Back To Top
Rusyacılık vatanseverlik mi? 

Rusyacılık vatanseverlik mi? 

 - Son Güncelleme: 14.08.2019 Çarşamba 10:03
- A +

Armed Forces Journal adını az kişi hatırlayacaktır. Halbuki bu 150 yıllık Amerikan savunma dergisi, 2000’li yıllarda Türkiye’de “Pentagon’un resmi yayın organı” diye epey popüler olmuştu. En azından şu başlık herkese tanıdık gelecektir; “İşte ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi Haritası”.

Ortadoğu’daki ülkeleri ve tabii Türkiye’yi parça pinçik etmiş o meşhur renkli haritadan bahsediyoruz. 

Türkiye’nin bir kısmını Kürdistan’a, bir kısmını Ermenistan’a vermiş harita, 2000’li yıllarda yükselen ulusalcılığın en önemli malzemelerinden biriydi. 

Aslında haritanın çıktığı Armed Forces Journal, Pentagon’un resmi yayın organı değildi. 

1863 yılında, Amerikan İç Savaşı sırasında, iki New Yorklu girişimci gazeteci tarafından haftalık gazete olarak yayınlanmaya başlanmış, yıllar içinde farklı şirketler arasında el değiştirdikten sonra 2006 yılında savunma sanayi alanında dergiler çıkaran Sightline Media Group şirketinin çıkardığı aylık bir dergiydi.

Haritanın yer aldığı makalenin yazarı Ralph Peters de o haberlerde geçtiği gibi “Pentagon’da görevli general” ya da “ABD Başkanı’nın danışmanı” değildi.  

1998 yılında yarbay rütbesiyle ABD ordusundan emekli olduktan sonra Amerikan İç Savaşı, casusluk romanları yazmış muhafazakar bir askeri uzman ve yorumcuydu.

Fazla renkli ve amatörce çizilmiş haritanın yer aldığı makalesinin adı da “Kanlı Sınırlar”dı. Aslında sadece alt başlığı bile karşımızdaki makalenin ciddiyetini gösteriyordu: “Ortadoğu daha iyi nasıl görünebilirdi?”

Emekli Yarbay, herhangi bir ciddi plan izi ya da  profesyonellik taşımayan, gayet rahat bir üslupla kaleme aldığı yazısında özetle “yapay sınırları ortadan kaldırmadan Ortadoğu’da halklar mutlu olmaz” demeye çalışmıştı.

Harita sadece Türkiye ile ilgili de değildi. Yazının sonuna konmuş tuhaf “kaybeden ve kazanan ülkeler” listesinde Türkiye ile birlikte İsrail, İran, Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Katar, Suriye gibi 12 ülke bölündükleri için “kaybedenler” arasında sayılmıştı.  İran’ın güneyinin verildiği Azerbaycan ise kazanan ülkeler arasına girmeyi başarmıştı!

Yazıdan, bu cumhuriyetçi emekli Yarbay’ın, bu fikri fantezisi yüzünden en çok Türkiye’den gelecek tepkilerden değil, İsrail’i 1967 sınırlarına geri çektiği için gelecek eleştirilerden çekindiği anlaşılıyor.

Ama bu yazı ve harita, hak ettiği gibi hiçbir ülkede ciddiye alınmamıştı. Türkiye hariç. 

Üzerine yıllarca konuşuldu, yazıldı, referans gösterildi, hala daha bir yerlerde de karşınıza ABD’nin Türkiye’yi bölme planı ve gizli BOP haritası diye çıkabilir.

En azından hala makale Armed Forces Journal’in sitesinde duruyor. Nedense harita çıkarılmış.  http://armedforcesjournal.com/blood-borders/

Ama siteyi inceleyince fark ediyorsunuz; 150 yıllık dergi, 29 Nisan 2014 yılında son kez basılmış. 

Site ise 2015 yılında tümüyle kapanmış, sonra 2016 Ocak ayında yeniden açılmış. Ama online dergide en yeni yazı 2014 yılına ait. 

Merak edenler için de bir not bırakılmış; “Derginin yayınına ara verildi. Yayınlanmak için şu anda makaleleri kabul etmiyoruz.”

Yani Türkiye’de uzun yıllar büyük büyük anlamlar atfedilmiş, üzerine dünyalar inşa edilmiş “ABD’nin Büyük Ortadoğu Planı haritasının yayınlandığı Pentagon’un resmi yayını” denmiş dergi bundan beş yıl önce kapanmış.

Haritanın banisi emekli yarbay Ralph Peters ise en son Amerikan Fox Tv’de yorumlar yaparken, kanalı fazla Trumpçı bulup istifa etmiş. 

Ama üç yıl önce 15 Temmuz darbesi için yazdığı “Türkiye’nin son şansı da öldü” başlıklı yazı hala kanalın sitesinde duruyor.

Darbenin başarısız olmasına ağlayan emekli yarbay,  Erdoğan’ı “seküler Türkiye’yi İslamcılaştırmaya çalışan, aşırı İslamcı ve Müslüman Kardeşler’le ilişkili lider” olarak tarif ederken, Obama’yı da Erdoğan’ı “demokrasi” diyerek desteklediği için yerden yere vurmuş. Darbecileri “Hilafeti ve fanatik dini kuralları kaldıran, kadınlara haklar veren son yüzyılın en büyük liderlerinden Atatürk’ün izinde” olarak tarif ederken, darbeyi bastıranlara ise “mollalar” demiş.

Ne yazık ki böylesine cahil, roman yazarı emekli bir Yarbay’ın elinden çıkmış bir harita üzerine yıllarca ciddi ciddi konuşuldu, bu harita üzerinden Türkiye’nin dış politikası, Batı, NATO ve ABD ile ilişkilerine karşı tezler ileri sürüldü. 

Ama ne tuhaftır, bu uydurma haritadan yıllarca büyük anlamlar çıkaranlar,  Avrasyacılık fikrinin ideologu Aleksandr Dugin’in 1997’de yazdığı, (Türkçe’ye Rus Jeopolitiği diye çevrilen) Rus askeri akademilerinde okutulmuş kitabı The Foundations of Geopolitics: The Geopolitical Future of Russia kitabına ise hiç takılmadılar.

Halbuki Dugin’in hala basılan bu kitabında Türkiye ile ilgili bir bölüm de var.

Dugin, kitapta “Rusya’nın seküler Türkiye ve Vahhabi Suudi Arabistan’a karşı İran’la ittifak yapmasını” teklif ederken, Türkiye’nin “Rusya, Ermenistan ve İran tarafından ortadan kaldırılmasını, “şamar oğlanına çevrilmesi” gerektiğini söylüyor, bunun için de 

“Rusya’nın Türkiye’deki Kürt, Ermeni ve diğer azınlıkları isyana tahrik ederek Türkiye’de jeopolitik şoklar yaratması gerektiğini” yazıyor.

Ama Dugin’in bir Rus milliyetçisi olarak kurduğu bu Avrasyacı hayalleri onun Türkiye’de “darbeyi önceden haber vermiş Türkiye dostu Avrasyacı bilge adam” muamelesi görmesini hiç engellemedi.

Belki kitapta ne yazdığı bilinmiyordur. Son fikirlerine bakılıyordur. 

Ama herhalde mütemadiyen böyle bir Rus milliyetçisini Türk medyasına çıkarıp Rusya, Putin, Türkiye’nin NATO’dan çıkması PR’ı yaptıranlar herhalde biraz düşünmeli. 

Rusya’nın NATO ittifakında bir gedik açmak için Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırmaya çalışması belki Dugin gibi Rus milliyetçilerinin hedefi olabilir.

Ama herhalde öncelikle Türkiye’nin çıkarlarını savunduğunu iddia edenler için 70 yıla yaklaşmış bir ittifakı bu kadar kolay çöpe atmak, Rus tezlerini hararetle savunmak o kadar kolay olmamalı.

Ama geçen hafta Türkiye ile ABD’nin uzun müzakereler sonunda Suriye’de güvenli bölge anlaşmasına varmasıyla ilgili televizyonlarda yapılan bazı tartışmalar bunun ne kadar kolay olabildiğini bir kere daha gösterdi.

Tabii ki ABD’ye güvenmemek için çok haklı sebepler var. 15 Temmuz sonrası ABD siyaseti, Suriye krizi ve YPG ile ilgili aldıkları pozisyon bu güvensizliğin rasyonel kaynakları.

Ama, ABD’yi Türkiye’nin asla güvenmemesi gereken bir düşmanı olarak görmek bambaşka bir ideolojik tercihi gösteriyor. 

Suriye’de ABD’yle varılan müşterek harekat merkezi ve güvenli bölge anlaşmasına karşı televizyonlara çıkan uzmanlar, Türkiye2de her zaman çok satan bir Amerikan karşıtlığı kasetini takıp, Johnson Mektubu’ndan, Muavenet Zırhlısı’ndan giriyor, çuval olayından, çekiç güç’tan çıkıp bir “ABD’ye asla güvenilmez tarihi” yazıyorlar. 

Sanki aynı tarihi Fransızlar Almanlarla, Japonlar Amerikalılarla, Çinliler Ruslarla yazamazmış gibi. 

Ama işin tuhafı aynı uzmanlar, emekli askerler, siyasetçiler, gazeteciler Suriye’de ve genel olarak dış politikada Rusya’yla işbirliğine ise çok güveniyor, Putin’le birlikte hareket etmeye sonsuz kredi açmaktan, neredeyse bunu bağımsız dış politika, vatanseverlik diye satmaktan ise hiç çekinmiyorlar.

Haydi diyelim, Rusya’nın Osmanlı’yı çöküşe sürükleyen komşumuz olduğunu, bundan 120 yıl kadar önce Yeşilköy, Çatalca’ya kadar geldiklerini, İkinci Dünya Savaşı sonrası Kars’ı, Ardahan’ı Türkiye’den istediklerini, yıllarca Türkiye’de gizli ve yeraltında faaliyet gösteren komünist yapıları desteklediklerini, eski KGB ajanı Mitrokhin’in arşiviyle ortaya çıktığı gibi onlarca diplomatımızı şehit etmiş ASALA’nın kuruluşunu teşvik ettiklerini, yine KGB’nin her NATO ülkesine bir terör örgütü politikasıyla PKK’nın Suriye’de yerleşmesine destek verdiklerini, 1998’de Suriye’den çıktıktan sonra Rus Meclis’i Duma’nın Öcalan’ı resmi olarak davet ettiğini, Bosna’da Sırplara destek verdiklerini, Çeçenlere yaptıklarını, Suriye şehirlerini harabeye çevirdiklerini falan hatırlayan kalmadı. 

Ama daha iki yıl önce Suriye’de Rusların Türk askerlerini vurması, 2015’de Genelkurmay Başkanları’nın basın toplantısı yapıp Türkiye’nin cumhurbaşkanını IŞİD’le petrol ticareti yapmakla suçlaması, Türkiye’ye sert bir turizm ambargosu uygulamaları, hala daha bırakın Suriye’de işbirliği içinde oldukları YPG’yi, PKK’yı bile terör örgütü olarak kabul etmemeleri bile Rusya’ya açılan sonsuz krediyi eksiltmiyor, güveni azaltmıyor. 

Türkiye zaman zaman Rusya’yla, zaman zaman ABD’ye, Avrupa ülkeleriyle anlaşmalar, işbirlikleri yapabilir ama bu işbirliklerinin ABD ve AB ile olanlarını her zaman şüpheli ve güvenilmez bulunup, Rusya ile olanları tarihi işbirliği, büyük dostluk oluyorsa ortada Türkiye’nin çıkarlarını savunmak değil, ideolojik bir takıntı var demektir.  

Yıllarca Türkiye’nin Arap Baharı’na desteğini, Suriye politikalarını ideolojik, mezhepçi, İslamcı bulup eleştirenlerin Rusyacılığı da böylesine irrasyonel ideolojik bir ABD karşıtlığının sonucu.

Peki bu ideolojik takıntı Türkiye’nin faydasına mı?

Türkiye gibi 200 yıldır dış politikasını denge üzerine kurmuş bir ülke için tarih boyunca iyi hatıraları olmamış komşu bir ülkenin dış politik ajandasının peşine takılıp, alternatiflerini azaltmak, dengeyi bozmak rasyonel bir tercih olur mu? 

ABD, AB ile ilişkilerimizi koparmayalım diyenlerin bile Amerikancılıktan Amerikan ajanlığına kadar suçlanabildiği bir ülkede, dış politikayı Rusya’ya ve büyük dostumuz Putin’e bağlamayı savunmak herhalde tam bağımsız Türkiye savunuculuğu, vatanseverlik olmuyor.

Ne olduğunu ise belki bir gün öğreniriz...Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 20:12
Hükümet şu an dengede götürüyor. Rusya ile ilişkilerimiz Kazan-Kazan üzerine kurulu. Asla çok büyük dost değiliz, komşuluktan kaynaklanan karşılıklı çıkarlarımız fazlasıyla var. AB ye satılan Doğalgazın Türk Akımı olması, Nükleer Santral kurulması, S400 ler gibi faydaları görmezden gelemediğimiz gibi; Resmi haber ajansları Sputnikin düşmanca haberlerinide not almadan hareket edemeyiz. Rusya aslında büyük çıkışını son 20 yıldaki Türk dostluğuna borçlu. Bizim için ise politik alternatif oluşturarak ABD ve AB yi maymuna çevirmemize özgüven tazelememize bayağı faydası oldu
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 03:14
Basit bir Amerikan şakşakçılığı yazısı... Bu kadar uzatmaya gerek yokmuş aslında, oku oku bitmedi.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 23:36
Uluslararası siyasette ne dost ne düşman vardır. Önemli olan milletin çıkarını düşünmektir, kendi iktidarını devam ettirebilmek için dışarıya yaslanırsan böyle yan etkiler ortaya çıkar... Bir gün Rusya düşman olur, Rus uçağını düşürürsün, yarın ABD düşman olur s400 alırsın. Peki öbür gün? Onu da ben iktidarımı kaybettiğimde düşünsünler modundasındır. Klâsik İslamcılık.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 23:33
Hükümetin ortadoğu politikasına karşı çıkmak ne Rusçulukla ne ima ettiğiniz gibi Alevicilikle açıklanabilir sayın yazar. Çok değer verdiğiniz herkese adil olma ilkesi mensubu olduğunuz din ve mezhebin radikalizmine karşı olanlara karşı usulca bir yana bırakılıyor, bir ölçüde insanî. Çünkü hükümetin 8 yıldır izlediği ortadoğu politikası tamı tamına İslamcı, tamı tamına mezhepçi. Bundan dolayı da konuştuğumuz ne müslüman ne Sünni ülke kaldı. Önce bu tespiti yapmadan vardığınız sonuçlar havada kalıyor maalesef.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 21:45
Ruscu yada ABD ci olmayı bırakın .Suriyeli mültecileri kendi topraklarında güvenli bir şekilde nasıl yaşatırız?Buna kafa yormamız gerekiyor.Kimki buna yardımcı olacak ,onunla ittifak en hayırlısı .İşin içinden bu kafa ile nasıl çıkarız mechul.
aklı selim 14 Ağustos 2019 21:34
Rusya Türkiye ilişkisi kazan-kazan ilşkisidir, ABD ile ilişkimiz ise ",Rabbena hep bana" ilişkisidir. Bu kadar lafı uzatmaya gerek yoktur..
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 21:51
0
Kazan kazan mı? Gülsem gülemiyorum. Ruslar bile demiyor bunu. Ne kazandık mesela?
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 20:51
cevher dudayevin katillerinide dost edindiler ya. gerçi ne olacak bunlar mavi marmara katillerinede dostum diyorlar
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 20:47
rus uçakları daha yeni idlibi bombaladı üç çocuk öldü. bunların ne bir çizgisi var nede ideolojileri. koltuklaarı için herşeyi ve herkesi satmaya hazır bir iktidarla sigaya çekiliyoruz. böyle gidersede yok olup gidicez. helde şu istanbul sözleşmesinden sonra..
Musto ağa kesin kurban bayramında eti Erciyes'te yedin.Yalan mı?
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 20:16
Duygusal toplum savrulması.Hafızasız tarih bilmiyen toplumun ezeli kaderi.Eski tüfek komünistlerin iyi çalışması.15. Yüzyıldan beri ilişkiler tarihi acı hile entrika.Şimdi de tost olmuşuz.Ama bin yılın tecrübesiyle atalar; domuzdan post olmaz Rus'tan dost olmaz dedi.Sıcak iklimin kültürsüz insanları soğuk iklimin katı geeçekçilerine daima yenilmiş veya kandırılmış.Kuzeydeki Viking kalıntıları Altınordu ve Ortaasya ve Kafkası ne hale getirdi..
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 19:34
AKP'nin bu medyası ve yazarları olduktan sonra başka düşmana ihtiyaçları yok, bakın bir meydalarına bir tane aklı başında, derinlikli adamları yok, birsürü yakala sürüsü... Yıldıray Oğur gibiler ise muhalif ve tukaka... Vah memleketim!
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 19:26
Hangi dış politika... Rus der, biz yaparız. Putin çok akıllı, hem Suriye'yi hem de Türkiye'yi yönetmeye başladı. Saf Anadolu halkı da Putini çok sevdi çünkü A haber öyle diyor :)
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 18:28
"...Turkiye'deki Kurt, Ermeni ve diger azinliklari isyana tesvik edip Turkiye'de jeopolitik soklar yaratmak"...bu plani yazan her kimse, Turkiye'de 82 milyon nufusun icinde 50 bin Ermeni vatandas oldugunu bilmiyor olsa gerek. 50 binin yarisi kadin, ucte biri de cocuk; bunlari isyana tesvik edersen ne olur ki?
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 17:37
ABD bize gelin Irak’a girelim dedi tezkere ile red ettik. Güvenilir bir dost olduğunu göstermezsen başına çuval da geçirirler PKK ile işbirliği de yaparlar. Eğer o zaman Irak’a girseydik ne PKK kalırdı ne de bugünkü Irak Kürdistan’ı olurdu. Hatta Musul ve Kerkük’te bugün söz sahibi olurduk. Tarihi bir fırsatı kaçırdık.
İbrahim Erdoğan 14 Ağustos 2019 14:43
Bir gün öğrendiğimizde çok geç olmaz inş allah!...
Ehl-i İrfan 14 Ağustos 2019 14:45
ABD'ye 'Hayır' diyebilmek....dünya düzeninde 'tek yol ve istikametin'olmadığını 'ABD ve Trump 'anladılar....Darısı içimizdeki muarız muhalefetin başına....
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 14:15
Perinçek'in kayığına binip Rus kıyılarına açılmak...
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 13:54
Erbakan, bunlara leblebici dükkanı bile emanet edilmez, derken, ne kadar da haklıymış. Bunlar, iki devleti geçtim, iki eşi bile bir arada idare edemezler. :)) 17 yıllık iktidarlarında en istikrarlı oldukları konu : BECERİKSİZLİK. El attıkları her şeyi, içinden çıkılmaz hale getiriyorlar. Acaba, beceriksizlik değil de, bir hesapları mı var, diye de, düşünmüyor değilim.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 20:49
2
bu kadar beceriksiz olmaları için geri zekalı olmaları lazım. bunlarınki ihanet. bop eş başkanı görevini yapıyor
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 13:32
AKP toptan Osmanlıcı kesildi ama Rusya ile bir muhabbet bir muhabbet. Bunun neresi Osmanlıcılık? Baltacı Mehmet duymasın vallahi. Hepsini Prut bataklıklarında boğar.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 12:40
Amerika ve Avrupaci olunursa, hukuk sisteminin, egitim sisteminin, bireysel hak ve ozgurluklerin, ekonominin ne kadar kotu oldugu ortaya cikar. Oysa onlara tukaka deyip Ruscu olursaniz durumumuz hic de feba degilmis denir. Mencut durumun hesabini veren hangisini tercih eder sizce?
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 17:41
2
622 sene 72 millete adaletle hukum suren yok bahsettillerinin icinde. su anda boyalari dokulup hizla ortacag irkci, engizisyon karanlik doneme gittikleri goruluyor...neden kendin gibi olmayi, anahtari kaybettigin yerde aramayi denemiyorsunuz? muasir medeniyetin ustune cikmak hedefimiz ve kaybettikleri insanligi ve merhameti onlara tekrar ogretnek icin kendin gibi ol taklitci degil!
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 01:07
0
12.40 köşe yazarıyla birlikte resmen hedef saptırmaya çalışıyorsunuz. 12 eylül öncesi "türk müsün yoksa müslüman mı" diyerek kafalar karıştırılmaya çalışılıyordu, şimdi de ABDci mi, yoksa rusya'cımısın diye ortalık karıştırılmaya bakılıyor. Ama biz artık çocuk değiliz. Böyle ucuz oyunlar oynamaya kalkmayın, okuyucuyu bu kadar basite almayın, kendinizi gülünç duruma düşürürsünüz.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 12:12
Sn. Yıldıray Oğur, "Dördüncü Politik Teori", hakkında bir yazı yazabilir misiniz? Olan bitenler bununla ilgili diye düşünüyorum. Tek kutuplu dünya yerine çok kutupluluk...
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 10:50
Şimdi RUSYAcılık demek iktidara ortak olmak demek,milli olmak demek...süper bir yazı
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 10:28
Rusya muhabbeti Amerikanın açık husumetini gördüğümüz şu günlerde oluşan konjonktürel bir durumdur. Fakat ideolojik bir takintiya donusmemelidir. Amerika İsrail'in arzulari ve hedefleri doğrultusunda orta doğuda önce İranin sonra Türkiyenin defterini dürüp İsrail'in sonsuz huzur içinde yaşayacağı bir istikbal sağlamaya çalışıyor. Hersey yalan bu gerçek. Bunun farkinda olan devletimiz yılana sarilmaktadir.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 15:02
6
10:28, isabetli bir yorum. Soğuk savaş dönemi boyunca Doğu bloğu karşısında bekçiliğini yaptığımız batılı müttefiklerimizin Türkiye'nin palazlanmaya başladığı 2011 yılından itibaren, artan bir yoğunlukla önümüzü kesmeye odaklı faaliyetlerini görüyoruz. Yani sorun Rus sevdası değil, denize düşenin yılana sarılması.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 10:10
Boşuna Rus Ayısı dememişler, Rusya tarihin en büyük emperyalistidir. Timur'un Altınordu Devletini yıkması sayesinde 500 yılda küçük bir beylikten dünyanın en geniş arazisine ulaşmıştır. Çok uzun vadeli, bazen geri adım atsa da asla vaz geçmediği hedefleri vardır. Sovyetler dağıldıktan sonra Asya'daki Türki cumhuriyetlerde ve diğerlerinde hala nüfuzu ve nüfusu yüksek. Osmanlı ise çekildiği topraklarda birkaç köprü camiden başka bir şey bırakmamış. Kendimizi Anadolu'ya zor atmışız.
Halil Akıncı 14 Ağustos 2019 09:51
Dugin,aynı zamanda Büyük Petro’nun dini reformlarından Sibirya’ya kaçan ‘staraya vera ‘(eski inanç—iman)mezhebi mensubudur.Bir Ortodoks Yobazı olarak ‘inanç’ globalleşme kötüdür derken ( o noktada bizim açımızdan haklıdır) dünyada şimdilik de bölgede ortodoks hakimiyetini,muhatabına göre açık veya kapalı savunur. Rusya ile dostluk yararlıdır.Ama işaret ettiğiniz dengeyi koruyarak.İç politika gereksinimlerini öne çıkararak üstelik muhataplarınızı tanımaya bile gerek görmeden yürüttüğünüz dış politika bu dengeyi sağlamaz.Son yıllarda Rusya’ya ‘ne verdik, ne aldık’ın muhasebesi dostluk ve
musto 14 Ağustos 2019 09:51
İşin aslı ilk kıbrıs olayları patlak verdiğinde batıyla olan güvenimiz sarsıldı İnönü bunu açıkca belli etti Demirel bunu Seydişehir aliminyum İskenderun demir çelik fab. Sovyetlere yaptırarak duruşunu gösterdi Ecevit ve Erbakan ortaklığı bunu perçinledi 12 eylül darbesi ve Özal ile tekrar zirve yaptı Akp aylarca amerikadan ve yahudi lobilerinden aldığı icazet ile ülkenin tüm kaynakları bankaları batının isteği doğrultusunda ya satıldı veya kapatılda akdeniz ve egeden uzak dur denildi duruldu.Kavganın sebebi ne istedinizde vermedik niçin bizi yarı yolda bırakıyorsunuz kavgası.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:40
Demokrasi, hukuk, özgür insan, özgür medya, bilim ve teknoloji, refah nerede çok varsa biz oraya yakın olmalıyız. Oda herhalde Avrasya ülkeleri değil.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:02
Müthiş bir dış politika yazısı analiz ve araştırması kalemine yüreğine sağlık bilmem bizim devletlülerimiz sizi Putin Rusya düşmanı ilan etmezlerse hariciyemizin ders konusu ve başyazı olarak girişine asılmalı ve buyazı etrafında akılcı ve tutarlı yeni politikalar geliştirilebilir selamlarımla
Habele-Hubele 14 Ağustos 2019 07:30
Bahçeli okusun! Perinçek okumasa da olur. Erdoğan şahsi emellerine muvafıksa okusa da okumasa fark etmez. Cumhur İttifakının halleri!
Faik Güleçyüz 14 Ağustos 2019 06:43
PKK'nın Suriye'deki varlığı;Suriye'nin meselesidir. Biz,kendi derdimize,ülkemizde Kürtlerle birlikte nasıl yaşayacağız; ona bakalım.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 10:01
6
tarhini bilmeyen okumayan, gelecegi dokuyamaz diye bir soz var malum faik bey. bu kurtlar cografyasinda etliye sutluye karismana luksunuz yok. zira en tehlikeli en sapkin gercek empertalizm olan siyonizmin Nigdeye kadar uzaban ve bolgeyi kucuk kukla emanetci devletlere bolmek isteyen "hedef cografyasi" kapsamindasiniz... olan biten suriye-irak-saddam-pkk-deas-golan-nil/firat, darbeler-feto vs "ayni amacin" sadece kucuk bolumleri, teferruati
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 05:56
Çeçenler mi? Hala hatırlayan kaldı mı? Yaklaşık 50 bini çocuk 250 bin kişinin ölümü sanki eski çağlara ait bir olay gibi.
Çerkez Ethem 14 Ağustos 2019 02:52
..."iki yıl önce Suriye’de Rusların Türk askerlerini vurması, 2015’de Genelkurmay Başkanları’nın basın toplantısı yapıp Türkiye’nin cumhurbaşkanını IŞİD’le petrol ticareti yapmakla suçlaması, Türkiye’ye sert bir turizm ambargosu uygulamaları, hala daha bırakın Suriye’de işbirliği içinde oldukları YPG’yi, PKK’yı bile terör örgütü olarak kabul etmemeleri bile Rusya’ya açılan sonsuz krediyi eksiltmiyor, güveni azaltmıyor"...Demekki putin, t.c. de PR'ını iyi yapan maaşlı elit/siyasetçiler bulmuşki, neyapsalar bile bizlere hiç hatırlatılmiyor Ama başka herşeyi hatırlatıyolar sabah akşam !
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:55
6
ayni supheleri ABD/NATO icin de tasiyip goremedikce sorunu teshis edemeyiz.nacizane. tum darbelerin, turkiyete zarar veren feto/pkk/deas/israil terorunun ve suriyedeki rus ucagi dusurulerek catistirma planinin ve siyonist bolge hedeflerinin sahibi ABD/NATO dur... tam bagimsizlik ya onu ya bunu savunmak degil, ONCE TURKIYE dir, oyunkurucu olmaktir, otesi "kim ne dusunurse dusunsun" den ibarettir
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 02:51
Çok önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkürler. Gerçekten son yıllarda yaşadığımız bu Rusya sevgisini anlamakta zorlanıyorum. Atatürk’ün muassır medeniyetler hedefi yerine bugün yaşadığımız bu Avrasya fetişizmi tam bir şok halini andırıyor. Kesinlikle rasyonel olmayan bir politika yürütüldüğünü düşünüyorum. Rusya’nın “NATO’da gedik açmak” stratejisini görememek, bizi demokrasiden, serbest piyasa ekonomisinden ve gelişmiş batı medeniyeti hedefinden uzaklaştırarak Kuzey Kore gibi otoriter ve geri kalmış ülkelerin klasmanına düşürebileceğini anlayamamak beni gerçekten çok üzüyor.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:53
7
abd/nato vesayetini gorememek, Halide Edipin ABD MANDASI teklifine "ya istiklal yabolum, bagimsuzlik benim karakterimdir" diyen Atamizi da yanlis anlanak degilmidir;)
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 02:28
siyasi-kulturel-tarihi hinterlandimizdaki kirimin ilhaki, kafkasya meselesi, cerkez-ahiska surgunleri, karabag meselesi vs nihayet idlubteki ateskese ragmen sicillerin ruslarca bombardimani... ABD ve Rusya arasinda fark cok az. kufur ve dusman tek millettir! muttefik kavrami yoktur, cikar ortakligi tek secenektir. nato uyeliigine ragmen abd nin pkk/ypg ile stratejik ortakligi ortada
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 02:06
Oğur'a göre Amerikayı sevmemek en bğyük insanlık suçudur.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:45
0
Bu yazıdan bunu anladıysan dostum sen artık bir şey okuma.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 00:28
1
2.06, Sen de düşüncelerini yazma. Anlamadığını bile anlamıyorsun.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 02:02
ne abd ve ab, ne rusya ve cin, sadece tam bagimsiz turkiye ve onun cikarlari... komunist yayilmacilik tehlikesi icin kurulup sscb nin dagildigi 1989 sonrasi sadece abd nin evanjelik-siyonist vesayet amaclarina hizmet eden nato artik sadece pazarlik unsurudur!
Sabahattin 14 Ağustos 2019 11:58
3
yok öyle bir dünya. ayrıca ben hukuk, demokrasi ve refahtan yana tarafım. yani batıdan yana.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 13:07
5
sebahattincim senin kucuk ve farkli dunyana karismam:) Ama BATININ SOZDE MEDENIYETININ CIFTESTANDARCI/IKIYUZLU/IRKCI/HACLI/FASIST/SADECE KENDISI GIBI HACLI OLANLAR ICIN...seklinde ozetlenebilecek ve "asgari insan, asgari vicdan, asgari merhamet sahibi olmalarina yetmedigini gorebilmek icin kabugunu kirip kucuk dunyandan ciknani oneririm;) biraz da kendi tarihini, bati tarihini okumani da oneririm. sevgiyle
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 16:00
1
Karar Okuru Bey, malesef cok Komplo Theorileri izliyorsunuz. Avrupada hic yasadinizmi ? Asil siz kendi dünyaniza takilip kalmissiniz malesef. Avrupada Yasayan biri olarak Hem Hukuk hem demokrasi ve hemde refah burda :) Keske gelipte bir görseniz.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 01:05
Amerikanın her dediğini yapmıyoruz diye neden bu kadar rahatsızsınız.
Davut 14 Ağustos 2019 18:45
1
Bizim Gümüşhane, Bayburt yöresinde bir söz vardır; derler ki, "kendine bakmiyir, hasan dağına oduna gidiyir".Sizin ki tam bu hesap..
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 01:04
Amerikaya boyun eğmemek Rusyacılık mıdır?.. Amerikaya kul köle olmuyoruz diye niçin bu kadar geriliyorsunuz...
musto 14 Ağustos 2019 09:59
1
İstersen kurban bayramındayız etin bol olduğu zaman biraz protein al yüksek yaylalara çık beynine oksijen gitsin sonrada yorum yap.Tekelleri amerikan şirketlerine sattık tütün amerikadan geliyor dünyaca meşhur türk tütünü ekimini yasakladık sıkıyorsa serbest bırak tekelleri özelleştir utanmadan amerikan ve iktidar şirketlerine amelelik yapıyorsunuz bizlere sahibinin sesiyle konuşma çok şükür beynimize bolca oksijen gidiyor.
musto 14 Ağustos 2019 21:54
0
Çeşitcioğlu bukalemun gibisin kaç rumuzda yorum yapıyorsun yetişemiyoruz Eti uzunyayla'da yedim binlerce küçük baş sürünün çıktığı uzunyayla'da maalesef yok edilmiş.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 00:31
0
Musto, ne yaylası? Şizofren olmuşsun. Ben hiç rumuz kullanmadım. Ama Amerika karşıtlığı senin kimyanı bozuyor...
musto 15 Ağustos 2019 13:31
0
Ülkeme yapılan iyi şeyler kim tarafından yapılırsa yapılsın minnet duyarız ama her şeyimizi yabancıya sat sonrada çık vatan severlik kahramanlık edebiyatı yap. Bizim sözümüz bu iki yüzlülük ve riyakarlık yapanlara ve onları alkışlayan şarlatanlara.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 00:53
Yerine ve zamanına göre cevabı değişen bir soru: bir zamanlar Almanlar, İngilizler sonra ABD-AB. Şimdi de Rusya. Hakikat ne yazık ki uluslararası ilişkilerde ölçüt değil. Ne biz de ne dünyada...
külyutmaz 14 Ağustos 2019 00:26
Rus sevdasının sebebi ideoloji filan değil para.Putin Türkiye'deki medya patronlarına doğrudan ve dolaylı olarak yağlı işler veriyor.Böylece Türkiye'deki kamuoyunu satın almış oluyor.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:21
0
İyi de Türkiye'de tek bir medya patronu kaldı...
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 00:08
SAYIN YAZAR BENİM EN ŞAŞIRDIGIM ŞEY ŞU. SAYIN ERDOĞANIN PUTINLE HER GÖRÜŞME AKABİNDE BİRKAÇ GÜN SONRA RUSLARIN İDLİPİ BOMBALAMALARI. BU RUTİN BOMBALAMA İŞLEMİ HER GÖRÜŞME SONRASI HEP OLDU. RUSYA ASTANA PROTOKOLÜNÜ YÜZLERCE KERE DELDİ. CİNİN UYGUR ZULMÜ ARŞA YÜKSELDİ BİZİMKİNDE TIS YOK.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN