklıyı haksızı ayırın, suçlular cezalandırılsın mağdurların adalete güveni sağlansın
Karar Okuyucusu 29 Mayıs 2019 00:12
Demek istiyor ki, biz ihalelerde yapılanları, kimlere çalışmadan maaş verdiğimizi, yandaşlara nasıl kıyaklar geçtiğimizi biliyoruz dedikten sonra, 23 Haziran'ı geçersek tövbe istiğfar edeceğiz, geçemezlerse başka yerlerde aynı şeylere devam ederiz ha diyor. Allah intikam alıcıların en azizidir, Allah ne yaptığınız biliyor, biz kullar da biliyoruz ama devlet elinizde, güç sizde. Allah intikam alıcıların en azizidir. Vallah-ü aziz-ül zümtikam.
KARAR 'da KARARLI ADAM 29 Mayıs 2019 04:31
0
Âyet hatalı olmuş,doğrusu şöyle olacaktı:"Vallahü azizün züntikam".Hakkınızı helâl ediniz,âyet olduğu ıçin özellikle düzeltmeyi gerekli gördüm.Belki ezberlemek isteyenler olabilir.Ayrıca yorumunuz da çok isabetli olmuş,yüreğine sağlık.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 10:24
0
Teşekkür ederim.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:09
Haram lokma yemiş kul hakkı yemişlerin kolay kolay tövbe etmeleri beklenemez ..
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:08
İlahiyatçı değilim ama, herkesin bildiği bir gerçek olmalı diye düşünüyorum; tövbe kapısı şeytana kapatılmıştır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN