Back To Top
Ve devlet bütün arşivlerini açar

Ve devlet bütün arşivlerini açar

 - Son Güncelleme: 25.03.2019 Pazartesi 12:39
- A +

“Devletin arşivlerini açması” deyince aklımıza genelde tartışmalı tarih tartışmaları gelir. 

Ama bu kez devlet arşivlerini tarihi bir meseleyi aydınlatmak için değil, yerel seçimler için açtı.

Dünkü bazı gazete, internet sitesi ve televizyonlardaki başlıklar şöyleydi:

“İşte Millet İttifakı'nın listesindeki 325 PKK'lı aday.

“İşte Meral Hanım’ın PKKlıları”

 “İşte Saadet’in listesinde PKK’lılar”

“Oyun bitti: İşte Zillet İttifakı’nın terörle bağlantılı adayları”

Başlıklarından anlaşılabileceği gibi klasik gazete haberleri yoktu karşımızda. 

31 Mart yerel seçimlerinde tüm Türkiye’de CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi listelerinden belediye meclis üyeliklerine aday gösterilmiş 325 kişiye ait resmi fişleme kayıtları, haberleştirmeye bile gerek duyulmadan doğrudan foto galeri olarak internet sitelerine kondu.

 Bu kayıtlarda, bu 325 kişinin açık isimleri, fotoğrafları ve şu ana kadar devlet tarafından haklarında tutulmuş bütün istihbarat notları orijinal devlet diliyle yazılmış haliyle yer alıyordu. 

Yani devlet arşivlerini halka açtı derken, ironi yapmıyoruz.

Ama işin ironi olmayan kısmı şu ki; bu 325 kişiye resimleri ve isimleriyle medyada alenen PKK’lı dendi. 

Halbuki bu 325 kişi belediye meclis üyeliğine aday olabilmek için diğer 22 bin belediye meclis üyesi adayı gibi, seçim kurullarına sabıka kayıtlarını sunmuş ve seçimlere katılmaları önünde hukuken bir engel bulunmamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları.

Yani devlet, bütün bu adayları inceledi, onların PKK’lı, terörist ya da suçlu olmadığına hükmetti, seçimlere girmelerine izin verdi.

Herhalde bu 325 kişi, hem bu sızıntıyı yapan devlet kurumları hem de kendilerine PKK’lı diyen medya organları hakkında özel bilgileri ifşa, suç uydurma ve iftiradan dava açacaktır.

Peki bu fişlemelerde neler var?

Bir kere karşımızda sahiden devletin istihbarat arşivi var. Çünkü kayıtlar sadece son dönemle ilgili değil.

“PKK’lı” diye suçlanan insanlarla ilgili devletin resmi fişlerinin tarihi, ortada PKK diye bir şey olmadığı tarihlere kadar gidiyor.

Örneğin CHP’nin İzmir’in bir ilçe belediye meclis üyeliğine aday gösterdiği 72 yaşında Nusaybin doğumlu bir kişinin PKK’lılığının resmi delilleri şöyle: 

“1969 yılında İstanbul-Beyoğlu-Tepebaşı Yeni Tepebaşı Gazinosu’nda tertip edilen Doğu Gecesi’ni düzenlediği...1969 yılında Mardin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin genel kurul toplantısında üyeliğe seçildiği.”

Yani 50 yıl öncesine ait fişlemeler bunlar.

Burada bahsedilen Doğu Geceleri de, 1960’ların sonunda Ankara ve İstanbul’daki Kürt üniversite öğrencileri ve hemşeri dernekleri tarafından düzenlenen siyasi yönü baskın olmayan, kültürel geceler.

1969 yılında Mardinlilerin hemşeri derneğine üye olmanın fişlenme sebebi olması ve 50 yıl sonra bir kişinin PKK’lılığına delil olarak çıkarılıp ortaya konması ise herhalde ülkedeki esas sorunun ne olduğu hakkında bir fikir veriyor. 

Yine doğudaki bir ilde İyi Parti’nin belediye meclis üyesi adayı olan bir kişiyi gazetenin attığı başlığa göre “Meral’ın PKK’lısı” yapan ise “Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın da yetiştiği Doğu Devrimci Kültür Derneği mensubu olması.”

1960’ların sonunda kurulmuş Devrimci Doğu Kültür Ocakları/Derneği’nin halbuki 1978’de kurulmuş PKK ile hiçbir ilgisi yok.

Öcalan 1970’de üniversite öğrencisiyken bu derneğin her Kürt üniversite öğrencisi gibi üyesi olmuş ama PKK kurulduktan sonra diğer bir çok Kürt hareketi gibi DDKO’yu da hedef almıştı. 

Demek ki karşımızda devletin “Kürtçülük” başlığı altında son 50 yılda vatandaşlarıyla ilgili tuttuğu bütün fişler var.

Mesela Cumhurbaşkanı’nın dün tvde “CHP’nin İzmir’de belediye Meclis üyesi adayı yaptığı 12 PKKlı” olarak bahsettiği isimlerden birinin fişinde Demokrasi ve Barış Partisi, HAK-PAR’ın İzmir’de yöneticilerinden biri olduğu yazıyor.

Bu iki parti de Kemal Burkay çizgisinde, PKK karşıtı partiler.

Aynı şekilde Saadet Partisi’nin Muş’taki belediye meclis adayının PKK’lılığına delil de ildeki Hak-Par teşkilatında çalışması.

Ağrı’da CHP’nin belediye meclis üyesinin suçu ise 1995’de kapatılmış yine Burkaycı çizgideki Demokrasi ve Değişim Partisi’nin il kongre üyesi olması. 

Yine CHP’nin Batman belediye meclis adayı da PKK’lı listesine, şimdi bu fişleri yayınlayan gazetelerin çözüm süreci günlerinde aşılan bir tabu olarak alkışladığı, 2013 yılında Kürdistan adıyla kurulmasına izin verilen Türkiye Kürdistan Demokrasi Partisi’nin kurucusu olarak girmiş.

Bu parti de Barzani çizgisinde bir parti.

Benzer pek çok örnek var.

Devletin PKK’lı diye fişlemesi için ille de bir Kürt partisine üye olmak da gerekmiyor.

Örneğin, dün bütün gün tvlerde adı ve fotoğrafı İstanbul’da CHP’nin PKK’lı adayı olarak geçen isimlerden birinin suçu 2010 yılında Demokratik Açılıma Yurttaş Katkısı inisiyatifinin imzacısı olmak.

Halbuki katkı yapmak istediği Demokratik Açılımı, zamanın AK Parti hükümeti yapıyordu. Demokratik Açılıma Yurttaş Katkısı grubunun kurucularından ve ilk imzacılarından biri ise şu an Cumhurbaşkanı’nın hukuk danışmanı. Neyse ki CHP’den belediye meclis üyesi adayı değil. 

Listeyi okuyunca devlet tarafından PKK’lı olarak fişlenmenin çok da zor olmadığı anlaşılıyor.

CHP’nin PKK’lı belediye meclis adayları listesine hali hazırda Beşiktaş’ın Belediye Başkan Yardımcısı da girmiş. Onun hakkındaki delillerden biri Sarıgül’ün kurduğu Türkiye Değişim Hareketi’nin kurucusu olmak. 

Saadet Partisi’nin belediye Meclis üyelerinden birinin PKK’lılığının delili ise şu: “28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak Uludere Ortasu Köyü Irak Sınır hattında  Türk Silahlı kuvvetlerince yapılan hava harekatı sonucunda 34 şahsın hayatını kaybettiği olayı protesto amacıyla Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nde düzenlenen eylem etkinliğine katılmak.”

Yani Üniversitede Uludere Katliamı anmasına katılmak.

Saadet Partisi’nin bir başka belediye meclis üyesi adayının suçu da 1990 yılında Batman’da İHD kurucularından birisi olması.

CHP’nin İstanbul’un ilçelerindeki bir belediye meclis üyesi geçmiş dönemlerde “bölücü ve Ermeni örgütlerle ilişkiliymiş.” Ayrıntıya girilmemiş. 

Ağrı’nın bir ilçesinde genç Saadet belediye meclis üyesi adayını ise devlet şöyle fişlemiş: “Arkadaş ortamlarında örgütsel içerikli konuşmalar yaptığı tespit edilmiştir.”

Geçmişte HDP ve benzeri partilerin kapısından girmiş herkes de listeye PKK’lı olarak girmiş.

Devletin iç istihbarattaki marifetlerinin de göründüğü o fişlemelerden bir kaç örnek:

“2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş için oy topladı”

“2015 yılında HDP Patnos ilçesi mahalle komisyonun çalıştı”

“2015 seçimlerinde HDP sandık müşahitliği yaptı” 

“BDP Muğla teşkilatının 2010 Nevruz etkinliğine katıldığı tespit edilmiştir”

“Ağrı ilinde HDP güdümünde düzenlenen mitinglere katıldığı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.”

“2006’da DTP Ardahan il kongresinde yedek YK üyesi seçilmiştir.” 

“HDP Balıkesir Burhaniye ilçe teşkilatına maddi destekte bulunduğu şeklinde bilgiler elde edilmiştir.”

Bunların bir kısmı gerçekten de partilerin belediye meclis üyeliği aday listelerine HDP’nin oylarını almak için ya da yapılan ittifak görüşmeleri neticesinde girmiş olabilir. Ama bu da bu isimleri PKK’lı yapmıyor. 

Özellikle HDP ve benzer partilerin yüzde elliden fazla oy aldığı doğu illerinde bu çizgideki partilerle hiç ilgisi olmamış aday bulmak da herhalde zordur.

Ama zaten doğrudan aday gösterilen kişinin bizzat kendi eylemleri ve ilişkisi de gerekmiyor listeye girmek için. 

325 belediye meclis üyesi adayından bir kısmını “PKK’lı” yapan delillerden biri de birinci derecede yakınlarının, yani kardeşleri, babaları/anneleri, oğulları/kızlarının PKK’ya katılmış ya da mahkumiyet almış olması.

Sadece mahkumiyet ya da katılım da şart değil. Bir kaç örnek de buna verelim: 

“İstanbul’da yakalan bir PKK’lının ifadesinde işbirlikçilik yaptığını söylediği kardeşi 1999 yılında Muş’ta gözaltına alınmış.” 

“Kızı İHD İl temsilciliğinin üyelerinden biri” 

“Kardeşinin Facebook’ta Kürdistan ve PKK’yı öven paylaşım yaptığı tespit edildi”

“PKK üyeliğinden yatan akrabasını hapishanede ziyaret etti.”

Bu 325 ismin nasıl bulunduğu herhalde anlaşılmıştır.

Muhalif partilerin bütün belediye meclis üyesi adaylarının TC numaraları, devletin muhtemelen artık tamamı dijitalleştirilmiş istihbarat ve fişleme arşivine yazılmış ve aranan kriterlerle çakışan bu 325 kişi tespit edilmiş.

 

Bir kısmı 50 yıllık dönemde meydana gelmiş çeşitli eylemlerde, mitinglerde gözaltına alınmış, suçlanmış ama haklarında bir mahkumiyet kararı veya hüküm verilmemiş isimler.

Ama aynı arşivde AK Parti ve MHP adayları için bir arama yapılmadığı da anlaşılıyor.

Çünkü aynı kriterlerle aynı arşivde AK Parti ve MHP adaylarının adları da aransaydı örneğin AK Parti’nin Yüksekova Belediye Başkan adayı Teoman Zeydan’ın adı muhakkak bu listede olurdu

Çünkü Zeydan, AK Parti mitinglerinde her gün sinevizyondan “PKK sizi tükürüğüyle boğar” konuşması gösterilen ve şu anda Selahattin Demirtaş ile aynı hücrede kalan eski HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın kardeşi. Diğer kardeş Yücel Zeydan ise PKK’nın Çukurca sorumlusuyken öldürülmüştü.

AK Parti  Sason belediye başkanı adayının da iki kardeşinin PKK’ya katıldığı ve öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Bölge şartları düşünüldüğünde benzer durumda olan, birinci derece yakını PKK’ya katılmış, bir şekilde gözaltına alınmış, 1991’den beri kurulan partilerden birinde yönetici, üye, sandık müşahidi olarak çalışmış çok sayıda AK Partili hatta MHP’li belediye başkan adayının, belediye meclis üyesi adayının olduğunu tahmin etmek zor değil. 

Örneğin aynı kriterlerle DTP’de eşbaşkanlık yapmış, Mersin’den belediye başkan adayı gösterilmiş halen AK Parti milletvekili olan Orhan Miroğlu, DTP'de genel başkan yardımcılığı yapmış... halen AK Parti'nin MKYK üyesi olan Mehmet Metiner de çok rahat bu listeye sokulabilirdi.

Yani neresinden baksanız elde kalan bir haber ve fişlemeyle karşı karşıyayız.

Devletin yerel seçimlere bir hafta kala arşivini halka böyle açmasının işe yarayıp yaramadığını ise 31 Mart akşamı öğreneceğiz...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 13:00
Verdiğiniz örnekler elbette bu kişi pkklı demeye yetmez ama o listede daha vahim iddialar yöneltilen adaylar da var ve bir kısmı muhtemelen gerçekten pkk ya yakın isimler. Bunu belirtmezseniz onları da aklamış, işi sulandırmış olursunuz.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:33
Bu araştırmanın sadece muhaliflerle sınırlı kalması, ülkemizdeki demokrasiyi gözler ve yürekler önüne seriyor!!!.
bilgin 25 Mart 2019 22:39
Oğur bey, sizi yürekten tebrik ediyorum. Keyifle okuyor doğru bilgi ile bilgileniyoruz Teşekkür ederiz Yazıyı okuyunca iyi güne kalmadığımızı anladım ve korktum. Tüm partilerin adaylarını kapsayan bir araştırma yapılıp yayınlansa neyse diyeceğim ama sadece muhalif adaylar için böyle bir şey yapılması manidar. YSKnın onayladığı muhalif adayların 50 yıl önceki hüküm giymediği bir eylemini yayınlamak ve kişiyi etiketlemek ne menem birşey. Bu yazıyı okuyan aklı başında herkes oyunu mutlaka Hukuka dayalı demokratik cumhuriyet.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 21:18
Bu ülkede insanlar böyle fişlenir. 15 Aralıktan sonra zaman gazetesinde beyazıt meydanında eylem yapan kızların iran güdümlü olduğuna dair bir haber vardı, orada bir avuç insandık zaten ve o şekilde fişlenenlerden biri de bendim muhtemelen. Eğri olan bir yerimiz değil ki, heryerimiz. Birey olarak herbirimizde bitiyor iş. Bütün işlerimizi okadar plansız, programsız, üstünkörü, alelacele yapıyoruz ki. Böyle sonuçlar çıkması hiç şaşırtıcı değil. Hadi tepedeki art niyetli diyelim, yanlış hesabın hiçbir yerden dönmeden en tepeye kadar çıkmasına ne d
KARAR OKURU 25 Mart 2019 21:11
Sn. İçişleri Bakanı, emniyet istihbarat bilgilerini kendi yapısına müsait medyaya vermiş, onlar da paylaşmış. Bu pvsk da belirtilen gizlilik hükmüne aykırı olup suçtur. Ama kimi kime şikayet edeceksin?
Derin Devlet 25 Mart 2019 20:24
Ortada Ak Parti kalmadı tüm çıplaklığıyla Derin Devlet hüküm sürüyor yaşadıklarımız bunun özeti..Mehmet Ağarlar Tansu Çillerler Sedat Pekerlerin bum oluşumda ne yeri olabilir toplumda hiç bir karşılığı olmayan bu aktörlerin İttifakta yer alması neyle açıklanabilir her Ak Partili bunu sorsun...
KARAR OKURU 25 Mart 2019 19:48
ya diyelimki hepsi doğru hiç iftira falan yok. hepsi pkklı. arkadaş bu adamlara seçime giribilmeleri için temiz raporu veren kim?. bu hükümet. eeee. hükümet pkk ile ortakmı iş yapıyor. niye pkklılara temiz raporu veriyor
Karar okuru. 25 Mart 2019 19:26
Yazin yazin bakalim yureginiz soguyacaksa. Cok yazik ,
!!!KARALAMA!!! 25 Mart 2019 19:27
Böyle bir hüküm söz konusuysa neden iktidar milleti mağdur edip bizi bu kişilerle hayatımızı risk altında bırakıyor. Adalet bakanın bugün ‘yargı kararı yok’ diyemişken aklıma bugün düştü ki size karşı ‘Siz kimsiniz ki milletin hür iradesine müdahale edebilme çapı görebiliyorsunuz.’ demek geldi. Millet taraflı medyaya doydu artık. Bu demokrasi mi ? Yok efendi sakin bu ülke de demokrasi üzerine kurulu demeyin bundan sonra...
Bu fişleme tarzı taa Abdulhamid' den beri var.Ama vallahi bu uyduruk tarzın hala devam ettiğini zannetmezdim.Ama bu yazılanlar aynen gerçekse, 1 nisanda sürpriz bir güne uyanabiliriz.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 16:33
2
Çeşitçioğlu; Atatürk döneminde fişleme yoktu dimi..
Bir devlet dili, adabı ve usulü olur.Aciklamasi yada eleştirisi genel ve seviyeli bir üslûpla yapılır.Zamaninda bize yapılanların rövanşı mı bu.yazik..karalama , ifşa etme, hakaret..Kaybetme yolunda hızla ilerliyorlar..
KARAR OKURU 25 Mart 2019 18:08
Fetö noldu fetö . Hic tanıdık birini göremedik o cephede. Ünlü fetöcü zengin frtöcü göremedik. Nerde gariban fetöcü var içeride peki bu işin ağ babalari nerde?
Sabır! 25 Mart 2019 17:20
Yıldıray efendi, HDP ile ittifak nedeniyle aday gösterilenlerden bahsediliyor.Manisa Turgutluda başkan yardımcısı,Balıkkesir de daire amiri yapılacak pkk lı lar ifşası seni niye tedirgin etti.
KARAR OKURU S.A.Albayrak 25 Mart 2019 18:23
32
Mesele bu kadar basit yani ..Haddini bilmek herkese gerek.Yasal yolları kullanıp ispatlasa bile yakışık alan bir durum değil.Hele de seçim arifesinde... Gözden düşmek için bayağı çaba sarf ediliyor.
Sabır! 25 Mart 2019 19:40
13
Mert ol! HDP ile ittifakı kabul etmeleri gerekiyor niye gizliyorlar.Geçen dönem HDP adayı bu dönem Millet ittifakı kocaeli adayı.Herşey meydanda kim olsa bu yalanı ifşa eder.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 22:02
53
adam yok diyor siz var diyorsunuz. saadet partisisn her ilden adayı var. kimle neyin ittifakını yapmış. idda eden ispat edecek kardeşim. ayrıca yapsa ne olur. hdp dış işleri bakanlıüğından onayle resmi parti değilmi. madem teröristler sokmayın seçime. yetkinizmi yok. neyin kafası bu. siz sayın öcalan derken iyi kürdistan derken iyi öcalanı iyitbarsızlaştırmaya çalışıyorlar derken iyi olmayan ittifakmı battı. mevzu çok basit. hdpliler pkklıysa alırsın içeri. sen şikayet değil icraat makamısın. ona buna iftria atmakla olmuyor bu işler. mertmiş. siz ne
KARAR OKURU 25 Mart 2019 22:01
32
yalancılarda mertlikten bahseder olmuş. karamollaoğlu dün ingiliz ajanıydı bnugün pkklı oldu. yarın bakalım ne olacak. senin batman adayının abisi dağda terörist la. tek kelime ettinmi de şimdi mertlikten bahsediyorsun
Najaz 25 Mart 2019 16:36
2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile devletin vatandaşı fişlemesi anlamına gelebilecek her türlü fiil yasaklanmıştı. O anayasa değişikliğini yapan partinin dönüp dolaşıp yine kendisinin yasakladığı fişleme kayıtlarından medet umması, açık anayasa hükmüne rağmen bu kayıtların halen saklandığı ve kanunsuz bir şekilde vatandaşa karşı kullanıldığının ve anayasanın fiilen askıya alınmış olduğunun ispatıdır.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 16:22
bazi demokratlar! 12 Eylul iskencecisi olan babasinin bu ozel hukukculuguna!! da sahip cikan kisiyi aday yapiyor ses yok, milletin uyarilmasina fisleme diye ses cikariyor
Hilmi Ünlü 25 Mart 2019 16:09
Sayın Yıldıray Oğur. 'Taşıyıcı anne' ifadesinin anlamı sizce yabancı değildir herhalde. 'Taşıyıcı anne' ifadesi biyolojik bir hadise olarak ne anlama geliyor ise siyaset ortamında bir siyasi gurubun bir diğer siyasi guruba ait siyaset genine sahip kişiyi yerel idari kadrolara taşıması da aynı anlama geldiğini göz ardı etmeyesiniz.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 16:00
Bu ülkenin vatandaşı olduğum için utanıyorum. Kadere bak... (ha bu arada eksileme trolleri yine iş başında..)
KARAR OKURU 25 Mart 2019 16:25
57
farkli fikirleri sadece fasist ve haddini bilmeyen bir trol eksileme olarak niteleyebilir! bu ulkeyi yasanmaz bulanlar, yillarca utanmadan bu ulkeyi yasanmaz kilanlardir...
Okur 25 Mart 2019 19:20
10
Vallahi dinciler hariç herkes utaniyor
Adalet Yakın 25 Mart 2019 20:23
40
Biz bu yazıların uzun zamandır takipçisiyiz. Farklı fikire saygıyı sizden öğrenecek değiliz. Kaç kişi yorum yapar kaç kişi puanlar biliyoruz. Eksi puanların sayısı, hızı, başladıkları bittikleri saatler. Mesela 120 eksi puan verilmiş ama tek cevap yazılmamış. Saat 10:00’a kadar tek puan verilmemiş, 10:01’de 80 eksi puan verilmiş. Bunlar internette klasik troll/robot davranışlarıdır. En kötü kısmı da maalesef tuttukları tarafın fikirlerini bu yalanın içinde itibarsızlaştırmaları. Önce sizin karşı çıkmanız lazım.
Dursun ERDEM 25 Mart 2019 15:54
Sadece Yönetenler pür'ü pak gerisi.. gerisi tü kaka; Geldiğimiz hale bakın biz devletin başında bulunanlar bin düşünür bir konuşur diye bilirdik. Son yıllarda Devletin başı tee aşağıdaki bir vatandaştan, şarkıcıdan, tiyatrocusuna kadar herkese laf yetiştirir hale gelmişse bu işin suyu çıkmış demektir beyhude konuşuyor, yazıyoruz gibi..
2000LER 25 Mart 2019 15:56
Konuşulanlar bağlamında sözkonusu şahıslarla ilgili yargı kararı olmadığı ysk tarafından onaylandıgı. Buna itraz yok. Öte yanadan bu bilgiler de sonuçta devletin istihbari bilgileri. Yazar buna itibar eder mi bilemeyiz. “Sütten agzı yanan, yogurdu...” gerçeginden hareketle bir vatandaş olarak bunu dikkate alırım. “Beka kaygusu” boş bir kaygu değil. Yargı delile bakar yasal olmayan halin, fiilin belgesi de delilleri de faillerince karartılmaya çalışılır. Dolayısıyla Poliannacılık oynanacak bir zamanda yaşamadığımızı da göz ardı etmemek gerek. B
KARAR OKURU 25 Mart 2019 20:44
1
Masumiyet karinesi.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 14:48
İstanbul ve ankara + bursa + antalya millet ittifakına hayırlı olsun. Umarım bu şehirler çok iyi yönetilir. Güvenimiz de inancımızda tam.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 16:38
13
Yoksa kazanamayacağınızı anlayınca isminizi İstanbul Ankara Bursa Antalya koyup öyle sandığa mı gireceksiniz yoksa son umudunuz terör örgütleriyle de kazanamayınca oylar çalındı ya hazırlıkmı
KARAR OKURU 25 Mart 2019 18:56
46
Binali Yıldırım HDP lilerin oyuna talibim; beka sorunu da yoktur dedi
Sabır! 25 Mart 2019 21:34
4
Vatandaş dan oy istemek ayrı şey.İttifak kurup seçime birlikte gitmek ayrı şey! HDPli olan birinden Ak partisine oy ver denebilir.HDP ile pazarlık yapıp oy karşılığı sana şu kadar encümen adayı demek kısaca ittifak kurmak ayrı şey.Biz millet ittifakının ortağı HDP diyoruz.İnkar işe yaramıyor!
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:33
O çok beğendiğiniz ABD ve batı ülkelerinde terör sorunu yokken internet aracılığıyla herkesi fişliyor ve kayıtlarını tutuyor ve hatta bu yolla toplumsal yönlendirme yapıyor sizde sanki Norveç te yaşıyormuş gibi devletin istihbarat yapmasını eleştiriyorsunuz hiç bunların doğru olmasının rezilliğinden sonuçlarından bahsetmiyorsunuz son nokta ezan bayrak ve vatan bunlara düşman olanları da akladıktan masum gösterdikten sonra geriye ne kalıyor
oku 25 Mart 2019 14:17
42
yaziyi okudunuz mu?
Kararlı 25 Mart 2019 15:44
Çok komik bir halkız. Esed ile Bodrumda tatil sonra Katil esed. PKK ile Osloda görüş, sınıra hakim yolla terör örgütü üyelerine sonra terörist ile işbirliğinden şikayet. Ne istedilerde vermedik de, adamlara darbe gücü ver sana gönül veren yüzlerce insanın ölümü olsun. Ne desek yiyorlar havası. E yiyorlar
Haldun Barkas 25 Mart 2019 16:38
31
Her denilene ve sunulana körü körüne inan. Niye AKP ve MHP değerlendirilmemiş. Oralarda ne FETÖCÜ NE PKKlısı var. Niye bilmiyoruz. Kasıtlı uygulamalar tavan yapmış, Medyada AKP %99 görünür iken, Akşener'in tek sözü duyulmazken, artık suçlama, tehdit, sindirme çabaları zirve yapmışken, Norveç yaşıyormuşuz gibiymiş.. Niye biz demokrasiyi hak etmiyor muyuz. Uganda uygulamaları yapılırken ülkemde ses çıkartmayalım senin gibi kafa sallıp trollük yapıp ülkeme ihane
efedamat 25 Mart 2019 17:26
33
okumamış.çünkü kafası devekuşu gibi toprağın içindeymiş.acaba diyorum devekuşlarına haksızlık mı ediyoruz bu benzetmeyle.her devlet istihbarat yapar.kendini gülünç hale getirecek sözde istihbarat bilgilerini ulu orta paylaşmaz.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:21
nasıl oldu bu kadar savrulma, bu kadar haksızlığa sürüklenme? bu kadar saldırganlık nedir ya!
Dursun ERDEM 25 Mart 2019 15:34
73
Hangi kafada yaşıyor sunuz Ülkenin Resmi makamlarının ne hale getirildiğinin acı gerçeği bu yazı troller
Muhittin 25 Mart 2019 13:14
Elinize saglik sayin ogur, bugunun medya duzeni ilerde nasil yazilacak acaba? utanc verici bir durum ve hic utanmamakta pek mahirler.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:10
Pkk'nın adayları milletvekili olabiliyor. Onu ne yapcaz! Haberdeki bu insanlar da geçmişteki bağlantıları dolayısıyla yerel yönetimlerde risk unsuru olabilirler diye devlet kayıt tutmuş. Hukuken aday olmalarında bir sakınca yok belki ama geçmişte bazı belediyelerin pkk ya nasıl taşaronluk yaptığını hatırlatmak gerekli. Sonuçta ülkemizde hdp seçmenleri de var. Bu çıkmazı ancak içlerinde gerçekleri gören vatanseverler çözer.
Tarihçi 25 Mart 2019 12:54
İşte gazeteci. Bu mesleği, Yıldıray Oğur gibi, hakkını vererek yapacak 50 gazeteci olsa ülkemiz şu an daha iyi yerlerde olurdu.
Müslüm 25 Mart 2019 12:54
Bu ile AKP nin birinci özelliği. Kendileri geçmişte HDP/PKK Salih Müslim PYD , FETÖ ile hertürlü ilişkiye girmelerine rağmen kendileri ak sütten çıkmıs bir topluluk amahasbel kader bunlarla hiçbir bağı olmadığı halde bir şekilde yolu ilişkisi olmuş insanlar ise terürist ve vatan haini.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 12:32
Seviye o kadar düştü ki artık en güzeli takip etmemek. Ne yazık ki seviyeyi bu kadar düşürmek de son iki perdede dindar gruplara nasip oldu. Evinin içinde içki içene müdahale etmekten Ömer'i men eden din nerde evleri izleyen, fişleyen, ifşa eden, iftira eden, herkese parmak sallayan uygulama nerde. Sonumuz hayır olsun inşallah
KARAR OKURU 25 Mart 2019 16:30
1
neydi o dinin baski aktinda oldugu kindar resmi ideolojik vesayet fisli gunler hey gidi:) kendini bilmeden farkli goruste olanlara trol demek seviyesini olcmek nasil bir insanliktir acep!
EKİZOĞLU 25 Mart 2019 12:24
Bu bilgilere aday yapan tüm parti teşkilatları vakıf,sadece bilgisi olmayanlar ilgilenmeyenlerdi. Güzel olmuş,sonuçta seçilecek insanları tanımış olduk.Ayrıca sayın yazarın bir yerlerinden kırpıp kırıntısını gösterip işte bu nedenle pkk lı sayılmışlar savınıza da katılmıyorum.Bu söyledikleriniz bir adayı yaşamının bir kısmı, esas bilgileri perdelemişsiniz. Bu da sizin için normal bir durum, muhalifsiniz.Akşam sabah, hdp nin, fetönün destek bildirilerini görmeyin diyorsunuz, o bildirileri sadece görmesi gerekenler görsün yeter istiyorsunuz.Güneş
Habele-Hubele 25 Mart 2019 13:55
35
Okuduğu anla önce. Mesela devlet -döneme göre dikkati, tehdit gördüğü değişen, çünkü siyasi gözlük ile meseleye bakan renksiz kokusuz olmayan bir beşeri olgu- vaktiyle AK Parti saflarında irtica başlığı altında ve MHP saflarında ırkçı, faşist aşırılıklar başlığında kimleri listeye yazabilirdik. O zaman kimin kimseye söyleyecek sözü olmaz. Bence devlet sorgulanmalı? Devlet sopa mı? AKP için o zihniyeti paylaştığının resmidir. Harika iş çıkarmışlar!
Adalet Yakın 25 Mart 2019 12:21
Zaten biz millet ittifakına oy verenler bu ülkenin zilleti, illeti, teröristi, haini değil miyiz? Boşuna uğraşmasınlar oldu olacak fişe direk “millet ittifakına oy verdi” yazsınlar yeter.
EKİZOĞLU 25 Mart 2019 17:47
4
Ben okuduğumu çok iyi anlıyorum, ancak senin hem yazdığımı anlayamama hem de algılama sorunun olduğunu düşünüyorum. Bu terör destekçilerinin eylemlerini ve söylemlerini görmemek, sağıra yatmak ancak kendinizi kandırmanıza yarar. Sandıklar açıldığında bunu anlayacaksınız. Kimlerle iş tutulduğunun notunu millet iyi verecek yaşarsak, göreceğiz.
Adaletli olun 25 Mart 2019 12:15
Madem suçluydular neden temiz raporu verdiniz
KARAR OKURU 25 Mart 2019 12:11
Sayın yazar Devlet açık tuttuğu ve yardımcı olduğu bir banka ve dernek sendika üyesine şu anda hesap sorar hale gelmiş benim elli yıldır toz kondurmadığım ve kutsadığım devletin bunu yapmaz diyordum ve şu anda aynı muameleye maruz kalınca eyvah dedim benim devletin kimlerin eline geçmiş HDP liye hazineden yardım yapıp milletvekiline maaş vereceksin sonrada sen teröristsin diye bağıracaksın inanın millet yemez bunu ve ters teper vesselam
Dursun ERDEM 25 Mart 2019 15:45
65
Bugün devleti yönetenler koltuk kaygısı ile saldırıyorlar Millete (en az %70) ne hazin bir durum değil mi? Ya bahçeli biz Türk Milletiyiz diyor Kimi kastediyor acaba... eğer mhp ise kastettiği %4-8 gibi bir yere sıkıştırmış Türk Milletini yazık!
KARAR OKURU 25 Mart 2019 12:09
Doğu illerinde akp aday ve Meclis üyeliği listelerinde emin olun daha çok örgütle bağlantılı (şahsi veya aile içinde ) kişiler çıkar. Çünkü insanlar bu şekilde kendini korumaya alıyor...
Abdullah 25 Mart 2019 12:05
FETÖ gitti ama yöntemleri devam ediyor. Bu devlete nasıl güvenelim?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:05
48
Şu daha doğru değil mi? “Devletin yöntemleri hep aynı” 1969’da FETÖ mü vardı?
25/03/2019 günü Karar Gazetesi’nde yer ala bir köşe yazısını beğendiği...
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:00
24
Begenmesede okudugu....
Adsız 25 Mart 2019 14:03
9
Whatsapp'ta paylaştığı
Münferit Meraklı 25 Mart 2019 14:34
9
Okumsada göz attı
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:44
Fetöyle hesaplaşabilmek için Akpsiz . Bir araştırma komisyonu lazım. Kendi ayıplarını örtmek için neleri örtbas ettiklerini bilemiyoruz maalesef. Eleriyle oralara yerleştikleri adamlarin imam başı adil öksüz ve kilit savcılık kararlarına imza atanlar nasıl kaçtı biri bunu söylese bize
KARAR OKURU 25 Mart 2019 16:34
3
heryere yazmissin bu yoruunu cok onemli buluyorsun herhalde:) Marangoz yargi imamlari, YARSAV gorevlisi asker imamlari hala temizleniyor fetometre ile...bugun 33 ilde operasyon yapildi... kanserle mucadele kolay mi, siyasi nemalanmaya calismak etik ve durustce degil
karar okuru 25 Mart 2019 11:32
YA SAADET YA SEFALET
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:22
Adam hapisteki akrabasını ziyaret etmiş ve onu pkklı ilan etmişler. Nasıl bir zihniyettir.
GİRESİNLİ 25 Mart 2019 11:06
Gerçek PKK ile yol arkadaşlığı AKP yapmıyor mu.Binali Yıldırım İstanbulda tüm HDP seçmenin oyuna talibim dedi.Barış görüşmelerinde Öcalanla bile görüşmeyi iktidar yapmadı mı.Çadır mahkeme,mejri mejri haykırışları (ki bunlar ülke barışı için gerekli idi ) şimdi bu ne demek.Her selam vereni PKK lı göstermek olsa olsa acziyetin seviye kaybının belden aşağı vurmanın adıdır.AKP TÜKENİŞTEDİR.SAADETİ EZANI YUHALADI DEDİ YA ; OYUM SAADETE.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:06
Biz gidersek beyaz toroslar geri gelir diyen hükümetin işleri bide bunlar. Şimdi beyaz toroslara sahip cıkanlarla ittifakta. Herşey eğilip bükülüyor. Milletin bir ar damari, ahlaki bir omurgası var derdik hep. Zamanla onu da kaybetmişiz. Onurumuzu ,gururumuzu , adelet duygumuzu, tarihimizde övündüğümüz , kendimize afitdettiğimiz ne kadar değer varsa yitirmişiz. Ne zeki ne çalışkan ne de cesuruz, ne degerleriğimize baglıyız ne de muhafazakarız. Haksızlıga susuyoruz. Yazık bize
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:04
KK nun bedduasi kendisi de dahil herkes icin tutsa keske: kim terorle, teroristle is tutuyorsa Allah....
KARAR OKURU 25 Mart 2019 16:35
50
neden begenilmedi bu yorum kendinizden EMIN MI DEGILSINIZ:))
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:52
devletin dagda silah yerine duz ovada siyaset yapsin yaklasimi 90 li yillarda M.Agar ifade etmusti. Ancak cozum masasini devirip "duzovada/sehirde siyaset yerine silahi kullanma" alcakligini milletce sehitler vererek yasadik. KANDILCI BU KAFA DEGISTIYSE, KRIPTO YAPILANMAYA DEVAM EDILMIYOR ISE MESRU ADAYLARI NEDEN ATATURKCU(!) CHP VD ITTIFAKI BUNU GIZLEMEKTE ISRAR EDIYOR? JP MORGAN vd ic-dis ekonomik tetikcileri de 31 Martta test edecegiz.
umut 25 Mart 2019 10:45
yanılmıyorsam bu bilgileri de propaganda yasağının başlamasından bir gün önce servis ettiler, böylece muhalefetin kendini savunma imkanı da olmayacak. bu ayak oyunları bana Sabih Kanatoğlu'nu ve Bakara 118'de geçen "Onların kalpleri (anlayışları) birbirine benziyor." ayetini hatırlatıyor.
Uzaylı 25 Mart 2019 10:40
Devleti özne, kendini memleketin sahibi sanan memurların ülkesi Türkiye. Memur suç işliyor, işlediği suç hiç çekinilmeden siyaset için kullanılıyor. Yargı da siyasetin emrinde. Bu iş zıvanadan çıktı. Artık dikiş tutmaz burası.
musto 25 Mart 2019 10:25
Bence Devletin arşivlerini açması lazım tehlikenin nerden geldiğini görmemiz lazım sadece bir yerden gelmiyor bakalım Fetö ile kimler ortaklık kurmuş kimler kamu malını babasının malı gibi peşkeş çekmiş kimler kimler açığa çıksın.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:22
1
Bu yeni bir hukuksuzluk olur. Çünkü arşiv kayıtları hukuki delil değildir. Kaydı olan kişiye, kendini savunma hakkı tanınmamıştır. Bir suç var ise Devletin soruşturma başlatıp konuyu yargıya intikal ettirmesi gerekir.
musto 25 Mart 2019 13:53
55
Hukuki olmayan şeyleri ekranlardan bangır bangır bağırıp açıklayacak hiç bir gerekce göstermeden görevden aldığın insanları bizim bildiğimiz sizin bilmediğniz ve size açıklayamadığımız sebeblerden aldığınız belediye başkanları ile ilgili hiç bir işlem yapmayacak onlarda aramızda gezip mağdur pozisyonu alacak.Eskiden bu tür yolsuzlukları bürokratlar bir şekilde basına sızdırır halk bilgilenir yargı harekata geçerdi.
karar okuru 25 Mart 2019 15:22
3
cevaba bir kayıt ile katılıyorum: hukuki delil olarak kabul edilmemesi gereken kayıtlar "istihbari nitelikte" olan kayıtlardır. tabii ki savunma ve yargı süreci suçlu diyebilmek için şarttır.
okur 25 Mart 2019 18:50
41
Muz cumhuriyetlerinde bile istihbarat bilgileri devletin denetiminde korunur istisna sizdirilir. Bu yapilan 200 yilik anayasal rejimin köküne kibrit yuyu dökmektir. Artik istihbaratcilarin satacak cakasida kalmadi. Hüriyyet ,Sabah ve benzeri gazete muhabirlerinden beter oldular.( Yalakalik saksaklik yapmayan Hüriyyet ve Sabah calisanlari af buyursun, sorry)
faruk 25 Mart 2019 10:19
Pkk lı liste var da föte listesi yok mu. Yoksa işlerine mi gelmedi böyle bir liste.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:14
haber yazılarına yorum yazılamadığından burada değineceğim: hacamat denilen 'sözde tedavi' işinin 'makbul' bir tedavi gibi haberleştirilmesine tepki göstereceğim. cilt bütünlüğü bozularak yapılan tüm girişimler gereksiz ve bilim dışıdır! (cerrrahların haricinde)
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:29
0
Ama burada da okura sağlanan imkan, hacamat hakkındaki görüşlerini yazsın diye değil ki!..
KARAR OKURU 25 Mart 2019 14:51
13
biliyorum 13.29 biliyorum. yazılan habere tapki gösterebileceğim başka bir mecra olmadığı için buraya yazdım. hacamata karşıyım.
Kartal Vakur 25 Mart 2019 10:13
Vallaha da billaha da oy vermeye gitmeyecektim. Ama önce Akit gazetesinin "halk Kılıçdaroğlu nun idamını bekliyor" haberi, şimdide önüne gelenin fişlendiği haberlerini okuyunca bu fikrimden vazgeçtim. İmamoğlu oyunu bir yükseltmiş oldu.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:50
32
eline silah alma, alankari gala destekleyenlerle ayni cephede bulusma, devlet arsivini degerlendir :) bu yeter...
kemal 25 Mart 2019 10:09
Helal olsun sana yıldıray bey ALLAH sayılarınızı artırsın.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:04
Artık kural utanma yok bel altı dediğimiz vuruşlar var. Yalnız ok yaydan çıktı hiçbir şey onları bu seçimde kurtarmaz.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:58
Yine güzel bir yazıya imza atmışsınız değerli yazar
kemal 25 Mart 2019 09:53
Benzer bir listeyi Fetöcüler için de yayınlasınlar görelim
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:47
Aslında 82 milyon nüfusun tamamının arşiv bilgilerini açıklasalar ülke rahatlayacak.mesela yeni doğan bebek ler dahil hatta ana karnında olanlarda
Şahin 25 Mart 2019 13:59
50
Da yeni doğan bebekler fişlenmedi mi sanıyorsunuz? "Annesi yasadışı protestoya katıldığı icin hapishanede doğdu."
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:34
demokratik açılım sürecinde hdp pkk ile ilgisini kesip, eylemlerini kınamış olsaydı , muhtemelen, ben de hdp'ye oy da verirdim, destek de... bunu da her zeminde dile getiririm. o halde ben de pkk ile fişlendim muhtemelen.
Münferit Meraklı 25 Mart 2019 14:50
0
HDP olmasaydı yada senin dediğin gibi bir tutum sergileseydi esir askerleri senmi gidip kurtaracaktin git esir ailelere konuş neden HDP vb oluşumlardan medet umuyordunuz herkes kendi kesesinden harcasın bir başkasının kesesine el atmasın yazık sanki iki günde bitecek gibi anlatılması devlet biz barışmak istiyoruz dediğinde seni gonderseydi kandile senmi uzlaşı saglayacaktin 5 6 yıl artık neyse bu ülkede kan akmadı buda bir kâr halk için
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:27
Aklıma gelmişken muhsin yazıcıoğlu dosyasinada arşiv ci olarak uzun uzun yazsan bizde objektif gaztetecilugine hayran olsak hirant için yaptığının tıpkısının aynısı olsun
Ali 25 Mart 2019 09:27
Sayın yazar keske bu enerjisini baska konulara harcasa.oyle yada boyle pkk ve marjinal orgutlerde gorev almis kisilerin belediye meclis uyesi olmalari tabiiki irdelenecek bisey.cok mu dogal yani? Neyi anlatmak neyi aklamak istiyorsunuz? Bir yazida akşener ve kilictarogluna yazasaniz ittifakimiz yok deyip alenen yalan soylemelerini elestirseniz hic fena olmaz..
mizan 25 Mart 2019 09:20
Bırakalın belediye meclisini, TBMM`deki anarşist -güya- milletvekillerin de mazisi, suç geçmişi, vs tahik edilmiş, rapor edilmiş ondan sonra müracaatları kabul edilmiştir ve akabinde millet ve devlet düşmanı olarak meclise girmişlerdir değil mi yazar efendi? Demek ki sadece resmi olarak adli kaydının bakılması doğru neticeyi vermiyormuş. Adamın ruhu karanlıksa o evraklar formaliteden ibaret kalıyor..
KARAR OKURU 25 Mart 2019 12:38
26
Ruh kararmasına kim karar verecek değerli okur?
gazanfer 25 Mart 2019 09:21
Abd ve yahudi de hamasli bir müslüman seçilebilir miydi yıldıray izin verirlermiydi yoksa haçlı siyonist terörist ler suikast sonucu olduruluymuydu ne dersin
M.T.K 25 Mart 2019 09:20
Yıldıray bey o kadar uzun izaha ve yazıya gerek yoktu, sadece bir tek soru ile özetlenebilirdi. Soru şu; Madem bu meclis üyeleri pkklı, neden savcılık harekete geçmiyor, Neden İçişleri bakanı soruşturma başlatmıyor, neden ysk'ya inceleme başlatmıyor? bu arada bu istihbarat bilgisini elinde bulundurup yetkili mercilere vermeyen Süleyman Soylu ise pkklılara yardım ve yataklık suçu işlemiyor mu?
gazanfer 25 Mart 2019 09:18
Devlet devlet olsaydı bu terörist ler e fırsat vermezdi ALLAH bu alcaklarin belasını versin
Karar Okuru 25 Mart 2019 09:17
Şimdi de Mansur Yavaş’ ın vergi kaçakçısı olduğu iddiası öne sürülüyor hemde seçimden önce ya da sonra ne olacağı belli değil diye bakalım millet yer mi?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:00
28
degilmiymis, kirli iliskiler, sahte senet ve cukkali is takipciligi yokmuymus, gonul huzuruyla jamu parasini emanet edebilirmiyiz yani:))
KARAR OKURU 25 Mart 2019 12:27
40
BUNDAN 14 YIL ÖNCE MANSUR YAVAŞ HANGİ PARTIDEYDİ, NEDEN DEVLET BAHCELİ GEREĞİNİ YAPMADI
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:04
ahlak da, allah korkusu da bir kenara kondu...! seçim sonuçlarına yansıyacak bu durum artık...
HACI MURAT 25 Mart 2019 08:53
Yıldıray Bey,AB ülkelerinde ve ABD'de Elkaide'nin parti kurmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda da bir yazı yazsa çok faydalı olur kanaatindeyim.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:09
71
yazının konusu kimsenin emân sahibi olamadığı bir ortamın yaratıldığına işaret etmek. buraya yorum bıraktığı için korkmayan varmı?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:51
10
Basklar ?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:00
60
Yine sapla samani birbirine karistirip sacmalamissiniz Haci Murat. Yada mesleginiz sizi surekli sacmalattiriyor. Yazar ne diyor bakin: devlet adaylik basvurularini yasalara gore kontrol edip kabul etmis (uygun olmayan adaylarin basvurularini reddediyor). Sonra devletin adayliklarini kabul ettigi adaylari iktidar PKK daha yokken bir kultur dernegine uye oldugu icin PKKli ilan ediyor. Yani iktidar yasalari cigniyor, suc isliyor muhalefeti kriminalize etmek icin. Her tarafiniz dokuluyor yani...
Münferit Meraklı 25 Mart 2019 15:00
1
Kızılderililerin yada mayaların demek istediğini anladım ama sen bir ABD'nin tarihini öğren İsrail'de Araplar komünist partisinde benzeri devlet terörünü geriletmek amaçlı çalışma yürütüyorlar birçok vicdanlı Musevi kökenli insanda bu Araplarla birlikte mücadele ediyor
HACI MURAT 25 Mart 2019 15:11
2
13.00 Ne demek istediğimi senin anlaman şart değil.Sayın yazarımız anlar.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 15:38
42
Haci Murat sacmalamalarini kendi digita ordusuna onaylattiriyor, zavalliliga bakin...
KARAR OKURU 25 Mart 2019 08:53
Makalenizi okurken hükümete karşı iyice nefretle doldum.Devlet tebasini nasıl rencide eder ve devlet neleri neleri fislemis.Universite yıllarında yaptığım masum katılımları düşündüm ve karşılarına nasıl çıkar acaba diyerek çocuklarım için endişelendim.Devletin bütün temelleri ile oynayan her alanda devleti halkına karşı suçlu hale getiren hükümetin amacı ne? BOP planına gerçekten hizmet ettiklerine inanıyorum.Dindar insanlardan nefret ettirdiniz.Agliyorum ...
KARAR OKURU 25 Mart 2019 08:50
DEMOKRASILERDE bu onemli bilgileri, kime oy verdigini kimi sectigini bilmek secmenin hakki degil mi? Keske bunu acik secik milletten saklamadan yapsalardi. Demokrasi demekdevletin bu ise karismamasi, milletin kandirilmasi ve dokandirilmasina musaade etmesi demek midir sn.yazar
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:09
45
yazıya bir daha, alıcı gözle bakınız!
KARAR OKURU 25 Mart 2019 07:57
ABD/NATO taseronu bolucu cinayet orgutu PKK/PYD ,hirsiz-darbeci- hashasi casusluk orgutu FETÖ ile is tutan vesayetci kirli yapilanma bu ulke ve milletin en buyuk basbelasidir! Okyanus otesinden, Kandilden, siyasi uzantilarindan verilen video mesajlar bazi kose yazarlarina ulasamamis hala
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:58
95
Fetöyle hesaplaşabilmek için Akpsiz . Bir araştırma komisyonu lazım. Kendi ayıplarını örtmek için neleri örtbas ettiklerini bilemiyoruz maalesef. Eleriyle oralara yerleştikşeri adamlarin imam başı adil öksüz be kilit savcışık kararlarına imza atanlar nasıl kaçtı biri bunu söylese bize
KARAR OKURU 25 Mart 2019 07:45
... ve buna ragmen beka meselesini, şer ittifaklari inkar edenler vardir:)
DR. HALİT 25 Mart 2019 06:23
FİŞLEME NE DEMEKTİR? FİŞLEME TANIMINI KULLANMAKLA SANKİ DEVLET USULSÜZ ŞEKİLDE KAYIT TUTUYOR İNTİBASI UYANDIRIYOR.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 07:53
82
Gayrimuslum vatandaslari da onlarca yil fisledi devlet. Hem de hepsini. Sebep gayrimuslum olduklari icin. Sosyalistleri, komunistleri, Kurtleri, bir donem din adamlarini, simdi de muhalifleri, gazetecileri, sivil toplum liderlerini, hak savunucularini fisliyorlar. Anayasamizda "dil, din, Irk, siyasi gorus ve cinsiyet farki gozetmeksizin butun vatandaslar esittir" der. 1960dan beri vardir bu madde. Yani devlet anayasamizi ihlal ediyor oldum olasi.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 02:24
Allah Kur’an’da “Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” (Nisa/58) ayetini hepimiz okuduk, ama İslam toplumlarındaki adaletsizlikleri, despotizmi ve liyakatsizlikleri görmezden geldik. Mehmet Benin yazısından aldım. Bu yapılanlar tamamen bir ahlaksızlık. İnşallah halk 31 Mart’ta bu ahlaksızlığa iyi bir cevap verir.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 02:10
Ifşa edilmeleri canınızı sıktı sanırım. Apo'ya özgürlük isteyen meclis üyesi adayından da bahsetseydinizya.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 02:48
96
yazıdan bunu mu anladın?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 08:18
50
Elini kalbine koy adil olmayi dene
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:03
0
çözüm sürecinde neler yaşandı?
Yıldıray Bey; Parkta bir emekli vatandaşımız, yanındaki ile sohbet ederken, ALDIĞIM ZAM KADAR OY VERECEĞİM dedi. Bende diyorum ki, VERDİĞİNİZ ZAM kadar oy alacaksınız. Haberiniz olsun. Sonra itiraz etmeyin. Emeklinin dediği elimi cebime sokamıyorum, cebimde para yok, cebim o kadar soğuk ki, anlatamam. Siz düşünebiliyor musunuz, insanlar elini cebine sokmaktan korkuyor, BİLDİĞİ GERÇEĞE DOKUNMAMAK için. Bunun ne kadar zor olduğunu anlayabiliyor musunuz? 31 Mart seçimlerini EMEKLİ - İŞSİZ - EV HANIMLARI karar verecek.
Yıldıray Bey; Lemi, cimi yok. TARİH TEKEKRÜRDEN İBARET 1989 da ANAP - 1994 de SHP ve DYP nin akıbeti, 2019 da AKP ye olacak. Artık kesinleşti, şimdi de nasıl belediyeleri vermeyiz diye kafa yoruyorlar. Geçmiş HÜKÜMETLER ve PARTİLER nasıl demokratik davrandılarsa siz de BİZ NEREDE HATA YAPTIK DİYEREK kendinizi yenileyin. Ancak ne olur, Söylemlerinizi Yumuşatın, BAŞKA TÜRKİYE YOK. Hatalarınızı tespit edin, yeniden 2023 yılına kadar kendinizi yenileyin. Ancak bu söylemleri 31 Mart tan sonra söylerseniz bir ANLAMI OLMAZ.
Yıldıray Bey; Geçmişe gidelim Tayip Bey İstanbul B.B.B. iken, hakkında açılan bir dava da Yerel mahkeme ilk kararı verdiğinde (SUÇLU) demesine rağmen, TEMYİZ hakkını kullanıp TEMYİZ de karar kesinleşene kadar görevinden alınmadı. İstanbullunun Milli İradesi Mahkeme TEMYİZ de sonuçlanana kadar elinden alınmadı HATIRLATIRIM. Ama şimdi SEÇİMİ KAYBEDECEĞİ anlaşılınca Mansur Beye Ankara B.B.B. nı nasıl yaptırmayız diye çare arıyorlar. Bırakın Mahkeme açılsın, Mahkeme Suçlusun desin, Temyiz Hakkı bitsin Sonra YASALAR UYGULANSIN.
Yıldıray Bey; Tayyip Bey Mansur Beye Yükleniyor. Tayyip bey 2004 seçimlerinde AKP den aday olan ve 2009 seçimlerinde MHP den aday olarak Adana B.B.B. olan Aytaç Durak seçimi kazanınca Tayyip Bey Hükümeti (İçişleri Bakanlığı) Görevden aldı. Mansur Beye söylediklerinin benzerini Aytaç beye söylemişti. AKP Adana B.B.B. kazanmadığı halde (HÜLLE diyeceğim) Adana B.B.B. AKP li ye yaptırdı. Tam 4 koca yıl. Sonuç ta Aytaç Durak BERAAT ETTİ. Ama Adananın MİLLİ İRADESİNİ hiçe sayıldı. HATIRLATIRIM. Demokrasi bu mu?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:17
Zeydan ailesi örneği bana geçen yıllarda okuduğum bir haberi hatırlattı. Bankasya'ya yüklü miktar para yatırmış bir milletvekili kızı (hangi partiden olduğunu yazmama ne hacet) ihraç olmazken sıradan vatandaşlar çerez gibi harcandı. Şu dünyada kiminle akraba olduğuna dikkat edecen...
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:19
chp icin doguda oyu yok diyen. Turkiyenin dugusunda iki parti var diye ovunen Akp. Bir secim diyarbakiri yuzde 80 le alinca sagduyulu kurtler diyor diger secim hdp yuzde80 alinca hain kurtler diyor. Oyun buyuk
Yıldıray Bey Yorumcu arkadaşlarımız internet te sadece Devlet Bahçeli ve HDP li vekiller yazın bakın, Devlet Beyin ve HDP li vekiller SAMİMİ FOTOĞRAFLARINI göreceksiniz Elbette bunda kızacak - yadırganacak bir durum yok, MİLLETİMİZ seçmiş, yasal TBMM üyeleri ve partisi ile sohbet etmek hem demokratik hem de insanidir. Sorun şu, SİZ HDP li vekiller ile görüşüp - sohbet edip - tokalaşacaksınız, sonra TERÖRİST DİYECEKSİNİZ. Bende diyorum ki; Madem Teröristti NEDEN TOKALAŞTINIZ? SOHBET ETTİNİZ? Lütfen GERÇEKÇİ ve SAMİMİ OLUN.
Yıldıray Bey; Devletimiz bütün arşivleri açar diye başlık atmışsınız. Devletimizin 2018 yılı eylül - ekim - kasım - aralık ve 2019 yılı ocak ve şubat aylarında ÇALIŞMIYORMUYDU? Bilgisayarlarımı ARIZALIYDI? Yeterli Görevlimi YOKTU? elbette değil, SEÇİM sonuçlarının etkisiyle şimdi insanlara sen şusun - busun deniliyor. Evet sizleri göreve MİLLETİMİZ sandıkta getirdi, götürecekse MİLLETİMİZ sandıkta götürecek. Geldiğiniz gibi, gitmesini de bilin. Diyorum ki; KAZANIN DOĞURDUĞUNA İNANIYORSANIZ, ÖLDÜĞÜNE NEDEN İNANMIYORSUNUZ?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:08
Devleti ele gecirdiler; muhalefete karsi hukumet degil, devlet var simdi. Belediye secimlerinde bile bu kadar yalan, iftira, tehdid varsa, bir dahaki genel secimlerde ne yaparlar, dusunmek bile istemiyorum. Butun bunlar bir gercegi acik secik gosteriyor: korku cumhuriyeti kurdular ama en cok kendileri korkuyor. Gun gelecek birbirlerinden de korkmaya baslayacaklar.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 21:11
30
Bravo, bu kadar anlatilabilir..(Bu arada kirmizinin cokluguna bakmayin, onlar görev icabi öyle, ama onaylayanlar düsünen, aklini kullananlar.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:00
İlginç bir dil geliştirmiş iktidar ve medyası: ''HDP seçmeninin küçük bir kısmı PKKlı'' diyorlar. Böylelikle hem HDP seçmeninin çoğunluğunun oyunu istiyorlar, ama aynı zamanda millet ittifakından HDPnin oyuna talip olanları da PKK ile iş birliği içinde gösterebiliyorlar. Eğer HDPli seçmen cumhur ittifakına oy verirse makbul seçmen, diğerine verirse her türlü terörist(!!!).
KARAR OKURU 25 Mart 2019 00:50
Helal olsun ne diyeyim
KARAR OKURU 25 Mart 2019 00:43
Anlaşıldı, kendilerinden olmayana hayat hakkı yok. Bari kapıları açın biz gidelim, siz de istediğiniz gibi at koşturun. Bir şekilde düşmana ihtiyacınız hep olacak, onu da Y. Zelanda'dan ithal edersiniz artık.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 08:56
Kusura bakmayın gerçek hayattan kopuk bir cevabınız olmuş. Her devlet kendine tehdit gördüğü kişiyi araştırır. Yok böyle bir devlet yani. Demokratik dediğiniz ve yaşamak istediğiniz devletlerde Türkiyedeki kadar özgür olamazsınız. Gerek sağlık, gerek düşünce... Demokratik ülkelerin sağlık sistemlerini bir görün isterseniz, yani bir yaşayın! A tabi siz o devletin işine yarıyorsanız özgürlüklerinizle birlikte, size baskılarda uygularlar. Türkiye nin ve yöneticilerimizin kıymetini biliriz inşallah.
karar okuru 25 Mart 2019 09:39
85
sizin de kusura bakmayın ama hukuktan kopuk bir yorumunuz olmuş. devlet beraat ettirdiği kişinin kaydını silmekle mükelleftir. saklayıp politik malzeme yapmakla değil.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:45
65
08.56 Almanlar bizi kıskanıyor da vardı...
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:48
52
08.56'ya cevaben! ağzınızdan çıkanlara gerçekten inanıyor musunuz? ya da fişleme ekibi elemanı mısınız?
Şahin 25 Mart 2019 14:09
87
@08:56: Hiç bir demokratik ülkede halk boş boşuna fişlenmez. Türk devleti neden fişlediğini okudunuz mu? Ha başka ülkelerde olur mu? Olur Ama bunlar demokratik ülke örnekleri olarak gecmiyor ve bu ülkeler o yaptıklarında utanıyor. Aynısı 10-20 yıl sonra Türkiye icin de utanç meselesi olacak.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN