Back To Top
‘Yumuşak güç’

‘Yumuşak güç’

 - Son Güncelleme: 14.04.2019 Pazar 08:55
- A +

Çağımızda yükselen kavramlardan biri “yumuşak güç.” Bu seneki Sakıp Sabancı Araştırma Ödülleri’nde “yumuşak güç” kavramı öne çıktı.

Evet, çağımızda bir yandan terör eylemlerinde ve savunma harcamalarında artış var, öbür yanda da bu “yumuşak güç” kavramı önem kazanıyor.

Bağırıp çağıran, tehdit eden bir insan elindeki “sert güç”le bizi korkutabilir... Ama güler yüzlü, dost canlı bir insan da sevgimizi, saygımızı kazanır, buna “yumuşak güç” deniliyor.

Dış politikada maharet bu ikisini yerinde ve dozunda kullanabilmek...

 

Ne demek bu?

Bu seneki Sakıp Sabancı Juri Özel Ödülü, “Yumuşak Güç” kavramının teorisyeni Joseph S. Nye Jr.’ye verildi. Törende Nye, bu kavramı anlatan özlü bir konuşma yaptı, “Yumuşak Güç” adlı kitabının Türkçe basımı da davetlilere takdim edildi.

Bu kavramı çok iyi anlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Prof. Nye, “yumuşak güç, istediklerini zorlama veya karşılığını ödeme yerine cazibe yoluyla elde etme becerisidir” diyor.

Kavramı,  “nüfuz, etkileme, diğerlerini cezbedebilme” diye de tanımlıyor.

Bir çok örnek veriyor. Mesela İkinci Dünya Savaşı’ndan bitkin ve aç çıkan Avrupa’da Sovyet sosyalizminin cazibesi çok artmıştı... ABD, buna  Başkan Roosvelt’in “Dört Özgürlük” sloganıyla karşılık verdi, “Marshal Yardımı” ile bunu destekledi...

Sovyet blokunda kalan gençlerin, totaliter propagandadan usanıp “Özgür Avrupa Radyosu”nu dinlemelerini de “Yumuşak Güç” örnekleri arasında sayıyor.

Sıcak savaşlar ve terörle mücadele elbette “sert güç” gerektiren durumlardır; Nye öyle durumlarda bile mutlaka “yumuşak güç” faktörünün elden bırakılmamasını öneriyor.

 

‘Dostları çoğaltmak’

Nye terörle mücadelenin zorluğunu anlatıyor. Irak ordusunu dört haftada yere seren Amerika’nın “terör karşısında zafiyet” gösterdiğini belirtiyor:

“ABD dünyanın uzak bölgelerinde saklanan her şüpheli el-Kaide liderini tek başına ele geçiremez.  Diğer ülkeleri kendisine yabancılaştırmadan ve barışı kazanmak için ihtiyacı olan işbirliğini kaybetmeden, canı her istediğinde savaş başlatamaz...”

Ben yumuşak güç kavramını,  son zamanlarda lafını etmek bile aklımıza gelmeyen, “düşmanları azaltmak, dostları çoğaltmak” diye tanımlıyorum.

Nye, iç politikaya da değiniyor. İç politikada otoriter rejimlerin daha çok “zorlama, komut verme” gibi sert güç metotlarına başvurduklarını,  demokratik rejimlerde  ise “cazibeden kaynaklan güç”ün önemli olduğunu söylüyor. “Yumuşak güç,  günlük demokratik siyasetin ana unsurudur” diyor.

Asya’nın  çöküş ve yükselişini rakamlarla anlatıyor, “Asya değerleri”nin yumuşak güç işlevini  irdeleniyor.

Kitapta en çok önemsediğim iki kavramdan biri “kültürde bilimin saygınlığı” kavramı, diğeri “hukuk ve insan hakları”  kavramı oldu... Bu çağda en önemli iki yumuşak güç faktörü...

Prof. Nye Avrupa Birliği’ne girme sürecinin Türkiye’ye “yumuşak güç” unsuru kazandırdığını da belirtiyor.

 

Sabancı ödülleri

Zihnimizin adeta her hücresini siyasetin işgal ettiği bu dönemde bilim ve sanat faaliyetleri daha bir önemlidir. Bu açıdan Koç ve Sabancı üniversitelerinin uluslararası katılımlı bilim ödüllerini alkışlıyorum.

Bu seneki Sakıp Sabancı bilim ödüllerinde “Üç Makale” ödüllerini kazanan genç akademisyenler şöyle:

- Minnesota Üniversitesinden Cosette D. Creamer’in, “Dünya Ticaret Örgütü’nde Yargının Duyarlılığı” başlıklı makalesi.

- Bocconi Üniversitesinden Kerim Can Kavaklı’nın “Çin’in Yükselişi Küresel Yönetimi Zayıflatır mı? Kaçakçılıkla Mücadele Rejiminden Kanıtlar” başlıklı makalesi.

- Georgetown Üniversitesinden Moria Paz’ın “Duvarların Dünyası” başlıklı makalesi.

 

Popülizm araştırmaları

Geçen seneki Sabancı ödülleri dünyayı saran otoriter popülizm sorunuyla ilgiliydi, daha önemlisi Türkiye’yi de kapsıyordu:

- Selim Erdem Aytaç: “Popülizmin Cazibesi ve Seçkin Söyleminin Rolü: Türkiye’den Örnekler.”

- İpek Çınar: “Demokrasinin Yıkımı: Otokrasi Heveslilerinin Stratejik Tercihleri.” 

- Berk Esen: “Demokratik Gerileme ve Popülizm Arasındaki Seçmeli İlişkiler: Karşılaştırmalı Perspektifte Türkiye ve Macaristan Vakası.”

Sabancı Üniversitesi’nin ödül verdiği bilimsel araştırmaları Türkçeye çevirip yayınlamasını diliyorum.

Sakıp Sabancı’yı teşekkür ve rahmetle anıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 23:34
Türkiye’nin demokrasi yolu tıkanmaya çalışıyor ama becermeleri imkansız. Ne kadar süre ister 30 ister kırk yıl sürsün gene de Türkiye demokrasi yoluna dönecektir.
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 21:36
Sayin yazar siz gercekten güncelin icinde bogulmuyorsunuz.yazilarinizi Popülizmden etkilenmeden tarihle temellendirerek objektif bilimsel bir sekilde yaziyorsunuz.Ne mutlu bize ki rol modellerimiz var.
Bir atasözü geldi aklima sizi okuyunca. Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az. Siz davul zurna da çalsaniz bazıları hala anlamıyor ya da anlamazliktan geliyor. Ama ne çare. Allah alimlere sabır versin. Anlatmaya devam. Siz anlayanlara hitap edin. Gün geçtikçe anlayanlarin sayısı çoğalacak. Teşekkürler sayın Akyol.
Zeynel Çelikbilek 14 Nisan 2019 14:33
Muhterem Taha Bey; varlığınız ve yazdıklarınızla ''BU ÜLKE''ye olan inancımı diri tutmama sebep oluyorsunuz. Müteşekkirim. KARAR'a ve zat-ı âlinize.
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 13:11
gücü boşverin, turizme bakın. ekonomiyi kurtarmak lazım. dövize ihityacımız var.
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 12:34
Taha bey apayrı yerlerdesiniz yine.Kavramın anlamını daraltarak konuya giriyor ve istediğiniz yerlere götürüyorsunuz.
Karar Okuru 14 Nisan 2019 09:41
Burada umut yok insanların geleceğini ona göre planlaması gerek. Yağmanın sonu yok. Ve sınırsız bir yağma dönemine giriyoruz.
hüseyin 14 Nisan 2019 09:18
medenilere galebe ikna iledir icbar ile değil, vahşilere karşı galabe ise, ikna ile değil ancak güç iledir. biz biraz dengeyi bozduk adalet anlayışımızı ikna kabiliyetimizi yitirdik. adaletin, insaniyetin güzelliklerin varsa yumuşak gücün ikna kabiliyetin olur
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 09:01
Yumuşak güç kavramının önemini hatırlattığınız için tşkler
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 07:48
Taha Bey sizin zamanlarınızda değiliz maalesef sizin hassasiyetleriniz gereksiz bir yük olarak gözüküyor şimdilerde
Maksat... 14 Nisan 2019 06:31
Sert gücün dayattığı yumuşak bir algı... Maksat sömürmek olduktan sonra hangi gücü kullanmak ne fak eder.
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 00:31
Yumuşak güç ve sert gücün karışımından oluşan akıllı güç kavramı var birde.
KARAR OKURU 14 Nisan 2019 22:36
0
O Turkiye' de yok ama
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN